Jigal Allon al in 1948 gepasseerd Combinatie EN-Nillmij de derde verzekeringsreus Ondanks tegenspoed Hohe Messe goed uitgevoerd Volgende maand zal Esjkols opvolger worden gekozen „PRIJSSTOF HEEFT WEINIG EFFECT' WAARDERING VOOR BELEID UDINK Afspraak met huisartsen: tweeërlei interpretatie Joden in Irak doodgemarteld Velen illegaal buitenlanders in Nederland Spaarregelingen wat eenvoudiger Engelsen jagen Maatregel achter de hand houden prijzen op in kunsthandel Vragen over broodprijs UEFA-jeugd miste kans Ook accijnzen niet door laten gaan Halve trein zonder rem c 15 DONDERDAG 27 FEBRUARI 1969 Politieke manoeuvre van Ben Goerion De tijdelijke opvolger van premier Esjkol van Israël, generaal Jigal Allon werd op 10 oktober 1919 in Tabor (Galilea) geboren. HU studeerde in Jeruzalem en Oxford. Nog heel jong nam hij dienst bij de verzetsorganisatie Haganah. Toen in 1941 de Duitsers een bedreiging voor Palestina vormden besloot de Haga nah speciale stoottroepen op te lei den: de Palmach. Allon werd compagniescomman dant. In 1943 werkte hij met de ge allieerden samen in Syrië en Libanon. Van 1945 tot de stichting van de staat Israël in 1948 was hij opperbevelheb ber van de Palmach. Op die plaats speelde hij een be langrijke rol in de strijd tegen de Britten en later ook de Arabieren. In 1948 ontbond premier Ben Goerion de Palmach, omdat hij geen elitekorps maar een volksleger wenste. Allon en anderen, die dit als een politieke manoeuvre tegen de Achdoet Havoda zagen (die in de Palmach een dominerende invloed had en waarvan Allon lang secretaris-generaal was) verlieten de militaire dienst en keer den naar het harde leven van de kib boets terug. Pas toen Ben Goerion in 1963 aan het einde van zijn politieke Latijn was, kon Allon weer op de voorgrond tre den. Van moeilijkheden tussen hem en de door Ben Goerion naar voren geschoven Mosje Dajan was geen sprake. Er deden zich ook geen problemen tussen beide mannen voor, toen Esj kol Allon kort voor de vijfdaagse oor log minister van defensie wilde ma ken (een post, die de premier daar voor zelf bekleedde), maar op aan dringen van een groot aantal Mapai- leden zijn keus op Dajan moest laten vallen. Vorig jaar benoemde Esjkol Allon tot vice-premier en minister van im migratie, ondanks verzet,in.de Mapai. Eén opinie-ondenzoek bracht toen aan het licht, dat de bevolking de voor keur gaf aan Dajan, die sinds de blik semactie tegen Egypte in 1956 als held wordt vereerd. Sluitstuk van hele reeks fusies (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De Eerste Ne- derlandsche en de Nillmij samen: dat betekent voorlopig een af ronding van de hele fusiebewe ging die de laatste jaren in deze sector aan de gang is. De nieuwe combinatie zal vry zeker de derde plaats onder de Nederlandse levensverzekeraars innemen. Verzekerd bedrag van de nieuwe reus: 11,2 miljard gul den. (eind 1968). Ter vergelijking: de grootste com binatie, Nationale-Nederlanden, had eind 1967 een verzekerd kapitaal van meer dan 20 miljard gulden en num mer twee, de AMEV-groep, een por tefeuille van 11,5 miljard. NEW YORK De joodse gemeen schap in Irak wordt nog steeds ver volgd. Velen zitten in de gevangenis en worden gemarteld. Spoedig be ginnen in Bagdad nieuwe processen tegen joden. De Israëlische ambassadeur by de V.N., Josef Tokoah, doet deze ont hullingen in een brief aan de Veilig heidsraad. „Wij weten dat kortgele den vijf van de gearresteerde joden in Iraakse gevangenissen zijn dood gemarteld", aldus deze brief. De joden moeten daarom de ge legenheid krijgen Irak te verlaten. DEN HAAG Nog steeds slagen buitenlandse arbeidskrachten erin op illegale wijze ons land binnen te komen. Er wordt in EEG-verband al gezocht naar een gemeenschappelijke oplossing van dit probleem. De regering heeft nu besloten om de bestaande regeling inzake de toe