EXECUTIES IN INDONESIË Hanoi: aanvallen geen schending akkoord Fruittelers: crisis is niet onze schuld BESPREKING OVER PASJES MISLUKT Communistenjacht Duizenden doden Soeharto onkundig SPAANS OUD ZEER alles led GM haalt vijf miljoen auto's uit roulatie Onthulling in Djakarta Moeder verzweeg 18 jaar lang dood van kind Griekenland onderwerp van WEU-beraad RITME VAN DE REGEN Actie pro-stakers in Suriname Student gedood bii aanrüding 7 DONDERDAG 27 FEBRUARI 1969 DJAKARTA Op Midden-Java zijn in november tweeduizend a drieduizend mensen die communist zouden zijn, vermoord door naar men aanneemt Indonesische troepen. Dit heeft gisteren de vice-voorzitter van het Indonesische instituut voor de rechten van de mens, Johannes Princen, in Djakarta onthuld. De massale executies zouden overigens buiten medeweten van president Soeharto zijn uitge voerd. Vele slachtoffers zijn christenen en mohammedanen. Inwoners van Poerwodadi waar gevangenkampen zijn opgericht, le ven in doodsangst en velen hadden zelfmoord gepleegd, aldus Princen, die zijn bronnen niet kan onthullen uit vrees, deze aan gevaar bloot te stellen. Eén ervan is een bewaker, die deelgenomen had aan enkele te rechtstellingen Princen zegt er persoonlijk van overtuigd te zijn, dat in interne ringskampen in het district Koewoe minstens 860 mensen vermoord zijn Eerherstel voor een vergeten groep idealisten, dit eiste protesterende „Hollander Piet" ofwel P. Laros, gisteren (vergezeld van de heer Klooster, links) op het Haagse Binnenhof: hij doelde hiermee op ver scheidene oud-Spanjestrijders, die nog altijd statenloos zijn omdat zij 30 jaar geleden dienst namen in het leger van de toenmaals wettige) Spaanse republiek in de strijd tegen het (nu wettige) Francobewind. HONGKONG Hanoi heeft giste ren ontkend dat de aanvallen, die in het afgelopen weekeinde op bevol kingscentra in Zuid-Vietnam zijn on dernomen, een schending vormden van een onofficiële overeenkomst met de VS, waaronder de Ameri kaanse bombardementen op Noord-Vletnam op 1 november vorig jaar werden gestaakt. Yiel aanwezig (2) Zeer terecht heeft ds. J. v. d. Schaft er in ons blad van 19 februari op gewezen, dat hij op de classicale ver gadering, waar prof. dr. H. M. Kuitert sprak, niet aanwezig wilde zijn omdat deze hoogleraar in strijd is met de Heidelbergse Catechismus en de Ne derlandse Geloofsbelijdenis. De eerlijkheid gebiedt dat prof. Kuitert een gravamen indient alvorens te spreken (en intussen te zwijgen), maar hij lapt alle goede kerkelijke spelregels aan zijn laars. De classis Barendrecht is hierin ech ter m.i. nog meer schuldig. Men mag toch zeker wel van een classis ver wachten dat zij zich aan de goede orde (gesteld door de generale synode) houdt? Hulde aan ds. J. v. d. Schaft, schan de voor de classis Barendrecht der Gereformeerde Kerken. Barendrecht A. Huijgen /Vlot aanwezig (3) Het doet vreemd aan, dat ds. J. v. d. j Schaft het noodzakelijk heeft gevon- den de lezers van ons blad mee te delen dat hij aan de conferentie met j prof. Kuitert niet heeft deelgenomen, j Wat gaat het de lezers aan of ds. v. j d. Schaft de een of andere vergade- I ring wel of niet wil bezoeken. De kerkelijke weg is er ook voor hem! Noodzakelijk is dat hij bereid moet zijn naar anderen te luisteren, anders j loopt men het gevaar de Schrift te j binden aan bepaalde opvattingen uit j het verleden en sluit men alle refor- matie uit. Kan ook de wetenschap niet I dienstbaar zijn aan de uitleg, het j verstaan en het vertolken van de Schrift? Noordwijk-Binnen H. van Leeuwen i Heint\e (2) Vrijdagavond jl. hebben we een voortreffelijke tv-uitzending gezien en gehoord nl. Heintje in Hamburg. Geen hippe juffrouwen, geen laag uitgesneden japonnen, geen vieze praatjes of een naakte juffrouw, maar een prettige sfeer met opnamen in een park en op het water. En een onge kunstelde jongen, die aantrekkelijk zong. En dat mag nu juist niet bij