RUSSISCH DREIGEMENT CONCORDE BIJNA HAIF UUR IN DE LUCHT Geen garantie voor veiligheid vliegtuigen Amerikaanse en Europese NAVO Veel doden in Vietnam Soldaten uit Rusland en China slaags Het Kwartet Oostduitse protestpost Ml III lllM Rustpauze voor HOLS VLEES 3x1,79=5,37 écht VLEES Machtsstrijd in Syrië is nog niet beslist Nieuwe Leidse Courant Maandag 3 maart 1969 - 49ste jaargang vooraanstaande pro», christelijke dagbladen Directeur; F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur SPRiUK Een professor is iemand die praat in een andermans slaap. AUDEN RITA „Ze /.ouden zulke zeep moeten uit vinden, dat je een lieel jaar schoon bleef." HET WEER DE BILT Het afgelopen weekeinde bevond ons land zich aan de zuidflank van een hoge- drukgebied dat zich uitstrekte van Rusland tot over de Britse eilanden. Boven Zuidwest-Europa hand haafde zich een lagedrukgebied. Een randstoring hiervan drong, in betekenis afnemend, over Frankrijk naar onze omgeving en veroorzaakte, voornamelijk in het zuiden en westen van het land regen. Met oostelijke winden stroom de lucht uit Duitsland binnen waarin het de afgelopen nacht in de noordelijke provincies plaatselijk twee graden onder nul werd. Het komeftde etmaal ver plaatst een front, dat ten noorden van de Britse eilanden ligt, zich langzaam zuidwaarts, maar zal ons land niet bereiken, zodat in het huidige weertype maar wei nig verandering zal komen. DE BILT Plaatselijk op klaringen ën op de meeste plaat sen droog weer. Zwakke tot ma tige oostelijke wind en dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Vooruitzichten voor woensdag: Aantal uren zon: 4 of minder. Min. temp.: omstreeks normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder nor maal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. 4 Maart: Zon op 7.19, zon onder 18.24. maan op 18.54. maan onder 7.35, volle maan. MOSKOU De koude oorlog tussen het oosten en het westen om West-Berlijn neemt nog steeds in hevigheid toe. Ondanks alle Russische en Oostduitse dreigementen en maatregelen hebben de westelijke geallieer den laten weten dat zij vastbe sloten z^n de vrije toegang tot West-Berlijn te handhaven en dat de presidentsverkiezing de directe aanleiding tot de nieuwe gespannen toestand woensdag in ieder geval door zal gaan. Te elfder ure deed Bonn aan de Oostduitsers nog een aan bod om een grote crisis te voorkomen; vanmorgen was nog geen antwoord binnen. De Sowjetunie heeft de westelijke geallieerden gisteren gewaarschuwd, dat zij waarborgen weigert voor de veiligheid van vluchten naar West- Berlijn als deze zouden worden gebruikt voor het vervoer van Westduitse kiesmannen naar West- Berlijn voor de presidentsverkie zingen. De Sowjetvertegenwoordiger in het viermogendhedencentrum voor de veiligheid in de lucht, dat in West-Berlijn is gevestigd, bracht deze waarschuwing over aan de Engelse, Amerikaanse en Franse vertegenwoordigers in dit centrum, dat toezicht moet houden op de luchtverbindingen tussen West- Duitsland en West-Berlijn, die via drie smalle corridors over iOosI- duits gebied lopen. Provocatie Volgens de Russische afgevaardig de is de voorgenomen presidents verkiezing in West-Berlijn een „ernstige politieke provocatie" en een schending van de bestaande ak koorden. Het vervoer van de leden van het kiescollege door vliegtuigen zou volgens hem dan ook onwettig zijn. Zoals bekend, wil Oost-Duits- land de ruim duizend kiesmannen ook niet over land naar West-Ber lijn laten reizen. Amerika, Engeland en Frankrijk lieten direkt weten, dat zij Rusland verantwoordelijk blijven stellen voor de veiligheid van hun vlieg tuigen in de luchtcorridors naar West-Berlijn. De Westduitse rege ring noemde deze Russische stap onwettig en een bedreiging voor de Europese veiligheid. Voor vervolg zie pag. 6 Zaterdag is de doorlaatpost Helmstedt-Mariënborn twee uur gesloten geweest in verband met „Russische troepenbewegingen". Ook gisterochtend herhaalde zich deze Oostduitse „protestsluiting" tegen de Westduitse plannen in West-Berlijn presidentsverkie zingen te houden. