Zonder de El Al was Israël geïsoleerd WARSCHAUPACT EN NAVO HANDHAVEN Den Uylprijsstop en accijnzen niet omhoog "1H VROEGE „APPELS ONDER DE HAMER Grandioze Shakespeare bij de Haagse Comedie MEER DAN EEN GEWONE LIJNDIENST Perzische amok Politiehonden bijten aantal demonstranten ATT klaar voor „de chaos" Apollo-vlucht op televisie Marina als getuige U blijft toch niet achter? Osbornes Nu oppervlakkig MAANDAG 24 FEBRUARI 196» (Van een medewerker) AMSTERDAM Het is te begrijpen dat Israël alles in het werk stelt om te voorkomen, dat Arabische terroristen opnieuw een aan slag op een van de machines van haar luchtvaartmaatschappij El Al (Omhoog) ondernemen. De eerste maal dat Arabieren zich aan een Israëlisch passagiersvliegtuig vergrepen, in juli 1968, heeft Israël geen wraak genomen. In ruil voor de vrijlating door Algerije van de be manning van het El Al-toestel, ontsloeg het enkele terroristen uit de gevangenis. Het heeft Israël geen waardering opgeleverd. Toen Israël eind 1968 een actie te gen het vliegveld van Beiroet onder nam, werd afkeuring Israëls deel. Deze actie werd ondernomen nadat in Athene een toestel was beschoten. Ongetwijfeld zal Israël ook nu tegen maatregelen zoeken, want zijn lucht vloot is meer dan een gewone ver voersmaatschappij. Voor Israël is de El Al een le venslijn, afgesloten als deze staat van drie kanten te land is. Alleen de weg over zee staat Israël ojien èn door de lucht. De weg overzee neemt vaak te veel tijd in beslag. Daarom hangt Israëls bestaan mede van de El Al af. Vijftig procent van de toeristen die per vliegtuig naar Israël komen, ma ken van de El Al gebruik. Een 24-jarige Perzische bank werker uit het Canadese "Toron to heeft aan boord van een KLM-toestel op weg naar Neder land amok gemaakt: hij stak wild om zich heen met een mes en verwondde in zijn vlaag van woede een veertien-jarig Cana dees meisje, Martha Nijhuis, aan gezicht, hals en handen. Na aankomst van het vliegtuig op Schiphol is zij naar een zieken huis gebracht. De Pers werd in arresf gesteld. Op de foto: Marina, met een diepe snee in het gezicht. EINDHOVEN Een demonstratie tegen de Philipsvestiging in Grieken land is zaterdagmiddag uitgelopen op ongeregeldheden bij het standbeeld van dr. A. Philips op het Stati onsplein. Ruim vijfhonderd mensen waren hierbij betrokken. De politie maakte gebruik van honden, die een aantal demonstran ten beten. Sommige jongelui waren zo ernstig gebeten, dat zij in het zie kenhuis een injectie tegen tetanus moesten gaan halen. De demonstratie was georganiseerd door de studenten vakbeweging en de Rode Jeugd, en was gericht tegen het feit, dat het Philipsconcern in decem ber een fabriek in Griekenland had geopend. Winst Maar belangrijker is dat de El Al voor Israël de levensweg betekent. PvdA-congres doelmatig defensiebeleid (Van onze pralementsredactie) UTRECHT Lt.-kol. dr. F. C. Spits heeft zaterdag op een PvdA-conferentie te Utrecht ge pleit voor een verandering van de doelstelling van de NAVO. De westelijke alliantie moet vol gens hem een instituut voor ont wapening worden en niet langer meer worden gebruikt als af schrikking voor het Oostblok. De heer Spits noemde de NAVO onvervangbaar. Opheffing van het westelijk bondgenootschap en het Warschaupact zou van Europa een latent kruitvat maken. Het continent zou terugvallen in een opleving van nationalisme. De beide pacten zijn dus instrumenten tot crisisbe heersing. Op de conferentie óver „Doelmatig defensiebeleid" werd meer gepraat over een mogelijk conflict in Europa, dan over de democratisering van de strijdkrachten. De heer Spits geloof de niet, dat Rusland aspiraties èn mogelijkheden heeft West-Europa aan te vallen. De bezetting van Tsje- choslowakije moet dan ook gezien worden als een herstel van het door de Tsjechen verstoorde evenwicht. De versterking van de Russische Middellandse Zeevloot en uitbreiding van d ekoopvaardijvloot riep bij ve len vragen op. Rusland zelf heeft (Van onze parlementsredactie) ROTTERDAM De PvdA wil een algemene prijsmaatregel, accepteert geen verdere verho ging van de BTW per 1 januari 1970 en geen accijnsverhoging