,EEG MOET VERDWIJNEN' Commentaren Weer „baanfout" op Schiphol Lou in Bleiswijk getrouwd I I I I I I De Gaulle: Europa anders organiseren Directoraat Bonn Parijs en Londen decoratieve onderroor a a wv a een nieuwe opgeeft.' Het Kwartet Uithaal met paraplu Vuurgevecht Washington: vijf doden VOOR VIERDE MAAL VERKOOPSTER MEUBELMAKER STOFFEERDER Rusland bezig niet maken van ruim tebommen Margriet kon niets „op de pofkopen In het spoor van Nixon Opklaringen Nieuwe Leidse Courant Zaterdag 22 februari 1969 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemcr Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 mijn hert in teghenspoet?" Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Rellen in Berkeley (Califqrnïè) een jonge demonstrant haalt uit met een paraplu naar de politie man. De klap kwam hard aan, maar nog harder was het ant woord. Om een eind ie maken aan de rellen, die zich afspeel den rond de universiteit van Californië, moest de politie traangas gebruiken. Nixons reis PARIJS/LONDEN President de Gaulle heeft geen ver trouwen in de Europese Economische Gemeenschap en ziet de EEG liever verdwijnen. Hij wil daarvoor in de plaats een grotere losse vrijhandelszone met een politiek directoraat van Frank rijk, Engeland, West-Duitsland en Italië. Ook de NAVO zou hierdoor overbodig worden. Zijn opzienbarend denkbeeld, dat de overige EEG-partners heeft geschokt, ontvouwde de generaal tijdens een openhartig gesprek op 4 februari met de Britse ambassadeur in Parijs, Christopher Soames. Soames heeft deze visie aan de Britse regering voorgelegd die daarop de Wcsteuropese unie heeft gewaarschuwd omdat haar levensbelang en veiligheid ermee gemoeid is. Het Britse antwoord op het Franse plan was kort en kernachtig: onaanvaardbaar. De Britse regering houdt vast aan een volledig lidmaatschap van de EEG waarnaar zij zal blijven streven. WASHINGTON Bij een vuurge vecht in Washington zijn gisteren een politieman en drie burgers door een sluipschutter gedood. De man plepgdc zelfmoord. Vier mensen wer den gewond. Een gegijzelde neger kwam met de schrik vrij. De omgeving van het Walter Reed-Hospitaal, waar oud-president Eisenhower wordt verpleegd, werd door de politie afgezet, nadat de man zich had verschanst in een woning. De politie probeerde de man uit het huis te krijgen. De oorzaak van de schietpartij is niet bekend. NEW YORK De Sow jet-Unie zal niet deelnemen aan de werkzaamhe den van de voorbereidende commis sie van de Verenigde Naties voor een tweede ontwikkelingshulpactie. Deze houding is het gevolg van het feit dat West-Duitsland lid van deze commis sie is geworden. SCHIPHOL Voor de vierde maal binnen drie maanden is gisteren een piloot op de inmid dels berucht geworden kruising van de banen 09 en 19L op Schip hol de verkeerde baan opge draaid. Ditmaal was het een DC-9 van Turkish Airlines met 60 passagiers aan boord. Doordat de verkeerstoren (dank zij het goede weer) de fout zag, kon direct de opdracht „break off take off" (breek de start af) worden gegeven. Op dat moment liad het toestel met nog maar 1100 meter startbaan voor de neus al een hoge snelheid INTERIEUR VERZORGING ilJHJJIHiBBISBlSÉ Wij vragen een leuke, vlotte Niet beneden 18 jaar. i voor onderhoudswerkzaamheden, en een WASHINGTON De Sowjet Unie is bezig met het ontwikkelen van een ruimtebom. In Amerikaanse kringen raakt men hier meer en meer van overtuigd. Aan het ruimtewapen zou zeker al drie jaar worden gewerkt. Het ministerie van buitenlandse zaken in Washington wilde de be- j richten niet bevestigen. In bepaalde I kringen in Washington weet men dat de kernlading van de ontwikkelde bom gelijk staat aan één tot drie mil- j