t Regeling Woubrugge- Koudekerk opgeheven 3 Vuurwerk rond verhoging waterprijs Hazerswoude Ziekenhuis Rijnoord overgenomen Schoolmelkdiscussie in Alphens raad Hulpverleningsdienst Leiden - Zuidwest Haags Matrozenkoor zong in Leiderdorp Kritiek in raad op verordening recreatieboten OOK VANDAAG, MORGEN EN ZONDAG FORD IN DE STADSGEHOORZAAL GEMEENTE BENTHUIZEN WEU WE LEIDSE COURANT VRIJDAG 28 FE8RUARI WW Open-Deurdiensten in ALPHEN ALPHEN =5 In de loop van het Jaar zal in gebouw Nabij een viertal bijzondere Open Deur-diensten wor den gehouden, met als thema: Wat betekent ons geloof in de dagelijkse gang van leven en beroep. De spre kers zijn gekozen uit verschillende beroeps-sectoren, te weten onder wijs, maatschappelijk werk, be drijfsleven en gezin. Ieder belicht hetzelfde onderwerp vanuit zijn ei gen beroep. Het speciale van de diensten ligt ln het feit, dat niet alleen de spreker aan het woord komt, maar dat er in en na een koffiepauze gelegenheid is over het onderwerp van gedachten te wisselen. De eerste bijeenkomst wordt zondagmorgen a.s. in gebouw Nabij gehouden. Spreker is de heer G. Otto, leraar aan het Chr. Lyceum. 0 Abbenes wil een a nieuw dorpshuis ïgui ABBENES Tijdens de ver gadering van de Dorpsraad van Abbenes hield men zich voorname lijk bezig met het opstellen van het jaarverslag. Door de toeneming van het aantal inwoners groeit het aan tal activiteiten. Omdat met name het jeugdwerk goed van de grond begint te komen, was er reden tot tevredenheid. Een zorg daarbij is het Dorpshuis, dat niet alleen te klein dreigt te worden, maar dat boven dien vrij primitief is. Binnen zeer afzienbare tijd zal een bespreking over een nieuw te stichten Dorpshuis met het Gemeen tebestuur plaatsvinden. Veel aandacht besteedde men aan de vraag: Wat kunnen we doen voor de boven 16-jarigen? In het Dorp is voor deze groep geen enkele moge lijkheid tot contact en ontspanning in georganiseerd verband. Een com missie zal zich met deze vraag bezig houden. Hervormd Benthuizen krijgt weel een predikant BENTHUIZEN Na enkele jaren vacant te zijn geweest krijgt de Her vormde Gemeente van Benthuizen weer een predikant. Kand. J. den Dikken te Hardinxveld heeft het be roep in de vacature van ds. Lau- rense aangenomen. Het was het vijf tiende beroep dat in deze vacature werd uitgebracht. Kandidaat Den Dikken is 26 jaar oud. Binnenkort hoopt hij in het huwelijk te treden. Zijn aanstaande vrouw is afkomstig uit Huizen. NAAM GEVRAAGD VOOR VERZORGINGSTEHUIS HAZERSWOUDE Zoals bekend is in Koudekerk het verzorgingshuis voor bejaarden uit Koudekerk en Hazerswoude-Rijndijk reeds geruime tijd in aanbouw. In een advertentie van de „Rijnpost" verzoekt de secre taris van het stichtingsbestuur, de heer W. Bezemer van de Jacob Revi- usstraat 45, de lezers ideeën bij hem te spuien betreffende de naamgeving aan dit verzorgingshuis. DE KAAG In de jeugddienst, die aanstaande zondag om 7 uur 's avonds in de Hervormde kerk ge houden wordt, zal mej. T. Huistra over het plan voor ontwikkelings hulp komen spreken. Dit in verband met de actie, die in april gehouden wordt. Zij is degene, die door de jeugd, als verpleegster naar West Irian uitgezonden zal worden. ALPHEN De geslaagde zie- kenverzorgsters van het zieken huis Rijnoord: Ria Didden en Gera van Geest heiden met lof, Sjaan Bouthoorn, Rene Drost, Ank van Houwelingen, Bep Turken, Els Vonk, Heïka v. d. Wal en Ria van Wijk. Meester Pennelik op ouderavond Ter Aar TER AAR Voor de ouderavond van de chr. nat. school gisteren bestond veel belangstelling. De avond werd verzorgd door leerlin gen van de zesde klas, die een programma rond de televisie in el kaar hadden gezet. Hierna werd de musical „Meester Pennelik" op gevoerd. Een schoolradiofilm over het le ven van kinderen