,OUWE NOL' GING TEKEER Bakker: Geen heffing op parkeren van auto CHAOTISCHE TOESTANDEN OP ZITTING van Engelengeduld president raakte op de Den Toom: Geen versterking van defensie Driehonderd guldenplaatjes in omloop Synode tot regering: Biafra meer helpen Spoonvegmannen veroorzaakten vier ton schade Wel belasting op stilstaande voertuigen Tweespalt in Boerenpartij werkt door Aan deelhouders Scholten-Honig zijn ontevreden NIEUWE LEIDSE COURANT '7 WOENSDAG 19 FEBRUARI 1969 Deze brug heeft steeds veel meer voedsel naar Biafra gevlogen dan de luchtbrug die georganiseerd werd door het internationale Roode Kruis en de Wereldraad van Kerken. UTRECHT Met het verwijderen van „ouwe Nol" uit de rechtszaal wegens wan gedrag werd gistermiddag de climax bereikt van een uitermate rumoerige zittings dag. Als het gegeven niet zo schokkend was geweest het ging tenslotte 0111 de moord op twee vrouwen en twee mannen zouden de chaotische toestanden, waarvan sprake was, eerder de lachlust dan de ergernis hebben opgewekt. Zelfs het engelengeduld van de president raakte op, hoewel hjj de getuigende Hans van Z. aanvankelijk rustig en kalm had verzocht zich niet door de 76-jarige verdachte te laten nrovoceren. „Hq is een strijdbare, oude man", zei hjj „die zich niet altijd even parlementair uitdrukt." Op de 26-jarige getuige, wiens zaak vandaag weer werd voortgezet, was tijdens het onderzoek naar de rol, die „ouwe Nol" heeft gespeeld in ten minste drie van de vijf ten laste ge legde misdrijven, weinig aan te mer ken. Hij was exact en bijna tot in het absurde bereid opening van zaken te geven. Zijn al of niet gespeelde be deesdheid verdween alleen, als de raadsman van z'n vroegere partner in het kwade hem een kruisverhoor af nam. Hij werd dan arrogant en bru taal, terwijl z'n schorre, vaak gebro ken klinkende stem bikkelhard werd. „Zo'n beest, zo'n hyena", raasde en tierde „ouwe Nol", toen getuige Hans van Z. hem steeds opnieuw afschil derde als een man, die een duivels aandeel in de betrokken moordcom plotten had gehad. Hii greep een mi crofoonstandaard, die voor hem stond. Als de parketwachten niet hadden ingegrepen, zou hij z'n voor hem zittende, vroegere vriend daar- me° hebben afgetuigd. Al eerder had hij gezegd dat hij niet in discussie wilde treden met iemand, die ontoerekeningsvatbaar was. „Ik ben toch niet zo krankzinnig als die gek, die daar zit?" slingerde hii de tot 't uiterste getergde presi dent in 't gezicht, terwijl hij woest met z'n armen gesticuleerde. Rancunes Mr. Van Zeben was ten einde raad. Ontelbare keren had hij de bejaarde verd. gevraagd niet te interrumperen en, met z'n opmerkingen te wachten toi hij aan de beurt was. „U moet naar me luisteren!" stipuleerde hij keer op keer. „Zolang anderen pra ten. moet u uw mond houden!" Verd.: „Ik heb al zo vaak ge luisterd." Pres.: „Doe 't dan nu nog eens een keer." „Ouwe Nol" was niet tot het in zicht te brengen dat hij zwijgen moest. De opgekropte rancunes van de grijsaard, die ongeveer de helft van z'n leven in de gevangenis geze ten heeft, ontlaadden zich telkens weer. En steeds opnieuw kwam hij terug op de eis. die hii al in d« morgenzitting had gesteld, namelijk dat Caroline, de 44-jarige Engels-Ita liaanse vrouw met wie Hans van Z. in Utrecht samen leefde, als getuide gehoord diende te worden, omdat zij de enige was, die hem zou kunnen ontlasten. Tegenspartelend en beet gehouden door vier parketwachten werd verd. in opdracht van de president de zaal uitgeleid. Hii mocht terugkomen, als h'i „wat gekalmeerd" was. Een uur lang werd de zitting zon der de weerspannige oude man voortgezet. Hans van Z. werd in die tnd uitvoerig ondervraagd over zijn relatie met de laatste. Het woord „chantage" viel herhaaldelijk, doch 't werd niet duidelijk of de oude de jonge had gechanteerd na de kennis, die hij droeg, van de moord op Coby van der Voort. Getuige bevestigde, en gaf ook de nodige détails, dat zijn kwade genius, zoals de onhebbelijke grijsaard wordt