Amendement viel weg bij taalkundige zuivering Veringa is handig maar... meer woorden dan daden Leven bijna één procent duurder HUWELIJKSDIENST VAN HUMANIST EN DOOPSGEZINDE Een woord voor vandaag Verandering in rapport van assemblee Kerkvoogden naar Apeldoorn Gedeputeerde Staten doen vreemd voorstel Commissie is verdeeld over studie financiering Classis Kampen nu buiten kerkverband Nieuwe studentenvoorzitler: In Irak weer doodstraf in het geheim DINSDAG 4 MAART 1969 Marcus 7 1 tot 8 26 is een aaneengesloten geheel. De ach tergrond is dat de farizeeën niet willen luisteren naar Chris tus. In Marcus 8 27 begint een nieuw gedeelte. Nu volgt zijn reactie op de houding van deze geestelijke leidslieden. Boven het nieuwe gedeelte staat: „De eerste aankondiging van het lijden." Ineens zien we het verband: Wie niet naar Chris tus wil luisteren, moet Hem wel de mond snoeren. Vaak denken we dat de mens het geloof en God de rug toe kan keren. Dat is niet waar. Wie Christus niet wil ontmoeten, moet Hem wel van zijn levensweg afslaan. Christus staat de mens in de weg en Hij gaat niet voor de mens uit de weg. Het kruis is een historisch feit. Maar het is tegelijkertijd ook een symbool. De kruisiging wordt telkens weer herhaald. Ieder die Christus uit zijn leven weg werkt, kruisigt Hem op- nieuw in zijn hart. Ons „neen" is als nieuwe spijkers door Zijn handen en voeten. Onze rug die wij Hem toekeren is het kruishout waaraan Hij hangt. Maar zijn genade is, dat Hij zich laat kruisigen. Hij keert niet alleen de andere wang toe, maar geeft zich geheel over in on ze handen. Hij laat ons onze gang gaan om ons nog een kans te geven. Hij lijdt om ons van het lijden te verlossen. Hij aan vaardt ons „neen", om ons de tijd te gunnen ,ja" te leren zeg gen. We lezen vandaag: Mattheüs 17 1-13. NED. HERV. KERK Beroepen te Kampen (vac. J. v. Mu- lestein): G. C. Post te Giessendam; te Groede-Nieuwvliet (toez.): D. J. Baars te 's Heer-Arendskerke: te Maassluis: C. B. Schuurman te Vollenhowe; te Vroomshoop (toez.): J. Weeruekers te Wommels; te Coevorden: J. H. Israël te Holten. Aangenomen naar Beilen (toez.): J. L. Keijzer te Nieuw Vennep; naar Gouderak: kand. H. Smit te Gouda, die bedankte voor Mastenbroek, voor Moer- kapellef voor Eemnes-buiten, voor Zeg veld, voor Nieuwpoort, voor Nieuw- Beijerland en voor Schoonrewoerd, naar Leersum: B. Koole te Vleuten. Bedankt voor Avereest (toez.»A. v. de. Bovenkamp te Alkmaar: voor Zaan dam (vac. K. H. Reerds - toez C. H. Bijl te Wormer: voor Ens (N.O.P.): A. M. Lindenburg te Ter Aar (Z.H.). GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuw Lekkerland: G. Torenbeek te Drachtste Compagnie; te Rhoon: J. Kroeze te Echten (Fr.); te Zwartsluis: kand. R. Hassefras te Lo- bith; te Apeldoorn (vac. H. v. Benthem): B. G. Mees ten Oever te Bussum. Aangenomen naar Delft (als studen - tenpred. - vac. K. Welbedacht): J. C. v. Loon te Leeuwarden-West. GEREF. KERKEN (vrUgem.) Beroepen te Amstelveen <B): P. Schelling te Wetsinge. Bedankt voor Brouwershaven en voor Ommen: T. J. Keegstra te Ermelo. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Rotterdam-Zuid: C. Verhage te Den Haag-centrum; voor Lutten a. d. Dedemsvaart: .T. Klein- Onstenk te Siegerswoude-De Wilp: voor Maassluis: B. Bijleveld te Bussum. Beroepen te Sneek: J. M. Visser te Broekster wou d e. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hendrik Ido Ambacht en te Benthuizen: J. C. Weststrate te Me- liskerke; te Kruiningen: P. Blok te Dirksland. UNIE v. BAPT. GEM. Aangenomen naar Vriescheloo (Gr.): H. C. v. d. Flier te Doetinchem, die bedankte voor Nieuw Weerdinge (Dr.). Horizontaal: 1 deel van een huis; 5 ligplaats voor schepen; 7 oorlogsgod; 8 optelling 10 keurig; 11 gevuld; 12 vreemde munt (afk); 13 afkorting van dyne; 14 waterkering; 15 vogel; 16 hijswerktuig; 17 vast deel van een boom; 18 snoer om papieren aan te rijgen; 20 kasteel: 21 meisjesnaam; 22 Europeaan; 24 water in N. Brabant; 25 jongensnaam; 26 jongensnaam! 