in Afrika werd gevolgd door zang en declamatie over het thema „Kinderen van één Vader". Uit de huishoudelijke vergadering daarna bleek, dat men een voorde lig saldo heeft van 1348,35. Het aantal leerlingen van deze school wordt steeds groter. Men is bezig met plannen voor een zesde lokaal en vergroting van de speelplaats. In de plaats van de heer A. van Lummel, die naar Sommelsdijk gaat, werd de heer T. van Munster uit Vianen benoemd. Gedeelde plaats voor Avanti HAZERSWOUDE Hoewel het eerste herenteam van de tafeltennis vereniging „Avanti" tegen Sparkler teleurstellend met 64 verloor, bezet het Hazerswoudse drietal toch nog de eerste plaats in de promotiegroep van de tweede klas van de NTTB, district Den Haag. Gezegd moet, dat Scylla 6 eveneens koploper in deze afdeling is. Leo Straathof won in de wedstrijd tegen Sparkler drie keer, Ron Fase eenmaal. De Avanti-ploeg revancheerde zich op bovenstaand teleurstellend resul taat. door tegen TOV 3 een 8—2 score te forceren. Ron Fase en Joop de Boer (de voorzitter van Avanti) won nen elk drie enkels, Leo Straathof twee. Beroep op kapitaalmarkt nodig ALPHEN De stichting Ziekenhuis Rijnoord heeft overeenstemming bereikt over de overneming van het ziekenhuis van de stichting voor Prot. Chr. Ziekenverzorging in Nederland te Ermelo. Hiermede zal een bedrag van ca. 7.000.000 zijn gemoeid. Omdat het op formele gronden niet mogelijk blijkt een garantie voor dit bedrag van het rijk te ver krijgen, zal het bestuur voor de financiering een beroep moeten doen op de kapitaalmarkt. Hoewel men hier geen moeilijkheden verwacht zal het in verband met de rentevoet toch consequenties hebben voor de tarieven. Het bestuur is inmiddels uitge breid met: mevrouw v. d. Wind- Peereboom Voller arts te Alphen a.d. Rijn, en de heren J. Plompen, directeur betonfabriek van Dijk Jr NV, drs. J. P. v. d. Heijden te Lei den voorzitter van de stichting „Het Zilveren Kruis" A- P. Stuivenberg, directeur ziekenfonds Alphen en Omstreken en W. Wieringa te Rijs wijk, secretaris van de Ned. Chr. bond voor overheidspersoneel. Er zijn nog enige personen aangezocht om in hei bestuur zitting te nemen. Het bestuur hoopt, wanneer de over dracht geregeld is, spoedig tot de benoeming van een geneesheer-di recteur en een administrateur te kunnen overgaan. Zieken verzorgsters Mei deze verheugend gunstige ontwikkelingen op de achtergrond kon de bijeenkomst, gistermiddag in het ziekenhuis, waar negen zieken- verzorgsters hun diploma uitgereikt kregen, in een opgewekte sfeer ge houden worden. Behalve de staf waren ook de ouders van de geslaagden aanwezig. De waarnemend geneesheer direc teur, de heer F. H. A. Kothe sprak er zijn vreugde over uit, dat alle cursisten geslaagd waren, twee met lof. ALPHEN Dc gisteravond ge houden raadsvergadering bood, wat dc gewone agenda betreft, niet veel bijzonders. Het verslag over 1968 van de Thorbeckeschool gaf de heer Scherpbier aanleiding te vragen, hoe de schoolnielkvoorziening in Alphen is geregeld. Hoe werkt de subsidie verstrekking? Wethouder Paats antwoordde, dat er een Centrale Schoolmelkorga- nisatie is, die V/t cent per liter subsidieerd en de gemeente doet er eenzelfde bedrag bij. Hierdoor kan men de melk, die een speciale ver pakking heeft, voor de normale prijs verkopen. Goedkoper kan het niet. Spreker vond het jammer dat deze melkverstrekking niet op alle lagere en kleuterscholen plaatsvindt Tot de bestuuren van de scholen die niet meedoen is nog weer een circulaire uitgegaan. De praktische bezwaren wegen bij sommigen nogal zwaar. Burgerlijke stand van Hazerswoude HAZERSWOUDE Geboren: Ge- rardus Jacobus zv de Groot P M en Brugman J M, Johannes Jacobus zv Verhorik J J en van der Molen C E, Paul Karei zv Wolterink A K en Schoonwater W