BOMMEN OP KAMPEN IN JORDANIË EN SYRIË Nixon: Navo aanpassen Mogelijk staking kopers Israël slaat terug *Eban waarschuwt Uit zelfverdediging' Verkiezingen wellicht toch niet in Berlijn in ruil voor pasjes Het Kwartet Schiphol „Toestand goed" van Eisenhower na darmoperatie Pyromaan in Zoetermeer? Kouder Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich it ghebleven mijn hert in teghempoet!" Maandjq 7i februiri 1969 - 49jte jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur EL AL: voor luchthavens het wachtwoord voor paraatheid. TEL AVIV/AMMAN/DAMASCUS Israël heeft opnieuw teruggeslagen. Israëlische vliegtuigen bombardeerden gistermiddag een gebied in het zuiden van Jordanië en vanmorgen twee grote legerkampen voor Palestijnse verzetsstrijders in Syrië. Vertrek en aankomst van Israëlische vliegtuigen betekenen voor de vlieg velden uiterste xvaakzaamheid. Za terdag stond Schiphol onder scherpe bewaking van rijks- en luchthaven- politie, toen daar twee El-Al-Boeings vertrokken. Op het dak van de pier- arm, waardoor vijftig passagiers voor een van de toestellen aan boord gin gen. stonden twee met karabijnen bewapende rijkspolitiemannen. Aanleiding tot deze vergeldingsac tie waren: de aanslag op het Al Al-lijntoe- stel op het vliegveld van Zürich en de laffe bomaanslag op een groot warenhuis in Jeruzalem waarbij do den vielen te betreuren. De actie werd voorafgegaan door een waarschuwing. Minister van bui tenlandse zaken Aba Eban zei tijdens een kabinetsvergadering: „Israël zal zijn toevlucht nemen tot actieve zelf verdediging tegen de Arabische guer rilla's. De vergadering werd belegd ter bespreking van de vergeldings maatregelen. Goed voorbereid De Israëlische aanval was goed voorbereid. De luchtmacht werd inge schakeld nadat de grondstrijdkrach ten, die een groep Palestijnse com mando's ten zuiden van de Dode Zee tot over de bestandslijn achtervolg den, onder vuur werden genomen door Jordaans artillerie. Bij het bom bardement vielen slachtoffers. Hoe veel is niet bekend. Een Jordaanse militaire woordvoer der zei dat ook aan Israëlische zijde doden zijn gevallen. De slachtoffers werden door hefschroefvliegtuigen weggevoerd. Het politiebureau van Gharandal, dat ongeveer ten oosten van de bestandslijn staat, werd door I het Israëlische bombardement bescha- digd. Volgens het persbureau voor het Nabije Oosten in Cairo, dat een Jor- daans communiqué aanhaalde, zou den drie Israëlische pantserwagens J zijn vernietigd. De luchtaanval op doelen in Syric trof twee bases waar Palestijnse guerilla's worden opgeleid: in El Hamme en Maisaloun ten noord westen van de hoofdstad Damas cus. Alle Israëlische vliegtuigen keerden zonder verliezen terug. El Hamma is het voornaamste opleidingskamp voor El Fatah en het Palestijnse bevrijdingsfront, vanwaar ook saboteurs naar andere kampen in Egypte en Jordanië wor den gezonden. Het tweede kamp. bij Maisaloun, leidt saboteurs op voor kampen in het zuiden van Libanon. Beide ba ses liggen aan de hoofdweg tussen Damascus en de Libanese hoofdstad Beiroet. Er zou een luchtgevecht geleverd zijn met Syrische vliegtuigen. Britse wapens LONDEN Engeland zal Israel wellicht een aantal van zijn sterkste j en moderne tanks Chieftains leveren, hoewel de Arabieren met handels- en politieke tegenmaatre- i gelen hebben gedreigd. Londen zou de beslissing afhankelijk maken van I het standpunt van Nixon en van de aard der Israëlisohe vergeldings- acties. WASHINGTON De 78-jarige Amerikaanse oud-president Eisen hower is vannacht in het Walter Reed-hospitaal in Washington geope reerd wegens een acute darmverstop- pig, waarvan hij zaterdag last had gekregen. Na afloop van de ingreep werd meegedeeld dat Eisenhower het goed maakte. De succesvolle operatie, die bijna tweeëneenhalf uur duurde, werd uit gevoerd door een team van elf man. De oud-president ligt al sinds mei 1968, toen hij een hartaanval kreeg, in het ziekenhuis. In augustus volg den nog twee hartaanvallen, maar daarna ging zijn toestand steeds voor uit. Afgewend? 