lating van buitenlandse arbeiders aan te vullen. Hierin komt onder meer te staan dat vreemdelingen, die in ons land aan het werk willen en die voor binnenkomst in ons land een machtiging tot voórlopig verblijf nodig hebben, deze moeten aanvra gen in hun vaderland of in het land waar ze over een nog geldige ver blijfsvergunning beschikken. TEL AVIV Volgende maand zal het Israëlische parlement de opvol ger van premier Esjkol kiezen. Niet uitgesloten is, dat waarnemend pre mier Jigal Allon (de vice-premier) tot de verkiezingen in november zal aanblijven. Op die manier zou de strijd om de macht, waarvan we gisteren al uit voerig melding maakten, op een on gelegen ogenblik worden voorko men. De spanningen in het Nabije Oosten kunnen deze ontwikkeling in de hand wex-ken. Omdat de weerstand tegen minis ter Dajan in het parlement nogal groot is, zal wellicht een tijdelijke oplossing worden gezocht. Behalve Allon zouden ook mevrouw Golda Meir en generaal Rabin (ambassa deur te Washington) in aanmerking komen. Rabin was de man, die de Israëlische troepen in de vijfdaagse oorlog naar de overwinning leidde. De aan een hartaanval overleden Levi Esjkol zal een staatsbegrafenis krijgen. De begrafensplechtigheid zal vrijdag in Jeruzalem worden gehou den. Men verwacht dat in verband met de komende rouwperiode van ze ven dagen een tijdelijke rust aan het front komt: geen Israëlische militaire operaties. Intussen stromen in Tel Aviv con doléancetelegrammen binnen. Daar onder bevinden zich telegrammen van het dagelijks bestuur van de PvdA en van het bestuur van de stichting Nes Ammim Nederland. Op de Israëlische ambassade in Den Haag is een condoléance-register geo pend dat tot vrijdag nog kan worden getekend. Cairo ongerust In Cairo maakt men zich ook onge rust over de strijd om de macht in Israël. Men vreest dat wanneer er een „havik" premier wordt de situa tie in het Nabije Oosten explosiever zal worden. Onder de anderen die uitdrukking gaven aan hun leedwezen over het heengaan van Esjkol, bevonden de Franse minister van buitenlandse za ken Debré, VN-secetaris-generaal Thant, de Westduitse president Lübke, paus Paulus en premier Er- lander van Zweden. Minister Debré zei, dat de dood van de mi- nister-president het niet gemakke lijker zal maken de vraagstukken "an het Nabije Oosten op te lossen. VN-resolutie Oe Thant heeft !n een brief aan minister van buitenlandse zaken Eban gezegd dat de enige afdoende manier om een einde te maken aan de terreurdaden het uitvoeren van de resolutie van de Veiligheidsraad van 22 november 1967 is. De brief is een antwoord op de vraag van Eban welke internationale maatregelen genomen zouden kunnen worden om incidenten als de aanval op het Israëlische vliegtuig in Züricht te voorkomen. Thant zegt verder in zijn brief dat hij contact heeft opge nomen met de internationale orga nisatie voor de burgerluchtvaart en dat hij samen met bepaalde leden van de volkerenorganisatie zoekt naar middelen om dergelijke geweld daden als in Zürich te voorkomen. Heropening van Maagdenhuis geëist AMSTERDAM Volgens een me dedeling afkomstig van een staflid van het Duits seminarium aan de Universiteit van Amsterdam is gistermiddag de rector-magnificus prof. Relinfante in het bezit gesteld van een brief waarin docenten, stu denten en administratief personeel van het Duits seminarium verklaren, dat zij geen aanleiding zien voor al gehele sluiting van het Maagdenhuis, aangezien er van een directe bezet ting geen sprake is. Zij eisen onmiddellijke heropening van het Maagdenhuis voor alle personen die er recht op hebben daar te werken. Zij drukken hun misnoe gen uit, dat zij op geen enkele ma nier zijn betrokken bij het nemen van een besluit waarbij het Maag denhuis is betrokken. Naar aanleiding van deze verkla ring wordt van de zijde van de Uni versiteit van