,Wij zijn melkkoe van overheid" Vijf commissarissen bij EMS - Zwolsman bleef VOORU AANDEELHOUDERS GEVEN FLAT NA VERGADERING ZONDER VEEL RUMOER TH in Maastricht? Twente blijft om faculteit verzoeken Beloningen van Uitzendbureaus niet verbindend „Kan een leeuw scheel zijn?" Lezer tipts Ik heb van Studenten in Utrecht toch op wachtlijst Weer fusie in de drukkerswereld ZATERDAG 22 FEBRUARI 196» Automobilisten protesteren met briefkaart ffet nieuwe bestuur van de EMS zaïls dat gisteren door aandeel houders in het Scheveningse Kur- hais werd gekozen (directie en raid van commissarissen). V.l.n.r.: W.C. Posthumus Meyes, R. Zwols- man (president-directeur)dr. G. M. J. Veldkamp, mr. P. P. Lap, dr. A. Winsemius en Ph. Verhagen Metman (directeur) de heer XV. van Geleuken, die tot commissaris was benoemd, was niet aanwezig. Eerste taak van het nieuwe team: de EMS tot betere resultaten te brengen. En wat dat betreft was de heer Zwolsman optimistisch. „Onze liquiditeitspositie is aan zienlijk verbeterd", zei hij. De Nederlandse automobilisten voelen zich belasting melkkoe. Dat is de kern van een lawine brieven en brief kaarten, uitgestort over de tweehoofdige redactie van het autoweekblad Rijdend Nederland. Sinds hoofdredacteur Cees de Boorder in het nummer van 30 januari om briefkaarten met het woord „protest" vroeg, hebben duizenden automobilisten naar de pen ge- K grepen. Waarom? Een citaat uit een van de vele brieven: wat wij ook van beroep zijn: stuk voor stuk worden alle rijdende Nederlanders belasting-melkkoe van de regering. Ik vraag mij af waarom al die burgers, van wie toch de meerder heid schoon genoeg heeft van de fiscale praktijken van vandaag-de- dag zich niet verenigen in een soort volksactie om zich met tanden en klauwen te verdedigen." (Vai een onzer redacteuren) SCIEVENINGEN Sneller dan \erwacht was gistermiddag de buitengewone algemene aan- deelloudersvergadering van de EMS in het Scheveningse Kur- haus afgelopen. Drie uur nadat voo'zitter R. Zwolsman de bij- eencomst had geopend, konden de 242 aandeelhouders (samen eer dikke 155 miljoen gulden en 22.'000 stemmen vertegenwoor digend) weer naar huis: een uni- cim in de geschiedenis van de EMS, waar een aandeelhouders- v»rgadering nogal rumoerig en laigdurig plegen te zijn. len meevallertje ook voor Reinder Zwlsman. want die hoefde nu niet mer, zoals hij zei. het diner voor de aaiwezigen te betalen. Ze mochten natiuriyk wel proeven uit de Kurhaus- keiken. maar omdat het nog voor zes- «eirwas dan wèl op eigen kosten. Cverigens is ook deze vergadering nie zonder en wie zou anders heiben kunnen verwachten vele interrupties verlopen. Maar het slot w«s toch wel, dat bijna alle aanwezi- gei blijmoedig huiswaarts togen: er wis een directie (zij het miniem in onvang) gekozen en ook de raad r vin commissarissen, waarop de com- nissie van vijf wijze mannen destijds lad aangedrongen, was er. En nog vel benoemd bij acclamatie. Benoemingen Wat die directie betreft: presi- icnt-directeur is Reinder Zwolsman; zijn (enige) directeur de heer Ph. Verhagen Metman. En tot commissa- •issen werden benoemd de heren W. •an Geleuken van den Brugge te lunsel, voorzitter van de Haagse Ka- ner van Koophandel, mr. P. P. La-p, dvocaat in Bergen op Zoom. W. C. losthumus Meyes.beleggingsadviseur ii Laren, dr. G. M. J. Veldkamp, ENSCHEDE/MAASTRICHT De acitste medische faculteit kan in Tvente naast de Technische Ho geschool verrijzen. De streek is daar rijj voor het ontvangen van de fa culteit om in de verdere ontwikke- lirg de wetenschappelijke benadering te verzekeren. De stuurgroep medische faculteit liat dit geluid uit Twente horen als reactie op het rapport-Van Walsum. Maastricht, ook een kandidaat voor ce achtste medische faculteit, heeft gisteren verheugd kennis genomen van het bericht dat de kans zeer groot is het internationaal instituut voor