REL IN ROME OM NIXON Commentaren hl b o o t CHEQUE VOOR DE GAULLE limn Dode en vele gewonden (;A® Geen hulp Indonesië AARDBEVING TREFT DEEL PORTUGAL ffj Uitbetaling AOW en AWW gemakkelijker Het Kwartet Overleg Grote Vier over Nabije Oosten Pa rij se betoger neergeschoten Ook schokken in Marokko kersenbonbons JAMIN Datum bezoek niet zeker HOLS VLEES 3x 1,79=5,37 écht VLEES GROENMERK in de dierenspeciaalzaak j w Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Vrijdag 28 februari 1969 - 49ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Een dwaas vindt altijd een nog grotere dwaas die hem bewondert. BOILEAU „Tommy blijft bij ons zolang dit spelletje duurt '&MÊÊÊfëMÈiÊÊÊÈÊÊÊ& Opklaringen DE BILT Ook op de laatste dag van februari werd het weer in Europa nog voornamelijk be paald door een rug van hogedruk, die zich uitstrekt van Rusland via Scandinavië tot boven Schotland. Deze rug houdt oceaandepressies dan ook nog op grote afstand. Daar de luchtdruk boven het Middellandse Zee-gebied relatief laag blijft handhaaft zich boven ons contingent een oostelijke luchtstroming. Door luchtdrukstijgingen is de bewolking bij ons vertikaal ge zien minder dik geworden en blijft het dan ook overwegend droog weer. De aangevoerde lucht blijft vrij koud, maar wordt tij dens het weekeinde wel droger, zodat de kans op opklaringen toe neemt. De nachtelijke temperaturen kunnen hierdoor wat lager wor den waarbij overwegend lichte vorst zal voorkomen. Overdag echter zal het weer een wat aan genamer karakter krijgen door dat na dagenlang somber weer de zon zich weer eens zal laten zien. Vooruitzichten voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 5; min.temp.: 0 tot 5 graden ondër normaal; max.temp.: van 1 graad boven normaal tot 5 graden onder nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog et maal: 80 procent. 1 Maart: Zon op 7.27. zon onder 18.19, maan op 14.58. maan onder 6.53. 4 maart volle maan. Men krijgt sterk de indruk dat het bezoek van president Nixon aan Rome (niet aan het Vaticaan dus, dat komt zondag pas) vooral is ingelast voor de miljoenen Amerikanen van Italiaanse origine. Daarnaast mag niet vergeten worden dat Italië met zijn 30 miljoen inwoners een van de grootste Europese NAVO-bondge- noten is. Maar er zjjn geen speciale problemen die een verstorende werking hebben op de betrekkingen tussen Washington en Rome. Nixon zal gisteren wel vooral de Middelandse Zee aan de orde ge steld hebben: de aanwezigheid van een sterke Sewjetvloot en de kwestie van de Amerikaanse bases in Italië, zoals Napels. Wat wil Luns eigenlijk? ROME Het bezoek van de Amerikaanse president Richard Nixon aan Rome is gisteren gepaard gegaan met georganiseerde anti-Amerikaanse betogingen waarbij één dode viel te betreuren en tientallen gewonden. Kort na de aankomst van het staatshoofd raakten in de nabijheid van de Amerikaanse ambassade links georiënteerde studenten slaags met de politie. De studenten, die met stokken en stenen gewapend waren, verbrandden twee auto's in de nabijheid van de ambassade. De politie verrichtte 20 arrestaties. De botsing ontstond na- dart de politie ongeveer 7000 studen ten belet had naar het Quirinaal, waar Nixon en zijn staf logeren, te marcheren. Ook in de buurt van het paleis Chigi, het ambtsverblijf van de Itali aanse premier Rumor, is het tot hevi ge botsingen gekomen tussen politie en studenten, waarbij eveneens ar restaties werden verricht. Uit raam ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Tel. 01726-2541 Kerkstraat 2-28 Bezoekt onze toonzalen of vraagt brochure. De