JUIST BIJ DIE BRUG Fiscus heeft bezwaar tegen collectebonnen Niet groter dan een Volkswagen Paul (9) overleefde ramp Studentenparochie wordt proeftuin Een ivoord voor vandaag fcEI GRAPPERHAUS BANG VOOR MISBRUIK Mej. Dales in Kerk en Wereld Nota-Witteveen bijzonder teleurstellend J. Segaar (62) overleden VRIJDAG 28 FEBRUARI 1$^,EU\ Gisteren schreven we dat de discipelen de woorden van Jezus al te letterlijk opvatten en daardoor verkeerd begrepen: „Hebt gij ogen en ziet gij niet?" roept de Heiland hen toe. Dan volgt het verhaal van de genezing van de blinde in Bethsaida, dat te vinden is in Marcus 8 22-26. Dit verhaal, noch dat van de genezing van de doofstomme f Marcus 731-37), is ergens elders te vinden. Bovendien doet Jezus in beide gevallen iets wat Hij ook maar heel zelden doet: Hij spuugt. Er is wel gezegd dat Hij Zijn speeksel gebruikt als medicijn, maar dat geloof ik niet. Ik geloof veel eerder dat Hij Zijn ongenoegen laat blijken. Zijn ergernis over die beide ziekten. De farizeeërs zijn doof. Nu blijkt dat de discipelen blind zijn, omdat ook zij Christus niet begrijpen. Moet Christus nu ook hen de rug toekeren, of willen zij zich net als de blinde naar Christus laten leiden om genezen te worden. Christus wil als het ware zeggen: ,JJiscipelen, jullie zijn blind. Ik ben bij je, en je herkent me niet. Dat is erg, maar er is een oplossing: Ik kan je genezen. Kom dan toch bij mij. Dat is je enige hoop." We lezen vandaag: Mattheüs 15 21-28. Enkele weken geleden stond op deze pa gina een kort bericht. Op West-Irian was een zendingsvliegtuig neergestort. Behalve de piloot kwamen ook de passagiers, het gezin Newman, om het leven. Alleen negenjaria Paul overleefde de ramp. Dezer dagen ktd men in Oestgeest de rapporten binnen. 0 nieuw blijkt het bloed der martelaren li zaad van de kerk. door dr. F. C. Kamma OEGSTGEEST Het was nog vroeg in de morgen, toen piloot Menno Voth met zyn Cessna 185 PK-MHP opsteeg van Sentani, de basis by Soekarnopoera. Het was Oudejaarsdag. In Mulia kwam het gezin Newman aan boord met kinderen Paul (9), Steven (5), Joyce (3) en Jonathan (13 maanden). Omstreeks elf uur informeerde Voth per radio naar het weer boven de zuidelijke doorgang over het gebergte. Hij hoorde toen, dat er veel bewolking was met slechts een duidelijke opening in het wolkendek. Hij antwoordde dat hij zou proberen, dat gat te vinden. Ze zijn er weer: Tulpen! Massa's. Dagelijks vers Tan de ?eiling. Gezellig zo'n bos. Een kleine kleurexplosie in uw huis. En zonder bloemen is het toch eigenlijk maar een kale boel. Enkele minuten later probeerden drie stations in de omgeving vergeefs contact met hem te maken. Na een I half uur rezen bange vermoedens. Een uur later was de opsporingsactie al in volle gang. Van verschillende kanten kwamen vliegtuigen van de i MAF (Zendingsluchtvaartvereniging) i te hulp. Het weer werd echter slecht: veel bewolking, geen zicht. Men zocht tot het donker begon te worden en de volgende dag werd het zoeken voort gezet. Ook toen was er veel bewol king, maar men wist toch het gebied van de Baliem-rivier tot en met de mondingen van de Seng- en Kori- poenrivier af te vliegen, maar zonder resultaat. Uit Koripoen kwam toen bericht, dat men daar de vorige dag een vliegtuig had gehoord. Dit moest het vermiste toestel zijn. Drie vliegtuigen namen nu elk een strook voor hun rekening en vlogen de dalen op van de zijrivieren van de