Rol ,Ouwe Nol' uitgespeeld Buigpunt in de geschiedenis Mentaliteit uiterst gevaarlijk Zucht naar spanning werd hem noodlottig AJAX-BENFICA op woensdagmiddag Ketel kokend water hij twee mannen ontploft ervoer is Bouwwereld is ongerust Wegv teleurgesteld Weer afgelastingen voetbal oostenrijks Prof. dr. K. Posthumus: Engels CKB gelast af Concurrentie voor Ajax- supporters Acla Kok naar Zuid-Afrika ZATERDAG 22 FEBRUARI 1969 (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT „Ouwe Nol" hoorde gistermiddag een gevangenisstraf van acht jaar tegen zich eisen. Ook deed de officier van justitie de aanbeveling hem ter beschikking van de regering te stellen om „van harentwege te worden ver pleegd". De 76-jarige verdachte wordt er o.a. van beschuldigd de moord op Donse en De Bruin te hebben uitgelokt, alsook de poging tot doodslag op de weduwe Woortmeijer-Nickel. „Verdachte's arrestatie in verband met ztfn rol in deze roofover vallen", aldus mr. Somerwil, „roofovervallen, die ook in zjjn omge ving zo'n grote afkeuring hadden ondervonden, heeft nogal wat stof doen opwaaien." Vooral In z'n eigen milieu zag men hem nog slechts als de oude man, die niet meer in staat was grote Inbraken te plegen, en die, uitgeblust als hij was. zich alleen nog bezig hield met een heling, of wellicht met een kleine diefstal, maar die nooit enige agressi viteit zou kunnen bedrijven. Men ac cepteerde hem dan ook volgaarne vanwege zijn markante verschijning, zijn grollen en zijn sonore stem een overblijfsel uit de tijd dat hij als standwerker de lachlust van het pu bliek wekte." „In feite was de situatie een geheel andere. Zeker, zijn 76 jaren brachten mee dat hij niet meer mee kon als in vroegere dagen. Maar sinds de Eerste Wereldoorlog, waarin hij hoofd van een smokkelbende was, dronk, dob belde en kaartte, was zijn hang naar het avontuurlijke ongeregelde en on maatschappelijke leven blijven bestaan." Schrik van Arnhem „Zijn agressief, drankzuchtig en crimineel gedrag bezorgden hem de naam „De Schrik van Arnhem". Ge documenteerd als we zijn, weten we dat heling, diefstal, dronkenschap, vernitS^i^en bedreiging aan de orde van de oag *- i zi.in ver- 'huizing in 1931 naar Utrecht .Zijn handelen en scharrelen waren hem ingegeven uit zucht naar avontuur en spanning. Het geld was bijzaak. Zijn verder afglijden bracht mee dat de delicten steeds ernstiger vormen aan namen. Aan de diefstallen en inbraken werd in 1948 een roofoverval op een boer toegevoegd, terzake waarvoor een gevangenisstraf van zes jaar werd opgelegd. Steeds agressiever trad hij op en steeds meer labiele figuren trok hij aan." „Ouwe Nol" rook zijn kansen, zo vervolgde de officier, toen de jonge Hans van Z. z'n levenspad door kruiste, en deze hem, in een dronken bui. de moord op Coby van der Voort opbiechtte. Zoals de jonge Utrechter van zijn kant open stond voor de tips van een vakman, van wie hij wat akon leren, zo begreep verdachte dat Tiij van „deze onversaagde jonge ke rel" veel plezier kon beleven. In een gesprek met getuige Witte- bol een pleegkind van de dochter van Donse, een man ook, die thans door de Utrechtse onderwereld als agent-provocateur wordt gezien had „ouwe Nol" zelfs gezegd dat hij in contact stond met een man, die in staat was iemand met één klap neer te slaan. Mr. Somerwil was van mening dat verd. wellicht door het klimmen der jaren anderen brengt tot het plegen van zeer ernstige misdrijven, waarbij het hem onverschillig is of dat ten koste van mensenlevens gaat. -A- Uiterst gevaarlijk Z'n mentaliteit was uiterst gevaar lijk. Hij was gehaaid, berekenend en ernstig psychopathisch gestoord, doch had tegelijkertijd een heldere en nuchtere kijk op situaties. Niet uit het oog diende te worden verloren dat „ouwe Nol", die overigens een constitutie heeft, waarbjj men wel honderd jaar kan worden, aan een beginnende aftakeling leed. die de nog bestaande remmingen verder zouden kunnen verminderen. De