van Huurkoop huis dikwijls riskante zaak Resultaat 18,3 pet. Shell hoger NOTARIS: WET BESCHERMT KOPER NIET vs ïieïonder Funny Girï, wat trieste mooie en musical „Extra hard vechten voor spaarloon" Knoop begrijpt van Joodse ethiek niets Kinderen maken het dorp van Sadjo I indruk van Vrouw in ambt wint veld in Duitsland Gouwe-brug niet dicht in spitsuren Ds. Van Ginkel uit ambt verklaring Hanoi Margarine-oorlog duurt voort 15 VRIJDAG 28 FEBRUARI 1969 (Van een onzer redacteuren) lARNHEM Sedert enkele jaren wordt de huizenkoper-in- spé een nieuwe mogelijkheid geboden om „onder gemakkelijke voorwaarden" aan eigen onroerend goed te komen. Tussen de pagina's vullende advertenties treft men de aanbiedingen vooral in het westen steeds meer aan: onder de kop „Te koop in huurkoop" of „Te huur ook in huurkoop". Want wat al lange tijd een inge burgerd begrip is op de markt van roerend goed (men denke maar aan de tv- en radiotoestellen en Ijskasten), blijkt nu ook opgang te maken in de sector van het onroe rend goed. Een ontwikkeling die wel was te voorzien. Immers, juist voor het kopen van een woning ontbreekt het de belangstellende nogal eens aan geld; zeker als het een oudere wo ning betreft, waarvoor geen tophypo- theek van 90 procent is te verkrijgen. Alleen: tussen huurkoop van roe rend en huurkoop van onroerend goed is een groot verschil. „Een ge vaarlijk verschil", zegt de Arnhemse notaris W. Heuff. „Want is huurkoop in het eerste geval wettelijk geregeld, in het laatste geval is dat niet zo en loopt de huurder risico's, die hij bij het aangaan van de overeenkomst niet of nauwelijks overziet". In het Maandblad voor het nota riaat liet de heer Heuff nog onlangs ernstig waarschuwende geluiden ho ren tegen het nieuwe verschijnsel. „Het is een begrijpelijke ontwikke ling", zegt hij, „want waar de hande laar in onroerend goed nog steeds wordt geconfronteerd met een gebrek aan geld bij aspirant-kopers, zal hij naar nieuwe wegen zoeken om zijn huis toch van de hand te doen. En een middel daartoe is de woning in huurkoop aan te bieden. Dat wil zeg gen, dat de huurder-koper geen aan betalingsbedrag hoeft te betalen (of slechts een gering bedrag), maar met zijn huur steeds een stukje afbe taalt". Rechteloos Notaris Heuff: „dat lijkt een aan trekkelijk systeem; men koopt zonder veel geld een eigen woning. Maar de werkelijkheid is anders. Doordat wettelijke bescherming ontbreekt, le vert de huurkoper zich met huid en haar over aan de huurverkoper. Dat blijkt echter pas als er met die ver koper iets mis gaat." „Ra>akt deze in financiële moeilijk heden, dan wordt daardoor de huur koper rechtstreeks getroffen. Want een huurkoper is geen eigenaar van het huis. Wat betekent, dat het huis in geval van een faillissement van de verkoper verkocht kan worden en de huurder op straat komt te staan. Over het bedrag, dait hij inmiddels aan huur heeft betaald, kan hij dan gaan procederen, maar in heel veel gevallen helpt hem dat niet veel. Waar geen geld is, kan ook niet wor den betaald". Een ander gevaar, waaraan de huurkoper bloot staat, is verkoop van het huis door de verkoper aan een ander. Natuurlijk zal dit alleen ge beuren wanneer deze verkoper een onbetrouwbaar persoon is, maar in de praktijk zijn deze gevallen al verscheidene malen voorgekomen. Komt de huurder in een dergelijke situatie terecht, dan is hij meestal volledig onbeschermd. Immers, de nieuwe eigenaar is niet contractueel Bijbels dagboek voor kinderen (Van onze kcrkrcdactie) KAMPEN De Wassenaarse le raar Nederlands Sipke van der Land stelt gezinnen met kleine kinderen in staat om