Baliemstroom. In de Seng-vallei werd toen het wrak (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Collecte bonnen mag niet. Dat wil zeg gen: ze mogen natuurlijk wel uitgegeven worden maar ze zijn niet aftrekbaar voor de be lastingen en dus ontvalt elke grond eraan om ze uit te geven. Dat blijkt uit het hierbij ge reproduceerde schrijven van staatssecretrais dr. F. H. M. Grapperhaus, dat in het jongste nummer van Administratie en Beheer (contactorgaan van het landelijk verband van gerefor meerde commissie van beheer) staat afgedrukt. Het systeem van collectebonnen wordt al geruime tijd in „vakorga nen" zoals het hiergenoemde eh ook in het blad voor hervormde kerk voogdijen besproken. Enkele tiental len gemeenten zijn inmiddels tot uit gifte van collectebonnen overgegaan. De bedoeling is dat men voor een bepaald bedrag, zeg dertig gulden, bonnen koopt bij de kerk, die men dan in de collectezak deponeert om er de gewenste nadere bestemming aan te geven: diaconie, kerk. bouw fonds, evangelisatie, enzovoorts. Men verleent a.h.w. aan de kerk een gene raal voorschot, waaraan men via de collecte een gespecificeerde bestem ming geeft. De aantrekkelijkheid bij de geld werving voor kerken via collectebon nen is, (nu kan men beter zeggen: leek te zijn) dat de gevers nu een mogelijkheid kregen hun collectegeld fiscaal af te trekken, omdat er, via het girostrookje of een kwitantie, een bewijs kon worden overgelegd. Geen bewijs De staatssecretaris, geattendeerd door een berichtje in onze bladen ovr "ollectebonnen bij de gerefor- mt e kerk van Voorburg, stak daar een stokje voor en deed de Commis sie van Beheer aldaar het bijgaande schrijven toekomen, waarin hij onder meer zegt dit systeem ..niet te kun nen aanvaarden in die zin. dat de' belastinginspecteurs verplicht zouden zijn het bewijsstuk ter zake van de aankoop van bonkaarten als bewijs stuk van een gedane gift aan te mer ken". Als argument laat de staatssecreta ris gelden dat „dergelijke systemen niet waarborgen dat de bezitter van zo'n bewijsstuk tot het daarin uitge drukte bedrag in feite giften hééft gedaan". Hier staat met zoveel woor den, dat de staatssecretaris de kans op misbruik met collecte-coupons niet uitsluit. De mogelijkheid zou zich bijvoor beeld kunnen voordoen, dat iemand collectebonnen gaat kopen met het doel deze door te verkopen aan ken- nd*»en voor wie de belastingaftrek 0Nn of een veil geringere rol speelt. MINISTERIE VAN FINANCIËN van de vermiste Cessna gevonden. Duidelijk was te zien. dat het vlieg tuig in stukken was gebroken en dat alles geblakerd was door een brand. Maar de piloten waren geschokt, toen zij zich realiseerden, dat het vliegtuig was neergestort vlak voor de brug tegenover het dorp, waarvan de mensen in september de zendelin gen Stan Dale en Phil Masters had den gedood en opgegeten. Hierop was een strafexpeditie gevolgd en juist in dit dorp waren nogal wat slachtoffers gevallen. Toen realiseerden de piloten zich, dat er weinig hoop op overlevenden mee* was... De volgende dag (2 januari) bracht een helikopter uit Australisch Nieuw-Guinea in drie vluchten de mensen, die het onderzoek zouden verrichten. Onder hen was een jon geman uit Ninia, die de taal van het Seng-volk sprak. Toen ieder aan de grond stond, bleef een Cessna drie en een half uur boven hun hoofd cirkelen in voortdu rend radiocontact met het grondteam. Men was immers geland in uiterst