Vandaag begon heiwerk voor transportriool B. en W. van Alphen over Aarlanderveen 80 jaar Dr. De Planque J oorschoten.se Leidseweg ontgroend Tien jaar ZONNEBLOEM in VOORSCHOTEN DE RAI-SENSATIE: DE FORD CAPRI NU TE ZIEN IN DE STADSGEHOORZAAL Correspondentscha p Benthuizen Culturele avonden op Kasteel Duivenvoorde Bibliotheekgebouw Nieuw-Vennep Eerste "stort" Samenwerking woningbouw verenigingen voor zwembad Sportvelden in Abbenes Halve finale Landjuweel in Leidse Schouwburg AANDACHT VOOR HOOGLANDSE KERK OP ZATERDAG-MARKT Eén bedrijfsgeneeskundige dienst in Leiden NIEUWE IEIDSE COURANT VOORSCHOTEN Gisteren is de Leidseweg tussen Mozartlaan en VerhèdeparJc „ontgroend". In het kader van de reconstructie van deze verkeerstraverse van tweebaansweg tot vierbaansweg, zijn nog vrij jonge bomen de eerste slachtofférs. Dit is de derde maal in dertig jaar, dat de bomen langs de Leidse weg worden gekapt. De eerste keer gebeurde dat in de jaren '38-:39, ook al voor een verbreding van de Leidseweg. Kort daarna werden jonge bomen geplant en deze kwamen klandestien tijdens de oorlogs winter in de kachels van de bewoners. Na de oorlog werden weer jonge bomen geplant en deze bomen worden nu geveld. Het aantal bomen dat aan weerszijden van de Leidseweg van Zilverfabriek tot Vernèdepark is geveld, bedraagt ongeveer 45 stuks, veelal jonge bomen, behalve naast de R.K. Laurentiuskerk, waar een stuk van het bos van Nieuw-Voordorp werd weggehaald. Het ligt in het voornemen de Leidseweg weer met bomen te be planten. Groot karwei bij Voorschoterweg LEIDEN Vandaag is aan de Voorschoterweg het heiwerk begonnen voor de fundering van het grote transportriool, dat de laatste schakel vormt tussen rioleringsnet en rioolwaterzuiveringsinstallatie. Met het gereedkomen van deze rioolbouw zal in de nazomer de nieuwe installatie langs de Voorschoterweg in gebruik worden genomen. Dit is een mil joenenbedrijf, waaraan Leiden jarenlang heeft gewerkt en dat binnen afzienbare tjjd door het Hoogheemraadschap Rijnland wordt over genomen. VOORSCHOTEN Op 4 maart 1959 werd in Voorschoten „De Zonne bloem" opgericht als onderdeel van de landelijke Zonnebloemorganisatie, die zich vooral specialiseerde in het brengen van „een zonnetje" in vele ziekenkamers. De Voorschotense Zonnebloem is in de loop van de tien jaar zonder de zieken los te laten zich gaan richten op het bejaarden- werk. Er zijn tal van activiteiten ontwikkeld en door toetreding van De Zonnebloem tot de Voorschotense Algemene Stichting Bejaardenwerk, is deze organisatie een belangrijke schakel geworden tussen de werkende en de rustende mens. DONDERDAG 27 FEBRUARI 1969 (ADVERTENTIE) Optimisme gereclit vaardigd BENTHUIZEN De heer M. C. van Hoeven heeft het correspondent schap van onze courant voor de plaatselijke berichtgeving in verband met drukke werkzaamheden neer gelegd. Het werk langs de Voorschoter weg (aan de kant van Zuidwest) is geen sinecure. De aanneemsom bedroeg 1.340.000. Het wordt uit gevoerd door het bouwbedrijf W. Egas, te Amsterdam. In totaal moet 735 meterï'iool- buis met een binnenwerkse middel lijn van 1,50 meter, 177 meter van 1.20 m en 95 meter van 50/75 cm „in de grond worden gestopt". Daarbij komt nog het graven van evenwijdig aan de Voorschoterweg verlopende vijvers met een totale lengte van 340 meter en een va riërende breedte van 8 tot 20 me ter. Deze vijvers lopen van Church- ill-laan tot aan het toekomstige wijkpark. De inlaat van de rioolwaterzuive ringsinstallatie bij de Brahmslaan ligt op rond 4,50 meter beneden Nieuw Amsterdams