Liberale FDP maakt uit wie president wordt Schroeder CDUof Heinemann (SPD) ZAAK-GIFMENGSTER - DRIE JAAR GEËIST Betoging in China van miljoenen Tarieven artsen te hoog Omdat vader soms blauwvan de kou van z'n brommer komt. Bondsvergadering zal in Berlijn keus doen Sergeant VS overgelopen Kunstgebit? Sirhan Sirhan noemt zichzelf een moordenaar Luchtlijn Air India Volkswagen en NSU nog niet officieel samen Amundsen-OOJ Vera Beths won vioolconcours GEVAARLIJKE' FOTO IN BLAD alles goed/ en wel' DINSDAG 4 MAART 196» (Van een onzer redacteuren) IN de Bondsvergadering, die morgen in Berlijn bijeenkomt zal tenzij zich op het laatste moment nog moeilijkheden voor doen de nieuwe president van de (Westduitse) Bonds republiek worden gekozen. Het gaat tussen de socialist Gustav Heinemann en de christen-democraat Gerhard Schroeder. Het hangt van de liberale FDP af, wie het wordt. Naar Chst-Berlijn BERLIJN - Sergeant Thomas E. Cavanaugh va de Amerikaanse mili taire politie is zaterdag met zijn vrouw en twe maanden oude baby naar Oost-Brlijn getrokken. De re den van dez uitwijking is niet be kend, maar nen neemt aan dat het persoonlijke'edenen waren. De sergeat heeft sinds 1986 dienst gedaan bij de doorlaatpost Charley tussen Wet- en Oost-Berlijn. Hij deed geen koeriersdienst of had iets te maken net geheime documenten. Amerikanse autoriteiten hebben geprobeen in contact te komen met de sergeat en zijn Duitse vrouw, maar dats tot nu toe nog niet gelukt. Nu vegens meineed Weer aanklacht legen Shaw NEV ORLEANS Officier van justiti' Jim Garrison heeft een aan klacht ingediend tegen Clay Shaw weges twee gevallen van meineed. Shaw zou hebben gelogen toen hij onder ede ontkende Lee Harvey Oswad en David W. Ferrie te heb ben gkend. Cly Shaw was juist vorige week onschuldig bevonden aan de beschul- digiigen van samenzwering tegen het leva van president Kennedy. (Advertentie) Met Dentofixzit het steviger Dtnlofix vormt een zacht, beschermend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Hef zit prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit. Dentofix ver mindert de voortdurende angst voor los raken en verschiiven van het gebit en voor komt verwondiig van het gehemelte. Den- lofix houdt ooi ae adem fris. Geen onaan gename smaal, of hinderlijk gevoel. Prijs per strooibus iledits f. 2,51, bi| apotheken «n drogisterijen Al in 1951 heeft de toenmalige kanselier Adenauer van Schroeder gezegd: „Die wil op de stoel zitten, die ik bezet". Dezelfde Adenauer heeft later geprobeerd zijn ambitueu- ze minister (achtereenvolgens van binnenlandse en van buitenlandse za ken) het kanselierschap te bezorgen. Hij deed dit echter alleen, omdat hij wilde voorkomen, dat Ludwig Erhard hem zou opvolgen. Schroeder heeft zich destijds daar toe niet geleend. Hij steunde de kan didatuur van Erhard, ook al verspeelde hij daarmee de sympathie van Adenauer en andere leidende fi guren in zijn partij, de CDU/CSU. Als gevolg van de weigering van de liberalen, de samenwerking in de co alitie te Bonn te beëindigen, kwam Schroeder zelfs tussen twee stoelen te zitten. Defensie Toen de grote coalitie met de socia listen werd gesloten werd niet Schroeder maar Kurt Georg Kiesin- ger opvolger van Erhard. Schroeder, die over grote invloed in de CDU beschikt, kreeg wèl een mi nisterspost. Hij moest echter genoe gen nemen met de portefeuille van defensie omdat de socialist Willy Brandt behalve vice-kanselier ook minister van buitenlandse zaken werd. Sindsdien heeft een hartaanval Schroeder genoodzaakt, het in de po litiek kalmer aan te doen. Toen hem de kandidatuur voor het presi dentschap werd aangeboden, zette hij zijn kanseliersaspiraties overboord en stelde hij zich beschikbaar. Zelfs als hij niet wordt gekozen, ligt het echter niet voor de hand, dat hij later in dit jaar na de Bondsdag verkiezingen in september, alsnog in aanmerking komt voor het kanse lierschap. Schroeder. een nuchter en beheerst politicus met nogal conservatieve op vattingen, is reeds lang voorzitter van de Protestantse werkge meenschap in de CDU. Hij is ge trouwd met de bankiersdochter Bri gitte