Kritieke ogenblikken voor Apollo-9 op vijfde dag Wie van de twee isdevakkundigste spaarder? Toestand in Berlijn aansporing tot actie bi] treinwrak Versterking van NAVO noodzaak Alles hangt af van eenzame waker Astronauten van Apollo verkouden AMRO BANK JamesDave en Rusty NIXON: OFFERS NIET VERGEEFS Vragen over Ben Korsten VLUCHT UITGESTELD? Recordverkoop ruwe olie 9 DONDERDAG 27 FEBRUARI 1 Getekende beelden van de te verrichten manoeuvres met de maantaxi. Links: de Apollo werpt de derde rakettrap met de LM erin af; midden: de panelen, die de LM beschermden, worden verwyderd, terwyi de Apollo een halve slag omdraait: rechts: de Apollo koppelt met de neus vast aan de LM. In deze LM (14 ton zwaar, zeven meter hoog en met uitgestrekte poten 6,3 meter breed) zullen McDivitt en Schweickart hangend aan riemen de eerste bemande vlucht met dit toestel maken. (Van onze ruimtevaartredacteur KAAP KENNEDY De 36-jarige Amerikaanse luchtmacht kolonel David R. Scott zal tijdens de tiendaagse ruimtereis met Apollo-9 (start: morgenmiddag 5 uur Nederlandse tijd of even tueel een of twee dagen later vanwege de verkoudheid van de be manning) een verantwoordelijkheid dragen, die niemand hem zal benijden. Hij wordt de eenzame waker over de veiligheid van zijn twee kameraden James A. Mc.Divitt (39) en Russell L. Schweickart (33) als deze als eersten de maantaxi (Lunar Module) beproe ven in een baan om de aarde. Zou het 14 ton wegende vaartuig niet goed functioneren, dan hangen de levens van de astronauten geheel af van de beslissingen, die Scott neemt en van de wijze, waarop hij een ingewikkelde redding uitvoert. „Als wij gescheiden zijn", zei McDivitt over de solo-vlucht van de LM, „heeft Dave heel wat meer ver antwoordelijkheid dan waarschijnlijk ooit iemand eerder heeft gehad. Hij moet in staat zijn elke kritieke situa tie, die in zijn ruimteschip kan ontstaan, te beoordelen en het risico van zijn eigen leven in zijn pogingen om ons te redden afwegen tegen het zekere verlies van onze levens. Hij wordt in een positie geplaatst, die heel wat mensen hem beslist niet zullen benijden..." Deze moeilijke situatie doet zich voor op de vijfde dag van de ruimte reis. McDivitt en Schweickart zullen dan door de verbindingstunnel tussen de Apollo-cabine en de LM kruipen en de maantaxi loskoppelen voor een solo-vlucht, die hen tenslotte 160 km van het moederschip zal brengen. Tijdens deze vlucht zullen zij de motor testen, die bij een maanreis wordt gebruikt voor de landing op het maanoppervlak. Daarna zullen zij de stijgmotor in werking stellen om hun voertuig weer naar de Apol lo-cabine te sturen, waarin Scott een zaam rondcirkelt. Het onderste deel van de taxi wordt daarbij gebruikt als lanceer- platform en na gebruik afgestoten: een compleet gesimuleerde opstijging van de maan dus. 9 Programma Voordat deze generale repetitie wordt gehouden, zullen nog vele an dere handelingen de drie astronauten vrijwel constant druk bezig houden. Wat zij allemaal te doen krijgen blijkt uit het volgende schema: De eerste dag zullen zij nadat zij door de Saturnus-5 in een baan tussen 202 en 208 km hoogte zijn gebracht de Apollo-cabine loskop pelen van de derde rakettrap (de S4B), waarin zich de maantaxi be vindt. Is de cabine eenmaal los, val len de panelen om de taxi weg, draait de Apollo een halve slag om en koppelt met de neus vast aan de LM. De derde trap wordt vervolgens naar een baan om de zon gestuurd en de astronauten ontsteken de Apol- lo-motor (dezelfde, waarmee Apollo-8 veilig naar de aarde