Peil, bijna 5 meter beneden het wegniveau. Tus sen de met een vibratorinstallatie ingetrilde damplanken van de riool sleuf moet dus een grote hoeveel heid grond worden ontgraven. Vijver tijdelijk dempen Tussen Churchill-laan en Brahms laan zal het riool over een lengte van 340 meter (van de 480) onder de later te graven vijverpartij ko men te liggen. Zodoende zal boven dit rioolgedeelte te weinig grond- dekking aanwezig zijn, waardoor dit van boven verzwaard moet wor den met betonplaten. Het zou an ders weieens omhoog kunnen ko men. Na voltooiing van dit rioolgedeel te wordt aan de andere zijde van d« Churchill-laan naar en voorbij de Rooseveltslraat in de aanwezige KOUDEKERK In het clubge bouw van de voetbalvereniging Koudekerk werd de 9e ronde ge speeld in de klaverjascompetitie. Er waren 60 deelnemers. De uitslag: 1. E. Colijn, 5429 pt. 2. H. van Wet ten, 5391 pt. 3. C. van Eijk, 5351 pt. 4. Mevr. J. Langejans 5337 pt. 5. Mevr. J. Bos. 5258 pt. 6. A. Ouds hoorn, 5232 pt. 7. Sj. de Wit, 5227 pt. 8. M. J. van Oosten, 5196 pt. (en tijdelijk te dempen) vijver een verbindingsriool gelegd naar de zinker onder de Trekvliet. Een der de onderdeel van het werk is het bouwen van het aansluitingsriool tussen de rioolwaterzuiveringsin stallatie en de Brahmsbrug, waar mee Zuidwest een tweede aanslui ting op deze installatie krijgt. In de dienst van de Hooglandse Kerk a.s. zondagmorgen 10 uur zullen in het koor van de kerk te keningen van de restauratie worden uitgestald. De voorganger van de dienst dr P. L. Schoonheim zal spreken over: In welke wereld zul len onze kinderen leven? Het koor van de Leidse Cantorij o.l.v. J. Brons zingt Psalm 100 van A. C. Schuurman en het lied Exodus op een melodie van Frits Mehrtens en een tekst van Guillaume van der Graft. In het kader van de markt en de zondagmorgendienst zal tevens ge legenheid zijn te wijzen op de fi nanciële actie van de Hervormde Gemeente. Nog steeds heerst de gedachte, dat Kerk en rijkdom één zijn. Dit is echter een fabel. De realiteit van de financiële po sitie van de Kerk in deze tijd wordt duidelijk als men kennis neemt van de begroting van de Hervormde Kerkvoogdij. De Kerk is in onze welvaarts staat een 'verarmde instelling. Met de restauratie van kerkgebouwen zal tevens een innerlijke structuur verandering, een gewijzigde organi- Er bestaat een zeer goede ver standhouding met de UW die o.a. resulteert in de ontspanningsmiddag voor bejaarden en zieken en de boot tochten. De Zonnebloem heeft als belang rijkste activiteit het zieken- en be- jaardenbezoek éénmaal per week thuis. Iedere Voorschoten aar, die de leeftijd van 70 jaar bereikt, krijgt op zijn verjaardag bezoek van een help ster, die naast een bloemetje een aan tal tips mee brengt. Rond Sinterklaas gaan alleen al via De Zonnebloem 250 pakketjes naar zieken en be jaarden. De bejaarden krijgen door De Zon nebloem gelegenheid deel te nemen aan het gewone leven o.a. door mid del van de zondagsautodienst voor kerkbezoek, waarvoor een vijftig automobilisten steeds in touw zijn. Vórig jaar werd voor het eerst een Allemansdienst gehouden voor alle zieken en bejaarden, nadat er steeds bijzondere zonnebloemmissen zijn (4 x per jaar). De Z\ n laten schijnen voor bejaar den en zieken is een taak die De Zon nebloem we] aan kan. Om het werk financieel mogelijk te maken staat De Zonnebloem vrijdagmiddag op de weekmarkt en probeert op deze wy- satie en werkwijze van de Kerk moeten samengaan. Aan deze ver nieuwing van de Kerk wordt op brede schaal gewerkt. Het is dan gemakkelijker, aldus