Amsterdam ongemerkt, dat wel degelijk sprake is van bezet tingsdreiging. In de brief wordt opge merkt dat er wel door de politie in het gebouw zou zijn opgetreden. Ook dat is volgens de Amsterdamse Uni versiteit volslagen onjuist, grof. Be- linfante gaf als commentaar op de brief, dat hij net als iedereen hoopt, dat de situatie zo vlug mogelijk ge normaliseerd zal zijn en dat er geen sluiting van het gebouw nodig is. ACADEiMISC HE EXAMENS UTRECHT RU Kand. Ned. taal- en letterk.: mej. A K. v. Nes. Dubbeldam. ROTTERDAM NF.H doet. economie: w. F. Smits, Deventer; C. J. Coumou, Eindhoven. Nationale-Nederlanden ontstond door een fusie in 1963. De AMEV werd gevormd door de Utrecht, de HAV, de Holland van 1859 en de VVM. Andere grote verzekeringsconcerns: de Deltagroep, bestaande uit de Hol landse Sociëteit en Amstleven, de AGO, gevormd door de Algemene Friesche/Groot Noordhollandsche en de Olveh. Voorts de Amfasgroep, be staande uit RVS en de Zeven Provin ciën. Verder kunnen Pensioen-Risico en BTL worden genoemd. Wat de nieuwe reus aangaat, die bestaat uit een groot aantal maat- schappyen, waarby levensverzekering het leeuwedeel inneemt. DE EERSTE NEDERLANDSCHE (levensverzekeringen) heeft de doch ters Nieuwe Eerste Nederlandsche (schadeverzekering), Algemene Le vensverzekeringsbank te Rotterdam, Levensverzekering-Maatschappij Dor drecht, Financieringsmaatschappij EN-NEN, administratiekantoor Johan de Witt. Verder minderheidsbelangen in De Hoop (levensverzekering/en ENNA (levensverzekering) te Parama ribo. In de Nieuwe Eerste Nederlandsche zitten dan weer de assurantiemaat schappijen Holland, Dordrecht-Neder- land, Assumij van 1896, Emma en De Unie, en een beleggingsmaatschappij. DE VERENIGDE NILLMIJ heeft de maatschappijen Nillmij Leven, Nillmij Vakantieverblijven (honderden bun- Gasunie vervolmaakt het gastransport HENGELO De NV Nederlandse Gasunie zal haar gastransportnet vervolmaken door vergroting van de capaciteit van het hoofdnet door middel van vier compressorstations. Door deze stations kan in perioden van zogenaamde piek-afname de druk in de hoofdleidingen worden verhoogd. De Gasunie heeft in vijf jaar van haar bestaan een hoofdtransportnet van 1570 km ter beschikking gekre gen en een regionaal net van meer dan 5000 km. Het eerste compressorstation is in aanbouw op een terrein in Ommen en zal in oktober van dit jaar gedeel telijk in bedrijf worden genomen. Het ligt in de bedoeling dit station uit te breiden tot het grootste com pressorstation ter wereld voor gastransport. De overige veel kleine re stations komen te Ravenstein, Wieringermeer en Oldenbom. galows) en Nillmij Vastgoed. In Nill mij Leven zijn opgenomen de schade verzekeringsmaatschappij Nillmij (met verzekerkingsmaatschappij Flevo), Nillmij Financiering, Nillmij Effecten belegging en Nillmij Participaties. Op het gebied van fractieverzekeringen (op basis van aandelen) werkt de Nillmij samen met de Hollandse So ciëteit en RVS in het Multi-Fractie- depót. De Nillmij werkt hoofdzakelijk in Nederland (verder alleen in Duits land), de EN ook in België, de West en Venezuela. Staatssecretaris UTRECHT „In het begin is er niets. Dan komt er een regeling, de jeugdspaarregeling vervolgens de ambtenarenspaarregeling, de premie spaarregeling, de winstdelingsspaar- regeling, dan de algemene premie spaarregeling, de spaarfaciliteiten voor het sparen in effecten en ten slotte wacht ons een regeling ter be steding van de Breedbandmiljöenen. Ik vraag me toch af of we het langzamerhand niet te ingewikkeld maken. Ik ben blij met de positieve resultaten die de huidige regelingen hebben kunnen boeken. Het gaat er echter om dat zij ingewikkeld zijn en nodig zouden moeten worden ge stroomlijnd." Dit zei vanmiddag staatssecretaris Grapperhaus van financiën ter gele genheid van de opening van het nieu we