Landsberg en heeft drie kinde ren. Hij houdt van moderne schilder kunst en van muziek. Vrijwel ieder jaar bezoekt hij het festival te Bay- reuth. Hij is 57 jaar oud. Heinemann De 69-jarige Gustav Heinemann is al van 1928 af actief betrokken bij het werk van de Evangelische kerk. In 1945 werd hij lid van de Raad van deze kerk. In die hoedanigheid en als lid van de commissie van bui tenlandse zaken van de Wereldraad Bekentenis ingetrokken MAASTRICHT De 48-jarige vvegenbouvarbeider Gerrit V. uit Amsterdam hoorde gisteren drie jaar gevangenisstraf tegen zich eisei wegens poging tot moord cp zijn echtgenote. De verdedigtr vroeg, op juridische grondengebrek aan bewijs en motief vrijspraak. Voor ie Maastrichtse rechtbank herleefd* gisteren de tragedie die zich ne^n jaar geleden afspeelde en die bekffidheid kreeg als de zaak van de Sclijndelse gifmengster. Deze vrouw.de 45-jarige Riet H., trad dan ook alsgetuigc op. Verdithte was in eerste aanleg ten laste g-Iegd dat hij in 1960 in Geleen, samenmet Riet H., met wie hij intie me tetrekkingen onderhield, zijn toennalige vrouw door vergif van het l«ven heeft willen beroven. Hij zou laar een kop koffie te drinken hebbm gegeven waarin hij een insectenpoeder zou hebben gedaan. De vouw werd cnwel, maar overleed niet. Liter werd dit nog een keer gepro beerd. Toen zou het evenwel niet Ria, H. geweest zijn, van wie het iniiatief was uitgegaan. Dit hebben beden namelijk tegenover de politie er de rechtercommissaris verklaard. Ingetrokken Gisteren trok verdachte V. voor dc techtbank zijn bekentenissen in. Ook Met H. kwam erop terug en zei dat »e niets met deze zaak te maken had gehad... op de zo noodzakelijke hervorming van het Duitse strafrecht. Verjaring moord „Ik weet nergens van. Er is die bewuste dag helemaal geen koffie ge dronken en ook Riet was er niet bij", zei Gerrit V. gisteren. Hij voegde eraan toe, dat hij in eerste instantie niet had geweten wat hij tegen de politie moest zeggen. De officier van justitie, mr. W. Moors, achtte desondanks de poging tot moord bewezen. Volgens hem heeft de verdachte zich op deze wijze samen met Riet H. van zijn vrouw willen ontdoen, om met deze vrouw te kunnen trouwen, die toen even eens bezig was haar man te vergifti gen. Daar slaagde zij wel in. Ander leven omdat het ging om een feit, dat negen jaar geleden is gepleegd, en omdat de verdachte daarna in Amsterdam een ander leven is gaan leiden, eiste de officier, zoals hijzelf zei, „slechts" drie jaar gevangenis straf. V.'s verdediger, mr. Moskowicsz, zei dat pas vele jaren later verband is gelegd tussen het drinken van de koffie en het krijgen van hoofdpijn door de echtgenote van V. Mocht de rechtbank toch aanne men dat het drama zich heeft af gespeeld, zoals ten laste is gelegd, dan wenste de raadsman voor zijn cliënt ontslag van rechtsvervolging omdat de poeder als een ondeugde lijk middel moest worden beschouwd Op 17 maart doet rechtbankpresi dent mr. H. Disch uitspraak in deze geruchtmakende zaak. van kerken nam hij deel aan de ver gaderingen van de Wereldraad in Amsterdam (1948), Evanston (1954) en New Delhi (1961). Heinemann, die een der oprichters van de CDU was, trad in het eerste kabinet van Adenauer op als mi nister van binnenlandse zaken. Uit protest tegen de herbewapening leg de hij deze functie neer. In 1952 be dankte hij zelfs voor de CDU en was hij mede oprichter van de .Gesamt- deutsche Volkspartei', die vijf jaar later al weer werd opgeheven. De ex-CDU-minister werd lid van de socialistische SPD, die hij als af gevaardigde in de Bondsdag ging die nen. Toen het uur van de .grote coa litie' aanbrak werd hij minister van justitie. In deze functie heeft deze doctor honoris causa in de godge leerdheid zich met kracht geworpen Als deel daarvan wil hij door een speciale wet de verjaring van moord en volkerenmoord afschaffen. De CDU heeft zich nog niet definitief uitgesproken. De liberalen houden vast aan hun oude opvatting, dat eind van dit jaar nog alle door nazi's of in opdracht van het nazi-bewind begane moorden moeten verjaren. In een interview met Der Spiegel heeft Heinemann