De Block kondigt prij smaatr egelen aantal aan Commentaar Subsidie kerken ongewenst WAO 4 pethoger Geen prijsstop nü Eerste Neder] andsche en Nillmij fuseren Berlijn moet vrije stad blijven decoratieve onderzettegel rbor a (d>v a een metare abonnee opgeef t! Het Kwartet Tijd dringt (RITA) wl~jjf wWmmff. Onveranderd OOK NIXON VERZEKERT Vakantiereis door de lucht goedkoper Lemny wint op punten bitterkoekjes JAMIN Nieuwe Leidse Courant Donderdag 27 februari 1969 49ste jaarganf vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich it gheblevcn mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ((MIS)PRIJZEND PUBLIEK (Van onze parlcmentsredactie) DEN HAAG De regering wil een algemene prijsmaat regel pas overwegen als over een langere periode dan tot nu toe vergelijking mogelijk is. Begin volgende week komen de cijfers over februari. Minister De Block van Economische zaken beeft ..een heel aantal prijsmaatregelen"' voor verschillende sectoren in gedach ten als het overleg niet slaagt en als men de prijzen niet terug draait. De originele mens merkt op, wat de gewone mens slechts ziet. WERTHEIMER „Huiswerk. opruimen, schoenen poetsen, bordenwassen, waarom hebt u geen vijfling gekregen in plaats van mij?" DE BILT In de weers- situatie komt weinig verande ring. Boven Noord-Rusland ligt een hogedrukgebied met een uitloper naar Scandinavië, waar in het nog volop winter is met minimum temperaturen van omstreeks min 25 graden in Finland en Noord-Zweden. Van Midden-Rusland via Noord-Duitsland tot in Enge land voert een oostelijke lucht stroming minder koude lucht aan waarin in het algemeen slechts lichte vorst voorkomt. Deze lucht is tamelijk vochtig wat aanleiding geeft tot veel bewolking. Hier uit valt af en toe lichte sneeuw. DE BILT Veel bewolking met hier en daar enige sneeuw. Zwakke tot matige wind tus sen noordoost en oost. Van nacht lichte vorst tot tempe raturen om het vriespunt, mor gen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Vooruitzichten voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 5; min. temp.: 0 tot 5 graden onder nor maal; max. temp.: 0 tot 6 graden onder normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een ge heel droog etmaal: 80 procent. 28 februari: zon op 07.29. onder 18.18; maan op 13.41. onder 06.29: maart volle maan. Prins Claus introduceerde gisteren tijdens zijn ijlwerkbezoek aan Rot terdam op sportieve ivijze het ko mende voorjaar: hij was namelijk gekleed in colbertkostuum zonder overjas, hoewel het weer zich niet bepaald lente-achtig gedroeg. Maar overhaast was de prins niet, integen deel, in de naar gestalte zoekende wijk Ommoord had hij genoeg tijd voor een gezellig onderhoud met een der prille beiooners (foto boven) en bij het Charloise Hoofd overtuigde hij zich persoonlijk van de blakende gezondheid van een zich in de armen van zijn eigenaresje koesterend huis dier (foto onder). De prins werd op zijn Rotterdamse rondreis vergezeld door burgemeester Thomassen, die hem wel met geen woord zal hebben gegispt. De huisartsen en de specialisten maken een goede kans hieronder te vallen. Verder nieuws uit het Tweede-Ka merdebat dat gisteren hoe kan het anders over de prijzen ging: binnenkort. komt er een wetsvoorstel over de mel dingsplicht voor prijsverhogingen. Hieronder vallen wèl fabrikanten en importeurs van produkten die onder de eerste levensbehoeften vallen, niet de detaillisten (de pa pierlawine zou te groot worden) er /.ijn 80 processen-verbaal opge maakt in sectoren waar een prijs stop is afgekondigd, die ook voor de rechter zullen komen. de uitkering van de wao (wet ar beidsongeschiktheidsverzekering) wordt met ingang van 1 januari 1969 met 4 procent verhoogd, een soort gelijke voorindexering als bij de