jm Fermenteren -Mix, AMADEUS Donald Duck JARIGEN '3 X lüÉrl, 11 SILs DRIE DAPPERE ROODHUIDEN Wie weet het? PUZZEL VAN DE WEEK c en de Appelenberg f ZATERDAG 27 FEBRUARI 196» Dag nichten en neven. Hoe maken jullie het alle maal? Genoten van de witte wereld? Jullie hebt nu je hart kunnen ophalen in de sneeuw. Vooral de nichten en neven die in het zuiden en oosten van het land wonen hebben ervan kun nen profiteren. Heerlijk ging het met de slee van de dijk. Hoe hoger, hoe mooier! Jullie zijn echte boffers hoor! Zijn de gladde ijzers nog voor de dag gehaald en hebben jullie gegle den over de baan? Ik heb veel meisjes en jongens zien zwieren op de schaats. Prachtig! Tante Jos vindt dat veel mooier dan al dat harde rijden. Jullie hebt in ieder geval toch nog je zin gehad. Verleden week is tante Jos helemaal vergeten aan jullie te vragen of je er aan wilt denken een kaart naar Gijs de Jong te sturen. We hebben het toch wel allemaal gedaan? Geloof maar dat hij blij is met zoveel mooie prentbriefkaarten. Ja, en nu zijn er nog drie meisjes die graag een cor respondentievriendin willen hebben. Hier komen de namen en adressen: Annelies de Haan J. G. Sta- ringhlaan 45, Gouderak (10 jaar) Marja Jochem Lunteren- Heb je Donald Duck weieens gezien. Dat leuke, rare eendje? Die moest eens met een honge rige maag, Naar de winkel van Marleentje. Hij moest een halfpond koekjes halen, Maar toen hij thuis kwam bij Katrien, Was alleen de zak nog maar te zien. Oplossing namen van beroepen Portier, melkboer en zetter. sestraat 98, Den Haag (10 jaar) Larinda van der Voet, Lis- serdijk 376, Haarlemmermeer (9 jaar) Heeft één van jullie ai n? Schrijf dan maar gauw naar één van de adressen. Daaag, heel veel sterkte op school en tot de volgende keer. TANTEJOS Hoe vinden jullie deze sneeuwpoppen? Is het niet leuk? Moeder, vader en kind zitten voor hun huis. Een buurjongen maakte deze poppen in Krimpen een de Lek. Hebben jullie weieens van dat moeilijke woord gehoord? Het betekent gisten. Om een bepaalde geur of smaak aan plantaardige produkten te ge ven moet het eerst gegist wor den. Dit noemt men fermente ren. «■a-»»*»*»-**»**»*»» Meisjes en jongens, we hebben nu eens een „hele nieuwe" ptizzel. Hij lijkt erg moeilijk, maar in werkelijkheid is dat helemaal niet zo. Je i\et, in de rechterbo venhoek hoe Pietje blij is met de nieuwe aan winst. Hij danst gewoon van plezeir. Jullie moeten de op lossing van de sommen in letters invullen. De pijltjes geven precies aan hoe julDie dat moe ten doen. Doe je best maar hoor! De oplossing moet worden ingezonden voor dinsdag 25 februari. De kwaliteit van het te ver krijgen produkt, bijvoorbeeld thee, hangt sterk af van het verloop van de gisting. Cacao, koffie en tabak ondergaan ook deze behandeling. We gaan thee nogeens als voorbeeld nemen. Voordat de thee gefermenteerd wordt (oef wat een moeilijk woord) wor den de blaadjes gerold. Het blaadje kneust en de meeste celwanden worden gebroken. Nu gaat men aan het eigenlijke fermenteren of gisten beginnen. De blaadjes worden uitgespreid en men kijkt er een poosje niet naar om. De stoffen uit de cellen en de zuurstof uit de lucht treden al lemaal met elkaar in een che mische werking. Hierdoor wordt de aroma gevormd. Je zult nu wel denken: „O, is dat alles"? Maar het is juist de kunst het ogenblik te weten wanneer de gisting moet ophou den. De thee wordt dan snel gedroogd en zij kan verpakt en verzonden worden naar vele landen. PUZZELOPLOSSING De plaatsnamen zijn: Deven ter, Wildervank, Middelburg en Valkenswaard. PRIJSWINNAARS De prijzen krijgen thuisgestuurd Elma Dilla, Poel dijk en Marianne van Leeuwen, Schipluiden. ER ZIJN ER WEER JARIG, HOERA, HOERA!! Bep Bouman, Marianne Cosman, Lenie van Duyn, Ada de Jong, Addie van Leeuwen, Jannie Nogel, Joke Sterk, Christa Vermeer en Dick Visser van harte gefeliciteerd met jul lie verjaardag van de nichten en neven. OPLOSSING RAADSEL Als ik aan het strand lig, ben in een schelp, ben ik ondeugend dan ben ik een schelm. 0 Arja den Uil maakte deze mooie „Ijs" tekening voor ons. HET VOLGENDE VERS STUURDE RIA VAN RIJN IN Drie dappere indianen zaten in 't bos, Op wat groen en op wat mos. Een grote pijp lag aan hun dj* Met nog één ons tabak erbij. Ze spraken tijdenlang geen woord, Zoals dat bij een roodhuid hoort. De één heette Het zwarte Hert, Maar bij zijn moe gewoon naar Bert De tweede was de grauwe ïevert, Op school droeg hij de naam an Evert. De derde was De Witte Arend Die heette anders altijd Ba- end. Ze hadden hun gezichten nooi, Geverfd met krijt en bra- menlooi Elk van het drietal droeg vol trots. Een strijdbijl of een houten knots. En elk had langs zijn oren staan, Twee arendsveren van een haan. Het zwarte Hert zei: Opper hoofden, *t Land dat de bleekgezichten roofden. Gaan onze krijgers straks herwinnen, Drie maanden nog, dan zal 't beginnen! Laat ons tezaam eendrachtig strijden, En thans de vredespijp berei den. De vredespijp ging telkens rond, Elk blies een rookwolk uit zijn mond. Maar spoedig moesten de drie helden, Van buikpijn het geducht ontgelden En wat er verder is geschied Nee, dat vertel ik liever niet! Hieronder zien jullie drie zin netjes. In elke zin is een die rennaam verborgen. Zoeken jullie maar eens precieg uit welk dier dat is. Ben jij altijd zo braaf? Maak niet zo'n kabaal, wil je? Hij kocht een doek van Rem brandt met een lijst er omheen. Kruiswoerd-pu»el Hor. 1. hoenderachtige vogel, 3. draagbalk boven venster openingen, 7. gebod, 10. water in Friesland, 11. woud, 12. keurig 14. deel van de mast, 15. afgodsbeeld, 18. lijst, 20. biersoort, 21. woedend, 23. optelling, 24. lijkvaas, 25. vertrouwelijk, 27. hals doek, 29. einde, 31. ongevulde, 33. meisjesnaam, 34. oriënt express» (afk), 35. voorzetsel, 36. scheik. element (afk), 37. verdikking der opperhuid, 39. Rom. keizer, 41. ontkenning (Eng), 43. vrucht van de eik, 45. vis, 47. inhoudsmaat, 49. huisdier, 50. plaats in GelderL, 51. titel van Turkse landvoogden, 53. zeezwaluw, 55. muzieknoot, 56. rund, 58. sluiskolk, 59. muzieknoot, 60. een zekere, 61. in elkaar gevlochten ring van bloemen, 62. bedrog (barg). Vert. 1. steen, 2. elk, 3. pret, 4. spil van een wiel, 5. voegwoord, 6. on bep. voornaamw., 8. deelteken op een klinker, 9. vis, 11. opgezet, 13. stapel, 16. dorp in Gelderl., 17. soort van hond, 19. boodschappef, 21. aanw. voornaamw., 22. deel van het oor, 24. te kennen geven, 25. nobele, 26. plant, 28. ransel, 30. bijb. figuur, 32. jongensnaam, 37. koker, 38. niet harde slag, 39. keurig, 40. ridderteken, 42. plaats in Over., 44. hoofddeksel, 46. dorp in N.