genoemd, hem op 't spoor had gezet van de Utrechtse handelaar in feestartikelen, J. A. Donse. Hetzelfde zou gebeurd zijn bij de Heeswijkse landbouwer Rijer de Bruin en bii de Utrechtse weduwe, mevrouw Woort- meijer-Nickel. Hij zou hem ook hebben aangeraden haast te maken met de beraamde moord, omdat hij het geld, dat in de woning van Donse lag, goed kon ge bruiken. Met z'n buit naar later gebleken is 25.000 gulden zou Hans van Z. onmiddellijk naar het huis van verd. zijn gereden. Liggend op de vloer van z'n slaapkamer had de laatste alle bankbiljetten en muntstukken uitgeteld. Hoewel de afsnraak zou zijn gemaakt samen te delen, zou z'n bejaarde vriend hem slechts een he- drag van ongeveer 5.000 gulden heb ben gegeven. Rotzooi De raadsman, mr. B. F. J. Simon: „In wat voor auto reed u, toen u „ouwe Nol" in 1963 leerde kennen?" Getuige: „Als 't ir uw bedoeling ligt verwarring te stichten, wil ik uw vraag graag beantwoorden". En even later, toen hem werd ge vraagd welke café's hii samen met verd. had bezocht, bulderde Hans van Z.: „Dat weet u. U bent er alleen maar op uit rotzooi te maken". Raadsman: „Wat zei u?" Getuige: „Rotzooi maken". weer de rechtszaal mocht betreden. Meteen begon hij weer links en rechts om zich heen te schetteren. Raadsman (min of meer gebie dend): „Gaat u toch zitten!" „Zitten?" schreeuwde verd. „Ik zit al veertien maanden." President tot „ouwe Nol", na het geven van een korte samenvatting van datgene wat gedurende zijn af wezigheid besproken was: „Heeft u nog vragen voor de getuige?" Verd.: „Ik? Vragen? Aan die maf- kever? 't Baat me toch niet. Laat die dikke vent met die kale kop maar eens hier komen (wiizend op een re chercheur in de zaal). Die weet dat mij de vorige keer verklaringen zijn afgedwongen en dat ik toen onschul dig gezeten heb." Pres.: ,,'t Gaat zo niet langer. Als we zo doorgaan, zitten we hier 't volgend jaar nog." Verd.: „Daar komt m'n rechtsge voel tegen in opstand." Pres.: „Zitten! Zitten! Anders op nieuw de zaal uit en dan voor goed!". Schorsen (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De hervormde synode heeft een beroep gedaan op de Nederlandse regering om de luchtbrug van Joint Church Qpn!euw bestuursverkiezing Aid te steunen. In een telegram aan de regering wordt gezegd, dat de synode geschokt is over de mededeling van minister Udink dat slechts 45 procent van de regeringshulp naar het door Biafra bestuurde gebied gaat. Juist in Biafra woont tachtig pro cent van de oorlogsslachtoffers die geholpen moeten worden, zo wordt gezegd. Daarom moet de rege ringshulp in veel groter mate dat ge bied bereiken. Dat kan via de lucht brug die begint op het eiland Sao Thomé. De luchtbrug van Joint Church Aid is georganiseerd door de rooms-ka- tholieke Karitas-Organisatie in sa menwerking met de protestantse ker ken van Duitsland en Skandinavië. ,Een mooi woord in de- Raadsman: ze rechtszaal". Na enig heen en weer gepraat over een vraag, die niet beantwoord zou zijn, beet Hans van Z. mr. Simon toe: „Ik dacht dat u niet zo hardhorend was als „ouwe Nol". Raadsman: „Waarom bedreigde u Donse eerst met een pistool, terwijl toch een duidelijke afspraak met „ouwe Nol" zou hebben gemaakt de bejaarde winkelier met een loden pijp neer te slaan?" Zelfbedrog Getuige: „Dat was zelfbedrog. Als u dat niet begrijpt, kan ik hier niet verder op ingaan". Nieuwe stampij ontstond, toen „ou we Nol", zogenaamd gekaln eerd, Mr. Van Zeben bleef tenslotte niets over dan de zitting gedurende tien minuten te schorsen en verd. voo* de laatste maal te waarschuwen dat z'n geduld nu helemaal was uitgeput. De moordzaak -De Bruin kwam na de schorsinn nan de orde. toen een inderdaad wt gekalmeerde „ouwe Nol" z'n zitrfaats achter het getui- genhekje innam. Volgens Hans van Z. was ook deze aanslag in gemeen overleg beraamd. Hij zou nooit van de landbouwer hebben gehoord, als „ouwe Nol" hem niet de nodige inlichtingen had verstrekt. Verd. zou precies geweten hebben waar Reijer de Bruin zijp