aow. de kinderbijslag gaat per 1 april met 3 procent omhoog (een norma le aanpassing aan de duurte). minister Roolvink is bereid zich positief op te stellen tegenover een verhoging van het minimumloon als het bedrijfsleven hierover over eenstemming bereikt. Aan de mo tie-Van Lier op dit punt had de minister daarom geen behoefte. minister Schut ontraadt ten sterkste een motie-Janssen, die de huurverhoging uitgesteld wil zien tot 1 juli 1969. Minister Schut: „We moeten voorkomen dat er negatie ve effecten op de nieuwbouw ontslaan". Geen kans Hel antwoord van minister De Block was voor mevrouw Brautigam van de Partij van d» A-beid dermate onbevredigend dat zij in tweede ter mijn in een motie vroeg om een alge- mene prijsmaatregel, gebaseerd op de i prijzen van 31 december met daar bovenop de noodzakelijke kostenver hogingen. Deze motie, mede-onderte kend door D'66, PSP, PPR, maakt geen enkele kans gezien het stand punt van de regering en de afwijzing van een prijsmaatregel nü door de regeringspartijen. Minister De Block zei dat hij een prijsmaatregel achter de hand houdt „als een dreigement", maar dat hij nu eerst een neutraliserende tendens van de onderlinge concurrentie een kans wil geven. De heer Boersma (a.r). dacht ook aan een prijsmaatrer gel in de toekomst, waarbij -de prij zen op dat moment zelf bevroren zouden worden. Daarna pas zouden de boosdoeners en prijsopdrijvers j eruit gezocht en aangepakt moeten worden. De voorstanders van de mo- tie-Brautigam stelden dat de minister nu niets kan doen. Ze willen hem de sanctie op overtreding verschaffen. Mevrouw Brautigam: „De minister heeft maar -vertrouwen,, vertrouwen, vertrouwen. Hij is niet bang voor een dijkdoorbraak en hij plakt pleister tjes. Als volgende week de dijk toch doorbreekt, is het te laat". Voor vervolg zie pag. 15 Witteveen in nota: .Schijn vermijden" Op de foto: de ministers De Block van Economische zaken (links) en Roolvink van Sociale zaken (rechts) tijdens het debqt. Reuzen in verzekeringswereld (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) BERLIJN Een van de hoog- i tepunten van Nixons bezoek aan West-Berlijn was zijn redevoe- i ring voor zeker zesduizend werk- j nemers van Siemens: het voor de I werkgelegenheid belangrijke be- drijf in dit stadsdeel. Het massale gezelschap, dat h\j vanmiddag toesprak, was duidelijk geselecteerd. De veiligheidsfunctiona rissen hadden geen enkel risico wil len lopen vandaar dat men ieder een, van wiens politieke affiniteit men niet zeker was, had geweerd. President Nixon zegde de bevol king van West-Berlijn onomwonden alle steun toe. „Vier van mijn voor gangers hielden vast aan het beginsel dat Berlijn vrij moet blijven. Ook ik blijf dit principe trouw." GEEN TWIJFEL „Ik zeg dit niet uit een geest van krachtvertoon of oorlogszucht, ik constateer daarmee alleen een on herroepelijk feit uit het internatio nale leven. Niemand mag twijfelen aan de vastbeslotenheid van de VS om hun verplichtingen na te komen." De Amerikaanse president zei Berlijn 22 jaar geleden voor het eerst te heb- i ben gezien. Velen leek het destijds een stad zonder hoop en toekomst te zijn. Maar deze pessimisten kenden I de Berlijnse bevolking niet. Het ontstaan van dit eiland van vrijheid en welstand, van moed en vastberadenheid was een gebeurtenis I zonder weerga en u hebt dat gedaan, u hebt de grote stad weer opgebouwd, de schok van de crisis weerstaan, het geloof in uzelf en uw bondgenoten be waard. BESCHERMERS Om misvattingen te voorkomen, zei Nixon: geen eenzijdige handeling, geen onwettige daad, geen vorm van druk, van welke kant ook, zal de wil van de westelijke mogendheden aan tasten om hun rechtmatige status als beschermers van de bevolking van het vrije Berlijn te verdedigen. Van