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE flBONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant 1 per kwartaal veertien dagen gratis. hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden PARIJS Tegen een twee benige NAVO een voor Ame rika en een voor Europa zou Washington eventueel geen be zwaar maken. Dit zou dc voor naamste beslissing zijn, die za terdag genomen werd, toen pre sident Nixon bijna de gehele dag met generaal de Gaulle sprak in het bij het Versailles-complex behorende paleis Grand Trianon. Noch van de zijde van het Witte Huis, noch van die van de Quai d'Or- say werd hier gisteren, toen Nixon op het punt stond naar Vaticaanstad te vertrekken, overigens met een woord over gerept. Wel sprak men van een „openlijke, hartelijke en vertrouwelijke sfeer, waarin de besprekingen waren ge voerd. Door toe te zeggen dat zijn land het idee van een dubbel functione rende NAVO niet verwerpt, heeft het Amerikaanse staatshoofd tegemoet trachten te komen aan de „nationale" bezwaren van generaal de Gaulle tegen het atlantische bondgenootschap. Zoals bekend, heeft Frankrijk de NAVO zijn strijdkrachten onttrokken. Het werkt allsen nog mee aan het politieke overleg. Vijf ronden In kringen van het Witte Huis wordt gezegd, dat president de Gaulle toch als staatsman met het meeste poli tieke gewicht is te voorschijn geko men in de vijf ronden van besprekin gen die Nixon in Europa achter de rug heeft. De Amerikaanse president heeft er blijk van gegeven bijzonder veel waarde te hechten aan het oordeel van de generaal, die hij de eer heeft bewezen de grijze eminentie in Europa te zijn. Heeft Nixon aan de ene kant ge probeerd het atlantisch bondgenoot schap te versterken door Frankrijk opnieuw bij de NAVO te betrekken, maar dan in een zelfstandig werkend Europees verband, aan de andere kant heeft hij dc bemiddeling van president De Gaulle verzocht in het topgesprek tussen Washington en Moskou, waarnaar hy vurig streelt. Hij heeft de Franse president daar bij erkend als de enige politicus in de wereld, die zulk een gesprek met succes op gang zou kunnen brengen. De trotse, edele generaal heeft zich de overigens gemeende strijkages van het 22 jaar jongere Amerikaanse staatshoofd dankbaar laten aanleu nen en heeft op verschillende punten zijn medewerking toegezegd. Vriendschap Duidelijk is dat de behaald slechte betrekkingen tussen Frankrijk en Amerika door het lange bezoek van Nixon aan Parijs in totaal sprak hij meer dan tien uur met de gene raal aanzienlijk verbeterd zijn. Men spreekt zelfs van een nieuwe periode van vriendschap tussen Pa rijs en Washington. Met erkenning van eikaars recht geheel zelfstandig en ook onafhankelijk van elkaar op te treden, zouden de bondgenoot schappelijke banden stevig zijn aan gehaald. President Nixon heeft op zijn route door Europa na het enigs zins woelige Italië ook een bezoek gebracht aan de staat Vaticaan stad, waar paus Paulus hem in privé-audiëntie ontving. Tijdens een rustig gesprek wisselden kerkvorst en president ge schenken uit. SAIGON Geallieerde strijd krachten hebben de communistische troepen de zwaarste verliezen sinds bijna een jaar toebebracht. Ook die verliezen aan geallieerde zijde waren de zwaarste sinds 'bijna een jaar. Dit deelden geallieerde militairen mee. Er zouden tijdens de eerste week van het communistische voorjaarsof fensief zevenduizend man aan com munistische zijde zijn gevallen. Ame rika zou 325 doden hebben en Zuid-Vietnam 572. Ondanks haar verliezen, zet de Vietcong het offensief voort. Er wer den gisteren in heel Zuid-Vietnam met rakketten, mortieren en infante rie aanvallen gedaan. Dit vierde Vietcong-offensief is eohter mislukt, meent Zuidvietnams president Van Thieu. „De plannen van de Zuidviet- namezen om de Amerikaanse troepen te vervangen, zijn door het offensief niet beïnvloed, omdat de Noord vie t- namezen en de Vietcong steeds zwak ker worden." Zes Franse reserve-officieren zijn zaterdag om het leven gekomen toen hun helikopter bij Aulnois in oost-Frankrijk neerstortte. Doden en gewonden bij grensincident MOSKOU/PEKING Aan de Russisch-Chinese grens in de buurt van Wladiwostok zijn Chinese en Russische troepen gisteren met el kaar slaags geraakt. Aan beide zijden zijn doden en gewonden gevallen. De Russen en Chinezen beschuldi gen elkaar ervan de grens te zijn overgetrokken en te zijn begonnen met het schieten. Volgens de Sowjets heeft het inci dent zich voorgedaan aan de grens tussen de Chinese provincie Heiloeng Kiang en het Russische gebied