per 1 juli, wil de huurverhoging van 6 procent van 1 april uit stellen en met terugwerkende kracht tot 1 januari 2,boven op het minimumloon. Dat zijn in het kort de eisen die de Partij van de Arbeid zaterdag bij monde van fractievoorzitter Den Uyl de ongeveer 200 naar de Doelen ge komen prijs-protestanten voorhield. Zowel Den Uyl als de tweede voor zitter van het NW, De Boon. deden een beroep op de partijen in het par lement de regering woensdag bij het prijzendebat een halt toe te roepen. Biesheuvel die zo hij saluutschoten raak schieten; de is voorbij." Bijna loste Biesheuvel hetzelfde podium door een ongeveer met vreugdekreten Den Uyl: „Laat goed wist hoe moest lossen, eens tijd van salueren een jaar geleden zijn schoten op waar nu Den Uyl driejarig partijlid begroet werd. De heer De Boon zei, dat niet de vakbeweging, maar het kabinet de grootste inflatiemaker is. De vakbe weging, aldus De Boon, zou genoegen HEESCH De 76-jarige J. van den B. die vorige week een verpleeg tehuis in Oss verliet en daar niet terugkeerde, is zaterdagmiddag in een sloot in de buurt van Oss leven loos aangetroffen. Zijn stoffelijk Overschot werd gedeeltelijk onder ijs •n sneeuw gevonden. genomen hebben met minder loonsverhoging als niet de ene prijsmaatregel na de andere was aangekondigd. Hij wilde dat de rege ring maatregelen zou nemen om ef fectief te kunnen optreden tegen in dividuele prijsverhogingen, want „de golf is nog niet uitgewoed". „Aardige man" Dreigend volgde er: „Willigt men onze eisen niet in, dan zal de span ning op het loonfront toenemen. Dat laat de vakbeweging niet kalm over zich heen gaan. Als de regering chaos wil, kan ze die krijgen." Voor een sceptisch gestemde in de zaal aanleiding om te roepen: „Het NW komt pas in het geweer als het uit de hand dreigt te lopen." Mevrouw Brautigam vond minister De Blóck een aardige, vriendelijke man, maar hij zou nu maar één maat regel moeten nemen: de prijzen be vriezen op 31 december 1968 en er dan wat bovenop doen voor de BTW. Voor Den Uyl was het duidelijk: de meeste prijsverhogingen van de laatste tijd en die nog in het verschiet liggen, waren er om de „heilige koe" van de ƒ900 miljoen belastingcorrectie binnen te slepen. „Bij deze operatie heeft men niet gesteriliseerd, er is infectie ontstaan: prijsinflatie, en het werkt als vergif." De redenering van de regering is, aldus Den Uyl, je draait de economie dol als je de directe belastingen ver laagt en er niets tegenover stelt Daarom de accijnzen en de BTW. Maar, meent Den Uyl, dat gaat ten koste van de lage lonen en het trekt alle inkomensverhoudingen nog ver der scheef. „Ik ben werkelijk be nieuwd of de ARP, die toch vaak radicale geluiden kan laten horen, dat zal durven aanvaarden", was zijn laatste en herhaalde oproep aan het adres van de anti's. geen enkel economisch belang bij een grote vloot, omdat het niet af hankelijk is van aanvoerlijnen. De heer Spits zag de vloot meer als machtsvertoon. Diensttijd korter De heer Lems pleitte voor een ho rizontale opbouw van het de fensie-apparaat. Het leger moet een modern bedrijf worden met een mo derne „bedrijfsvoering", de diensttijd moet worden verkocht en vereenvou digd. De conferentie werd bijgewoond door afgevaardigden van andere par tijen, Koudijs (üb.), Kikkert (c.h.), Jansen (kath.v.) en Janssen (p.p.r.) en door een vertegenwoordiging van het ministerie van defensie. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NTS zal de vlucht van de Apollo-9 begeleiden met diverse uitzendingen, te presen teren door Henk Terlingcn. Morgen avond begint dat met het programma „Apollo-9 startklaar" waarin o.a. een gesprek met Frank Borman en een zelfgemaakte kleurenfilm, waarvoor het materiaal werd verzameld in Amerika. In deze film wordt vooral de na druk gelegd op het maanlan dingsvoertuig en de fabricage daar van. Vrijdagmiddag om 4 uur komt de NTS op het scherm met een inlei dend programma op de start van de Apollo-9, waarin aan de hand van maquettes de vlucht wordt uitgelegd. Om 5 uur volgt dan (als alles volgens plan verloopt) een rechtstreekse re portage van de lancering. Verwacht