eens iets anders te lezen dan de kinderbijbel. Zo vaak zeggen kin deren: „Ken ik al" als ze bepaalde verhalen horen. Hij schreef een bij bels dagboekje voor kinderen, waarin hij probeert op heel eenvoudige ma nier een bijbelgedeelte uit te leggen. Voor zijn boekje koos hij in totaal veertig pericopen uit het Evahgelie van Lucas en het boek Handelingen. In kinderlijke taal, maar nergens kin derachtig, laat hij iets voelen van wat het bijbelse verhaal ons te zeggen heeft. Net als de fabeltjeskrant schroomt hij niet om van tijd tot tijd grote mensenwoorden te gebruiken als „ge rucht" en „minderjarigen" en „de hon derdduizend winnen". Dat schrikt de kinderen niet af toch naar Jacob de uil te kijken. Aangezien deze korte hoofdstukjes meer geschikt zijn voor voorlezen dan voor zelf lezen zal dat in het gezin ook geen bezwaar zijn. Na een paar jaar de kinderbijbel gelezen te hebben willen sommige ge zinnen wel eens iets anders. Van der Land heeft dat mogelijk gemaakt. Dit boekje zou bijvoorbeeld heel goed ge bruikt kunnen worden samen met een moderne vertaling van de bijbel. Moet je horen, door Sipke van der Land. Uitgave J. H. Kok NV te Kampen. Prijs ƒ4,95, 96 pagina's. AMSTERDAM p= Het Duitse en Scandinavische seminarium, het bu reau inschrijvingen en het bureau in lichtingen en examen van de uni versiteit van Amsterdam zullen ver huizen van het Maagdenhuis naar panden in de omgeving. De verhuizing, waaraan al lang be hoefte was, is versneld door het slui ten van het gebouw, nadat studenten met een bezetting hadden gedreigd. aan hem gebonden, heeft niets met hem te maken en kan hem zo het huis uitzetten. En omdat hij geen huurder is in de zin der wet, zal hij ook geen beroep kunnen doen op de wet op de huurbescherming. Zo'n huurkoper is rechteloos en is even vlot als hij er aan gekomen is weer van zijn bezit af. Zekerheid Hoe kan hij zich nu het beste wa penen tegen dit soort moeilijkheden? Notaris Heuff: „natuurlijk is het 't beste nooit een huis in huurkoop te kopen" (hij stelt in zijn artikel ook de vraag of notarissen aan deze over eenkomsten medewerking moeten verlenen). „Maar wil men toch op deze basis met een huurverkoper in zee, dan moet men zorgen, dat men voor wat men gaat betalen een hypo theek tot zekerheid krijgt op het pand. Hoewel dit nog geen geheel waterdichte regeling is, loopt men aanzienlijk minder kans te worden meegesleept door een verkoper, die zijn polsstok te ver zet". Een ander advies van notaris Heuff: „nooit een huurkoop-overeen komst aan te gaan met personen, die men niet voor honderd procent ver trouwt". „Want", zegt de heer Heuff," „er zitten zoveel haken en ogen aan en huurkoop is zo'n mislei dend begrip, dat men heel goed moet weten met wie men in zee gaat". Dr. H. M. de Lange over „Antwoord op de revolutie (van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM „Wat is ons ant woord op de revolutie" was het the ma van de avond, die de Rotterdamse Jongerenorganisatie voor Ontwikke lingssamenwerking donderdagavond in het HJG zaaltje aan de Vondelweg voor in groten getale opgekomen jon geren heeft georganiseerd. Dr. H. M. de Lange, voorzitter van de commis sie voor sociale zaken van de Raad van Kerken, besprak deze vraag. Hij stelde dat revolutie niet in de eerste plaats geweld hoeft te betekenen en dat ze ook kan geschieden door tech nische en maatschappelijke proces sen. In Zuid-Amerika over welk we relddeel het deze avond ging is men dan ook niet in eerste instantie op geweld uit, hoewel de gedachte hieraan onvermijdelijk groter wordt naarmate het gevoel van wanhoop toeneemt. Wat moet nu