gevaarlijk gebied. Het rapport zegt dan: „Toen we het wrak bereikten, werd onze aandacht meteen getrokken door een groep mensen, die aan de overkant van de rivier op een berg kam stonden. Anderen kwamen naar beneden in de richting van de brug. We wisten niet wat hun reactie zou zijn, maar het leek ons dat ze onge wapend waren. Toen ze het bruggehoofd beklom men. zagen we een gekleed iemand tussen hen in. Toen realiseerden we ons ineens, dat het de negenjarige Paul Newman was. Ik rende naar beneden in de richting van de brug. waar Paul stond, maar de Sengman vluchtte. Toen ontmoette Ik Paul..." DIRECTE BELASTIKOES Verkeerd AAK: 4e Caeaiesie ven Beheer GeTeforaeerde Kern, Uit een artikel ia "De Xicuuc Ktagie Courent" ven 12 jenueri 1969 ie aij ter kenaie gekaaen dat u net ingang ven 1 januari 1969 zoor kerkcollecteneen zogenaaad bonneceteleel hebt ingevoerd. Dit net het doel het voor uv gemeenteleden mogelijk te maken de- bijdragen in de kerkelijke collecten vaarvoor geen kwitantie of ander achrif- telijk bewijaatuk pleegt .te worden af negeren ala aftrekpoat inge volge de giftenregeling voor de belastingheffing in tanaerking te .Vaar aanleiding ran deze publikatie deel ik u sede dat aij in het verleden ren verschillende zijden verzoeken hebben bereikt een der gelijk systsen ven "beitemingsbonnen" of "geefgelden" te aanvaar den in die zin dat de inspecteurs verplicht zouden zijn het bewijs stuk tersaks wan da aankoop van bonkaarten als bewijsstuk van een gedane gift aan te Berken. Op deze versoeken is door aij steeds afwijzend beslist aangezien dergelijke systeaen niet waarborgen dat je Bezitter van een hier voor bedoeld bewijaatuk tot het daarin uitgedrukte bedrag in feite giften heeft gedaan. In verband hieraede moge ik u in overweging geven, ter voorkoming van latere moeilijkheden met uv leden, de door u per 1 januari 1969 ingevoerde regeling ongedaan te maken. DE STAATSSECRETARIS VAV FINANCIER De brief die de commissie van beheer van staatssecretaris Grapperhaus ontving en zo begint: Uit een artikel in „De Nieuwe Haagse Courant" van 13 januari 1969 is mij ter kennis gekomen Controle hierop zou praktisch uit gesloten zijn. Niet voldoende Daaraan hebben diverse kerken echter trachten tegemoet te komen door op de bonnen te drukken: uitsluitend geldig inen de toevoe ging op elke bon „Niet verzilver baar". Dit acht de staatssecretaris kennelijk niet voldoende. In een schrijven aan de gemeente leden die zich al van collectebonnen hadden voorzien zegt de Voorburgse commissie van beheer onder meer, dat men ter zake In nader overleg met het ministerie is getreden om te vervolgen: „U zult begrijpen dat het belangrijk is tot een positieve oplos sing te komen. Het gaat hier om een volkomen rechtvaardige zaak, die van grote invloed kan zijn op liet gezond houden van onze kerkelijke financiën". Commentaar Inderdaad, zo zouden we als commentaar aan het bovenstaande widen toevoegen, gaat het om een rechtvaardige zaak. Jarenlang zijn kerkmensen nooit in de gelegen heid geweest hun collectegelden af te trekken, hoewel die in beginsel toch heel duidelijk aftrekbaar zijn. Alleen het bewijsstuk ontbrak. Nu wordt daartoe een reële mo gelijkheid geopend, waarbij er de nodige waarborgen tegen eventueel misbruik zijn geschapen en nog zegt de staatssecretaris onverbidde lijk „neen". Vreest hij een sterke vermindering van rijskinkomsten als dit systeem brede navolging