hoofdkantoor van de, met het NKV gelieerde, Spaarbank centrale volksbank aan de Maliebaan in Utrecht. Investeringspremie te laag? DEN HAAG Het socialistische Tweede Kamerlid S. van der Ploeg heeft de ministers van economische zaken en van sociale zaken en volksgezondheid gevraagd of de vestiging van het Amerikaanse pa- pierveredelingsbedrijf „Dexter Cor poration" in de voormalige strokar tonfabriek „Reiderland" te Winscho ten twijfelachtig is geworden, omdat de hoogte van de Nederlandse in vesteringspremie de Amerikaanse ge gadigde tegenviel. Ook wil hij weten hoeveel werklo zen er in Oost-Groningen waren op de dag waarop de onderhandelingen met het Amerikaanse bedrijf afknap ten. AMSTERDAM Men heeft by de kunstveiling Mak van Waay de in druk, dat de Engelse handel de prij zen opjaagt op kunstveilingen. Zo gistermiddag tijdens de voortgezette veiling bij Van Waay, waar door Engelse kunsthandelaren veel werd gekocht voor hoge bedragen. Een werk uit de Vlaamse school „Dansende en musicerende boerin in een dorp", in de manier van Pieter Breughel-P. Huijs werd naar Enge land verkocht voor 25.000. Een winterlandschap van A. Schelfhout bracht 22.000 op en een groente verkoper bij kaarslicht van Van Schendel 13.000. Ook een hoge prijs werd het be drag genoemd dat een werk van Stroebei opbracht, nl. 10.800. Twee bloemstillevens van Jan Weenix, af komstig uit het bezit van de Mozes en Aaronkerk te Amsterdam werden ten bate van deze kerk verkocht voor resp. 10.000 en 12.000. Een schilderij van Jan Wellens de Cock (16e eeuw) „Pelgrim en satan", een zgn. promitief schilderij werden geveild voor 19.000. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regerings- partijen waren het gisteren tij dens het Tweede Kamerdebat over de prijzen volledig met el kaar eens, dat een prijsmaatregel nu niet genomen moet worden. Nelissen (kath.v.): „Er gaat een verstarrende werking van uit. Uitdrukkelijk liet hij de moge lijkheid voor een prjjsstop op een later tijdstip open. Zo ook de heren Bocrsma (a.r.) en Van der Mei (c.h.). De heer Boersma: „Zo'n prijsstop heeft weinig effect. Ook andere kosten dan de BTW zou den moeten worden doorberekend. Bevries de prijzen in aparte sectoren, in het bijzonder voor de eerste le vensbehoeften waar controle goed mogelijk is." De heer Van der Mei: „De algeme ne prijsmaatregel is terecht afgewe zen. Er zou een vloed van onthef- (Vervolg van pag. 1) Prijsafs praken Minister De Block zegde de heren Boersma en Nelisen (kath.v.) toe overleg met het hele bedrijfsleven te voeren om tot prijsafspraken te ko men als de omstandigheden dat noodzakelijk maken. Hij sprak zich uit voor meer voorlichting en prijsvergelijking door het CCO, waarbij alleen produkten genoemd worden, geen firma's. „De overheid is niet in de positie overtreders aan de kaak te stellen". Hij vertelde dat het Centraal Plan Bureau nu geen her nieuwde prijsraming voor 1969 kon opstellen en hij was het met de heer Den U.vl eens, dat het CPB hier „ha pert". Minister De Block was ervan over tuigd dat de gemaakte fouten in de berekening van de oude omzetbe lasting en het "/ooruitlopen op te ver wachten kosten zullen worden her zien, waardoor de prijsstijging over een grotere periode kan worden uit gesmeerd. Het CBS heeft nu een lijst met 500 artikelen waardoor prijsver gelijking mogelijk is. Met de huisartsen is een afspraak gemaakt. Door een of andere oorzaak schijnen de huisartsen die afspraak anders te interpreteren. Voor 28 fe bruari moeten de artsen uitsluitsel geven. De minister was het er mee eens, dat „specialisten ook onder be handeling genomen moeten worden. Ik zal Jat samen met minister Rool- vink doen". Minister Roolvink betoogde dat over andere sociale uitkeringen van aow en aww (reeds met 5 procent verhoogd) geen unanieme uitspraak van het bedrijfsleven mogelijk