geld (ƒ2.800 gulden) verborgen hield. Hij zou hem. Hans van Z„ kapitalen heb ben voorgespiegeld. Samen waren ze er weer op uit geweest om de situatie van tevoren in ogenschouw te nemen. Dp buit zou in de woning van „ouwe Nol" zijn verdeeld. Mr. Simon, die overigens normale vragen stelde, kreeg weer een veeg uit de pan: „Ik heb u straks al ge waarschuwd", zei Hans van Z., alsof hij achter in plaats van voor de groe ne tafel zat. „Als u er een spelletje Mr B. F. J. Simon komt de rechtszaal binnen om „Ouwe Nol" te ver dedigen. die op de valreep hem als raadsman accepteerde, nadat hij aanvankelijk zelf voor zijn verweer zou zorgen, en niets wilde weten van een hem toegevoegde raadsman. van wilt maken, moet u verwachten dat ik meeknikker." Verd.: „Zo waar als ik hier sta ik heb De Bruin niet gekend, ik heb Donse niet gekend. Zo zeker als ik 't weet in het uur van mijn ste-ven, ik ben onschuldig, totaal onschuldig." En even daarna, smalend en wij zend op Hans van Z.: „Noemt u die man een getuige?" Pres.: „Ik noem niets. Hij is 't". Bij de behandeling van de mislukte moordar-nslag op mevrouw YVoort- meijer kwam naar voren dat Hans van Z. ook deze vrouw'niet zou heb ben gekend, als (,ouwe Nol" hem er niet op opmerkzaam had gemaakt. Verd. zou duidelijk medeplichtig zijn geweest. Ook zou h!j er bij getu-ee op hebben aangedrongen haast te maken. Geld geteld I Waar je ook kijkt steeds meer mensen genieten van Roxy 25. j Probeer ze ook eens. Volgens Hans van Z. wist „ouwe Nol" dat mevrouw Woortmeijer met een loden pijp zou worden neergesla gen, hoewel er eerst gesproken was over een opzettelijk veroorzaakte do delijke val van de woningtrap. Met de buit ongeveer 12.000 gul den zou getuige opnieuw naar de woning van verd. zijh gegaan. Hij zou toen inderdaad de helft in han den hebben gekregen, want het gestolen geld hadden ze samen ge teld. De raadsman van „ouwe Nol" kreeg van de arrogante Hans van Z. o.a. de volgende opmerkingen te slik- ken: „Ik geloof werkelijk dat we hier twee koptelefoons moeten aanschaf- fen". „Als u meent meer te kunnen dan j prof. dr. Kloek, dan bent u heel knap. Enfin, het is een mode verschijnsel de amateur-psychiater uit te hangen". Mr. Simon: „Ik kan deze sneerende opmerkingen van getuige niet begrij pen. Wie denkt hij eigenlijk wel dat hij voor zich heeft!" De heling van een door Hans van Z. gestolen televisietoestel kwam nog even ter sprake. Voor de vierde keer wist „ouwe Nol" van de prins geen kwaad. Hij had nooit geweten en ook nooit kunnen vermoeden dat het ap paraat van diefstal afkomstig was. Hij had er bovendien veel te veel voor betaald. Getuige: „Dat klopt, van de waarde wist hij niets af; anders had hij er nooit tweehonderd gulden voor be taald". Buiten de rechtszaal was „ouwe Nol" z'n zorgen meteen vergeten. Toen hij werd weggevoerd en en Toen hij werd weggevoerd en een nemen, zwaaide hij met z'n hand en riep: „kiekeboe!" Geldboetes in Roermond ROERMOND Een seinhuis wachter, een machinist en een rangeerder werden gisteren voor de rechtbank van Roermond tot geldboetes veroordeeld. Even la ter moesten vier andere perso neelsleden van de Nederlandse Spoorwegen zich verantwoorden voor een gelijk menselijk falen. Het eerste drietal had op een em placement in Venlo op 28 november 1967 een trein tegen een rangeerloco motief laten rijden. De locomotief werd uit de rails gedrukt, waa-rdoor een schade ontstond van 100.000. De seinhuiswachter werd veroor deeld tot een boete van ƒ500 waar van ƒ400 voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. De machinist en de rangeerder kregen ieder ƒ300 waarvan ƒ225 voorwaardelijk con form de eis van de officier van justi tie opgelegd. Verkeerd spoor Op 23 december 1968 werd een trein uit de richting Blei ick in Venlo op een verkeerd spoor binnengeleid. Twee locomotieven en een groot aan tal spoorwegwagons werden zwaar beschadigd. Totale schade ƒ250.000. Drie seinhuiswachters en een trein dienstgeleider werden tot geldboetes