HA DE MAAN WACE3? MARS Miljoen dieren in encyclopedie Spanning en Onwaarschijnlijkheid In 1 986 bemande landing UNIEK WERK IN 13 &ELEN door Dick Ringlever Stip ZATERDAG 22 FEBRUARI 1969 Hebben de Apollo-successen de maan in het volle licht van de publieke belangstelling gezet, in Amerika en Rusland is men allang bezig met de voorbereiding van nieuwe projecten. De lancering van Venus-sondes door de Russen (er zijn er op het ogenblik twee on derweg) en van Mariners door de Amerikanen naar Mars en Venus hebben het volgende doel al aangewezen: interplanetair verkeer naar onze buurplaneten. De belangstelling van de Russen lijkt daar bij vooral naar Venus uit te gaan; de Amerikanen richten zich meer op Mars omdat dit de planeet is, waar men het meest van weet en waar vermoedelijk leven zal worden aangetroffen, al verwacht men dat slechts in de vorm van een, wellicht bescheiden, plantengroei. Carina Sands, een wees, is de rechterhand van meneer Hill, die met zijn informatie bureau Turnbridge Hill parti culier speurderswerk doet. Be zig met een dossier over acti viteiten van vervalsers van paspoorten, werkvergunnin gen en dergelijke documenten, in combinatie met chantage, wordt het meisje overvallen en bewusteloos geslagen. Als ze tot bewustzijn komt, ligt ze in een sanatorium in Schotland Ze knapt wat op en maakt ken nis met een andere patiënt, een tekenaar. Op een wandeling met hem wordt hij onverhoeds doodgeschoten en zij bijna ge raakt. Carina wordt van de moord ver dacht (later blijkt dat dit een aflei dingsmanoeuvre is). Zij ontsnapt uit de gevangenis, wordt geholpen door een corpulente bankdirecteur en verhuurt zich in Londen als hulp in de huishouding onder de naam Betty O'Connor. Later moet ze deze betrekking ontvluchten en komt ze door be middeling van een advocaat te recht in Dover bij de voormalige actrice Miss Garrit. Deze, mis schien op Miss Marple van Aga- thie Christie geïnspireerde, figuur neemt deel aan het denkwerk van Carina, nu weer Caty Mansion ge heten. De zaak wordt opgelost, waarbij blijkt dat enkele ontmoetin gen en belevenissen van het meisje niets met de eigenlijke kwestie te maken hadden en alleen dienden om de spanning levendig te houden. Loeka Wolf Catz is bekend ge worden dcor een kinderboek A- vonturen op Berestein en ze heeft met haar nieuwe boek geprobeerd een thriller te schrijven. Ze doet dit in een wat joviale stijl. Zo leest men op bl. 23: ..Ergens was hij niet onvriendelijk en toch vond ze hem een mispunt." Op bl. 40: „Was zij vergeven?" (bedoeld is: vergiftigd) Op bl. 840 „Hij behan delde de creditzaken" (bedoeld is: de credietzaken). De invloed van Engelse lectuur verraadt zich dui delijk. Het schrijven van een spannend detective-verhaal is een kunst apart. De auteur moet het hele mario nettenspel volledig in de band hebben. Ook de toevallige ontmoe tingen en onwaarschijnlijkheden moeten een functie hebben In het geheel. De werkelijke dader moet zo lang mogelijk in de schaduw blijven, zodat de lezer van valse verdenking tot valse verdenking steeds voortgaat. Dit alles is be kend, maar het vereist een speci aal talent om het onwaarsHiiiVijke als waarschijnlijk voor te stellen Waarom zou Loeka Wolf Catz dit talent niet bezitten' Uit dit ontspar,mngsve-haal (ontspanning door spanning) blijkt het evenwel nog niet overtuigend Het bekende Engelse gezegde .Thruth is stranger than fiction (de waarheid, resp. werkelijkheid. is vreemder dan de verbeelding) is natuurlijk juist