m Namaak adelijk antiek In boeken-top-tien zit een 71-jarige Ook de mannen „voelen" overgangsjaren «KKif 4 z W i CACTUSSEN i i Vol slanke vrouw kan elegant zijn PSYCHOLOGISCHE TEST VOOR AUTOMOBILIST Snertwandeling in de sneeuw TÖ* Schoonheids belasting WEGGOOIPAN SCHRIJVEN VIND IK VERSCHRIKKELIJK" dialoog ZATERDAG 25 FEBRUARI 1962 Terwijl ik dit schrijf, dwarrelt •en flink pak sneeuw. Nu moet u weten dat. als het lekker gesneeuwd heeft, in Heeswijk bij Den Bosch op sneeuwrijke week ends sneeuw-wandelingen op touw worden gezet. De ene. ruim vijf kilometer, begint bij het Open luchttheater, in de buurt van het kasteel. Halverwege de route is een kampvuur aangelegd waar erwtensoep en roggebrood ver krijgbaar zijn. Wie vijf km te lang lopen vindt, kan een 8ndere route kiezen die drie km telt. Na afloop van deze wandeling staat hoe roman tisch in een oude boerenstal de erwtensoep met alles erop en erin klaar, en ook hier: een kamp vuur. Het wandelen kost niets, behalve energie, de soeptijd is tussen twee en vier uur, en wie twijfelt of er daar in Brabant wel genoeg sneeuw ligt om de pijlen uit en de soep op te zetten, belle even de Heeswijkse WV: (04139) 582. Als u toch in de buurt bent: in het Noordbrabants museum in Den Bosch is een tentoonstelling van Nederlandse fotografie: hij duurt tot 16 maart. j|C&' -i. V J Originele Queen Anne urn, vervaardigd in 1710. Pieudolobivla kermeslna met een halfbolvormlge tot bolvormige •tam. De grootste alerwaarde van deze mooie cactus wordt gevormd door de karmijnrode bloemen, die een lengte van 20 centimeter en •en breedte van 9 contlmeter kunnen bereiken. Liefhebbers van cactus sen en dat zijn er vele, ook huisvrouwen zullen veel plezier beleven aan het duidelijke en hand zame boek Bloeiende cac tussen en andere vetplan- ten door Rudolf Subik uit de serie Goede Tip. Het geeft antwoord op vragen als „wat zijn succulenten?" en „waar komen zij van daan?", terwijl uitvoerig wordt ingegaan op het kweken, verzorgen en ver meerderen van cactussen. Ook het hoe en waarom van het enten blijft niet onbesproken. Een apart hoofdstuk is aan ziekten en plagen ge wijd. Een kleine honderd royale en kleurrijke af beeldingen van cactussen, gecompleteerd door soort beschrijvingen, neemt het grootste deel van dit ste vig geplastificeerd karton gevatte boek in beslag. De Nederlandse succu lentenkenner J. C. van Keppel vertaalde het uit het Tsjechisch. Of men nu cactussen in de vensterbank kweekt, op een balkon of in een kastje dit boek zal antwoord geven op vele vragen. (Zomer en Keuning, Wageningen, 263 bl. 8,50). De Engelsen zijn dol op hun geschiedenis. Een onderne mende Britse zakenman van goede huize kwam op het idee, zijn landgenoten ook te laten genieten van het -fami liebezit, bestaande uit allerlei historische zaken die in een ver verleden aan koningen toebehoorden. Hij maakte er namelijk reproducties van in fiberglas. Originele Queen Anne „over- doors", bestaande uit een bo- venlijst en pilaren, geven aan een strakke (buiten)deur meteen •iets romantisch. In een nuchte re flat kan men bijvoorbeeld met een reproductie van een authentieke schoorsteenmantel bezit van Britse landadel, een exclusief effect bereiken. Het wordt geweldig knus wanneer zo'n schoorsteenmantel ge plaatst wordt bij een al dan niet echte open haard. Want ook de Engelsen kampen met het probleem dat wij kennen: waar laten we de pendule, de Delfts blauwe vazen en de fa milieportretten in huizen zon der schoorsteenmantels? Het glasfiberprodukt is een nauwkeurige imitatie van mar mer. Dat bracht de Brit