Wallstreet voor maatregelen Nixon Kerkelijke luchtbrug aangevallen KRITIEK OP BELEID VAN UDINK DOW JONES GEVOELIG LAGER Aanslag op warenhuis in Jeruzalem; spanning rond Israël stijgt Slippen en slalom rijden op Ypenburg Prototypen DAF-66 beproefd VUILNISBAKKEN NIET VOOR NIXON COMPUTER IN VW Last fiscus te zwaar FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Recreatie/cultuur jaarlijks bijna miljard gulden Honda-reekw uitgebreid 9 ZATERDAG 11 FEBRUARI 1969 Rapport universiteiten (Van onze parlementsredaetie) DEN HAAG In het evaluatie rapport van enkele universiteiten over de ontwikkelingshulp wordt nogal scherpe kritiek geleverd op de j manier, waarop de regering Neder- j landse vrijwilligers naar de ontwik kelingslanden stuurt. Volgens het rapport zijn de in vesteringen veel hoger dan het te verwachten rendement. Zo zouden bouwvakarbeiders naar ontwikke lingslanden zijn gezonden, die niet op de hoogte waren van de bouwmetho den en toepassing van materialen in die landen. Het rapport pleit dan ook voor een betere opleiding en een ho ger niveau van de vrijwilligers. Minister Udink van Ontwikke lingshulp zal zijn beleid op lange ter mijn niet op basis van dit rapport kunnen vaststellen. Er wordt in het rapport namelijk geen enkele aan dacht besteed aan de omvang van de hulp en de „voorkeursbehandeling" van de West en Indonesië. Wel wordt er uitvoerig gesproken over de kwa- I' liteit van de te verstrekken hulp. IHet rapport is het in grote lijnen eens met de gisteren gepubliceerde nota van de PvdA. als het gaat om de kleine projekten in meer landen. l' Minister Udink voelt meer voor grote projekten aan landen die een „voor keur" hebben. Overigens zal het evaluatierapport niet tijdens het volgende week te houden debat over de ontwikke lingshulp in de Tweede Kamer aan de orde komen. Minister Udink is niet bereid het te publiceren. Over enkele maanden komt er wel een apart debat aan de hand van het rapport, waarbij uiteraard het mi nisteriële beleid op deze punten ter sprake zal komen. AiMSTERDAM Doordat Wallstreet gedurende vier ach tereenvolgende dagen flauw ge stemd was, konden ook de West- europese beurzen het koerspeil niet handhaven. De internatio nale politiek (Nabye Oosten, Berlijn) en de vrees in Amerika voor verdere maatregelen ter beteugeling der inflatie, brach ten het Dow Jones-gemiddelde gevoelig lager. Van de interna tionale aandelen waren op onze beurs vooral Kon. Olie en AKU lager. De surtax van 10 procent voor de inkomsten- en vennootschapsbe lasting in de Ver. Staten blijft voor lopig gehandhaafd, terwijl men in Wallstreetkringen bang is voor ver dere maatregelen van president Nixon. b.v. op het gebied van de ren te. Het Int. Mon. Fonds verwacht, dat het lopend jaar voor Amerika een aanzienlijke verbetering van de han delsbalans zal brengen. Het Dow-Jo- nes-gemiddelde voor industriëlen is in vier dagen tijds met ruim 35 pun ten gedaald tot 916. Gezien het hoge koerspeil in Ame rika is een tijdelijke verzwakking van de beursstemming wel begrijpe lijk. Men verwacht niet, dat de rege ringsmaatregelen tot een ernstige cri sis zullen leiden. Men wil de inflato- re uitwassen corrigeren, zonder te j vervallen in een uitgesproken depres- j sieve toestand In hoever zulks ge- lukken zal, moeten we afwachten. Op het ogenblik spelen ook ontwik- kelingen rond Israël en Berlijn een I rol. terwijl op de achtergrond toch j ook de Vietnam-oorlog een slepende kwestie is. Gisteren was de New Yorkse beurs gesloten wegens Was- I hington's