joen ton TNT. Er kan gebruik ge- maakt worden van afstandbediening. I ontwikkeld. De piloot reageerde on middellijk, taxiede terug en koos de juiste baan. De vergissing veroor zaakte een vertraging van slechts negen minuten. Een andere fout van de gezag voerder was,, dat hij zonder toestem ming van de verkeerstoren zijn start had ingezet. Wel had hij al opdracht gekregen zijn toestel in positie te brengen, maar toestemming om op te stijgen had hij nog niet. Zoels bekend, is na de vergissing van KLM-gezagvoerder De Laat in december (waardoor zijn DC-8 een aantal landingslampen vernielde) en die van een Pools en een Itali aans vliegtuig, een wachtpost ge plaatst naast de bewuste baan. Bij goed weer blijkt deze echter niet bezet te zijn. De luchthaven hoopt, dat aan het eind van het jaar de kans op ver gissingen zal zijn uitgesloten. Dan zal namelijk de verlenging van de baan 19L zijn voltooid en de route van de rolbanen veranderd. (Van onze correspondent) AMERSFOORT Prinses Margriet, zonder geld, cheque- of giroboekje in Amersfoort aan het winkelen gegaan, heeft bij een baby- en kleutermodezaak in de Langestraal tevergeefs geprobeerd een babybroekje van vijf gulden voor haar zoontje Maurits ,,op de pof" te kunnen meenemen, de eigenaresse van de zaak, mevrouw A. Stoffer, herkende haar niet. De Prinses was met haar auto nummer AA 27 naar Amersfoort gegaan om er inkopen te doen. Bij de babyzaak wilde zij een slobbroekje kopen, maar zij kon het alleen meekrijgen als zij contant be taalde of direct een cheque uitschreef. De Prinses kon aan deze voorwaarden niet voldoen en keerde onverrichter zake terug. Zy wilde haar iden titeit niet bekend maken. Een overbuurman, die de Prinses wel had herkend, belde even later de familie Stoffer om te informeren wat Margriet was komen doen. „Pas toen realiseerden we ons, wie we in de zaak hadden gehad. We hadden er in de drukte helemaal geen erg in. De Prinses was bovendien zeer sportief gekleed. Uiteraard vonden wij het gebeurde wel vervelend. In de regel leveren we niets „op de pof" aan mensen die we niet kennen. Als zoiets nog eens voorkomt regelen we dat natuurlijk wel anders", aldus gisteravond de heer Stoffer. Hij was overigens wel een beetje boos op zijn buurman omdat deze alles wereldkundig heeft gemaakt. Ann Westwood, derde officier van de „welfare" van de Britse marine, groet het Nederlandse fregat Limburg bij aankomst in Greenwich, waar de NAVO- vloot verzamelde voor een offi cieel bezoek aan Londen. Van daag zijn de 1200 marinemannen ontvangen door autoriteiten, maar gisteren was het de dag van 23-jarige Ann, die tot taak had de schepen namens het Ver enigd Koninkrijk te verwelko men. Ook de komende dagen zal zij nauw bij het bezoek betrok ken zijn: Ann zal er met haar dienst voor moeten zorgen, dat de marinemannen zich in Lon den niet vervelen President De Gaulle zou verder te gen Soames hebben gezegd dat het onmogelijk was tot een Europees standpunt te komen, gezien de pro-Amerikaanse gezindheid van alle Europese landen en met name van Engeland. Frankrijk nam een onaf hankelijke positie in, maar dat was anders met West-Duitsland, Italië ot' Nederland en zeker met Enge'and. Een Europese eenheid moest onaf hankelijk zijn. De Gaulle zei er nog niet van over tuigd te zijn dat Engeland dit kon aanvaarden. Als er eenmaal een waarlijk onafhankelijk Europa was, was de NAVO als zodanig met een Amerikaanse overheersing en com mando-structuur niet nodig. Geen vertrouwen De Franse president zou hebben opgemerkt dat hij niet heeft deelge nomen aan de schepping van de ge meenschappelijke markt en er ook niet bijzonder veel vertrouwen in heeft Hij is er zeker