Inhalen loonachterstand wordt nu dringend ARP wil Luns dwingen tot overleg met Indonesië Paraatheid beneden leger ligt NA VO-peil Asbestdeeltjes kunnen kanker veroorzaken „Regime in Djakarta in opzet gelijk als Grieks koloiielsbewintP Ongeacht uitslag referendum W.-Irian VORSTELIJKE KUNST Bij conflict snel uitgeschakeld? Wurgmoordenaar gearresteerd? De vrouw in 1969: Napoleons maarschalk Voorzitter IJska van NCAB: Hulp Indonesië wordt verhoogd VRIJDAG 28 FEBRUARI 19» (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het Tweede-Kamerdebat over Buitenlandse zaken stond gisteren in het teken van het conflict tussen minister Luns en de ARP, met name fractieleider Biesheuvel, over West- Irian. Dit resulteerde in een anti-revolutionaire motie, die ten doel heeft de Nederlandse regering actiever te maken, meer in het bijzonder nu al contact op te nemen met Indonesië om te kijken wat Nederland in samenwerking met Indonesië voor West-Wan zou kunnen doen, ongeacht de uitslag van de volksraadpleging. uitoefenen ten voordele van de Pa poea's. De anti-revolutionair Geelkerken zei het in tweede termijn wel heel duidelijk waar voor de ARP het knelpunt ligt: „Ik heb de indruk dat de minister onder het rookgordijn van het Verdrag van New York West-Irian wil overgeven". De minister voelde zich door deze opmerking gegriefd. Er bleken trou wens meer grieven. Fractieleider Biesheuvel was boos omdat minister Luns in zijn bijna vier uur durend antwoord totaal voorbij was gegaan aan het betoog van zijn fractiegenoot Geelkerken over West-Irian. Hij vroeg minister Luns of de re gering nu van plan is overleg met Indonesië te plegen of niet. Ook wil de hij weten hoe het zat met het eventuele staatsbezoek van president Soeharto aan Nederland. •fe Soeharto De winter experimenteert op onnavolgbare manier in de natuur en dan, ontstaat er een kunstwerk, dat alle menselijke pogingen ver achter zich laat. Op de foto: een waterval in de Balkan, die zijn loop even moest stopzetten voor de romantische architectuur van de daar nog opper machtige vorst. Minlister Luns zei eerst geen over leg te willen plegen, daarna weer wel. Allerminst duidelijk was hij over het feit of president Soeharto was uitgenodigd. „Het kabinet buigt zich over deze zaak, het is in actieve overweging". Later: „Nog geen beslissing genomen, het is lang niet onmogelijk dat deze positief zal uit vallen". Het was zonneklaar dat de heer Biesheuvel gebruik wilde maken van het feit dat Soeharto graag naar Ne derland wil komen. Nederland zou optimale druk op Indonesië moeten (Van onze militaire medewerker) Tijdens de behandeling van de defensiebegroting in de Eer ste Kamer gaven sommige sena toren uiting aan een zekere bezorgdheid over de mogelijkheid om met de ter beschikking staande financiële middelen de instandhouding van een ade quate krijgsmacht te verzekeren. Deze bezorgdheid is niet zonder grond. Immers, het probleem waar voor de bewindslieden van Defensie zich in toenemende mate zien gesteld is, dat de verruiming van het de fensiebudget achterblijft bij de stij gende kosten in de exploitatie- en investeringssector. De druk op het defensiebudget is Geen verandering in decoraties schrijversbal AMSTERDAM De veertien grote panelen die de decoratie zullen vor men van het „Ballet du pape", waar in de benedenverdieping van de nieuwe vleugel van het Stedelijk Museum in Amsterdam voor het schrijversbal vanavond zal worden getransformeerd, zullen niet worden veranderd. Dit deelde de directeur van de commissie voor collectieve propagan da van het Nederlandse boek, de heer F. de Smit, gisteren mee. Over de panelen, die op initiatief van Met ten Koornstra door deze en dertien andere kunstenaars zijn gemaakt en die het katholicisme, o.a. de paus en het celibaat, tot onderwerp hebben, is reeds veel te doen geweest door een televisiefilm die de VARA er over heeft vertoond. Men was het er over eens, hoewel men zich de verontwaardiging kon voorstellen, dat er geen reden is om veranderingen in de decoraties aan te brengen. Een televisiefilm, die boven dien gemaakt is toen de panelen