ons Euro pa's antwoord zijn op een eventu ele gewelddadige revolutie? Volgens dr. De Lange moeten wij ons zo nauwkeurig mogelijk op de hoogte stellen van wat er gebeurt in Zuid-Amerika. In de tweede plaats moeten wij de consequentie trekken uit de „mooie woorden" aan de Zuidamerikaanse landen en een antwoord geven op de fundamentele vragen ten aanzien van de wijzigingen in de wereldhandels- structuur, de kapitaalsoverdracht, de goederenoverdracht en de internatio nale arbeidsmarkt. Ten derde moeten wij waken voor een te generaliserend oordeel; de me ning dat wij slechts kapitaalshulp kunnen geven na een gewelddadige revolutie is te ongenuanceerd. In dit verband wees dr. De Lange op het rapport van de Kuyperstichting van de ARP, dat hierover een gefundeer de mening geeft. Dr. De Lange waarschuwde ten slotte tegen ideologisering van een gewelddadige revolutie; geweld is een vreselijke zaak. In sommige situ aties is er volgens hem niettemin geen andere oplossing en wanneer dit zo is moeten wij klaarstaan met ons antwoord. Daarom moeten wij nu al concreet onderzoeken hoe wij signa len kunnen geven dat wij bereid zijn om te helpen. (Van onze kerkredactic) LEER Dc synode van de evaiigc- lisch-hervormde landskerk van Noord-West-Duitsland heeft besloten, de vrouwelijke predikanten geheel gelijk te stellen aan hun mannelijke collega's. Zij kunnen nu overal beroepen worden en mogen ook wanneer zij trouwen in het ambt blijven. Het voorstel stuitte in verschil lende voorgaande synoden op sterk verzet. Nu waren er slechts vier stemmen tegen. Een stadium achter is de lutherse landskerk van Thüringen (Oost-Duitsland). De synode van deze kerk is nu zover, dat vrouwen geor dend kunnen worden. In 1964, toen de „vrouwelijke theo loog" in Thüringen mogelijk werd, bepaalde de synode, dat ze niet „ge ordend" maar „ingezegend" moest wórden. Het zjjn meestal de kleinere oude huizen, eigendom van han delaren in onroerende goederen, die in huurkoop worden aange boden. De gevraagde bedragen zijn dikwijls niet groot, de risico's vaak wel.... (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat is bereid voor de verkeersbrug over de Gouwe in de rijksweg 12 bij Waddinxveen, bepaalde openingstijden vast te stel len. Hij antwoordt dat op vragen van het socialistische Tweede-Kamerlid Meester. Deze had de minister gevraagd of het mogelijk is de brug tijdens de spitsuren voor het scheepvaartver keer gesloten te houden, om een ver keerschaos te voorkomen. De bewindsman vindt dat niet noodzakelijk. Er bestaat een regeling van vastgestelde openingstijden voor de nabij gelegen spoorbrug. De ope ningstijden van de verkeersbrug kunnen aan die van de spoorbrug worden aangepast. Momenteel gaat de verkeersbrug open voor elk schip dat doorgang wil. BARBARA STREISAND is het wonderkind, dat van een anders wat duffe en trieste musical wer kelijk een top maakt. De musical is meestal een wat onbenullige, suikerzoete, -sentimentele kunst vorm, die enkel bestaat bij de gratie van een prettig muziekje en een goed zangeresje. De ene musical heeft succes, de andere niet, en er is niemand, die pre cies uiteen kan zetten, wat hier van nu de oorzaken zijn. Nu echter heeft regisseur William Wyler het aangedurfd in een musi cal de droeve geschiedenis te vertel len van Fanny Brice, het arme meis je uit de New Yorkse Jodenbuurt, die in de dertiger jaren groot succes had als zangeres bij de Ziegfeld Fol lies. Zij was echter erg ongelukkig, om dat zij trouwde met de charmante aartsgokker Arnstein, die de ene keer schatrijk was en dan weer alles verloor. Het was voor het succes