was. Tegen de wao-verhoging met 4 pro cent, waarover de SER eerst nog ad vies moet uitbrengen,zullen de werkgevers zich echter niet verzet ten. Over het minimumloon: „De op trekking van de belast'ngvrije voet heeft al wat soelaas gebracht. Het bedrijfsleven bezint zich op de situa tie. Ik zal me niet tegen een beslis sing verzetten" De liberaal Rietkerk vond het maar vreemd dat de mi nister niet dezelfde percentages toe past voor alle groepen van inko menstrekkers. Minister Roolvink zei dat de mo- tie-Vellenga, die de grens voor de ziekenfondsverzekering voor bejaar den wil verhogen met 1000 of een vierde inkomensklasse wil invoegen, hem wei toesprak. „Voor deze groe pen, ook in de sfeer van de vrijwilli ge ziekenfondsverzekering en de kin derbijslag kleine zelfstandigen, moet iets gebeuren. Het zijn vergelijkbare groepen". DEN HAAG Wanneer zal de staatssecretaris maatregelen nemen inzake de minimumprijs voor brood, zoals bedoeld in de motie-Krosse, aangenomen in de vergadering van de Tweede Kamer van 10 december jl. Dit hebben de Tweede Kamerle den mejuffrouw Haars en Scholten (beiden CHU) en de heren Krosse (KVP), Goudswaard (ARP) en Port- heine (WD) gevraagd. fingsaanvragen komen." De heer Van der Mei vond dat het kabinet een juist beleid tot nu toe gevoerd had. Hij vroeg een tot de verbeelding sprekend prijsbeleid. De liberaal Portheine: „Rekenfou ten zullen hersteld worden. Prijsstop is niet deugdelijk en niet gemoti veerd." Middenstander De heer Van Rossum (s.g.) betreur de het in hoge mate dat de over- heidstarieven zo stijgen. Hij was daarbij in gezelschap van de PSP'er Wiebenga „kabinet is kampioen inflatiemaker 1969" en mevrouw Brautigam (soc.). De heer Van Ros sum drong er op aan bij e°n eventue le prijsstop vocral aan de kleine mid denstander te denken die altijd de dupe is. Mevrouw Brautigam vond het mi nisteriële beleid maar paniekerig en de heer Den Uyl vroeg en kreeg als laatste het woord. Hij begreep er niets van dat de confessionele partij en een prijsstop achter de hand wil len houden. Naar zijn mening wijst alles in de richting van nieuwe prijs stijgingen. De minister heeft dat vol gens hem zelf gezegd: een nog groter BTW-effect en het uitschakelen van het uitverkoopeffect. Hij vroeg z.'ch af of de Kamer elke keer zulke debatten moet voeren op basis van verouderde prijscijfers en dan op zichze'f prettige compensaties van minister Roolvink moet aanho ren. De heer De Goede (dem.) infor meerde naar het voordeel van de schatkist van al de prijsverhogingen en de hogere lonen en de heer Boersma tenslotte meende daarin bijgevallen door minister De Block dat de afspraken die met het be drijfsleven gemaakt zijn een faire kans gegeven moet worden: ook de ondernemers zijn bang voor de loon- en prijsspiraal. Fransen te sterk DEVENTER De eindronden van het UEFA-jeugdtornooi kan Neder land gevoegelijk vergeten. De ploeg van 16 tot 18-jarigen verloor woensdagavond in Deventer zijn tweede wedstrijd voor de voorronden van het tornooi. Het werd een 20 nederlaag tegen de zeer energiek opererende Franse p'oeg. De Nederlandse ploeg was veelal sterker, maar miste het doorzet tingsvermogen waarmee Frankrijk de aanvallen opzette. Bovendien kwam Nederland bijzonder ongelukkig aan een I0 achterstand doordat Neeskens terugspeelde op de Vlaar- dingse doelman Barth, op een mo ment dat deze zijn doel had verlaten (01). De Oranje-jeugd zette alles op de aanval maar eenmaal in het Franse strafschopgebied beland, bleef een doeltreffend schot achterwege. Toch kregen Korevaar, v. d. Tooren en Streuer kansen, die echter allen werden gemist. Na rust was het al niet anders. De Fransen veel spelend via de weer galoze Chiesa waren zelfs gevaar lijker. Het duurde echter tot drie mi nuten voor het einde aleer de En gelse arbiter een buitenspelpositie van Legouguec over