Voor bisschoppen blijft Rome de enige kerk Voor hetzelfde geld Eerste geslaagde mergtransplantatie J 2 4 Onderzoek schuldvraag dood hartpatiënten O O O O <D O O O O O O O O O 4 Al 3 CRÈME IJ'* PvdA: ontwikkelingshulp optrekken tot 2 pet Een ivoord voor vandaag Celibaatscrisis bewijst volgens ds. Hegger alles goed en I wel STERIEL LUIER Surinaamse onderwijzers zoeken steun Drs. W. Stiggelbout promoveert aan VU Aantal rooms- katholieken: 494 miljoen rookt u 20 geurige Café Crème sigaartjes. HENRI WINTERMANS BUIGEN Wereldraad helpt slachtoffers watersnood Ds. Toornvliet in hervormde kerk KVP: Portugal niet uit NAVO Jaarboek voor de eredienst oecumenisch BEROEPINGSWERK IffUW VRIJDAG 21 FEBRUARI lty A vc j Als Christus de dochter van de Syrofenicische vrouw heeft genezen, keert Hij terug naar Israël. Maar onderweg ontmoet Hij in het Overjordaanse een „dove, die moeilijk sprak." Dat s geen nieuw verhaal. Dit moet gelezen worden als een ver- 'olg. De lijn van het verhaal is aldus: De farizeeën weigeren naar Christus te luisteren, omdat ze te gehecht zijn aan de over leveringen. Christus echter is onderweg. Hij gaat verder ter- lijl zij achterblijven. Het gevolg is dat Zijn kracht buiten iijn eigen volk openbaar wordt. Dan keert Hij terug naar Zijn volk en ontdekt dat het doof is. Ineens blijkt dat het lang niet altijd onwil is, als er niet naar het Woord van Christus wordt geluisterd. Het is ook onver mogen. Er moet eerst een wonder gebeuren, eer er gehoord en gesproken kan worden. Dit is meer dan een genezingsver- haal. Marcus wil als het ware in 7 31-37 zeggen: Beste men sen, er moet een wonder gebeuren, eer u het evangelie kunt horen en gehoorzamen. Dat wonder noemen wij bekering. Dat woord is in onze tijd niet populair. Dat is te piëtistisch en te methodistisch. Het zij zo. Het woord is ook profetisch, want het wordt telkens door de profeten gebruikt. Wie dit woord uit zijn geestelijke woordenschat schrapt, moet er niet verbaasd over staan, dat het evangelie hem niet aanspreekt. Hij probeert zonder het wonder te horen. We lezen vandaag: Mattheü 13 18-23. (Van onze kerkredactie) VELP Jarenlang hebben de bisschoppen de indruk gewekt, dat het hun by de oecumenische beweging niet in de eerste plaats ging om de macht van hun eigen kerk. Vele protestanten zjjn daar door gaan menen, dat hun kerken door de bisschoppen als gelijk waardige partners werden beschouwd. Pas nu zij in de celibaatskwestie een beslissing niet meer konden ontlopen, hebben zij duidelijk te kennen gegeven, dat zij de Rooms- Katholieke Kerk nog steeds beschouwen als de enige kerk, die de door Christus gewilde eenheid bezit en waartoe allen zich be horen aan te sluiten. Israël (9) Een veel misbruikt woord is „vergel dingsactie". Het betekent „wraak" zon der meer. In wezen is iedere actie die Israël als antwoord heeft uitgevoerd op een terreurdaad van Arabische zij de (het begrip „Arabisch" op te vatten als verzamelterm voor Israëls tegen standers in het Nabije Oosten) nergens anders op gericht dan op doodgewoon zelfbehoud. De actie in Beiroet moest de Arabi sche wereld duidelijk maken, dat Is raël zijn El Al veilig wenst te laten doorvliegen. Achterwege blijven van zo'n actie betekent zelfmoord. Datzelfde geldt thans na Zürich: het is zeker dat een optreden van Israëli sche zijde volgt. Niet uit gebrek aan zelfbeheersing, maar eenvoudig om de Arabische volken duidelijk te maken, dat zij niet ongestraft een burgerlijke luchtvaartonderneming het werk on mogelijk kunnen maken. Wachten op wat de Veiligheidsraad doet? Onzin, die heeft in het verleden te vaak laten zien hoe onmachtig zij is. Die zal over Zürich weinig zeggen, maar te meer over hetgeen Israël straks als antwoord zal doen. Nog