-Brab., 48. scheepsvloer, 50. gravure, 51. eer, 52. kledingstuk, 53. sluiskolk, 54. houten bakje, 57. bijwoord, 58. scheik. element (afk). Tw Du Du (Llr dir OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor.: 1. ba, 3. nors, 7. oker, 10. aap, 12. pienter, 15. slot, 17. sla, Ik-swipHADezBn LATSN 00UW HÉT HUIS OMSlV&etSU A R 0 L 1 N A ZEEVIS AUTO'S Gooi afgedankte auto's voortaan in zee, dan wordt de visstand verbeterd. Deze sug gestie doet de Israëli sche vlseerijdeskundl- ge Oren In een studie van de FAO, de land bouw- en voedsel- organisatie van de Verenigde Naties. Hij merkt op dat vissen zich graag verzamelen in de buurt van wrak ken, waar ze zeer gunstige levens- en voortplantlngsomstan- dlgheden aantreffen. Bij de Maagdeneilan den „produceert" een gebied met kunstma tige rotsen In de vorm van aohthonderd blok ken cement tienmaal zoveel vis als twee nabijgelegen natuur lijke zones. Vooral autokerkhoven voor zandige kusten zullen volgens Oren heilzaam v/erken. 18. na, 19. toe, 20. aak, 22. ?ofc, 23. ver, 24. al, 26. Rodin, 28. An, 29. tros, 31. liter, 33. si, 34. sip, 36, es, 37. loper, 40. keer, 42. no, 43. Dalen, 45. km, 46. bos, 47. per, 48. mis, 50. rap, 51. er, 53. Eot 55. eren, 57. veerman, 60. Ina, 61 drie, 62. span, 63. st. Vert.: 1. bas, 2. Aalten, 4. op, 5. ris, 6. sela, 7. Ot, 8. kei, 9. er, 11. poor, 13. naar, 14. tak, 16. te, 18. none, 21. kol. 22. sits, 23. vaal, 24. ar, 25. los. 27. dier, 29. Tiel, 30. sik, 32. roos, 33. spar, 35. pek, 38. Oder, 39. rem, 41. Em, 42. nopens, 44. nier, 46. Bari, 47. pet, 49. soms, 50. re, 52. rei, 54. sap, 56. nat, 57. vr., 58. Ee, 59. na. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau verwacht Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linkerboven hoek vermelden: „Puzzel-oplos sing". Er zijn drie prijzen: een van 10,- en twee van 5,-. 27. Op de brom-bak-fiets was het voor Jonas maar een wip om heen en weer naar Meeuwenoord te rijden, zodat hij weer terug was voor Lappie er erg in had. „Zo, nu gaan we naar bed. De advertentie wordt in het ochtendblad geplaatst en we zullen afwachten hoeveel mensen er komen om mijn appels te koppen, een geweldig idee.'" Lappie knikte tevreden. Hij was moe van het appe len-stapelen en verlangde naar zijn bed. Het schilderij vloeide maar en het stormde onafgebroken door. De vol gende morgen lagen er net zoveel appels over de vloer verspreid, als Lappie de vorige dag tegen de muur gesta peld had. Direct na het ontbijt begon Lappie weer met stapelen, terwijl Jones buiten bezig was het bootje op te poetsen. Aan de overkant had bij een grote bel opgehan gen met een bord, waarop geschreven stond: Voor appels bellen, er bij. En het duurde niet lang nadat het ochtend blad verschenen was of er werd voor de eerste maal gebeld... Smidje Verholen en de Knap-Mutator 1151: Een rijkelijke tranenvloed ontsprong aan de ogen van mijnheere Bravhencky en hij wierp zich hartstochtelijk op de knieën voor zijn twee belagers. „U.u houdt mij toch niet voor de mal?", snikte hij aangedaan. „Hou op met dat gejammer, man!", riep Sjeems Pond korzelig uit. „Je lokt het hele paleis hierheen. We houden je niet voor de mal, stoven je geen kool. nemen