van dat de EEG niet dezelfde kan blijven als Enge land en zijn vrienden erin worden opgenomen, maar dat behoefde geen nadeel te zijn. De EEG had anders georganiseerd kunnen worden en hij sloot dat in de toekomst niet uit. De Gaulle zei verder tegen Soames bereid te zijn met Engeland te preien over de nieuwe organisatie die in de plaats van de EEG moet komen, maar eerst wil hij graag een politiek gesprek met Engeland over deze kwestie. Volgens De Gaulle is het noodzake lijk te onderzoeken of Frankrijk en Engeland op voldoende punten een gemeenschappelijk standpunt inne men. Dat was de sleutel tot een poli tieke associatie. De generaal zei ver der, dat hij graag over economische, monetaire, politieke en defensiezaken van gedachten wil wisselen om te zien of de twee landen hun moeilijk heden kunnen oplossen. Als de Britse regering te kennen geeft dat zij zulke I besprekingen wenst, zou hij dat toe- I juichen. Tegenspraak- iiet gesprek tussen De Gaullc en Soames werd in Londen bekendge maakt. Kort daarna werd van gezag hebbende Fre-nse zijde ontkend dat De Gaulle dat alles aan Soames zou hebben verleid. Het denkbeeld van een Europees l directoraat van vier, zo zegt men van I gezaghebbende Franse zijde, dat zijn j wil aan de kleine Europese landen zou opleggen, is zo vierkant in strijd met alles wat de regering steeds heeft verklaard over de noodzake lijke onafhankelijkheid van ieder volk, dat "het geen tegenspraak waard is. 9 Voor vervolg zie pagina 2 Onze speciale verslaggever Link van Bruggen volgt presi dent Uixon op diens reis door Europa, die als gevolg van de jongste ontwikkelingen bijzon der interessant Iykt te worden. De Amerikaanse president be zoekt Brussel (Navo), Londen, Bonn, Berlijn, Rome en Parijs. Gisteren hebben Hans van Z. en „ouwe Nol" de eis van de officier van justitie aangehoord: levenslange gevangenisstraf en tbr tegen Hans van Z. en acht jaar en tbr tegen „ouwe Nol". Foto: de officier van justitie, mr. A. Sommerwil, verlaat de rechtszaal. (Voor verslag zie el ders in dit nummer). SPREUK Wie niet bijten kan, moet zijn tanden niet laten zien. RAY Deze week in ZO -#■ Liebje KuylmanHoekendijk houdt pleidooi voor eenheid Mevrouw Nijnatten vindt schrijven verschrikkelijk Na de Maan wacht Mars -if Dr. C. Rijnsdorp over spanning en onwaarschijnlijkheid -M- El Alcazar weer „speerpunt" Nu ook piano elektronisch Oostenrijk graaft Romeinse stad uit Magdalensberg En nog veel meer informatie en ontspanning (RITA) „Hier oefen ik op tol ik eindelijk een echte krijg. llSTf* lAlffKS (Van onze weerkundige medewerker) Er is dit weekeinde regen te verwachten, afgewisseld door op klaringen. Een front naderde in de namiddag uit het zuidwesten, morgen gevolgd door enkele ver spreide buien. Er is steeds aan voer van zachte lucht, zodat de middagtemperaturen 7 tot 9 gra den kunnen bedragen. Vanmorgen was er nog wel een flinke afkoe ling, tot even boven het vries punt. Mede door opvriezen kwamen er plaatselijk nog wat gladde we gen voor. De vorst is geheel naai Scandinavië verdreven. In de ko mende dagen blijft het onbesten dig met aanvoer van zachte lucht, waarbij de temperatuur in Frank rijk al tot 18 graden is gestegen. DE BILT Opklaringen, maar ook af en toe wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Over wegend matige wind tussen zuid en oost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Vooruitzichten voor maandag: aantal uren zon: 4 of minder; min. temp.: 1 tot 5 graden boven normaal: max. temp.: 0 tot 6 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ,oTL februari: zon op 07.30, onder 18.08; maan op 09.43. onder 01.46: 24 febr eerste kwartier. 