ons. Kinderarbeid noemt men dat en dat is verboden in Nederland. Is zingen ar beid? Arme meneer in Den Haag, die het optreden van Heintje bij ons ver bood. Arm vaderland, waar wel de letter maar niet de geest van een bepaling wordt uitgevoerd. Rotterdam J. D. Brakel I Het Noordviptnamese ministerie van buitenlandse zaken bevestigde het recht van Hanoi om de „Ameri kaanse agressors" op elk deel van het Vietnamese grondgebied aan te val len. De verklaring van het ministerie, uitgezonden door de Noordvietna- mese radio, vormt een antwoord op een Amerikaanse verklaring van maandag, dat zorgvuldig zou worden nagegaan of de aanvallen een schen ding van deze onofficiële overeen komst vormden. Ook zegslieden in het gezelschap van president Nixon noemden de ra- ketaanvallen op Saigon een duide lijke schending van de stilzwijgende overeenkomst. Deze schending heeft volgens hen echter niet noodzake lijkerwijs tot hervatting van de bom bardementen te leiden. De Vietcong en de Noordvietname- zen hebben intussen het in het week einde begonnen offensief in het zui den voortgezet. Ruim 50 steden en militaire bases werden onder raket en mortiervuur genomen. De zwaarste gevechten deden zich voor op een rubberplantage niet ver van de grote Amerikaanse basis Bien Hoa. Tweede Kamer achter ivet loonvorming DEN HAAG Hoewel van diver se zijden op onderdelen nog wel be zwaren bestaan ziet het er naar uit dat de Tweede Kamer zich in meer derheid kan verenigen met het wets ontwerp op de loonvorming. Dit blijkt uit het voorlopig verslag van de vaste commissie voor sociale za ken. die zich met het wetsontwerp bezig houdt. Wekkers vielen van nachtkastjes STUTTGART In de nacht van dinsdag op woensdag heeft zich in Zuid-Duitsland een aardbeving voor gedaan van de sterkte zes. Even voor half drie in de nacht werd een dof gedreun gehoord. De haard van de aardbeving be vond zich in een gebied acht kilome ter rond Tailfingen. Tussen de Rijn, Main en het Beierse woud, en in het oosten van Zwitserland ontstond eni ge schade aan huizen. Muren scheurden en dakpannen kwamen omlaag. De aardschok duurde enige minuten en wekte talloze Duitsers uit hun slaap. Vensters rin kelden, lampen begonnen te schom melen en meubels te wankelen. In München vielen de wekkers van de nachtkastjes. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. DETROIT Dc Amerikaanse maatschappij General Motors is van plan een kleine 5 miljoen auto's en vrachtauto's uit de roulatie te nemen voor een onderzoek naar ondeugde lijke carburators en uitlaten. Dit geschiedt naar aanleiding van vier gevallen van overlijden die door uit laatgassen zouden zijn veroorzaakt. De auto's die voor een onderzoek naar mogelijke dodelijke uitlaatgas sen in aanmerking komen zijn 2,5 miljoen Chevrolets, Pontiacs, Oldsmobiles, Buicks, Cadillacs en GMC-vrachtauto's, vervaardigd in 1968 en 1969 en 2,4 miljoen Chevro lets uit de fabricageperiode 1965 tot 1968. Nog nooit is er in de auto-industrie een dergelijke massale veiligheidsac tie door een fabrikant uitgevoerd. door slagen rnet ijzeren staven in de nek. Sommigen waren bovendien ge dwongen, hun e<gen graf te graven. Princen zegt gehoord te hebben, dat verhorende officieren geïnterneerden hadden gefolterd om de bekentenis af te dwingen, dat zij communist waren. Drijfjacht Dc massa-executies volgden op een drijfjacht van twee maanden op mensen, die communist zouden zijn. De opgepakten werden in kampen gevangen gezet te Poerwodadi (66 km van Semarang). Goendi en Koewoe. Princen noemt luitenant-kolonel Tedji Sarwonoas de leider van de troepen die de executies uitvoerden. Volgens de vice-voorzitter hebben le den van het 404e en 409e bataljon de moorden gepleegd met behulp van manschappen van de burgerlijke ver dediging. Dit was nogal vreemd, omdat de twee bataljons als vrij commu nistisch georiënteerd plachten te worden beschouwd. Als religieuze leiders willen pro