NOOIT ZOVEEL BESTEED Voor hetzelfde geld Kranl van FORMAAT CAFÉ CRÈME Commentaar Laatste Utrechtsevoorjaars 9°2Ï 1.75 alles en wel Geen manoeuvres in Roemenië? Fabriek van de in wielen mijnstreek HEELALBAL CAJA HEEFT VOOR 1000 MAN WERK Dr. Hoff aan VU gepromoveerd Rijksdelen autonoom rookt u 20 geurige Café Crème sigaartjes. HENRI WINTERMANS Bezoek aan Berlijn werd triomftocht Dit van weekeinde eind Parijse hallen Sarrende Biesheuvel wil gelijk hebben Politiesteun voor Nixon Gunstig rapport over koolstoffabriek 13 VRIJDAG 28 FEBRUARI 1969 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Nederlander heeft nog nooit zoveel be steed als tegenwoordig en niettemin is hij ontevreden, zei drs. J. H. D. van der Kwast gisteren bij gelegenheid van de opening van de Voorjaarsbeurs. Ondanks prijs- en loonsverhogingen be staat voor 1969 goede hoop. Maar er zijn donkere wolken. De heer Van der Kwast noem de de inflatie steeds actiever. Het gaat nog goed met export en werkgelegenheid, maar op de beurzen is het buitenlandse aan bod in opmars. Verschillende branches, zoals meubel- en schoe nenindustrie, verkeren in nood. Daarbij vallen de klappen vooral in de sector van de kleine en middelgrote bedrijven. Overigens besteedde de heer Van der Kwast ditmaal meer aandacht aan de beurs zelf. Het is de laaste voorjaarsexpositie in de oude stijl. Vanzelfsprekend was er „een blik achterom" bij het spreken over deze Voorjaarsbeurs, die gehouden wordt Van 2 tot en met 7 maart a.s., samen met de vakbeurzen Film en Foto, Verlichtingsartikelen S'70, Karwei (voortzetting Doe het zelf) en Ma croshop (voortzetting Zelfbediening) omdat na de Najaarsbeurs de gebou wen aan het Vredenburg worden af gebroken, en de totale beurs verhuist naar de Croeselaan, waar in 1970 het enorme, nieuwe Beatrixgebouw klaar zal staan. De eerste, strikt nationale Jaar beurs in 1917 had een netto exposi tieruimte van ruim 7000 m2, in 1939, toen de beurs allang internationaal was georiënteerd was men trots op 34.500 m2, in 1967 bereikte men de top van 320.000 en met het nieuwe Beatrixgebouw en de overige hallen aan de Croeselaan zal in 1970 maar liefst ruim 820.000 m2 standoppervlak te klaarstaan. Permanent Bij de indeling van het nieuwe ge bouw is goed gekeken naar de beursontwikkelingen in Amerika en Canada, wat die collectieve verkoop centra van gebruiksgoederen, die per manent door detaillisten kunnen wor den bezocht om er aan de hand van het geëxposeerde hun winkelassorti ment aan te vullen, van hun beurs gebouwen hebben gemaakt. Dit streeft de Jaarbeurs ook na, en dat wordt een geheel nieuw exposi- tiebeleid voor Nederland. Voor een aantal branches wordt in het Bea trixgebouw gelegenheid gegeven tot voortdurende concentraties van ge bruiksgoederen, hetgeen de mogelijk- Politiële acttes (IS) Naar aanleiding van de reacties op mijn ingezonden stuk, waarin ik stel de dat de Puttenaffaire identiek was aan soortgelijke gevallen in Indonesië, en waarin mij om bewijzen gevraagd werd voor dergelijke beweringen, slechts deze opmerking: bewijzen be tekent het oprakelen van een verle den. dat wij hebben vergeten, dit zou zinloos zijn. Verder is het geen kwestie van zachtmoedigheid het optreden van de Nederlanders uit onze gedachten te bannen: het is meer een reële kijk op de zaken, wij moeten namelijk nu als goede vrienden kunnen samenwerken. Wel geef ik volmondig toe dat „wreedheden" door Nederlandse èn Indonesische militairen bedreven, in cidentele excessen waren, terwijl het drama van Putten een integrerend deel van een „systeem" vormde. Rotterdam D- Romawan Politiële aeties (slot) Hoe diep gegriefd moet de weduwe van generaal