WERKGROEP EEN VONDST Liever rustig gesprek dan protesttoehten Recht in rust en vrede te sterven De Gaulle Een woord voor vandaag 0 Bombardementen gaan door Delegatie leraren Suriname compleet Ook verzet in kerken tegen bestaande orde Oecumenisch centrum hij Las Palmas BEROEPINGSWERK Eigentijdse gemeenteopbouw in nieuwe wijk van Groningen A.R. PARTIJ 90 JAAR 9 GULDEN 90 JAAR ZATERDAG 22 FEBRUARI 1969 Christus geneest een dove die moeilijk spreekt. Het verhaal ii te vinden in Marcus 73137. Maar Hij geneest de man anders dan anders. Meestal spreekt Hij een woord en dat is dan voldoende. Maar hier steekt Hij Zijn vingers in de oren van de man en raakt diens tong aan. Tussen die beide gebaren spuugt Hij. Marcus zegt er niet bij waarom Christus dat doet. Eigenlijk ben ik ook niet volledig genoeg geweest. Hij kijkt bovendien op naar de hemel en zucht. Ineens weet ik waarom Marcus er niet bij vertelt wat het allemaal betekent. Hij heeft zich verplaatst in het leven van de doofstomme, die het moet hebben van gebarentaal. Christus wijst de nood aan. Daar zit het. In die oren en die tong. Hij spuugt op de grond om Zijn verslagenheid te tonen. Maar Hij kijkt ook hulpzoekend op naar de hemel en zucht, alsof Hij wil zeggen: Vader, zo diep is de mens gevallen. Zijn oren zitten dicht gestopt; zijn tong zit vast. Hij kan niet horen wat U te zeggen hebt. Hij kan U niet aanroepen om hulp. Maar dan klinkt ook Zijn verlossend woord. „Effatha" zegt Hij: „Word geopend". Het nieuwe leven begint met Zijn ver lossend Woord. Over nieuwe vormen van gemeente-opbouw wordt vrij veel gediscussieerd. Meer dan ermee wordt geëxperimenteerd. Toch is zo langzamerhand hier en daar iets in praktische zin op gang gekomen. In een aantal op ongezette tijden verschijnende ar tikelen zal hiervan verslag worden gedaan. Wellicht ter sti mulering van andere gemeenten en kerkleden, die ook op zoek zijn. Het eerste artikel ontlenen we aan gegevens van ds. G. Ca- zemier, hervormd predikant van de Groningse uitbreiding Sel- werd-Paddepoel. Hij noteerde deze in een publikatie van Ten Have, Amsterdam, die Gaan en Staan heet, waarin verder een aantal beschouwingen over gemeentezijn in deze tijd is ge bundeld. Ter herkenning worden onze artikelen verlucht met het zinvolle teken van de wijkgemeente Selwerd en Paddepoel: een kruis, in huizen uitgedrukt, met de vis in het centrum. Ds. G. Cazemier |nieu\ Sportnieuws (13) Als immer geboeid lezer van de ru briek „Alles goed en wel" was mijn eerste reactie op „Sportnieuws 3": de heer A. van Dommelen leest zijn krant niet goed, want al jarenlang ge ven de bladen van Het Kwartet verslagen van bepaalde wedstrijden, die op zondag werden gehouden. Terecht, want dat is wereldnieuws! Wat een lezer met deze inlichtingen doet, is zijn persoonlijke zaak, maar men mag een redactie daarom geen verwijten maken. Bij rustige herlezing echter dreun den de uit de na-oorlogse jaren zo „actuele" begrippen als wereldgelijk vormigheid en zondagsontheiliging wel even bij mij na. Er wordt niet meer verboden, zoals voorheen, om 's zondags te léven. Zijn overigens goed begrepen en goed bedoelde reactie wa re beter op zijn plaats als onderwerp in kerkbode of mannenyereniging. Laat onze krant, die zich in menig opzicht echt wel van de „neutrale" kranten onderscheidt, daarom rustig doorgaan onder eigen verantwoorde lijkheid wereldnieuws te brengen en zich van een aantijging als: „het goed keuren van zondagsontheiliging" niets aantrekken. Dat in de