De Block: nu scherp letten op juiste prijsberekening RAI Rijnvaart ontkomt aan zware slag Vonnissen op één na bekrachtigd Regering bepaalt in '70 standpunt fiscale positie van de wouw HIS WA: GROTE KEUS IN „NATTE SECTOR" Manoeuvres Geen haast Uniek plan recreatie in Emmen Mallens bezocht vaak cafés waar homofielen komen PERSONENAUTO'S Hengelo vreest Enschede Chroesjtsjof zou zelf Beria hebben gedood Antal Dorati naar Washington s VRIJDAG 21 FEBRUARI 1969 Uitverkoop had gunstig effect Medische verzorging veel duurder J^E voor begin maart aangekondigde manoeuvres ln de DDR (Oost- Duitsland) kunnen de toch al koele betrekkingen tussen Moskou en Wash ington nog meer doen verkillen. Dat het tot een conflict zal komen ligt niet in de verwachting. Niettemin kan er sprake zijn van een directe confrontatie. De ontwikkelingen om Berlijn lijken overigens ook te hebben geleid tot uitstel van de Chinees-Amerikaanse besprekingen in Warschau. Dit uitstel kan niet uitsluitend gevolg zijn van de vlucht naar Amerika van Lioe Ho-sjoe, tot voor kort de hoogst- geplaatste Chinese diplomaat in Ne derland. Vanzelfsprekend vindt Peking het niet prettig, dat de Amerikanen van Lioe belangrijke inlichtingen kunnen krij gen. Het is echter zeker geen schaamte gevoel, dat de Chinese leiders deed besluiten herstel van het overleg af te gelasten. Wellicht heeft Peking het incident aangegrepen omdat het niet zoveel behoefte meer heeft aan contact met de Amerikanen. Sinds Nixons verkiezing in november en het opvallende Chinese aanbod, zijn er dan ook enkele dingen ver anderd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Vele ondernemingen hebben de prijsveran- deringen per 1 januari aangegrepen om externe kosten uit het verleden door te berekenen en verliezen weg te werken. Nor maal worden deze kosten in de loop van het jaar gespreid. Waar schijnlijk heeft men gemeend dit te kunnen doen door de aan trekkende conjunctuur. Bovendien hebben de weinige ervaring met het nieuwe systeem van BTW en het in januari reeds doorberekenen van te verwach ten loonstijgingen de prijzen tot half januari als een raket om hoog doen schieten. Gisteravond heeft, minister De Block het par lement van deze nadere analyse op de hoogte gesteld. Woensdag volgt een Kamerdebat. De uitverkoop heeft nog wat rem mend gewerkt: een half procent. De oorzaken van de 3.5 procent- verhoging zijn, nader gesprificeerd: BTW (geschat effect januari) 1,1 Verkeerde berekening 0,5 Huren, oogstinvioed en prijs stijging import 0.3 EEG en Kennedyronde 0,3 Tabaksaccijns en meer luis tergeld 0,3 Medische verzorging 0,7 Overheidstarieven 0,1 Arbeidskosten 0,7 4,0 Uitverkoop 0,5 J7IND vorig jaar leek Amerika be reid met Moskou naar een ver gelijk te streven op het gebied van bewapeningsbeperking. De Chinese leiders trachtten toen toe naderingspogingen te doorkruisen. Ongetwijfeld had hun aanbod invloed op de besluitvorming in Washington. Nixon wist te voorkomen, dat Johnson naar Moskou zou gaan om zijn op treden ais president met een vredes missie te besluiten. Hij wilde de handen vrijhouden. Bo vendien leek de onenigheid in het Kremlin snel handelen niet aantrek kelijk te maken. Nu de Berlijnse crisis voor nieuwe belemmeringen zorgde, heeft Peking geen belang bij een gesprek op korte termijn. Het neemt de tijd, want het heeft geen haast. Bij het Parijse gesprek over Vietnam zal dit ongetwijfeld merkbaar zijn. Waar je ook kijkt steeds meer mensen stappen over op Roxy 25. U toch ook? (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering zal pas in 1970 haar standpunt bepalen over de fiscale positie van de gehuwde werkende vrouw. Staatssecretaris Grap- perhaus zei dat gisteren in de Kamercommissie van financiën naar aanleiding van het rapport- Hofstra. Dat gaat uit van de huidige situatie, waarin de werkende vrouw nog wordt gezien als „een verlengstuk van de man". De commissie-Hofstra heeft met opzet de volledige