één opmerking: iedere Arabi sche actie is, behalve kanonbeschietin gen van veilige afstand, gericht en in het verleden gericht geweest te gen burgers. In Athene en Zürich ging het er in de eerste plaats om, doden en gewonden te maken. Israëlische acties zijn nimmer ge richt geweest tegen burgers, vrouwen en kinderen. Het gooien van handgra naten in een menigte bioscoopbezoe kers of tussen wachtende autobuspas sagiers beschouwt Israël als een mens- ontwaardige daad. De wereld doet dit blijkbaar niet. In een televisie-uitzending werden de mensen die zich met dat bedrijf bezig houden „vrijheidsstrijders" ge noemd, de Israëli's die een militair optreden tegen een terroristen- hoofdkwartier uitvoerden „guerrilla strijders". Zolang voor de Veiligheidsraad en de wereld het verlies van veertien dode vliegtuigen in Beiroet méér telt dan het verlies van Israëlische mensenlevens weet Israël dat het al leen staat en dat jood en Israëli als het er op aankomt nog even vogelvrij zijn als duizend jaar geleden. Rotterdam Zev Arlri Carnaval Het artikel van ds. Th. Rienks, „Lof der zotheid", had ik liever betiteld met „Hoogtepunt van Goddeloosheid". Ik ben dan ook een andere mening over carnaval toegedaan dan ge noemde schrijver. Als hij eens een zgn. „dweiiavond" zou bezoeken dan zou zijn oordeel misschien ook anders uitvallen. Te vens vraag ik mij af of deze dingen thuishoren in een christelijk dagblad. Poortvliet C. de Groen Aldus ds. II. J. Hegger in de bro chure „Onrecht in de naam van Christus", die hij dezer dagen heet van de naald heeft doen verschijnen. Zijn boekje is bedoeld als een ste vige steun in de rug voor de Amster damse studentenpastores, al schrijft hij zich ervan bewust te zijn, „dat een adhesie van onze kant op zichzelf eerder nadelig kan zijn voor de zaak, waarvoor u strijdt. Mocht de publie ke opinie erin slagen u op een of andere manier met ons te associëren dan zou dat uw zaak geen goed doen." Hij moedigt hen aan, hun strijd voort te zetten met alle konsekwen- ties van dien en niet terug te krabbe len voor de publieke opinie, die zegt, dat al wie zich afscheidt tot steriliteit gedoemd is. Nu terugkrabbelen zou „aan de wereld een miserabel schouwspel tonen van gewetensver krachting." „Het lijkt wel of er voor een priester geen erger misdaad is dan het huwelijk, want dan eist men van hem dat hij zijn ambt neerlegt Een priester mag in Nederland de meest fundamentele waarheden van het christendom ontkennen, terwijl hij toch in zijn ambt gehandhaafd blijft. Maar als een priester in het huwelijk wil treden, wordt hij uit zijn ambt gezet", aldus ds. Hegger. Hij neemt het kardinaal Alfrink zeer kwalijk, dat deze als een van de redenen, waarom het celibaat niet kan worden afgeschaft, financiële be zwaren aanvoert: rooms-katholiek Nederland zou ineens dertig miljoen per jaar meer moeten opbrengen. Foute digoxinetabletten uit de handel UTRECHT Er wordt een ge coördineerd onderzoek ingesteld naar de schuldvraag in verband met de dood van twee hartpa tiënten vermoedelijk overleden ten gevolge van het gebruik van verkeerde digoxine-tabletten. Een woordvoerder van het staatstoezicht op de volksgezondheid zei gisteren, dat alle foute digoxi ne-tabletten uit de handel zijn geno men. Volgens hem gaat het om een partij van ruim 470.000 pillen. Het justitieel-politiële onderzoek richt zich op de vraag of het vermoe den juist is, dat in een bepaalde par tij vermenging van digoxine- en digi- toxinetabletten heeft plaatsgevonden, een verwisseling of mogelijk beide. Digitoxinetabletten zijn ook bestemd voor hartpatiënten, maar er wordt SCHIPHOL Twee Surinaamse onderwijzers zijn gisteren in ons land aangekomen om bij de vakbonden morele en financiële steun voor