VERNIEUWING ALLEEN VAN HET GELOOF UIT Kleuterschool werd te modern voor I.o. Godsdienstonderwij s blijft in Engeland verplicht schoolvak Autoritair onderwijs fel gehekeld Een ivoord voor vandaag Ds. Abma op jaarvergadering SGP: alles goed t em wel U toch ook? Puzzelboek Ruim 60 pet. in VS bij kerk Ds. Venema naar Geref. Gemeenten Arbeiders staken in Paramaribo Oplossing conflict in zicht pastores Anglicanen denken over part-timers Nederlanders toonaangevend' in Genève Ultimatum aan E. Miedema BEROEPMCSWERK Eigenlijk had de kerk nimmer mogen toestaan dat er een achtste hoofdstuk begonnen werd in het Marcus-evangelie. Er begint helemaal niets nieuws als hij het verhaal gaat ver tellen van de wijze waarop de honger van 4000 mensen werd gestild. Marcus 7 1 tot 8 26 is een doorlopend geheel, één verhaal, één les. Daarom staat er ook: In die dagen." Christus keert de Farizeeën de rug toe en gaat tot de heide nen. Maar al gauw blijkt dat Hij Zijn eigen „doofstomme" volk niet vergeet. Die doofstomme neemt heel even de plaats in van het hele volk. En nu blijkt dat Hij ook „de schare die de wet niet kent" niet vergeet. De mensen worden niet gevoed door de geestelijke leiders. Regels en wetten, en zinloze traditie kunnen de hon ger van het hart niet stillen. Christus voedt hen met zeven" broodjes. Niet zes, niet acht. Zeven is steeds weer het getal van de volkomenheid. Chris tus stilt de honger helemaal. En zo blijkt dat het volk alleen geholpen kan worden door het wonder van genezing en alleen versterkt door de steeds terugkerende zorg van Christus. Waar de geestelijke leiders falen, faalt Hij niet: Zij aten en werden verzadigd. Zo wil Hij ook nu nog onze geestelijke honger stillen. We lezen vandaag: Mattheüs 13 44-58. MAANDAG 24 FEBRUARI 196H (Van een medewerker) UTRECHT „In kerk en we reld viert het toegeeflijke huma nisme hoogtij. Wanneer bij alle vernieuwing niet wordt uitge gaan van Gods onbedrieglijke Woord, dan wordt niets reëels gepresenteerd. Alleen vernieu wing vanuit het geloof biedt een oplossing in de toenemende verwarring op allerlei terrei nen van het leven." Dit zei ds. H. G. Abma zaterdag onder meer op de jaarvergadering van de SGP, die voor het eerst op een zaterdag werd gehouden. Het Utrechtse Tivoli was dan ook geheel gevuld. De partijvoorzitter merkte onder andere op iflat waarachtige christe lijke politiek eeuwigheidswaarden in de kleine dingen van elke dag tot uitdrukking moet brengen. „Alleen Goede Vrijdag herdenking dood van King NEW YORK Verschillende Ame rikaanse kerken zullen Goede Vrij dag (4 april) dit jaar gedenken als een dag van boete en verzoening. Vo rig Jaar werd op 4 pril Martin Luther King vermoord. Tegelijk n in Amerika ook de sug gestie gedaan, om een tweede Goede Vrijdag in te stellen. Dat zou speciaal een gedenkdag moeten zijn voor alle joden, die in de loop der eeuwen door het christendom vervolgd en ge bood zijn. Alleen op deze wijze zouden de kerken zich op afdoende wijze kun nen zuiveren van de verdenking, dat zij op de Goede Vrijdag voor Pasen toch weer het joodse volk in het bij zonder schuldig stellen aan de dood van Christus, zo zei de Amerikaanse jood Harry Golden op een conferen tie van joden en christenen in Toron to. 1 Sportnieuws (16) Er zijn in ons land kranten, die he lemaal geen mening hebben, er zijn ook bladen die een geheel eigen signa tuur hebben. Van uw krant krijg ik sterk de indruk dat zij hinkt op twee gedachten. Wel of geen zondagsport in de krant? Altwoord: vette koppen over zaterdagclubs en berichten over sport van