dr. Bonjer, een werknemer op ad vies op de voor hem meest geschikte plaats te werk te stellen. Het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde heeft reeds regelmatig contact met een aantal Leidse in dustrieën. Het personeel van een be- tonfabriek laat al vele jaren perio diek de gehoorscherpte meten. Dit periodiek onderzoek moet er toe bij dragen, dat werknemers geen nade lige gevolgen ondervinden van het werken met machines, die veel la waai maken. Ook op ander terrein heeft het Instituut contacten met Leidse be drijven. Bij personeelsleden van een verffabriek worden regelmatig on derzoeken gedaan van bloed en urine om de eventuele invloed na te gaan van oplosmiddelen waaraan de mensen zijn blootgesteld. Volgens dr. Bonjer zijn er evenwel nog meer mogelijkheden voor het Leidse bedrijfsleven om gebruik te maken van de diensten, die Prae ventieve Geneeskunde kan geven. S VOORSCHOTEN In het Kasteel Duivenvoorde wordt de reeks cul turele avonden weer voortgezet. Ge leerd door de ervaringen met de grote toeloop in het verleden heeft men be sloten de kaartverkoop nu reeds open te stellen. Kaarten a f 6.- p.p. kunnen besteld worden bij de heer C. den Hollander, Kasteel Duivenvoorde tel. 01717-3752 (tussen 10 en 4 uur). De voorstellingen beginnen om 3.30 uur precies, terwijl dan om 7.30 uur ge legenheid bestaat tot bezichtiging van het kasteel (f 2.- p.p.). Dinsdag, woensdag, donderdag 15, 16. 17 april geeft mevr. E. F. Canler Cremers-van der Does haar kostuum shows „Van Snuif tot Hip". Vrijdag 25 april brengt Nel Oosthout Bernard Shaw's Jeanne d'Arc. (her haling in het Engels dinsdag 29 april). Dinsdag 13 mei brengt Tob de Bor des solotoneel en woensdag 28 mei geeft het Nederlands Strijktrio een kamermuziekavond (Bach. Mozart, Schubert). Woensdag 11 juni verzorgt de alt mezzo Maya Bazuky een liederavond (o.a. Wesendonck-Lieder). Woensdag 3 september brengt het Grancino Trio een Weense kamermu- ziekavon'd «Haydn, Mozart. Beetho ven). Woensdag 17 september verzorgt het Colloquium Musicum een kamermu ziekavond «Baoh. Quentin, Devienne en Haydn). ROELOFARENDSVEEN Voor het vakdiploma opticiën slaagde in Utrecht de heer Hans Klein. ze vele burgers een lidmaatschap te bezorgen voor f 3,50 per jaar. Dinsdag 4 maart wordt door middel van een receptie in het Cultureel Centrum het tweede lustrum ge vierd en afscheid genomen van de presidente, mevr. H. M. Meijer-van Doorn, die wordt opgevolgd door mevrouw M. A. van Lierop-Schmand. LEIDEN Woensdag 5 maart hoopt dr. P. M. Planque, Plantage 12, zijn tachtigste verjaardag te vie ren. Dr. De Planque genoot in Lei den en omstreken grpte bekendheid als chirurg. Hij werkte als zodanig in het diaconessenhuis en het Elisa- beth-ziekenhuis. Van 1941 tot 1958 was hij huischirurg van het diaco nessenhuis. Dr. De Planque is in Groningen geboren, als zoon van een predikant. Aanvankelijk had hij een huisrts- praklijk in Hoogeveen. Later werd hij assistent bij prof. Zaaijer te Lei den. In 1924 vestigde hij zich te Lei den als chirurg. Dr. De Planque stond niet alleen bekend als een kundig chirurg, maar tevens als een beminnelijk mens, die zich altijd betrokken voel de bij de toestand van zijn patiën ten Hij heeft ook aan de Hervormde Gemeente, in verschillende functies, zijn krachten gegeven. Lange tijd had hij een actief aandeel in het diaconale werk en droeg hij mede de leiding van het kinderhuis Voor dorp in Leiderdorp. BUITENKAAG B. en W. van Haarlemmermeer stellen de raad voor twee percelen grond elk groot 326 m2, te verkopen aan de