hen die vrijheid liefhebben, wordt in een crisis moed verwacht; wat veel moeilijker en zeldzamer is. is de moed in het dagelijks leven de standvastigheid die latente druk weerstaat en de langzame afbrokke ling der vrijheden verhindert. Dat <s de opmerkelijke moed van de Berlij- ners, die voor alle mensen van goede tvil een glanzend voorbeeld vormt. Zie voorts pagina 9 TOULOUSE Het Franse proto type van het supersone Concorde- passagiersvliegtuig zal met goed weer zaterdag zijn eerste proefvlucht ma ken. DEN HAAG De verzeke ringmaatschappijen Eerste Ne der] andsche en Nillmij hebben besloten tot een volledige samen werking. Zij menen, dat het ge zien de verhoudingen in de ver zekeringswereld, in het belang van alle betrokkenen is, te wer ken in eenheden van zodanige omvang, dat de optimale voor delen van een fusie, ook wat fi nanciële resultaten betreft, kun nen worden bereikt. Om deze samenwerking gestalte te geven zal een holding worden opge richt. die de naam zal dragen Eerste Xederlandschc-NUlmij. De aandelen van deze holding zullen worden uit gegeven in ruil voor volgestorte aan delen Eerste Vederlandsche en Vere nigde Nillmij. De raad van bestuur van de op te richten holding zal bestaan uit de heren dr. P. N. de Vries d'Amblee. prof. dr. J. Engelfriet. H. Gerritsen, A. W. Dek, rrr. B. P. van der Veen, mr. E. B. H. van der Schoot en M. J. van der Bent. De heren De Vries d'Amblee en Engelfriet vormen sa men het presidium. De heer A. W. Roelofsen. lid van de directie van de Verenigde Nillmij, die eind 1969 zi.in functie wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zou neerleggen, zal geen zitting meer ne men in het bestuur van de holding. korte termijn De raad van commissarissen zal worden gevormd door de gezamen lijke colleges van commissarissen van Eerste Nederlandsche en Nillmij. Het ligt in de bedoeling de voor het be reiken van de gestelde doeleinden noodzakelijke integratie van de be trokken bedril ven met voortvarend heid ter hand te nemen. Deze inte gratie zal worden vergemakkelijkt doordat de hoofdkantoren der beide maatschappijen :n eikaars nabijheid liggen. Aldus zullen de voordelen van deze functie reeds op korte termijn kunnen blijken. De ondernemingsraden van de be drijven zijn over de voorgenomen sa menwerking ingelicht. Verwacht wordt, dat door samenwerking voor de werknemers 'n het algemeen gro tere mogelijkheden aanwezig zullen zijn dan tot nu het geval was. De financiële 'esultaten van beide vennootschappen over 1969 zullen die van 1967 overtretfen. De werkgebie den van beide bedrijven liggen in Nederland. Belg'ë Duitsland. Ned. Antillen Suriname en Venezuela. De drie werknemersbonden zijn door de directie niet over de fusie tussen aeide maatschappijen geïnfor meerd. Het is volgens een woord voerder van de drie samenwerkende bonden 'iiiideliik. dat zij tegen deze gang van zaker, ernstig bezwaar ma ken. Zij verwachten echter, dat de bonden alsnog zullen worden betrok ken bij het noodzakelijk beraad over alle mogelijke gevolgen van deze fusie voor de naar schatting 800 personeelsleden Voor vervolg zie pagina 13 (Van onze kerkredactie) DEN HAAG De regering stelt zich op het standpunt dat subsidiëring van de kerken on gewenst is. Dit zegt minister Witteveen in een nota aan de Tweede Kamer. Er ligt naar het oordeel van de regering een principiële scheidslijn tussen subsidiëring van maatschappe lijke en culturele voorzieningen en subsidiëring ten behoeve van het godsdienstige leven zelf. De overheid moet zelfs de schijn vermijden, alsof zij door permanente subsidiëring invloed zou moeten, wil len of kunnen uitoefenen in de eigen sfeer van de kerken. Hiermee stelt de regering zich op tegenover de voorstellen van de com missie-Van