fiscale gelijk stelling met de man buiten het ad vies aan de staatssecretaris gelaten, omdat men daar geen gronden voor kon aanwijzen. Bovendien was, vol gens de staatssecretaris, de taakstel ling te beperkt. Dat lokte aan de heer Bakker (comm.) de uitlating, dat de commis sie, en misschien ook de staatssecreta ris, op deze manier het jonge gezin „ontwricht". Door de werkende vrouw fiscaal te discrimineren, krijgen jong gehuwden als het ware een „boete op hun huwelijk". Ook de andere commissieleden wa ren erg teleurgesteld over de inhoud van het rapport. De staatssecretaris legde daarop de commissie de vraag voor, of het mogelijk is binnen het huidige systeem de positie van de vrouw te wijzigen, zoals de heer Bak ker dat wenste (man en werkende vrouw als twee afzonderlijke arbeids krachten behandelen). Die vraag was blijkbaar bedoeld om een discussie op gang te brengen want zelf wilde hij op dit moment geen concreet standpunt innemen. Volgend jaar zal de minister een wetsontwerp over de inkomstenbelas ting indienen, waarbij de staatssecre taris dan zijn standpunt over deze zaak zal geven. Verhogen Enkele commissieleden, drongen er bij de staatssecretaris op aan de be- •teande vaste belastingaftrek bij wer kende gehuwde vrouwen, drastisch te verhogen. De heer Kieft was blij met de in stelling van een commissie, die de fiscale positie van de zelfstandigen gaat bestuderen. Wel betreurde hij het, dat de sociale lasten buiten het onderzoek zullen worden gehouden. De heer Grapperhaus stond sym pathiek tegenover het spaarloon, maar liet toch een waarschuwing horen. Door fiscale vrijstelling te geven grijpt men in op de bestaande struk- tuur en of dat wel goed was betwijfel de hij. Hij voelde niets voor de suggestie van de heer Janssen (ppr) die afschaf fing van belasting van kinderbijslag bepleitte „in ruil" voor het laten schieten van de kinderaftrek. Een on derzoek hiernaar leek de staatssecre taris niet urgent. Een deel van de prijsstijging in januari is te wyten aan de verkeer de berekening op basis van de te ruggaaf op de oude voorraden. Naar mate de bestaande voorraden worden vervangen door nieuwe en de juiste teruggaaf van oude omzetbelasting bekend wordt, zal dit deel van de prijsstijging verdwijnen. In de rest van het jaar zal Econo mische zaken ook grote aandacht schenken aan het niet nog eens door berekenen van nieuwe kostenstijgin gen. Huren De huren konden het minste effect op de prijsstijging hebben, omdat de huurverhoging per 1 januari drie maanden is uitgesteld. Toch nog een geringe invloed (door de huur libe ralisatie): 0,07. Agrarische produkten en vis: in vloed op de kosten van levensonder houd 0,43. Stijging in procenten 2,2. Voornamelijk veroorzaakt door vlees: 3,9 procent, aardappelen: 4,2 pro cent, fruit: 2,8 procent. Door eieren daarentegen een daling met 3,9 pro cent. By produkten die voornamelijk uit agrarische grondstoffen worden vervaardigd, was een prijsstijging van 3,5 procent. Invloed op de kosten voor levensonderhoud: 0,62. De prijs stijging in deze groep is behalve aan de BTW en de accijnsverhoging op tabak (nog moeilijk te bepalen in verband met de verkoop van oude voorraden in januari) toe te schrij ven aan de doorwerking van het EEG-landbouwbeleid, stijging van de invoerprijzen en doorberekening van loonkosten, omdat bedrijven in de rode cijfers terecht dreigden te komen. Uitverkoop In de groep overige industriële produkten een forse stijging: 2,7 pro cent. De invloed op het prijsindex cijfer bedroeg: 1,01. Als er geen uit verkoop was geweest, zou de stij ging 4,3 geweest zijn inplaats van 2,7. De overheidstarieven hielden ge lijke tred met het totale prijsindex cijfer: 3,5 procent. Oorzaken: PTT, spoorwegen en hogere tarieven door openbaar vervoer, gas, water en electra. De particuliere dienstverlening steeg met 6,7 procent en had voor ruim 0,4 procent invloed op het index cijfer. In deze groep zitten