het weekeinde (schaatskampi oenschappen, dus ook van 's zondags), waarin op slinkse wijze de zondagse sportgebeurtenissen verweven zijn. Het woord „nep" wil ik niet gebrui ken, omdat ik goed kan begrijpen waar de schoen wringt. Men durft niet over te gaan op verslagen van de zon dagsport, want dan zullen er abonnees zijn die de krant niet meer in de bus wensen. Abonnees evenwel, die gezond en wel zijn overgestapt van het stoffer en bliktijdperk naar het stofzuigertijd perk, zullen kunnen waarderen dat de bladen van Het Kwartet eerlijk kiezen voor summiere verslagen Van de zon dagsport. Wellicht zal een deskundige beschouwing (die gerust kritisch mag zijn) over zondagsport een nuttige aanvullende functie kunnen vervullen in de talrijke christelijke gezinnen die met gezonde belangstelling naar „Sport- in beeld" op zondagavond kij ken. Laten we ophouden elkaar voor de gek te houden! Ik vraag een keus van uw bladen, zodat de huidige nare (enigszins schijnheilige) houding ge lukkig tot het verleden zal behoren. Wassenaar Jac. Noorderbos Sportnieuws (17) Dat de christelijke pers nog een beetje onwennig om de zondagsport heendraait mag men haar niet euvel duiden. De voorstanders hebben mak kelijk praten: zij hoeven de beslissing niet te nemen, zij staan aan de wal. Maar de christelijke pers zal er toch doorheen moeten. Negatie van de zon dagsport is eenvoudig een wat zielig restant van een langzamerhand wel overwonnen paternalisme. Daar moet de christelijke pers vanaf. Anders zou de straf zijn: afbrokkeling en verdwij ning. Als de behoefte in de lezerskring ateeds duidelijker wordt (en in de jon ge generaties valt dat eenvoudig niet te ontkennen) dan zal de christelijke pers daarin op haar eigen wijze moe ten voorzien. Wie de christelijke krant, die overi gens zeker de moeite waard is, hierin wil tegenhouden, maakt zich schuldig aan geestelijke tyrannie. Want te genstanders van de zondagsport zullen door uitbreiding van de sportverslag geving bepaald niet van hun stand punt worden gebracht. Dat hoeft ook niet. Laten ze er gerust op blijven zitten. Maar voorstanders en geïnteresseer den wordt nu stelselmatig onthouden, waarop zij als lezers recht hebben. Het is niet de taak van de hoofdredac teur uit te maken wat voor de lezers heilzaam is of niet. Dat zullen de le zers zélf wel beoordelen. Ik hoop, dat deze krant nog eens duidelijk laat merken dat haar christelijke oriëntatie in gans andere dingen zit dan in het niet opnemen ▼an sport op zondag. Leiderdorp F. de Goede Waar je ook kijkt steeds meer mensen stappen over opRoxy25. (Van onze kerkredactie) LONDEN In het ontwerp voor een nieuwe Britse onder wijswet blijft het godsdienst onderwijs ook op de openbare scholen een verplicht vak. Dit heeft minister van onderwijs Short meegedeeld bij de ingebruikne ming van een school in Alnwick. Hij zei, dat recente opiniepeilingen had den uitgewezen, dat negentig procent van de ouders en 85 procent van het onderwijzend personeel voor handha ving van de huidige regeling is. In verband met de afschaffing van de onderwijswet van 1914 is de laatste twee jaar vooral van huma nistische zijde in Engeland een felle campagne gevoerd tegen het ver plichte godsdienstonderwijs op de openbare school. Het christelijk geloof wordt in deze lessen zo geleerd, als zou het gezag van de school het eisen, het geloof aan te nemen, zeggen de tegenstan ders. De bekering van kinderen tot het christendom kan niet de taak zijn van scholen, die uit de belasting gefi nancierd worden. Zij willen in plaats van het