technologie binnen de grenzen te krijgen. Alleen de landen aan gesloten bij de OESO, zullen dit lesluit nog moeten bekrachtigen. Van •cht Europese steden zou alleen Mi- ban een rivaal kunnen zijn. Duitse ei Engelse leden van de studiecom missie zijn geporteerd voor Maas- ticht. DEN HAAG De regeling van leloningen van de uitzendbureaus is liet verbindend verklaard. Deze be- lendmaking van het ministerie van tconomische zaken en sociale zaken ei volksgezondheid stond in de i. Staatscourant van gisteren De algemene bond uitzendbureaus vin kantoorkrachten had om een t verbindendverklaring verzocht Deze zaï zijn gebaseerd op de wet econo- msche mededinging van de ..Rege- Ulg van beloningen uitzendbureau." oud-minister van sociale zaken en dr. A. Winsemius, oud-directeur-generaal voor de industrialisatie. Het feit, dat de voordracht pas 24 uur voor de vergadering was bekend gemaakt, bleek voor de overgrote meerderheid geen enkel bezwaar te zijn om met royaal gegeven handge klap haar instemming te betuigen. Slechts een enkeling ging niet ak koord met een goedkeuring bij accla matie. Zoals de gebaarde Vughtenaar, die weliswaar geen schriftelijke stemming verlangde, maar toch wel de aantekening, dat hij blanco stem de. „Dat is volgens de statuten onmo gelijk", antwoordde de heer Zwolsman, waarop de boze aandeel houder demonstratief de zaal verliet (om even later toch terug te komen). Van de commissarissen waren er twee, wier benoeming van een enke ling kritiek kreeg: de heer Posthu mus Meyes en dr. Veldkamp. Van de eerste vond een aandeelhouder, dat hij niet geheel onafhankelijk gtond tegehóve» de nieuwe- directie omdat hij aandeelhouder is en van dr. Veld kamp werd gezegd, dat hij meer een politieke figuur was dan een zaken man. Bezwaren, die door de heer Zwols man glimlachend werden weggevaagd, gevaagd. Opbouwen De ex-KLM-directeur ir. Dirk Asjes, die als alternatief kandidaat voor de ex-minister op de lijst was geplaatst (tegenwoordig behartigt hij de belangen van het Nederlandse za kenleven in Mexico) kwam daarop verklaren, dat hij het volste vertrou wen had in de voorgestelde raad van commissarissen, evenals trouwens in de heer Zwolsman. „Ik heb op be paalde punten veel waardering voor wat Zwolsman heeft verricht. Hij deed dit ondanks het feit, dat hij veel zure kritiek heeft gehad (wat hij o.m. weet aan het gebrek van een goede public relations). Laten we nu eens ophouden met het uiten van destruc tieve kritiek. We moeten nu eensge zind opbouwen." Een zelfde geluid liet een aandeel houder horen: „In elk proper gezin komt vuile was voor, maa*r we moe ten ons gezicht niet onnodig schaden; het gaat ten slotte om ons eigen geld. Als iemand hoog in de boom zit, zo als Zwolsman, dan is schudden aan die boom ongepast. We kunnen beter een vangnet aanbrengen, dat geeft meer morele steun." Een andere aandelhouder, niet in het minst geïmponeerd door deze woorden, vroeg zich af of al die com missarissen niet te duur worden. „Als de heren straks weglopen, zijn wij weer een half miljoen armer", waar- i op de heer Zwolsman repliceerde: „Ik zal alles doen om ze niet op de tenen j te gaan staan, dat zou veel te duur l worden." Overigens ontkende hij, dat het werk van de commissarissen met een half miljoen zou worden gehono- i reerd. Zijn commentaar op de benoeming I van de commissarissen: „ik weet niet ik wil wel de vergadering met hen of ik de heren moet feliciteren, maar ik wil wel de vergadering met hen gelukwensen." Honorering Tijdens een na de vergadering ge houden persconferentie, waarop drie van de vijf commissarissen aanwezig waren, deelde de heer Zwolsman mee, dat de pas benoemden meer dan dat bij commissarissen gebruikelijk is bij de gang van zaken in de EMS betrokken zullen zijn, vooral dr. Veldkamp en de heer Winsemius, die als gedelegeerden zijn aangesteld. Dr. Veldkamp toonde zich even ge