27 hap; 28 jongensnaam; 29 getimmerde bewaarplaats; 30 vluchtheuvel. Verticaal: 1 kaarsdrager; 2 palm boom; 3 voorzetsel; 4 boom; 5 woe dend; 6 voorzetsel; 8 optelling; 9 ver voermiddel; 11 ambacht; 12 kist van latwerk; 14 opschik; 15 koraalrif; 16 zangstem: 17 teug; 19 meisjesnaam; 20 zeeëngte tussen Seeland en Zwe den: 22 jongensnaam; 23 kurk; 25 blauwe boerenkiel: 26 aardsoort: 27 foei; 28 lidwoord (Fr). OPLOSSING VORIGE PUZZL Ho.: 2 parel. 7 dinar, 8 eigen, 9 stand, 10 een, 12 lef, 13 bes, 15 Trees. 17 emelt. 19 de. 20 ik, 21 edens, 24 slede. 26 nor, 27 tot, 29 rol, 30 patat, 32 Maria. 33 notie, 34 trede. Vert.: 1 Tiber. 2 pas. 3 artis, 4 eenre, 5 lid, 6 netel. 10 Etten, 11 neder, 13 beker, 14 steel. 16 een, 18 mil, 22 donar, 23 staar, 24 stand, 25 dolik, 28 ot, 30 pit, 31 toe. (Van onze kerkredactie) BEVERWIJK Vrijdagmid dag zal vermoedelijk voor het eerst in de historie een hu welijk worden bevestigd onder gezamenlijke leiding van een predikant en een geestelijk raadsman van het Humanistisch Verbond. Op die dag trouwen mejuffrouw M. Heimering uit Beverwijk en de heer J. van der Schaaf uit Haarlem. „De heer P. N. Kruyswijk (de geestelijke raadsman van het Huma nistisch Verbond in Haarlem, vroeger gereformeerd predikant in Wierin- gen) en ik hebben er lang over ge dacht en geprobeerd om een vorm te vinden voor deze dienst, waarin tot uiting komt, dat beide overtuigingen elkaar aanvaarden. Wij menen die te hebben gevonden", aldus ds. H. Lui- DORDRECHT Op 9 en 10 mei houdt de Vereniging van kerkvoog dijen in de Nederlandse Hervormde Kerk haar algemene vergadering in Apeldoorn. Zaterdagmorgen zal gesproken worden over het onder werp „Centralisatie en decentralisa tie". Mr. dr. H. M. J. Wagenaar uit Den Haag en de heer G. M. Gerbran- dy uit Nijland zullen dit onderwerp inleiden. TEGENSTELLING ROND ARCHEOLOOG (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Gedeputeerde Sta- ten van Zuid-Holland hebben de Pro vinciale Staten een voorstel gedaan, dat volkomen afwijkt van de ge vraagde en gegeven deskundige ad viezen. Het betreft hier het plan tot de aanstelling van een provinciale archeoloog. Al enkele jaren wordt hierover gesp-roken. Vooral ook met het oog op de vele grote recreatiege bieden die zullen worden aangelegd, hebben gedeputeerde staten spoed gezet achter het eerder opgevatte plan. In november van het vorig jaar verklaarde mr. H. van Riel dat on danks het verzoek van de directeur van de Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek te Amersfoort, prof. dr. W. A. van Es, de provincie bleef vasthouden aan de aanstelling van een archeoloog in dienst van de provincie. Prof. Van Es had gevraagd om subsidiëring in de helft van de salaris- en reiskosten van een door hém aan te stellen ar cheoloog. Subsidie Het voorstel dat nu ter tafel ligt voldoet echter geheel aan de wensen van de directeur van het ROB. name lijk het verstrekken van een subsidie van jaarlijks ƒ21.000 voor de helft van de salariskosten en 4000, zijnde 50 procent van cfe door de te benoe men funktionaris te maken reiskosten. De te benoemen funkt'o- naris blijft met goedvinden van ge deputeerde staten in Amersfoort bu- reauhouden en wonen. Alleen één dag per week zal hij bureauhouden in het provinciehuis. Dit druist geheel in tegen de ad viezen; de commissie van deskundi gen en de Culturele raad hadden om een autonoom provinciaal archeolo gisch bureau gevraagd, en niet om een ambtenaar van een door een la gere overheid te subsidiëren rijks dienst. De commissie van deskundigen stelt ln haar rapport: „Ten aanzien van het archeologisch ondc.