Het Engelse tijdschrift The Wide World Magazi ne, met zijn spannende verhalen uit het koloniale tijdperk, die al leen geplaatst werden wanneer de echtheid bewezen was, heeft die uitspraak gedurende tientallen ja ren waar gemaakt. Maar i-n de ver zonnen boeken is het een kwestie van dosering en concentratie. Het gewone leven heeft volop de tijd en volop de ruimte: het boek daar entegen is aan een omvang gebon< den: De spanning in een thriller is sterker gedoseerd dan in het ge wone leven en doet wat dat betreft denken aan publieke sportwedstrij den. of als men wil aan kansspe len. Er is niet zomaar een lijst op het leven qelegd zoals in de lite ratuur het naturalisme wilde, dat „het leven in sneetjes" presen teerde. Nee. er is een cirkel ge trokken, er is een wereld in het klein ontstaan, en binnen dat we reldje moet wetmatigheid heersen. In de sportwedstrijd zijn dat de regels, terwijl bij het kansspel de onzekerheid van de uitslag (de) regel is. Het is onmogelijk spanning in aen sterke dosis toe te dienen zonder tot onwaarschijnlijkheden de toevlucht te nemen. Zo komt men tot de conclusie dat het in een detectiveverhaal aankomt op het kundig hanteren van de onver mijdelijke onwaarschijnlijkheden Deze kunst is de schrijfster nog niet meester. Men krijgt de Indruk dat zij zich hiervoor niet genoeg moeite heeft gegeven De onderti tel „Een vluchtverhaal" wijst in de ze richting. Wat haar kennelijk boeide was het thema van een meisje op de vlucht, omringd van gevaren. Hier bij zou het emotionele leven van het meisje sterk aan bod moeten komen. Dat het emotionele ele ment in een thriller aan zijn trek ken kan komen, wordt wel bewe zen door de sterk emotionele kleur van Chestertons Father Brownver- haien. Wie zoiets in het onderhavige boek zou verwachten, komt bedro gen uit. Een andere mogelijkheid ware geweest de toespitsing op de verstandelijkheid. Maar Carina, ze ker niet van intelligentie en ont wikkeling ontbloot, levert in dit op zicht geen opmerkelilke prestaties. Ze leeft op de vlucht en In de gevaren voor het vaderland weg en meer passief dan actief. Daar om onderscheidt dit boek zich dan ook door niets bepaalds en blijft het een middelmatig product Ik weet in Nederland maar één groot kenner van het detectivever haal en dat is Ab Visser (geb. 1913). Bij zo'n man zou men ei- qenlijk in de leer moeten gaan om de fijne knepen van het vak te weten te komen. De Engelstalige auteurs hebben voor dit genre een speciale aanleg, waaraan mis schien alleen een enkele Fransman zoals Simenon. kan nip pen Bij ons liggen de sferen van \aar aanleiding van Loeka W olf Catz, Ca rina, een vlucht verhaall'itgevenj C. de Boer Jr., Hilver sum. 133 blz.. f 6.90. literatuur en ontspanning te ver uit elkaar. Maar zeker is: wie een echte thriller schrijven wil, die dient zich goed rekenschap te ge ven van wat men zou kunnen noe men het goed functioneren van de onwaarschijnlijkheden. Iemand als Sir A. Conan Doyle verstond deze kunst zo goed, dat talloze lezers brieven schreven naar het gefingeerde adres van zijn held Sherlock Holmes in de Bakerstreet te Londen. Na hem heeft niemand meer dit meesterschap getoond, zelfs Aga tha Christie niet. ondanks het ka rakteristieke van haar Miss Marple en de goed qeconstrueerde figuur van Hercule Poirot. Dr. C. RIJNSDORP Eén miljoen dieren beschreven en (voor een groot deel) gefo tografeerd en gete kend. Dat is de in houd van een volledi ge encyclopedie van het dierenrijk in der tien