Kwartet-bladen niet alle (betaalde) voetbalwedstrijden versla gen worden is juist, want voor daarin geïnteresseerden bestaat een speciale sportkrant. Maar in grote lijnen alge mene informatie (waaronder ik zélf graag sporttoto-gegevens op de vrij dag zag opgenomen betreffende aantal winnaars, prijzen e.d. en af en toe uitbreiding van verslagen uit alle la gen van de sport) juich ik toe. Als voorbeeld: de commentaren en verslagen der Tour de France. Bravo, redactie, ga zo door! Noordwijk L. M. Krijger Sportnieuws (14) Eén der inzenders bepleitte een ac tuele christelijke krant voor moderne mensen. Akkoord. Ik verbind echter een andere conclusie aan deze .be ginselverklaring": actueel kan niet be tekenen toegeven aan wat de massa wenst, al lijkt het daar tegenwoordig veel op, want men is bang een buiten beentje te zijn. Het zou daarentegen beter zijn het woord actueel te plaatsen in het licht van het woord christelijk. Dan heeft men ook geen moeite met het modern zijn, want modern betekent immers: tot de nieuwere tijd behorend. De zondag is niet een dag om maar stil in een hoekje te zitten, maar een ogenblik in onze drukke week om ons ln het bijzonder voor Christus' aange zicht te stellen. Van twee walletjes eten, zoals een briefschrijver opmerk te, kan daarbij niet Dat is ook de radicaliteit van het evangelie. Er kan dan ontstaan het conflict en de keuze tussen kerkgang en de gang naar het sportveld of het plaatsje voor de tv. Dan is het op dat moment: voor of tegen Hem, die ons roept en redt. Hij die niet slechts vandaag actueel is maar in alle tijden. Daarom is het zaak de goede wedstrijd te strijden en een onvergankelijke prijs te verkrij gen. Zoetermeer H. J. Polak Sportnieuw» (IS) Met verbazing heb ik de brief van de heer A. van Dommelen gelezen Hij spreekt zich terecht uit voor de „heili ging van de Dag des Heeren". maar dat kan op vele manieren gebeuren. Dat kan m.i. ook door te sporten. Wanneer de kerken vroeger op wat bredere voeten hadden gestaan, waren nu de godshuizen niet zo erbarmelijk leeg geweest. Het getuigt van struisvogelpolitiek als een christelijke krant geen zon- dagsport verslaat. De krant brengt toch ook het „gewone" zondagse nieuws? Waarom dan niet de sport? Als het weglaten van zondagsport he; enige onderscheid zou zijn. was het slecht gesteld met de christelijke perr. Alsof men door het niet-geven of niet-willen lezen van zondagsport ge tuigt een „echt" christen te zijn... Dat kan op andere manieren gebeu ren en gelukkig geschiedt dat ook. Volgens mij (en ik lees de krant al 35 jaar) doet Het Kwartet dat op een voortreffelijke manier door de keuze en het behandelen van het nieuws. Bovendien krijgt de lezer elke dag een pagina kerknieuws aangeboden: geen andere krant kan daar tegenop Een christelijke krant bestaat niet bij de gratie van het weglaten van nieuws. Het enige gevolg is dan dat in (van onze kerkredactle) OSLO Nigeriaanse vliegtuigen bombarderen «hans vrijwel elke nacht het vliegveld b(J Oeli. Dit is het enige vliegveld, waar de vliegtuigen van de kerkelijke luchtbrug van Sao Tome naar Biafra kunnen landen. Dit heeft ds. Elias Berge, de direc teur van het Noorse kerkelijke hulp programma voor Biafra, gisteren meegedeeld. Twee van de vier grote Amerikaanse Stratocruisers. die kort geleden wer den ingezet, zijn nu in Europa voor herstelwerkzaamheden. Men hoopt, dat ze volgende week naar Sao Tome zul len kunnen terugkeren. In januari was de organisatie van de kerkelijke luchtbrug zo ver, dat