verklaard verjaring van moord voor altijd onmogelijk te maken of het nu om moord op kinderen en taxichauffeurs, of om door nazi's begane moorden gaat. Hij vindt het een onaanvaardbare ge dachte dat een moordenaar na 20 jaar boven water kan komen „omdat niemand hem meer iets kan doen". De oudere generatie dient zich vol gens Heinemann voortdurend af te vragen, wat zij zelf heeft gedaan om het onheil af te wenden. „Het gaat niet om taktische beslissingen. Hier beslist het geweten", aldus de socia listische kandidaat, die meent dat be gaan onrecht niet tot rust komt door het dood te zwijgen. LOS ANGELES Sirhan Bishara Sirhan heeft in een getuigeverktoring zichzelf als de moordenaar van Ro bert F. Kennedy geïdentificeerd. Hij gaf echter te kennen zich van de moordaanslag op de senator niets meer te kunnen herinneren. Sirhan antwoordde op een vraag van de verdediger Grant Cooper dat hij op 5 juni 1968 Robert Kennedy had gedood en daarbij zonder reden vijf andere mensen verwondde. De dagboeknotitie „RFK moet worden vermoord" is van de vermoedelijke moordenaar afkomstig. Aan de verdediging van de Jorda- niër is gisteren een Arabische verde diger toegevoegd. Het is Issa Nakleh, leider van een groep Palestijnse Ara bieren, die in nauw contact staat met de Arabische delegaties bij de Vere nigde Naties. Er zijn nu drie advoca ten. SCHIPHOL Air India opent op 2 april een eigen luchtlijn op Schiphol. Tweemaal per week zullen de Boeings 707 van deze maatschappij op het traject India-Londen tussen landingen in ons land maken. TOKIO Tientallen miljoenen communistische Chinezen hebben de gehele dag en avond gedemonstreerd tegen de „gewapende Sowjet-penetratie" in Chinees gebied, heeft radio-Peking vandaag gemeld. In een Japanse uitzending werd gezegd, dat de demonstraties werden gehouden van Peking tot aan de verste uithoeken van China. Alleen in Peking, aldus de radio, trokken 450.000 burgers en soldaten ondanks sneeuwbuien naar de Fan- shiuweg, waar het gebouw van de Russische ambassade staat. Zij pro testeerden daar tegen „de halsmis daad, die de rebellerende Russische revisionisten tegen China hebben ge pleegd". Chinese en Russische troepen voch ten zondag op het eiland Sjenpao in de toegevroren rivier de Oessoeri, die Mandsjoerije scheidt van de Russische zeeprovincies. Beide partijen verwijten elkaar over en weer provocatie. De Russische regering zei zich het recht voor te behouden resolute stap pen te doen om een einde te maken aan provocaties aan de grens. Zij waarschuwde de regering in Peking dat de gehele verantwoordelijkheid voor eventuele consequenties van het avonturistische beleid bij China be rust. „Niet spotten' Daarom, daarom, daarom: Davitamon io. Elke dag. Allemaal. Davitamon 10. het complete drageetie dat zorgt voor extra weerstand en In een protestnota aan Moskou staat dat Russische troepen de grens heb ben overschreden. Gewaarschuwd wordt dat elke inval in Chinees ge bied met krachtige tegenmaatregelen zal worden beantwoord. „De zeven honderd miljoen Chinezen laten niet met zich spotten." FRANKFURT De aangekondig de samenwerking tussen Volkswagen en NSU moet officieel nog worden bekend gemaakt. Verwacht wordt dat na de vergadering van de commissa rissen van NSU komende woensdag meer bijzonderheden verstrekt zullen worden. Gisteren werd na de vergadering van de raad van commissarissen van Volkswagen in Wolfsburg geen com muniqué uitgegeven. In beurskringen neemt men aan dat NSU haar aande lenkapitaal zal vergroten van 87 mil joen DM tot 200 of 215 miljoen DM door nieuwe aandelen te creëren. De aandelen zouden dan overgedragen worden aan Volkswagen, die dan als tegenprestatie de dochteronderne ming Auto-Union zou inbrengen. Vroeger, dat is ver voor de oor log, toen een zakgeld van een kwartje nog een vorstelijke uitke ring was, placht ik in september mijn Sinterklaasbegroting op te ma ken. Dat vroege tijdstip was noodza kelijk omdat de geschenkenregen die ik op mijn geliefden wilde laten neerdalen, bestond uit druppels, bijeengespaard door bonnen. Van koffie, thee, schuurpoeder, margarine, zeep, chocoladerepen in een