Birthday zodat we tot dins- dagavond moeten wachten, alvorens met de belangrijke verdere ontwikke- j ling van Wallstreet op de hoogte te zijn. Het is duidelijk, dat vooral Kon. i Shell gevoelig was voor de daling in J Amerika. Dit fonds werd vanuit j Wallstreet aangeboden, zodat de no- tering van 186 tot ruim 179 deze week terugviel, een koersverlies van 35 punten. Zoals bekend, komen vol- I gende week, 27 dezer, de resultaten over het vierde kwartaal voor het voetlicht. Het is verder de beurs opgevallen, dat voor de uitgifte van nieuwe Noordzee-concessies, in verband met boringen naar olie en gas, grote be langstelling bestaat. Vijftien oliecon cerns of combinaties van onderne mingen hebben aanvragen voor opsporingsvergunningen bij de Ned. regering ingediend en het spreekt vanzelf, dat de Kon. Shell via de Ned. Aardolie Mij een flinke partij der concessies wil gaan exploreren. Optimisme Die grote belangstelling van de zijde der olieconcerns voor boringen op het Noordzee-plat wijst er o.i. op, dat men goede verwachtingen koestert. Van 11 boringen, welke tot dusver verricht zijn, hebben een drietal resultaten opgeleverd, al staat nog niet vast, of de vondsten van grote betekenis zijn. Philips werd duidelijk gesteund door het bericht, dat deze maand nog gestart wordt met de verkoop van een serie computers voor kleinere be drijven. De koers van dit fonds handhaafde zich op ruim 167. Ook Kon. Hoogovens bleven gped op p.eil en, verlieten de week op 108.30. In zake de nikkelwinning in Indonesië is een 'overeenkomst gesloten en Hoogovens doet via haar dochtermij Oost Borneo daaraan mede. Wereldhaven De Wereldhaven doet het fan tastisch goed. Gezien het win- vermogen, ook in het nieuwe boekjaar, heeft de koersontwikkeling deze week het goed gedaan, want het contante dividend van 20 procent werd ruim ingehaald. Diverse z.g. glamourfondsen wer den lager verhandeld door winstne ming. Bergoss daalde van 705 tot 690 pet., Heinekens Bier van 182 tot 175 (28 punten lager), Billiton Mij liep terug van ƒ198 tot ƒ192.50, dus een verlies van ruim 27 punten. Ver. Bredero was aangeboden we gens een teleurstellende dividendaan kondiging (van 537 naar 510 pet.) .ter wijl de aand. Norit daalden van 126 tot ƒ110 (80 punten lager), wegens een dividendverlaging van 29 tot 26 en minder opwekkende bedrijfsbe- richten. Niet elk huwelijk is harmonisch, dat weet men. In vennootschapsland heeft men dat ervaren met de fusie Scholten-Foxhol en Honig. In „de top" heeft het behoorlijk gerommeld en er hebben nogal mutaties plaats gevonden. De jongste jaarvergadering leverde het bestuur veel kritiek op, maar men moet volgens de nieuwe pres.-direkteur, niet langer „oude koeien uit de sloot halen", maar voorwaarts kijken. Een en ander heeft de koers van dit chemisch be drijf met aardappelmeel als voor naamste „poot om op te staan", geen goed gedaan de laatste maanden. Koers gisteren 69.50. Het jaarverslag van de Amro Bank was zeer goed. De nettowinst steeg van ƒ52 miljoen tot ruim ƒ60 mil joen. Het dividend wordt verhoogd tot 15 procent, waarvan desgewenst 5 proc. in aandelen. Ondanks de toege nomen concurrentie tussen de bank bedrijven is er toch een mooi winst cijfer voor de dag gekomen, hetgeen mede te danken is aan de internatio nale uitbreiding der zaken. (Euro geldmarkt) De jongste staatslening werd een groot succes. Er werd voor circa ƒ1400 miljoen ingescsreven, de toe wijzing was 24,2 pet. Een mooi resul- I taat voor de Schatkist. De lening werd vastgesteld op 350 