men door twintig vluchten per nacht dagelijks drie miljoen mensen van eten kon voorzien. De laatste nachten konden slechts twee tot vijf vluchten worden uitge voerd. SCHIPHOL Met de komst van de onderwijzer R. Adama gisteren op Schiphol zijn er nu <lrie Surinaamse stakingsleiders in ons land. Donder dag arriveerden de heren F. Derby en A. Sedoc. De delegatie probeert steun te krijgen van de Nederlandse vakbonden. De heer Adama mocht van de Suri naamse regering Paramaribo aanvan kelijk niet verlaten. De leraren ver klaarden gisteren door te zullen gaan met de stakingen tot de eisen be tere salarissen, uitkering van ziekte kosten ingewilligd zijn. Deze voormalige boerderij in de Groningse Hervormde wijkgemeente Selwerd en Paddepoel doet dienst als interkerkelijk jeugd-recreatiecen- trum. De entourage van De Zonnehof is zoveel mogelijk bewaard. ZUID AFRIKA ATS SE KERK: (Van onze kerkredactie) POTCHEFSTROOM Die Kerkbode, het orgaan van de Ne derduitse Gereformeerde Kerk, keert zich tegen de beschuldi ging, dat deze kerk loyaler is aan de Zuidafrikaanse regering, dan aan het Woord van God. De Nederduitse Gereformeerde Kerk heeft nooit geaarzeld, de rege ring aan te spreken. Zij staat klaar om onbevreesd te waarschuwen, als er naar haar mening een duidelijk (Van onze correspondent) OOSTERBEEK Het verzet tegen de gevestigde orde komt in Nederland nog niet zo goed van de grond. Als dit verzet niet reddeloos ten onder wil gaan, moet het zichzelf organiseren. Dit betoogde Han Lammers redac teur van De Groene gisteravond op een bijeenkomst van het Nederlands Gespreks Centrum in Oosterbeek. Het verzet moet zichzelf structure ren. dan kan het de establishment met z(jn eigen wapens aanvallen. De ge vestigde orde zal stelselmatig proberen het verzet tegen die orde als extremis tisch. als politiek onbetrouwbaar af te schilderen, die zou de aandacht probe ren af te leiden van de wezenlijke ideo logische gronden om door te hameren op formele overtredinkjes die bij het verzet onafwendbaar moeten voorko men. Ook de bureaucratie is zo'n wapen, aldus Lammers. Wie de strijd daarte gen begint, legt het meestal af. u kunt het beter negeren. Politiek Politiek moet niet meer vies worden gevonden, vond de Nijmeegse profes sor dr. J. J. A. Vollebergh We zullen tot een herwaardering van de politiek en haar beoefenaren moeten komen. Nu vallen er nog te vaak beslissingen bui ten het politieke vlak omdat de poli tieke beslissing ontbreekt. Nog een uitspraak van prof. Volle bergh: Zij die aarzelen ten opzichte van vernieuwingen, doen dat niet al leen omdat ze bang zijn voor hun posi tie. maar ook omdat ze weten hoe kwetsbaar de maatschappij is. Er zou den wel eens dingen omver gegooid kunnen worden die eigenlijk beter overeind hadden kunnen blijven. De aanpassing maakt de mens tot een middel van doelen waarvan het laatste doel allesbehalve duidelijk is, zei de Amsterdamse theoloog prof. dr. G C. van Niftrik in zijn inleiding De tech niek geeft de mens wel macht, maar het raakt zijn wezen niet. Vooral de jonge mer.s voelt zich ver nederd als hii merkt dat hij alleen maar een functie van de establishment is. die hem laat meedraaien zonder zich om de mens te bekommeren. Daarom heb rk begrip voor het studenten ver zet. aldus profg Van Niftrik. als een tas tend voelen naar jezelf zijn. Kerken De kerken delen met onbehagen tegen één gezin twee kranten worden gele zen: een blad met zondagsport voor de kinderen en een christelijke krant voor de ouders. Nóg een