zou vinden? Overigens is ook zonder het bon nensysteem voor de belastingbeta ler een positief effect te bereiken. We weten dat sommige kerkleden deze andere methode toepassen. Men geve in elke collectezak één cent en notere nauwkeurig wat men in feite voor die collecte had willen uittrekken. Enkele malen per jaar make men het „echte" be drag per giro over aan de kerk met de verdeling over de diverse bestemmingen. Daar moet men overigens wel een „boekhoudmentaliteit" voor be zitten en- (üe heeft niet iedereen. Daarom is het zo jammer dat de fiscus zo negatief op het bonnen systeem reageert. Maar wie weet. komt hij nog tot andere gedachten! MADRID De nieuwe aartsbis schop van Toledo, tevens primaat van Spanje, Vicente Enrique Y Ta- rancon. is ondanks de steun, die hij van progressieve zijde kreeg, niet ge kozen tot voorzitter van de Spaanse bisschoppenconferentie. De meeste bisschoppen gaven de voorkeur aan de conservatieve aarts bisschop Casimiro Morcillo van Ma drid. De conservatieven maakten daarbij dankbaar gebruik van de ontkoppe ling van primaat en leiderschap van de bisschoppenconferentie, welke vernieuwing als gevolg van het Tweede Vaticaans concilie mogelijk werd. Hij wist precies te vertellen hoe het ongeluk was gebeurd. Ze vlogen in helder weer, kwamen in een ver keerde vallei terecht, waar de berg wanden steeds sneller op hen toe kwamen. Om een katastrofe te voor komen. had de piloot het vliegtuig nog recht getrokken, maar bi.i de lan ding waren de vleugels er af gerukt, de cabine scheurde open en direct was er brand ontstaan Paul zat achterin, maakte snel zijn riemen los en probeerde door een scheur in de achterwand naar buiten te komen. Dat lukte niet. Hij probeer de naar voren te komen, maar daar kwamen de vlammen hem tegemoet. Hierop forceerde hij de opening ach terin. Zo kwam hij naar buiten. Het leek hem, dat alle inzittenden overleden of bewusteloos waren, maar hij kon niemand meer helpen, want de benzine was overal gaan branden, zodat hfi moest rennen om aan de vlammen te ontkomen. Hij ging de brug over, klauterde de helling op en vond daar mensen. Twee dagen lang hadden ze hem van voedsel voorzien. Ze waren vriende lijk geweest, maar niemand had het gewaagd naar het verbrande vlieg- tuic te gaan kijken. Men kon niet meer uitmaken, of de omgekomenen door de schok van de noodlanding of door het vuur waren gedood. Op twee kinderen na waren al'e lijken volledig verbrand. Na een uur kwamen een jongen en een man in de richting van het opsnoringsteam. Van veraf gebaarden ze. dat ze vrienden wilden ziin (uit gestoken armen met de handpalmen wenkend naar boven). „Wij maakten hetzelfde gebaar. Toen kwamen ze naar ons toe. gre pen onze handen, onze armen en be gonnen opgewonden te praten. Ze vertelden hoe ze Paul onderdak had den verschaft, dat ze nu ook een vliegveld wilden aanleggen en het evangelie wilden horen." Gods pi; an ZENDINGSBODE Vraagt gratis proefnr.