H, Iris Reiniera dv Knook H L en Erkelens J, Jacoba Clasina dv van Luijk W en Wings A M, Jacob Pieter zv Burggraaf J en Zintel P J A, Fredericus Antonius zv van Huis H en Teekens A K, Rudolf Johannes Maria zv van Kampen M J en de Goede A M Th. Alexandra Wilhelmina Johanna dv Verdegaal H C M en Knijnenburg C C H. Ondertrouwd: van den Bulk Hen- drikus Wilhelmus Apolonius, 48 jaar en in 't. Veen Hendrika, 48 jaar. Overleden Van der Werf, Th P J 3 jaar, Poelijoe L, 76 jaar, weduwe van De Geus. HAZERSWOUDE Of Happy To gether. de naam van hen die in het St. Michaëlshuis te Hazerswou- de-dorp dansavonden organiseren, nu wel zo gelukkig zijn? In elk ge val is op zaterdag 22 februari voor het laatst een dansfestijn gehouden in het St. Michaëlshuis-oude-stijl. De restauratie van dit huis staat vlak voor de deur, maar als het een beetje meezit, is het in augustus weer beschikbaar De heer D. van Leeuwen bracht het college daijk voor de vlotte ma nier waarop zijn vragen betreffende de Aarlanderveense woningsituatie zijn beantwoord. Het antwoord luidt ook nogal prettig. Er is wel eens een andere indruk gewekt, maar spreker wilde toch benadrukken dat het ge meentebestuur ook in het verleden deze regio bepaalt niet in de kou heeft laten staan. Burgemeester en wethouders houden ook steeds de vinger aan de pols. Ged. Staten be hoeven ook niet te wachten op plan nen voor Aarlanderveen. Ze liggen er. De heer Van Leeuwen vroeg nog of mevrouw De Ruijter-De Zeeuw haar opmerkingen over Aarlander veen in de vergadering van Prov. Staten gemaakt had. naar aanleiding van het structuurplan of in verband met alarmerende berichten in de bladen. Er is nl. nog een, naar spr. mening, aantrekkelijker plan ge weest aan de oostzijde van Aarlan derveen, maar dat bleek niet haal baar. De voorzitter, burgemeester Gal las, zei, dat de opmerkingen van me vrouw De Ruijter niet gemaakt zijn naar aanleiding van het structuur plan. Maar een mogelijkheid aan de oostzijde zit er. aldus spreker niet in. Zivammerdam Een ogenschijnlijk simpel voorstel, nl. het verhuren van een perceel grond aan de Kerklaan te Zwam- merdam aan de heer G. v. d. Vlist, ontmoette toch nogal wat te genstand. Het ging er om. dat een woning wetwoning, uitgebreid met kantoor ruimte,. tegen een te lage prijs werd verhuurd, naar de mening van som mige sprekers. De heer Scherpbier deelde deze mening niet. Naar zijn mening (en wethouder Deerenberg was het hiermee eens) betrof het hier toch eigenlijk een doorstro- mingsgeval. Er bleven wel enkele vraagtekens, maar burgemeester Gallas wees er met nadruk op, dat hier toch duide lijk bleek, dat ook Zwammerdam groot gebrek heeft aan vervangende woningen. De mogelijkheden zijn te beperkt. Het voorstel werd aangeno men met de stemmen van de heren v. d. Berg, Den Daas, Trouwborst en v. d. Vlies tegen. HAZERSWOUDE Pleyn 68. dat haar thuis heeft in het Groenendijks parochiehuis, organiseert zaterdag avond 1 maart weer een dansfestijn. De groep After Tea zorgt voor de muziek. Overigens: Pleyn 68 wil nu iedere veertien dagen een topgroep naar Hazerswoude halen op zater dagavond. „Geen concurrentie met 't Zwaantje (dat steeds dansavonden op zondag organiseert, red.)" is het parool bij de Pleyn 68-directie. WOUBRUGGE Op dinsdag 4 maart wordt om half acht in Het Oude Raedthuys het jaarfeest ge vierd van de C.B.T.A., afdeling Wou- brugge en Omstreken. Het program ma vermeldt ondermeer de opvoe ring van het toneelstuk Achter de wolken schijnt de zon. TER AAR Om de kosten voor de komende competitie te kunnen dra gen houdt de sportvereniging AD- VENDO vanavond tussen zeven en tien uur een huis-aan-huis-actie met verkoop van stroopwafels. Na het afleggen van de belofte ontvingen de ziekenverzorgsters di ploma en insigne. De