terugkeerde) en komen daardoor in een baan tussen 210 en 243 km hoogte. De tweede dag wordt de motor weer aangezet, waardoor de baan wordt gewijzigd in een ellips tussen 213 en 500 km hoogte. De derde dag schakelen de astro nauten vanuit de Apollo-cabine de LM in, waardoor deze zich met zuurstof vult. Dat kan doordat de taxi niet alleen mechanisch maar ook elektrisch gekoppeld is. McDivitt en Schweickart kruipen dan door het tunneltje naar binnen en controleren drie uur lang de instrumenten van de LM. Klopt alles, dan laten zij 367 secon den lang de motor branden, die voor de afdaling moet zorgen en die de val naar de maan in de toekomst zal breken tot een zachte landing. De twee mannen kruipen weer terug, waarna de Apollo-9 in een cirkelvor mige baan rond de aarde op 245 km hoogte wordt gebracht. 0 Wandeling Dc vierde dag gaan beide mannen opnieuw de LM binnen. Schweickart keert dan echter buitenom terug. Tij dens deze wandeling neemt hij, ter wijl hij met een nylonkoord contact houdt met de combinatie, foto's, ver zorgt tv-uitzendingen naar de aarde, beproeft het ruimtepak, dat voor een wandeling op de maan is ontworpen en verzamelt de metalen plaatjes die voor (Je start op de huid van de Apollo zijn aangebracht om na te gaan welke uitwerking de uitlaatgas sen op de buitenkant van de cabine hebben. Tenslotte gaat hij door het luik de stuurcabine binnen. Daarbij ontsnapt veel lucht, maar de voorraad vloeiba re zuurstof zorgt al gauw weer voor aanvulling. De vijfde dag wordt de LM losge koppeld en volgen een aantal inge wikkelde manoeuvres. De Apollo schiet een raket af, waardoor de ca bine voor en onder de LM komt te vliegen. Hierdoor ontstaat een zgn. „equiperlode-baan", wat betekent dat de beide schepen aan het einde van een omloop automatisch bij elkaar terugkomen. Gaat er iets verkeerd met de taxi, dan is zijn „lijfwacht" binnen 90 minuten bij de hand. Gaat alles goed dan wordt de onderlinge afstand vergroot tot 160 km. Daarna stuurt de taxi weer naar de Apollo. Het voornaamste is dan achter de rug. De zesde tot en met de negende dag doen de ruimtevaarders hetzelfde als op een terugreis van de maan. De tiende dag landen zij op 1600 km ten oosten van Kaap Kennedy, zonder de maantaxi, die al eerder is afgestoten omdat hij niet is voorzien van een hitteschild, dat bescherming De drie astronauten McDivitt, Scott en Schweickart (van boven naar beneden). Van dit team zijn McDivitt, commandant van de maantaxi, en Scott, commandant van de Apollo, ruimteveteranen. McDivitt was in 1965 commandant van de Gemini-4, waarmee hij vier dagen in de ruimte bleef. Tijdens deze reis maakte de later bij een brand in een Apollo om het leven gekomen Edward White als eerste Amerikaan een ruimtewandeling. Scott vloot in 1966 samen met Neil Armstrong de Gemini-8, waarmee hij ha chelijke avonturen beleefde toen de cabine plotseling begon rond te tollen (zestig maal per minuut één slag). Door zijn koel bloedig en snel optreden kon een ramp nog maar net worden voorkomen. Schweickart (vanwege zijn rode haar „Rustv" genoemd) is de enige burger. Na jaren bij de luchtmacht te hebben gevlo gen trad hij als wetenschappelijk mede werker in dienst van het Massachusetts Institute of Technology. In 1963 werd hij opgenomen In .het astronauten-team. KAAP KENNEDY De Apol lo-9 ruimtevlucht moet mogelijk een of meer dagen worden uit gesteld daar alle drie voor de vlucht aangewezen astronauten lijden aan lichte keelpijn en neusverstopping. Dit heeft de medische leider van het Apollo-project, dokter Charles