-s SPAANSE EVANG. ZENDING Eerste Hogeweg 39 Zeist Het gezin Newman twee jaar geleden. Intussen was de familie nog met een zoon verrijkt. Paul (links) is de enige, die de vlieg ramp overleefde. Zendeling Clark schrijft daarna: „Na het vermoorden van Dale en Masters was de bevolking overmoe dig. Ze stuurden de boodschap rond, dat ze allen die in hun vallei kwa men hetzelfde lot zouden laten on dergaan. Ze meenden onkwetsbaar te zijn. „Hun kogels zullen ons niet ra ken. we zullen ze opeten." Toen we er dus gingen landen, wa ren we niet bepaald op ons gemak. Wij waren uiterst kwetsbaar. Later hoorden we, dat na de straf expeditie hun toon heel anders was geworden. In december hadden ze al laten weten, dat ze het evangelie wil den horen, maar niemand van ons vertrouwde dit bericht. Het was im mers precies gelijkluidend met wat de mensen ten oosten van Ninia hadden gezegd, waarop twee evangelisten, hen hadden opgezocht en gedood wa ren? Toen we merkten, dat ze een paar dagen voor Paul gezorgd had den, beseften we dat ze werkelijk veranderd waren. ren. Zendeling Clark kreeg van de bestuursambtenaar in Wamena ge daan, dat deze ene werd losgelaten. Zo ging de gevangene terug naar zijn dorp beladen met geschenken (bijlen, messen en een varken) voor de mensen, die Paul hadden ver zorgd. Intussen komen er nog meer goede berichten binnen. De Jalisi ten oosten van Ninia, die een paar jaar geleden twee evangelisten doodden en Stan Dale verwondden, hebben nu hen boete betalingen met de nabestaanden geregeld en bekend gemaakt, dat ook zij het evangelie willen horen. Uit vele andere streken in de omgeving van Ninia komen verzoeken om pre dikers en onderwijzers. Weer opnieuw is het grote wonder gebeurd, dat door welke vreselijke gebeurtenissen ook heen het bloed der marte laren het zaad der kerk is ge bleken. Een stukje zendingsge schiedenis uit de twintigste eeuw, waarvan wjj morgen nog meer treffende bijzonderheden zullen mededelen. De Missionary Aviation Fellowship werd opgericht door ex-oorlogspiloten in 1947. Een van hen had een zendeling horen spreken die in Borneo werkte. Die werd eens vele dagen belemmerd op zijn reis door een bandjir- rende rivier. Toen zag hij een vogel overvliegen en hij dacht: ik zou ook vleugels moeten hebben. Dat was het begin van de MAF. Ze vliegt in Midden- Zuid-Amerika, Oost- en Mid- den-Afrika, de Philippijnen en op Nieuw-Guinea (oost en west). Hun vijftig eenmotorige Cessna- vliegtuigjes (zie foto bovenaan de pagina) vliegen voor alle zen dingsgenootschappen en reforma torische kerken op basis van de kostprijs. Alle piloten zijn tegelijk zen dingsmensen. Voor elke vlucht doen ze met hun passagiers een kort gebed. Ze worden grondig getraind. Ze mogen pas landen op een vlieg veld. nadat ze onder leiding van een ervaren vlieger tien maal de landing geoefend hebben. Ze zijn tegelijk de mecaniciens en repa reren zelfs gebroken vleugels. Op West-Irian zijn ongeveer veertig vliegveldjes over het hele binnenland verspreid. Schrijver dezes heeft menige tocht met de ze MAF Cessna's gemaakt, waar van de hoofdcabine nauwelijks groter is- dan het interieur van een Volkswagen. LE diopa ming Üklir Leid» king Cour zeer mee de ai dio-a Dc cons' zal wore insta f300 De tuur natu wezi ten nom den ve tuur bare bunl uit gen' ongi veel vooi nod isol» ter en I mei tevi kosi ten de bev me» zak zig het pet get Spijl We praatten met hen en het bleek, dat ze spijt hadden van het vermoor den van Dale en Masters. Ze maak ten ons duidelijk, dat ze nu de boodschap van het evangelie wilden horen. Uit zichzelf zeiden ze, dat ze een vliegveld wilden aanleggen, zo dra wij bij hen zouden komen wo nen." 