ertoe, ook imitaties te gaan vervaardi gen van marmer en onyx dat niet meer te koop is: veri- ne-marmer. Het kan bewerkt worden als hout en afgewerkt met mooie randen. Dit na- maak-marmer is niet zo zwaar, makkelijk in onderhoud, kras sen kunnen worden verwijderd met auto-cleaner en zo zien we het toegepast in tafelbladen, badkamers, exclusieve restau rants. Het is leverbaar in dc kleuren olijfgroen, honinggeel of aqua, oranje, zwart of diep groen. Zelfs het marmer van de St. Pieter kan als reproduktie worden besteld. Glasfiber is eveneens de grondstof voor artistieke tuin- ornamenten, die in ons land worden gewaardeerd. Heel fors is de Karei II-bak 80 x 57 x 40 cm, gedateerd 1668 met de initi alen Ch R II. Een grove bloem- bad is die uit 1750 George II, met vier klassieke romaanse maskers. De bloembakken zijn leverbaar in loodkleur en wit. De Engelsen prefereren de loodkleur omdat die het zo goed doet bij het groen van planten, wij Nederlanders zien de bak liever wit, kunnen we in het - voorjaar opnieuw gaan witten, of wachten tot de bloemvaas na verloop van tijd door ons kli maat een echt „oud" uiterlijk krijgt. In zo'n tuinornament plaatst men bijvoorbeeld frisrode gera niums; hoogopgaande in het midden, hanggeraniums langs de randen. Ook miniatuurrozen zijn een fijne combinatie met zo'n apart ornament. Karei II-post kost plm. ƒ236, George II 155. Ze zijn bestand tegen vorst. Zelfs de Engelse konink lijke familie bestelde ze. Impor teur voor de Benelux is Van Oyen te Boskoop. Reproductie van een achttiende-eeuwse schoorsteenmantel, 119 cm hoog en 135 cm breed: hiervoor een open- of gashaard, zelfs een bak met bloemen en u hebt een nieuw middelpunt in een koele flat. 't Geval is met vijf schroeven te bevestigen. Prijs ƒ125, Soms krijg je het gevoel dat •limme mannen in Den Haag weer eens iets hebben uitgebroed waar op ze belasting kunnen heffen wat is er fn dit goede land eigen lijk niet belast? Schoonheid, lie ve lezers! Tot die ontdekking kwamen we bij het berichtje uit Ceylon, waar de 66-jarige minister van financiën het bijzonder originele idee opper de, om een belasting te heffen op de schoonheid van Ceylonse vrou wen. Het geraffineerde van deze be jaarde heer is nu, dat de dames zelf de hoogte van de aanslag kunnen vaststellen. Wie zichzelf een beauty vindt, betaalt meer dan haar sexe-genoot die misschien objectief bezien nog veel fraaier is Het schoonmaken van pannen is de tol die we moeten betalen voor het klaarmaken van lek kere hapjes, hadsekidee! In Amerika is men nu bezig met het proberen van een pan, die na gebruik eenvoudig in de vuilnisemmer kan. Het gevalle tje bestaat uit een permanente houder van aluminium. Daarin wordt een vliesdunne „binnen- pen" geplaatst die eveneens van aluminium is. Daarin kan men bakken, braden of koken. Het hele apparaat zet men op tafel, na de maaltijd licht men de binnenpan uit de houder en weg ermee. De Amerikaanse vrouw mag het allemaal probe ren, de nieuwe vinding is nog niet in de handel en de prijs is nog niet bekend. De Amerikaanse huisvrouw zal wel gauw ontdekken, dat pannen ook aan de buitenkant vuil plegen te worden, zo vre zen wij. Op dit probleempje kan zich dan een nieuwe uit vinder werpen, en zo bltijft er toch werk aan de winkel. maar minder pretenties heeft, of minder goed bij kas is. De mi nister rekent erop dat er in de bemiddelde klasse vele vrouwen zullen zijn die naar een hoge „aanslag" zullen streven in de schoonheidsbelasting. „Ik ben net een kip. Als ik een ei kwijt ben, dan komt er weer één..." Met de nodige zelfspot is aan het woord: Henrica Judith van Nijnatten - Doffeg- nies, die zondag 71 jaar werd. Haar boek Het Stenen Bakbeest (Bussum, Van Holkema Warendorf. 