prikkeld toen hem werd gevraagd of hij als lid van de commissie van wij ze mannen, die de EMS destijds heeft doorgelicht, werd gehonoreerd. De ex-minister moest toegeven, dat hij als enige van de commissie een sala ris had ontvangen en in een pand van Zwolsman kantoor had gehou den. Hij voegde er echter aan toe, dat hij was aangesteld als gedele geerd lid en dus meer werk aan het onderzoek had gehad dan de andere leden. „Het is toch een doodnormale zaak, dat daarvoor dan ook wordt betaald?" Dat hij daardoor niet meer onaf hankelijk tegenover de directie zou staan, ontkende hij. Over de honoraria van de commis sarissen is nog geen beslissing geno men, zo werd meegedeeld. Dat is een onderwerp, dat op een van de eerste vergaderingen wordt behandeld, evenals de benoeming van een nieu we directie. Zoals bekend, is de heer Zwolsman slechts tijdelijk benoemd. Zodra er een nieuwe directie is, zal hij de functie van president-commis saris gaan bekleden. De mening van de nieuwe raad over haar taak: „eensgezind onze schouders onder het concern te zet ten om weer tot betere resultaten te komen." Op de RAI (waar in de stand van het auto-weekblad de met „protest" bedrukte kaarten grif worden getekend) en in vele be dreven begint zich inderdaad een „volksactie" af te tekenen. Technisch redacteur R. Boon vertelt me (hoofdredacteur De Huib Goudriaan Katachtige dieren kunnen wél degelijk scheel zijn. Dit vertelde me afgelopen week ir. A. L. Stei- ner te Den Haag. En hij liet me het bewijs zien: een in 1933 ge maakte foto van een scheel poes je. De heer Steiner belde onze redactie j op naar aanleiding van het artikel „Kan een leeuw scheel zijn" in het Zondagsblad van vorige week. Onze radio- en tv-redactrice vertelt hierin dat de schele leeuw van de KRO-tv- serie Daktari ('s zaterdagsmiddags op het scherm) in Duitsland veel beroe ring heeft gewekt. De Duitse tv zender ZDF werd overstroomd door brieven van verontwaardigde kijkers. Zij beweerden dat een katachtig dier nooit scheel is, en dat de tamme leeuw Clarence dus voor elke uitzen ding wordt gekweld. Onbekend Professoren verbonden aan dieren tuinen deelden echter desgevraagd mee dat zoogdieren scheel kunnen kij ken. Wel had niemand ooit van een schele leeuw gehoord. Overigens UTRECHT De faculteit der dier geneeskunde van de rijksuniversiteit in Utrecht heeft haar belofte niet ge houden. Tegen de mededeling van prof. dr. S. R Numans in zullen er toch wachtlijsten worden ingevoerd. Gistermiddag kregen 120 studenten, die waren gezakt voor het eerste ge deelte van het kandidaatsexamen, een stencil u.tgereikt. waarin werd gevraagd zich te bezinnen op de stu diekeuze. Indien de gezakten zich voor 1 mei opgeven voor een herkansing kunnen de studenten siagen, twee maanden uitstel krijgeii of worden verwezen naar een andere opleidüig. De geslaagden worden op een wachtlijst gezet. Tot jun» 1970 kan men dan aan tentamens deelnemen Een jaar later volgt het kandidaatsexamen. Vaststelling minimumloon DEN HAAG De wet minimum loon en Tinimumvakantiebijslag treedt zondae officieel in werking Elke Nederlander tussen 24 en 65 jaar heeft dan recht oo f606.70 per maand. De wet geldt voo» zowel manne lijke als vrouwelijke werknemers. De oude minimumregeling bood deze mogelijkheid riet. Het scheel kijkende poesje. bleek dat het scheel-zijn van Cla rence te verklaren is uit een truc met de camera. De heer Steiner las dit en tipte onze krant dat een oude kennis van hem, de heer W. de Weger in Den Haag, in 1933 een scheel poesje had, dat na een half jaar stierf aan een ziekte. „Hij liet me het jonge dier destijds zien en zei: Kijk eens, het ene oog is recht en het andere staat in een hoek als hij je aankijkt! Als hij wilde springen kon hij ook geen besluit nemen. Het poesje keek eerst met een oog en dan met het andere". Nooit gedacht j De heer Steiner. die veel van