Spoor zijn door de woor den van de Amsterdammer dr. J. E. Hueting. Ik wil een paar regels van haar citeren: „Laat ik dit zeggen: wanneer ik morgen dood ga, zijn de brieven met de waarheid over de Indische jaren 1945-1949 veilig. Eens zullen zij het daglicht zien, daar heb ik inmiddels voor gezorgd. Krijg ik er de tijd voor dan zal ik zelf die geschiedschrijving organiseren en uit de doeken doen wat er aan het sneuvelen van onze zesduizend Neder landse soldaten vooraf is gegaan, wie er verantwoordelijk voor waren en waarom. Dan zal ook duidelijk worden dat de werkelijk schuldigen aan dat wat mis schien eens een keer niet door de beu gel kon, niet patrouilleerden in de sa- wah's van Java, maar zetelden in de behaaglijke banken en stooelen aan het Binnenhof. Het zijn dezelfden van wie de politieke nakomelingen nu hypo criet een onderzoek eisen." Veen (N. Br.) Jac. v. d. Pol Niet aanwezig (5) Met voldoening mocht ik het motief vernemen waarop ds. J. v. d. Schaft niet aanwezig was op de conferentie van ambtsdragers in de classis Baren- drecht van de Geref. Kerken. Eindelijk weer eens een theoloog, die openlijk de handelwijze van prof. Kuitert durft veroordelen. Onbegrijpe lijk dat andere ambtsdragers in die vergadering wel present waren. Nog minder duidelijk is het mij als leek waarom de daartoe bevoegde instatles nog nooit een halt hebben toegeroepen aan het ongeoorloofd en onbijbels optreden van prof. Kuitert. Fr bestaat in de Geref. Kerken toch altijd nog zo iets als tucht? Of niet? ■wijodrecht C. van Mastrigt heid opent meermalen per jaar vak beurzen te houden zonder grote transportproblemen. Al meer dan de helft van de beschikbare vaste stands zijn verhuurd voor permanente be zetting. De exploitatie van de gebouwen, die natuurlijk tijdens beursmani- festaties pieken ondervindt, wordt ondersteund door het aantrekken van vergaderingen en congressen, waar voor voldoende lokaliteiten komen. Een daarvan is een congreszaal met 1100 zitplaatsen. Verder krijgt het Jaarbeurscentrum een eigen hotel met 500 bedden en zal het restaurant altijd open zijn. Parkeergarage en -terrein zullen niet ontbreken. Persprijs De vorig jaar ingestelde jaar beurs-persprijs is dit jaar toegekend aan de importeur van een electrisch soldeerpistool met automatische toe voer van soldeerdraad, dat met de hand te bedienen is. Het soldeer pistool is een internationale primeur voor de doe-het-zelvers. Deze nieuwigheid werd getoond tij dens een noviteitenshow waarop ruim 70 primeurs werden getoond aan internationale persvertegen woordigers. Uit elke groep kwamen winnaars met een product „van de grootste nieuwswaarde" naar voren. In de groep huishoudelijke artikelen was dat een tubeboy, die een eind maakt aan rondslingerende tubes. Een nat elektrisch scheerappat-aa t dat het scheren gemakkelijker en ge- voellozer maakt was de winnaar in de groep huishoudelijke artikelen en verlichting. De prijs in de groep speelgoed en sportartikelen ging naar de skeeler, de schaats op drie wieltjes achter elkaar, waarop Ard Schenk een snel heid heeft bereikt van 40 km per uur. WENEN Chivu Stoica, de vroe gere Roemeense president, die nu se cretaris is van bet centrale comité van de communistische partij in zijn land, heeft erop aangedrongen geen militaire manoeuvres te houden bij de grens van een ander land. „Derge lijke manoeuvres leiden tot een at mosfeer van gespannenheid, die te gen de belangen van ontspanning en vreedzame samenwerking ingaat." Waarnemers menen, dat de verkla ring van Stoica bedoeld kan zijn als een geruststelling aan Joegoslavië, dat Roemenië niet zou toestaan, dat er manoeuvres gehouden zullen wor