de vierduizend stakende leerkrachten in hun land te zoeken. Er is inmiddels door de Algemene Nederlandse on derwijzers federatie een speciaal giro nummer opengesteld, waarop ieder een bijdragen kan storten. Gisteren hebben de Surinamers uit voerig hun Nederlandse collega's in gelicht over de huidige situatie. Een van hen, F. Derby, toonde zich vast beraden: „Wij blijven onwrikbaar. Het is nu of nooit". De drie onderwijzersbonden in Ne derland hebben zich achter de staking gesteld. ANOF-voorzitter Knippen zei te hopen dat Nederland in korte tijd vele duizenden guldens zal over maken. Maandag hebben de Suri naamse onderwijzers een gesprek met de voorzitters van de drie vak een trales. 2 3 t, 6 7 8 10 11 12 13 slechts een minimale dosering van gegeven. Geen blaam De officier van justitie van Arn hem, mr. Holstijn, zei desgevraagd, dat het Julianaziekenhuis in Veenen- daal geen enkele blaam treft. Aan de inventiviteit van de beide beide in ternisten van het ziekenhuis is het volgens hem te danken, dat de ver keerde samenstelling van de tablet ten is ontdekt. De grondstoffen blijken via een fa briek in Maarssen uit Hongarije te ko men. AMSTERDAM Met prof. dr. G. A. Lindeboom als promotor is aan de Vrije Universiteit tot doc tor in de geneeskunde gepro- meveerd drs. W. Stiggelbout te Amsterdam. Zijn proefschrift gaat over een merkwaardig ziektebeeld, het zg. Bardet-Biedlsyndroom, dat ge kenmerkt wordt door de aanwezig heid van extra vingers en tenen, blindheid, achterblijven van de ge slachtelijke ontwikkeling, dikte en psychische stoornissen. De promovendus trekt de gangbare opvatting, dat dit ziektebeeld zeldzaam is in twijfel. Aan de hand van literatuurstudie en eigen onder zoek maakt hij aannemelijk, dat de voornaamste stoornis gelokaliseerd is in het hypothalamusgedeelte van de hersenen. Verder onderzoek heeft ge leerd. dat argumenten aanwezig zijn om de grondoorzaak van de ziekte te zoeken in een fout in de vetstofwisse- ling. De heer Stiggelbout is werkzaam op de afdeling cardiologie en klini sche fysiologie van het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam. Als de kardinaal het celibaat moti veert met begrip „dienstbaarheid", reageert ds. Hegger: „Waar kan men zulk een geest van nederige dienst baarheid beter aanleren dan juist in het huwelijk? Wij zouden het aan kardinaal Alfrink (en aan de andere bisschoppen en priesters) willen vra gen: Zou u het eigenlijk niet als een vernedering ervaren, wanneer u ge woon eens zoudt moeten helpen in het huishouden van uw vrouw, bor den wassen of afdrogen, de stofzuiger hanteren, eens een keer de luier van de baby verschonen of hem de fles geven? Voelt u zich daar eigenlijk niet ver boven verheven? Is het niet alsof u dan een „gewoon burger-pa- paatje" bent geworden en ont-troond en ont-manteld bent? Als dat zo is, dan is de celibataire levensstaat geen middel tot grotere, maar oorzaak van mindere dienstbaarheid." Maar het meest ergert ds. Hegger zich aan bisschop Zwartkruis, die na de befaamde preek van Huub Ooster huis voor de televisie zei, dat hij iedere stap, waardoor men zich losmaakt van de Rooms-Katholieke Kerk afkeurde met als reden „Men mag de eenheid niet verbreken, want zy is in Christus gegeven." „Het is nu pas duidelijk geworden, dat allerlei oecumenische vriendelijk heden, zoals de wederzijdse dooper- kenning met de daaraan verbonden feestelijke ontvangsten, alsook de uitnodiging van de protestantse ker ken om waarnemers te zenden naar het pastoraal concilie, ten diepste be oogden om de aanvaarding van de Rooms-Katholieke Kerk aanneme lijker te maken. Wij menen dan ook, dat de protestantse kerken aan der gelijke manifestaties van „oecumene" niet meer moeten meedoen, want ze