wordt, dat de NTS later 3 a 4 directe uitzendingen uit de capsule kan overnemen. De tijdstip pen hiervoor staan nog niet vast. Zelfoverschatting bij studententoneel WAGENINGEN Het negende, vorige week gehouden, studenten- J toneelconcours, Stutofes, was vol- gens de jury dermate teleurstellend, dat zij geen van de zeventien deel nemende groepen goed genoeg vond voor de wisselprijzen. Veel voorstel lingen, aldus het beoordelingsrap port, getuigden van zelfoverschat ting. In het vervolg zal hel Stutofes niet uitsluitend in Wageningen worden gehouden, maar rouleren langs de academiesteden. Rotterdam gaat voorop. GROOTEGAST Bij het te voet oversteken van de rijksweg Gronin- gen-Drachten is in de nacht van za terdag op zondag een tot nu toe nog niet geïdentificeerde jongeman door een auto geschept. Hij overleed aan de verwondingen. „El Al" is géén afkorting of kunstmatige lettersamenvoeging zoals die zo vaak in namen van ondernemingen of instanties voorkomen. „El Al" zijn twee Hebreeuwse woorden. Het woord „el" is „naar", „al" betekent „boven". Een nuchtere naam voor een luchtvaartmaatschappij „naar boven". Zowel in de Sinai-actie van 1956 als tijdens de Zesdaagse oorlog van 1967, toen alle buitenlandse maatschappij en hun vluchten naar Israël hadden gestaakt, was de El Al het enige instrument waarmee contacten tus sen Israël en de overige wereld kon den worden onderhouden. De El Al bracht toen niet alleen passagiers naar Israël, maar ook medicamenten, bloedplasma, dekens en wapens. Uit de strijd is de El Al omhoog gekomen als een van de weinige winstmaken- de luchtvaartmaatschappijen. Reeds ver voor de staat Israël werd gesticht, hadden de pioniers in het land der vaderen oog voor het belang van een eigen luchtvaart maatschappij. Zij dachten daarbij in het bijzonder aan de militaire lucht vaart. Met dat doel stichtten zij een vereniging voor de sportvliegerij, die in feite training mogelijk maakte voor de vrijwilligers-piloten. Toen tijdens de bevrijdingsoorlog van 1948 enige echte vliegtuigen het land binnenkwamen, waren er man nen die deze machines konden bestu ren om uit Europa wapens en vrij willigers op te halen. Het is in deze dagen dat de El Al zijn twnitigjarig bestaan zou vieren. Want begin 1949 nam de voorlopige regering van Israël het besluit een eigen burger luchtvaartmaatschappij op te zetten om in tijden van nood niet van het buitenland afhankelijk te zijn. Het was geen vlagvertoon. Israël nam het besluit met de joodse geschiedenis als leergeld het alleen staan in de wereld en aangewezen zijn op eigen krachten. Skymaster Het blijkt een wijs besluit te zijn geweest. Want enige malen in het twintigjarig bestaan van Israël zou het volkomen geïsoleerd zijn ge weest, en dat niet alleen politiek, als het geen eigen luchtvaartmaatschap pij had onderhouden. Met één Skymaster werden in het begin de diensten gevlogen. Er waren fraaie tabellen voor ontworpen. De eerste vlucht was naar Zürich, waar thans een aanslag op een Israëlische machine is ondernomen. Theodor Herzl heette de machine, die nu al lang is afgedankt, naar de geestelijke vader van het zionisme. In Zwitser land was het waar in 1897 na een oproep van Theodor Herzl de wereld bond van zionisten werd opgericht. Langzamerhand breidde de El Al zich uit Haar vloot groeide van de ene Skymaster van 1949 tot zeven Boeings thans. Deze vloot zal dit jaar nog met twee Boeings worden uitge breid. De machines omspannen een groot deel van de aardbol. Er is zelfs een dienst op Oost-Europa. Onlangs werd met Roemenië een luchtvaart- overeenkomst gesloten. In dit opzicht vervult de El Al een politieke functie van grote betekenis. Rode Zee De gevolgen van de Zesdaagse oor log met haar voor Israël „veilige grenzen" is ook voor de El Al niet zonder betekenis gebleven. Voorheen moesten de El Al-machines die de lijn Israël - Zuid-Afrika onderhiel den, meer dan 6000 km vliegen, om dat zij een grote omweg moesten ma ken langs Arabisch gebied. Die lucht weg is nu gehalveerd: de El Al vliegt over de Rode Zee, bereikbaar via de Sinaï. Niet alleen toeristen heeft de El Al n ;rvoerd. Zij werd ook ingeschakeld bij het vervoer van joodse vluchte lingen: tienduizenden. Niet alleen de overlevenden uit de concentratiekam pen, maar ook honderdduizend joden ut Jemen, honderdtwintigduizend uit Irak en vele tienduizenden uit andere landen. Voor Israël is de El Al aan merkelijk meer dan een gewone burgerluchtvaartmaatschappij. Het is een van zijn longen, een van zijn zenuwen. De El Al is voor Israël van evenveel belang als zijn grenzen. 