den aan de grens met Zuidslavië. Verklaring politie optreden Eindhoven EINDHOVEN Ir. H. B. J. Witte, burgemeester van Eindhoven heeft een verklaring afgelegd over het po litieoptreden tijdens een demonstra tie, waarbij gebruik is gemaakt van politiehonden. De politie is, aldus burgemeester Witte, eerst tot actie overgegaan en dan nog na herhaalde waarschuwingen, toen demonstran ten een hakenkruisvlag en een krans van prikkeldraad wilden neerlegen 'aan de voet van het standbeeld van dr. A. Philips. Bij het politieoptreden is gebruik gemaakt van aangelijnde honden waarvan een der honden zich losge rukt heeft. Bij navraag is gebleken, dat de hond geen letsel van betekenis heeft toegebracht. Ir. Witte heeft voorts medegedeeld, dat het zijn standpunt is dat er een zo groot mogelijke vrijheid van me ningsuiting moet zijn, maar dat daar bij wel personen en goederen beschermd moeten worden. Het uitvindersparadijs, ofwel de Utrechtse Voorjaarsbeurs; er waren vandaag is de supermarkt op grote schaal geopend talrijke inzendin gen bij, die de dagelijkse gang van het leven öf veraangenomen öf ge woon efficiënter doet verlopen. Een van de opmerkelijkste objecten was deze plastic heelalglobe van een Amsterdamse firma, hoogstwaar schijnlijk geïnspireerd door de recen te ruimtevluchten. Mr. Burger kandidaat Europees parlement PARIJS M De socialistische fractie in het Europees parlement heeft gisteren de Nederlandse afgevaardig de mr. J. A. W. Burger 'voorgedragen als kandidaat-voorzitter. De christen-democratische fractie zal op 3 maart te Brussel een kandidaat be noemen. De liberalen en gaullisten zullen hun voordracht in begin maart in Straatsburg bekend maken. Op 11 maart zal het parlement een opvolger kiezen voor de buidige voorzitter, de Fransman Alain Poher. Mr. Burger is lid van de Eerste Ka mer voor de PvdA en vice-voorzitter van de socialistische fractie in het Europees parlement. HEERLEN De NV Metaal industrie CAJA uit Eindhoven is van plan een dochteronderne ming te vestigen in de oostelijke mijnstreek, waarin in de loop van enkele jaren duizend men sen werk zullen vinden. De verwachting is dat in ieder ge val in september 1970 met de pro- duktie kan worden begonnen. Hier voor zijn vierhonderd mensen nodig. CAJA fabriceert als hoofdprodukt transportwielen onder meer voor kin- der- en wandelwagens en houdt zich verder bezig met de fabricage van on derdelen voor de transportindustrie. AMSTERDAM Aan de Vrije Universiteit is vandaag drs. A. J. Hoff te Delft, wetenschappelijk me dewerker aan de Rijksuniversiteit te Leiden, gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en de natuurwe tenschappen. Zijn promotor was prof. dr. Joh. Blok. Dr. Hoff, wiens proefschrift tot ti tel heeft De relaxatie van DNA in het overgangsgebied tussen helix- en kluwenconformatie, is 29 jaar oud, studeerde aan de Universiteit van Amsterdam en trad vervolgens in dienst van de Stichting Fundamen teel Onderzoek der Materie. Ook werkte hij bij het Elektrici teitsinstituut van de universiteit van Parijs, waar hij een onderzoek ver richtte nadat hem een NAVO-beurs was verleend. In zijn militaire diensttijd was dr. Hoff gedetacheerd op het Medisch Biologisch Laboratorium der Rijksverdedigingsorganisatie TNO te Rijswijk. Hier werd onder leiding van prof. Blok het in het proefschrift beschreven onderzoek uitgevoerd. Eind april zal de beslissing vallen over de juiste vestigingsplaats. In sep tember kan dan met de bouw van de fabriek worden begonnen. CAJA heeft dochterondernemingen in Duitsland, Frankrijk, Noorwegen en Finland en een vestiging in voorberei ding in Ierland. Bij uitwerking van de plannen in