godsdienstonderwijs „onder richt in de grondslagen van de mo raal". Vernieuwing Overigens is men het er over eens, dat de kwaliteit van het godsdienstonderwijs niet hoog Is. Het leerplan is teveel gericht op droge feitenkennis. De Anglicaanse Kerk is dan ook met een onderzoek bezig, die een geheel nieuwe oriëntering van 2 3 5 6 7 8 9 10 11 12 13 H 1b 16 17 18 !9 20 22 23 Ti 2S 2è 27 ■28 29 30 31 32 k 34 35 36 37 38 39 het godsdienstonderwijs ten doel heeft. Ook in West-Duitsland is men vo rige maand een campagne begonnen tegen het godsdienstonderwijs op de openbare school. Het bestuur van de Humanistische Unie daar beschouwt het in strijd met het beginsel van de scheiding tussen kerk en staat. Het wil er voor in de plaats „zuiver informatief on derwijs in levens- en wereldbeschou wing". (Van onze kerkredactie) NEW YORK Ruim zestig pro cent van de Amerikanen is bij een kerk aangesloten. Volgens de nieuwste statistieken, die deze week zijn bekendgemaakt, telden de kerken in de Verenigde Staten eind 1968 120,7 miljoen leden. De Rooms-Katholieke Kerk heeft 47,5 miljoen leden. Onder de pro testantse kerken zijn de Zuidelijke Baptistenconventie met 11,1 miljoen en de Methodistenkerk met 10,2 mil joen de grootste. Zij worden gevolgd door de Nationale Baptistenconventie (5,5 miljoen) en de Protestantse Episcopale Kerk (3,4 miljoen). Het aantal leden van de synagogen (5,72 miljoen) ligt maar gering onder het totaal aantal joden in de Vere nigde Staten (5,78 miljoen). Begrafenisgangers verdronken in Nijl CAIRO Veertig mensen zijn vrijdag in de Nijl verdronken in de buurt van de stad Assioet. Zij maak ten deel uit van 62 begrafenisgan- gers, die op een kleine zeilboot naar de overkant van de rivier voeren. Het scheepje sloeg om; slechts 22 passagiers wisten de oever te berei ken. Horizontaal: 1. belemmering, 10. bijwoord, 12. de gouden bul (afk. Lat.), 14. filtreerdoek, 15. volksnaam voor de kauw, 16. knaagdier, 18. boomloot, 19. zoon van Jacob, 20 vreemde munt, 22. rangtelwoord, 24. inwendig lichaamsdeel, 25. voor geschreven kerkgebruik, 26. plaats in N.-Brabant, 28. stengel, 29. het noodsein, 30. niet dicht opeen staan de, 32. jongensnaam, 33. scheikundig element (afk.), 34. zangstem, 36. lid woord (Fr), 37. mening, 39. zoete lek kernij. Verticaal: 2. afkorting van idem, 3. de opperste rand van ten dak, 4. dwalen, 5. iemand de achting geven, welke hem toekomt, 6. interest, 7. landtong, 8. voorzetsel. 9. plaats in de N.O. Polder, 11. watermeloen, 13. zangstem, 15. slot, 17. deel van een schrijfmachine, 19. plaats in Gelder land, 21. vreemde munt, 23. bolrond vruchtje (spreekt.), 27. water in Limb., 28. vaartuig, 31. einde, 34. ke ver, 35. buitenhaven. 37. bekende af korting, 38. munt in China. Oplossing vorige puzzel. 1. zomer. 2. gemet, 3. kreet, 4. deels, 5. biest, 6. baret. 7. staar, 8. baard, 9. Sluis, 10. knaap, 11. steel, 12. keten, 13. snoep. dan is er voor de revolutionaire, au tonome moderne mens perspectief. Maar waar God niet wordt geëerd, verliest het schepsel zijn waarde". Verkiezing Het aftredende hoofdbestuurslid ds. J. van der Haar. Ned. herv. predikant in Achterberg, werd herkozen. Ds. J. C. van Ravenswaay, chr. ger. predi kant in Arnhem, stelde zich wegens gezondheidsredenen riiet meer beschikbaar. In zijn plaats werd ds. D. Slagboom, chr. ger. predikant in Dordrecht, gekozen. Penninemeester C. Jansen uitR otterdam bedankte eveneens om gezondheidsredenen. In deze vacature werd gekozen de heer C. G. Boender, hoofdonderwijzer in Kootwijkerbroek. Als twaalfde hoofdbestuurslid