Berry, gisteren meegedeeld. Dr. Berry wilde de toestand van de drie astronauten James McDivitt, David Scott en Russel Schweickart nog een dag aanzien, alvorens toestemming te verlenen of te weige ren voor de op morgen vastgestelde lancering. Veel drinken Alle drie astronauten slikken mid delen tegen verstopping. Ook is hun aangeraden in het bemanningsver- blijf te blijven en veel te drinken. Het aftellen voor de start van de tiendaagse ruimtereis is bijna het eindstadium genaderd. Hoewel technisch gezien alles tot nog toe in orde is, willen de ruimte vaartdeskundigen een herhaling voorkomen van de moeilijkheden op de reis rond Je maan van de Apol- lo-7, toen astronaut Walter Schirra kort na het vertrek een zware ver koudheid bleek te hebben opgelopen en zich de hele reis beroerd voelde, terwijl ook de andere ruimtevaarders in mindere mat* verkouden waren. biedt tegen de hoge temperaturen in de dampkring. 9 Nog vier Deze 31ste bemande ruimtevlucht (de 19de Amerikaanse) zal voorlopig de laatste vlucht rond de aarde zijn. Tot 1971 voeren de Amerikaanse be mande vluchten uitsluitend naar de maan. Als alles volgens plan verloopt, ko men er dit jaar nog vier: in mei zal de LM van Apollo-10 de maan tot op 15 km naderen, in juli of augustus volgt Apollo-11 met een landing en later volgen dan nog de Apollo's 12 en 13, die eveneens een landing zul len uitvoeren. Dit betekent, dat aan het eind van dit jaar zes Amerikanen op de maan geweest zullen zijn. In 1970 worden dan nog eens twee bemande maan vluchten ondernomen met de Apollo's 14 en 15. In 1971 worden de bemande vluch ten rond de aarde hervat. Dan echter in het kader van het programma „Toepassingen Apollo". Men zal dan ruimtestations als wetenschappelijke werkplaatsen inrichten, die 28 tot 56 dagen blijven rondcirkelen. Verder zijn" er nog vastomlijnde plannen omdat men nog niet weet hoeveel geld daarvoor nodig is. Voor lopig is het Apollo-project de Ameri kanen al duur genoeg. Hoe duur, wordt duidelijk als men weet, dat de bouw van één maantaxi (waarvan Grumman Aircraft Engineering Cor poration er vijftien maakt) bijna vijf miljard gulden kost. En die taxi is dan nog maar een heel klein onder deel van het hele programma... Natuurlijk spaar je. Maar krijg je nou de hoogste rente? Het is gek, maar ik weet het werkelijk niet. Man, bij de Amro Bank krijg ik zes en een kwart procent. Je kan daar kiezen uit vijf spaarmogelijkheden. Hoe langer je je geld laat staan, hoe meer rente je krijgt. Ze hebben ook een spaarrekening waarvan je dagelijks geld kunt opnemen. Daarop krijg je vier procent. Ja, zo'n bank is handig. Je kunt er ook geld lenen, en bijvoorbeeld je verzekeringen 1 regelen. Makkelijk hoor. AMSTERDAM - ROTTERDAM BANK (Vervolg van pagina 1) Nixon herinnerde in zijn toe spraak in West-Berlijn aan de blokkade van twintig jaar gele den en zei, bij zijn bezoek aan „deze levenskrachtige stad" tot de overtuiging te zijn gekomen dat de destijds gebrachte offers niet vergeefs waren. De vraag waarvoor de wereld van nu stond, was niet of de Amerikanen de verplichting tot verdediging van West-Berlijn zouden nakomen dat wij dat doen hebben wij al bewezen. De vraag was hoe de weg naar een vreedzame oplossing van het probleem van een gedeeld Duitsland kon wor den gebaand. „Als wij zeggen dat wij elke een zijdige wijziging van de status quo van Berlijn afwijzen, bedoelen we Burgemeester Gouda? DEN HAAG Het socialistische Tweede-Kamerlid drs. Nederhorst heeft minister Beernink vragen gesteld naar aanleiding van berichten over