286 blz., geb. 12,50) is één I van de best verkochte boeken van de maand. Deze roman is na dertig jaar een vervolg op Huis van Licht en Schaduw (21e druk) en Moeder Geer- te (20e druk). Om het nieuws maar meteen te spuien voor haar vele fans: er komt een vierde boek over de iter je. Dan i« in deze familie-roman honderd jaar omspannen, het begon in 1848 en het zal eindigen in 1948. Wordt dit uw zwa nenzang? vroegen wij haar. Ze denkt het wel, maar: „Ik ben net een enfin u weet het al. Hoofdpersonen in deze nieuwe roman zijn Geertes zoon Dirk en diens dochter Liesje. Dirk haat het boe renleven. Hij streeft één ding na: geld verdienen. Dat niet altijd op een nette ma nier. Liesje, natuurkind, herstelt de familierelatie en laat zich geen huwelijk op dringen, dat tot meerdere glorie van haar vader moet dienen. Dirk wordt ver moord en Liesje trouwt haar liefde. Mevrouw Nijnatten bedenkt eerst het hele verhaal. Ze schrijft dan alles met de hand uit. Zo'n figuur als Liesje of Dirk, leven ze écht voor u? „O ja, ik zie ze, maar het is al lemaal volkomen fantasie. Dit laatste boek, daar heb ik niets voor nageslagen. Ik kon zo de draad weer opnemen". Persoonlijke problemen of jeugdherinneringen blijven bui ten haar boeken. „Dat is wel licht de aanleiding tot het suc ces van deze familieserie. Al dat gewroet in eigen innerlijk van de moderne romans, op de televisie steeds weer rennen, schieten, vuisten slaan, schreeuwen, dat secundair ge doe zijn de mensen moe. Misschien dat romantiek, een beetje sentiment, een happy end, de lezer van nu weer aan spreekt... Moderne schrijvers zien de zaken zo negatief." Als meisje schreef Henrica Ju dith graag opstellen op school. De directeur van de HBS had er geen goed woord voor over. Ze begon pas weer te schrijven toen haar dochters naar school gingen, dat was in 1934. Me vrouw Nijnatten heeft in vele (garnizoens)plaatsen van ons land gewoond, haar man is ge pensioneerd luit. generaal b.d. Haar eerste roman, Grond, kwam als feuilleton in de krant. Daarna volgden vele andere boeken: De dwarskop, Harm, De leugenaar, 't Hemeltje, Hen- ne, Het geheime dorp, dit is het enige werk dat autobiogra fisch is. Het zijn oorlogserva ringen van mevrouw Van Nij natten, die met haar dochters in een zomerhuisje in Nunspeet woonde. Verder noemen we De Nijmershof, Ontaarde zoon, Ro bert, Tolhuis, Het zwarte paard, de Aarde is mijn vaderland, Claartje. Er kwamen vertalin gen in het Deens, Zweeds, Noors, Fins, en voor de oorlog in het Duits. Mevrouw Van Nij natten schreef ook kinderverha len, die aanvankelijk voor haar kleinkinderen bestemd waren, maar die gaven er niet om- Waarom na dertig jaar een ver volg? „Je moet het doen omdat je die gave hebt meegekregen. Ik vind het verschrikkelijk om te schrijven, en toch is dat het liefste wat ik doe", bekent ze met de woorden van de Franse schrijfster Sagan. Schrijven vindt ze overigens pas haar getje in Hulshorst, post Nunspeet. Nee, nee, geen mede- tweede hobby. Voorop staan planten (tuinieren!) en dieren. Twee vette taxen, („gruwelijk verwende honden", zegt ze), kip pen, vogels, alles wat <te natuur haar biedt, vormen de eerste hobby. Zelfs een paard dat vlakbij in een wei staat, adop teert en verwent ze. Tijdens dit vraaggesprek is ze finaal ingesneeuwd in haar huis De Oefenvlog aan een zandweg lijden. Voor haar verjaardag heeft ze De Oelenvlog vol met levensmiddelen gesleept zodat ze er een