werd gekozen ds. A. Vergunst, predikant van de Gereformeerde Gemeente in Rotterdam-C. Als hij deze benoeming aanneemt, doet na ruim twintig iaar weer een predikant van de Gerefor meerde Gemeente intrede in het hoofdbestuur. Wijlen ds. G. H. Kersten was als zodanig de laatste. De nog zeer vitale 75-jarige par tijsecretaris ir. Van Dis meldde een langzame groei van de SGP: het aan tal kiesverenigingen was met vier tot 308 gestegen. Ds. Abma was in plaats van ir. Van Dis hoofdredacteur van ZWIJNDRECHT Het kerk verband van de Gereformeerde Gemeenten en de Christelijke Gereformeerde Kerk in Hersteld Verband te Zwijndrecht (pre dikant ds. E. Venema) hebben een verbintenis met elkaar aan gegaan. Hiertoe werd besloten door de classis Dordrecht van de Gerefor meerde Gemeenten, tot wie een des betreffend verzoek door de Zwijn- drechtse gemeente gericht was. Voorlopig zal gedurende een ze kere overgangsperiode ds. Venema alleen voorgaan in de gemeenten van de classis Dordrecht, terwijl de ge meente Zwijndrecht kan worden ge diend door alle predikanten van de Gereformeerde Gemeenten. In deze tijd zal de gemeente Zwijn drecht haar eigen naam behouden. In 1965 maakte ds, Venema zich met enkele honderden gemeenteleden te Zwijndrecht los van de Christe lijke Gereformeerde Kerken. Hij is 46 jaar. In 1952 werd hij predikant te Maassluis. Sinds 1957 staat hij in Zwijndrecht. Derde Ds. Venema is na de oorlog de derde christelijke gereformeerde pre dikant, die naar de Gereformeerde Gemeenten is overgegaan na ds. G. A. Zijderveld, thans te Middelburg, en ds. P. van der Bijl te Katwijk. Ds. W. Baay en ds. E. du marchie van Voorthuysen te Urk werden des tijds oud-gereformeerd. Daartegenover ging ds. R. Kok. thans te Nijkerk, van de Gerefor meerde Gemeenten naar de Christe lijke Gereformeerde Kerken over, terwijl ds. P. H. Seggelink te Woer den oorspronkelijk predikant van een Nederduits gereformeerde gemeente was. Gaat de kerk naar de maan?" ROTTERDAM ..Gaat de kerk naar dé maan?" Dat is het thema van de zesde Paasconferentie van de stichting Gemeentetoerusting. Van donderdagavond 10 april tot zaterdagmorgen 12 april gaat Ge meentetoerusting plaats en/ taak van de kerk in de huidige en toekomstige samenleving bekijken. Mej. E. G. van Egmond en dr. G. Dekker, beiden verbonden aan het evangelisatiecen trum te Baarn zijn de sprekers. Voor opgaaf tot deelname en ver zoeken om inlichtingen is het adres van Gemeentetoerusting: Corn. Bloemaertsingel 14, Rotterdam. het SGP-blad De Banier geworden. De scheidende penningmeester ver telde dat de tekorten van de verkie zingscampagne in 1967 ruimschoots waren weggewerkt Dagblad Ds. Abma verklaarde dat het hoofdbestuur diep is doordrongen van de noodzaak en het belang van een reformatorisch dagblad. Er is overleg gaande tussen de SGP en de stichting Reformatorische Publicatie. Aangezien de besprekingen nog niet zijn afgerond, wilde de partijvoorzit ter geen verdere mededelingen doen. In een slotwoord drong ds Van Ravenswaay erop aan toch vooral, in een kinderlijk geloof, te doen wat God van ons vraagt. PARAMARIBO Het passagiers schip van de KNSM Oranje Nassau kan niet worden gelost doordat de arbeiders, in dienst van de KNSM, in staking zijn gegaan. Het schip is weer uit Paramaribo vertrokken, met 537 ton lading aan boord. De lading citrus, die uit Suriname moest worden geëxporteerd, zal aan wal blijven. De KNSM heeft een kort geding bij de Surinaamse rechter aanhangig gemaakt. De Surinaamse werknemersorganisatie, waarvan pre mier Pengel voorzitter is, heeft