9? Morgen, dinsdagbegint bij het bekende veilinghuis Mak van Waay aan het Amsterdamse Rokin een 4000 nummers om vattende openbare verkoping van kunstvoorwerpen en anti quiteiten. Er komen 600 schil derijen onder de hamer. Daar zijn werken bij van Jan Sluy- ters, Isaac Israëls, Gustave de Smet en Karei Appel. Het is een andere Appel die zich manifesteert in zijn vroege werk. Het zal menigeen verba zen, dat het hierboven gerepro duceerde „Hek in een boomrijk landschap", zo'n prille Appel is. Ook zijn „Korenschoven op het land" wordt geveild. Van Isaac Israëls zal „Staand revuemeisje" (foto rechts) in andere handen overgaan. De veiling duurt tot 12 maart. Marina Oswald-Porter, de we duwe van de vermoedelijke (ver moorde) moordenaar van John Kennedy, is vrijdag als getuige gehoord in het proces tegen Clay Shaw, die ervan wordt beschul digd betrokken te zijn in het „komplot". Op de foto: Marina en tweede echtgenoot Kenneth Porter bij aankomst uit hun woonplaats Dallas in New Or leans, waar het proces wordt gevoerd. DEN HAAG Van tijd tot tijd heb je de Haagse comedie beslist nodig om er weer eens bij bepaald te worden wat echt to neel is. Tegenwoordig immers is men op toneelgebied totaal de kluts kwijt. Men denkt dat toneel er is om een „boodschap" uit te dragen (geënga geerd noemt men dat) of om een of ander „protest" tc laten horen (dat is dan stereotiep een protest tegen Amerika) of dat toneel er is om ta boes te doorbreken, of om tc schok ken, te ontluisteren, neer te halen, te „experimenteren" (wat dat dan ook is; meestal is het gewoon wauwelen), enz. enfin, toneel moet altijd ergens voor zijn. Het mag in geen geval nooit toneel om het toneel zijn, om het fijne spel, om het vakmanschap zonder meer. De Haagse comedie houdt zich ech ter, en het doet dit reeds jaren, en naar het schijnt tegen de stroom op van de wereld- en mensveranderende betweters in, houdt zich aan de oude stiel: toneel. Brush up your Shakespeare. Als men dat doet. ontdekt men hoe heer lijk het toneel kan zijn. Zoals nu weer met die grandioze opvoering van „Veel leven om niets". Zoiets fijns, zoiets tot in de puntjes ver zorgd, zoiets bruisends en jongs, zo'n wervelend woordenspel vol zwier en ëDe synode van de Presbyteriaanse erk van Ghana verzet zich tegen een plan, alle scholen in het land te natio naliseren. Dit wordt voorgesteld door een regeringscommissie. De synode vreest kwalijke gevolgen voor de gods dienstige en zedelijke opvoeding. Waar je ook kijkt overal gaan steèds meer mensen over op Roxy 25. ROTTERDAM Zaterdagavond bracht het Nieuw Rotterdams Toneel „Time present", het nieuwste stuk van de 38-jarige Engelse toneelschrij ver John Osborne in première. Een voorstelling die ons maar ten dele heeft geboeid, dat lag niet zozeer aan de presentatie (de spelers deden on der regie van John van de Rest rede lijk hun best) maar gewoon aan het feit dat Osborne zijn stuk na een zeer aanvaardbare „eerste helft" na een uiterst zwak einde laat weg kab belen. Osborne, de intellectueel die de mensen laat nadenken, of ze willen of niet, is een interessant heerschap die nu al zo'n vijftien jaar vecht te gen de middelmatigheid. In 1956 zette hij de hele toneelwereld op z'n kop met zijn alles omver schoppende stuk „Look back in anger". In die tijd was het iets geheel nieuws om openlijk tegen vrijwel al les te protesteren, tegenwoordig is dat echter niets bijzonders meer, vandaar dat de wrok van Osborne door de tijd achterhaald is. Nu geeft Osborne in „Nu", zoals de Neder landse vertaling luidt, toe dat ook hij geen oplossing weet om het gebrek aan communicatie te verbeteren; het belangrijkste blijft voor hem om „wakker" te blijven in een wereld