Limburg wordt nauw samengewerkt met de Zweedse Kogellagerfabriek Svenska (met zestig fabrieken in veertien landen en in totaal 65.000 werknemers en reeds een vestiging in Veenendaal). Bij de hoofdvestiging van CAJA in Eindhoven zijn vierhonderd mensen werkzaam. Hier heeft men te kampen met een tekort aan arbeidskrachten. De fabriek in Limburg zal vermoede lijk twintigduizend vierkante meter beslaan. De nieuwe vestiging zal geschieden op basis van de jongste rentesubsidie, zoals minister De Block die voor het regionaal beleid heeft toegezegd. Vice-voorzitter NKV: UTRECHT „Nederland moet zo snel mogelijk stappen ondernemen om het Koninkrijksstatuut grondig te herzien. Het is de hoogste tijd dat alle rijksdelen volkomen onafhanke lijk worden. Ontwikkelingshulp en andere bijstand kunnen het best in speciale overeenkomsten worden ge regeld." De heer J. A. G. Alders, vice-voor zitter en buitenlandspecialist van het NKV, schrijft dit in Ruim Zicht. Hij is verscheidene malen in Suriname geweest. Het gaat de heer Alders met name om artikel 43 van het Statuut, waarin onder meer wordt bepaald dat de Koninkrijksregering verantwoorde lijk is voor een goed bestuur in alle rijksdelen. „Als zich wantoestanden voordoen, moet de Koninkrijksrege- ring, waarin Nederland de belan- rijkste partner is, ingrijpen." Hij meent dat deze verantwoordelijkheid niet waar te maken is. Als Nederland werkelijk zou ingrijpen in Suriname of in een van de andere rijksdelen, laadt het de schijn op zich van ne- o-kolonialisme. (ware grootiet Fijne geselecteerde tabak, verwerkt tot slanke, gave, geurige sigaartjes. Café Crème, van Henri Wintermans. Twintig van die geurige sigaartjes gaan er in een elegant aanbied-blikje. 't Is maar hoe u uw rook-geld besteden wilt 20 voor President Nixonlla lio he llerlijners zijn ok" Nixon Nixons Europese rondreis is bijna ten einde, na Brussel, Londen en Bonn (en Berlijn) is hij naar Rome gekoerst, om zich (vluchtig) in de Italiaanse problematiek in te leven. President Saragat was op het Romeinse vliegveld Giampina aanwezig om de hoge gast warm te verwelkomen. Op de foto: de twee staatshoofden in een geanimeerd oriënterend gesprek. PARUS Dit week einde komt liet lang verwachte einde aau liet bestaan van de legen darische verhalen, door de schrijver Einilc Zola betiteld als „de huik van Parijs". De vraag is of Parijs daarmee ook niet zijn hart verliest. De centrale markt wordt twaalf kilometer naar het zuiden verplaatst, naar de voorstad Rungis bij het vliegveld Orly. Dit vormt de grootste wijziging in het stadsbeeld sinds baron Haussmann in de vorige eeuw de boulevards en parken reorganiseerde. De Parijse hallen, gele gen tussen de Notre Dame en de Beurs, bestaan sir.ds 1135. Van de ouderwetse, vaak onhygiënische bouw sels ging een sfeer uit die de nieuwe klinische ..markt van nationaal belang" nooit zal kunnen geven. Volgepakt De kooplui laten een wereld achter van middel eeuwse en zeventiende eeuwse gebouwen, nauwe doorgangen volgepakt met groente en fruit, prosti tuees, restaurantjes en uiensoep. Hun wachten in plaats daarvan paviljoens met luchtverversing over een oppervlak van 200 hectaren, met 500 telex toestellen, een gesloten televisienet en nieuwe res taurants waarvan er een zich op een brug over een verkeersweg bevindt. Een groot probleem vormen de naar schatting 300.000 ratten die zich voorheen in dc hallen te goed konden doen aan af val, maar nu op „hongcr- dleet" komen en dc om liggende wijken zullen overstromen. Hondervijf tig rattenvangers staan met 65 voertuigen gereed voor een omsingelingsuperatie. Ze zullen zowel door de riolen als boven de grond oprukken, en