nog niet gereed wargn is iets anders dan een schrijversbal. Voorts zijn de pa nelen bestemd voor een besloten feest. Verder wijken de decoraties niet af van hetgeen tot nu toe op het schrijversbal gebruikelijk is geweest. Het weer in Enropa weer min.temp. neer- gisteren slag Amsterdam geh.bcw. 0 0.1 Brussel h.bew. 0 0.4 Frankfort niet ontvangen Genève onbew. -4 o Innsbruck onbew. -4 o Kopenhagen geh.bew. -1 3 Locamo regen 3 3 Londen sneeuw 1 1 Luxemburg zw.bew. -0 0 Madrid regen 3 3 Majorca geh.bew. a 0 München mist -3 0 Nice zw.bew. 5 1 Parijs onbew. -1 0 Borne l.bew 4 0 Wenen geh.bew. O 1 lürich onbew. -4 0 in de loop van de jaren steeds zwaar der geworden. Het daalde als percen tage van het nationaal inkomen van 5 in 1958 tot 3,9 in 1969. Als deel van het totaal der overheidsbestedingen ging het in dezelfde periode terug van 1/5 naar 1/8. Nu behoeft een daling op zich nog geen reden tot bezorgdheid te zijn. Maar de zorgwekkende situatie thans is het gevolg van de snelheid en de omvang van de terugloop. De feiten wijzen uit, dat de geschetste ontwik keling de doelmatigheid van onze de fensie-inspanning ernstig heeft aan getast. Tekorten Zo zijn er bij de landstrijdkrachten en in het bijzonder bij het Eerste Legerkorps ernstige tekorten, o.a. voor wat betreft luchtafweermidde- len, pantserafweerwapens, appara tuur voor doelopsporing en ge- vechtsveldbewaking. Het tekort aan middelen heeft er ook toe geleid, dat de reactiesnelheid van onze parate landstrijdkrachten beneden het in NAVO-verband over eengekomen peil ligt. Zoals de toestand nu is, moet worden gevreesd dat in geval van een conventioneel conflict ons legerkorps zich slechts korte tijd op het gevechtsveld zal kunnen handhaven. Het is zelfs de vraag of het ooit in staat zal zijn zijn vooruitgeschoven positie te bereiken. Dat is, in een tijd waarin ter voorkoming van een nu cleaire oorlog zoveel waarde wordt gehecht aan parate conventionele strijdkrachten, een hoogst bedenke lijke zaak. Opmerkelijk is, dat deze problema tiek in de Kamer zo weinig aandacht krijgt. Zij wordt verdrongen door vraagstukken als wedde, eerste oefe ning, de zorg voor de dienstweigeraar en de vrijetijdsbesteding van dienst plichtigen. Belangen Nu is het bepaald niet zo, dat deze aspecten geen belangstelling behoe ven. Integendeel. Een goede beharti ging van personele belangen moet de aandacht der Kamerleden zeker heb ben. Maar het is nauwelijks te ver antwoorden om over een weddever- hoging van dienstplichtigen te spre ken als voorbij wordt gegaan aan de omstandigheid dat diezelfde dienst plichtige met onvoldoende middelen tegenover een beter uitgeruste en ge oefende tegenstander wordt ge plaatst. Het is daarom tijd, dat men er zich van bewust wordt, dat onze veilig- hcidspremie niet ongestraft steeds maar kan worden verminderd. Immers, zet deze ontwikkeling zich voort, dan zal Nederland binnenkort moeten besluiten zijn NAVO-bijdrage drastisch in te krimpen. Met het oog op de dreiging is een dergelijke maatregel evenwel ontoelaatbaar. Hij zal bovendien niet nalaten een on gunstige invloed uit te oefenen op de positiebepaling van onze bondgeno ten. Kastanjes Tenslotte dwingt hij ons tot het voeren van een min of meer parasi tair beleid omdat wij in voorko mend geval anderen voor ons de kastanjes uit het vuur laten halen. Een uitweg kan worden gevonden door het complex van te nemen maatregelen te stoelen op een alge meen aanvaard veiligheidsbeleid. Hierover zijn al waardevolle dingen gezegd door staatssecretaris Haex (landmacht) tijdens een gecombineer de vergadering van de kieskringen van de CHU en de ARP, onlangs in Steenwij k. In een volgend artikel hopen wij in wat meer details op dit beleid in te gaan. Vragen winstberekening in levensverzekering DEN HAAG Het Tweede - Ka- merlid voor de PvdA dr. ir. A. Von deling heeft minister Witteveen (fi nanciën) vragen gesteld over de be reikte overeenstemming met de le vensverzekeringsmaatschappijen over de wijze van winstberekening. De heer Vondeling vraagt daarover nadere informatie, om „daardoor de indruk weg te nemen, dat