bonte mengeling lagen de afge scheurde en afgeknipte stukjes pa pier bijeen en dan maar tellen. Je moest ze vroeg inzenden om de buit voor december binnen te krijgen. De grootste moeilijkheid was om de toegiften toch enigszins in over eenstemming te brengen met de wensen van de huisgenoten. Maar naar mijn mening paste ik een heel handige .echniek toe. Ik suggereerde hun de behoefte aan een paar nieuwe bretels, een koektrommel, een zakmes of een theekopje. Net zo lang tot ze beaam den, dat net inderdaad een goed idee was. En ik maar leven in de illusie, dat ze op pakjesavond geen flauw begrip zouden hebben, wat hun te wachten stond. Mijn moeder vormde haar ge- schenkenpot uit de procenten der kassabons en de merkwaardige ge meentelijke bijdrage, die bestond uit ->en halve cent per gaspenning in de loop van het jaar in de meter gestopt. Het gas was namelijk die halve cent goedkoper dan een dub beltje en heel sociaal rekende de gemeente het verschil elegant in no vember af. Zo deden we dat in de jaren, Bonnen waarin zuinigheid een deugd en ver spilling een schande was. Het had nu achteraf bekeken, wel charme, maai toen na de bevrij ding de goederen weer op de markt kwamen, was het toch een opluch ting van die ingewikkelde bonnerij af te wezen Helaas, helaas, het is alles weer bij net oude. maar dan superlatief, zoals alles nu in de overtreffende trap noet gaan Er raast een bonnenslag over hel land. zoals v/e nog nooit gekend heb ben. Zegeltjes punten, kassabonnen plastic teilties. bekers cocktailprik kers, glazen kopjes.... Het was bij een banketbakker, dat ik ontdekte hoe ondanks deze uiterlijke overvloed toch ook hier de BTW zijn bezwarende hand laat voelen. Voor de toonbank een dame met triomfantelijk gebaar: „Alstublieft 125 aan kassabonnen, dat is goed voor een taart hè?" Maar de bedienende dame nam de oonnen niet aan: „Spijt me me vrouw, we hebben het bedrag moe ten verhogen, het is nu voor 150 De laartwillende mevrouw be trok, vast en zeker had ze een ver jaardag in de familiekring voor de boeg: „Maar met 1 januari had ik voor f 100 en toen zei u, dat het f 125 was geworden De winkeldame knikte instem mend, zo was de geschiedenis, maai dit bedrijfsbesluit was nu eenmaal gevallen. De bonnenmevrouw zag je gloeien van verontwaardiging, maar wat moest ze? Koekjes kopen tot ze aan die f 150 toe is. zal toch het enige zijn Ze zei tenminste: „Nog maar een half >ond allerhande Het wordt wel allemaal duur be-« taald, 'lie voordeeltjes De Italiaanse filmster Claudia Car- dinale is de lieftallige verpleegster in de Russisch-Italiaanse rolprent The Red Tent, die de heldendaden en liefdesperikelen van de poolreiziger Amundsen op de voet volgt. En wie anders dan de voormalige James Bond-expert Sean Connery is meer geschikt voor de heroïsche bedwinger van het poolijs? Regering gaat praten (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Het is de regering ernst met de strijd tegen prijsopdrij ving. Dat bleek gisteren in het ge sprek van het overlegorgaan der vakcentralen met de ministers Dc Block en Roolvink ower de huisartsen tarieven. De ministers deelden de bezorgd heid van de vakbeweging. Ze beloof den, dat spoedig gesproken zou wor den met het bestuur van de Lan delijke Huisartsenvereniging. Gepro beerd zal worden dit bestuur te be wegen tot een advies aan zijn leden, de tarieven vrijwillig tot een aan vaardbaar niveau terug te brengen. Minister De Block was het met de vakcentralen eens, dat f 13,50 voor een visite aan huis en 9,00 voor een consult redelijk is. Deze berekening is gebaseerd op het rapport-Van der Ven en bouwt voort op de prijzen van 1967. Maar de huisartsen gaan uit van het niveau 1963 en komen nu al tot tarie ven van resp. 15 en 10. Daardoor ontstaat de indruk dat wat de artsen menen bij de ziekenfondsen nog tekort te komen, zij extra van de particuliere patiënten vragen. Op grond van de Prijzenwet is de minister bevoegd aan de artsen een prijsstop op te leggen, zoals enige tijd geleden ook gebeurde. De vakcentra len zullen over een maand weer een gesprek met de regering aanvragen, indien de huisartsen