Walsum, die vandaag eveneens aan de Tweede Kamer zijn aangeboden. De commissie-Van Walsum stelt een jaarlijkse algemene uitkering aan de kerken voor van vijftig miljoen. Als enige aanvaardbare oplossing ziet de regering een regeling tot af koop van de huidige uitkeringen. Zie voorts pagina Kernmerk. GENEVE De 1ATA, de internati onale bond voor het burgerluchtver- keer. heeft belangrijke tariefsverla gingen aangekondigd met ingang van 1 april. Deze zouden gelden voor „all-in" reizen, waarbij de reizigers een enkele som neertellen voor lucht vervoer en voi.edig logies. 103 leden van de IATA hebben drie weken lang i 'erover vergaderd en op drie na zijn alle aangesloten lucht vaartmaatschappijen het eens met de nieuwe plannen, volgens welke onder meer de vijf procent korting op de gewone retoo ■"tarieven zal vervallen. De nieuwe ivereenkomst zou twee jaar geldig zijn en vrijwel de hele wereld beslaan mei uitzondering van het verkeer over hel noordelijk ge deelte van de Atlantische Oceaan. Men verwacht dat het luchtver voer van vakantiegangers overal sterk zal stijgen. F\E bereidheid van de Westduitse re- gering de presidentsverkiezing op 5 maart van Berlijn naar elders te verleggen heeft nog niet het gewenste resultaat opgeleverd. Er wordt wel gepraat over een pas jesregeling, maar het Oostduitse re gime wil blijkbaar alleen over de Paasdagen onderhandelen en zich niet op langer termijn binden. De tijd gaat echter dringen. Volgen de week woensdag is de presidents verkiezing aan de orde. Wordt geen akkoord bereikt, dan zouden de West duitse afgevaardigden vrij spoedig naar Berlijn moeten reizen. N'u bestaat de mogelijkheid dat het bewind van Ulbricht alsnog een toe zegging doet die voor Bonn aanlei ding kan zijn de bijeenkomst te Ber lijn af te gelasten. Blyft Ulbricht alleen pasjes voor Pasen aanbieden in ruil voor het op geven van Berlyn voor de presidents keuze, dan Ls uitstel van de verkie zingsbijeenkomst ook niet denkbeel dig. Bonn zou daarmee zichzelf meer tijd gveen om voor het belegerde West- Berlijn iets wezenlijks te bereiken met name wat betreft contacten van Duitsers aan beide zijden van de zonegrens. Uitstel is mogelijk, omdat het hier om vervroegde verkiezingen gaat. President Liibke bood aan eerder af te treden om te voorkomen dat de keus van zijn opvolger zou samen vallen met de Bondsdagverkiezingen. Door het niet op een confrontatie te laten aankomen zou Bonn ook de be weringen kunnen ontzenuwen, dat het er op uit is een crisis uit te lokken. Het liedje Troubadour, gezongen (en geschreven) door Lenny Kuhr it gisteravond dooreen internationale jury uitverkoren Nederland te ver tegenwoordigen op het Eurovisie songfestival in maart in Madrid. Dit gebeurde tijdens een nationale song- festivalfinalein Scheveningen, waar het publiek maar aarzelend met de keus van de jury meeging. Op de foto: Lenny Kuhr tijdens haar op treden. Zij werd (en wordt in Madrid) begeleid door gitarist Piet Souer en het festivalorkest onder leiding van Frans de Kok. Voor vervolg zie pag. 13 IJO *"m van 92 voor 82 niet te geloven voor die prijs! OOSTEIND De 3-jarige Petrik i Janssen uit Oosteind is gisteren om I het leven gekomen toen hij plotseling de weg overstak en door een auto werd aangereden. Het kind was op j -lae dood. ORANJEWOUD De 20-jarige mejuffrouw G. Groenendijk uit Oranjewoud is gisteren dood in de badkuip gevonden. Vermoedelijk is zij tijdens het nemen van een bad I onwel geworden en daardoor ver dronken. De recherche heeft de zaak in onderzoek. Ik geef op als nieuwe abonnee Als beloning voor mijn aktiviteit ont vang ik een onder.l zettegel. De nieu we abonnee krijgt onze krant veertien; dagen gratis. ien grans. j plaats Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1