zijn een schijnvertoning van oecume ne, wanneer een van de deelnemende kerken zich beschouwt als de enige ware Kerk van Christus, waartoe al len zich behoren aan te sluiten." De reacties van de rooms-katholie- ke publiciteitsmedia („daar rekenen wij ook Kenmerk toe, ook al gaat die rubriek in naam tevens uit van IKOR en CVK") waren voor ds. Heg ger zeer teleurstellend. De paus gaat met een enorme winst strijken. Hij hoeft niet meer bang te zijn voor een schisma. selaar, die de studentenpastores ver- maande, om de Rooms-Katholieke Kerk niet te verlaten. Ds. Besselaar noemde het verlaten van een kerk in ontwikkeling een hachelijke zaak. Ds. Hegger: „Hoe kan een gerefor- i meerd predikant het een hachelijke j zaak noemen, wanneer een priester een kerk verlaat, die als reactie op de Reformatie op het concilie van Trente de vervloeking over het evan gelie heeft uitgesproken, zoals dat door de gelovige protestanten bele den wordt en die in de Nieuwe Katechismus van de Nederlandse bis schoppen nog verder is gegaan en zelfs het plaatsvervangende lijden en sterven van Christus loochent?" „Onrecht in de naam van Christus" door ds. H. J. Heger met medeverantwoorde lijkheid van ds. J. A. Hamers. Te bestellen (Soor 2,90 over te schrijven op gironum mer 901.000 ten name van „Stichting In de rechte straat" te Velp. ROME Er zijn thans 494 miljoen rooms-katholieken op de wereld, 8,5 miljoen meer dan in 1965. Dat blijkt uit het gisteren gepubliceerde jaar verslag over de activiteit van het Vaticaan in 1968. Het aantal priesters steeg sinds 1965 met slechts 698 en bedraagt nu 352.000. Het aantal seminaristen (thans 156.000) daalde in deze periode zelfs met 6.833. De rota, de rechtbank van het Va ticaan, deed in 1968 223 uitspraken naar aanleiding van verzoeken om nietigverklaring van een huwelijk. In 152 gevallen werd het verzoek toe gestaan. In hetzelfde jaar ontbonden diocesane rechtbanken in alle delen van de wereld 369 huwelijken. UTRECHT De Gereformeerde Bond organiseert zaterdag 1 maart van 10 tot 4 uur in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aan de Mariaplaats te Utrecht een conferen tie voor ambtsdragers. Allerlei praktische zaken, die op het ogenblik actueel zijn, zullen daar aan de orde komen, zoals nieuwe vertaling, nieuwe berijming, vrouw in het ambt Het is de bedoeling, dat eerst voor zitter ds. G. Bóer uit Katwijk een korte inleiding houdt, waarna er rui me tijd is voor onderlinge bespre king. (ware grootte Fijne geselecteerde tabak, verwerkt tot slanke, gave, geurige sigaartjes. Café Crème, van Henri Wintermans. Twintig van die geurige sigaartjes gaan e, in een elegant aanbied-blikje. 't Is maar hoe u uw rook-geld besteden wilt 20 voor LI Dn aan op/ mn gee lint har, pPJ har Bri Zei Ti «•t wat kijk uit veel groc nogi In de 1 Voo fcinc dooi ciiu latu ichi M broi opv haa woc lijk „Het meest progressieve rooms-ka- tholicisme van de wereld, namelijk dat van Nederland, is door de knieën gegaan. De paus en de curie kunnen nu doen wat ze willen. Ze weten het nu: de rooms-katholieken, ook van Nederland, buigen ten slotte toch." Aan de ene kant is ds. Hegger blij, dat er door de toespitsing van de crisis rond het verplichte celibaat voor de protestanten ineens duide lijkheid is gekomen: „Ook de meest progressieve rooms-katholieken van Nederland zijn van oordeel, dat wij buiten de door Christus gewilde eenheid staan en dat wij daarom gedoemd zijn tot althans een zekere mate van sterili teit." Uiteraafd kan ds. Hegger het dan ook niet eens zijn met ds. A. T. Bes- DEN HAAG De fractie van de Partij van de Arbeid dringt er in een discussie-nota op aan de Nederlandse ontwikkelings hulp tot twee procent van het netto nationaal inkomen op te trekken. De nota werd gisteren uitgegeven aan de vooravond van het ontwikkelingsdebat dat volgende week in de Tweede Ka mer wordt gehouden. Een vergroting van de over heidsuitgaven voor ontwikke lingshulp tot 2 pet van het nationale DAMASCUS De Wereldraad van Kerken is bereid, om vierduizend huizen te bouwen voor slachtoffers van de overstromingen van vorige maand in het noordoosten van Syrië. De raad zal verder nog hulp verlenen aan vluchtelingen in Syrië voor een bedrag van 215.000 gulden. Horizontaai: 1. jaargetijde. 