hun tarieven dan nog niet hebben verlaagd. Ook het hoge niveau van de spe cialistentarieven voor de particuliere patiënten kwam aan de orde. Sinds 1948 is het voor fondspatiënten ver dubbeld. en voor particuliere patiën ten vervijfvoudigd. De verzekerings premies stijgen tot bijna onbetaalbare hoogten en ook hier lijkt weer de particuliere verzekerde het gelag te moeten betalen, aldus de vakbewe ging. Men vroeg een onderzoek naar de vraag of de fondsvergoedingen te laag zijn dan wel de inkomenseisen van de specialisten te hoog Op dit punt deed de regering °ch ter nog geen duidelijke toezegging De vakcentralen zullen, wanneer er over drie maanden nog niets veran derd is, opnieuw bij de regering aan kloppen. AMSTERDAM De eerste prij» ter waarde van 16.000 is gister avond op het tweede Internationale vioolconeours te Amsterdam ten deel gevallen aan de 22-jarige Vera Beths, leerlinge van Herman Krebbers. De prijs is haar uitgereikt door de minister van cultuur en recreatie me juffrouw dr. M. A. M. Klompé in het Stedelijk Museum in de hoofdstad. Aanwezig waren onder meer prins Claus en de Amsterdamse wethouder van cultuur, de heer Polak. De overgelukkige violiste eindigde gistermiddag in de finale, waaraan verder werd deelgenomen door Christiaan Bor, John Helstone en Mieke Biesta. als eerste. Christian Bor, eveneens leerling van Krebbers, kreeg een prijs van 1000,- en de Donemusprijs ter waarde van 1000,-. De twee overige deelnemers ontvingen mede een prijs van duizend gulden. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest heeft Vera Beths uitgenodigd om op 31 maart als soliste op te treden op een jeugdconcert onder lei ding van Edo de Waart. Voorts zal de AVRO een recital met haar uitzen den. Het Concertgebouworkest, het Residentie orkest, alsmede het Kunstmaandorkest hebben zich in principe bereid verklaard haar uit te nodigen voor een solistisch optreden. Op de foto wenst Prins Claus de winnares geluk. Midden en rechts Mieke Biesta en Christian Bor. 250 geëist MAASTRICHT De officier van justitie bij de Maastrichtse rechtbank heeft in hoger beroep een boete van 250 geëist tegen de hoofdredac teur-directeur van het Limburgse Dagblad in Heerlen. In het blad was een foto gepubli ceerd van een meisje dat als kroon getuige was opgetreden bij de behan deling van een roofoverval in Maastricht op 10 januari 1967, waar bij een man werd gedood en een ande re levensgevaarlijk gewond. De vader van het meisje had ver zocht de foto niet te publiceren. Hij was bang Sat zijn dochter daardoor in levensgevaar zou komen te verke ren. De kantonrechter veroordeelde de hoofdredacteur tot 30 boete. De officier in Maastricht verwonderde zich over deze geringe geldboete. Hij meende dat dit vonnis niet in over eenstemming was met de ernst van het feit en dus moest worden vernie tigd. Zijn eis was ƒ250. Discriminatie Ik ben ervan overtuigd dat uw krant alles wat naar rassendiscrimina tie zweemt krachtig veroordeelt. Daar om doet het mij verdriet, dat in de gewone berichtgeving door enkele zinswendingen de indruk wordt ge wekt, dat het met die beginselen zo'n vaart niet loopt Bij uw verslag op de voorpagina van roofovervallen (zaterdag 1 maart) werd tweeriteal gewag gemaakt van Indonesisch en Indisch type. Dit lijkt me hoogst aanvechtbaar. Ten eerste kan de doorsnee Nederlander het verschil niet definiëren tussen laten we zeggen Indonesiër en Marokkaan, Surinamer en Indische Nederlander, zodat het signalement op losse „diskwalificerende" gronden staat. Ten tweede is het ook niet gebrui kelijk van een overvaller of andere wetsovertreder te vermelden dat hij Fries of Groninger was. Rotterdam R. Widarta Israël (II) Waar blijven de protesten tegen het ophangen van Joden in Irak, zoge naamd spionnen? Toen Israël (als te genactie) een paar vliegtuigen verniel de keurde bijna heel de wereld dit af. Zelfs onze regering. Het is de hoogste tijd dat onze regering nu haar afkeu ring laat horen over die moordpartij in Irak. Of moeten er nog meer Joden afgeslacht worden? Dordrecht L. YYillemstela

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5