stapje verder en de kinderen, die het huis uitgaan, lezen alleen de neutrale krant om de zondagsport. Jammer. Den Haag de maatschappij en politieke situatie. Ze stellen zich kritisch op tegen hun eigen kerkelijke establishment, zei de hoogleraar Maar het verzet in de kerk komt toch voornsmelijk van de theolo gen. Het kerkvolk is instinctief tegen elke verandering, vooral als het te snel gaat. Dat er wat moet veranderen weet het kerkvolk wel. maar het verwacht meer van evolutie dan van revolutie. Wij kunnen de establishment wel afbreken, maar is het nieuwe beter dan het oude. (Van onze kerkredactie) LAS PALMAS Bisschop Infante Florido van Las Palmas heeft de pro testanten op de Canarische eilanden verrast met het voorstel, een oecume nisch centrum voor deze Spaanse pro vincie te stichten. Bij een oecumenische ontmoeting in Las Palmas onthulde de bisschop zijn plan. Hij vertelde dat de bouwplan nen al klaar waren. Het complex, dat over een jaar gereed kan zijn. zal een kerk voor zeshonderd personen bevat ten. NED. HERV. KERK Beroepen te Benthuizen, kand. J. den Dikken te Hardinxveld: te Doornspijk (toez.l. A. Vlietstra te Waarder Aangenomen naar Huizen. P. Alblas te Hardinxveld. die bedankt voor Ca- pe'le aan den IJssel (vac. A. Kastelein». Beroepbaar kand. F C G. van An- roov, Soestdiikstraat 38. Utrecht: kand. C M. van Endt. Oudegracht 44 bis. Utrecht: kand. B. Schroten. Keppel- straat 5. Hasselt. GFREF. KERKEN (VRIJG.) Bedankt voor Kampen (Gehnorzaal- gemecnte), J. Kok te Amersfoort-Cen trum. GEPFF. GFMEFNTFN IN NFD. Beroepen te Rhenen. J. Pannekoek te Terneu7en. EVANG. LUTHERSE KRRK Aangenomen naar Utrecht <vac dr C H L'ndiier». J Bla«e te Dordrecht UNIF VAN BAPTISTF.NGEM. Beroepen te Vriescheloo. H. C. van Schriftbeginsel overtreden wordt, al dus Die Kerkbode. Maar, zo vervolgt het blad, onze kerk vindt niet, dat zij lopend com mentaar moet leveren op elk aspect van het regeringsbeleid en de uitvoe ring daarvan. Ook voelt zij zich niet geroepen, de regering met groot ver toon in het openbaar en met protest- tochten de les te leren. Ze prefereert een rustig evenwichtig gesprek met de overheid. Dat de overheid zo'n benadering verwelkomt en zich ontvankelijk toont voor ordentelijke kerkelijke be zwaren, is telkens bewezen, aldus het blad. „Onze kerk gelooft, dat er bij de regering de goede wil bestaat, om de beste belangen van de niet-blanken te dienen en dat die regering zelf een waakzaam oog heeft voor eigen te kortkomingen. Ongelukkige voorvallen waren er in het verleden en zullen er altijd zijn, welke regering er ook aan het bewind is. Immers, ook een regering is feilbaar en ook onze kerk zou zul ke voorvallen betreuren, maar wij zijn ervan overtuigd, dat er van opzet telijk onrecht geen sprake kan zijn. Indien een regering zich echter aan zoiets schuldig zou maken, zou onze kerk vreesloos spreken". GRONINGEN De jonge dominee werd in de nieuwe stadsuitbreiding beroepen. Behalve ..het Woord van God, een beter begin kan ik u en mij niet toewensen" (uit zijn intreepreek) trof de pastor, vol ideeën en bezield met de ware pioniersmentaliteit, als enig concrete startpunt een kaartenbak met 275 namen en adressen aan. Er was geen kerkeraad, geen kerk, geen ruimte om te wer ken, geen gemeentekern die al vast met werken begonnen was De pastor begon de mensen van-de-kaartenbak te bezoe ken. Inventariseerde: wat zijn uw gaven, bekwaamheden, lief hebberijen, wat is de werk kring van de man, de vroegere werkkring van de