-zoek in 7uid-Hol- land zal het accent dienen te vallen op het onderzoek van de middel eeuwse stadskernen, maar de pro vinciale archeoloog zal ook aandacht moeten geven aan de belangen van het oudheidkundig bodemonderzoek met betrekking tot de praehistorie en de Romeinse tijd". Ged. Staten zeggen in hun voorstel: „De funktionaris zal zich vooral rich ten op de vroeg-middeleeuwse en Ro meinse geschiedenis". De praehistorie en het stadsonderzoek komen niet ter sprake. De commissie van deskundigen komt tot de slotsom, dat „voor de funktie van provinciaal archeoloog bij voorkeur gedacht moet worden aan een wetenschappelijk gevormd archeoloog met een zo breed moge lijke praktijkervaring". Ge deputeerde Staten zeggen: „Er is overeenstemming bereikt over de funktionaris, die reeds in de provin cie werkzaam is". Hier wordt gedoeld op drs. F. Sarphaty, die nu twee jaren bezig is met het vroeg-middeleeuws stadson derzoek in Dordrecht en waarop hij over ongeveer 5 jaar hoopt te pro moveren. Al die tijd is hij niet beschikbaar voor het archeologisch onderzoek el ders in de provincie. Rondom Den Haag, Leiden en Delft schreeuwt men al jaren om archeologische me dewerking, omdat daar zeer veel door bebouwing e.d. wordt bedreigd. Met name in het Westland heeft men een lijst met zo'n honderd geregis treerde belangrijke middeleeuwse objecten, die in de toekomst zullen verdwijnen. Drs. Sarphaty zal hier voor geen tijd hebben. De conclusie blijft dan, dat gedepu teerde staten voorstellen om een funktionaris te subsidiëren met zo|n ƒ25.000 per jaar. waarvoor men in feite niets terug krijgt. In een apart schrijven pleit ook de Culturele Raad met nadruk voor een autonoom provinciaal archeologisch bureau. Wel willen gedeputeerde sta ten een speciale commissie sa menstellen. die het werk van drs Sarphaty moet begeleiden, omdat „hij geen twee bazen boven zich moet hebben", aldus het voorste' I Op 13 maart is het woord aan I Provinciale Staten. kinga, doopsgezind predikant te Be verwijk. De dienst wordt in de doopsgezinde kerk van Beverwijk gehouden. DEN HAAG De commissie-An- driessen, die voor minister Veringa het vraagstuk van de studiefinancie ring onderzoekt, zal voor zij haar eindrapport samenstelt, een nota pu bliceren, waarin uitgangspunten en stellingen worden geformuleerd. Op grond daarvan zullen enkele „hea rings" worden gehouden. In een zo pas verschenen memorandum wordt meegedeeld, dat het er naar uit ziet dat de voorkeuren van de commissie leden zelf voor verschillende manie ren van studiefinanciering uiteen zul len lopen. De commissie hoopt diverse moge lijkheden van studiefinanciering te kunnen rangschikken. Eerst heeft men gezocht naar één afgerond sys teem. waar zoveel mocelijk leden van de commissie mee akkoord zouden kunnen gaan, maar later is het ac cent verlegd naar de uitgangspunten voor een studiefinancieringssysteem. Dit is waarschijnlijk de oorzaak van het feit dat op basis van stukken die in de openbaarheid kwamen, al lerlei voorbarige conclusies zijn ge trokken. Ook zijn ontwerpen van in dividuele leden en van het secreta riaat voor standpunten van de gehele commissie aangezien. Pas na de hearings die nog komen, zal de commissie haar werk afron den. De Nederlandse Studentenraad is van mening dat de commissie haar opdracht zou moeten teruggeven om een principiële en openbare discussie over de studiefinanciering niet langer in de weg te staan. Het memorandum reageert hierop met de verklaring, dat „(joor het opstellen van een rap port met uitgangspunten, analvse en rangschikking van de beleidsalterna tieven en door het schetsen van de conseauenties van ieder stelsel een discussie over de problematiek juist gestimuleerd wordt". (Door Jan J. van Capelleveen) ROTTERDAM Een belang rijk amendement dat met grote meerderheid werd aangenomen door de vierde assemblee van de Wereldraad van Kerken, is bij de „taalkundige zuivering" van het rapport weer zo goed