kapitale delen. To- j taal bevat deze door prof. dr. B. Grzimek samengestelde serie „Het leven der die ren" 7500 bladzijden, waarvan 1250 in vier kleuren, 52 uitslaande kleurenplaten, 2500 zwart/wit illustraties en vele transparante ana- tomieplaten. De en cyclopedie is interna tionaal en wordt in ons land uitgegeven door Uitgeverij Het Spectrum NV, Utrecht. Nog nooit verscheen waar dan ook een werk over het dierenleven in zo'n omvang. Grzimek direkteur van de die rentuin in Frankfurt heeft er met 400 me dewerkers uit de hele wereld zeven jaar van voorbereiding in zitten. Grzimek heeft met „Het leven der dieren" de lijn van de zoölo gische systematiek ge volgd; hij is uitgegaan van de indeling van de dieren in natuurlijke /erwantschapsgroepen. Er is een deel over la gere dieren, een over insekten, een over weekdieren en stekel- huidigen, twee over vissen en amfibieën, een over reptielen, drie over vogels en vier over zoogdieren. Als begin is ver schenen het eerste deel over zoogdieren (oorsprong van de zoogdieren, eierleg- gende zoogdieren, bui deldieren, insekten- eters, halfapen, breed- neusapen, hondapen, gibbons, orang oetans en gorilla's). Een encyclopedie als „Het leven der die ren" heeft in vroeger tijden voorgangers ge kend. In 1758 namelijk was Linnaeus een der eersten die de toen bekende dierenwereld registreerde, nadat hij de zoölogische verza melingen van „De Hartecamp" bij Haar lem had bestudeerd. Hij kwam tot 4.236 soorten. Pas honderd jaar la ter in 1864 deed de Duitser Alfred Brehm iets dergelijks. Hij beschreef en il lustreerde in zes delen de toenmalige beken de dierenwereld. Brehm had te maken met 400.000 dieren; zijn werk werd be roemd. Vijftig jaar ge leden zelfs verscheen er nog een uitgave van. Na hem is'Grzimek de eerste die zich weer zo uitvoerig op de dierenwereld heeft geworpen. Hij heeft gebruik kunnen ma ken van de vooruit gang in de weten schap, die tot vele nieuwe inzichten in het gedrag der dieren heeft geleid. En Grzimek die „de Brehm van onze eeuw" wordt genoemd is helemaal de man voor zo'n werk. Hij werd in 1909 geboren en kwam via de dier geneeskunde tot de zoölogie. Hij was lei der van vele expedi ties over de gehele wereld. Hij publiceer de vele artikelen en boeken en maakte te vens vele dierenfilms. Grzimek is oprichter van talloze dierenpar ken en wildreservaten; met Prins Bernhard zit hij in het bestuur van het Wereld Natuur- fonds. Sinds 1945 is hij dierentuin-direkteur in Frankfurt. Een nieuwe stap vooruit in dit onderzoek wordt volgende week gezet als de Mariner-6 wordt gelanceerd, volgende maand gevolgd door de Mariner 7. Beide, door een Atlas-Centaurraket omhoog te brengen satellieten zullen in augustus de „Rode Planeet" op een afstand van 3200 km moeten passeren en enkele tientallen foto's overseinen. Hoofddoel van de twee projec ten is meer te weten te komen over structuur en samenstelling van de atmosfeer rond de planeet. Onze ruimtevaart is een speldeprik in het heelal De laatste maal. dat men hiertoe een poging deed, was in november 1964 toen de Mariner-4 werd gelan ceerd (de Mariner-5 was een Venus-satelliet). Deze satelliet, die in juli 1965 Mars op een kortste afstand van 12000 km passeerde, seinde 22 foto's over. •fe Kraters Door de grote afstand, waar op het ruimtestation zich in de periode dat de foto's werden doorgegeven van de aarde be vond, was het signaal echter zo zwak, dat slechts weinig gege vens konden worden verkregen. Wat overigens niet