de modernste verdelgingsmiddelcn ge bruiken. Op eigen hout je De verplaatsing van de markt zelf was opgezet als een militaire operatie met inschakeling van het leger en computers, maar dat plan bleek niet te verwe zenlijken. De meeste gros siers konden het er maar niet over eens worden wat ze mee zouden nemen en nu zal ieder op eigen .houtje verhuizen en later de onkosten declareren. Maandag wordt te Run gis voor het eerst markt gehouden. De verplaatsing is, hoewel velen ?ich er fel tegen hebben verzet, lang van essentieel belang beschouwd vanwege verkeersopstoppingen de beperkte ruimte op de oude plek. Maar de vrees blijft dat het nieuwe com plex het verkeersprobleem niet zal. oplossen. Tot dusver had een chauffeur soms wel ander half uur nodig om bijna twee kilometer in de hal len af te leggen. Veel pes simisten menen dat dit in Rungis ook het geval zal zijn. Er zijn zijn op het marktterrein zelf genoeg verkeersvoorzieningen ge troffen, maar er leiden slechts twee grote wegen heen die beide vaak al druk genoeg zijn door het verkeer van en naar het vliegveld en het forenzen- verkeer. De pessimisten zeggen dat zo'n tienduizend vrachtwagens per dag erbij een complete chaos zullen veroorzaken, maar de politie ontkent dat. Wie gelijk heeft zal pas blijken wanneer de markt in be drijf is. PARTIJ ORGAAN VVD: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In het jongste num mer van het partij-orgaan van dc VVD verwijten de liberalen kamer leden Joekes en Portheine de a.r.- fraktieleider in de Tweede Kamer mr. B. W. Biesheuvel en „sarrende en ge lijkhebberige" toon tegen minister Witteveen. In een verslag over de regerings maatregelen tegen verhitting van de economie schrijven beide Kamerle den, dat de heer Biesheuvel wat be treft de belastingcorrectie wel veel slagen om de arm houdt. Ze zijn er overigens van overtuigd, dat de ARP niet tegen deze correctie van minister Witteveen zal stemmen. Het partijblad van de ARP, Neder landse Gedachten schrijft dat de frak- tie zich gebonden acht aan de bij de kabinetsformatie gemaakte afspraken over de verlaging. Maar dat betekent niet, dat men geen vragen heeft over de omvang en wijze van uitvoering. Het aan de orde stellen van deze vra gen betekent geen „illoyaliteit" ten opzichte van de regering. WEST-BERLIJN Het be zoek van president Nixon is in tegenstelling tot dat aan Rome op enkele incidenten na, vlekke loos verlopen. Toen hij in West- Berlijn was, werd hij stormach tig door de bevolking verwel komd. Voor zijn vertrek naar de Italiaanse hoofdstad had de pre sident nog een toespraak gehou den voor ruim vijfduizend streng geselecteerde werknemers van de Siemens-fabriek. In afwijking van zijn tevoren verspreide rede begon Nixon vast te stellen „dat de bevolking van Berlijn vrij is" en dat Berlijn een stad, maar ook een natie is". De president verhaalde enthousiast van de kleine jongen, die hij onderweg een bord omhoog had zien heffen waarop stond „Ha ho he, Nixon is ok". Hij zegde vervolgens de bevolking van West-Berlijn alle steun toe. De president voegde aan het slot van zijn rede „een boodschap uit de harten van het Amerikaanse volk" toe. „Menigmaal moet u zich zeer eenzaam hebben gevoeld", zei hij. De bewoners van de gedeelde stad moe ten echter steeds in gedachten hou den. dat alle vrijheidslievende mensen over de gehele wereld de Berlijners beschouwen als garanties voor deze vrijheid. „In deze zin zijn in feite alle vrije mensen Berlijners", aldus Nixon die in deze opmerking speelde met de uitlating van presi dent Kennedy, die in 1963 bij een bezoek aan West-Berlijn uitriep: „Ik ben een Berlijner". Gejuich Het gelukte het