een benoeming van de heer B. S. Korsten tot burgemeester van Gouda. Het Kamerlid vraagt of het juist is dat de minister de heer Korsten heeft gepolst voor deze functie, zoals de heer Korsten zelf meedeelde. Drs. Nederhorst dacht dat deze medede ling op fantasie van de betrokkene berustte, maar hij wil dit graag van de minister horen. UTRECHT Naar thans is gebleken is bij de brand maandagavond in een trein bij Akkrum een zending radioactieve stoffen van het reactorcentrum te Petten bestemd voor een therapeutisch instituut te Leeuwarden, verbrand. Ter plaatse is een gering stralingsgevaar geconstateerd, waardoor constant werken aldaar niet mogelijk is. Het gevaar zal na een paar weken verminderd zijn. Het rijksinstituut voor de volksgezondheid in Bilthoven heeft de raad gegeven voorlopig uit de buurt van het treinwrak te blijven. De afdeling voorlichting van de Nederlandse Spoorwegen verklaarde niet eerder op de hoogte te zijn van de verbrande radio-isotopen. De gevaarlijke lading bevond zich in het bagagedepot van de trein. daarmee niet dat wij de status quo als bevredigend zien verre van dat. Met stilstand is niemand gebaat, de Berlijnse bevolking het minst. Laten wij afrekenen met de stereotiepe for mulering van Berlijn als „provoca tie", laten wij allen de toestand in Berlijn zien als een aansporing tot handelen. MENTALITEIT In het slot van zijn toespraak zei Nixon: „In het verleden waren er tij den dat Berlijn zich tegenover mach tige krachten, die het dreigden te overweldigen, moest handhaven. Maar uw mentaliteit in deze tijden van gevaar was u tot nut. Want zij bewees allen die uw vernietiging wil den, dat bedreigingen en dwang nooit succes hebben. Met uw geestkracht hebt u omstan digheden geschapen, die te zijner tijd een soort vastberadenheid mogelijk maken aan de verdeling van deze stad, dit land en dit continent". In de verdeelde stad waar Nixon vanmorgen aankwam na een dag in Bonn te hebben vertoefd (zie elders deze pagina) keek hij bij de Mo- ritzplatz over de beruchte muur, ter wijl hij later op de dag met burge meester Schütz en enkele Berlijnse senatoren confereerde. Aan het eind van de middag vloog hij door naar Rome. Het bezoek van Nixon aan Berlijn had vóór alles een .symbolische bete kenis. Zoals president Kennedy, die in 1963 bijna hetzelfde program volg de, en toen de historische, overdrach telijk bedoelde woorden sprak:: „Ik ben een Berlljncr", wilde Nixon de inwoners van West-Berlijn en ook dc bevolking van de Bondsrepubliek dui delijk maken dat de Verenigde Staten hen nooit in de steek zuilen laten. GESPREKKEN In persoonlijke gesprekken zou Nixon gisteren en vandaag de West- duitse autoriteiten hebben verzekerd, dat hij begrip heeft voor de nieuwe crisis in Berlijn. Zo steunde hij gis teren in Bonn kanselier Kiesinger wat betreft het houden van presidentsver kiezingen in deze zo eenzaam gelegen vrije stad. Vanmorgen was overigens nog steeds niet bekend of de Oostduitse autoriteiten een pasjesregeling had den ontworpen in ruil voor het afge lasten van deze provocerend opge vatte verkiezingen. Een demonstratieverbod, dat in West-Berlijn was ingesteld, werd gis teren door studentenorganisaties van de vrile en'de technische universiteit in een kort geding aangevochten. De rechter besliste echter dat het verbod grondwettelijk was, omdat het ver leden bewezen had dat er in bepaalde situaties gewelddaden konden wor den uitgelokt. De klagers gingen daarna in hoger beroep, terwijl ze een oproep deden aan „studenten en representanten van de