RUIMTEVAARDERS GAAN AARDE VERKENNEN Commentaar Ulbricht wijst het Westers verzoek om gesprek af Juweleiicliefstallen in Zwolle en Groningen decoratieve onderzettegel voor a als a een nieuwe abonnee opgeeft! Het Kwartet Mogelijk moet baan worden gewijzigd IN DE GOEDE R UIM TEKOERS spreuk HET WEER Lichte vorst Nieuw begin Verkeer naar West-Berlijn normaal Luns Ie het vizier Geen onsteriele vloeistoffen bij sterfgevallen Zomers ogenblik Bankrovers zijn bekend Extra uitkering Gemeentefonds NIXONGAAT VERTELLEN Einde wilde stakingen in Engeland in zicht Nieuwe Leidlse Courant Dinsdag 4 maart 1969 - 49ste jaargang o - vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Lancering Apullo-f) „voorbeeldig" J\r€t uitstel van drie dagen Het is dan eindelijk zover, na verkoudheids- uitstel is de Apollo-9 begonnen aan de tiendaagse ruimtereis rond de aarde. Alles verloopt totnutoe in de puntjes en de technische superioriteit van de mens triomfeert weer, na het haast absurde oponthoud, waartegen de medische wetenschap nog geen wapen heeft. Op de foto links probeert astronaut KAAP KENNEDY Vandaag, de tweede dag van hun tien daagse tocht in de ruimte, gingen de drie mannen in de Apollo-9 zich oefenen in het oriënteren op bekende punten op aarde onder verschillende omstandigheden. Ook het standregelingssysteem van het kegelvormige ruimtevaartuig werd beproefd en de grote raketmo tor van de Apollo-9 zou enige malen in werking worden gebracht. Er bestond grote kans op een baantwijzi- ging- De belangrijkste handeling die de astronauten gisteren moesten uitvoe ren was de koppelingsmanoeuvre. Ruim drie uur na de succesrijke lan- De meeste mensen spreiden hun grootste talenten ten toon bij het bedriegen van zichzelf. FRANCE Crita) „Speel i toneel, mam, ik ben al eerder helemaal schoon thuis ge komen." DE BILT Een gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van Rusland over Denemarken en de Noordzee naar Ierland. Op de zuidflank hiervan stroomde koude lucht uit Duitsland ons land binnen. Hierin vroor het de afgelopen nacht plaatselijk in het noorden en oosten van het land vijf tot zes graden. In Duitsland en Denemarken kwam het plaatselijk tot 12 a 14 graden onder het vriespunt. De as van het hogedrukgebied verplaatst zich langzaam naar het zuiden. In verband hiermee wordt de wind in ons land zwakker en kan het de komende nacht licht tot matig vriezen. Overigens blijft het hogedruk gebied het weer in West-Europa bepalen zodat in het huidige weertype maar weinig veran dering komt. Vooruitzichten voor donder dag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.: van omstreeks normaal tot 4 graden onder nor maal. Max. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. 5 Maart: Zon op 7.17. zon onder 18.26. maan op 20.14. maan onder 7.45, 11 maart laatste kwartier. cering van Kaap Kennedy maakten de astronauten hun cabine los van de derde trap en draaiden om de breed- teas. Deze manoeuvre duurde maar tien minuten en verliep volgens sche ma. Binnen het uur had de Apollo-9 het maanlandingsvaartuig uit de der de trap van de Saturnus-raket ge trokken. De twee onwrikbaar ver bonden ruimteschipeenheden zweef den voor de eerste maal in deze com binatie in de ruimte. De afgescheiden trap werd twee uur daarna opnieuw in werking gesteld, waardoor deze in een baan om de zon is gekomen. Elk gevaar op een botsing is hierdoor ge weken. De vlucht van de Apollo had vori ge week vrijdag moeten beginnen, maar moest