2. oude vlaktemaat, 3. gil, 4. ten dele, 5. eer ste melk ener kalfkoe, 6. hoofddeksel. 7. oogziekte, 8. deel van een sleutel, 9. plaats in Zeeland, 10. jongen, 11. stengel, 12. ketting. 13. lekkernij. Bij juiste oplossing leest men op de cirkeltjes de namen van drie vissen. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 2. immer. 7. nonna, 8. eisen, 9. agent, 10. bes. 12. Ier, 13. adé, 15. entre, 17. enkel, 19. ei. 20. Aa, 21. edele. 24. ernst 26. rek. 27. ram, 29. toe, 30. lemma, 32. polei, 33. Elisa, 34. Isère. Verticaal: 1. dolen, 2. Ina, 3. magie, 4. eenre. 5. rit 6. bende, 10. beker, 11. steek. 13. akant. 14. elite, 16. ril, 18, nar, 22. demon, 23. ereis, 24. emmer, 25. Soest 28. A. M., 30. lei. 31. ale. Speurtverk hoogleraren Rood en Van Bekkum (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN In het Leids academisch ziekenhuis is met succes een beenmergtransplantatie uitge voerd op een kleuter. Het is de tweede in de medische geschiedenis en waarschijnlijk de eerste ter wereld die zal lukken. Een poging in Amerika mislukte vorig jaar. De behandeling Is reeds twee maanden geleden ver richt en eerst thans bekend geworden. Het succes schrijft men vooral toe aan research in het radiobiologisch labo ratorium van TNO onder leiding van prof. dr. D. W. van Bekkum, die experimentele transplantatiebiologie doceert. De transplantatie vereiste geen operatief ingrijpen en is via injectie tot stand gekomen. Het kind, dat een aangeboren gebrek aan weerstand tegen infecties had z.g. immuun-deficiëntie maakt het goed en het „vreemde merg" lijkt, thans te zijn ge accepteerd. Het vermoedelijke succes van Leiden moet in de eerste plaats worden toegeschreven aan een voorafgegane ver fijnde weefseltypering door prof. dr. J. J. van Rood en zijn team. Maar vervolgens ook door de uitgedachte methode bij TNO, waar men het donor-beenmerg zodanig heeft weten te zuiveren, dat alleen, of althans over wegend, „goede" mergcellen op het ontvangende kind konden worden overgebracht. Deze zuiveringsmethode is reeds toegepast op trans- plantaten bij tal van dieren, onder meer apen. Na deze successen durfde men in Leiden de transplantatie op een mens aan. Het voordeel van gezuiverd beenmerg is ook, dat het maar in kleine hoeveelheden behoeft te worden toegediend om een defect menselijk afweermechanisme weer op gang te helpen. Dat men nog geen ruchtbaarheid aan deze nieuwe mijl paal in de medische geschiedenis wilde geven, hangt samen met het feit. dat men eerst wilde afwachten of er geen complicaties optraden. Vandaag werd een officieel communiqué uitgegeven. Het beenmerg dat getransplanteerd werd is ook via de injectienaald aan de donor, naar wordt aangenomen een familielid van het patiëntje, onttrokken. Reeds vorig jaar werd de TNO-viftding gerapporteerd op een congres in Amerika. Theoretisch betekent de ontdekking van het zuiveren of filtreren van donor-beenmerg, dat er nieuwe moge lijkheden in het vizier komen om de gevreesde leukemie, een kankerachtige woekering die de ploedproduktie op den duur dodelijk verstoort, wellicht beter te bestrijden. Hier is het ziektebeeld echter veel gecompliceerder, zo dat in feite nog niets zinnigs over therapeutische moge lijkheden in dat verband gezegd kan worden. inkomen zal, aldus de PvdA-nota, een zwaar beslag leggen op de groei van de overheidsuitgaven. Het veronderstelt „een hoog niveau van belastingdruk en betekent een zekere rem op de groei van de over heidsuitgaven voor op zichzelf be langrijke doeleinden". De fractie meent in deze afweging prioriteit te moeten geven aan opvoe ring van de ontwikkelingshulp. Zij ziet in het licht van deze punten „waarlijk geen mogelijkheden voor belastingverlaging". 