poosje tegenkan. Ge- isoleerd? „Heerlijk rustig". Daarmee beseffen we dat het haar ernst was toen ze zei: .,Mijn verhalen zijn pure fan- talie, ik zoek nooit iets op of controleer gegevens. Ze kunnen mij gerust een jaar opsluiten in de gevangenis, dan kom ik er met een boek weer uit..." JEANNE DE VLIEGER Meestal maakt men grapjes over de wisseljaren van de man, het zogenaamde climacterium. Op een onlangs gehouden artsencongres in Neurenberg sprak prof. Wolf gang Nikolowski in volle ernst over de bezwaren die de man voelt omstreeks zijn vijftigste tot zestigste levensjaar. Ze vertonen een opmerkelijke overeenkomst met enige sympto men van de overgangsjaren van de vrouw. De oorzaak is dezelfde als bij héér: De geleidelijke afneming Ada Kok zal in de voor- jaars-modeshow van de Am sterdamse ontwerper Edgar Vos tonen, dat ook de vol slanke vrouw zich modieus kan kleden. Het is wel zaak, kritisch te werk te gaan hij de aankoop van de garde robe. De mantel voor maat 44 en hoger vraagt om gérende rok ken, lange revers, steekzakken in de figuurnaden. De forse vrouw kan heel chic gekleed zijn in afkledende pakken, het jasje liefst lang, ook als de mo de kort voorschrijft. De lange vrouw kan uitstekend de tu niek-lijn dragen. Wat de japonnen betreft. boot-halzen zijn uit den boze. Draag liever een V-hals, al of niet met revers. Flatterend zijn lage kragen of leuke lange ket tingen, zoek geen zware tweed uit, maar soepel vallende stof fen. Zoek het in lengtestrepen en dito stiksels. Kan de volslanke vrouw laar zen dragen? Zeker wel, als ze lange slanke benen heeft, dat verlengt het silhouet. Een kort dikkerdje liever geen laarzen, dat maakt haar alleen maar ge drongen. Op een snikhete dag (wat kun je er nu naar verlan gen!) drage de grote maten-me- \touw liever geen mouwloos jurkje. Een japon van katoenen mouseline, een fraaie linnen chemisier met korte mouw zal haar flatteren. Wat vindt Edgar Vos van de kledij in het vakantie-oord? Als haar benen goed zijn, kan de „grote maat" gerust een short dragen, liever nog een bermu da-short. Daarop een lange hes. Een mouwloos linnen broekpak kan ook heel goed. Stop blouse of hes n o o it in rok of pan talon als u maat 44 of meer draagt! Edgar Vos ontwerpt onder meer voor prinses Christina, ex-Kamerlid mevrouw G. V. van Someren-Downer, Ank van der Moer, Caroline Kaart (die een zwaar figuur heeft) en hij kleedt ook de leden van het Rotterdams Toneel. De model len die straks getoond zullen worden, zijn vervaardigd in de maten 36 - 44, daarboven kan op bestelling worden geleverd. De vraag of het wenselijk is een psychologische test af te nemen bij een rij-examen, heeft heel w*t pennen in beweging gebracht Hier volgen een paar reacties: „In principe sta ik voor honderd procent achter een psychologische test. alhoewel ik twijfel aan de waarde ervan", begint de heer B. te V. „Is het niet zo, dat de meest rustige en geduldige persoon, die bereid is een ieder te helpen, juist in het verkeer „uitpakt" als een dolle stier? Misschien kan zoiets gezien worden als een afreageren, leder mens bergt een zekere machtswellust in zich. Degene, die zich normaal ten opzichte van de medeméns kan gedra gen, ziet juist z'n kans schoon, als hij de macht krijgt over een auto/motor. Hij gaat hierin zo op. dat op dit moment een medeweggebruiker niet meer gezien wordt, althans, als deze medeweggebruiker ook een auto bestuurt. Mijn conclusie is: laat de toekomstige automobilist terdege psychologisch ge tast worden. Blijkt een te groot gevoel van eigen waarde, egoïsme en een zekere minachting