miljoen Dit is de ravage, die ontstond I nadat leden van het volksfront voor de bevrijding van Palestina i een bom hadden laten ontploffen in een supermarkt in Jeruzalem. Twaalf mensens kwamen erbij om het leven en 50 werden ge- j wond. Een Australische waar nemer van de VN, majoor Keeler Skinner, die eveneens door de 1 explosie werd gewond, krijgt hier eerste hulp. Zestig doden in Oemoeahia DEN HAAG/OEMOEAHIA De luchtbrug naar Biafra. opge zet door Joint Church Aid, de verenigde hulporganisatie van katholieke en protestantse ker ken uit de gehele wereld wordt bedreigd. De Nigeriaanse luchtmacht heeft bomaanvallen gedaan op pas aange kochte Globe-Masters. Vier vliegtui gen werden beschadigd. Het aantal landingen op het vliegveld Oeli in Biafra is gedaald tot zes per nacht. Door de voortdurende bomaanval len moeten sommige vliegtuigen overrichterzake naar Sao Tome te rugvliegen. Andere wachten uren lang in de lucht. Inmiddels zijn er met de kerkelijke luchtbrug al 1400 geslaagde vluchten gemaakt. Lening ingetrokken De Nigeriaanse luchtaanval in Oe moeahia heeft donderdag aan zestig mensen het leven gekost. Het bom bardement heeft negen gebouwen ge troffen. Het leningsaanbod van 3,6 miljoen gulden dat de Nederlandse regering gedaan had aan de federale regering van Nigeria is na de ter- mijnverstrijking op 20 februari inge trokken. Minister Udink overweegt bet geld nu beschikbaar te stellen ean hulpverleningsorganisaties. Brazilië is technisch in staat een atoombom te maken, aldus de direc teur van het Braziliaanse instituut Voor kernenergie. TEL AVIV De spanning in het Nabije Oosten is gisteren verhoogd door een bomaanslag i in een groot warenhuis in Jeru zalem waarbij twee mensen 1 werden gedood en verscheidene gewond. Arabische terroristen brachten in het warenhuis, waar op dat ogenblik 200 mensen aan het winkelen waren, 4 tot 5 kilogram dynamiet tot ont- ploffing. Het volksfront voor de bevrijding j van Palestina deelde mee dat het verantwoordelijk is voor de aanslag. Een Libanese militaire woordvoer der zei gisteren dat Israëlische vlieg tuigen boven het zuiden van Libanon hebben gevlogen. De toestellen zou- DEN HAAG De overheidsuitga ven voor cultuur en recreatie bena deren de miljard gulden per jaar. In 1967 bedroeg dit bedrag precies 905 miljoen. Er is een jaarlijks stij gingspercentage van 25. De sport heeft, met 166 miljoen gulden, ruim een kwart van de totale uitgeven. Bijna uitsluitend de ge meenten brengen de kosten hiervoor op. Het rijk draagt met twee procent bij. De culturele en recreatieve uitga ven komen in hun geheel voor reke ning van het rijk. den volgens de woordvoerder door de Libanese luchtdoelartillerie zijn ver dreven. Een Israëlische woordvoerder in Tel Aviv zei echter niets te weten van dit incident. Jarring Terwijl de toestand in het Nabije Oosten geladen is werd in New York j bekendgemaakt dat Oc Thants speci ale afgevaardigde Gunnar Jarring naar het Nabije Oosten was vertrok ken voor directe besprekingen met de ministers van buitenlandse zaken van Israël en Egypte. In diplomatieke kringen zei men dat Jarring meent dat er nu ruimte is voor nieuwe onderhandelingen hoewel de vertegenwoordigers van de Grote Vier bij de VN geen over eenstemming hebben kunnen berei ken over nieuwe openbare steun aan de missie van de Zweed. De Grote Vier zouden het er wel-over eens zijn dat een permanente regeling van de crisis via de missie-Jarring' tot stand moet komen. Het Russische regeringsblad Izwestia heeft in verband met de aanval