rechtbank diende daarom zeer bedachtzaam te werk te gaan bij het opleggen van z'n straf. Ook in zijn geval moest deze er op gericht zijn de samenleving optimaal te beveili gen voor een recidive. In het psychiatrische rapport had de officier als prognose gevonden dat in de toekomst voor nog veel ernsti ger delicten gevreesd moest worden. Mogelijk had de rapporteur het be denkelijk gevonden dat verd., meer dan voorheen, met vuurwapens ma nipuleerde. De opsteller van het stuk deed althans voorkomen dat „ouwe Nol" wel eens misdrijven, die in het verleden door hem werden uitgelokt, zelfstandig zou kunnen gaan plegen. ■fe Verrassing Ter reconstructie van zijn bewijs, dat verd. anderen het slachtoffer van roofovervallen had doen worden, voerde mr. Somerwil o.a. aan dat uit de getuigenverklaringen op over dui delijke wijze gebleken was dat „ou we Nol" al jaren rondliep met het plan Donse en De Bruin van hun geld af te helpen. In het geval Donse had hij in totaal vier verschillende personen benaderd om de overval te plegen. Ook zei de officier dat het voor velen in z'n omgeving een verrassing was dat verd. na Donse's dood plotse ling veel geld bezat. Zowel in het geval Donse als in dat van De Bruin had „ouwe Nol" mee geholpen de situatie ter plaatse te verkennen. Verdachte's rol in de roofoverval in de Haverstraat, die mevrouw Woort- meijer overigens overleefde, stond volgens mr. Somerwil ook duidelijk vast. „Ouwe Nol" was de conspirator en de tipgever geweest. Hij had ook gezegd dat de weduwe het gebeuren niet moest overleven, omdat èn Hans van Z. cn hij goede bekenden van haar waren (beiden bezochten her haaldelijk een benedenbuur)! Zijn advies had daarom geluid. „Als ze dood is,-gooi hadr dan van de'trap. Dan lijkt het net een ongeluk". Vuile werk De benedenbuur, de als getuige op geroepen, maar ondergedoken Joop van Veltum, had indertijd tegenover de politie verklaard: „Nol had het altijd over een mannetje, die voor hem de karweitjes zou opknappen. Voor mij was het duidelijk dat Nol er op uit was mijn bovenbuurvrouw te pakken. Op de dag van de overval stond het voor me vast dat hij het vuile werk door een ander had laten doen." Een andere getuige, die eveneens niet verschenen was, had verteld dit was in een proces-verbaal vastge legd dat. toen hij eens de woning van verd. verliet en de laatste vroeg wie „die Van Z." eigenlijk was, hij ten antwoord gekregen had: „Dat is nou de man, die straks de Ha verstraat opknapt Die krabbelt niet terug, zoals jij!" De heling van een door Hans van Z. gestolen televisietoestel was vol gens mr. Somerwil in de telasteleg- ging opgenomen, omdat dit feit als het ware het venster was, waarop men, in strafrechtelijke zin, het ge zicht kreeg op de samenwerking tus sen de eerste en „ouwe Nol". Onder de indruk en de ogen neergeslagen verlaat Hans van Z. de rechtszaal nadat de officier van justitie levenslange gevange nisstraf en tbr tegen hem heeft geëist. PRIJZENSTIJGING DEN HAAG Zeer teleurstellend vindt de Nederlandse organisatie voor het beToepsgoederenvervoer het, dat het contingent van 1950 Duitse vergunningen kennelijk tot 1971 on gewijzigd van kracht zal blijven. Terwijl de vrije vaart op de Rijn behouden blijft en er op detailpunten ook voor het wegvervoer het een en ander is verbeterd, heeft NOB-Weg- transport de mededelingen van staatssecretaris Keyzer met gemeng de gevoelens ontvangen. Zij betreurt het ook dat geen af zonderlijk contingent kon worden vastgesteld voor het Nederlandse transitovervoer door Duitsland, welk vervoer in drie jaar tijds 75 procent toenam, maar waarvoor men de ver gunningen nu moet blijven putten uit het contingent van 1950. Verontrust is NOB-Wegtransport over het feit dat de staatssecretaris niets kon meedelen over het resultaat van zijn onderhandelingen met de Westduitse minister Leber over de nieuwe vervoersbelasting die in West-Duitsland ook van de Neder landse wegvervoerders wordt gehe