rijke zangeresje maar een onzeker en droef bestaan, dat op een echt- Het fenomeen Barbra Streisand, dat, hoewel haar vele talenten reeds lang bekend waren, een frapperen de rol speelt in de musical „Funny Girl" en daarmee dit werk een bijzonder niveau meegeeft. NKV-voorzitter Mertens: UTRECHT „Wij achten het onze plicht om ons ijveren voor spaarloon te intensiveren. De vakbeweging is voor een deel ook opvoeder en deze taak blijft ze ook nu behartigen. Vele van de huidige sociale regelingen zijn tot stand gekomen tegen de stroom van verzet van juist de arbeiders, of minstens grote groepen daarvan, in. Met het spaarloon lijkt het precies zo gesteld. De vakbeweging zal daar om op dit punt haar inspanningen verdubbelen om er voor te zorgen de werknemers mee te krijgen in een evolutie die onontkoombaar is." Dit zei gisteren de heer P. J. J. Mertens, voorzitter van het Neder lands Katholiek Vakverbond, ter ge legenheid van de opening van het pand Maliebaan 15 in Utrecht, waar de spaarbank Centrale volksbank, een dochter van het NKV, een hoofd kantoor heeft betrokken. Uitbetaling De NKV-voorzitter zei ook dat dc groeiende betekenis van de werkne mersbesparingen en de opkomst van de girale uitbetaling van lonen en salarissen de commerciële banken tot nieuwe activiteiten hebben geprik keld. „De werknemers zijn vrij plotse ling gaan behoren tot de kring van hen in wie de commerciële banken mogelijkheden zien om hun winver- mogen op te vijzelen. Het NKV acht daarin op zich niets onbehoorlijks ge legen. Het NKV heeft evenmin bezwaren dat bij een omzetting van week- in maandlonen en bij uitbetaling via de postgiro of banken, aangezien zo kosten worden bespaard en de veilig heid en het gemak worden gediend. Het NKV staat daarom positief tegen deze vernieuwing in het geldverkeer mits de individuele werknemer nooit tegen zijn wil in wordt verplicht een postgiro- óf bankrekening te openen en bovendien zijn recht is gewaar borgd om zelf aan te geven naar wel ke instelling zijn loon of salaris moet worden overgemaakt. Onder deze uitdrukkelijke voor waarden gaat het NKV en gaan de overige vakcentrales met girale uit betaling akkoord", aldus de voorzit ter van het NKV. Propaganda Dc heer Mertens maakte echter wel bezwaren tegen de propagan distische ijver van een aantal banken die in de poging om geldmiddelen naar zich toe te trekken de zaken fraaier voorstellen dan met de feiten in overeenstemming is. „Men moet goed begrijpen dat op dit terrein grote groepen werknemers nog weinig deskundig en daardoor gemakkelijk kwetsbaar zijn. We zijn weliswaar gewend geraakt aan een dagelijkse flinke portie overdrijving van de STER-reclame, doch een der gelijke acquisitietechniek van ban ken achten wij volkomen misplaatst", aldus de heer Mertens, die zei dat hij zich de afgelopen periode meermalen verzette tegen vooral de ongepaste reclame die sommige commerciële banken hebben bedreven rondom de persoonlijke leningen voor louter consumptieve bestedingen zoals va kantiereizen-op-krediet. scheiding uitliep, hetgeen ook weer geen oplossing is. De schoonzoon van deze Fanny Brice, Ray Stark, heeft regisseur Wyler weten over te halen, deze trieste geschiedenis in musicalvorm te verfilmen. Ray Stark zelf is de producer van de film, die de titel kreeg „Funny Girl". De gokker Arnstein wordt ge speeld door de bijzonder mooie man Omar Shariff en Ziegfeld door Wal ter Pidgeon. Zij beiden geven pre cies weer wat deze heren destijds waren. Het verhaal suddert voort van de ontdekking van Fanny Brice's ta lenten, haar grote succes bij de Zieg feld Follies en dan heel