veel loon- intensieve bedrijven, die vaak ge dwongen zijn loonkosten door te be rekenen. Juist in deze groep kwamen verkeerde en te hoge prijsberekenin gen voor: autorijscholen, horeca, was serettes, waarvoor prijsbeschikkingen zijn afgekondigd. De sterkste stijging was in de groep medische verzorging, verzekering en belasting: 10,4 procent en voor ruim 0,7 procent delend in de prijsstijging. Vooral luister- en kijkgelden en de hogere ziekenfondspremies zorgden voor de grote stijging. EMMEN Voor de gemeente Em men heeft de stichting Futuron een recreatieplan opgesteld, dat alle an dere plannen in Nederland verre schijnt te overtreffen. Er moet een park komen dat voldoet aan de eisen, die dag-, weekend- en vakantierecre atie eraan stelt. De bezoeker zal in het park zelf tochten kunnen maken in kleine twee persoons luchtkussenvoertuigen: hij zal er zelfs een Hovercraftbrevet kunnen verwerven en in het Klimatron achter eenvolgens een tropisch woestijnkli maat, een tropisch woudenklimaat, een subtropisch klimaat en een poolklimaat letterlijk aan den lijve kunnen voelen. Na deze „mini-wereldreis" zal hij ook nog voet op het maanoppervlak kunnen zetten en een gevoel van gerin gere zwaartekracht kunnen ondergaan, en zich kunnen trainen op de ruimte vaart. De bedoeling is om, nadat de eerste fase voor het publiek zal zijn opgenge- steld, in de loop van de jaren geleide lijk te bouwen aan de verdere verwe- zelijking van de volgende drie fasen en de uiteindelijke toekomstfase. In totaal zou er tien jaar voor nodig zijn. BERN Ernest Ansermet, de be kende dirigent van het Zwitserse or kest, dat hij vele jaren aanvoerde, is gisteren te Genève op 86-jarige leef tijd overleden. Hij stond vele malen als gastdirigent voor bekende or kesten over de gehele wereld. Hij was ook een der oprichters van het Russische ballet Diaghilew en schreef verscheidene composities. Ai.. De carnavalsmoord BREDA De politie in Breda werkt met een speciaal team van 23 rechercheurs dag en nacht aan de oplossing van de carnavalsmoord, die in de nacht van zondag op maandag gepleegd werd op de 29-jarige druk ker J. Mallens uit Etten-Leur. Er zijn enkele tientallen tips binnengekomen, waaronder een aantal bruikbare. De politie heeft goede hoop de dader(s) binnen enkele weken te kunnen opsporen. Het rechercheursteam is bezig met de ondervraging van de enkele hon derden personen, die maandagoch tend vroeg tussen half een en half drie de bar El Paso hebben bezocht De heer Mallens was in de tijd twee maal in de bar binnengeweest. Wat hij tussen deze twee bezoeken en na het tweede bezoek heeft gedaan, is nog onbekend. De politie onderzoekt voorts of het slachtoffer homofiele neigingen had. Zijn regelmatig bezoek aan café's, waar veel homofielen komen, doet de politie in die richting denken, maar tot nu toe is nog niet gebleken, dat het slachtoffer zelf homofiele contac ten had. LONDEN Barones Asquith of Yarbury, dochter van een beroemd premier en een van de invloedrijkste vrouwen in de geschiedenis van de Britse politiek, is op 81-jarige leef tijd overleden. Bij een brand in Deventer zijn twee kinderen om het leven ge komen. Zij hadden zich in de ouderlijke woning aan de Rozen gaardelaan uit angst in het toilet verstopt en zijn door de rook verstikt. Op de foto de achter zijde van de woning, waar o.m. de w.c. was gelegen. en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten Engeland besnoeit defensiebegroting LONDEN Voor het eerst in tien jaar gaat Engeland zijn begroting voor defensie besnoeien. Dit blijkt uit een gisteren gepubliceerd withoek. De begroting voor 1969 - 1970 beloopt ruim 2,2 miljard pond. Dit is 5 mil joen pond minder dan het eindcijfer van de begroting voor 1968-1969. In '58-'59 werd voor het laatst op de defensiebegroting besnoeid. De be zuiniging is dit keer bereikt door een vermindering van de verplichtingen van Engeland in het Verre Oosten en concentratie van