's-GRAVENDEEL Ds. G. Toorn vliet de gereformeerde voormalige radiopredikant uit Bloemendaal, heeft een uitnodiging aangenomen, om zondagmorgen in de hervormde kerk van 's-Gravendeel te preken. Hij preekt over het onderwerp „Zo'n duikelaar ben ik". De dienst begint om tien uur. DEN HAAG „Portugal is een staat onder dictatuur. Naast de re geringspartij zyn geen politieke par tyen toegelaten. Van vrye verkie zingen is geen sprake en de illegale oppositie is in zichzelf verdeeld." Dit is een van de conclusies die de commissie internationale politek van dé KVP in een rapport heeft uitge bracht. Het partijbestuur heeft het rapport aanvaard. De commissie constateert dat het regime in Portugal de fundamentele mensenrechten met voeten treedt, dat politieke tegenstanders worden mishandeld en bij wijze van veilig heidsmaatregel van hun vrijheid worden beroofd. Enkele andere conclusies: In de Afrikaanse gebieden komt nog veel dwangarbeid voor. Portugal besteedt bijna de helft van zijn budget aan militaire uitgaven om de vrijheids strijd in de Afrikaanse „provincies" het hoofd te bieden. Ondanks deze en andere gevolg trekkingen, waarin Portugal er niet zo best afkomt, meent de commissie dat het ongewenst is het land uit de Navo te manoeuvreren, omdat het uittreden van Portugal de strategische positie van de Navo zou verzwakken. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG „Wordt het her vormde jaarboek voor de eredienst binnen niet al te lange tijd een oecu menisch orgaan?" Die vraag stelt prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker uit Groningen in zijn voorwoord van de ze uitgave voor 1967 en 1968, die net bij Boekencentrum in Den Haag is verschenen. Hij meent dat de ontwik keling onweerstaanbaar in die rich ting dringt. In ieder geval zijn in de zojuist verschenen uitgave al artikelen opge nomen van mensen over kerkmuren en landsgrenzen heen. De jezuïet drs. P. T. Vlaar schrijft over „de ontwik keling van de liturgie in de Neder landse katholieke kerk" en Tom Naas tepad over „een huwelijkszegen." De Amerikaanse predikant ds. Ho ward G. Hagemen schrijft over de liturgie van de avondmaalsdienst in de reformed church van Amerika. Het boek schenkt uitvoerig aan dacht aan de begrafenisdienst in vier artikelen waarvan er twee door prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker en twee door ds. L. Brink geschreven zijn. Ds. A W. Lazonder, secretaris van de her vormde raad voor de eredienst, geeft zijn gebruikelijke kroniek. JaarBoek voor de eredienst 1967-1968, uitgegeven door Boe kencentrum in den Haag, prijs 12,50, 192 pagina's. Beroepen te Alphen aan den Rijn (vac. W. Verweij), M. van den Bosch te Goes; te Ederveen, C. van Bart te Putten: te Schipluiden, kand. G. van Asselt te Nijverdal. Aangenomen naar Elkerzee-Scharen- dijke, kand. J. van den Berg, die be dankt voor Hindeloopen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Bergenthelm, kand. drs. D. de Bruijn te Amsterdam. Emeritaat aangevraagd door J. H. Teerink te De Lier en door drs. J. Weggemans te Hilversum. GEREF. KERKEN (vryg.) CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zaandam, J. van Am- stel te Middelburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2