het hoofd zag en daarmee de Fransen een 20 voorsprong bezorgde. Tevoren had Van Leeuwen een levensgrote kans gemist. Ook van de oppositie (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het beleid van minister Udink kreeg bij het Tweede-Kamer debat over de be groting ontwikkelingshulp veel waardering, ook van de oppositie. Tegen de achtergrond van het (nog steeds) vertrouwelijke eva luatierapport van de universitei ten leverde het debat weinig spectaculairs op. Bijna alle fraktics drongen er bij de bewindsman op aan prioriteit te verlenen aan de mede-financiering van particuliere investeringen. Zo wilde drs. Th. E. Westerterp een deel van het deskundigenprogramma uit het concentratie-beieid (de keus van landen) lichten ten behoeve van de mede-financiering Het concenlratie-beleid had overi gens aller instemming, hoewel enkele Kamerleden de minister vroegen er geen wet van Meden en Perzen van te maken. Mr C. A. Bos (c.h.) vroeg om toelating van meer landen, de heren Jongeling (g.p.v.) en Zijlstra (a.r.) waarschuwden de minister bij het kiezen van landen niet alleen te letten op de economische banden, die met die landen bestaan. Er moet ook gelet worden op de politieke samenstelling en voor uitstrevendheid van de regimes en op de rechtvaardige verdeling van de hulp. Enkele Zuidamerikaanse lan den, Nigeria en Soedan werden ge noemd als voorbeelden, hoe het beslist niet meet. Mr. Bos wilde het tweede ontwik- kelings-decennium van de VN laten begeleiden door een wereldraad met o.a. de kerken en de 'intepjxationale organisaties. De voorlichting- moet uitgebreid worden met tv-uitzendin- gen, die de besteding van het Neder landse geld laten zien. Bovendien moet ontwikkelingshulp worden op genomen op de roosters van lagere en middelbare scholen. Hij wilde, evenals het evaluatie rapport. vervanging van de jonge ren-vrijwilligers door deskundigen van middelbaar niveau. Mr. Bos wees op het gevaar, dat het accent bij sommige landen steeds meer op de particuliere investeringen komt te liggen. Mr. J F. G. Schlingemann (lib.) wilde die investeringen echter voorrang verlenen, cmdat een even wichtig beleid daar het gevolg van is. Hij wees het streven van de PvdA, twee procent van het nationaal inko men in 1974, door Ruygers verdedigd, als „niet origineel" van de hand. Drs. Westerterp waarschuwde de regering, dat de bezuinigingen geen enkele invloed op de ontwikke lingshulp mogen hebben en dat de één procent in 1971, ook al is het natio naal inkomen van dat jaar te laag geraamd, moet worden uitgevoerd. (900 miljoen gulden). Drs. Zijlstra was bezorgd over de „woeker vegeta tie" van de organisaties. De ontwik kelingshulp dreigt verpletterd te worden onder het „pakijs" van instellingen en organisaties. De oprichter van het duiker team Murene in Zaandam, de heer J. de Groot, is gistermiddag in Wormerveer in het huwelijk getreden met mejuffrouw J. A. Vos. Voor deze gelegenheid werden alle beschikbare kikvors mannen gerecruteerd ter vor ming van een huwelijkserehaag en dit moest uiteraard in vol ornaat: de snorkels zorgden dit keer niet voor de anders zo nodige ademtocht, maar wel voor een fleurige confettisneeuw. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Vlak vóór de afloop van het Kamerdebat over de prijzen heeft de democraat De Goede giste ren de regering in een motie ge vraagd de verhoging van de accijn zen per 1 juli niet te laten doorgaan en in plaats daarvan de dekking der overheidsuitgaven te zoeken in de verhoging van belastingen in de ver mogenssfeer. waarvoor zoals hij zei, de ARP ook al eens heeft gepleit. De heer De Goede vond het ontoe laatbaar nieuwe prijsverhogingen toe te laten na do golf die per 1 januari is ontstaan. Zijn wens werd on dersteund docr PvdA, PPR en PSP. Minister De B'ock vond het niet nut tig te praten over voorstellen die