een verklaring uitgegeven, dat de „moe- derbond" geheel achter de stakende havenarbeiders staat. OPROEP VAN DR. HISKES: VERMIJD SEKTEVORMING (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Het lijkt vrij zeker, dat het conflict tus sen het bisdom Haarlem en de Amsterdamse studentenparochie voor 1 maart tot een oplossing zal zijn gebracht. Basis van deze oplossing zal het voorstel van bisschop Zwartkruis zijn, dat de verloofde Jos Vrijburg mag blij ven preken, maar dan buiten de eucharistieviering. In de studentenparochie werd gisteren meegedeeld, dat met ingang van 9 maart naast de normale eucharistie- diensten enkele woord-diensten inge voerd zullen worden. De voorlopige uitslag van de enquê te. die onder de studenten gehouden is, wijst uit, dat tachtig procent van hen met deze oplossing akkoord zou gaan. Gisteren werd in de studentenparo chie ook een bewogen oproep voorge lezen van dr. J. J. Buskes. Ga niet tot sektevorming over maar blijft funge ren als voorpost binnen de officiële kerk, zei hij daarin. Bisschop Zwartkruis zei zaterdag op de vergadering van ziin diocesane raad in Heiloo. „zeer goede hoop" op een oplossing te hebben. Deze raad nam een resolutie aan, waarin de bisschop met algemene stem men gevraagd werd. alles in het werk te stellen, opdat het verplichtend ka rakter van het priestercelibaat opge heven wordt. VERZOEK Bisschop Zwartkruis zei, dat de Ne derlandse bisschoppen uitdrukkelijk aan de paus hehben gevraagd, dat het priesterccl'baat in bespreking komt op de wereldsynode van bisschoppen, die in oktober in Rome zal worden gehou den. Op de vraag of het op het punt van het celibaat tot een breuk zou kunnen Scholieren willen proefprocessen (Van onze onderwijsrcdacteur) AMSTERDAM „Je zou op de kleuterschool al een anti-auto ritaire houding moeten aankwe ken „je moet op school met muurkranten kunnen werken en er moet ook een speakerscorner zijn" „geen afzonderlijke lera- renkamer moer, maar een canti- ne voor leerlingen en leraren sa men. De leerlingen moeten ook de docentenvergadering kunnen bijwonen" „de Mammoetwet zegt dat de rector verantwoorde lijk is voor wat er in de school gebeurt." Wc moeten proefpro cessen uitlokken over de verant woordelijkheid van de leerlingen tegenover leraren en rector." Zo kwamen duizend en een wensen naar voren op net werkcongres van de Scholieren belangenorganisatie, dat gisteren gehouden werd in Amsterdam. Een groep van scholieren uit verschillende steden in het westen en noorden van hef lan 1 zal de orga nisatie van de SBO bekijken. Binnen anderhalve maand volgt er een nieuw congres dat zich moet uitspre ken over de opzet van de SBO. Er zijn klachten geweest dat de SBO te weinig democratisch opereer de en te sterk beïnvloed werd door studenten en iinkse groeperingen. Men wil meer invloed van onderop, maar het idee van een organisatie met leden bleek bij de jongeren niet populair: men vreest verstarring. Van de andere kant is er wel een behoefte aan eer zekere organisatie. Gespreksleider 'en leraar) Anton Oskamp: „Hoe krijg je anders twin tigduizend scholieren naar de RAI om te protesteren tegen zotheden van Veringa?". Men denkt nu aan een informatiecentrum dat de activiteiten van de scholieren moet coördineren, steunen en activeren. Examens In de organ-^atorische kwesties toonden de congresgangers .zich niet hevig geïnteresseerd. Veel meer in de onderwijszaken 'elf Het ging over de democratisering van het onder wijs, intern en extern. De „autoritai re structuur" van het onderwijs werd in alle toonaarden gehekeld. De vak ken mogen niét opgedrongen worden en de lessen moeten steeds in discus sie blijven, zo ook de examens. De examens zouden in gedeelten afge legd moeten kunnen worden. Bij de beoordeling van de leerlin gen dienen subjectieve factoren uit geschakeld te worder, Met landelijke studietoetsen ontstaat rrieer objectivi teit.