24 februari: zon op 07.37, onder Ü'ÜL ,maan. 0" to.08. onder 03.01: eerste kwartier. IJET komende bezoek van president Nixon heeft geen beperkt doel, ook al gaat hy maar naar enkele Europese hoofdsteden (in Nederland komt hy niet). Hy wil om te beginnen duidelijk maken, veel belang te hechten aan nauwe relaties met Europa, en hel nadelig effect van Vietnam weg nemen. Ook zal hy de Europeanen raad plegen in uiterst belangrijke zaken die mogeiyk binnen afzienbare tijd met Rusland worden besproken. De toekomst van de Navo neemt ook in dit verband een belang rijke plaats in. Daartoe bezoekt liy eerst het hoofdkwartier te Brussel. Doel is een beeld te krjjgen van wensen betreffende structurele ver anderingen in de Navo, die in april twintig jaar bestaat. In die maand komen de Navolandeu te Washington byeen. Voordien moe ten wijzigingsvoorstellen gestalte hebben gekregen. Europa HTE Londen, Bonn, Rome en Parijs zal Nixon behalve de Atlantische samenwerking eveneens het tere pro bleem der Europese eenwording be spreken. Ook in dit opzicht moet hy voor namelijk do rol van aandachtig toe hoorder op zich nemen. Van partij kiezen kan geen sprake zyn. Dit laatste doet hy overigens wèl ten aanzien van het belegerde West- Beriyn. zyn bezoek aan die stad moet Moskou te denken geven. Van Nixons reis kan veel afhangen. Want ook als zy een succes wordt moet nog blijken, of de president en zyn raadgevers juiste gevolgtrek kingen maken. Intussen is er reden om aan te nemen dat hy veel waarde hecht aau nau were banden met Europa, ook al geeft hij zich niet over aan illusies. Schokkend (Van onze correspondent) JU.K Quiz-master Lou van Burg (51), die bij de burgerlijke ..i in?fr"'en "uU Anl"n van Weerdenburg. acteur te LZut 'buil"lau^0UWde e'5,er'n BleiSWlJk «babrth R.ü-t bruid.wi!s eerder getrouwd met de chauffeur van Lou van Buig en heeft een vierjarig dochtertje dat Angèle Lou heet. Gele rozen vormden het bruidsboeket. J-pT IS nog te vroeg voor een juiste beoordeling van de nieuwe Fran se voorstellen aan Engeland. Voor een deel is het te Londen vrij gegeven materiaal niet nieuw. We weten al lang, hoe de generaal denkt over Europese gemeenschap en Navo. Het gaat dan ook vooral over de manier waarop hy nu zou proberen er van af te komen en er iets beters voor in de plaats te krygen. Is het gesprek met ambassadeur Soames (schoonzoon van Churchill) juist weergegeven, dan is het zonder meer schokkend. In dat geval heeft de Franse presi dent getracht, Engeland op eenzelfde wyze van zich afhankeiyk te maken als West-Duitsland. Dat hy geheimhouding wilde, hoeft niet te bevreemden. We moeten echter aannemen, dat de oude generaal zich niet heeft gerea liseerd zich aan trouweloosheid schul dig te maken. Hy heeft maar één doel voor ogen: het eind van de Europese afhanke lijkheid ten opzichte van Amerika. Nixons bezoek is voor de generaal mogelyk aanleiding geweest, te pro beren Engeland aan zich te binden. Te oordelen naar de hem toegeschre ven voorstellen heeft hij dit byzonder tactloos gedaan. Dat Engeland zyn spel niet wilde meespelen, valt te loven. Engelands kansen, nog eens in de Europese ge meenschap te komen, zijn er niet beter op geworden. Achteraf valt nu ook te verklaren, waarom Londen geprobeerd heeft via de Westeuropese unie een ge sprek over Europese samenwerking op gang te brengen. Oók is duidelijk, waarom Frankryk zich met hand en tand tegen zulk overleg heeft gekant. Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktiviteit ont vang ik een onder.l zettegel. De nieu-| we abonnee krijgt I onze krant veertien| dagen gratis. plaats betaalt: per kwartaal per maand Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1