veroordeeld. De eerste seinhuiswach ter hoorde ƒ500 eisen, waarvan ƒ400 voorwaardelijk en een proeftijd van een jaar. De overige seinhuiswach ters en de treindienstge'eider kregen ieder f300 boete waarvan ƒ250 voor waardelijk en een proeftijd van een jaar. Verkenning In alle gevallen zou „ouwe Nol" hebben aangegeven dat zich in de woning van de slachtoffers alleen mevrouw Woortmeijer ontsprong de dans een aanzienlijk bedrag aan geld moest bevinden. In alle gevallen zou hij ook geweten hebben dat „het uitschakelen", waarvan gesproken was. de dood betekende. Gezamenlijk zouden ze ook op stap zijn geweest om de plaats van het voorgenomen misdrijf voortijdig te verkennen. De buit had Hans van Z. steeds opnieuw naar verd. gebracht. In de verdeling ervan zou hii nooit zo erg geïnteresseerd zijn geweest. Getuige: „Hét ging mij meer om het doden dan om het geld". Begin 1963 had Hans van Z. „ouwe Nol" leren kennen. Hij zou hem toen in z'n auto hebben meegenomen, toen verd. dronken over de straat zwierde. In een later stadium zou hij mét hem de voorgenomen moord op Coby van der Voort (29 april 1967) hebben besproken, zonder echter haar naam te noemen. Z'n vriend, die z'n groot vader had kunnen zijn, had hem toen „de meest efficiënte middelen" aan de hand gedaan. De moordzaak-Donse werd 't eerst behandeld. En hij en „Ouwe Nol zouden weken van tevoren bij de 80-jarige winkelier op bezoek zijn ge weest om de situatie te verkennen. „Ouwe Nol" zou precies geweten hebben waar de alleen wonende, in valide man z'n geld verborgen hield. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Bakker van Verkeer en waterstaat heeft gisteren in de Tweede Kamer een dreigend misverstand uit de we reld geholpen dat er een parkeerbelasting komt. dijk om de Markerwaard, De rest gaat in elk geval niet van de wegen aanleg af. Postbestelling Over het afscnaffen van de tweede postbestelling ze' minister Bakker, dat hiertoe niet wordt overgegaan dan na gedegen overleg met de Ka mers van Kooohande' in het betrok ken gebied en eer huis-aan-huis in lichten. Eerst komen de gebieden met arbeidskrapte in aanmerking, de randstad dus De enige bestelling zal altijd op een vast tijdstip kunnen gebeuren, benaive op maandag. In de middag wordt n de moeilijke en ver afgelegen gev&i'en gedaan. Tot het laten vallen van de tweede postbestelling wordt niet overgegaan zonder dat er voldoende voorzienin gen zijn voor het oijna gratis ter beschikking stelien van postbussen. De zaterdagbestelling blijft gehand haafd. E-8 De E-8 van Den Haag naar Twen te: het wachten is op de toezegging van de werkgroep E-8 dat men in Twente 35 miljoen bijeen zal brengen. Het plan is alleen de wegenbe lasting ook te ïaten gelden voor au to's waarmee niet gereden wordt. Vooral voor degenen die een kwar- taalkaart hebben, is dat een ex- tra-belasting. Maar, zo zei minister Bakker, die mensen moeten hun auto dan maar, gedurend; de tijd dat ze niet rijden, ergens stallen „bij een boer of zo iets." De heer Bakker kon nu zeggen dat de tegenvaller van 150 miljoen bij het graven var dr geul voor de Nieu we Waterweg en de aanleg van pie ren voor ƒ25 miiioen ten laste komt van de begroting 1969 Een deel (on geveer 10 min.) wordt gevonden in temporisering van het werk aan de I Technisch is alles mogelijk, het rijk heeft alleen geen geld Komt de ƒ35 miljoen d"n is de minister bereid I te overwegen de E-8 in 1973 te laten voltooien. Over de wrakken langs de weg zei minister Bakker nog, dat in de nieu we Wegenverkeerswet een bepaling wordt opgenomen dat de gemeente de kosten van het wegslepen 0p de overtredei kan vérhalen De heer Zegering Hadders (lib.) had een art>el van mr. Van der Veen aangehaald die beweerde dat bij de fotografische controle op ken tekenbewijzen 30 procent niet thuis te brengen is omdat bijvoorbeeld de wagen doorverkocht is Kantonnummer De heer Zegering Hadders zou er voor zijn epn systeem als in Duitsland in te voeren, waarbij de wagen aan het kantonnummer