de sores van het huwelijk met de avontuurlijke Nicky Arnstein. Het verhaal had makkelijk uit kunnen lopen op een vervelend sentimenteel huilverhaal en dat was het zeker geworden als niet op tijd het wonderkind Barbra Streisand was ontdekt. Zij redt deze film en meer nog: zij brengt heel het musicalgenre op een hoger plan. Het wordt ineens een serieuze kunstvorm, die van a tot z geloofwaardig is. Zelfs zo sterk, dat de meest-fervente tegenstander van de musical zal moeten toegeven, dat dit de enige vorm is, waarin dit ver haal aantrekkelijk verteld kan wor den. Het wonder Dat komt door Barbra Streisand. Aanvankelijk denkt men, dat zij al leen als clowntje een succes kan zijn (de rolschaatsscène), maar dan wor den voortdurend andere talenten ontdekt: slagvaardigheid, groot mi- me-vermogen, een persoonlijkheid die tegenslag kan omzetten in winst, een oprechte vrouw die volkomen weet lief te hebben, maar bovenal een zangeres, die een lied, wat het ook is, vrolijk of triest, weemoedig of uitdagend, ten volle weet waar te maken en zo ondergaat men bij „Funny Girl" het wonder, dat een triest verhaal uit de sores van de tegenslag omhoogstijgt tot een triomf van liefde en leven, tot een humor door de tranen heen. Hier is het Joodse leven in zijn zelfspot, in zijn kunst om het lijden te dragen, in zijn vreugde om het leven, in zijn groot artistiek talent wonderlijk gemanifesteerd. „Funny Girl" is meer dan een musical over een ongelukkig, maar talentvol meis je; het is de musical van een heel volk, een volk dat tot een bijzonder leven is uitverkoren. Daarom een musical, die men echt kan aanbeve len. Deze film komt binnenkort in Rotterdam. Ev. Grolle. AMSTERDAM Ds. Barthold van Ginkel heeft op zijn verzoek eervolle ontheffing uit zijn ambt per 1 juli ontvangen. Hij gaat zich geheel wijden aan het werk van de pastoraal psychologische leergang te Utrecht. Sinds 1963 werkt hij al mee aan deze leergang. Ds. Van Ginkel is 58 jaar. Sinds 1934 is hij hervormd predikant. Hij stond in Renswoude, Wezep, Katwijk aan Zee en sinds 1949 in Amsterdam. Piet Prins. Snuf en de Ijsvogel. Het vierde deel van de avonturen reeks, waarin de schrandere hond Snuf en zijn vriendenclub de hoofd rollen spelen. Opgebouwd volgens een bekend stramien, dat het toch altijd weer doet. Boeken, die span ning bieden en graag worden gelezen. (Uitgave „De Vuurbaak", Groningen, 159 blz., ƒ8,50). PARIJS De Amerikaanse rege- ring toonde zich gisteren allerminst onder de indruk van de Noordvietna- mese verklaring in Parijs, dat aan de staking van de Amerikaanse bombar dement geen voorwaarden waren verbonden. Een woordvoerder van het State Department gaf te kennen dat al thans voor het ogenblik op het hui dige communistische offensief tegen steden in Zuid-Vietnam niet met een hervatting van de bombardementen zal worden gereageerd. Maar in Parijs heeft het hoofd van de Amerikaanse onderhandelingsde legatie, Cabot Lodge, geprotesteerd, zij het in gematigde bewoordingen, tegen de aanvallen. Intussen gaat het gevecht in Viet nam gewoon door. De Vietcong bestookte gisteravond de Ameri kaanse marinebasis in Da Nang met raketten. Een opslagplaats van mu nitie is ontploft en schepen zochten haastig een goed heenkomen. Enkele dagen geleden heeft de Vietcong in Da Nang ook een muni tie-opslagplaats opgeblazen. Er waren toen 12 uur lang explosies. 