als verdwenen. Het gevolg is dat de uiteinde lijke, gedrukte uitgave in dit op zicht niet meer volkomen de wil van de assemblee weergeeft. In de gedrukte uitgave van het rap port van sectie II over de „Ver nieuwing van de zending" is de uitdrukking „de onveranderlijke verantwoordelijkheid van de kerk" niet meer te vinden. De assemblee wordt steeds aange raden geen stijl-muggen te ziften uit de preciese tekst van een bepaald rapport. Als maar duidelijk is gewor den wat is bedoeld, zal het later wel beter onder woorden worden ge bracht door een kleine commissie die tot taak heeft alle rapporten te zui veren van taalkundige smetten. Een nauwkeurige vergelijking van de uiteindelijke rapporten, zoals die in Uppsala werden aangenomen, met de onlangs verschenen gedrukte uit gave laat echter zien dat een belang rijk amendement in het rapport over de zending vrijwel weggezuiverd is. Nieuw' rapport Toen de vierde assemblee zich zet te aan de bespreking van het ont- werp-rapport, bleek al spoedig dat daarvoor geen meerderheid te vinden was. Na diepgaande discussie werd een geheel nieuw rapport ontworpen. Vooral van de kant van sommige Westeuropese jongeren werd het nieuwe rapport nogal aangevallen. Het was veel te theologisch naar hun zin en schonk te weinig aandacht aan de door hen gevraagde actie. Dat was althans hun mening, die ze met strooibiljetten bij de ingang kracht bijzetten. Het gevolg was dat er fel verzet tegen het rapport verwacht werd. In de plenaire vergadering bleek daar van echter niets. Wel klaagde een groot aantal sprekers, dat er te wei nig aandacht geschonken was aan de noodzaak van de prediking. Ten slotte kwam de ang'icaanse priester John Stott met een amende- De door de assemblee aangenomen tekst; De kerk in zending is er voor alle mensen overal. Zij heeft de onveranderlijke verantwoordelijkheid het evangelie van de vergeving van God in Christus te verkondigen aan de honderden miljoenen die het niet gehoord hebben; zij is er voor degenen die met Zijn naam genoemd worden maar zich van Zijn zending afwenden; voor degenen die onwetend de „Man voor anderen" dienen en zelfs voor hen die de kerk verwer pen en toch blijven wachten op de nieuwe mensheid. De door de assemblee aangenomen tekst: De woorden van de verkondiging worden in twijfel getrokken als het eigen kerkelijk leven er niet in slaagt de kentekenen van de nieuwe mensheid te openbaren en als het alleen maar bezig is met eigen numerieke en institutionele sterkte. De door de Wereldraad uitgegeven tekst: De kerk in zending is er voor alle mensen overal; voor hen die het evangelie niet hebben gehoord en voor hen die het wel hebben gehoord; voor degenen die onwetend de „Man voor anderen" dienen en voor dege nen die met Zijn naam genoemd worden, maar zich vat. Zijn zending afwenden; en zelfs voor hen die de kerk verwerpen en toch blijven wachten op de nieuwe mensheid. De door de Wereldraad uitgegeven tekst: De woorden van de verkondiging worden in twijfel getrokken als het eigen kerkelijk leven er niet in slaagt de kentekenen van de nieuwe mensheid te openbaren. De kerk is terecht bezorgd over de honderden miljoe nen in de wereld die het evangelie van Christus niet kennen. Zij wordt voortdurend tot hen gezonden in getuigenis en dienst. Maar die zorg verliest haar waar de als zij alleen maar bezig is met eigen numerieke en institutionele sterkte. Zij is geroepen om het dienend lichaam van Christus te zijn, gegeven aan en voor de wereld. ment waarin werd gezegd dat de kerk „de onveranderlijke verant woordelijkheid heeft het evangelie van de vergev'ng van God in Christus te prediken aan de honder den miljoenen die het niet gehoord hebben". Zo werd voldaan aan een verlan gen dat bij velen leefde, maar oorspronkelijk met nadruk naar vo ren was gebracht door de missioloog dr. Donald A. McGavran. Deze