opleiding heeft voor het eerst geheel in Rijnoord plaats gehad. WOUBRUGGE Op dc gisteravond gehouden raadszitting werd zonder meer besloten tot opheffing van de gemeenschappelijke regeling inzake bouw- en woningtoezicht en de Dienst Gemeentewerken, die sinds 1947 bestond met de gemeente Koudekerk. De raad aldaar ging één dezer dagen ook reeds met de ontheffing akkoord, nu gemeente architect J. Kuipers ingaande 1 mei de dienst verlaat. Voorts werd be sloten eerst nadere besprekingen tussen gemeente- en kerkbestuur af te wachten, inzake een financiële regeling over de ruiming van de be graafplaats by de Hervormde kerk, alvorens een besluit te nemen. Een voorgestelde verordening betreffende het hebben van ligplaats met woonboten voor recreatief gebruik, werd na breedvoerige discussie, met 73 stemmen aangenomen. De geloofbrieven van het nieuwe R.K. raadslid Th. J. van Wieringen (opvolger van W. H. Hoogenboom) werden in orde bevonden. Voor de bijzondere scholen kwam de prettige mededeling, dat over 1967 het be drag per leerlingen uiteindelijk was vastgesteld op f 108,74 (een ver hoging van ruim 16 gulden Desgevraagd vernam de heer Van der Laan, dat de gemeeivte geen bemoeienis heeft met de de door de Monumentenraad onlangs opnieuw opgestelde lijst van percelen, maar de bewoners kunnen, als zij be zwaren legen de voorwaarden heb ben, altijd bij de minister in beroep gaan. Verder betuigde de raad ad hesie met een schrijven van de raad van Rheden, waarin bij de Staten- Generaal wordt gewezen op het chronisch geldgebrek van vele ge meenten, waardoor ook de gemeente lijke autonomie verloren gaat. Actiecomité Hoogmade Het college van B. en W. deelde mede. positief te reageren op een door het Actiecomité Hoogmade in gediende schrijven, waarin het ver zoek werd ingediend om meer in spraak voor de toekomstige be woners van de nieuwbouw bij de realisering van het bestemmingsplan Hoogmade. Raadslid Bochove deed een drin gend beroep met begrip aan de verlangens van deze groep tegemoet te treden. Het verbaasde hem overi gens niet, dat B. en W. op de in januari gehouden protestvergadering niet aanwezig waren. Vervolgens besloot de raad een gewijzigde verordening van de archiefwet vast te stellen evenals een nieuwe regeling voor het toe laten vain leerlingen tot de openbare kleuterschool en een nieuwe leges verordening vast te stellen. Woonsehepen De voorgestelde verordening be treffende de ligplaats van woon schepen voor recreatief gebruik (in ons blad reeds gepubliceerd) ont lokte de heer Venhuizen (ARP) talrijke kritische opmerkingen. Hij betoogde, dat de belanghebbenden daardoor nu al drie vergunningen nodig hebben en nergens in beroep kunnen gaan. Voorts kan volgens de plaatselijke Politieverordening eventueel worden opgetreden tegen vermeende schen dingen van de openbare orde en de goede zeden. Raadslid Van der Laan betoogde, dat het met de vervuiling van het water heus mee zal vallen. Men dient in deze tijd de recreatie in de weekeinden juist te bevorderen. Het lijkt er op, dat de gemeente HAZERSWOUDE Aan liet ein de van de gisteravond gehouden ge meenteraadsvergadering werd dan toch nog wat vuurwerk afgestoken. De lont werd aangestoken door CHU'er E. van Elderen, die burge meester C. G. van- Dobben de Bruyn op dc man af vroeg, hoe het valt te verklaren, dat het waterleidingbe drijf De Rijnstreek, gevestigd te Boskoop, heeft besloten de water- prijs per 1 januari 1969 te stellen op 49 cent per kubieke meter. „Dit >s een verhoging van twaalf cent." Het raadslid meende, dat de burge meester. die deel uitmaakt van het bestuur van genoemd bedrijf, op de vergadering van 23 januari toch wel eens had kunnen protesteren tegen zo'n drastische maatregel. De voorzitter verklaarde, dat de maatregel