ven. Kennelijk zijn de Nederlandse pogingen om deze maatregel onge daan te maken, nog zonder enig resultaat gebleven. Borussia Dortmund tegen Ned. elftal DORTMUND De Westduitse bun- desliga-vereniging Borussia Dortmund i heeft een uitnodiging van de KNVB j aangenomen om op Koninginnedag (30 april) in het Dieckmanstadion te En- j schede een oefenwedstrijd te spelen 1 tegen het Nederlandse elftal. OM VAN ONGEREPTE NATUUR TE GENIETEN MAG U OM 5 UUR OPSTAAN IN OOSTENRIJK Maar het hoeft niet! Want In Oostenrijk kunt u elk-uur-van-dê- dag genieten van ongerepte natuur. Van bergen, bossen, meren en uitgestrekte Alpenwelden. U kunt er naar hartelust wandelen. Na een wandeling, even uitrusten op een terras met zo'n gewel dig uitzicht over bergen en dalen. Voor de sportleven zijn er ook mogelijkheden te over: bergsport, zwemmen, roeien en zeilen op Oostenrijks prachtige meren, tennis en golf. 's Avonds kunt U met volle teugen genieten bij een glas heer lijke wijn van 't gastvrije Oostenrijk. Het Oostenrijk van de fol klore, muziek en zang. Behalve dat U Oostenrijk snel en gemakkelijk kunt bereiken, Ie het gewoon prettig te weten dat een vakantie in Oostenrijk nog steeds te betalen is. Vraag Inlichtingen bij het: TOERISTENVERKEERS BUREAU A Herengracht437, Amsterdam,Tel. 020-62188 of bij Uw reisbureau. DEN HAAG Ondernemers in de Nederlandse bouwwereld maken zich ernstig bezorgd over de stijgende prijzen van bouwmaterialen. De raad van bestuur Bouwbedrijf heeft een brief geschreven naar meer dan hon- I derd leveranciersorganisaties. Deze leveranciers moeten de prij zen van voor 1 januari 1969 verlagen, j Er zouden met de BTW onjuiste be- i rekeningsmethoden zijn toegepast. Er zijn pogingen ondernomen om te ko- men tot een afkoopregeling voor die bouwwerken die nog tijdens ee be lastingheffing liepen. Boeken van ambassadeur UTRECHT De ambassadeur van Venezuela in Den Haag, dr. Carlos Irazabal, heeft vijfhonderd boeken cadeau gedaan aan het Spaans, Por tugees en Ibero-Amerikaans instituut van de Utrechtse universiteit. De boeken bevatten pubilcaties op het gebied van de letterkunde en geschiedenis. LONDEN Opnieuw zal vandaag slechts een gedeelte van de Engelse leaguewedstrijden doorgang kunnen vinden. Wegens de zeer slechte toe stand van de terreinen, heeft men vrij dagmiddag reeds zes wedstrijden in de eerste en vijf wedstrijden in de twee de divisie moeten afgelasten. Ook in Schotland zal er bijna niet worden gevoetbald. Zeven wedstrijden in de hoogste klasse zijn al uitgesteld tot een later tijdstip. DEN HAAG Alle wedstrijden, die voor vandaag zijn vastgesteld voor de competitie van de Christe lijke korfhalbon 1 zijn wegens de slechte gesteldheid van de terreinen afgelast. Ramingen vogelsterfte TERSCHELLING De ramingen over de totale vogelsterfte in het Waddengebied lopen sterk uiteen. Het biologisch station op Terschelling maakte gistermiddag bekend dat het aantal dode vogels tot ongeveer 20.000 zal stijgen. Het lozen van olie op de Noordzee is de oorzaak. Onderwijsraad heeft een systeem no dig dat dieper graaft en verder reikt dan de ondenvijskundige wijsheid van de vorige halve eeuw. En de tijd is kort. Prof. Posthumus pleitte voor een sociologisch onderzoek op grote schaal naar de factoren en pro cessen die de wisselwerking tussen school en maatschappij beheersen. Oud-minister Diepenhorst die deze week voorzitter van de Onder wijsraad is geworden, betoogde dat het onderwijs bijna volledig inge klemd kan raken in economisch en organisatorisch pakijs. Maar onder wijs is meer dan financiën; dit moet in een materialistische tijd overeind gehouden worden. Te hoog gegrepen Een volledig democratisch bestel, zo opgevat dat de leerlingen mee de dienst uitmaken, is bij de verschil lende soorten onderwijs bijna altijd te hoog gegrepen. Men zal zich ook verscheidenheid van gaven. Het is uitgesloten dat aan ieder alles ge- hebben neer te leggen bij de leerd zou