nog niet zijn ingediend. De PSP'er Wiebenga wilde dat het Rijk de extra kosten die voortvloeien uit een verhoging van de Bijstandsuitkering door gemeenten met 5 procent vanaf 1 januari, voor eigen rekening zou nemen. Dezelfde partijen steunden ook deze motie. Minister Roolvink: „Dat is een zaak die vooral de minister van Binnen landse zaken aangaat" ROTTERDAM Tot het eind van de 18de eeuw was het componeren een kunstzinnig handwerk, dat zo goed als altyd werd bedreven ter ge legenheid van iets, zoals een geboorte of het overlUden van hooggeplaatste personen, een kroning, een verjaar dag, of op bestelling door dillettanten, die heel goed by kas waren. Was het werk eenmaal afgeleverd, dan be kommerde heel dikwyis noch de com ponist, noch degene, voor wie het bestemd was, zich er verder om. En zo kan het gebeuren, dat men tot nog toe niet weet, voor welke ge legenheid Johann Sebastian Bach zijn Hohe Messe heeft geschreven. Hij heeft dit meesterwerk ook nooit zelf uitgevoerd of horen uitvoeren; alleen het Gloria liet hij in de Kersttijd in verkorte vorm zingen. Pas in 1834 voeacle de Singakademie in Berlijn .deztrHoogmis uit. Een oude traditie herstellende heeft de Christelijke Oratorium Vereniging Rotterdam-Zuid deze compositie on der dirigent Laurens van Wingerden ingestudeerd, maar deze kon door ziekte de uitvoering niet leiden. Op korte termijn heeft Jaap Hillen, can tor aan de rijksuniversiteit te Leiden, dat gedaan, en laten wij het er maar ineens aan toevoegen, voortreffelijk gedaan: rustig, zonder aarzeling en met precies aangeven van de koor- en orkestpartijen. En zo is het dan woensdagavond in de Grote Doelen zaal toch nog na alle moeilijkheden van de laatste jaren ziekte en over- 1 lijden van dirigent Piet van den Kerkhoff en nu weer ziekte van de tegenwoordige dirigent toch nog een uitvoering geworden, die er we zen mocht. Traditie De jarenlange traditie heeft uiter aard gemaakt, dat het werk er bij de oudere koorleden ingeheid zat, zó dat men voor een groot deel op het werk van Piet van den Kerkhoff kon drijven. Zijn altijd zo bewonderens waardige lichte koorcoloratuur v/as er nu ook weer, en de beschaafde koor- klank h -ft Laurens van Wingerden tevens weten te handhaven. Fris klonk het Gloria en spranke lend de coloratuur in Et resurrexit, fraai was de tegenstelling tussen het brede, zware Sanctus en het lichte Pleni sunt coeli, zeer soepel klonk het Osanna en een prachtig slot was het Dona nobis pacem! Bij de solisten was een nieuwelinge, die haar debuut voortreffelijk heeft gemaakt: de alt Sibylle Raaphorst uit Den Haag, die over een warme, soe pele stem beschikt en zowel het Qui sedes als het Agnus Dei prachtig heeft gezongen, zeer muzikaal en ge voelig van voordracht Heel mooi zong Nelly van der Spek de sopraan partij, de lichte tenor van Simon van der Geest voldeed goed en David Hollestelle blonk uit in het Et in Spiritum Sanctum, waarin de soepel gezongen hoge gedeelten prachtig klonken. De orkestpartij was bij het Hilver- sums Barok Orkest in goede handen en de uitvoerenden van de obligaat partijen vervulden hun taak uitste kend, wat ook gezegd moet worden van organist Koos Bons en clavecinist Jan van der Meer. En zo viel dit con cert in alle opzichten mee. G. M. Dersjant WOERDEN Een personenstop- trem van Arnhem naar Den Haag is gistermiddag bij het station van Woerden niet op tijd gestopt De remmen fungeerden onvoldoende waardoor de trein langs het perron reed, door het rode sein, en pas op een overweg met niet gesloten auto matische halve open wegbomen tot stilstand kwam. De oorzaak van het ongeluk is vol gens de NS een menselijke fout De remkraan van het achterste treinstel stond in een verkeerde stand, waar door de trein slechts de helft "an de vereiste remkracht had.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15