vrouw, zat u eerder in verenigingswerk, commissies, hebt u een auto, een schrijfmachine, een band recorder, wilt u meewerken aan de gemeenteopbouw? (al les op vragenlijsten). Dat was dan dat. De kerk, ofschoon zonder gebouw, moest toch Qen adres hebben. Het werden adressen: gewoon woningen uit de wijk, contactmogelijkheden, te herkennen aan een kaart met kerksilhouet naast de deur. De kerk was bereikbaar Welkom De eerste gemeenteleden een Gi deonsbende werden mobiel, brach ten alle nieuw ingekomenen een bloeiende plant met brief. Neen. het eerste contact betrof niet de vraag om een kerkelijke bijdrage. De dominee informeerde zijn mensen voorlopig via gestencilde rondzendbrieven. Ook contactavon den werden èen feit. Een schetspian „wat gaan we sa men doen" kwam op de gemeente vergadering ter tafel Allen moesten lot ii 4 o O lo) jTii O -J O O oiji Ml' 00 00 "ïr «"hm ll rl if ui Op 3 april 1969 bestaat de Wij vieren geen feest. Wij willen alleen maar on. werk kunnen blijven doen. Geld in plaats van bloemen. Als bet U mogelijk is. VOOR 90 CENT is ook welkom. Of 90 GULDEN. Of 900 GULDEN. A R.P. Of SPECIAAL GIRONUMMER: 712-000 FONDS A.R. PARTIJSTICHTING - DEN HAAG Zo kijken studenten van de rijks universiteit van hun hoge flat gebouw uit op een deel van de gloednieuwe stadswijk Selwerd. daarover beslissen. De leden van de gemeente konden beginnen. Er kwam (rog) geen kerkeraad. De taken werden over tien werkgroepen verdeeld Voor de kerkdiensten (er was een voor'opige vergadergelegen heid gevonden» werden enkele ambtsdragers van een naburige wijk gemeente „ge»oend" Op grond van het inventarisatieon- derzoek uit hef begin werden de le den voor de werkgroepen aangezocht; ieder kreeg een duidelijk omschreven taak. Eén groen varieerde van 5 tot 15 man (en vrouw) Voorzitters. predikant en „leen-ambtsdragers" hadden regelma tig contact met de grote lijn. Alle be sluiten en afspraken werden schrif telijk (werkgroep publiciteit aan el kaar doorgegeven. Ruim 120 Op deze wiize warer op een gege ven ogenblik meer dan 120 gemeente leden onmiddHliik bp de gemeente opbouw betrokken. Deze werkmetho de soreekt aar! Dit zijn de werkgroepen- eredienst (vormgeving, aetief aandeel gemeen teleden. onderwerpen prediking, maar ook: oppasdienst kerkkoor e.d.); pastoraat (ook en vooral van ge meenteleden undei elkaar, wel komst-. inver>tarisatiPbezoek biibel en gesDrekskringen) apostolaat hoe gemeente in zijn geheel 'n dit jpzicht gericht te doen zi.in?, kringen voor belangstellenden, zending); diaconaat .sociaie vrasen in de wijk, leemten waarin door anderen nog niet wordt voorzien hulDdienst in wi.ik hezop -.dmnsi eenzamen); contact andere kerker (welke mo- geliikheden vm samer te gaar met anderen?); jongerenwerk (jeugd inschakelen bij gemeentewerk geestelijke vor ming o m. /ia catechpse ontspan ningsmogelijkheden waar niet aan wezig): J. Verdrief i der Flier te Doetinchem. (Van een onzer redacteu ren) AMSTERDAM ..Ik ge loof, dat in onze tijd met zijn talloze theraneutlsche mo"p1i'kheden vele specia listen zondigen tegen het hpg'nsel om hel sterfbed "in' /*n*®*eren door kwel lende maatrege'en. welke door de 0*"""'' n'et ««"er verlangd worden. doch waaraan h;J machteloos is overgeleverd." Dit schrijft dr. Jac. J. de Jong uit Leiden in Medisch Contact, het orgaan van de Koninklijke Nederlandse maatschappij to' bevorde ring der geneeskunst. Als onbestreden regel geldt voor de arts. dat het zijn plicht is om te vechter voor het leven van zijn pa t'ënt. althans