wegneemt, dat de foto's altijd nog 50 maal meer informatie gaven dan de tot dan toe genomen foto's van af de aarde. Een verrassing was, dat er zo veel kraters op Mars te zien zijn: men heeft er ongeveer 70 geteld, die veel overeenkomst met de kraters op de maan to nen. Het bestaan van de veelbe sproken door de Italiaanse astronoom Schiaparelli ontdek te kanalen werd echter niet be wezen. Weliswaar menen som mige onderzoekers op de foto's enkele donkere, vrijwel rechte lijnen te herkennen, maar deze waarnemingen hebben geen erg overtuigende indruk gemaald. Algemeen wordt dit lange tijd als bewijs voor intelligent leven aangevoerde verschijnsel dan ook naar het rijk der fabelen verwezen. Als er leven op Mars is, zal dit niet meer zijn dan primitief plantenleven, dat goed moet ge dijen in de enorme hoeveelhe den koolzuurgas, die de damp kring bevat. Viking Wat wil men nu met al die gegevens gaan doen? Op het ogenblik zijn alleen de plannen van de Amerikanen bekend. Zij hebben al een compleet Mars programma aangekondigd, dat in 1986 zal moeien resulteren in een bemande landing. In 1971 gaan er twee onbemande Mars verkenners omhoog om op een afstand van 1600 km geschikte landingsplaatsen uit te zoeken. Twee jaar later zal deze landing in het kader van het „Project Viking" worden uitgevoerd door twee onbemande verken ners en in 1986 zou dan de be mande landing moeten volgen. Men heeft hiervoor dit jaar ge kozen omdat dan de stand van Mars ten opzichte van aarde en zon zeer gunstig is. Natuurlijk zal er nog wel het een en ander moeten gebeuren voordat men zover is. In de eer ste plaats zal het geld ervoor beschikbaar moeten worden ge steld en daarvan weet men op het ogenblik nog niets. De Ame rikaanse ruimtevaartbegrotingen Ontwerp voor een Marsschip van North American Aviation. Het vaartuig biedt plaats aan zes ruimtevaarders. gens hetzelfde principe worden uitgevoerd als die op de maan: het ruimteschip wordt in een baan om de planeet gebracht en vandaar zal de „Marstaxi" zich losmaken en naar het opper vlak koersen. Een gigantisch project aan verwerkelijking waarvan men nu nog lang niet toe is, maar dat geleerden bin nen korte tijd uitvoerbaar achten. Overigens is dat begrip gigan tisch nog maar zeer betrekke lijk. Inderdaad is een dergelijke reis over zovele tientallen mil joenen kilometers in mensenogen een enorme onderneming. Maar in het licht van de heelal- afmetingen, betekent zij niets. De tekening hierbij geeft daarvan enigszins een indruk. In het Melkwegstelsel, waarvan onze zon (een ster met negen planeten, waarvan de aarde de derde is) deel uitmaakt, is het tot nu toe door de ruimtevaart bestreken gebied niet meer dan een speldeprik. Ons zonnestelsel immers, neemt slechts een zeer onbedui dend plaatsje in aan de rand van een spiraalarm van het. Melkwegstelsel, dat uit ongeveer 100 miljard sterren bestaat. Onbeduidend, ondanks liet feit, dat de verste planeet Pluto 6 miljard kilometer van de zon is verwijderd (de aarde beschrijft haar baan op gemiddeld 150 miljoen km van de zon). Hoe ontzaglijk die afmetingen van het als een enorm spiegelei in het heelal „hangende" Melk wegstelsel zijn. wordt dui delijk als men weet. dat een raket met een snelheid van 100.000 km per uur ongeveer een miljard jaar nodig zou heb ben om dit stelsel te doorsnij den.... En dan is dit Melkwegste'sel nog maar één van de miljarden stelsels in het heelal. Stelsels, die op onvoorstelbaar grote af standen van onze aarde