testeren bij het militaire gezag in Semarang, verklaarde de militaire bevelhebber, dat het een plaatselijke aangelegenheid was en dreigde hij maatregelen tegen deze leiders te zullen nemen als zij over de kwestie spraken. Broeinest Princen zegt dat Midden-Java nog steeds een broeinest is van commu nisme waar officieel de noodtoestand van kracht is. Ongeveer 55.000 van de 75.000 politieke gevangenen in Indo nesië zijn daar volgens Princen geïnterneerd. BRUSSEL Een oproep voor mi litaire dienst voor een jongeman in Luik heeft zijn moeder ertoe ge bracht bij de politie op te biechten, dat haar kind als baby was gestorven en dat ze dit overlijden 18 jaar ge heim had weten te houden. Hij is in 1951 gestorven aan brand wonden, toen zijn oudere broertje met lucifers spelend zijn wiegje in brand had gestoken, vertelde de vrouw. Zij had toen zelf het brandje geblust en het lijkje verborgen in een bouwval in een steeg. Aan haar buren had ze verteld dat zij het kind bij familie had uitbesteed. Princen heeft de naaste adviseurs van Soeharto ingelicht. Een woord voerder van het paleis van Soeharto zei, dat de president de zaak onder zoekt. Een officieel rapport heeft dit bureau echter nog niet ontvangen. Princen. die uit Nederlandse ouders in Nederland is geboren, is een Indo nesisch burger en mohammedaan. Hij deserteerde uit het Nederlandse leger en vocht met het Indonesische repu blikeinse leger. Van 1956 tot 1960 was hij lid van het vrijgekozen Indone sische parlement Hij werd evenwel door president Soekarno gevangen gezet van 1960 tot 1962 wegens verzet tegen de toenmalige pro-commu nistische politiek van de Indonesische regering. LONDEN De permanente raad van de Westeuropese Unie heeft gisteren „het vraagstuk-Griekenland en zijn positie ten opzichte van de Raad van Europa" behandeld. De vergadering wordt in Londen gehou den. Frankrijk neemt voor de der de keer sinds 14 februari er geen deel aan. De bespreking van de zaak-Grie kenland betekent dat de zes deelge noten van Frankrijk willen overgaan tot politiek overleg in weerwil van de bezwaren die door Parijs in dit opzicht zijn opgeworpen. Parijs is van mening, dat alle besluiten om trent bijeenkomsten van de raad en in het bijzonder als er politieke kwesties op dc agenda staan, met al gemene stemmen moeten worden ge nomen. Men verwacht in kringen die in nauwe relatie staan tot de WEU, dat het secretariaat van die organisatie en de permanente vertegenwoordi gers van de gelegenheid gebruik zul len maken om nauwkeuriger de juri dische interpretatie te bestuderen van de teksten van het Verdrag van Brussel en de politieke consequenties ervan. Overwinning voor Italiaanse regering De Italiaanse regering heeft heeft gisteren een overwinning ge boekt in een stemming over het op treden van de contraspionagedienst, waaraan zij de vertrouwenskwestie had verbonden. De regering had voorgesteld een parlementair onder zoek in te stellen naar beschuldigin gen, dat functionarissen van deze dienst in juli 1964 een complot zou den hebben gesmeed voor een staatsgreep. Een monarchistische afgevaardigde had in een amendement voorgesteld dit onderzoek ook uit te strekken tot een klacht, dat deze dienst dossiers zou hebben samengesteld over het particuliere en ook sexuele leven van politici en hoge geestelijken. Dit amendement waartegen de rege ring was gekant, werd verworpen met 311 tegen 49 stemmen, nadat het kabinet had laten weten dat het bij aanvaarding ervan zou aftreden. Engelse arbeiders jen werk neer Ze hadden het haar al vroeg ge leerd. „Als je verdwaalt, pappie en mammie niet meer ziet, dan moet je maar altijd zeggen: Bakkerstraat 14. Dan brengt iemand je heus wel thuis." Het was zo ongeveer het eerste wat ze zeggen kon toen zich uit het gebrabbel echte zinnetjes vormden: Bakkerstraat 14. Nu was ze een rustig, zoet kind. Niet van het wegloperige en zo was de ingeprente noodkreet nog nooit in