heren T. van Beek en Th. Koomen- De grond, gelegen aan de Leidse- meerstraat in Buitenkaag is be stemd voor de bouw van een dub bel woonhuis. Nieuw bestuur voor VOO NIEUWVEEN De afdeling van Volksonderwijs heeft haar jaarver gadering gehouden in de lunchroom v. d. Sluis. Het belangrijkste punt van de agenda was de fusie die on langs tot stand is gekomen tussen de Nederlandse Ouderraad en Volkson derwijs. In verband hiermee moest een totaal nieuw bestuur gekozen worden. De nieuwe naam van de af deling luidt thans Afd. Nieuwveen- Zevenhoven van de Vereniging voor Openbèar Onderwijs (V.O.O.) Niet minder dan 11 kandidaten waren er voor zes te vervullen plaatsen- Ge kozen werden de dames M. v. d. Broek-Baas en P. A. van Ewijk-Ver- beek en de heren Fr. Amelunxen, Joh. v. Beest, N. v. Dijk en C. B. G. Meijer, terwijl één plaats werd gere serveerd voor een lid door de ouder commissie van de openbare school nader aan te wijzen. ALPHEN Zoals bekend heeft de heer D. van Leeuwen, lid van de ge meenteraad voor de Anti-Revolutio naire Partij en zelf voormalig bewo ner van het gemeentedeel Aarlan derveen naar aanleiding van een in ons blad opgenomen verslag van een bijeenkomst aldaar, vragen aan B. en W. gesteld, betreffende de ont wikkeling van Aarlanderveen. Burgemeester en wethouders ant woorden bevestigend op de vraag of ze kennis genomen hebben van het verslag. Ze zeggen verder: „Geen der leden van ons college heeft de op 5 februari 1969 in het Dorpshuis van Aarlanderveen ge houden bijeenkomst bijgewoond. Wij kunnen derhalve niei de juistheid beoordelen van de in het couranten verslag van deze bijeenkomst ver melde weergave van de woorden van een lid van de commissie voor streekverbinding in de Rijnstreek met betrekking tot de ontwikkeling van Aarlanderveen. Het in de vorige vraag bedoelde commissielid heeft volgens het ver slag in de courant als zijn mening geuit ,.dat men bij GS heus wel oog heeft voor de belangen van Aar landerveen en dat men bij deze in stantie nu een gewijzigd standpunt ten aanzien van Aarlanderveen in neemt". Wij stemmen in met de in het eer ste deel van de aangehaalde woor den tot uitdrukking komende opvat ting. namelijk, dat de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland oog hebben voor de belangen van Aarlande-veen. Met betrekking tot het tweede deel van de aanhaling, gewagend van een gewijzigd standpunt van genoemd college ten aanzien van Aarlander veen, merken wij het volgende op. Het ontwerp-streekplan Rijn en Gouwe wekte de indruk dat voor Aarlanderveen geen mogelijkheid zou bestaan tot vergroting van het dorps- gebied. In het bezwaarschrift aan Dr. De Planque toen hij nog actief was als chirurg. Burgeravond voor nieuwe inwoners ALPHEN Voor de nieuwe be woners beleggen B. en W. een bur geravond op 10 of 17 maart a.s. in de aula's van de lagere scholen aan de Sterrenlan (ingang Poolster straat) en aan de Briljantstraat (in gang Parelstraat), om 19.45 uur. Voor 10 maart (aula school Ster renlaan) denken zij in het bijzonder aan de nieuwe bewoners ten westen van de President Kennedylaan en op 17 maart (aula school Briljant straat) voor hen die aan de oostzijde van die laan wonen. Op de uitnodiging wordt vermeld dat de plaatsruimte niet onbeperkt is: in verband hiermede zijn ter ge meentesecretarie aan de afdeling „Bevolking", voorzover de voorraad strekt toegangsbewijzen verkrijg baar. Desgewenst worden ze ook op schriftelijk of telefonisch verzoek toegezonden. WOUBRUGGE Leden cn dona teurs van de voetbalvereniging heb ben hun klaverjaswedstrijd