tussen Wladiwostok en Chabarovsk. De grens wordt daar gevormd door de Oessoeri, een zijrivier van de Amoer. De Sowjetunie en communistisch China betwisten elkaar langs hun 6.500 kilometer lange grens op verscheidene punten grote stukken grondgebied. Het voornaamste span- ningsgebied vormt de grens van Sin- kiang. In 1964 zijn in Peking bespre kingen begonnen over het grensver- loop, maar deze hebben kennelijk nergens toe geleid. Niet alleen Moskou, maar ook Peking heeft her haaldelijk melding gemaakt van schendingen van zijn grond- en luchtgebied. Het incident van gisteren is het ernstigste sedert het ideologisch ge schil tussen Peking en Moskou. Ja ren geleden werd ook melding van schieten gemaakt. CHINA PDnCMHflCDI/ u,30 1,74 GnUcNIVICnK in de dierenspeciaalzaak DAMASCUS De machtsstrijd in Syrië heeft gisteren twee drama tische wendingen genomen met de dood van het hoofd van de geheime politie en de verschijning van twee afgezette leiders op zijn begrafenis. Deze feiten duidden erop dat mi nister van defensie luitenant-gene raal Hafez el Assad (nog) niet geheel is geslaagd met zijn actie de macht •over te nemen, welke donderdag was begonnen. Er wordt zelfs gesproken over een compromis. Het hoofd van de Syrische inlich tingendienst, kolonel Joendi is gistermorgen gesiorven. Bijzonderhe den over zijn dood zijn niet bekend gemaakt maar van gezaghebbende zijde is vernomen dat hij zelfmoord heeft verpleegd. Joendi was een sterke bondgenoot van president Noeredin Atassi en ge- neraal-majoor Salah Jadid. Assad had dit drietal afgezet en aangeno men werd dat Assad door de dood van Joendi nu tenslotte inderdaad aan de top was gekomen. Maar Atassi en Jadid verschenen gisteren officieel op de begrafenis van Joendi. Aangenomen wordt dat een bestand is bereikt in het geschil Eerste proefvlucht Frans-Engels toestel TOULOUSE Het supersonische verkeersvliegtuig Concorde heeft giste.ren een eerste vlucht van 27 minuten gemaakt. Zowel de invlie- ger als mensen uit de luchtvaartin dustrie spraken over een geweldige triomf. De 47-jarige André Turcat bestuurde het door Engeland en Frankrijk gebouwde toestel. Hij liet „zijn" toestel nog geen ingewikkelde toeren uithalen. Er werd slechts tot drieduizend meter hoogte gegaan en de snelheid was nog geen vijfhon derd kilometer per uur. Het is de bedoeling bij volgende proefvluchten de snelheid geleide lijk tot het maximum van 2.320 kilo meter per uur op te voeren. Tegen 1973 moet het toestel in dienst ko men. Tijdens de proefvlucht stond het leven langs de Garonnen praktisch stil. Automobilisten stopten en vele mensen kwamen uit hun huizen om het vliegtuig gade te slaan. Vandaag zijn speciale Concorde postzegels aan de postkantoren in Frankrijk te koop. Als de Concorde, die met zijn vier motoren 140 passagiers in nog geen vier uur de Atlantische Oceaan zal kunnen overvliegen, inderdaad in 1973 operationeel is, zal de Frans-Britse combinatie de Ameri kanen vijf tot zeven jaar vooruit zijn wat betreft de bouw van een supersoon lijnvliegtuig. De Russen hebben het echter al van de Concor de gewonnen met hun Toe-144, die op Oudejaarsdag een eerste vlucht heeft gemaakt. Volgens niet geheel bevestigde be richten, ofschoon de Egyptische radio dit wel toegaf, zou de Syrische minister van defensie luitenant- generaal Hafez Al-Assas een staats greep hebben uitgevoerd en president Noureddin Al-Attassi huisarrest hebben opgelegd. Op de foto: de nieuwe sterke man van Syrië. tussen de heethoofdige 39-jarige mi nister van defensie eh de leiding van de heersende socialistische Baath-partij. Op een congres zou een oplossing van het geschil moeten worden bereikt. Op het ogenblik schijnt Assad toch wel de regering te beheersen, hoewel dat nog niet offi cieel is verklaard. De Israëlische ministers van de arbeiderspartij hebben gisteravond de zeventigjarige oud-minister van buitenlandse zaïren mevrouw Golda Meir aangewezen als hun keuze voor premier, zo is vernomen. Slechts een van- de dertier ministers van de ar beiderspartij in het coalitiekabinet zou hebben tegengestemd. Aangeno men wordt dat het generaal Mosje Dajan was. In Irak ziin opnieuw zeven mensen ter dood veroordeeld wegens spionage voor Israël. Onder hen zou den twee of drie joden zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1