door A- rabische commando's op een Israëlisch toestel in Züricn, Israël verweten dat het zich gehaast heeft dit incident aan te grijpen om „een oorlogshyste- rie te ontketenen en de toestand in het Nabije Oosten gevaarlijker te maken". Het blad verzwijgt dat de aanvallers Arabieren waren. Dit is het eerste bericht over de aanval in de Russische pers. Gelijk met het in dienst treden van 100 buitenlandse stewardessen, onder wie 22 Nederlandse, bij Alitalia, heeft de taliaanse lucht vaartmaatschappij de meisjes in een nieuw uniform gestoken. Het ensemble bestaat int een groene deux-pieces van wol, een zacht groene wollen kamgaren mantel, een blauw vilten hoedje en schoenen en laarzen van kalfsleer. Een even charmante als kleurrijke attractie voor de passagiers. CAIRO Het is niet bekend of de besprekingen tussen de eigenaars van veertien schepen die in het Suezka- naal vastzitten en functionarissen van deze waterweg vandaag zullen worden hervat. Gisteren hebben een Zweedse en j twee Nederlandse deskundigen vieren eenhalf uur geconfereerd om de schepen uit het Groot Bittermeer te 1 laten gaan. i BRUSSEL Vuilnisbakken zijn bijzonder ontsierend en bovendien oncon troleerbare gevaarlijke objecten. Een Belgische regeringscommissaris is daar ook achter gekomen cn heeft de bewoners langs de route die de Amerikaanse president Nixon zal volgen laten weten dat de vuilnisbakken binnen moeten blijven. Niet zo heel erg omdat de vuilnisophaaldienst toch verstek zal laten gaan. Nixon komt zondagavond in Brussel aan. Maandag zal hij rijden door een stad zonder vuilnisbakken. Twee uur voor zijn passage moeten ze weg zijn gehaald door de bewoners. Anders doel niet vuilophaaldienst van Brussel dat. maar de politie voor deze keer. De DAF-fabrieken experimente ren met een aantal prototypen van automobielen, waaruit de grote DAF moet worden ontwikkeld. Deze DAF, die de type-aanduiding DAF-66 krijgt, zal worden uitgerust met een 1600 cc motor, die een ver mogen van 70 k 80 pk en een top van 160 km moet leveren. De motor wordt door DAF zelf ontwikkeld. Evenals de andere versies zal ook de 66 een Variomatic krijgen. Ander DAF-nieuws is er voor de sportieve doe-het-zelvers. die hun DAF-55 pittiger willen laten wegstuiven. Voor hen heeft de fa briek drie opvoersets in de handel gebracht, die samen 2400 gulden kosten. Wanneer men deze heeft ge monteerd, mag men de 55 officieel "55 Marathon" noemen, een naam die trouwens ook op het bijgelever de naamplaatje staat. Door het aanbrengen van de sets (in 10 seconden op de 80 km. tegen 13 seconden bij de huidige uitvoe ring). Ook de wegligging wordt er door verbeterd. wordt de top 148 km (tegen 136 km normaal). De acceleratie wordt feller ANWB-tips voor ivegbeheerders Om bij wegopbrekingen het ge vaar voor het verkeer zoveel moge lijk te beperken heeft de ANWB een memorandum („Verkeersmaatre gelen bij werken in uitvoering") uit gegeven, dat in een oplage van 12000 is verspreid over wegbeheerders, politie, wegenbouwers en andere instanties, die bij de verkeersveilig heid zijn betrokken. In dit boekje staat precies aange geven welke borden moeten worden geplaatst, hoe zij moeten worden ge plaatst en hoe men de weg moet afbakenen. Doel is te komen tot een meer uniforme wijze van ver keersregeling om eventuele verwar ring tot een minimum te beperken. Het boekje is gratis verkrijgbaar bij de verkeersafdeling van de ANWB. NVV fel tegen prijzenstijging UTRECHT De vakbeweging zal zich fel tegen de prijsstijgingen moe ten verzetten. De