gehou den. 1. D. van Luiing, 5824 pt. 2. K. Los, 5546 pt. 3. Mevrouw Van Eg- mond, 5450 pt. 4. T. van Luiing, 4869 pt. 5. H. Haak, 4840 pt. 6. P. van 't Wout, 4778 pt. 7. H. van Egmond, 4757 pt. Volgende wedstrijd op dins dag 11 maart. ALKEMADE Vrijdagavond houdt de ijsvereniging Alkemade om 8 uur de jaarlijkse feestavond. Er is gelegenheid tot klaverjassen en kruisjassen met veertig pond karbo nade aan prijzen, verder sjoelen om fruitmanden en brugbiljarten om 50 braadkippen. LEIMUIDEN Schaakclub De Doorzetters speelde onderlinge wed strijden. C P Beuk—W J Kinkel 10, Th v d MeerL Hoogenboom 01. J TurkK Brug 01. L Stiens J F Stiens 0—1, G J Foest—J P H J v Glabbeek 10. de Provinciale Staten, vastgesteld in de raadsvergadering van 26 mei 1967, is betoogd, dat het onverant woord zou zijn elke uitbreiding uit te sluiten. Bij de behandeling van het streek plan door de Provinciale Staten hebben Gedeputeerde Staten blyk gegeven van een meer genuanceerd standpunt. Een zekere vergroting van het dorpsgebied zou tot de mo gelijkheden behoren. Dienovereenkomstig is in de loop van 1968 voor de noodzakelijke uit breiding van Aarlanderveen een „Structuurschema Aarlanderveen" ontworpen. Dit structuurschema voorziet onder meer in een uitbrei ding van het woongebied aan de westzijde van het dorp, aansluitend aan de daar reeds bestaande wonin gen op polderniveau. Het is op 16 december 1968 door de stedebouw kundig adviseur aan de Provinciale Planologische Commissie toegezon den. Gelet op het vorenstaande ver trouwen wij dat het structuursche ma en het daarop te baseren be stemmingsplan een gunstig onthaal ten deel zal vallen. Hiervoor vinden wij mede aanlei ding in hetgeen het lid van de Ge deputeerde Staten, mevrouw Chr. de Ruijter-de Zeeuw heeft opge merkt op 14 februari 1969 in de ver gadering van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. NIEUW'-VENNEP De Stichting Samenwerkende Openbare Biblio theken in de gemeente Haarlem mermeer, wil een nieuw bibliotheek gebouw stichten op een terrein nabij de hoek van de Venneperstraat ij de Eugenie Prévinaireweg in Nieuw- Vennep. Aan het gemeentebestuur is verzocht de bedoelde grond in erf pacht uit te geven. B. en W. stellen de raad voor aan dit verzoek te voldoen. Momenteel staat op het terrein het voormalige Groene Kruisgebouw, dat echter binnen afzienbare tijd onder slopershamer zal komen. De bibliotheek is sinds enkele maanden ondergebracht in een oud schoolgebouw aan de Schoolstraat, waarin ook de Stichting Dorpshuis werk Haarlemmermeer Zuid kan toor houdt. Voor de bibliotheek hier werd gehuisvest, bediende men de leden door middel van de biblio-bus, die enkele malen per week Nieuw-Ven- nep aandeed. HAARLEMMERMEER De he ren J. J. Groenhof en J. Mulder, beiden werkzaam als ambtenaar van de burgerlijke stand van de gemeente Haarlemmermeer, hebben per 1 mei aanstaande hun ontslag aangevraagd. De heer Groenhof is per genoemde datum benoemd tot chef van de afdeling burgerlijke stand van de gemeente Borne en de heer Mulder heeft een benoeming aanvaard als chef van de afdeling bevolking der gemeente Dalfsen. NIEUW-VENNEP Woensdag 5 maart zal het zover zijn dat de eerste „stort" kan plaats vinden ten behoeve van het zwembad in Nieuw-Vennep. Aan deze gebeurte nis, 's middags om 4 uur, zal een min of meer officieel karakter wor den gegeven. Na de handeling zal een bijeen komst worden gehouden in het res taurant van de Venneper Sporthal, die volgende week zaterdagmiddag officieel geopend zal worden. Enkele maanden geleden werd met de