die- ren houdt werkte gedurende zijn stu dietijd in Trier in een circus. „Dat was in 1926, en daar hadden ze een schele ijsbeer en een schele aap" Toen de heer Steiner in 1933 weer in aanraking kwam met een scheel dier, bij zijn kennis in Den Haag, maakte hij er een foto van. Een foto die jarenlang in een album lag. Mevrouw Steiner: „We hadden nooit gedachl dat die foto nog eens ter sprake zou komen". Boorder is op zakenreis): „We hebben 650.000 protestkaarten la ten verspreiden via de BOVAG- autobedrjjven en op de RAI. En er komen -nu ook verzoeken van ambtelijke instanties en het be drijfsleven om kaarten; maar idereen die wil protesteren kan natuurlijk ook gewoon een brief kaartje met het woord „protest" naar Rijdend Nederland, Pomp- stationsweg 7, Den Haag sturen". Eerste slachtoffer Waarom is uw blad deze actie be gonnen? De heer Boon: „Alle kosten stijgen op het ogenblik natuurlijk, maar als de schatkist geld nodig heeft, is de automobilist het eerste slachtoffer. De laatste vijf jaar zijn benzine prijs en belasting enorm gestegen: het is nu eenmaal makkelijk voor de minister, want men blijft toch wel rijden. Het knelpunt is eigenlijk dat in Nederland de auto nog steeds als een luxe artikel wordt gezien. Wij willen nu met zoveel mogelijk briefkaarten minister en Tweede Ka mer ervan overtuigen dat de automo bilisten te zware lasten krijgen opge legd. Hoe en wanneer we het resul taat van de actie aan volksvertegen woordigers en minister zullen voor leggen, staat nog niet vast." Verouderd idee Hoofdredacteur Cees de Boorder pakte 16 januari de melkkoe bij de horens met een commentaar getiteld: „Bent u bouwvakker, kantoorman, ambtenaar?" Hij schreef dat de lasten voor de Nederlandse automo bilist al jaren lang te hoog zijn. „Als gevolg van een verkeerde, volkomen verouderde mentaliteit in de Nederlandse regeringskringen, waar men omtrent auto's nog dezelf de denkbeelden heeft als een halve eeuw geleden. Men ziet de auto nog steeds als een luxe artikelde wer kende man, of hij nu zakenman, bouwvakker. kantooremployé of ambtenaar is, weet wel beter. Voor de meesten van ons is de auto in de eerste plaats een onmisbaar stuk ge reedschap bij het verrichten van, of gaan naar, het dagelijks werk. Of wil de reeering ons, net als der tig jaar geleden, weer allemaal in weer en wind op het fietsje zien zit ten? Laat men dan bedenken dat de auto als het ware de fiets van deze moderne tijd is geworden; een alle daags vervoermiddel onmisbaar voor het gemiddelde Nederlandse gezin." Laat ons weten „Dit keer dient er weer compensa tie te wurden gevonden voor een ver hoging van de bewapeningsuitgaven (voor dit jaar geraamd op 90 miljoen) en voor de afgewimpelde huurbe- AMSTERDAM De Federatip van werkgeversorganisaties in het boek- drukkersbedriif en de Koninklijke Nederlandse Bond van steen- en offsetdrukkerijen en fotoMtbngra fische inrichtingen hebben over een,stemmin° bereikt over een fusi' van de beide drukkersorganisaties toi een verbond van drukkerijen. In de federatie zijn tot nu toe verenigd de drukkerlien dip het boek- en diep drukprocédé uitoefenen, in de Ko ninklijke bond de drukkerijen1 die volgens het offsetprocéd werken. MEVROUW T. HOFMAN, werkzaam op de administratie van Rijdend Nederland, toont een deel van de oogst: een lawine protesten. lasting (die 70 miljoen had moeten opbrengen). In totaal dus 160 miljoen gulden extra op te brengen in zes maanden.... voor het leeuwedeel zal dit moeten komen van de twee mil joen automobielen. Dat is gemiddeld ettelijke tientallen guldens per auto per half jaar extra. Wellicht zal de zakenman zich hieraan niet altijd een buil vallen. Hij kan proberen, de extra kosten weer te verhalen. Maar hoe zit het met de bouwvakker, de kantoorem ployé, de ambtenaar en al die andere werkende rijdende Nederlanders? Misschien wilt u ons dat eens laten weten." Een