tot gisteren worden uit gesteld omdat de drie astronauten, McDivitt, Scott en Schweickart, ver kouden waren De start van Kaap Kennedy was voorbeeldig, volgens het boekje. Loos alarm In het begin van de vlucht meldde commandant McDivitt dat de heHum- druk in de hoofdmotor van de Apollo plotseling op nul was teruggevallen. Maar de grondcontrole stelde vast dat er niets aan de hand was. Talrijke genodigden, pnder wie vi ce-president Agnew, en miljoenen te levisiekijkers over de hele wereld za gen het gevaarte om precies vijf uur in de middag Nederlandse tijd om hooggaan. De eerste en de tweede trap vielen volgens plan ongeveer drie en negen minuten later van de combinatie af. De derde trap bracht de Apollo in de omloopbaan, die na elf minuten werd bereikt en geringe afwijkingen van de koers vertoonde. (Zie verder pagina 7 Russel Schweickart het mondstuk van zijn ruimte kostuum. vlak voor de lancering. Daarnaast gaan de drie astro nauten Jam.es McDivitt, David Scott en Schweickart (van voor naar achteren) op weg naar de startklare Apollo-9 op Kaap Kennedy. Schweickart is com mandant van het maanlandings vaartuig, dat tijdens de tien daagse omcirkeling van de aarde beproefd zal worden. Hij maakt o.a. een ruimtewandeling van twee uur. BERLIJN De Oostduitse communistische leider, Walter Ulbricht, heeft gisteravond wes terse pogingen om te elfder ure nog besprekingen te beginnen om een belangrijke confrontatie Als eerste komt minister Luns aan voor de maandelijkse vergadering van de EEG-ministerraad in het Congrespaleis in Brussel. Voorvechter voor een solide Beneluxfront heeft hij onlangs een succesje geboekt: binnenkort zal in Den Haag een Beneluxgesprek worden gehouden om zich te weren tegen de hegemonie van de andere partners. Op de foto maakt minister Luns onder (bewonderende?) journalistieke belangstelling zijn stukken klaar. AMSTERDAM Er zal geen justi tieel onderzoek worden ingesteld naar drie sterfgevallen in het Wilhel- minagasthuis in Amsterdam, die zou den zijn ontstaan door toediening van onsteriele infusievloeistoffen. De directie van het ziekenhuis had raar aanleiding van berichten een onderzoek laten instellen. Gebleken Is dat als oorzaak van de bij drie ernstige patiënten opgetreden infec ties. tal van factoren een rol kunnen hebben gespeeld. Werk van dezelfde mannen Ook beroving in Leeuwarden tussen oost en west over West- Berlijn te vermijden, van de |!H hand gewezen. Ulbricht uitte de beschuldiging dal West-Duitsland probeert de presi dentsverkiezingen van morgen te ge bruiken om zijn bewind te chanteren om een vrijere verkeersregeling voor West-Berlijn toe te staan. „Maar geen redelijk mens in de DDR zal in zo'n slechte zaak trappen. De heren in Bonn geloven dat wij hun provocatie zullen belonen met een premie, dat is te veel verwacht" De Oostduitse leider zei dit op een receptie voor een Russische rege ringsdelegatie in verband met de Leipziger beurs. Bezorgd Amerika. Engeland en Frankrijk hebben in een verklaring aan Moskou ernstige bezorgdheid geuit over „de zich toespitsende door de communisten veroorzaakte crisis" rond de toegangswegen tot West-Ber lijn. De westelijke landen blijven Rusland verantwoordelijk stellen voor de veiligheid van het luchtver keer naar West-Berlijn. Ondanks de toespitsing van de ■/.