ligeen Het dichtstbijzijnde sterrenstel sel is de spiraalnevel, die in het sterrenbeeld Andromeda is te zien en die nog altijd ruim 2 miljoen lichtjaren van ons ver wijderd is (2 miljoen maal 9,5 miljoen kilometer!) Afstanden, die al meteen allr hoop op reizen buiten ons zon nestelsel de bodem inslaan. Ook al blijven we in ons eigen Melk wegstelsel, dan is de dichtstbij zijnde ster Proxima Centauri nog 4,5 lichtjaren ver. Dit betekent, dat de mens er voorlopig alleen maar naar zal kunnen kijken. Het onderzoek van het eigen „kleine" zonne stelsel, zal de mensheid al voor genoeg problemen stellen.... gaan op het ogenblik niet ver der dan uitvoering van het Apol- lo-project. In de tweede plaats zal veel afhangen van de vraag in hoe verre zo'n Mars-reis technisch mogelijk is. Het staat wel vast. dat men er niet met de thans gebruikte chemisch aangedre ven raketmotoren zal komen: de reis zou een mijl op zeven worden. Op het ogenblik is men daar om bezig de mogelijkheden van een elektrisch voortgedreven ruimteschip te onderzoeken, een -ff Hoewel er nog geen defini tieve ontwerpen zijn, worden er al wel tekeningen gemaakt van het ruimteschip, dat de eerste bemande landing op Mars moet uitvoeren. Dit is er een van General Electric: een Marsschip. voortgestuwd door een ionen motor. Totaal gewicht 430.000 kg- van de bemanning wordt ge vraagd dan bij een maanreis. Zoals de plannen nu op pa pier staan uiteraard zal er nog het nodige aan worden ver anderd zal het ruimteschip zo'n 360 ton wegen. Aanzienlijk zwaarder dus dan de Apollo- cabine. Dit betekent, dat het in delen in een baan om de aarde moet worden gebracht om daar te worden opgebouwd (met con ventionele raketten). De landing op Mars zal vol- ruimteschip, uitgerust met een zgn. ionenmotor. In deze motor zouden geladen deeltjes in een elektrisch veld moeten worden versneld tot on geveer 100 km per seconde (25 maal zo snel als de uitgestoten deeltjes in een chemisch aange dreven motor). Hoewel dit onderzoek nog maar in de kinderschoenen staat, verwachten experts wél, dat met een ionenmotor ten slotte snelheden van 300.000 km per uur worden gehaald. Overigens is zelfs met zo'n motor een reis naar Mars geen peuleschil. Men rekent op een totale reisduur (heen en terug) van een kleine anderhalf jaar. En dat zal vooral aan de beman ning zware eisen stellen. Af gezien van zuurstof en voedsel problemen (algen zullen uitgea demd koolzuur in zuurstof moe ten omzetten voedsel zal men in geconcentreerde vorm moeten meenemen) zullen zich wellicht vraagstukken van psy chische aard voordoen. Zal de bemanning de psychische druk van zo'n lange reis zover van de aarde kunnen weerstaan? In Rusland heeft men dit, zoals be kend, proefondervindelijk onder zocht. Men heeft er drie man een jaar lang in een volkomen geïso leerde ruimte laten doorbren gen, waarin algen voor de zuur stofvoorziening zorgden en wa ter werd gedistilleerd uit urine. Volgens de officiële bekendma kingen is het experiment ge slaagd, maar vast staat wél, dat er mentaal veel en veel meer afstand van 90.000 lichtjaren (l Lichtjaar is 9,5 biljoen km) SCHEMA VAN DE MELKWEG (zijaanzicht) SCHEMA VAN DE MELKWEG (Bovenaanzicht) volgens radioastronomische waarnemtng_ Melkweg! Het tot op heden door de 1 ruimtevaart bestreken ge bied. Binnen deze punt be- olle planeten BIJLAGE VAN HET KWARTET De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dtfrdts Dagblad

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13