groot aantal lezers liet het we ten: stapels brieven waren het ge volg. Iemand suggereerde een brief kaarten-actie te beginnen. Cees de Boorder nam deze suggestie over en vroeg in een volgend nummer om briefkaarten. Hij schreef: „Misschien helpt het toch iets als zoveel moge lijk lezers ons een briefkaart zenden met het woord „PROTEST!". Zend die briefkaart aan redactie Rijdend Nederland, Pompstationsweg 7, Den Haag. En doet het nu!" Cees de Boorder merkte ook op dat het de allerhoogste tijd wordt dat belanghebbende organisaties als RAI, BOVAG, NOB, KNVTO, ANWB, KNAC en KNMV zich beraden over het gezamenlijk teweer stellen tegen de regeringspolitiek. Verworvenheid De voorpagina van het nummer van 30 januari was gewijd aan de actie. Kop: „Auto is sociale verwor venheid van eerste orde." Op deze pagina werden brieven van lezers af gedrukt, die hun instemming betuig den met de actie. Hieronder een se lectie. B.v. d. M. uit Utrecht: „Nu al moe ten heel wat mensen, die uit een smalle beurs net precies een auto kunnen bekostigen, steeds meer op hun ritten en.... op het onderhoud gaan bezuinigen of hun wagentje aan de kant doen: arbeiders, kantoorbe dienden, studenten ook. En nu moet men niet 2eggen, dat deze lieden dan maar geen auto moe ten rijden, als het „maar net" kon. Want autorijden is echt geen luxe, al zal men van onze auto weer een luxe auto maken. De auto heeft, net als vijfhonderd jaar geleden de boekdrukkunst op het geestelijk vlak gedaan heeft, de wereld voor miljoenen mensen veel en veel groter gemaakt. En de auto doet de mens, achter het stuur op weg naar verre doelen, sterk zijn vrijheid als mens beseffen." H.G.M. te Den Haag:... omdat men goed weet dat de privé-automobilist niets te vertellen heeft en de be roepsrijders zich niet al te druk ma ken, omdat de gestegen kosten toch wel weer op de een of andere manier op de consument kunnen afwentelen, gaat men rustig door met rege ringstekorten aan te laten zuiveren door de automobilist. Ook de Kamerleden zullen zich er geen buil aan vallen, per slot van rekening is ƒ40.000 presentiegeld ook geen kleinigheid." Werk geschaad II. C. te Zeist: „Als gevolg van deze belastingpolitiek heb ik als freelance vertegenwoordiger (veel heen en weer gerij) mijn werkzaamheden moeten staken. Jammer dat we van de grote bonden niets te verwachten hebben dan slappe protesten." Th. D. te Hilversum: „Ik vrees dat acties, die niet het karakter van een gepantserde vuist tonen (waarom geen rijstaking, protestmars naar Den Haag o.i.d.) bij Hunne Heren Hoogmogenden de uitroep zullen ont lokken: „Ce ne sont que des Gueux..., het zijn maar schooi »rs." C.J.K. te Amsterdam: „de enige kans om mijn kinderen een beetje te laten ravotten en wat zonneschijn op te laten doen is gelegen in het feit dat ik dat wa gentje heb. Nou willen die weer de wegenbelasting omhoog gooi en met het idee dat het mes aan twee kanten snijdt." De inhoud van deze brieven: het traditionele „griepen" van ons Nederlanders? Of hebben Cees de Boorder en de duizenden die hun protest-kaarten verstu ren gelijk: legt de overheid de automobilisten verregaand on rechtvaardige belastingmaatre gelen op De heer Steiner: ...direct foto genomen AOW'ers (7) Wat mevrouw Dekkersen schrijft over de uitkering van de AOW heeft mijn volledige instemming. Wat heerlijk dat vergeleken bij vroe ger de AOW bestaat. Het moet onS ook dankbaar stem men dat er grote mannen zijn ge weest, en nog zijn, die het voor de bejaarden hebben opgenomen, en op nemen. Mocht mejuffrouw De Bonte de uitkering te royaal vinden, dan hoeft ze met het geld niet verlegen te zijn: laat ze het naar de noodlijdende kin- Hertjes sturen, die zullen er dankbaar voor zijn! Overigens zou ik niet graag bij haar in de kost zijn. EEN BEJAARDE (Naam en adres bij redactie be kend)

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5