over be lastingheffing van grote lichamen on dershands kan worden beslist, ook wanneer het gaat over bedragen van tientallen miljoenen guldens." HAARLEM De Amsterdamse re cherche heeft gistermiddag in samen werking met haar Haarlemse colle ga's de 30-jarige G. K. aangehouden, die ervan wordt verdacht op woensdagavond 19 februari in een bouwkeet in Haarlem de 78-jarige H. P. Sandbergen uit Amsterdam door wurging om het leven te hebben ge bracht. De man is naar Haarlem overge bracht. Het onderzoek duurt voort. •fe Stemming Het is nog niet duidelijk hoe de stemming over de motie, volgende week woensdag, zal uitvallen. De heer Mommersteeg (kath.v.) had be zwaren, omdat uit de formulering zou blijken, dat Indonesië, ook al zou West-Irian voor zelfstandigheid kie zen, zeggenschap heeft over West- Irian. Hij was het wel eens met de geest die uit de motie sprak. De heer Bos van de CHU wilde een wat alge menere strekking. Er moest niet gesproken worden van een „ge meenschappelijke betrokkenheid van Indonesië en Nederland", maar van „morele betrokkenheid van Neder land". De P.v.d.A. is vooralsnog te gen; er is toch een ontwikke lingsfonds van de VN voor West- Irian? De heer Luns sloot zich aan bij de bezwaren van Mommersteeg. Er zouden misverstanden kunnen ontstaan. Hij vroeg zich af hoe de ARP politieke actie in dat gebied wil? Biesheuvel: „Het is een poli tiek probleem". Luns: „Dan bent u te optimistisch. Wanneer de Kamer politieke wapens zou willen gebrui ken, is dat een andere zaak, maar ik kan me niet voorstellen dat daar een meerderheid voor te vinden is. Een nolitiek feit is nu eenmaal dat we betere betrekkingen met Indo nesië willen". De hulp kon, volgens de minister, geen probleem zijn. Die gaat door. Inderdaad deelde minister Udink gisteravond mee, dat de hulp, onge acht de uitslag van de volksraadple ging, aan West-Irian gegeven zal worden, hetzij in samenwerkiig met Indonesië hetzij via de Aziatische Ontwikkelingsbank. •fe Moesjawara Voordien had minister Luns wat verteld over het ingewikkelde sys teem van „moesjawara's", drie in to taal .volgens welke de kiesmannen gekozen worden. Een moesjawara is onderling overleg gericht op het be reiken van overeenstemming. Na half juni zou tijdens de derde moesjawara j in Hollandia, in tegenwoordigheid van Ortiz Sanz, de VN-vertegen- I woordiger, en van Soedjarwo Tjong- I dronegoro, de vraag gesteld worden: „Wilt ge binnen de republiek blijven of niet?" De minister zei te vermoeden dat er geen leden van het Indonesische leger betrokken zouden zijn bij de aanwijzing van de ongeveer 1025 kiesmannen. Wat betreft de rol van de VN wist hij slechts te melden: „Er is weinig plaats voor illusies, de rol van de VN is beperkt. U kent het voorzichtige optreden van Oe Thant". •fc Politiemacht Tot slot bestreed de heer Luns dat hij niets deed „Ik heb alles gedaan om het zelfbeschikkingsrecht voor de Papoea's te bereiken". De heren Van Dis (s.g.) en Jongeling (g.p.v.) waren daarvan niet onder de indruk. Van Dis: „Ik zou een politiemacht van de VN naar West-Irian willen sturen om toe te zien op de volksraadpleging". Jongeling: „Bij gebrek aan beter stem ik wellicht voor de motie-Geel kerken. Maar ik wil u wel zeggen, als het Akkoord van New York inder daad verkracht gaat worden en het ziet er na3r uit dat dat het geval zal zijn zal in Nederland de kreet opklinken: Verraad". Giftige dampen in brief MÜNCHEN Twee vrouwelijke medewerkers van de firma, die het uiterst-rechts blad Deutsche Natio- nal-Zeitung publiceert, hebben bij het openen van een brief chemische dampen in hun ogen gekregen. Zij moesten zich door een dokter laten behandelen. De brief was geadresseerd aan dr. Gerhard Frey, directeur en hoofdre dacteur van het blad. In de envelop pe zat een briefje waarin men de geadresseerde meedeelde, dat Frey gedood zou worden. De directie heeft gemeld de laatste tijd veel dreigbrie ven te hebben gekregen. De Natio- nal-Zeitung heeft de laatste tijd veel kritiek geleverd op Israël. /POTTER'S en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers on drogisten (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Asbest is gevaarlijk materiaal voor de volksgezondheid. De fijne stof deeltjes ervan worden inge ademd en kunnen longvlieskan- ker veroorzaken. Temeer nu asbest steeds uitgebreider toe passing vindt, zijn overheids maatregelen nodig om het ge bruik zoveel mogelijk te beper ken. Tot deze conclusie is de bedrijfs arts, dr. T. Stumphius, van de N.V. Koninklijke Maatschappij De Schel de te Vlissingen gekomen na een bedrijfsgeneeskundig onderzoek by Dr?. Franssen vraagt maatregelen tegen ganzenjacht DEN HAAG Het Kamerlid drs. H. M. Franssen (P.v.d.A) heeft in schriftelijke vragen aangedrongen op het treffen van maatregelen tegen de ganzenjacht in ons land. In deze vragen, gericht tot de mi nisters van lanuijouw en van cultuur, wordt melding gemaakt van net feit, dat in Friesland gedurende het jachtseizoen 1967-1968 ongeveer 2.000 ganzen werden geschoten. Hierdoor aldus drs. Franssen, dreigt deze pro vincie de functie van een der belang rijkste overwinteringsgebieden van West-Europa voor ganzen meer en meer te. verliezen. deze scheepswerf, dat zes jaar in be slag nam. De arts promoveerde gis teren aan de Universiteit van Am sterdam op het proefschrift Asbest in een bedrijfsbevolking. In een van zijn stellingen geeft hij de overheid dringend in overweging toepassing van asbest uitsluitend via vergunning te doen plaats hebben. Zelfs bij het blootstellen aan ge ringe hoeveelheden asbest werden by de bedrijfsbevolking van De Schelde in ongewoon hoge frequen tie asbestlichaampjes in speeksel aangetroffen. De kwalijke gevolgen waren al eerder bekend, maar kregen in ons land weinig aandacht otndat er geen grote asbestindustrieën zijn. Dr. Stumphius heeft bij zijn onder zoek op Walcheren tussen 1962 en 1968 in totaal 25 gevallen van de zeldzame tumor gevonden, waarvan asbest de oorzaak was. Van hen had den er 22 bij De Schelde gewerkt in de isoleerafdeling. De tumor is niet te genezen. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM De vrouw 1969 is voor de zomer van 1969 een kapsel aangemeten door het Syndicat de la haute coiffure Frangaise, dat ge- inspireerd is op de haardracht der maarschalken van Napoleon. Een gecultiveerd modern jongenskopje. Niet de jongenskop van de jaren twintig met uitgeschoren nek en pomade lokjes, maar we^ het van de kruin naar voren gekamde haar, de op de boord hangende nekpartij en de lok langs de oor van de popzanger. Het is een flatteus kapsel in losse veren geborsteld met wat franje op het voorhoofd en een bolling rond de kruin. Wie de oude Napoleontische prenten bekijkt zal er beslist de stijl van Bernadotte, Ney en Bertrand in herkennen. Zij die geen eigen geschikte haardos voor dit kapsel heeft behoeft zich geen zorgen te maken. Een haarstukje als kruin, wat losse lokjes of nog eenvoudiger een hele pruik toveren de vereiste haardos snel te voorschijn! Nederlanders richten comité Indonesië op (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Door een groep Nederlanders is opgericht „Het comité Indonesië" om, zoals zij de leden meedeelden, bestaande onverschilligheid in ons land te bestrijden. Het comité wil informatie verschaf fen. steun verlenen aan verzet tegen onderdrukking van politieke vrijhe den. ijveren voor de vrülating van politieke gevaneenen, actie voeren tegen discriminatie van minderheden, hulp verlenen aan slachtoffers van de „nieuwe orde" en bestrijding van economische en politieke steun aan het huidige regime. In het comité hebben o.m. zitting dr. J. M. Pluvier te Soest, lector in de Aziatische geschiedenis, prof. dr. J. de Graaf, hoogleraar theologie, prof. dr. J. H. de Haas, hoogleraar wereldgezondheidszorg, pater J. Kilsdonk, de heer A. G. van der Spek, lid van de Tweede Kamer en prof. dr. W. F. Wertheim, hoogleraar Azia tische sociologie. Actueel De doelstellingen van het comité zijn juist dezer dagen actueel gewor den, zo menen zij, door de berichten dat de Indonesische autoriteiten van plan zouden zijn een concentratie kamp op te richten op een der eilan den in Oost-Indonesië voor tiendui- Waar je ook kijkt