looneis is daarbij bet enige wapen. Hel NVV stelt dit in haar orgaan „De Vakbeweging." Het Nederlands verbond van vak verenigingen concludeert dat hier en daar de lonen al weer met de vinger worden nagewezen. Van een loon- en prijsspiraal worden de werknemers niet beter. In het art kei wordt gesteld dat Nederland de vorig jaar geboden unieke kans de lonen met vijf pro cent te verhogen voorbij heeft laten gaan. De productiviteit steeg immers in 1968. Het NVV wijst minister dr. H. J. Witteveen als de schuldige hier- over Suezkaiiaal? Aan de reeks van Japanse merken, waarmee op de Euro pese markt wordt gepenetreerd. is een nieuw toegevoegd: de Mazda 1200. Het is een fraai gestyleerde vierpersoons wagen met een vermogen van 68 (DIN)pk's en een top van 140 km per uur. De auto heeft een gescheiden remsysteem met schijfremmen op de voorwielen. De nieuwe anti-slipschool van de KNAC op een deel van het vliegveld Ypenburg (17 februari geopend), be tekent een belangrijke uitbreiding van mogelijkheden voor Randstad-automobilisten om hun stuurvaardigheid te vergroten. Want niet alleen wordt men er in de gele genheid gesteld in een van de vier lesauto's (twee Renaults 4 en twee Renaults 8 in fel oranje kleur) te leren hoe men snel uit een slip kan komen, maar ook zullen nog lessen de adspirant-automobilistcn er de kans krijgen solo te rijden. Eind deze maand gaat een grote rijschoolcombinatie namelijk (op een ander gedeelte van het terrein) instructielessen geven aan hun leer lingen. Naast solorijden zullen deze leerlingen op dit afgesloten parcours ook diverse handelingen kunnen verrichten, die op de openbare weg niet mogelijk zijn (o.m. slalom). De ze laatste oefeningen worden uite raard onder toezicht van de (eigen) instructeur gedaan. In de naaste toekomst zullen op Ypenburg ook automobilisten te recht kunnen die zich willen oefe nen in het rijden met een caravan. Daartoe is men thans bezig een kunstmatige helling aan te leggen. Het totale oefentraject is 1,2 km lang. De slipbaan maakt hiervan 230 meter uit. Volkswagen heeft de reeks van 1600-modellcn uitgebreid met versies, waarin een elektronisch ge regeld benzlne-inspuitsysteem is aangebracht. De fabriek heeft daar mee nu ook voor de auto de compu ter in huis gehaald; een compu- ter-in-zakformaat dan, die ondanks de 250 onderdeeltjes met gemak in het luchttoevoerkanaal in het linker achterspatbord kon worden onder gebracht. Dit resulteert In een efficiënter ge bruik van de brandstof, terwijl bo vendien een schonere verbranding wordt bewerkstelligd. Wat de prestaties betreft: Volkswagen heeft vastgesteld, dat de top 6 km hoger komt te liggen, dat het verbruik 1 tot 3 liter per 100 km daalt en dat feller kan worden geac- wordt verschaft, celeerd. LET BIJ KOU OP ONTSTEKING Startmoeilijkheden in de kou? Die kunnen heel dikwijls worden onder vangen als men maar zorgt dat de wagen in een goede conditie ver keert. Weliswaar verliest de accu bij lage temperaturen een groot deel van zijn capaciteit (bij 17 graden onder nul zeker 50 procent,) een verlies waaraan men niets kan doen, maar dat hoeft zeker niet te beteke nen dat men daardoor de auto niet op gang zou kunnen krijgen. Veel ellende kan worden voorko men door het ontstekingscircuit in goede staat te houden, d.w.z. de bougies, contactpuntjes en con densator. Raadzaam is deze elke 10.000 km na te laten kijken. Dat voorkomt leeglopen van de accu en wellicht het onnodig kopen van een nieuwe. De meerprijs van deze versies is ruim 500 gulden, aanzienlijk