'Tijdens de strafexpeditie waren enkele Sengmannen gevallen, maar anderen gevangengenomen, die op een na allemaal weer ontsnapt wa- DRIEBERGEN Mej. C. I. Dales Is met ingang van 1 maart door de hervormde synode benoemd tot di recteur van „Kerk en Wereld". Het is voor het eerst, dat een vrouw In de directie van Kerk en Wereld is opgenomen. Ook was het al jaren niet meer voorgekomen, dat een niet-theoloog directeur was. De directie bestaat nu uit dr. J. M. van Veen, voorzitter, mej.-C. I. Dales en dr. A. Th. van Leeuwen. Mej. Dales kent het bedrijf van Kerk en Wereld door en door. Zij werd er zelf opgeleid. Toen zij in 1956 haar evangelistendiploma be haalde, werd zij benoemd tot cursus leidster bij de afdeling cursussen en conferenties. In 1963 werd zij ad- junct-hoofd en in 1966 hoofd van de ze afdeling. Sinds vorig jaar was zij adjunct-directeur. In 1967 legde zij haar kandidaatsexamen sociale we tenschappen af aan de universiteit van Amsterdam. Pastores blij met oplossing AMSTERDAM De Amster damse studentenparochie krijgt ruimte voor experimenten onder begeleiding van een commissie van zes deskundigen. De ver loofde pater Jos Vrijburg mag preken in woorddiensten (zon- dei* eucharistieviering). Dit is gisteren namens bisschop Zwartkruis bekend gemaakt. De Amsterdamse studentenpastores zijn ingenomen met deze regeling. Zon- Het commentaar van het opspo ringsteam is: „Wij geloven, dat dit niet zomaar een ongeluk is geweest. De vliegramp gebeurde precies voor de enige brug over de rivier, zodat Paul de mensen kon bereiken. Het was hetzelfde dorp. waar Stan Dale en Phil Masters hun laatste nacht op aarde hebben doorgebracht. Deze dorpelingen hadden allen deel genomen aan het kannibalistische feest na hun moord. Dezelfde mensen hebben Paul Newman twee dagen verzorgd en nu zeggen ze. dat ze naar het evangelie willen luisteren. Wij geloven, dat al deze gebeurtenissen deel uitmaken van Gods plan en dat de levens die verloren gingen zullen dienen om de weg vrij te maken voor de boodschap van het eeuwige leven aan de mensen van de Seng-vallei." 3 4 6 7 ft 9 Horizontaal: 1. provincie van Ne derland. 2. achting - raadsel. 3. palm- meel - in de richting naar omlaag. 4. wijze - vertaler. 5. reus - eiland van Griekenland. 6. en omstreken (afk) - interval van negen tonen - optelling. 7. boom - mens - klap. 8. meisjesnaam - bekende afkorting - gindse. 9. zijtak Donau tweetal - voegwoord. Verticaal: 1. gebaar - Ierland. 2. muzieknoot - rivier in Italië - tel woord (Duits). 3. courant van een partij - stap. 4. scheik. element - de binnenkring van een gemeente - boom. 5. voorzetsel - deel van de bijbel (afk) - jongen. 6. klinknageltje - kippenloop - gebod. 7. gouverneur generaal (afk.) - soort van hond - onbep voornaamw. 8. muggenlarve - plaats in Gelderl. 9. zqt - plaats in Overijsel. Oplossing vorige puzzel: 1. d, 2. dit, 3 Parijs, 4. rakel, 5 venster, 6. teler, 7. staal, 8. ons, 0. d. DIRKSLAND. Hervormd persbureau: (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Het persbureau van de Nederlandse Hervormde Kerk noemt het bijzonder teleurstellend, dat de regering niet is ingegaan op het voorstel van de commissie-Van Wal- sum, om de kerken jaarlijks een al gemene uitkering van 50 miljoen te geven. Het regeringsvoorstel (de nu aan enkele kerken toegekende bijdrage af kopen met 60 miljoen ineens) noemt het hervormd persbureau „wel zeer minimaal". Het persbureau betreurt het, dat het rapport van de staatscommissie niet eerst door de regering is gepubliceerd. Dan had een openbare discussie kun nen volgen voordat de regering haar standpunt zou hebben bepaald. Het