student die om. het leven kwam, was uit een raam gevallen op de vierde verdieping van een instituut voor de opleiding van leraren. Het slachtoffer behoorde tot een groep pro-Chinese studenten die het ge bouw al enkele dagen bezet hielden. Het ongeluk deed zich voor, toen neo- fascistische betogers probeerden het instituut binnen te dringen. In het hart van de stad deden zich eveneens betogingen voor; 20 politieagenten raakten gewond. Be togers hadden de kantoren van twee dagbladen, II Tempo en II Messagero, aangevallen en alle rui ten vernield van een groot café. De politie gebruikte traangas om de betogers uiteen te drijven. De hoofdredacteur van II Tempo kreeg een steen tegen zijn hoofd. Hij moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. Op het felst van de strijd waren 15.000 politiemannen op de been en werden helikopters ingeschakeld. De Amerikaanse ambassade leek wel een vesting, beschermd als zij was door duizenden politiemannen, die de straat met trucks hadden versperd. Tot laat in de avond woedden de ge vechten. Er zijn 200 betogers gearres teerd. Tot de gewonden behoorden 35 politiemannen. Ook in Milaan, Bologna en Padua was het onrustig. Nixon kwam 's middags in Italië aan. Hij werd op het militaire vlieg veld Ciampino verwelkomd door president Saragat, premier Rumor en andere hoge Italiaanse functionaris sen. Saragat noemde de reis van Nixon van grote betekenis voor de toekomst van de betrekkingen tussen de lan den van de NAVO en als basis voor de besprekingen die de Amerikaanse president met Rusland zal voeren. In zijn antwoord zei Nixon, dat de VS inderdaad besprekingen met Rusland zullen hebben. Maar daar voor zouden zij met hun bondgenoten spreken. Later heeft Nixon in het Quirinaal gesprekken gevoerd met leden van de Italiaanse regering. Beide partijen zijn het eens geworden over de nood zaak van politieke eenwording van Europa, maar ook dat het bij dit streven niet mag komen tot een breuk tussen Frankrijk en de andere EEG-landen. Ook moet volgens beide partijen krachtig maar voorzichtig worden gestreefd naar een meer open Europese gemeenschap, waarin zeker plaats moet zijn voor Engeland. China VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT. I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; per maand O per kwartaal Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naai Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden De kwestie Nabije Oosten kwam ook ter sprake. Volgens een Itali aanse regeringswoordvoerder werd echter niet gesproken over het Itali aanse voornemen over te gaan tot diplomatieke erkenning van commu nistisch China, maar waarnemers achten het niet uitgesloten dat dit onderwerp alsnog zal worden aange roerd, als Nixon straks met premier Rumor een gesprek zal hebben. LONDEN Het gesprek over het Nabije Oosten tussen de permanente vertegenwoordigers bij de Volkeren organisatie van de VS, Rusland Frankrijk en Engeland zal hoogst waarschijnlijk de volgende week in New York beginnen. Dit werd giste ren van bevoegde zijde in Londen vernomen. De datum is nog niet vast gesteld. Met dit door Frankrijk voorgestel de overleg wil men de missie van de speciale VN-vertegenwoordiger voor het Nabije Oosten, Gunnar Jarring, nieuw leven inblazen en ook de uit voering bevorderen van de resolutie van de Veiligheidsraad van novem ber 1967 die als basis zou moeten dienen voor een regeling in het Na bije Oosten. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ontkende later echter dat het overleg volgende week zal beginnen. Een woordvoerder van het ministerie zei dat hem hierover niets bekend is. Het bilaterale over leg, waarbij natuurlijk de grote vier ook betrokken zijn, zal echter in New York worden voortgezet. In het noorden van het Jor- daan-dal zijn gisteren Jordaanse en Israëlische eenheden met elkaar slaags geraakt. Volgens de Jordaniërs zijn dertien Israëliërs gesneuveld of gewond. Israël beweert dat twee guer rillastrijders waren gedood, terwijl geen Israëliërs zijn gesneuveld. Motie-Jongeling: DEN HAAG I)e heer P. Jonge ling (gpv) heeft gisteravond iln de ling (gpv) heeft gisteravond in de van de begroting van minister Udink een motie ingediend, waarin de re gering wordt gevraagd Indonesië niet langer te handhaven als een van de landen waarop de Nederlandse ont wikkelingshulp is geconcentreerd in dien het akkoord van New York over de volksstemming in Wcst-Irian niet loyaal wordt nageleefd. Volgens de motie, die was mede- ondertekend door de afgevaardigden A. Nuyens (Koekoek-Boeren). A. G. van der Spek (pac.-soc.), dr. M. J. J. A. Imkamp (D'66) en P. Dankert (soc.), moet de Nederlandse hulp verlening ook uit zijn op bevorde ring van de internationale rechtsor de. Minister Udink liet er geen twijfel over bestaan dat hij weinig gelukkig was met deze motie. Hij ontraadde aanneming ervan, omdat volgens hem het tijdstip voor een afgewogen oor deel over dit vraagstuk nog niet is aangebroken. Hij zei „zeer terughou dend te staan tegenover het hanteren van ontwikkelingshulp als een poli tiek instrument en drukmiddel". Over de motie zal op een later tijd stip worden gestemd. Het was de enige motie die gisteren tijdens het debat over de ontwikkelingshulp werd ingediend. (Zie ook elders deze krant) Ministerieel medeleven Ook in Nederland leeft men mee met het iierlies dat Israël leed door het plotselinge overlijden van premier Esjkol. Op de foto tekent minister president De Jong hel condoléance register in de Israëlische ambassade in Den Haag. Naast hem ambassa deur Shimshon Arat van Israël. OVERSCHRIJVING OP GIRO OF CHEQUE THUIS PARIJS Een politieman heeft i donderdagmorgen een 17-jarige jon- gen neergeschoten, die poogde té vluchten nadat hij biljetten met te- gen Nixon gerichte slagzinnen had j geplakt op een muur bij het paleis j van Versailles. Een long van de jongen zou ge raakt zijn, maar hij zou niet in le vensgevaar verkeren. De politieman betrapte de knaap toen hij met drie vrienden bezig was de biljetten aan te plakken. De vier jongens sprongen I in een auto en probeerden de politie- man omver te rijden. Daarop trok i deze zijn revolver en schoot op de auto. Een van de kogels raakte de j 17-jarige Rene Giudicelli. In Parijs meent men, dat dit schot j het sein kan zijn voor een I grootscheepse studentenbetoging tij- j dens het bezoek van Nixon aan Pa- l rijs. De Amerikaanse president komt i daar vandaag aan. Engelse Stijlmeubelen Secretaire1395.- Hoekkast750.- Salontafel330.- Uitvoerlng antiek mahonie. BULTHUIS EXCLUSIEVE INTERIEURS Botermarkt 23 Nieuwe Rijn 25 Showroom OEGSTGEEST Rhljngeesterstraatweg Sfi 'na tel. afspraak 53490) LISSABON/RABAT - In Lissabon en andere Portugese steden vluchten tienduizenden mensen vannacht de straat op, nadat zich een krachtige aard beving had voorgedaan, waar van het epicentrum zich ver moedelijk in het oostelijke deel van de Atlantische oceaan be vond. In Lissabon kwamen schoorste nen omlaag en viel de stroom uit. De beving duurde een halve minuut en werd door een lichte schok ge volgd. Het was de zwaarste beving sinds jaren. Over slachtoffers en schade in de rest van Portugal is nog niets be kend. In Lissabon werden