<•- nuwoorlog rond Berlijn, arriveerden gisteren in West-Berlijn de twee kandidaten voor het Weslduitse presidentschap Gustav Heinemann en Gerhard Schroder en de helft van de leden van het kiescollege dat morgen de opvolger van president Lübke zal kiezen. Ook minister Brandt van bui tenlandse zaken kwam gisteren in Berlijn aan. GRONINGEN In de afgelopen nacht zjjn niet minder dan drie juwe liers in Groningen. Leeuwarden en Zwolle beroofd. Omstreeks kwart over drie werd aan het A. Kerkhof in Groningen een juwe lier voor 10.000 aan sieraden armer. De daders, die de winkelruit met een steen hadden vernield, zijn in een auto ontkomen ondanks het feit dat door het in werking treden van de alarminstal latie de politie er snel bij was. Er zouden drie mannen bij betrokken zijn geweest. Om tien voor vijf is op vrijwel de zelfde manier een inbraak gepleegd bij een juwelier in de Overijsselse hoofd stad. De built zou hier niet groot zijn. Men neemt aan dat dit het werk was van dezelfde mensen als in Groningen omdat het signalement van de auto overeenkomt met de wagen die in Groningen is gezien. Leeuwarden De beroving in Leeuwarden zou er in ieder geval geheel los van staan. Om twee uur werd een etalage van een juwelier aan de Nieuwstad leegge roofd. El- weid voor een bedrag van twintig- tot dertigduizend gulden aan goud en sieraden meegenomen. Tevoren hadden de mannen de niet beveiligde ruit met een steen vernield. De inbraak werd ontdekt door een buurman, die gestommel hoorde. Hij waarschuwde de eigenaar maar toen waren de dieven al gevlogen. Er is geen auto gesignaleerd. IS or maal Het verkeer door de lucht naar West-Berlijn ondervond gisteren, on danks de Russische waarschuwing dat niet kon worden ingestaan voor de veiligheid van de vliegtuigen, geen hinder. Ook over de weg was de toestand nagenoeg normaal. Wel oe fenden de Oostduitsers verscherpte controle uit. Op de vliegvelden van Düsseldorp en Keulen demonstreerden studenten gisteren tegen het overbrengen van leden van de Bondsdag per vliegtuig naar West-Berlijn. De demonstralies verliepen rustig. Loonbelasting vakantiegeld gelijk inhouden DEN HAAG De loonbelasting op vakantiegeld dient bij voorkeur bij de uitbetaling te worden ingehouden De staatssecretaris van financiën, dr. F. H. M. Grapperhaus antwoordt dit op vragen van de Tweede-Kamerle den A. C. M. Weijters en F. A, A. M. Fievez (beiden KVP). Zij hadden naar een onderzoek gevraagd. Het is een sprookje dat allang de wereld uit is, dat brillen de schoon heid van de vrouw afbreuk doen. Vooral als het zonnebrillen betreft en daarom tracht men ze meer en meer identiek te maken aan de ge wone huis-en-tuinbrilmaar dan moet er een origineel cachet aan te pas komen. En brilleontwerper Jean d'Or uit Parijs is hier volkomen in geslaadd, getuige van deze zonnebril met dubbele beugel uit de Labor- collectie, door Nannie op een presen tatie in Amsterdam gedragen. Arrestatie verwacht KERKRADE De politie in Kerk- rade is er welhaast van overtuigd dat de zeeman J. I. T. (20) en de metaalarbeider H. L. (18) de overval op de Middenstandsbank is Spakhol- zerheide hebben gepleegd. Het bankpersoneel heeft de jonge lui van foto's herkend. Het Italiaanse pistool heeft de politie bij kennissen aangetroffen. De recherche verwacht spoedig tot arrestatie te kunnen overgaan. Voor bijna 60 gemeenten DEN HAAG Bijna zestig ge meenten hebben een aanvullende bij drage ontvangen uit het Gemeente fonds. Voor 1967 is hiermee een be drag van 11,8 miljoen en voor 1968 een bedrag van 8,6 miljoen ge moeid. De meeste gemeenten die een uit kering hebben gekregen liggen in het oosten en