steeds meer mensen stappen over op Roxy 25. Utoch ook? HOOGEVEEN De recente prijs ontwikkelingen maken meer dan ooit duide lijk hoe dringend de noodzaak is om de loon achterstand van de agrarische werknemers ten spoedigste weg te werken. Dit heeft de heer A. IJska, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Agrarische Bedrijfsbond, gisteravond verklaard in een rede voor de ieden van deze bond in Hoogeveen en omgeving. Het uurloon van de landarbeider, aldus de heer IJska, ligt momenteel ca. 17 procent achter bij dat van de werknemers in de industrie. Is het reeds voor laatstgenoemden de vraag of hun reëel beschikbare inkomen dit jaar nog enige verbetering zal ondergaan, hoeveel te meer geldt die vraag dan voor de agrarische werknemers. „Uit diverse reacties ook van werkgeverszijde meen ik gelukkig te mogen concluderen dat hel begrip bij de landbouwondernemers voor deze on rechtvaardige en onhoudbare situatie de laatste tijd sterk is gegroeid. De wil is aanwezig, het gaat er nu nog om ook de mogelijkheden te scheppen". Prijzen De NCAB-voorziiter vond het nog te vroeg om over nieuwe looneisen of eventueel over openbrc- zenden politieke gevangenen tegen wie geen enkele rechterlijke aan klacht is ingediend. Verder door het bezoek van presi dent Soeharto aan ons land in het voorjaar en door de overweging dat nu men in Nederland zelf bezig is de hand in eigen boezem te steken wat betreft het gebeurde in Indonesië twintig jaar geleden, men met des te meer recht kritiek kan uitoefenen op een regime waaronder veel erger dingen gebeuren. Kolonelsbeivind In opzet is het huidige bewind in Indonesië te vergelijken met het ko lonelsbewind in Griekenland. Het co mité is echter van mening dat wat in Indonesië gebeurt onvergelijkbaar erger is dan dat ten aanzien van Griekenland. Men vindt het bovendien inconse quent dat ten aanzien van hulpverle ning wel voorwaarden worden gesteld aan bijvoorbeeld Zuid-Afrika, maar niet aan Indonesië. De voor waarden zouden dan geen politieke, maar menselijke eisen dienen te zijn; bijvoorbeeld het tonen van mense lijkheid tegenover tegenstanders van het regime. Ten aanzien van de kwestie West-Irian kan het comité zich voorstellen dat er verontrusting is over de wijze van uitvoering van de gesloten overeenkomst. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Nederlandse re gering zal dit jaar de hulp aan Indo nesië met tien miljoen gulden verho gen tot ruim 125 miljoen. Minister Udink deelde dat gisteravond in de Tweede Kamer mee bij de behande ling van de begroting ontwikke lingshulp. Bijna 109 miljoen is bestemd voor de verbetering van de Indonesische betalingsbalans en voor financiering van lopende projekten. Ook de voedselhulp is in dit bedrag begre pen. Daarnaast zal ons land tech nische hulp verlenen tot een bedrag van 16.5 miljoen gulden. Van de totale hulp zal 36 miljoen worden verstrekt in de vorm van langlopende leningen. 65 miljoen als schenkingen. Dit akkoord is na twee dagen onderhandelen in Den Haag bereikt. ken van de cao's te spreken, hoewel hij dit bij een verdere prijsstijging niet wilde uitsluiten. Er is ook een lijst met projekten De prijsontwikkeling moet echter nader worden opgesteld tot een waarde van 75 mil- beoordeeld als op korte termijn het indpxciifer van; ioen. In drie jaar zal ons land Indo- de gezinsconsumptie over de periode half janua-' oesië in totaal 150 miljoen verstrek- ri/half februari bekend wordt, aldus de heer IJska. I ken als projektenhulp. De gedachte van NKV-vnorzitter P J. .1 Mertensi De Nederlandse plannen passen in om een kopersstaking op gang te brengen noemde het hulpprogramma van een aantal hij wel constructief, maar het zou z.l. verstandiger, donorlanden, dat vorig jaar oktober zijn de namen bekend te maken van de onderne- j in Scheveningen is opgesteld, mers, die hun prijzen binnen de perken houden, het hulpprogramma van een aantal „De overtreders van de regels zullen dan vast wel donorlanden dat vorig jaar oktober gauw bijsturen", zo zei hij. I in Scheveningen is opgesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7