zes mén sen zwaar en 52 licht gewond. Uit Spanje, waar de beving ook werd gevoeld, zijn nog geen alarmerende berichten gekomen. Wel trof de aardbeving Marokko, waar in de buitenwijken van de hoofdstad Rabat huizen instortten. Er zijn gewonden uit het puin ge haald. Men vreest dat er mensen zijn omgekomen. morgen ISO gram van^1S9 voor 139 niet te geloven voor die prijs! DEN HAAG Dc datum van het bezoek van de Indonesische president Soeharto aan Nederland is nog niet vastgesteld. Dit is gisteren door de Indonesische ambassadeur generaal Natadiningrat op een persconferentie gezegd. Zoals bekend is Soeharto voorne mens in het voorjaar naar Europa te reizen voor een bezoek aan Parijs, Bonn, Brussel. Belgrado en ook aan Den Haag. De ambassadeur roerde ook nog de kwestie van de buitenlandse hulp aan. Deze steun is nodig bij het op lossen' van Indonesië's problemen, doch, voegde hij er aan toe, Indo nesië wil evenwel niet te afhankelijk worden van het buitenland. Ook zon der buitenlandse hulp kan Indonesië zich wel redden, maar dan vergt de opbouw veel meer tijd. en ook meer offers van het volk, dat de afgelopen 20 jaar reeds veel offers heeft ge bracht. Wijzend op de kritiek op zijn rege ring, merkte hij op. dat president Soeharto van de ontvangen buiten landse hulp nog geen cent voor be wapening heeft uitgegeven, maar de ■iconomische opbouw heeft laten pre valeren. Wat de volksraadnleging op West-Irian betreft, tussen Thanls af- 'evaardigde Ortiz Sanz en de rege ring in Djakarta is overeenstemming bereikt over het referendum, en het rapport is doorgezonden naar Oe Thant. UTRECHT De sociale verzeke- ringsbank en de raden van arbeid zullen een nieuwe betalingsmethode voor uitkeringen gaan invoeren, die op het postkantoor in ontvangst moeten worden genomen. Het gaat om uitkeringen van AOW, AWW, vrijwillige ouderdomsverzekering en de ongevals- en ouderdomsrenten. Men zal het publiek er toe pro beren te bewegen de uitkering op een girorekening te laten over schrijven. Dat kan haar eigen re kening zijn, maar ook een rekening van een gemachtigde, bijvoorbeeld een zoon of een dochter. Als men er beslist prijs op stelde was totnutoe incidenteel overschrijving op een bank- of girorekening wel mogelijk. Men wil nu deze betaalwijze alge mener maken. Het giraal betalen zal echter niet worden opgedrongen. Degenen, die hun uitkering liever niet via de gi- rorekenng ontvangen, krijgen zelfs een betere service. In het vervolg behoeven ze niet op een bepaalde dag de uitkering in ontvangst te nemen, maar krijgen ze een cheque thuisgestuurd, die zij voor een be paalde datum bij elk postkantoor kunnen gaan verzilveren. De nieuwe methode zal niet in het hele land gelijktijdig kunnen wor den ingevoerd. Het gaat om 650.000 betalingen, waarvoor dus veel voor bereidend werk nodig is. Eind vol gend jaar hoopt men alles rond te hebben. De mogelijkheid blijft bestaan iemand anders (zoon of dochter) doorlopend te machtigen, de uitke ring te incasseren zodat de betrok kene niet genoodzaakt is dit zelf te doen. Voorlopig kan men rustig af wachten tot men op het postkantoor het invulformulier met de toelich ting ontvangt. LJET felle debat tussen minister Luns en de ARP over West-Irian zou mogelijk misverstand kunnen doen ontstaan over wat de ARP èn de heer Luns eigenlijk willen. Het komt hierop neer: fractieleider Biesheuvel en dc zijnen willen dc re gering inprenten dat dc kous niet af is na uitvoering van het Akkoord van New York. Zij willen dat Luns zelf actief bezig blijft met de zaak van de Papoea's en zij willen hierbij be wust