1~\E kans op een conflict om Berlijn Is kleiner, nu Bonn in princi pe bereid is de Westduitse president elders te kiezen. In hoever Moskou aan de voorwaar den van Bonn tegemoet wil komen, moet nog blijken. Wel heeft het veel belang bij het voorkomen van een krachtproef met Amerika. Wat ook de motieven van Bonn zijn geweest het is van grote beteke nis dat het in feite al heeft afgezien van het formele recht, Berlijn te ge bruiken voor presidentsverkiezingen. Verdediging TSRAËL is niet van plan de Pa lestijnse commando's hun gang te laten gaan, nu de VN opnieuw niet bereid zijn hun terreurdaden open lijk af te keuren. Deze commando's zijn met name in Jordanië de stoottroepen ge worden van de Arabische landen die zich niet willen neerleggen bij hei voortbestaan van Israël. Actieve zelfverdediging noemt Israël de maatregelen die het zal gaan ne men. Zij zullen zonodig over de gren zen worden achtervolgd. Deze vorm van zelfverdediging is mogelijk omdat de Arabische lan den nog steeds op voet van oorlog met Israël leven. Zij zal de spannin gen niettemin groter maken. Intussen zien de grote mogendheden werkeloos toe. Ook de bevriende re geringen, die Israël in kennis heeft gesteld van de stappen die het nood gedwongen moet nemen. Ulster President Nixon van de Verenigde Staten die op zijn Europese mis sie Nederland overslaat is gisteren op zijn eerste etappeplaats Brussel aangekomen, waar hij op het vlieg veld door koning Boudewijn en premier Eyskens werd afgehaald. Op de foto: de Belgische vorst tij dens zijn welkomstspeech op het vliegveld. Op een buitengewoon partijcon-' gres heeft NPD-leider Von Thadden gezegd, dat zijn partij zal deelnemen aan de presidentsverkiezingen. Van Oosteuropese zijde is scherpe kritiek geoefend op deelneming van de NPD aan deze verkiezingen. GORINCHEM Zondagmorgen is een personenauto met drie zusters Franciscanessen uit Woudrichem op rijksweg 15 van de weg geraakt en in een sloot beland. De bestuurster, de 44-jarige zuster G. Kunst, is daarbij verdronken. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE .ABONNEE OPGEEFT.Ï Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Weer twee branden ZOETERMEER De politie vermoedt dat de vannacht in Zoetermeer uitgebroken bran den het werk zijn van een pyro maan. Een hooiberg en een enkele hon derden meters verder gelegen boeren schuur, beide aan de Rokkeveense- weg, zijn vannacht in vlammen op gegaan. De branden braken bijna ge lijktijdig uit. Bij de uren durende blussing verleende de brandweer van Benthuizen assistentie. Dat opzettelijk brand is gesticht, wordt mede aangenomen omdat in de nacht van 24 op 25 januari zich in Zoe termeer tegelijk drie boerderij bran den voordeden, ook toen tamelijk dicht bij elkaar. An ti-concep t iepi I voor honden LONDEN In Londen komt vol gende maand de eerste anti-concep tiepil voor honden op de markt. Hij zal alleen verkrijgbaar zijn via die renartsen. ..Van confrontatie naar overleg" TN Ulster, het Britse noordelijke deel van Ierland, wordt vandaag aan de stembus beslist, of een poli tieke oplossing mogelijk is voor het conflict tussen protestanten en rooms- katholieken. Premier O'Neill heeft vervroegde ver kiezingen uitgeschreven om in het parlement een meerderheid achter zich te krijgen die een eind moet ma ken aan de achterstelling van de r.k. minderheid. Vooral zijn partijgenoten heeft hij voor een duidelijke keus geplaatst. De premier heeft niet geschroomd zich tegen degenen onder hen te ke ren die niet voor rede vatbaar zijn. Als zijn poging niet slaagt, wachten Ulster nieuwe moeilijkheden, waar van de gevolgen nauwelijks overzien kunnen worden. BONN Oost-Duitsland zou bereid zijn met het stadsbestuur van West-Berlijn over een pas- senregcling in onderhandeling te treden wanneer de Westduitse regering ervan afziet de bonds president op 5 maart in West- Berlijn te laten kiezen. Voor Bonn betekent het Oostduitse voorstel een concessie, want onder handelingen over een passenregeling heeft partijleider Ulbricht altijd van de hand gewezen. De laatste maal dat Westberlijners tijdens Pasen en Pinksteren hun verwanten in Oost-Berlijn op grond van een rege