Ame rikaan vraagt zendingen steeds weer naar de resultaten van hun werk. De zending vervult alleen haar opdracht als er daadwerkelijk sprake is van groei van de kerk, is zijn mening. Hij rad felle kritiek op het oorspronke lijk ontwerprapport, omdat daarin volgens hem met geen woord aan dacht geschonken werd aan de twee miljard mensen die de naam van Christus nooit gehoord hebben. Deze kritiek namen verschillende sprekers tijdens de assemblee van Uppsala over. Met nadruk stelden zij dat in het rapport duidelijk moet worden uitgesproker dat ook de pre diking van het evangelie noodzake lijk is. Amendement Toen het volkomen nieuwe rapport i in de plenaire zitting van de assem blee besproken werd, vonden velen dat dat aspect nog te weinig naar voren kwam. Ten slotte werd het amendement van John Stott met gro te meerderheid aanvaard. In de gedrukte uitgave van het rapport wordt wel even nog over de „honderden miljoenen" gesproken, maar op een totaal andere plaats. De genen die het aangenomen amende ment in de gedrukte uitgave schrap ten, voegden later de volgende zin aan de tekst toe: „De kerk is terecht bezorgd over de honderden miljoenen die het evangelie van Christus niet kennen". Maar, klagen degenen <Jie het amendement ontwierpen, daarmee wordt niet alles gezegd wat gezegd had moeten worden. Er staat nu niets meer over de onveranderlijke verant woordelijkheid om het evangelie te verkondigen; daardoor is in wezen het amendement weggezuiverd. (Van onze kerkredactie) ZWOLLE De particuliere synode van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) in Overijssel heeft uitgesproken, dat de classis Kampen de con fessionele eenheid en daarmee het kerkverband heeft verbro ken. Afgevaardigden van deze classis werden niet aanvaard, wèl van de inmiddels gevormde tegenclassis. Als gevolg van het Kamper conflict is nu ook de kerk van Zwolle gescheurd. Gelijk bekend heeft een buitenge wone particuliere synode van Over ijssel verleden jaar uitgesproken, dat de classis Kampen in haar midden de (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Sinds half ja nuari zijn de prijzen weer met 0.9 procent gestegen. De totale stijging sinds half december bedraagt nu 4.4 pro cent. Half januari was de 3.5 pro cent bereikt, waarvan minister De Block Economische zaken zelf nogal was geschrokken. Voor ruim de helft, namelijk 0.5 pro cent, is de stijging toe te schrijven aan het verdwijnen van het uitverkoopef fect. dat in januari nog optrad, met name in de sector kleding, schoeisel en woninginrichting. Het indexcijfer van kleding en schoeisel steeg in een maand van 119.4 tot 123.0. dat voor woning inrichting van 116.7 tot 118.7. Het landelijk prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie, samengesteld door het Centraal bureau voor de statistiek, steeg van 124 2 medio januari tot 125.3 half februari. Een prijsstijging van 0.2 procent zat in het duurder worden van rookartike len met 6 punten. In januari werden veelal nog voorraden tegen de oude prijs verkocht Verdere stijgingen waren merkbaar bij porti (gemiddeld 29 procent) en bij verschillende eoederen en diensten, on der meer bii huishoudelijke artikelen en -apparaten Deze stijgingen waren verantwoordelijk voor de ontbrekende 0.2 procent. Voeding bleef vrijwel gelijk: ln janu- (Van onze onderwijsredacteur) LEIDEN „Veringa is han dig; in een discussie is hij moei lijk te grijpen. Maar zijn beleids- kwaliteiten bestaan meer in woorden dan in daden. In het feitelijke werk valt hij tegen." Aan het woord Wilfried Uitter- hoeve, sinds afgelopen zaterdag voorzitter van de Nederlandse Studentenraad. Hij is 24 jaar; studeert rechten en sociologie (6c jaars) in Nijmegen. Was bestuurslid van de Unie van Nijmeegse studenten, fractievoorzit ter van de SVB in Nijmegen, redac teur van het Nijmeegs Universi teitsblad en