noodzakelijk was. De vrees bestaat, dat men bij het wa terleidingbedrijf nog niet uit de moeilijkheden is. Hij verwees verder DOORGEREDEN NA BOTSING HAZERSWOUDE Een 21-jarige chauffeur van een vrachtwagen uit Hazerswoude presteerde het dezer dagen, in Woerden met zijn voertuig tegen een geparkeerd staande perso nenwagen te rijden en door te rij den. De personenwagen werd ernstig beschadigd. Weldra centrale telefoon LEIDEN In de kleine zaal van dc Bevrijdingskerk waren gisteravond dertig bewoners ui! Zuid-West aanwezig, die allen een organisatie vertegen woordigden en die spoed willen zetten achter het leefbaarder maken van dit stadsdeel. Aan de hand van het organisatieschema „Hulpverleningsdienst" zette de heer C. van der Sanden het doel van deze hulpverleningsdienst uiteen. Spontane buren- of vriendenhulp is de beste hulp, die men zich kan indenken. In de praktijk komt hier door verschillende oorzaken weinig van terecht. Daarom is nodig een centrum, van waaruit ieder hulp en inlichtingen kan verkrijgen, een een centrum, dat wordt gesteund door de gehele wijk en gedragen door zoveel mogelijk groeperingen. Deze hulpverleningsdienst krijgt een centrale telefoon, van waaruit de opdrachten worden doorgegeven naar de verschillende diensten zo als vervoer, oppas, contact, huis werk vrouwen, verzorging en infor matie. Die hulp kan bestaan uit het verzorgen van een vuilnisemmer van de bovenste etage van een flat naar beneden voor een zieke of bejaarde, het halen van een receptje bij de apotheek, het geven van een oppas voor de kinderen en het brengen van bezoekjes aan bejaarden en een zamen. Helpers en helpsters Zeer nadrukkelijk werd gesteld, dat deze hulpverleningsdienst meer is dan een dienstencentrum voor be jaarden, zoals nu in Leiden in op richting is. Het belangrijke onderdeel: de cen trale telefoon zal spoedig in werking kunnen treden. Er zijn nu al twee kandidaten. De vergadering besloot de werkgroep te verzoeken de werk zaamheden voort te zetten en op woensdag 2 april de volgende werk vergadering te houden, ditmaal in het Ontmoetingscentrum aan de Boshuizerkade. Binnen deze vier we ken zal de werkgroep met concrete plannen komen. Er zal worden ge tracht helpers en helpsters aan te trekken. naar een besluit van de minister van economische zaken. Dat wilde er bij de heer Van Elde ren echter niet zo maar in. „Wan neer een particulier de prijs te drastisch verhoogt in verband met de invoering van de BTW wordt hij gepakt." Noodzakelijk Volgens de burgemeester waren de tarieven tot voor kort aan de lage kant. Hij had, zo verzekerde hij de heer Van Elderen, niet tegen de maatregel geprotesteerd op de ver gadering, overtuigd als hij, met an deren, was van de noodzaak. Hierna zei de heer J. D. de Wit (ARP) het beleid van het bestuur van het waterleidingbedrijf aan te vechten. „Dat is geen beleid voeren, zo'n verhoging in één keer. En dat terwijl we binnenkort weer een ver hoging kunnen verwachten. Als u, voorzitter, hieraan meewerkt, heb ik daar weinig respect voor." Genoemd raadslid noemde het bestuursbeleid k wa j ongenswerk De burgemeester nodigde de heer Van Elderen uit eens met hem te komen praten. CHU'er Jac. Vos stak een pluim op de hoed van de ijs- en sneeuw- bestrjjders. Op zijn vraag omtrent de invoering van eenrichtingver keer op de Vincent van Goghstraat in Zuid antwoordde de voorzitter, dat nog geen beslissing is gevallen. VVD'er A. M. Berlemon bepleitte het houden van een burgeravond te houden, waar iedere ingezetene zijn ideeën en kritiek kan spuien. De instelling van een ideeënbus bleek nog in studie. De veertig bejaardenwoningen die de bouwvereniging Volksbelang tus sen de Lindelaan en Kastanjclaan gaat bouwen, zullen in de pre miesector worden verwezenlijkt. Volgens