kunnen worden. Naarmate De reeënstand in Twente is in gevaar gebracht. Door de in de sneeuw achtergelaten sporen is het wild een gemakkelijke prooi van stropers geworden .De be wijzen daarvoor vonden jacht opzieners gisteren: vellen van reeën, die nadat zij waren ge strikt, ter plaatse waren ge slacht. Kunnen wij voorkomen dat in 2019 de gelegenheidsredenaar in dezelfde stijl begint? Men mag niet voorbij gaan aan de tragiek van het naoor logse herstel. De tweede industriële revolutie is gewonnen. Regeerders, technici en managers zijn ons volk voorgegaan naar een land, overvloei end van melk, honing, wasmiddelen, verbrandingsmotoren en transistors. Maar de welvaart wordt door jonge generaties protesterend aanvaard. De De 76-jarige „oude NoV' verlaat onder geleide de rechtszaal. Acht jaar gevangenisstraf en tbr had de officier tegen hem geëist. STROP VOOR HEDRIJFSLEVEN? PARIJS De beslissingswedstrijd tussen Ajax en Benfica om een plaats in de halve finale van het tornooi om de Europa Cup voor lands kampioenen wordt woensdag 5 maart in Parijs gespeeld. Plaats van actie het Stade de Colombes. Aftrap om 15.00 uur. Dit heeft de Franse voetbal bond vrijdagmiddag bekend gemaakt, waarmee het door zowel Ajax als Benfica ingediende verzoek was voldaan. ren gemaakt tegen het spelen in het Met name Ajax had grote bezwa- in afbraak zijnde stadion Pare des Princes waar destijds Feijenoord voor de Europa Cup de Franse club Reims versloeg. Het Pare des Princes kan nog maar 19.000 toeschouwers herber gen. Gelet op de enorme run die de laatste dagen op Nederlandse reis bureaus is gedaan om te boeken voor Parijs mag worden verwacht dat er alleen uit Nederland al zo'n 20.000 aanvragen om kaartjes zul len komen. Het Stade de Colombes kan rond om de 50.000 toeschouwers herber gen., Er is echter één handicap: er is geen lichtinstallatie. Gevolg is dat de wedstrijd in de middaguren moet worden gespeeld. Dat kan ingrijpende gevolgen hebben op de Nederlandse econo mie wanneer de wedstrijd recht streeks op de TV zal komen. Dat is weliswaar nog niet zeker, maar de kans daarop lijkt toch wel groot. Op 6 maart 1967 precies twee jaar geleden dus werd de even eens in de middaguren gespeelde wedstrijd Dukla PraagAjax ook rechtstreeks uitgezonden. Toen was het aantal aanvragen om snipper dagen niet noemenswaard. Oor/aak was evenwel het teleurstellende re sultaat van Ajax in eigen huis (11), terwijl de wedstrijd 's avonds nog een keer volledig op het scherm werd herhaald. Dat laatste kan mogelijk ook nu een redmiddel zijn. De belangstel ling voor het treffen in Parijs is ria het eclatante succes van Ajax in Lissabon overigens veel groter dan destijds voor de ontmoeting in Praag. De kans dat het in vele op zichten een „dure" dag zal worden is niet uitgesloten. De wedstrijd in Parijs zal on danks een verzoek van Ajax een Engelse of Schotse scheidsrechter te belasten met de leiding worden gearbitreerd door een Frans trio. Dat lag overigens wel in de lijn der verwachtingen. PARIJS Er dreigt concur rentie voor de Nederlandse voet- baW.efhebbers, die op 5 maart in Parijs Ajax willen aanmoedigen in zijn strijd tegen Benfica om een plaats in de halve finales van het tornooi om de Europese beker voor landskampioenen. Of de ontmoeting nu in het Pare des Princes (20.000 plaatsendan wel is het veel grotere, speciaal voor rugby-wedstrijden vaak gebruik te Stade de Colombe 50.000 plaatsen) wordt gehouden: de be langstelling zal ongetwijfeld bij zonder groot zijn. Niet alleen van Nederlandse, maar ook van Por tugese zijde, want mogen er uit Portugal zelf dan niet zoveel voetbalfans naar de Franse hoofdstad vertrekken, in er? vlak bij Parijs werken zoveel Portu gese gastarbeiders, dat er ge makkelijk vier stadions mee kunnen worden gevuld. Er zijn »n de lichtstad en in de onmiddel lijke omgeving ervan namelijk niet minder dan tweehonderddui zend werkzaam. DELFT Twee stokers van de N.V. Nederlandse