de praktijk te pas gekomen. Haar ouderlijke leermeesters wa ren het eigenlijk al vergeten, dat ze het haar ooit geleerd hadden. Toen gingen ze op reis. Och heel eenvoudig maar. Een paar daagjes naar oma in Rotterdam. Niet zoveel verschil van décor, zo lang het om drukke straten en hoge huizen gaat. Voor het kind was het vreemde bed en de grote stoel, waar een kussen op moest om haar aan tafel te doen zitten, veel belang rijker. Opgewekt dribbelde ze mee toen oma en mammie hun gezamenlijk winkelfeest gingen houden. Maar toen die twee helemaal verdiept raakten in de etalages, gleed het handje los uit de begeleidende greep De krecf en opeens stond het kind alleen. Lange mannenbenen en dikke vrou wenkleren ommuurden haar. Toen kwam de kreet: „Mammie „Ja, ja", zei Mammie terug. Het stemmetje leek vlak naast haar en ze had er geen idee van dat haar kind zich al verloren waande ln de volslagen vreemdheid, die nu toch op haar viel. Het „ja. ja" ontging de peuter echter en dus klampte ze de tweede steunpilaar aan: „Oma, Oma". „Ja, ja", zei Oma en wees tegelijk met een vinger in de etalage op de hoed, die ze bedoelde. Dacht vaag nog, dat het kind zich ging vervelen- Maar het kind verveelde zich he lemaal niet. Het hoorde of zag geen mammie en geen oma en vocht voor het zelfbehoud. Toen kwam „de" zin in haar op. IJl, hoog, wanhopig klonk het over de Lijnbaan: Bakkerstraat 14, Bakkerstraat 14. Bakkerstraat 14. Bakke... en toen een nog luidere sntk. Met drie grote stappen plukten oma en mammie haar uit de stomver baasde medepassanten. Knuffelden en troostten. Het kind zal wel nooit begrijpen, waarom ze nu opeens moet teren: „Bakkerstraat 14, Den Haag" te zeg gen. Haar noodkreet had Immers onfeilbaar gewerkt. leggc LONDEN De Ford Fabrieken moeten zo goed als zeker hun poorten sluiten, nu meer dan de helft van de 46.000 arbeiders het werk hebben neergelegd. Hun vakbonden zijn het niet eens met een nieuw arbeidscon tract, omdat daarin bepalingen tot bestraffing van absentie en wilde stakingen zijn opgenomen. Na de 11.000 Ford-leden van de vakbonden van technici en arbeiders in de metaalindustrie hebben woensdagavond ook de 17.000 leden van Engelands grootste vakbond, die van de transportarbeiders, besloten het werk neer te leggen. Elf andere vakbonden zijn akkoord gegaan met het arbeidscontract. Hevige regenval van orkaanachtige omvang heeft bijzonder onstuimig huisgehouden in Riverside, Californië. Een groot areaal van schade ontstond er, vooral ook omdat het wild geworden water van de Santa Ana-rivier furieuze kracht vertoonde en o.m. de Van Burenstraatbrug kapotbeukte. Op de foto: de troosteloos omvergestroomde brug, die toch van hechte constructie was MAATREGELEN DRINGEND GEBODEN UTRECHT De Nederlandse Fruittelersorganisatie heeft in haar algemene vergadering gis teren een resolutie aangenomen waarin de verantwoordelijkheid voor de noodtoestand die op het ogenblik in de fruitteelt in Ne derland heerst, van de hand wordt gewezen. De noodtoestand is niet een gevolg van uitbrei ding van de fruitproductie in Nederland, waar slechts sprake is van kwalitatieve uitbreiding. Wel is die noodtoestand het gevolg van onverantwoorde en door de over heid gesteunde en gestimuleerde uit breiding van de productie van appe len en peren en daarnaast van perzi ken en druiven in Frankrijk en Ita lië. De fruittelers in Nederland, aldus de resolutie, zijn bereid en in staat te concurreren met producenten van ap pelen en peren in andere F.EG-lan- den, mits er geen concurrentie-ver- valsende maatregelen bestaan zoals thans in Italië en Frankrijk het geval is. Maatregelen De Nederlandse fruitteelt kan vol gens de resolutie slechts in stand Bührle-Oerlikon mag weer wapens uitvoeren BERN Bührle-Oerlikon. welke illegaal voor meer dan 20 miljoen dollar oorlogsmateriaal naar span ningshaarden in de wereld (Nabije Oosten) heeft uitgevoerd, heeft van de Zwitserse