9? Student kritiseert benoeming hoofdredacteur NIW: (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM De be noeming van Telegraaf-ver- slaggever Hans Knoop (25) per 1 juni tot hoofdredacteur van het Nieuw Israëlitisch Week blad (NIW) heeft bij een aan tal medewerkers ongenoegen gewekt. Dit kwam dezer dagen tot uiting in de open brief, die de 29-jarige Rob van Albada, student culturele anthropolo gic aan de Amsterdamse uni versiteit en medewerker van het blad, naar het NIW en en kele dagbladen stuurde. Daarin noemde hij de figuur van Hans Knoop totaal onaanvaard baar. „Het Is uitgesloten, dat een blad, dat een visitekaartje wil zijn van de joodse bevolking in Neder land en dat in deze kleine kring nog een taak heeft te vervullen, ooit goed geredigeerd zou kunnen worden door een qua mentaliteit volstrekt anti-joodse figuur." In zijn studentenkamer in het Amsterdamse Casa Academica ver duidelijkt zorgvuldig woorden we gende Rob van Albada zijn stand punt „Als ik zeg anti-joods, dan bedoel ik, dat Knoop, hoewel hij jood is, niets heeft begrepen van de essentie van het jodendom. Het feit, dat hij bij De Telegraaf werkt en .heeft gezegd na 1 juni die ban den te handhaven, is voor mij daarvoor een overtuigend bewijs. Een verslaggever, die zich aan een krant bindt, die een duidelijk pro-standpunt inneemt ten opzichte van de Zuidafrikaanse apart heidspolitiek, verloochent daar door de joodse ethiek. Zo'n man is voor mij als hoofdredacteur van een joods weekblad totaal onaan vaardbaar Dat de krant in het Nabije Oosten-conflict de zijde van Israël heeft gekozen, zegt hem niets. „De Telegraaf ziet Israël eenvoudig als een westers bolwerk tegen het op- dringende communisme. Dat men vervult," tïett'de* actïe"v.n vin At ROB VAN ALBADA „onaanvaardbaar" „Laat ik het nu zo stellen", zegt hij, „ik weet niemand, die positief heeft verklaard met zijn medewer king na 1 juni door te gaan". NIW-voorzitter E. Spier reageer de vrij fel op de kritiek van Van Albada: „bezwaren interesseren me niets. Van Albada is natuurlijk rancuneus omdat hij zich gepas seerd voelt. Hij had zélf hoofdre dacteur willen worden". Van Albada: „ik heb inderdaad gesolliciteerd, maar met rancune hebben mijn bezwaren niets te ma ken. Als er een ander was be noemd, die ik respecteer, dan had ik daarmee direct akkoord ge gaan". De heer J. Reijzer, die sinds de vorige hoofdredacteur Philip van Tijn naar het Algemeen Han delsblad ging, tijdelijk deze functie Israël steunt, heeft niets te maken met een plotselinge en verrassende liefde voor de joden". Steun In hoeverre Rob van Albada bij medewerkers van het NIW steun vindt in zijn kj-itiek op de benoe ming, is moeilijk na te gaan. In een begeleidend schrijven bij zijn open brief (die niet in het NIW werd opgenomen) deelt hij mee, dat de redactie van de maandelijkse jeugdbijlage van het blad, Niwoo, na het bekend worden van de be noeming is afgetreden. Nu moet hij die bewering terugtrekken nadat een van die redactieleden er zich in De Telegraaf nogal verontwaardigd over uitliet. bada onfatsoenlijk genoemd. „Knoop is een behoorlijk journa list". Van Albada: „Dat bestrijd ik. Zijn boekje „De zesdaagse van Si nai", dat hij schreef na zijn bezoek aan Israël tijdens de oorlog, is niet meer dan een flodderwerk. Het be gint met de mededeling, dat de staat Israël naar Abraham is ge noemd.... Daarmee heeft hij blijk gegeven ook in zuiver technische zin volkomen incompetent te zijn". Hoewel de Stichting NIW niet van plan is de benoeming ongedaan te maken, zal Rob van Albada, naar hij zegt, actie blijven voeren. Over het hoe daarvan wil hij ech ter nog niets bekendmaken. DEN HAAG De maatschappijen van de Koninklijke/Shell groep boekten in het afgelopen jaar, na aftrek van aanvullende afschrijvin gen, een winst van 360,5 miljoen pond sterling. Dat is bijna 95 miljoen