die hij het liefst met een showbusi ness vergelijkt. Hoofdpersoon is ditmaal een angry young woman, Pamela, een actrice die door gebrek aan ambitie schijn baar de boot heeft gemist, („ik ben dol op acteren maar ik houd niet van de repetities"). Een cynische vrouw, die iedereen afkat, maar door haar „stijl" toch „vrienden" om haar heen schaart. Zij woont samen met Constance, een actief parlementslid, die volgens code min of meer van het leven geniet. Beide vrouwen zijn bezig afscheid van het verleden te nemen. Pamela door middel van champagne tijdens thétijd (ja werkelijk...). Constance met hulp van een halfwas minnaar. Nadat Pamela haar zegje gedaan heeft knapt ze o.a. door de dood en begrafenis van haar vader volledig af en besluit haar eenzame weg elders te vervolgen. De mensen om haar heen blijven figuranten.... Time present is een modern stuk met tal van uitingen en kreten vol gens de laatste mode. veel oppervlak kig geleuter dat zo nu en dan even pakt maar uiteindelijk toch geen steek houdt. T'is jammer... Annet Nieuwenhuyzen speelde de rol van de egoïstische Pamela zeer doordacht en zonder overdrijving. Lies Franken gaf als Constance rede lijk tegenspel. De bijrollen laten we voor wat ze zijn. De technische uit voering was in orde, het décor van Rik van Bentum smaakvol. Het pu bliek applaudiseerde beleefd, just for the time, being present... Joris Boddaert elegance heeft men lang niet meer gezien op de vaderlandse planken. En niets van protest, van boodschap, van geschok en gepest. Alleen maar schouwspel van liefde en leven, van misverstand en gekibbel, maar toch goede afloop. Joris Diels heeft deze opvoering ge regisseerd, zo vakbekwaam, dat dit nogal ondoorzichtige stuk helder en doorzichtig werd. zo vol leven, dat men geboeid bleef van het begin tot het einde. A m ors dwaalwegen Shakespeare heeft voor zijn stuk weer het zonnige Italië opgezocht, want alleen daar, zo voelde deze re- naissance-mens. was het leven met al zijn verwikkelingen en misverstan den, hartstochten en glorieuze liefde te vinden. Weer zijn het de edelen, dia op Amors dwaalwegen zijn ver zeild geraakt. Ditmaal zijn het de lieftallige Hero en haar geliefde Claudio, die door boos ge-intrigeer het kind van de rekening worden. Door een droef misverstand beschul digt Claudio zijn Hero van ontrouw. Daarnaast zijn het Beatrice en Bene dict die het moeilijk met de liefde hebben: zij is veel te wijs voor Amors zoete dromen en hij veel te heldhaftig. Maar geen belemmering is voor de liefde onoverkomelijk. Niemendalletje In geen stuk heeft Shakespeare ooit voor zo'n gevatte taal gezorgd als in dit niemendalletje. Joris Diels heeft die moeilijke tekst uitnemend gevat weten over te brengen en de acteurs hebben het niet benenen hun waardigheid geacht deze tekst goed te leren, zodat ze er werkelijk mee konden spelen. Guido de Moor als Benedict heeft weer een nieuw be wijs geleverd van zijn enorm talent en zo ook Anne-Wil Blankers als Be atrice. ongelooflijk zoals deze ac trice haar gehaaide, uitermate moei lijke tekst heeft weten waar te ma ken. Daria Mohr als Hero was de verrassing van de avond en Wim van Rooij als Claudio was perfect Grandioos Voeg daar nog bij Eric van Ingen als de sinistere stokebrand Don Juan en Jacques Luyer als zijn volleerde knecht in de boosheid en men heeft ook de duistere kanten van dit blij-eindend spel. Daarnaast een kostelijke poli- tie-groep onder aanvoering van Kees Coolen als de gerechtsdienaar en Ge rard de Groot als diens maatje en men hegft een van de kosteli "-ste caricatuurcreaties ooit door Sha kespeare uitgebroed. De overige rolbezetting was even eens een top, maar een biizondere vermelding verdient ditmaal het werk van Harry Wich, die voor de fraaiste decors en kostuums heeft ge zorgd van de laatste jaren. Werkelijk Iets fenomenaals, deze inkleding. Daarenboven nog fijne muziek van Jurriaan Andriessen en men mag wer kelijk spreken van een grandioze Sha- kespearevertolklng bij de Haagse Co medie. In alle opzichten een produk- tie waarop men trots mag zijn. Ev. Grolle

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7