buitenparlementaire oppositie mor genochtend op het Kurfürstendamm te verschijnen, om zich nader te be raden omtrent een actie tegen de aan wezigheid van president Nixon in Berlijn". DEN HAAG De groei van de ruwe olieproduktie en de verkoop van aardolieprodukten in de wereld is in 1968 groter geweest dan in enig ander jaar na 1958. Het wereldver- bruik nam met bijna 8 procent toe (waarbij de communistische landen niet zijn inbegrepen) en wel met 5,3 procent in de VS en 9,3 procent in de andere landen. In vergelijking met 1687 betekent dit een groter verbruik van bijna 0,7 miljoen barrels (1 barrel is 158,99 li ter) per dag in de VS en 1,8 miljoen barrels per dag in de rest van de we reld, aldus de Chevron groep van maatschappijen. De verwachting is dat de afzet van olieprodukten in 1969 met ongeveer 3 procent zal toenemen in de Ver. Sta ten en met 9 procent in de rest van de wereld. De totale verwachte afzet- vermeerdering van 6,5 procent in 1969 zal dan iets lager zijn dan de 7,7 pro cent gemiddelde toename, die de laat ste 5 jaren werd bereikt. In barrels uitgedrukt zal deze omzet echter ho ger zijn dan het gemiddelde over de laatste 5 jrfar, aldus Chevron. Gesprek Nixon en Kiesinger BONN President Nixon heeft gisteren in Bonn tijdens zijn bespre kingen met bondskanselier Kiesinger nadrukkelijk gezegd dat versterking van de NAVO noodzakelijk is. Even- jetunie kunnen alleen dan met succes jetunie kunnen alleen dan met succes worden bekroond, als de NAVO haar kracht handhaaft. Nixon verzekerde de bondskanselier dat met de bond genoten ruggespraak zou worden ge pleegd bij een eventueel gesprek met de Russen. Het doel van besprekin gen met Moskou is volgens de presi dent oorlogsgevaar te vermijden. Nixon heeft in twee afzonderlijke gesprekken met Kiesinger gesproken over het Nabije Oosten, de betrek kingen tussen Oost en West, monetai re en handelsproblemen en het ver drag tegen een verdere verspreiding van kernwapens. Nixon acht het no dig dat de Europese landen zich nau wer aaneensluiten. Engeland zou deel uit moeten maken van een Verenigd Europa, de banden tussen Amerika en zijn Europa-partners moeten nauwer aangehaald worden. Dat laatste was ook zijn voornaamste doel van zijn bezoek. Bij de gedachtenwisseling over in ternationale monetaire zaken zei Nixon dat het moment niet gunstig is voor een monetaire topconferentie. Nixon nodigde de bondsregering uit een vertegenwoordiger naar Washington te sturen voor bespre kingen met zijn minister van finan ciën, David Kennedy. Kissinger sprak met Nixon ook over de komende presidentsverkie zingen in West-Berlijn. Zijn regering, aldus de kanselier, zou met het hou den van deze verkiezingen in West-Berlijn geen vijandige of pro vocerende bedoelingen hebben en slechts van haar recht gebruik hebben gemaakt. Het Amerikaanse staatshoofd zei op zijn beurt dat hij met zijn be- toek aan Berlijn zulke bedoelingen ook niet heeft en ermee te kennen wil ge ven dat Amerika achter Berlijn staat Kiesinger wees indirect nog op het feit dat de aanwezigheid van Ameri kaanse troepen in West-Duitsland noodzakelijk is. Hij doelde kennelijk op plannen van Washington om de Amerikaanse troepensterkte in de bondsrepubliek te verminderen. West- Duitsland is zich ervan bewust dat de vrijheid van Duitsland en Europa niet mogelijk is zonder de bescherming van Amerika. Ook realiseert het zich. dat het niet eeuwig op de „gro te broer" kan steunen en een eigen flinke bijdrage moet leveren, zei Kiesinger.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9