Indonesië betrekken. Dat is geen nieuws voor de heer Luns. De ARP is hier al maanden mee bezig en Biesheuvel weet zich gesteund door dc partij-organen. In 1962 was het trouwens ook de ARP die het conflict om Nieuw-Gui- nea niet buiten Indonesië om wilde regelen. Blesheuvel wil de fout die Nederland toen geacht werd te ma ken nu niet: dc aanwezigheid van In donesië daar is een feit. De minister gaf dat zelf min of meer toe met te zeggen, dat men zich geen illusies moet maken over de rol van de VN, ook al zouden de Papoea's voor zelfstandigheid kiezen. De motie-Geelkerken spreekt van ge meenschappelijke betrokkenheid van Indonesië en Nederland. Daarom: nü konktakt opnemen met Indonesië, proberen alles eruit te halen voor de Papoea's wat mogelijk is. Daarom: doe het samen met Indonesië, onge acht de uitslag van de volksraad pleging. Dat kan voorkomen, dat in West-Irian. mocht men voor zelfstan digheid kiezen welke mogelijkheid vooralsnog gering is een situatie ontstaat als in Biafra. De indruk bestaat, dat de heer Luns dit niet wil. Hij negeerde het betoog van de heer Geelkerken. Hü wil het eventuele staatsbezoek van president Soeharto aan Nederland helemaal los zien van de kwestie-West-Irian. President Soeharto wil graag komen, dat is bekend. De vreemde figuur zou ontstaan, dat de heer Luns hiervan geen gebruik maakt om West-Irian aan de orde te stellen. De minister verschuilt zich achter het argument, dat aannemen van de motie inhoudt, dat men hoe dan ook de aanspraken van Indonesië op West-Irian erkent. Dat staat ech ter niet in de motie. Minister Luns schijnt weer terug te vallen op zijn oude standpunt: het akkoord van New York is afgedwon gen en daarmee is voor mij de zaak bekeken. Maar dan vergeet hü de beloftes aan de Papoea's, dat Nederland zich ver- antwoordelyk acht voor hun toe komst. En dan kan minister Luns niet doen of zyn neus bloedt. Nederland èn Indonesië zijn bij de zaak be trokken. Achterstand perspectief en TAE voorzitter van de Nederlandse Christelijke Agrarische Bedrjjfs- bond, de heer A. IJska, heeft gister avond in een rede te Hoogevecn aan dacht gevraagd door de moeiiyke po sitie van de landarbeiders, vooral in deze periode van forse prüsstügingen. Het uurloon van de agrarische werk nemers ligt gemiddeld 17 procent lager dan dat van de werknemers in de industrie. Daarvoor zün vele ver klaarbare oorzaken aan te wüzen. De heer IJska constateerde evenwel, dat er de laatste tyd bü de land bouwondernemers een sterk groeiend begrip is voor de noodzaak om aan de loonachterstand van de landarbeiders (door de nog steeds voortgaande af vloeiing van arbeidskrachten uit de landbouw toch al enigszins tussen wal en schip) spoedig wat te doen. Daarbü zal hy stellig ook gedoeld hebben op dc constructieve rede die CBTB-secretaris dr. A. B. Vaandrager onlangs over dit probleem heeft ge houden. Ook deze bestuurder wees er met nadruk op, dat de loonachtcn staiul nu zo spoedig mogelyk moet worden weggewerkt. Dat de in die vergadering aanwezige landbouwers daarmee duidelyk hun instemming hebben betuigd, zou erop kunnen wyzen, dat er zich voor de betrokken werknemers (na hun ja renlang aandringen) in dit opzicht eindelyk een hoopvol perspectief opent. BEIROET Koning Feisal van Saoedi-Arabic heeft gisteren een cheque ondertekend van 44-1.0(10.000 dollar, die zyn ambassadeur moet deponeren in de Franse centrale bank Dit is de grootste persoonlyke cheque, die ooit is ondertekend. Het gebaar zou bedoeld zijn als dank voor het Franse wapenembargo voor Israël.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1