Amerikaanse staatshoofd na de rede niet om zon der meer de zaal te verlaten. Talrijke arbeiders drongen om hem heen en wilden hem een hand geven. Er ging een oorverdovend gejuich op toen Nixon „capituleerde" en opnieuw op het podium kwam. De hal nam de tekst van het door Nixon geprezen bord over en riep in koor „Ha ho he. Nixon is ok". De president bracht er een variatie in en riep door de microfoon „Ha ho he. Berlijners zijn ok". Met een „auf wiedersehen" verliet Nixon de zaal. Toen hij in zijn auto zat werden door hel geopende raam bloemen naar binnen geworpen. In de loop van de middag vertrok hij van het in de Franse sector gelegen vliegveld Tegel naar Rome. Tijdens het vier uur durend bezoek aan de verdeelde stad deden zich en kele betogingen voor. 20 anti-Ameri kaanse betogers werden bij gevech ten met de politie gewond. Er was naar schatting 2.500 man politie op de been. Wel zijn er stenen, eieren en verf naar de stoet van Nixon gewor pen, doch slechts een sneeuwbal raakte de auto van de president. De politie arresteerde 22 betogers, die „sieg heil, sieg heil" riepen. Er was veel volk op straat tijdens Nixons bezoek aan Rome en om de president een beter overzicht te kunnen geven op de zee van enthou siaste bewonderaars, tilde de Ro meinse politie president Nixon de lucht in. Op de achtergrond kijkt Victor Emmanuel (in standbeeld) goedkeurend toe. |N antwoord op de vraag wat nu het verschil is tussen de oude en de nieuwe Nixon heeft de nieuwe Ame rikaanse president eens gezegd: U ziet toch dat de nieuwe Nixon min der haar heeft! Blijkbaar dacht hij toen niet aan het gezegde, dat de vos wel zijn haren maar niet zijn streken verliest. Nie mand herinnerde hem er overigens aan, en ook dat tekent de veranderde situatie. Het heeft geen zin een oordeel uit .te spreken over een figuur als Nixon voordat hij ruimschoots gelegenheid heeft gekregen te bewijzen dat hij behalve een handig politicus ook een goed staatsman is. Ook president Kennedy moest erva ren dat het bijzonder pijnlijk kan zijn als men eenvoudig niet kan vol doen aan te hoog gespannen ver wachtingen. Teleurstellingen blijven dan niet uit. Dc Europese reis van Nixon is bij zonder glad verlopen. Waarschijnlijk zal hij ook de moeilijke klip die hij vandaag te Parijs op zijn weg vindt met zijn joviale manier van doen we ten te omzeilen. Zijn optreden had veel weg van de verkiezingscampagne van een kan didaat die zich zeker weet van de overwinning en wiens gedrag aan stekelijk werkt op zijn omgeving. De glans van de zegepraal in eigen land straalt nog van hem af, en na de Amerikanen hebben ook de Euro peanen, die hem liever niet gekozen zagen, zich gewonnen gegeven. Voor Nixon is dit een bemoedigen de ontwikkeling, die hem het nemen van belangrijke beslissingen en hel dragen van enorme verantwoorde lijkheid iets minder zwaar kunnen maken. ZAANDAM De Zaanse commissie voor de hygiëne van het milieu is tot de conclusie gekomen dat de vestiging van de zwavelkoolstoffabriek van Pro- gil op de zuidoever van het Noordzee kanaal geen andere gevolgen zal heb ben dan normaal van een industriële vestiging kan worden verwacht, met uit- zondering van de gevolgen van brand in de voorraadtanks met zwavelkool- stof. Zoals gemeld zijn tal van protes ten ingediend tegen de vestiging van deze fabriek wegens mogelijk brand gevaar. ROTTERDAM Terwijl de 79-ja- I rige mevrouw J. O. uit de Wa penstraat in het St. Claraziekenhuis werd verpleegd, heeft haar buurman het huisraad, zes stoelen, een canapé een tafel, een spiegel en een klok i verkocht De 43-jarige schipper Th. I E. is aangehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13