eerste grondwerkzaamheden voor het zwembad begonnen. Het werk wordt uitgevoerd door het aannemingsbedrijf L. H. Mulck- huyse uit Nieuw-Vennep. Het bad G1 O ALPHEN Na een moeizame aanloopperiode is gisteravond in het leven geroepen een overkoepelende stichting voor de plaatselijke wo ningbouwcorporaties. met uitzonde ring, althans voorlopig, van de r.k. woningbouwvereniging „Sint Jozef". Het ligt in de opzet van de stich ting een zo breed mogelijke samen werking te realiseren op het gebied van de gezamenlijke administraties en het coördineren van onderhouds- toezicht. De woningbouwvereniging „Volksbelang" heeft zich slechts ver bonden tot een gezamenlijke admi nistratievoering; het technisch ge deelte van haar taak wenste zij voor lopig aan zich te houden. Het initiatief tot deze samenwer king is uitgegaan van het gemeente bestuur. Met name oud-burgemeester Z. Bruins Slot heeft de eerste stap pen hiertoe gezet. De woningbouwverenigingen zijn elk met twee bestuursleden in het stichtingsbestuur vertegenwoordigd. Het eerste definitieve dagelijks be stuur: de heren W. S. van de Meent, voorzitter, ir. A. D. Boot. secretaris, J. G. Hoogteijling, penningmeester, en ir. F. H. Kotter, algemeen adjunct. De redactie van de NLC zoekt nu in Benthuizen een opvolger die ons plaatselijke berichten en verslagen gaat doorgeven. Wie hiervoor belang stelling heeft, gelieve ons spoedig te schrijven: redactie NLC, postbus 76, Leiden. Voor de voortgang van de plaatselijke berichtgeving is het van groot belang dat in deze vaca ture snel wordt voorzien. Woningboutc Niemo-V ennep NIEUW-VENNEP Burgemeester en wethouders van Haarlemmermeer stellen de raad voor akkoord te gaan met de verkoop van bouwter reinen gelegen in het bestemmings plan Nieuw-Vennep-zuid 3, bestemd voor de bouw van achttien woningen De verkoopprijs is bepaald op f 327.360.—. Ook wordt voorgesteld nog be schikbaar bouwterrein gelegen aan de Sportveldweg in Nieuw-Vennep te verkopen en wel voor f 234.000, Ook hier zullen achttien woningen gebouwd worden. Schietvereniging wil jeugdafdeling LEIDERDORP De schietver eniging De vrijheid hield op de zol der van de Koningin Julianaschool de jaarvergadering. Voorzitter E. Kronenburg zei, dat de geoefend heid van de schutters een opgaande lijn vertoonde, maar zag toch graag nog meer mensen in de A- en B- klasse. Bij voldoende deelneming wil men voor de jeugd van 14 tot en met 18 jaar een jeugdafdeling oprichten. Het aftredende bestuurslid A. B. Pley werd herkozen. De heer A. Ommering bedankte als bestuurslid. Ook de heer W. Prins werd herko zen. Tot slot werd het bingospel be oefend. Leiderdorper won pony LEIDERDORP Er is een eind gekomen aan het identiteitsloos be staan van de pony, die als Mister X door Albert Heijn Restaurants N-V. beschikbaar was gesteld in een wed strijd rond de opening van het A. C. Wegrestaurant te Leiderdorp. Men kon de pony (of f 1000) win- nen door het bedenken van een pas- sende naam voor het dier. Uit ruim drieduizend inzendingen koos de jury ten slotte de naam „Cornuit", ingezonden door de heer J. J. van Vliet, Eikenlaan 15 te Leiderdorp, die hiermee eigenaar werd van de pony. Door gebrek aan plaatsruimte heeft de heer Van Vliet besloten de tegenwaarde van de pony te kiezen, waardoor „Cornuit" wederom eigen dom van Albert Heijn Restaurants N.V. is. ABBENES Voor de realisering van het uitbreidingsplan in onder delen Abbenes. heeft de gemeente van Haarlemmermeer een perceel grond nodig gelegen aan de dr. J. P. Heyelaan. De eigenaar is bereid het pand en de