Gist- en Spiritusfabriek in Delft zijn gisteravond zeer ernstig gewond in het Bethelziekenhuis opge nomen. Hun toestand is kritiek. Bij het springen van een pijpketel kregen de 58-jarige J. J. van der Jagt en de 48-jarige L. de Graaf golven kokend water over Zieh heen. Een eollega, die het allemaal zag ge beu- Van onze onderwqsredacteur DEN HAAG „Wij behoeven ons voor het verleden niet te schamen door te erkennen dat wij het in de toekomst anders moeten doen. In de geschiedenis van de Onderwijsraad is na vijf tig jaar een buigpunt, zo niet een breekpunt opgetreden; voor oude vraagstukken is een radicaal nieuwe aanpak nodig." Aldus prof. dr. K. Posthumus, rege ringscommissaris voor het weten schappelijk onderwijs, in een herdenkingsrede ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Onderwijsraad, dat gisteren in het gebouw van de Eerste Kamer gevierd werd. Prof. Posthumus, die zelf voorzitter van de Onderwijsraad is geweest, haalde uit de geschiedenis treffende staaltjes aan van situaties die over eenkomen met het heden. Het is, zo zei hij, een schokkende ervaring dat wij na een halve eeuw over datzelfde 1 onde|rwljs moeilijker wordt, is vraagstukken van formele structuren j V00r kle,nere aantallen toeganke- van bestuur en onderwijs, van stu- i J Prof- Diepenhorst verzocht de ver- onderwijsbevoegdheden en examen- tegenwoordigers van de sociale we- regelingen, uitgaande van dezelfde tenschaooen nipt tp sterk te srhoma onderwijskundige wijsheid, nog Sren JTriïh nfet te vS steeds overleggen met dezelfde over- werkelijkheid tr verwilderen Men mePhetep'lfdreph^?86^161)?6611? C" perst teveel in een keurslijf. De bui- met hetzelfde gebrek aan uitkomsten. tenlssige onderwijzer, de vreemde le- raar en de dwaze professor kunnen goed zijn. De voorzitter noemde het een taak van het onderwijs zich zelf te ordenen en in eigen verantwoorde lijkheid voor de toekomst zich een weg te zoeken. De herdenkingszitting werd bijge woond door minister Veringa en staatssecretairs Grosheide, de oud-ministers Rutten en Cals, oud-raadsvoorzitter prof. Sassen en vele andere figuren uit het onderwijs en het politieke leven. Minister Ve ringa schetste de betekenis van de raad als onpartijdig college van ad vies. Door zijn onafhankelijkheid heeft de Onderwijsraad een onmisbare waarde. De feestdag van gisteren bracht voor de onder-voorzitter dr. J. Selman en de secretaris mr. H. Drop de onderscheiding officier Oranje Nassau en voor mej. A. van Triest, verbonden aan het bureau van de raad, de gouden eremedaille Oranje Nassau. AMSTERDAM Samen met on der anderen de Engelse vrije-slag- zwemsttT Alex Jackson, zal Ada Kok op 10 maart naar Zuld-Afrika ver trekken om daar in een aantal wedstrijden uit te komen. De wereld recordhoudster kreeg daarvoor een uitnodiging van de Zuidafrikaanse zwembond. Ada, die zich bijzonder verheugd toonde met deze invitatie, zal dezer dagen de training hervatten om in Zuid-Afrika zo goed mogellik voor de dag te komen. Hoe lang de trip duurt, is nog niet bekend. TENNIS-MEISJES UITGESCHAKELD WINCHESTER Astrid Suurbeek en Judith Salomé zijn donderdag in de tweede ronde van het tornooi om het Amerikaanse tenniskampi oenschap op overdekte banen, dat in Winchester wordt gehouden, uit geschakeld. Astrid Suurbeek verloor in drie sets van de Amerikaanse Ce cil Martinez: 6—4 1—6 en 6—2. Ju dith Salomé moest met 2—6, 6—4 en 63 haar meerdere erkennen ln een andere Amerikaanse, Marilyn Asch ner. ren, moest volkomen overstuur naar huis worden gebracht. De productie van de gistfabriek heeft gisteravond als gevolg van de explosie enkele uren stil gelegen. Met twee reserveketels werd de productie langzamerhand weer op peil ge- braent. De oorzaak van de explosie van de pijpke'el is nog onbekend. Het water in de xetel had een temperatuur van 280 graden. De twee leden van de bedienirgsploeg kregen derdegraads brandwonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7