de verdedigingsmid delen in Europa. UTRECHT De gemeenteraad van Utrecht zal twee ton ter beschik king stellen voor de voorbereiding van een nieuw concertgebouw op het Vredenburg. Het moet worden geïntegreerd in het plan Hoog-Catha- rijne. Geen vaste tarieven DEN HAAG De Nederlandse Rijnvaart is aan een slag ontkomen. De Duitse minister van vervoer. Ge- org Leber, heeft in een gesprek met de staatssecretaris van verkeer en waterstaat, M. J. Keyzcr, verklaard te zullen afzien van het instellen van vaste tarieven voor de Rijnvaart. Bij Invoering hiervan had dit wellicht Hengelo wapent zich tegen de verwaterende sneeuwmassa's: bang voor overstromingen is men begonnen met het vullen van zandzakken. Hengelo krijgt namelijk alle water te ver werken van de veel hoger ge legen buurstad Enschede, waar de sneeuwvoorraad bijzonder omvangrijk is. Vorig jaar liep door het ontdooiende Enschede de gehele Hengelose binnenstad onder. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM De grote kampeer- en watersporttentoon stelling Hiswa, die op 7 maart door mr. J. van Aartsen, com missaris van de Koningin in Zee land in de Amsterdamse RAI wordt geopend, biedt ditmaal vooral in de „natte sector" een grotere verscheidenheid dan ooit tevoren. Onder de ongeveer dui zend tentoongestelde vaartuigen van de kleine vouw- en op blaasboot tot het grote zeegaan de jacht zijn niet minder dan 600 verschillende typen. Een ander kenmerk van deze HISWA is ook de verscheidenheid in prijzen: de expositie toont duidelijk aan, dat er voor elke beurs een vaar tuig beschikbaar is. Zo zijn er in de prijsklasse van 3000 tot 5000 gulden nu vier zeiljachten met nachtaccom modatie. Dat polyester nog steeds snel veld wint in de jachtbouw toont de ex positie opnieuw: zeker tweederde van het aantal inzendingen bestaat uit vaartuigen van dit materiaal. Meer luxe In de „droge sector" wordt gede monstreerd, dat van de zijde van de producenten, steeds meer tegemoet wordt gekomen aan de vraag naar luxe. Er komen weinig werkelijke noviteiten, maar des te meer is aan dacht besteed aan verdere vervolma king van tenten en andere kampeer- artikelen. Wat in deze sector opvalt is, dat het raakvlak tussen „droge" en „nat te" recreatie van jaar tot jaar groter wordt: groter dan vorige jaren is de keus uit vouw- en opblaasboten en kleine „vaste" boten. Nieuw voor deze 14de HISWA is, dat het exposanten, die over een ei gen reisbureau beschikken, toe gestaan zal zijn hun reizen op de tentoonstelling te verkopen. speciaal Trein-Toegang-biljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N S -stations Auschwitz-proces afgesloten KARLSRUHE Het hof in Karlsruhe heeft gisteren de von nissen in het Frankforter Ausch witz-proces op een na bekrach tigd. Met de afwijzing van vijf tien cassatieverzoeken is het grootste naoorlogse proces in de Bondsrepubliek afgesloten. Alleen het vonnis tegen dr. Franz Lucas, die wegens medeplichtigheid aan moord tot een gevangenisstraf van drie jaar en drie maanden was veroordeeld, werd. vernietigd. De zaak is terugverwezen naar de recht bank in Frankfort. Het openbaar ministerie had afwij zing van alle revisie-verzoeken ge vraagd met uitzondering van een ge val: dat van dr. Capesius, wiens von nis van negen jaar gevangenisstraf naar het oordeel van de aanklager wegens moord in een geval en mede plichtigheid aan moord in tweedui zend gevallen moest worden omgezet in levenslang. Wijs oordeel De president van het hof zei dat de rechtbank in Frankfort een „wijs oordeel" had geveld. De behoedzaam heid waarmee de schuld van elke verdachte was vastgesteld viel niet te overtreffen, aldus de president. Dr Lucas verkreeg revisie omdat niet duidelijk is geworden of hij niet I onder dwang of bedreiging heeft ge handeld. Voor Lucas pleitten tal van getuigenverklaringen waarin hem „fatsoen en menselijkheid" werden nagegeven. Hij zou in Auschwitz een van de weinige SS'ers met meedogen