je beslist niet in het ootje en bakken je al evenmin een poets. Je Koning lééft, en wij zijn van plan hem weer op de troon te zetten. Als het kan vanmiddag nog!" Nog nasnikkend van pure aandoening begon Bravhencky zijn tranen te drogen... „We.we kunnen hier niet blijven staan, heren", zei hij na •en poosje. „Wil zo goed zijn mij snel en onopvallend naar mijn kamers te volgen. Daar zit u voorlopig veilig." „Hm.het eerste verstandige woord dat-ie zegt", gromde Sjeems Pond. En zo slopen de drie samenzweerders een gang door, en een trap op.om ten slotte terecht te komen in de privé-vertrekken van mijnheere Bravhencky. Deze begon voor zijn onverwachte gasten een glaasje wijn in te schenken en zei: „Als u de Koning werke lijk weer op de troon wilt zetten, dan zult u toch eerst de paleis wacht moeten uitschakelen. Ik kan u daarbij helpen, want de commandant van de paleiswacht is een uiterst betrouwbaar per soon. Ik zal hem onmiddellijk hier laten komen. Proost.mijne vrienden!" Met een sluw lachje hief hij zijn glas, doch tege lijkertijd drukte hij' driemaal kort en éénmaal lang op een knop je.ta-ta-ta-toemmmmmmm. 117 „Dus jij hebt..." zijn ogen vertoonden nu een dreigende uitdrukking. „Zie je, we wonen in een beschaafd land. We zijn in 't bezit van zekere beschaafde wetten. Een van die wetten zegt, dat de man de controle heeft over het geld van zijn vrouw, tenzij dat anders-is neergelegd in het huwelijks contract. En ik ben me niet bewust, dat wij zo'n contract hebben gesloten." „Dat alles weet ik ook wel, maar toch veronderstel ik, dat ik het recht heb om over mijn eigen geld te beschikken. „Dat staat nog te bezien," antwoordde hij. „Ik denk, dat een advocaat het zal weten." „Een advocaat!" stampelde hij. „Ja, een advocaat. Wij eenvoudigen van geest kennen niet alle wetten, die in de loop der tijden zijn gemaakt." Gusti boog zich naar voren en staarde haar met een verwezen blik aan. „Dat is de eerste keer. dat je met mij op die manier over geld spreekt," bracht hij eruit. „Ik was al op de bank," vervolgde ze kalm en zakelijk, „ik wou tienduizend franks opnemen." „Goede God! Waarom?" „Wel, om eens 't gevoel te hebben, wat 't betekent om rijk te zijn, wat 't betekent om geld te hebben, dat je weg kunt gooien. Maar de lui op de bank wilden me niet betalen zonder jouw handtekening. Dat zijn nu jullie mannenwetten, jullie staatswetten. Geen wonder, dat jullie daar trots op bent. Ik neem aan, dat een negerin in Afrika meer réchten heeft dan een Zwitserse vrouw." „Je bent dus op de bank geweest?" „Waarom niet? Ze toonden me een rekening en een lijst van fondsen, samen een bedrag van bijna driehonderdduizend franks. Het surplus, zo gaven ze me te kennen, bestond uit rente en samengestelde interest De kassier scheen zeer ver baasd, dat ik de staat mijner financiën zo helemaal niet kende. Ik zette hem uiteen, dat ik eel weinig verstand had van geldaffaires, dat ik alleen maar wist hoe ik geld op een cheque kon innen, die door jou getekend was en dat jij' tot nu toe alles voor mij gecontroleerd had." Ze zweeg even en vervolgde daarna met een ironische blik naar hem: „En op die manier is al die rente opeengestapeld en het kapitaal vermeerderd." „Ben je daar nu niet dankbaar voor?" viel Gusti haar in