regering toestemming gekregen de export te hervatten om ontwrichting van de economie te voorkomen. De uitvoer zal echter on der strikt toezicht komen te staan, speciaal wat betreft de uiteindelijke bestemming van de wapens. Intussen duurt het iustttjonele onderzoek te gen de eigenaar van de maatschappij, de multirrtiljonair dr. Dieter Bührle, voort lllbricht houdt vast aan eisen BERLIJN De besprekingen tussen Oost- en West-Berlijn over een nieuwe pasjesregeling zijn op niets uitgelopen. Zoals bekend heeft partijleider Ul- bricht laten weten dat hij bereid is over een pasjesregeling te praten in ruil voor het opgeven van West-Berlijn als plaats voor de verkiezing van een nieuwe bondspresident. Oost-Duitsland houdt vast aan de eis, dat eerst West-Berlijn moet worden opgegeven als plaats voor de verkie zing, alvorens men met West-Berlijn een overeenkomst tot vergroting van de bewegingsvriiheid der Westberlij- ners kan sluiten zo meldde later het Oostduitsp persbureau ADN Ook wenste Oost- Berlijn een pasjesrPgelin, a'ieen voor Pasen, ter wijl West-Ber-iJr en de regering in Bonn een regeluiR op langere ter mijn, tenminste voor een jaar, willen. Er is volgens ie Westberiljnse Se naat geen datum voor voortzetting van het overte* vastgelegd Mochten de besprekingen voor eind februari geen concreet resultaat heb ben opgeleverd, dan zal volgens de Bondsregering de presidentsverkie zingen op 5 maart in het westelijk stadsdeel beginnen. blijven als de volgende maatregelen worden genomen: afschaffing" concurrentie-ver- valsende maatregelen; wijziging be lastingstelsel; actie in EEG-landen voor het rooien van verouderde fruit- aanplantingen en het beschikbaar stellen van renteloze kredieten om de crisisperiode door te komen. Als een en ander niet wordt gerea liseerd, aldus de resolutie, dan dreigt de Nederlandse fruitteelt, waarin honderden miljoenen zijn geïnvesteerd en waarin duizenden gezinnen hun bestaan vinden, ten on der gaan. De resolutie zal aan de ministers van landbouw en visserij en van financiën worden toegezon den. AMSTERDAM Drie organisaties van Surinamers in Nederland, de vereniging „Ons Suriname", de Suri naamse Studenten Unie en de Suri naamse Studenten Vereniging Wage- ningen, hebben besloten een solidari teitsactie te beginnen met verschil lende Nederlandse jeugd- en studen tenverenigingen. Deze actie houdt onder meer in: Inzameling van gelden voor de sta kers en het verschaffen van informa tie over de gebeurtenissen in Surina me. Woensdag heeft de kabinetsforma teur in Suriname H. C. M. Bergen ontve- pn de heer J. Lachmon, frac tieleider van de Hindoestnanse partij, de heer E. M. L. Ensberg. ondervoor zitter van de raad van advies, de heer W. Ph. Cairo, ondervoorzitter van de algemene bond van over heidspersoneel en de heer J. Daihl, fractievoorzitter van de actiegroep (regeringspartij). Het hoofdbestuur van de actietmoeD hpeft 'nmiddels be kendgemaakt, dat het zich genood zaakt ziet geen steun moer te verle nen aan de huidige regering en rege ringscoalitie. De groep heeft vier ze tels in het parlement. Overstromingen in Amerika: 27 doden NEW YORK Overstromingen in Zuid-Californië en zware sneeuwval in Nieuw-Engeland aan de andere kant van de VS hebben 27 mensenle- pns geëist. Bij overstromingen en aard verschuivingen als gevolg hiervan, kwamen 10 mensen om ln het gebied van de Sierra Nevada en langs de zuidkust van Californië. In de weste- lHke staten Vermont. New Hamshire, Maine en Massachusetts stierven 17 mensen, de meesten aan hartaanval len na het ruimen van sneeuw. EINDHOVEN Gisteren is de 20-jarige A. Schakenraad uit Dungen, student aan de Technische Ho geschool Eindhoven, op het terrein van de TH in aanrijding gekomen met een personenbusie. Bij aankomst in het nabijgelegen Diaconessenhuis was de ioncei-nan. die in Eindhoven op kamers woont, reeds overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7