persbureau vindt het noodzake lijk, dat de discusie alsnog in brede geledingen zal plaats vinden, zowel in als buiten de kerk, teneinde bevol kingsgroepen en politieke partijen in de gelegenheid te stellen hun stand punten te formuleren. Het deelt voorts mede, dat de Ne derlandse Hervormde Kerk haar in zichten zo spoedig mogelijk zal formu leren en openbaar maken, zulks in overleg met de andere betrokken ker ken. Mr. G. E. van Walsum noemde gis teren de opvatting, dat de overheid bij subsidiëring invloed zou oefenen in de eigen sfeer van de kerken een overwonnen standpunt. Afvaardiging naar lutherse assemblee AMSTERDAM Drs P H G C Kok, president van de synode, en prof. dr. C. H Linrli.ier zullen de Evangelisch-Luther^e kerk ir ons land vertegenwoordigen op de ko mende assemblee van de Lutherse Wereldfederatie. De assemblee wordt van 14 tot 24 juli 1970 in Porto Alegre (Brazilië) gehouden. dag zullen zij tijdens de diensten in hun kapel een uitvoerig commen taar geven. De begeleidingscommissie draagt in opdracht van de bisschop van Haarlem en in samenspraak met de pastores en de studentenecclesia de verantwoording voor de experimen ten, met name wat betreft de ge loofsverkondiging en de liturgische vormgeving. Een van de leden van deze com missie, de Nijmeegse prof. dr. F. Haarsma. zei gisteravond in de tv- rubriek Kenmerk, dat het experi ment in Amsterdam niet in de eerste plaats zal gaan om het celibaat of om de huwende pater Vrijburg. Het wordt een zoeken naar eeit nieuw kerk zijn in een boeiende samenspraak tussen pastores, ge meente en commissie. Prof. Maarsma ziet het experiment als een „proef tuin". Of hierdoor de verhouding tot de andere kerken gewijzigd zal worden is niet te voorzien. Men kan de ont- 1 wikkeling in Amsterdam niet los- denken van andere kerken. Hij zou wensen, dat de reformatorische ker ken evenzeer in beweging zouden zijn als thans de rooms-katholieke. WINSCHOTEN Na een ziekte van enkele maanden is overleden de heer J. Segaar. oud-baptistenpredi kant. Hij is 62 jaar geworden. Hij werd in 1906 geboren. In 1927 werd hij officier van het Leger des Heils. In 1945 werd hij predikant bij de baptistengemeente van Schiedam, die hij tot 1957 diende. Vervolgens stond hij in Winschoten en sinds 1961 In Den Halder. In 1966 legde hij om persoonlijke redene zijn ambt neer. NED. HERV. KERK Beroepen te Brakel, J. van Rootse- laar te Barneveld; te Genderen kand. B. Schroten te Hasselt; te Leiden (vac. J. Poort, wijkgem. Kooi), G. B. Schuur man te Vollenhove en (vac. A. J. Lam ping; jeugd pred.), C. H. Bijl te Wor- mer; te Rekken (toez.), kand. A. A. van den Berg te Utrecht; te Scherpenzeel G. C. Post te Giessendam; te Som- melsdijk, G. van Estrik te Genemui- den. Aangenomen naar Benthuizen, kand. kand. J den Dikken te Hardinxveld, die bedankt voor Den Bommel (toez.); naar Spijkenisse (3e pred.pl.), H. W. de Knijff te Gent (België). Bedankt voor Groningen (vac. G. C. Molenaar; toez.), J. Monteban te Al melo; voor Lienden. S. W. Verploeg i te Leerdam; voor Sluiskil (toez.), A. H. Smits te Noordwijkerhout; voor Westerlee (toez.), D. R. Jonker te Buurse. GEREF. KERKEN Beroepen te Vriezenveen, kand. R. Hassefras te Lobith (reet.). Aangenomen naar Bolsward (vac. wijlen dr. M. Feitsma), G. Sinia te Ee. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Leiden, D. Hakkenberg te Dordrecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2