medewerker van de Kri- tiese Universiteit. Hii is de opvolger van Eduard Bomhoff die in een jaar van internationale studentenberoe ringen de studentenraal heel spits met een onder toon van koele humor leidde. Het zal nog niet zo eenvoudie zijn het laconieke spel van Bomhoff voort te zetten, maar in één oozicht kriiet de nieuwe NSR-voorzitter het ge makkelijker dan al zün voorTanc^is: nu het Nederlands Studentpn Ak koord zich uit de landeliike rtuden- tenpolitiek heeft teruggetrokken, is er geen serieuze tegenspeler meer om hem de voet dwars te zetten. Wordt het niet saai en misschien ook gevaarlijk wanneer het studen- ari was het indexcijfer (1964 is 100) 121.2 tegen 121.3 ln februari. Aardappe len. groenten en fruit werden iets duur der. eieren daarentegen daalden weer eens. De sector hygiëne en medische ver zorging. waarover bij het laatste Ka merdebat zoveel te doen was steeg met 0.4 punt Medische verzorging zelf bleef gelijk. Lichte stijgingen traden nog op bii ontwikkeling, ontspanning en ver keer. Zoals bekend is. werd gevreesd dat de prijsstijging half februari het dub bele zou zijn van die van half ianuari door het wegvallen van goedkoopte- effecten en de stijging van overheids- tarieven (PTT) per 1 februari De indexcijfers geven het prijsver loop weer van een pakke' goederen er, diensten zoals dit oms'reeks 1964 werd aangeschaft door gezinnen van werkne mers met een bruto-iaarinkomen van maximaal 10 500 en bestaande uit vier personen. Uiteraard zijn de cijfers voor februari nog voorlopig. (Red.). tenbestuur zTi gang kan gaan zonder oppositie te ontmoeten? Niet bang Wilfried Uitterhoe-ve is er niet bang voor. De verschillende studen tenkringen faculteitsverenigingen, plaatselijke grondraden en ook de SVB zelf zullen het bestuur heus wel kritisch volgen. Er zal permanent overleg worden gepleegd. Uitterhoeve spreekt van „wederzijdse beïnvloe ding". maar hij begrijpt wel dat het voor buitenstaanders nog allemaal „een wat vage pot" is. Hoe staat hij tegenover de verte genwoordiging van studenten in com missi es moeten de vertegenwoordi gers telkens voor ruggespraak terug naar hun achterban? „We moeten oppassen ons niet te laten vastpinnen. Bij de commis- sie-Andriessen zijn wij er een beetie ingestonken. In een brief aar. deze commissie (studiefinanciering) heb ben we zo pas geschreven dat alleen al het bestaan van dergelijke com missies fnuikend is voor de discussie. Als de zaken bij de deskundigen zijn, raken ze een hele tijd uit het oog." Klompé Waarom gaat het nieuwe NSR-bestuur het eerst praten met minister Klompé? „Dat was al geregeld. Het contact met Veringa heeft ook niet zo'n haast" Een gesprek met de minister van CRM past bij de opvatting dat de rttHenten geen aparte groep in de maatschappij moeten vormen. Denkt de nieuwe voorzitter dat de studen ten ook praktisch beter af zouden zijn als de studenten gezondheidszorg onder Sociale Zaken zou vallen, de studentenhuisvesting onder Volkshuisvesting enz.? O. en W. zou het misschien wel aantrekkelijk vin den van die zorgen af te zijn... Uitterhoeve antwoordt dat hij deze zaken nog niet geheel kan bekijken. Dat het er voor de studenten bij die verandering slechter op zou worden, betwiifel» hij. Maar als het zo zou lopen, vindt hij dat men die conse- ouentie ook moet durven trekken Het zou goed zijn als de studenten biivoorbreeld bij het huisvestingsvraagstuk in hetzelfde schuitie zouden zitten als hun niet-studerende leeftildgenoten en er met de neus op gedrukt werden hoe Wilfried Uitterhoeve belabberd die het hebben. Hij ziet nog niet dat het voor het ministerie van Onderwijs aantrekkelijk zou zijn de behandeling van divrrse studen tenvoorzieningen los te laten. Waar om is men anders zo iiverig aan het proberen links en rechts een Studen- tenwelzijnsinstituut door te zetten? Oppassen De nieuwe