ten aan zien van de medemens, dan moet er aan zo'n gega digde nog wel wat „gedokterd" worden, alvorens hem op de medemens los te laten". „Het zou aan te bevelen zijn jong en oud te testen", vindt mevrouw N. te N. „Er zijn mensen d'° hun rijbewijs halen en toch een groot gevaar op dt weg zijn: slecht reactievermogen, dus langzaam rij den wat in het steeds drukker wordend verkeer heel gevaarlijk Is. Ik ben ook van mening dat als iemand een ongeluk veroorzaakt heeft door dronkenschap of roekeloosheid, onmiddellijk zijn rijbewijs dient te worden afgenomen. Na een bepaald aantal jaren kan hij dan opnieuw examen doen. Gebeurt het nog maals, dan rijbewijs innemen en nooit meer laten halen. Een automobili8t(e) dient als hij boven de veer tig jaar is zich om de vijf jaar te laten keuren, boven de vijfenvijftig jaar ieder jaar een keuring. Personen boven de vijfentwintig jaar geen rijexamen meer laten doen. Heeft iemand in vijf keer zijn rijbewijs niet gehaald, geen kans meer geven. Het blijven gevaren op de weg. Ik vind dat er strenger moet worden opgetreden. Uw maatregelen zijn wel drastisch, mevrouw N! Het is met zulke zaken altijd zo jammer dat dan de goeden voor de „slechten" moeten lijden De psychologische test lijkt mejuffrouw K. te moeilijk te realiseren: „Ik ben van mening dat exami natoren toch vooral ook naar de instelling van de kandidaat: moeten kijken. Of de kandidsat zeker is in het verkeer, niet onrustig rijdt, enz. Ik houd er niet van in een auto te zitten bij iemand die onzeker rijdt. Ik dacht dat dat gevaarlijke rijders waren. Heel leuk is het afleggen van een rijtest zoals de ANWB dat de laatste jaren doet. Ik wilde wel eens een deskundige mening over mijn rijervaring horen en heb een paar maanden geleden lan zo'n test meegedaan. Hoewel ik het helemaal niet verwacht had. was de uitslag goed: „Een compliment meer dan waard". Ik dacht zelf dat ik bij de middelmatige rijdsters zou horen, maar vond de uitslag heel ple zierig. 'k Houd er van in een pittig tempo te rijden' Ervaring van mevrouw H. te D. opgedaan doe - haar werk als verkeerswacht: „Veel mensen zijn bij het deelnemen aan het verkeer vaak zo afwezig, dat zij juist daardoor bijna een ongeluk krijgen. Voetgan gers lopen soms zomaar de rijweg op, in de veron derstelling dat het verkeer voor hen wel zal stoppen. Vooral oude mensen maken zich daar schuldig aan. Ook buiten de zebra om oversteken (wat niet mag als binnen de dertig meter een zebra is aange bracht), gebeurt maar al te dikwijls. Juist omdat het moet, doet men het niet. Er zijn gelukkig ook veel mensen ouderen en jongeren die het fijn vinden om met onze hulp rustig over te kunnen steken. Vervelend zijn de automobilisten die met grote snelheid inhalen op een zebra, zodat ze helemaal links over de streep gaan. Ik vraag me dikwijls af waarom men zo'n haast heeft. ledereen kent wel het gebaar in het verkeer van het vingertje-tegen-het-voorhoofd. Minder bekend is het „boetegebaar" van mensen die inzien dat zij een fout hebben gemaakt. De boetelingen maken dan met hun duim, wijs- en middelvinger een sorry-teken. Als we eens wat minder jachtig waren, dan zouden er niet zoveel ongelukken gebeuren en dat betekent heel wat minder leed en verdriet". „Mijn man ergert zich dikwijls aan die „wegpira- ten" die je, soms op een haar na. een ongeluk kunnen bezorgen", zegt mevrouw O. te R. „Het mooiste Is dat ze dlrekt maar met hun wijsvinger naar hun voorhoofd wijzen. Nee, nog velen zijn lang geen heer in 't verkeer. Meer parkeerruimte zou wel gewenst zijn. Met genoegen zien we