-„Maar krijgen we dar "niet een computerachtig onderwijs", bracht Marja Oosterman naar voren. De vrees voor verzakelijking en efficien- cy-bevordering bleek groot. Over de Mammoetwet is de SBO nog lang niet tevreden. Het brugjaar is slechts in schijn een democratische selectiemethode. Hat basisonderwijs zou negen jaar moeten duren. Als er gewerkt wordt in projectgroepen kunnen cijferbeoordelingen en exa mens vervallen enz. Dan de houding ten opzichte van docenten en schoolleiding: „Het is belangrijker dat de leerlii.gen kri tisch leren denken dan dat detailkwes ties worden geregeld. Als er een koffieautomaat komt, zullen er altijd leerlingen zijn die vinden dat dè school toch nog wel meevalt." LONDEN De kerkvergadering van de Anglicaanse Kerk behandelt deze maand een voorstel om part time geestelijken aan te stellen. Berekend is dat deze kerk de eerste 33 jaar 5500 geestelijken meer nodig zal hebben. „Niets wijst erop dat we deze door een wonder zullen krijgen," aldus het rapport, dat de kerkvergade ring is voorgelegd. In sommige stre ken begint het al onmogelijk te wor den, de eredienst gaande te houden. Als opleiding wordt gedacht aan een avondcursus van minstens drie jaar, vakantiecursussen aan universi teiten en 21 weekends in een ge meente. In het progressieve Zuidlondense bisdom Southwark wordt al enkele jaren gewerkt met part-time geestelij ken. Zakenlieden, een inspecteur van de busdienst en anderen werken in de weekends als hulppriester. (Van een medewerker) WOUDSCHOTEN De aansluiting van kleuter- en basisonderwijs (lagere school is een levensgroot probleem geworden. Vroe ger, in de jaren dertig, werkten kleuter- en lagere school beide klassikaal en de over gang kon toen zonder schokken verlopen Sindsdien is de kleuterschool volkomen ver nieuwd en de basisschool achtergebleven Daarin zit het vraagstuk. Op de voorjaarsconferentie kleuteronderwijs, voor bereid door het Christelijk Pedagogisch Studiecentrum bracht mevrouw drs. P. C. Ojemans uit Groningen deae zaak naar voren. Ze merkte op: terwijl de kleuter zich binnen zijn kleuterschoolgroep in de grootst mo gelijke vrijheid kan bewegen wordt hem toch de nodige verantwoordelijkheid tegenover de groep bij gebracht. Hij hóeft niet te leren, maar hij wordt door spel uitgedaagd en verlokt het te doen. Het eindprodukl van de kleuterschool is een tamelijk zelfstandig mensje. Welnu, deze kleine mens wordt op de basisschool tol stilzitten gedwongen en tot z'rii klassikaal laten b(j brengen van de leerstof. Het conflict dat hier wordt opgeroepen werkt door In de hogere regionen van het onderwijs. De middelbare school geeft de leerl'ng Inderdaad eigen verantwoordelijkheid, maar onder zware controle. De student van deze jaren eist op hoge toon verantwoordelijkheid en inspraak, maar roept te gelijkertijd om begeleiding. Opvoeding in het gezin is slordig Het Nederlandse onderwijsstelsel heeft zich in de loop der historie van boven naar onder geïnstitueerd: de universiteit is onze oudste onderwijsvorm, de kleu terschool de jongste. De vernieuwing evenwel schijnt van onderop te moeten komen. Het Nederlandse gezin van nu is een onrustig gezin an het voedt zijn kind slordig op. De kleuterschool zal in haar