zo lang dit zin hppf* Kunstmat'? rekker van een onge^pps"4'' "'der 's volgens dr. De Jon? wreed en zin'oos Vele pa tiënten willen het volgens hem relf ook n'et. Meestal juicht de omge ving van de patiënt het niet toe. dat de zieke nodeloos gekwe'd wordt en men hem een rustig ster er. onmoge lijk maakt. Dit kan zelfs zo ver gaati. dat de omgeving de arts vraagt een einde te maken aan het verloren ge waande leven, wat natuur lijk een misdaad zcu bete kenen Want men mag nu eenmaal bil een mens geen eind maken aan een orge neeclHk lijden. In een tijd, waarin een oneumnnie voor een beiaar- de meestal de dood beteken de, welke een einde aan hei lijden maakte, noemde men de dood „the old man's friend" In de Glytothek te Ko penhagen staat een beeld van Elna Borch „Doden' Het stelt een jong meisie voor dat leunende tegen de dood bij hem rust zoekt Van d't nr-.ieh"cre hppld traaf geen verschrikking u't maar rust door dp serene uitdruk king op het ge'aat van het me's'e. dat e'ndeRtk de rust heeft gevonden, waarnaar zij smachtte, aldus dr. De Jong. kinderdiensten (in elke dienst is er een gesprek met de kinderen, waarna ze in een andere ruimte hun dienst voortzetten); financiën; publiciteit nr planning. Leden stemmen Pas na een laar v/erken werd een kleine kerkeraad gevormd (tussen de 12 en 18 leden) In elke werkgroep zit een kerkeraadslid Komen be leidsvoorstellen van een werkgroep- aan de orde. dan hebben de leden van de werkgroep stemrecht in de kerkeraad. Al'e werkgroepen hebben dus een grote mate van zelfstandig heid. Drie jaar ruim wordt nu volgens deze opzet iewerkt Natuurlijk waren er teleurstellingen, maar de perspec tieven lijken Hoed. bieden zeker voor andere semeer-ten. ook kleine moge lijkheden. Er zijn bij deze opzet ook gevaar-v lijke klippen waarvar men terdege doordrongen dient te zijn. Een voor beeld: de kleine groep kan een zekere „individuele" autonomie doen ontstaan en net functioneren van het geheel belemmeren Dit gevaar o acht men te ondervan gen door als werkgroepen en kerke raad regelmatig verslagen van el- kaars activiteiten uit te wisselen, die men ten slotte in gezamenlijk overleg bepraat en bekritiseer» (de grote lijn). Deze vorm van beuinning wordt als zo belangrijk ervaren, dat men in Groningen daartoe iedere kerkeraad zou willen adviseren (Vervolg van pagina 1) De woordvoerder van het Neder landse ministerie van buitenlandse za ken bevestigde, dat de Britse rege ring de Nederlandse regering heeft ingelicht over het onderhoud tussen De Gaulle en Soames De woordvoer der zei niet de vrijheid te hebben in te gaan op de inlichtingen, de de Nedprland.se regering zijn verstrekt. Een regeringswoordvoerder in Bonn deed een gelijkluidende verkla ring. Bijzonderheden wilde hij niet geven. Het Londense dagblad Evening News bracht het bericht in de laatste edities onder de kop „Bom op Euro pa: eeneraal De Gaulle stelt Enge land een komplot voor. „Het lijkt zo- ker" aldus het olad. „dat dit verras sende voorstel dadelijk al tot stof 's vergaan." Een BBC-commentator zei dat „dc heftige kritiek van De Gaulle op de NAVO „alleen al voldoende was om ziin voorstel af te wijzen." Het voorstel en de verwerping door En"p',,nd hptpkendp een ernstige vprs'echter'ng van dp Brits Franse Kpi„ol.lr|nF,en De permanente raad van de Euro- oese vrijhande'sassoc'atte (EVA), die door Engeland werd ongericht, gaat volgende week in Genéve over het voorstel van De 3aulle praten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2