echter dat ons geld van de wegenbelasting goed besteed wordt. Alle lof voor de wegen in Nederland. In welke provincie men ook komt, de wegen zijn er prima! Dat hebben we in 't buitenland wel anders meege maakt". Mejuffrouw D. te H. stelt de vraag: „Waarom wordt het openbaar vervoer niet wat aantrekkelijker gemaakt? Bijvoorbeeld: voorrang verlenen bij het optrekken. Als trams en bussen wat vlugger opscho ten dan zouden er heel wat meer passagiers mee gaan, zeker ook in de spitsuren. Gevolg: minder verkeersopstoppingen en bij veelvuldiger gebruik van b.v. stadsbussen, lagere tarieven. Waarom laat NS altijd eersteklas voertuigen mee rijden, ook 's avonds? 't Zou een enorme besparing zijn deze op niet-rendabele uren niet mee te laten rijden. Meestal zijn deze rijtuigen leeg. Ik vind ze vooral storend als je bijv. bij 't overstappen, weinig tijd hebt. Je loopt zoekend langs de trein en ziet alleen lege eersteklasrijtuigen". „Bestaat ons landje straks uit snelwegen met be tonnen palen inplaats van bomen"? vraagt mejuf frouw V. te H. zich af. Ontzettend jammer dat er zoveel „groen" geofferd wordtl En al die afschuwe lijke ongelukken met dodelijke» afloop of levenslang invalide. Het verkeer brengt veel leed met zich mee". van hormoonproduktie van het or ganisme. De man moet talrijke bij verschijnselen op de koop toe ne men. Prof. Nikolowski sprak van drie symptomen: nerveuze, clrculatle- en algemene storingen. Zodra prik kelbaarheid tegenover herrie of ongewo-ne situaties toeneemt, een innerlijke onrust de dagelijkse gang van zaken overschaduwt, dan kan men tamelijk zeker besluiten tot het climacterium. Zelfs goede slapers lijden in deze tijd aan sla peloosheid. Liever gezegd, ze sla pen meestal direkt in, zijn al spoe dig weer wakker en liggen dan urenlang te wachten op de slaap die uitblijft, 's Morgens zijn ze niet uitgerust, voelen zich geradbraakt en zijn gauw moe. Vooruitlopend op de erkenning van het climacterium van de man, heeft de arts Gustav van Berg- mann de zin gebezigd: „Bij de oudedagsbril hoort het notitieboek je!" Dat de oudere mens aan ge heugenverlies gaat lijden, Is geen nieuw gezichtspunt. Tegenwoordig wijt men dat ook aan hormoon-uit val. Ook de man kent „opstijgin gen". De man in de overgangsja ren wordt onzeker, hij heeft het vertrouwen in zijn mannelijke on weerstaanbaarheid verloren. Duitse endocrinologen hebben een synthetisch mannelijk hormoon ontwikkeld. Bij dit synthetische medicijn zouden geen hinderlijke bijwerkingen te verwachten zijn. De therapie is te vergelijken met de oestrogcenbehandeling van de vrouw in het climacterium. Bij de man kunnen met dit synthetisch geslachtshormoon ook de hart- krans-aderen behandeld worden. Het gevaar dat door mesterolon zo heet het preparaat prostaat kanker zou gestimuleerd worden, bestaat niet volgens prof. Niko lowski. Boeien(d) Vriendelijkheid is maar alles, dachten wij toen we in Het nieuwe Stadsblad lazen: „Wie kan er beter en deskundiger vertellen over het werk van de politie dan commissaris C. van der Haagen. Dat doet hij dan ook graag voor de leden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Schiedam en wel op woensdag middag 19 februari a.s. om 2 uur. Zorgt u voor een goede opkomst, zodat de heer Van der Haagen een geboeid gehoor vindt?" Bevalling en masse Meestal is een aangiftebiljet niet om te lachen. Deze maal vonden we op pagina 24 van de „toelichting": „Uitgave wegens: ziekte, invaliditeit en bevalling van uw echtgenoot, uzelf en uw naaste verwanten..."

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 17