zijn geweest. Bijna twee Jaar heeft de rechtbank destijds een eindeloos lijkende reeks gruweldaden behandeld en met hulp van 358 getuigen uit binnen- en bui tenland geprobeerd licht te brengen in de duisternis. Levenslang Zes van de twintig verdachten werden in augustus 1965 tot le venslang veroordeeld, elf tot gevan genisstraffen van maximaal veertien jaar en drie werden vrijgesproken. De oud-SS'ers Boger, Hofmann, Kaduk, Beretzky, Klehr en Bednarek kregen levenslang. Ze waren persoonlijk verantwoordelijk gesteld voor de dood van ten minste 654 ge vangenen en bleven ook na de re- visieverzoeken in arrest. Negen ver oordeelden kwamen voorlopig op vrije voeten. Tot de zestien die een nieuw proces vroegen, behoorden de tot levenslang veroordeelden. De rechters in Karlsruhe hebben maanden nodig gehad om de duizend pagina's beslaande schriftelijke moti vering van de vonnissen te bestude ren. Daarbij stonden niet centraal de gruwelijke gebeurtenissen in Ausch witz, maar bijzonderheden van de procesvoering en klachten van de verdachten. onoverkomelijke moeilijkheden voor ons land met zich gebracht. Het vervoer van groente en fruit voor de maanden april, mei en juni zal worden vergemakkelijkt door het uitbreiden van het aantal vergunnin gen. Als tegenprestatie voor dit alles gaat Nederland ermee accoord de sloopregeling voor de Rijn- en bin nenvaart meer algemeen te maken. Verder zal ons land meewerken aan stilligregelingen. Jubelend Een bijna jubelende staatssecreta ris vertelde dit gisteren, na afloop van de laatste besprekingen van de Duits-Nederlandse commissie. Hij zei dat beide landen voor 1971 de ortder- handelingen weer zullen openen over aansluitende regelingen voor het wegvervoer. Voor het afgeven van de 1950 vergunningen voor het wegver voer zal een computer ingeschakeld worden. De commissie over vervoersproble men werd ingesteld na een bezoek van minister-president P. J. S. de Jong en minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns aan hun Westduitse collega's in Bonn. Gunstiger Voor de economische ontwikkeling van de Delta, waaronder ook Amster dam en Antwerpen, achtte staatsse cretaris Keyzer het loslaten door Duitsland van de vaste tarieven op de Rijn noodzakelijk. Hij wees er op dat Nederland zich op grond van de acte van Mannheim steeds tegen de voorgenomen Duitse plannen had verzet. „De nu bereikte resultaten," oor deelde de bewindsman, „zouden wel eens kunnen leiden tot een gezamen lijk Nederlands-Duits optreden. De gemaakte afspraken zullen er boven dien aan kunnen meewerken dat Ge- org Leber gunstiger gestemd een be ter Europees vervoersbeleid zal nastreven." NEW YORK De voormalige Russische partij- en regeringsleider Chroesjtsjef zou in een gesprek met een niet nader genoemde Westerse di plomaat onthuld hebben dat hij ei genhandig het hoofd van de geheime politie, Beria, heeft gedood. Volgens een Amerikaanse journa list. die dit in het blad Harper's ma gazine uit de doeken deed zou deze „bekentenis" Chroesjtsjef zijn ont vallen nadat hij een flink aantal gla zen wodka had gedronken. Volgens de officiële lezing is Beria na de dood van Stalin in ongenade gevallen en geëxecuteerd. De journalist geeft de volgende le zing van Chroesjtsjefs „bekentenis": de diplomaat sprak er tegenover de voormalige leider zijn verwondering over uit. dat deze erin was geslaagd de machtige Beria uit te schakelen. Ik dacht dat hij onschendbaar was, merkte hij op. „Dat had hij ook moe ten zijn", antwoordde Chroesjtsjef, „maar Beria beging een stomme ver gissing. Hij verscheen op een dag zonder lijfwacht in een vergaderzaal. Ik heb hem toen zelf gelikwideerd. WASHINGTON De dirigent van het philharmonisch orkest te Stock holm. Antal Dorati heeft een benoe ming aanvaard als dirigent van het Nationale Svmphonie orkest van Washington. Oktober 1970 zal hij da- ze functie gaan vervullen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5