ling tussen beide stadsdelen een be zoek konden brengen was in 1966. Sindsdien kon men alleen voor drin gende familieaangelegenheden een toelatingsbewijs krijgen. Als onderhandelaar voor Ulbricht trad op de Russische ambassadeur in Bonn, Seymon Tsarapkin. Hij had eerst zaterdag een onderhoud gehad met kanselier Kiesinger in Bonn. Na ruggespraak te hebben gepleegd met Moskou kwam een tweede onderhoud in Stuttgart waar Kiesinger zondag naar toe reisde. Tsarapkin zei tegen Kiesinger dat Rusland een regeling van het conflict om de presidentsverkiezing als een voor de betrekkingen tussen Bonn en Moskou een bevorderlijke stap zou beschouwen. De kanselier betitelde het voorstel als „een bemoedigende mededeling". Kiesinger had echter, zo lichtte een regeringswoordvoerder later toe. vastgesteld, dat over een verplaatsing j van de omstreden verkiezing pas een besluit genomen zou kunnen worden wanneer concrete voorstellen ter ta- fel komen. Deze moesten naar de me- j ning van Kiesinger „duurzame en positieve regelingen" voor het ver- j keer tussen de Berlijners in West en Oost inhouden. Direct na het gesprek nam Kiesin ger contact op met de Westberlijnse I burgemeester Schütz en met minister van buitenlandse zaken Willy Brandt, die op het ogenblik in New York I verblijft. Gok de geallieerde bondge- noten, Amerika, Engeland en Frank- rijk werden van de ontwikkelingen op de hoogte gehouden. Achtergrond van het onderhoud tussen Tsarapkin en Kiesinger is vol gens betrouwbare bronnen blijkbaar een brief, die Walter Ulbricht zater dag aan minister Brandt heeft i geschreven. Aangezien Brandt er niet was is de brief door de minister voor zaken geheel Duitsland betreffende, Wehner, geopend. Ulbricht zou daar in hebben laten weten, dat West-Ber lijn als „zelfstandige politieke een heid" met Oost-Berlijn contact kan opnemen over een passenregeling voor de Paasdagen. „De DDR is be reid een voorstel positief te overwe gen", zo schreef Ulbricht. Welingelichte zegslieden te Bonn hebben gezegd, dat er spoedig onder handelingen komen en dat snel een besluit zal worden genomen om de verkiezingen naar een andere plaats over te brengen. BRUSSEL President Nixon van de VS, die een be zoek van een week aan West- Europa brengt, heeft vanmor gen in een toespraak tot de permanente NAVO-raad in Brussel zijn Atlantische part ners toegezegd dat veelvuldig overleg in NAVO-verband zal worden gevoerd, speciaal over problemen die betrekking heb ben op de te verwachten on derhandelingen tussen de Verenigde Staten en de Sow- jetunie. Wij staan aan het eind van een pe riode van confrontatie en beginnen een periode van onderhandelen, zei hij. Wij zullen met nieuwe aandacht luisteren naar de NAVO-partners, niet alleen omdat ze daar recht op hebben, maar ook omdat de VS hun denk beelden willen weten. De NAVO moet volgens Nixon na twintig jaar aangepast worden aan de nieuwe omstandigheden in de wereld: de eenheid als gevolg van gezamen lijke vrees moet vervangen worden door een gemeenschap van gezamen lijke doelstellingen. De NAVO-landen moeten niet alleen hun wapens bij een brengen maar ook hun denk kracht. In de moeilijke jaren die voorbij zijn heeft men geleerd dat geen enkel land het monopolie van de wijsheid bezit. De NAVO is opgericht als gevolg van vrees voor Sowjet-agressie. Wat is nu de aard van die dreiging? Des tijds waren de Europese economieën nog geschokt door de oorlog, terwijl ze nu bloeien. De vraag is zich hoe zich deze nieuwe omstandigheden moeten weerspiegelen in de gewij zigde relaties tussen de NAVO-lan den, aldus Nixon. Gezamenlijk moet men nu andere problemen proberen meester te wor den: vervuiling van lucht en water en de verstopping van de steden. Nu de NAVO haar derde decennium ingaat is er een kans om meer te worden dan ooit tevoren: een bolwerk van vrede, een architect van nieuwe mo gelijkheden van deelgenootschap en een levend forum van nieuwe denk beelden en technieken, die het leven van de volken kunnen verrijken", zei de Amerikaanse president. Kort na zijn aankomst in Brussel gisteravond om negen uur sprak Nixon met koning Boudewijn, voor namelijk over de ontwikkelings hulp, daarna met enkele leden van het Bel gische kabinet. Vanmorgen zou Nixon nog een ge sprek hebben met de secretaris-gene raal van de NAVO, Manlio Brosio, en vanmiddag met de voorzitter van de EEG-commissie, Jean Rey. Tegen de avond zou hij doorvliegen naar Lon den. (Meer over het bezoek van Nixon elders in deze krant). Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. O hokje zwart maken naar keuze Mertens: Al* de regering niets dwei Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden UTRECHT Zolang de regering niets doet om een eind te maken aan prijsop drijvingen, zal het Neder lands Katholiek vakverbond de namen van de producen ten en hun artikelen waar van de prijzen te hoog lig gen publiceren en de con sumenten adviseren een ge richte kopersstaking te be ginnen. Op een bijeenkomst van NKV- propagandistcn in Utrecht zei voorzitter P. J. J. Mertens za terdag, dal men kan kiezen tus sen nieuwe looneisen van de vakbeweging en maatregelen tegen de prijzen. „Als men daarvoor geen middelen heeft, dan schept men ze maar, destijds kon men ook in een paar dagen een loomvetje maken", aldus de heer Mertens. De consumenten moeten prijsbewust worden, niet zon der meer een vaak te hoge prijs betalen en onjuiste prijs stellingen melden aan het ministerie van economische zaken. Volgens de heer Mertens kan de prijsstijging in Al MERTENS „Met name noemen". januari nauwelijks eerlijk worden genoemd. „Onder hel mom van de BTW wordt dagelijks met percentages ge goocheld, waarbij het hoogste BTW-tarief (twaalf procent) veelal gemakshalve maar wordt afgerond op twintig of zelfs dertig procent. ACHTERSTANDEN Men heeft de chaos rondom de BTW aangegrepen uin vermeende prjjsachterstanden recht te trekken, aldus de heer Mertens, terwijl de consument daarnaast by bepaal de artikelen wordt getracteerd op prysverhogignen, ook onder het etiket van de BTW, zonder dat voor deze pro- dukten een BTW-tarief geldt. Prijsdalingen die voor som mige artikelen het gevolg zouden moeten zyn van de invoering van de BTW, worden niet aan de consument doorgegeven. Volgens de heer Mertens zyn de prjjzcn de laatste weken met zes tot zeven procent gestegen. De ervaring heeft in Duitsland geleerd, dat de BTW zichzelf weer corrigeert naarmate de fabrikanten en verkooporganisa ties meer vertrouwd raakten met het nieuwe belasting systeem. „Maar inmiddels betalen wy het gelag van deze cursus in BTW-cyferen." De minister moet nu eens ernst maken met de hon derden klachten die hem bereiken over ongebreidelde prijsstijgingen. Tenslotte zei de heer Mertens, dat de con sumenten zich, als de regering niet ingrypt. moeten mo biliseren om die artikelen die ten onrechte duur worden verkocht, te boycotten. SPREUK Er zijn niet veel geluiden in het leven belangwekkender dan een klop op de deur. LAMB „Het i* gelukkig voor u, dal ik i auto niet behoef 1c lenen." Vooruitzichten voor woensdag: aantal uren zon: 3 of mee: Min. temp.: 1 tot 6 graden jnder normaal. Max, temp.: 1 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. êmÈÊm tucK» flRi WfmmW% DE BILT Tussen een ge- bied met lage barometerstanden, dat zich uitstrekt van de Golf van Genua, via Ierland naar de zuidpunt van Groenland, er. een hogedrukgebied boven Rus land, wordt een zuidoostelijke luchtstroming in stand gehou den. Hiermee werd gedurende het I weekeind droge lucht naar ons I land getransporteerd, wa .rin op uitgebreide schaal opklaringen voorkwamen. In het zuiden van j ons land liepen de middagtem- peraturen plaatselijk op tot 10 graden. Intussen stijgen de barome ters boven het Kanaal, waar door de wind by ons gaat af nemen. Boven Noord-Duitsland be vindt zich in de oostelijke stroming een front dat de schei ding vormt met koudere lucht Dit front kan het komende et maal tut het noorden van ons land doordringen, zodat vooral daar met lagere temperaturen rekening gehouden moet wor den. ,.2,5, februarl: zon °P 07-33. onder I 18.12: maan op 10.62. onder 04.10: maan volle maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1