wethouder H. van Rijn is dat gunstiger dan bouwen in de wo ningwetsector: „Je kunt een jaar eerder beginnen. Dat betekent, dat je een jaar prijsstijgingen vóór bent" De bejaardenwoningen zijn bestemd voör gegadigden uit het dorp. Aan de Rijndijk zullen, als het De burgemeester der gemeente Benthui zen brengt ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie met ingang van 1 maart 1969 gedurende een maand ter inzage zijn gelegd de ontwerp-bestem- mingsplannen Benthuizen-Oost en Bent huizen-West met bijbehorende voor schriften en toelichting. Gedurende bovengenoemde termijn van één maand kan een ieder schriftelijk bij de gemeenteraad bezwaren indienen tegen deze ontwerp-planncn. Benthuizen. 26 februari 1969 De burgemeester voornoemd, I. J. P. KEIJZER uitbreidingsplan eenmaal is goedge keurd, eveneens bejaardenwoningen verrijzen. De 57 woningen, die de NV Bouw fonds Nederlandse Gemeenten in Zuid III wil gaan bouwen, zullen zowel wat verkoop als wat eventuele huur betreft, bestemd zijn voor Ha zerswoudse inwoners of economisch aan Hazerswoude gebondenen. deze verordening (overgenomen uit Alkemade) juist aangrijpt, om op korte termijn veel woonboten uit de gemeente te kunnen verwijderen. Geert excessen De voorzatter en wethouder Van der Wereld verdedigden het voor stel door er op te wijzen, dat men hiermede ordenend kan optreden tegen het steeds toenemend aantal schepen. Baat het niet, schaden zal de verordening zeker niet. Men wil er mee juist allerlei excessen voor komen. Ook een speciale haven biedt geen ideale oplossing. Op deze wijze brengt recreatie mogelijk vervuiling van water en aantasting van het milieu. B. en W. zullen zeker niet de recreatie ter plaatse willen tegen werken. De raadsleden Venhuizen, Brunt en Van der Laan stemden tegen. Besloten werd een perceel ge meentegrond, zuidelijk van het pand Vrouwigeestweg 84, te verkopen aan de Gebroeders Van der Laan voor f 30.000. Tevens voor f 2.50 de meter van de Stichting Erven Cornel is Sprongh te Leiden aan te kopen 1.34.61 hectare grond ter realisering van het bestemmingsplan Hoogmade. Begraafplaats Tussen de heer Van der Eyk en de voorzitter ontstond een breed voerige discussie over de sinds jaren gevoerde onderhandelingen over de ruiming van de in 1934 ge sloten oude begraafplaats bij de Hervormde kerk. De gemeente is volgens een uit 1827 daterende over eenkomst verplicht, dc kosten van ruiming (geraamd op f 4923) op zich te nemen. Maar over de aanleg van een plantsoen ter plaatse kon met het. wat betreft de financiering niet eens worden. Uit de discussie bleek ten slotte, dat het kerkbestuur tot f 3000 wilde bijdragen (kosten geraamd op f 10.000). Raadslid Markx pleitte voor een plantsoen, daar de open ruimte anders weieens een parkeergelegen heid voor vrachtauto's of speelplaats kan worden voor bromfietsers. Tenslotte werd het voorstel aan gehouden tot de volgende raads zitting. teneinde kenk- en gemeente bestuur alsnog in de gelegenheid te stellen, een voor beide partijen be vredigende financiële oplossing te treffen. Kruisweg Zonder meer stelde de raad f 4500 beschikbaar voor de aanleg van een voetpad, gelegen in de westelijke berm van de provinciale weg, dat een verbinding moet vor men tussen de Doesbrug in Hoog made en de Groenwegh. Tenslotte moest de voorzitter de heer Noordam desgevraagd mede delen, dat de gemeente niet ver plicht is een tegemoetkoming te ver lenen aan de bewoners van de Kruisweg in de kosten van aanleg waterleiding. In de geraamde aan- legkosten van f 80.000 dienen de belanghebbenden f 20.000 bij te dragen. Misschien is een regeling mogelijk met het waterleiding bedrijf te Boskoop. LEIDERDORP Een groot aantal belangstellenden, onder wie burge meester M. A. van der Have met