begeleiding van de functie-ontwikkeling ordenend moeten optreden. Bij haar opvoeding van het kind dient ze iedere discipline van de basisschool (het kind moet kunnen lezen of leesrijp zijn) welbe wust af te wijzen. Uitvoerig heeft de conferentie ook aandacht be steed aan het „spelend leren" van kleuters. Een team didactiekleraressen en kleuterleidsters hebben in dit verband interessante experimenten in Rotterdam ge houden. waarvan resultaten op de conferentie werden getoond, toegelicht en besproken. Verkennend spelen Mej. A. J. Vreugdenhil, directrice van de onle'dtnes ohonl De Voorpost In Rotterdam, zette u'teen, dat het k'nd tot leren lezen (en rekenen) in staat wordt resteld door bepaalde menselijke funettes n.a. die van Ie waarneming. Alvorens het kind gaat rekenen en lezen moeten die functies een zekere ontwikkeling hebben doorge maakt. Het is de taak van de kleuterschool de functie- ontwikkeling te begeleiden en te observeren door het kind in staat te stellen tot verkennend spelen. De ontwikkeling van de kinderlijke waarneming kan worden gevolgd in de taal. De taal begint met naamgeving aan de waargenomen substanties (zelf standige naamwoorden) vervolgens aan de waarge nomen acties (werkwoorden), aan de waargenomen eigenschappen (bijvoeglijke naamwoorden) enzovoorts. Een en ander werd geïllustreerd en toegelicht met kleuterprestaties, waarbij de mislukkingen niet wer den overgeslagen De vakgenoten verrijkten elkaar in de bespreking met de uitwisseling van ervaringen: sommige ver halen konden door het Rotterdamse team met vreugde aan de eigen voorraad worden toegevoegd. Geheugenwerk Aan het rekenen als hantering van de hoeveelheid, aldus mej. Vreugdenhil komt eveneens naamgeven te pas. Het geheugen moet worden ingeschakeld voor het leggen van de noodzakelijke associaties. Eveneens geheugenwerk is het lezen van kleme kinderen in de trant van Glenn Doman. Volgens hun systeem, dat door ouders moet worden toegepast, kan een kind van twee jaar beginnen met het leren van twee woorden per dag, waarna, bij kennis van ongeveer 80 woorden, kan worden overgegaan tot het 'eren van lettorgrenen en let'prs. D»t systeem heeft weinie zin, zo lan" het k'nd n«e niet 'n staat is tot auditieve en visuele analyse, tot de verfijnde waarnem'n" nod'" voor bet lpren der let ters. tot syn'hese en tot oriëntat'e in ru}mte en tlid. Het opzettelijk leren lezen werd afgewezen. De kl"ii- tersrhool die zich beperkt tot de begeleiding van de functie-ontwikkeling heeft daaraan genoeg te doen. Zü kan en #ag afwachten of het kind lezen gaat. komen tussen de Nederlandse kerk en Rome, zei de Haarlemse bisschop: „Er kan een ogenblik komen, dat ik samen met mijn collega's voor een keus wordt gesteld. Maar eis niet. dat ik nu al zal zeggen, wat ik dan zal doen". Merkwaardig, dat in deze vergadering van de pastorale raad van het bisdom Haarlem het meest positief over het celibaat werd gesproken door ds. L. Th. A. van der Marei uit Alkmaar, waarnemer namens de provinciale kerk vergadering van de Nederlandse Her vormde Kerk. „Met het celibaat hebt u een evange lische wortel bewaard waar Christus over sprak, toen Hij het had over het ongehuwd blijven ter wille van het Koninkrijks Gods Het celibaat kan een teken zijn in een tijd van overseksua- lisering", zei hij. Demonstratie in Calvijn-auditorium (Van onze kerkredactie) GENÈVE Gemengd zijn de reacties op de Nederlandse de monstratie van oecumene, die zich vorige maand in de stad van Calvijn heeft afgespeeld. De Nederlandse protestantse ge meente van Genéve hield