bijbehorende grond te verkopen voor f 7000. B. en W. stel len de raad voor met de aankoop akkoord te gaan. zal dit jaar nog wel niet kunnen worden gebruikt, maar in 1970 zul len de Vennepers in ieder geval in eigen zwembad kunnen duiken. De totale kosten voor het zwem bad. met inbegrip van zonneweide en groenvoorzieningen worden be groot op f 1.100.000. Boomkwekers willen korter werken TER AAR Op de ledenvergade ring van de plaatselijke afdeling van de christelijk agrarische bedryfs- bond. onder leiding van de heer M- Heijns. heeft hoofdbestuurder Van Dalen een uiteenzetting gegeven van de gang van zaken bü de onderhan delingen voor het looncontract in deze bedrijfstak. In verschillende provincies is voor de tuinbouw een overeenkomst be reikt. Ook voor de bloemisterij zijn goede vorderingen te melden. Bij de boomkwekers gaat het echter zeer stroef. De lonen zullen moeten stij gen en van werknemerszijde wordt aangedrongen op verkorting van werktijden. Bij de boomkwekerijen is vooral het struikelblok de verkorting van de werktijden. In verschillende sec toren willen de werkgevers deze verkorting zoeken in het verlengen van de schafttijden, waar de werk nemersorganisaties weinig voor voe len. De mechanisatie in de agrarische sector vraagt in verband met de manbezetting nader overleg. Met voorbeelden toonde de heer Van Da len de noodzaak hiervan aan. ABBENES De gemeente zal binnen enkele maanden een aanvang maken met de aanleg van twee sportvelden in Abbenes. In Abbenes ontbreekt op dit moment vrijwel elke sportaccommodatie. De nieuwe sportvelden zullen bestemd zijn voor de voetbalvereniging Kagia (Leidse Voetbalbond). LEIDEN Op 14 en 15 maart wordt in de Leidse Schouwburg de halve finale gehouden van het Landjuweel. Vrijdag speelt Litteris Sacrum op nieuw „Op blote voeten in het park" en zaterdag speelt de groep Jan van Domelen uit Santpoort, winnaar in Noord-Holland „De knecht van twee Meesters". Wie hiervan wint gaat over naar de finale tussen de overige provincies. Aan de voorronden voor Zuid- Holland namen tien verenigingen deel, waarvan drie uit de kring Leiden. Van de vijf prijzen verwierf Litteris uit Leiden de eerste prijs voor spel, terwijl regisseur Bob Hageman de regieprijs kreeg. De Aarkanters uit Ter Aar kreeg een prijs voor het best gespeelde Ne derlandse stuk en Matthias uit Warmond ontving de decorprijs met lof voor het vertoonde spel. LEIDEN Het koorgedeelte van de Hooglandse Kerk is fraai gerestau reerd. Zondags worden in dit gedeelte van de kerk diensten gehouden. In de markt-stand van dominee P. L. Schoonheim en pater C. Matthee a.s. zaterdag aan de Hooglandse Kerkgracht wordt o.m. de uitnodiging aange bracht: 's middags tussen drie en vier uur kan men tegen een kleine vrij willige bijdrage voor de restauratie het koorgedeelte van de Hooglandse Kerk bezichtigen. De ingang hiervoor is gelegen aan de Middelweg naast de kosterswoning tegenover de Hooglandsekerkkoorsteeg. LEIDEN Dr. F. H. Bonjer, hoofd van de afdeling Arbeidsgenees kunde van het in Leiden gevestigde Nederlands Instituut voor Praeven tieve Geneeskunde TNO. vindt het wenselijk dat men in Leiden komt tot één gemeenschappelijke bedrijfsgeneeskundige dienst. Volgens dr. Bon jer, van wiens ideeën melding wordt gemaakt in het maandblad „Indus trie Rijnland" van de Leidsche Vereeniging van Industrieelen. zou een bedrijfsgeneeskundige dienst het grote voordeel hebben, dat de werk nemers uit Leiden en omgeving by zo'n gemeenschappelijke dienst be kend zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5