pond sterling meer dan in 1967. Hierbij moet rekening worden ge houden met de devaluatie van het pond in november 1967. Uitgedrukt in dollars was het nettoresultaat 18J procent hoger. De verkoopopbrengst van ruwe olie en olieprodukten, na aftrek van omzetbelastingen, steeg vorig jaar met negen procent. De gemiddelde opbrengst per barrel was echter iets lager dan in 1967. De verkoopop brengst van chemische produkten steeg met 11 procent en bedroeg on- veer 13 procent van de totale op brengst in het afgelopen jaar. Uit de jaarcijfers blijkt verder dat het netto-resultaat van Shell Oil in de VS met tien procent is gestegen en dat van Shell Canada met negen pro cent. Nieuw record De bedrijfsaktiviteit bereikte een nieuw record; de bruto-produktie van ruwe olie steeg met 6,3 procent, de verwerkte ruwe olie met 10.4 procent en de verkochte hoeveelheid ruwe olie en olieprodukten met 9,7 procent. De aardgasverkopen namen met 20 procent toe. Ook de Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij droeg haar (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM „We maken het dorp van Sadjo" is een leuk handenarbeidboekje voor de jeugd. Eerst is er een boekje uit gekomen, dat ging over het negerjongetje Sadjo. Nu kunnen de kinderen met be hulp van het laatste boekje zelf in het klein het dorp van Sadjo in el kaar zetten. Boetseerklei, stro, pa pier, stokjes, raffia, kastanjes, lapjes stof en nog heel veel dingen meer zijn daarvoor nodig. Eerst worden met klei de hutten gemaakt, de daken erop zijn van stro of raffia of gras. Dan komt de markt aan de beurt, de bomen, potjes en pannetjes en tot slot de mensen zelf. Met tekeningetjes wordt duidelijk gemaakt hoe je moet knutselen, ter wijl ook steeds wordt verteld waar je het materiaal kunt krijgen. Het is een heel leuk boekje, waar kinderen een hele lange tijd mee zoet kunnen zijn thuis, maar ook in de klas of op de club. Corrie van der Baan heeft het ge maakt en het is verkrijgbaar tegen f 1,75 bij de Nederlandse Zendings raad, Prins Hendriklaan 37, Amster dam. steen(tje) in de winst bij. Het netto resultaat ging vorig jaar omhoog van 702 miljoen in 1967 tot ƒ798 mil joen. Met inbegrip van het belang van zestig procent van de vennoot schap in het niet uitgekeerde deel van het netto-resultaat van de groeps maatschappijen en na aftrek van aanvullende afschrijvingen, bedroeg het financiële resultaat over 1968 1.874 miljoen 1.538 miljoen in 1967. De aandeelhouders zal worden voorgesteld over 1968 een dividend in contanten uit te keren van zeven gulden op elk der aandelen. Hierin is het interimdividend van 3.25 be grepen, dat al in oktober jl. betaal baar werd gesteld. Het dividend over 1967 bedroeg ƒ6,85 per aandeel. Het resultaat van de maatschap pijen ziet er als volgt uit: (miljard pond sterling) 1968 1967 INKOMSTEN 5.4 1.7 4.4 1.4 andere inkomsten plus 3.7 04 3.0 0.1 KOSTEN 3.9 1.1 1.5 3.1 0.8 1.3 afschrijvingen en research belasting naar winst en in terest 2.6 0.4 0.4 0.1 2.1 0.4 0.3 0.03 3,5 0.389 0.029 2,83 0.270 0,004 resultaat na afschrijving 0,360 0,266 AMSTERDAM De (concurren tiestrijd in de enige weken geleden ontbrande margarine-oorlog duurt nog onverminderd voort. Thans heb ben zeven zelfstandige levensmidde- lenbedrijven in de randstad-Holland een tijdelijke) aanbieding van zes pakjes margarine voor 98 cent als ant woord op de lage pryzen van de grote levensmiddelenconcerns. Deze margarine, die betrokken wordt van Van den Bergh en Jurgens te Rotterdam, wordt volgens de zeven winkeliers met verlies verkocht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15