minder dus dan benzine-injectiesystemen van het conventionele type. Deze hoge kosten (twee- tot viermaal zo hodg als die van het computer-sys teem) hebben de meeste fabrikanten er tot nu toe van weerhouden de carburator af te schaffen, ondanks het feit dat de superioriteit van brandstof-injectie boven carburatie duidelijk bewezen is. Nadelen van de carburateur zijn, dat hij verstopt of ontsteld kan ra ken, kan overlopen of bevriezen, terwijl hij nooit een werkelijk ge lijke en homogene gastoevoer naar elke cilinder kan bewerkstelligen. Bovendien kan hij beslist niet met mathematische exactheid het mengsel doseren voor de voortdu rend variërende motorbe- lastingstoestanden. Met inspuiting wordt bereikt, dat de voeding voor elke cilinder binnen scherpe nauwkeurigheidsgrenzen wordt gedoseerd en aan elke cilin der een gasmengsel van een dicht bij het ideale liggende homogeniteit Nadat vorig jaar Shell langs dc rijksweg Utrecht-Den Haag benzine pompen met een automaat voor munten en bankbiljetten plaatste, is Total met een dergelijk experiment gevolgd, doch nu binnen de bebouw de kom: aan de Horvathwcg in Schiedam. Door middel van een keuzescha kelaar kiest de automobilist het ge wenste produkt (super of normaal) en kan clan nadat een bankbiljet van tien gulden of een rijksdaalder in de tankautomaat is gedeponeerd, de pomp in werking stellen volgens een op de pomp en automaat aange brachte handleiding. De automobilist ontvangt een kas sabon, die behalve het bestede be drag ook aangeeft hoeveel BTW in dat bedrag is begrepen. De automaat kan ook 's nachts worden bediend. De pompen zijn voorzien van een inbraak-alarm. Dit is de Honda 600, die naast de al eerder geïntroduceerde N 360 op de markt is gebracht. Op een iets andere grille na, is het wagentje het evenbeeld van de N 360. uiteraard dan met een wat sterkere motor: een 598 cc, die een opmerkelijke top van 135 km levert. Op de RAI zijn ook de drie nieu we versies, die van beide basis-mo dellen werden afgeleid, te zien. Het zijn de Honda N 600 AT, een auto matische versie van de N 600 (uitge rust met een Hondamatic transmis sie: de Honda N 600 GTL in Gran Turismo-uitvoering en de Honda N 400 L, een overgangsmodel tussen de N 360 en de N 600. De tienduizenden bedrijven die vracht- en bestelwagens gebruiken, zijn zeer beducht voor verhoging van de fiscale druk op het gebruik van hun vervoermiddelen. Dat blijkt uit de vele klachten die binnenko men hij de Algemene Verladers- en Eigen vervoerders Organisatie (EVO). Vooral in de sectoren van het klein- en middenbedrijf, waarin men veel met specifiek bestelwerk en dienstverlening door lichte vracht- en bestelauto's te maken heeft, is men zeer ontstemd over de wijze, waarop zij fiscaal in de klem worden genomen. Met 119.000 auto's maakt deze categorie ruim 44 pro cent uit voor het totale aantal auto's voor goederenvervoer. De EVO heeft uitgerekend, dat van elke 100 gulden gebruikskosten bij de lichte vracht- en bestelwa- gds thans al 20 tot 30 gulden naar de fiscus gaat in de vorm van mo torrijtuigenbelasting en accijns op motorbrandstof en smeermiddelen. In vijf jaar is het niveau van de verkeersbelastingen met niet minder dan 45 procent gestegen. Na de regelmatige verhogingen van de laatste 20 jaar wordt een nieuwe verzwaring van de lasten door vele bedrijven met vrees tege- moetgezien. Met het oog op kost- prijsverhogende werking vindt de EVO verdere verzwaring volstrekt onaanvaardbaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9