noorden van het land. Voorts kwamen ervoor in aanmer king: Klaaswaal (over 1967: f 60.000) Linschoten (1967: ƒ86.000 en 1968: ƒ23.000). Maasland (1967 n35.000u Vuren (resp. ƒ75.000 en ƒ100.000), Waardenburg (ƒ75.000 en ƒ70.000) en Zierikzee (ƒ450.000 en ƒ350.000). WASHINGTON President Ri chard Nixon zal woensdagmiddag drie uur Nederlandse tijd een persconferentie geven, die gewijd zal zijn aan de buitenlandse politiek. Men verwacht dat Nixon verslag zal doen van zijn reis naar Europa. De persconferentie stond aanvankelijk donderdag op het programma. 1YTIXON is zonder kleerscheuren van zjjn Europese reis teruggekeerd. Zyn politieke behendigheid heeft hem zelfs in Parys in de kaart gespeeld. Hoewel niets over de gesprekken met de Franse president is gepubliceerd, is er duidelyk bereidheid, de banden nauwer aan te halen en opnieuw te beginnen. By Nixon was die bereidheid aan wezig, toen hy uit Washington ver trok. Zy was zelfs zyn voornaamste uitgangspunt ook nadat in Europa nieuwe onenigheid was ontstaan. De tegemoetkomende houding van Nixon is dan ook het geheim van zyn succes by de generaal, die er op zyn beurt belang by had, de Amerikaan- sepresident aan zich te binden. Zyn we goed ingelicht, dan heeft Nixon de Franse president verzekerd, zich niet in te laten met de interne problemen van het naar eenwording zoekende Europa. In ruil daarvoor hoopt hy op Franse medewerking bij het opnieuw vorm geven aan de westelyke samenwer king, zoals die aanvankelijk in het kader van de Navo gestalte kreeg. Dit lykt geen onverdienstelijke pres tatie. Het moet nl. theoretisch moge lijk zyn, dat op basis van zulk een afspraak alle moeilijkheden worden opgelost. Of er in de praktyk iets van terecht zal komen? Dat kan alleen, als de Europese landen Engeland inbegre pen het eens kunnen worden over hun onderlinge relatie. Lukt dit niet, dan blyft ook de sa menwerking in Atlantisch verband (waar Nixon vooral op heeft gemikt) in de lucht hangen. Verandering zal dan geen verbetering zyn. Alles hangt af van de manier, waarop de Franse president de tegemoetko mendheid van Nixon interpreteert. Hy heeft nu een nieuwe en wellicht wel kome gelegenheid, zyn plannen te herzien. PETER SCHUHMACHER SEIT U=M=I voor elegante, modieuse en exclusieve SCHOENEN EN LEDERWAREN C0NTESSA Donkersteeg 12-14 Leiden LONDEN Het Lagerhuis heeft gisteravond met 224 tegen 62 stemmen het witboek van minister van arbeid Castle over hervorming van de vak beweging goedgekeurd. Voorgesteld wordt onder meer een afkoelingsperiode van 28 dagen tussen het besluit tot staking en het neerleggen van het werk, geheime stemming om vast te stellen of de arbeiders in meerderheid wel een staking wensen, geldboeten maar geen verdere strafbedreiging by overtreding van de nieuwe regels. De overheid wil hiermee een eind maken aan de wilde stakingen, die in Engeland 95 procent van het aantal stakingen uitmaken. De conservatieven, die zich van stemming onthielden, vinden de regels nog niet krachtig genoeg. De liberalen stemden tegen, evenals ruim vijftig vertegenwoordigers van de linkervleugel van Labour. Zij zijn van oordeel dat net stakingsrecht wordt geschonden. Ik geef V op als R |R Straat nieuwe W abonnee: W p,aa,s -•-••• I F betaalt. per kwartaal per maandI Als beloning voor mijn aktivileit ont- Bk Mijn naam vang ik een onder.^B I zettegel. De nieu-j^B wo abonnee krijgt straal: I onze krant veertiend Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1