tijdens de gebedsweek voor de eenhe'd een ge zamenlijke dienri met de Neder landse rooms-katbol'eke.n in deze omgeving. Ds. Albert van den Heu vel. verbonden aan de Wereidc-,-,^ le'dde de d'enst en pater F. Dirks hield de preek. Waar sommigen vooral boos over zijn, is dat deze gebedsdienst werd gehouden in het Calvijn-auditorium. In een voorpagina-artikel vraagt het Geneefse weekblad „Le Messager So cial" of het juist is, dat een rooms-katholiek Driester moest pre ken van dezelfde kansel, vanwaar Calvijn in het verleden zijn stem te gen de rooms-katholieke dwalingen verhief." Het Calvijn-auditorium is door de Geneefse protestantse kerk ter beschikking gesteld aan de buiten-, landse gemeenten. Behalve de Neder landse protestanten houden ook de( Schotten, de Waldenzen en anderen' er hun zondagse kerkdiensten. Een Geneefse predikant, ds; Roger Sauty, las de zondag tevoren een ver- - klaring van zijn kansel, waarin hij sprak van onrijpe verbroedering. Ds. C. M. de Vries, ook een staflid van de Wereldraad, schrijft in ant woord op deze reacties in ..Contact", het kerkblad van de Nederlandse ge meente: „Wij hebben een punt be reikt, vanwaar we niet meer terug kunnen. Wij kunnen alleen nog maar vooruit." Genadegave In een verklaring van de kerkeraad wordt gezegd: „Er is iets gebeurd, die morgen in het auditorium wat we niet kunnen beschrijven. Wij hebben het allen ervaren als een genadega ve. Men stelle zich onze vreugde t voor, toen wij samen het Credo zei- f den. Wat er gebeurd is, kan maar op f een manier samengevat worden: „wij r zijn uit naar een gemeenschappelijk I avondmaal." SCHAESBERG Bisschop P. Moors van Roermond heeft de heer E. Miedema, die na zijn ontslag als pastoor van Het Eikske gesteund door zijn parochianen zijn pastorale werk voortzet, een ultimatum gezonden. De bisschop eist daarin, dat de heer Miedema voor 26 februari zijn aparte kerkelijke diensten beëindigt, dat hij zich onthoudt van pastorale activitei ten in Schaesberg en dat hij de pas torie voor 5 april ontruimt. „Als ik voor 28 februari van u geen positief antwoord zal ontvangen op mijn eisen, dan zal ik aannemen, dat u de pastorale activiteiten voortzet los van het bisdom. U. zult ervan de konsekwenties moeten dragen", aldus de brief. Dat zou betekenen, dat de heer Miedema uit zijn priesterlijk ambt zou worden ontzet. •Verwacht wordt, dat hij en zijn ruim duizend parochianen zich niets van dit dreigement zullen aantrekken. „Ik heb weer post uit Roermond. Achter in de kerk kunt u een kopie krijgen", zei de heer Miedema giste ren lakoniek tijdens de diensten, die hij al meer dan een jaar in een nood gebouw belegt. Intussen, is men in kringen van de diocesane pastorale raad niet geluk kig met het ultimatum van de bis schop. Juist een dag later kreeg de bis schop het rapport van de commissie I van goede diensten, die de pastorale I raad had ingesteld. Hierin werden verdere maatregelen jegens Miedema juist ten sterkste ontraden. Het beste was volgens deze commissie, om Mie dema over te plaatsen. Geref. Kerken Aangenomen naar Bovensmilde, Tj. Doesburg te Leerdam: naar Dordrecht (vac. S. Wouters", E. Warnink te Nieu- werkerk aan den IJssel, die bedankt voor TJmuiden Bednnkt voor VlsarAmgen (wijkgem. V) S de T.amee te Deventer Benoemd tot hi's'and in het pastoraat te H3n°elo (gees'eü'ke verzorging be- riardencentrum Ten Anker). A. de Korte. em. pred. hulppred. te Loenen aan de Vecht VrUe Evang. Gemeenten Beroepen te Rotterdam-Centrum. J. Verboom te Dordrecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2