de rede. „Ik had het geld kunnen opmaken. Sommige echtgeno ten zouden dat zeker hebben gedaan, zie je." „Ik vind 't helemaal niet rechtvaardig, om zoveel geld ongebruikt te laten liggen, waar er zoveel arme mensen en zoveel werkelozen zijn. Is het geld er niet om uitgegeven te worden? Van nu af aan zal ik net zoveel geld gaan uitgeven, als ik wil." Geld nu was voor Gusti een heilige aangelegenheid en er op misprijzende wijze over spreken, of het verkwisten ervan, gold in zijn ogen als een misdaad. Hij was opgevoed in eerbied voor het geld, hij had geleerd er met respect mee om te gaan en daarom was Paulines dreigement om geld uit te geven terwille van het uitgeven zelf in zijn ogen een misdaad tegen de natie, dat rook naar verraad. Het zuinig omgaan met geld, het sparen van geld was een van de hoofddeugden van zijn land. Had de regering niet bij elke mogelijke gele genheid een beroep gedaan op het nationaal gevoel voor zui nigheid? Was de macht der natie niet gegrondvest op de spaargelden der eenvoudige burgers? Respecteerden en be- (Een wereld in wording) door nijdden de andere naties niet juist Zwitserland om die re den? Had zijn eigen vader niet zijn hele leven geld gespaard en stelde dit sparen hem niet in staat nu op zijn oude dag in comfort en ongestoorde rust te leven. En zowaar als hij Gustav heette, zou hij op een dag iedere centime die de oude man zo zorgvuldig had opgespaard van zijn vader erven om die toe te voegen aan zijn kapitaal. Hij zou maar steeds weer doorgaan met het opstapelen van rente. Hij was bijna vergeten, dat Paulines geld eigenlijk het zijne niet was. Hij had al die jaren haar effecten gecontroleerd. Hij had ccn waakzaam oog op de ef- fectenmarkt gehouden en hij had, na de beste raad ingewon nen te hebben, papieren voor haar gekocht en verkocht, zo dat hij langzamerhand haar geld als het zijne was gaan be schouwen. Hij had altijd gehandeld volgens de bij de wét toegekende rechten, die hij als echtgenoot bezat en waar Pau line tot nu toe nooit de minste' belangstelling in financiële aangelegenheden aan de dag had gelegd, had hij nooit met haar over die kwesties gesproken. En daarom kwam het, dat haar mededeling, dat ze naar de bank was gegaan, om daar eens na te vragen, en dat haar dreigement het geld te zul len wegnemen en te zullen uitgeven hem tot in zijn diepste innerlijk schokten. „Ik geloof niet, dat je je helemaal realiseert, hoe onerva ren je in die zaken bent," sprak hij. „Ik geef beslist mijn toestemming niet voor je onbesuisd plan inzake dat land huisje. En evenmin sta ik toe. dat je dat geld opneemt, om het te verkwisten." „Het spijt me dat te moeten horen," sprak ze. „Het is mijn plicht, het is mijn "recht," vervolgde hij. „In dat gval zal ik schulden moeten maken." Als Pauline haar man een slag in het gezicht had gegeven, had ze hem niet erger kunnen doen si hrikken. Zijn hele lichaam trilde en het duurde wel enige seconden, voor hij in staat was enige woorden te vinden, die zijn ontzetting kon den uitdrukken. „Ik heb het volste recht om schulden te maken," hield ze aan. „Ik heb mijn eigen kapitaal en ik zou al heel verbaasd zijn, als ik daar in Bern geen krediet op zou kunnen krij gen.' (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 18