echtgenote en veel jeugdige luisteraars, heeft gisteravond in de Scheppingskerk een paar aangename uurtjes gehad bij het optreden van het Haags Matrozenkoor. Het was een uit voering onder auspiciën van de afdeling Leiderdorp van K. O. Het optreden van het koor, dat vorig jaar 40 jaar bestond, werd omlijst, en afgewisseld door het spel pan Koos Verheulfluit, en Jan van der Meer, piano. Het Matrozenkoor met een zeke re durf wel eens „onze Wiener San- gerknaben" genoemd zong onder leiding van en aan de vleugel bege leid door Sipke de Jong Israëlische liederen, Nederlandse vissersliedjes, twee Italiaanse liedjes en liederen van zigeuners en negers, evenals de Joden vaak tot zwervers gedoemd. De jongens stonden in de kerk door omstandigheden niet in hun ver trouwde opstelling rond de piano. Misschien dat daardoor een zekere schroom bestond om ontspannen te zingen. Het zou allemaal met wat meer pit en sterker accentuering heb ben gekund. Dat was direct al merk baar in de drie Israëlische liederen: Shaloom chawerin in een geromanti seerde bewerking van Sipke de Jong, evenals Wiehoeda en Zum gali. Het klonk rustig getimbreerd, zuiver en beschaafd, maar net iets te gezapig om Israëlisch te zijn. Beter ging het i.i de vissersliedjes, waarvan vooral Het loze vissertje en Allen die willen te vissen gaan te bewonderen vielen: in vrij moeilijke bewerking werden ze fris. joyeus en onbevangen gezon gen. Hetzelfde kan gezegd worden van de Italiaanse wijsjes Tic e toe en het bekende La villanella, heel „dan sant" en melodieus. De zigeunerliederen: Pools. Oosten rijks, Italiaans en Spaans sloegen bij het publiek goed aan. Dit was mede te danken aan de begeesterende en nu en dan bezwerende leiding van Sipke de Jong, die leuk stemmenma- teriaal tot zijn beschikking heeft, waar heel wat mee te doen valt. Uitspringers waren hier Hcisza ka- treinerle dat het koor uitstekend lag en Allegria. Besloten werd met de negro spiritual Mary had a baby. dat te vloeiend en zonder negroide ritmiek (voor jongensstemmen is dat een bijna onoverkomelijke opgave) werd gezongen. Het was niettemin een concert, waaraan men veel ge noegen kon beleven. Het duo Verheul-Van der Meer, dat de vorige week te Leiden in een recital voor Toonkunst nog zo uitzon derlijk imponeerde, bewees ook nu weer een haast ongeëvenaarde twee eenheid te zijn. Temidden van zo veel vocale luchtigheid was het voor beide kunstenaars steeds een hele omschakeling, maar de vertolkingen boetten aan meesterschap niets in. Uitgevoerd werden de Sonate in D Dur van J. Chr. F. Bach (ook opge nomen op de l.p. die het duo heeft gemaakt), de Sonate „Undine" van Reinecke en Fantaisie op. 79 van Fauré, vervoerende en ook verinner lijkte Franse expressie. Overbodig verder hierover uit te weiden: Ver- heuls aandeel was weer verbluffend knap en muzikaal en Van der Meer secundeerde subliem in volmaakte harmonie. Voor dirigent De Jong en de twee instrumentalisten waren er fraaie boeketten. In de pauze liet de heer Ad. Hoo genboom, directeur van de Leider- dorpse Muziekschool en dirigent van de St. Willibrordzangertjes uit Oegst- geest die naar hun collega's kwa men luisteren tussen de koffie drinkers horen, dat zijn pupillen ook hun hand niet omdraaien voor com posities zoals La villanella. De audi tie vond een welwillend oor bij de burgemeester, maar Sipke de Jong hield gewoon pauze. T. P. TER AAR De culturele vereni ging geeft maandagavond om 8 uur drie maart een solotoneelavond. De ze avond zal worden verzorgd door de bekende Rob Gereards. die ieder een nog kent als dokter Cameron uit „Memorandum van een dokter". Hij komt op de planker met de monoloog van de Franse toneelschrij ver Molière „de Burgeredel man".

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5