NSR-voorzitter, lid van de PvdA („bij gebrek aan beter"), uit zich kritisch over allerlei autoritei ten. maar hij maakt ook nuchtere kanttekeningen bij sommige studen tenactiviteiten Er wordt de laatste tijd veel ophef gemaakt van het be lang van het verstrekken van infor matie. Uitterhoeve ziet het als een voorwaarde om tot discussie te ko men. maar meer ook niet. Bij het plan voor een ..Radenuniversiteit" zegt hij: „We moeten er voor oppas sen dat dit in de praktijk niet tot een versterking van de 'echnocratie leidt" Toch ook nog iets owr minister Veringa: „Ik zie hem niel als de gro te vern'euwer waarvoor hij gehou den wordt" Als hij ziet, dat dit wordt op geschreven: „Is dit een interview? Daar moet ik nog aan wennen". loslating van de binding aan de gere formeerde belijdenis zou tolereren. Deze synode dacht daarbij met name aan de Kamper predikanten G. Visee en J. O. Mulder (een ondertekenaar van de Open Brief). Aan de classis werd „de weg tot herstel van gere formeerde kerkelijke samenleving" aangewezen. Na lang beraad heeft de classis Kampen begir. vorige week besloten deze uitspraken niet voor vast en bondig te houden en niet te voldoen aan wat van haar gevraagd wordt, maar de afgevaardigden van Kam pen te blijven ontvangen. Ook besloot de classis zich op de generale synode te beroepen. De Overijsselse synode, ook vorige week vergaderend, heeft daarop uit gesproken, dat aan de classis Kam pen „het karakter van gereformeerde kerkelijke vergadering, die zich bindt aan en handhaaft de ger( formeerde belijdenis" moet worden ontzegd. De svnode aanvaardde de afge vaardigden van de inmiddels ge vormde tegenclassis in haar midden als afgevaardieden van de „wettige classis Kampen" Inmiddels zijn reeds negen van de twaalf kerken in deze classis gescheurd. Mandaat Ook in de kerkeraad van Zwolle (een kerk van 2300 zielen) is zaterdag een breuk gekomen. Aan de ene kant staan ds. D. Vreugdenhil en ds. C. G. Bos. aan de andere kant ds. Z. G. van Oene. Zondag zijn gescheiden kerk diensten gehouden. Vanavond is er een gemeentevergad* ring. De kerkeraad van Zwolle met de diakenen (de brede kerkeraad dus) had begin februari haar afgevaardig den naar de classis Zwolle een bin dend mandaat meegegeven, inhou dende dat de afgevaardigden van de classis naar de Overijsselse synode de tegenclassis Kampen niet zouden moeen accepteren. Toen de classis Zwolle deze cre- dentiebrief niet accepteerde, besloot de brede kerkeraad vorige week geen afgevaardigden meei naar deze classis te zenden. Daarop vergaderde donderdag de smalle kerkeraad (zonder de diake nen), die het besluit van de brede kerkeraad teniet deed en opnieuw afgevaardigden voor de classis be noemde. Er is in Zwolle al lang verschil van mening over de bevoegdheid van de brede kerkeraad. De predikanten Vreugdenhil en Bos (hierin gesteund) door de classis Zwolle) maken er be- 7.waar tegen, dat de diakenen mee beslissen in zaken van kerkorde en tucht. Zo wraakte de kerkeraad verleden jaar het besluit van de genera-Ie sy node, om ds. B. J. F. Schoep niet toe te laten. Dit kon allïen omdat de grote meerderheid der diakenen de zijde van ds. Schoep 1 ad gekozen. AMSTERDAM De drie joodse kerkgenootschappen in Nederland hebben in een telegram, gestuurd aan de minister van buitenlandse zaken, de Verenigde Naties en het Rode Kruis, dringend verzocht stappen te nemen teneinde het executeren van burgers in Irak te voorkomen. Volgens betrouwbare berichten, al dus het telegram, zijn weer enkele burgers in Irak in het geheim ter dood veroordeeld. Zij zullen binnen enke'e dagen worden geëxecuteerd. Dit druist in tegen het bepaalde in artikel 55 en 56 van de statuten van de Verenigde Naties, tegen de con ventie van de rechten van de rrvne. en tegen ieder principe van mense lijkheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2