her kenbaar is. De mimster was hel niet met deze conclusie eens Negen procent blijkt niet achterhaalbaar. Bij een steek proef bij 55 OOP wagens bleek, dat in 0,8 procent van de gevallen het ken tekenbewijs met klopte of niet in de autb 'aahwezig w'as." De ministei is verder bereid te overwegen of beroep mogelijk is te gen de beslissing dat iemand onbe kwaam verkaard wordt tot het besturen van een auto (ouden van dagen). (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Den Toom van defensie voelt niets voor het plan van de liberale senator mr. H. van Riel de Ne derlandse defensie nog verder te versterken. Bij de behandeling van de defensiebegroting in de Eerste Kamer had de heer Van Riel gesteld, dat daarvoor in drie a vier jaar 800 tot een mi'jard gulden nodig is. De minister ried de Kamer een motie van de socialist mr. J. A. W. Burger met klem af. Deze motie, tegen de extra ƒ225 milioen, werd behalve door de PvdA. PSP en CPN ook gesteund door de a.r.-senator prof. mr. W. F. de Gaay Fortman. Hij vond deze uitgave een starie reactie op Tsjechoslowakije en hel. argument van de regering bedenke lijk. Ook zijn fractiegenoten Ver dam en Alheda waren in principe tegen de 225 miljoen, hoewel zij zich nog niet uitspraken over de motie. Prof. De Gaai Fortman: De rege ring zegt ook na de inval in Tsjecho slowakije, ontspanning tussen oost en west te willen bevorderen waaruit blijkt dat dan? De westerse verho ging van de defensiebegrotingen, de Amerikaanse oefeningen bij de Duits- Tsjechische grens, de „dwaze stap van 1 de Westduitse regering om de presi- dentsverkiezing in West-Berlijn te j houden", dat alles noemde prof. De Gaai Fortman „ouderwetse maatrege len". Stem kerken Prof. de Gaay Fortman Jrong er bij de minister op aan de politiek aan te passen aan de omstandighe den en de ethische overtuiging van het volk. Ook de Eerste Kamer moet aandacht schenken aan de stem van de kerken. Minister Luns van buitenlandse zaken wees de Kamer erop, dat de extra bijdrage beslist niet gezier mag worden als een verheviging vnr de bewapeningswedloop Ondanks Tsjechoslowakije blyfl de Nederlandse politiek gericht op een ontspanning met Oost-Europa, hoe moeilijk Rusland die toenadering ook maakt. Minister Den Toom ontkende, dal de regering de kwestie-Tsjechoslo- wakije had misbruikt, om de defen sie te versterken. Senator Van Riel vond dat de luchtafweer versterkt, de tankafweer aangevuld en de civiele verdediging voltooid moet worden. Ook de marine moest worden uitgebreid en gemoder niseerd. Zijn voorstel betekende overigens geen blanco cheque aan de generaals, zei hij, „maar onze conventionele be wapening moet op een geloofwaardig afschrikkingspeil worden gebracht." Mr. Burger vroeg zich af, hoe het Westen van de zwakheid een kracht kan maken. In ieder geval niet op de manier van de heer Van Riel. Iiij vond het een heen-een-weer-neleid. De c.h.-senator dr. K. de Vries ac cepteerde in zijn maiden-speech de consequenties van de lacune in de Nederlandse Navo-bijdrage. Om deze tekorten aan te vullen is veel geld nodig en dat vond hij pijnlijk. Indonesië Als een van de belangrijkste taken van de regering zag hij dan ook het „verkopen" van de 225 miljoen aan het publiek. Eén televisietoe spraakje vond hij daarvoor niet ge noeg. Hij bracht tegen de wens van de Kamervoorzitter in de kwestie Indonesië ter sprake en citeerde uil een door hem zelf gehouden toe spraak voor radio Bandoeng in 1946, waaruit zou blijken dat er geen oor logsmisdaden zouden zijn gepleegd. De heer J. G. Gooden (kath v.) haakte daar onmiddellijk op in door te verklaren dat hij tijdens zijn „In- dië-tijd" nooit iets gemerkt had van het plegen van wandaden door Ne derlandse militairen. Prof. dr. L. M. de Rijk fsoc.) was in die dagen ook in Indonesië en kon het tegendeel be weren. Het leek hem echter beter het ond°r-/nek van de commissie Korthals af te wachten. BARNEVELD De tweespalt in de Boerenpartij werkte ook door in de Vereniging voor Bedrijfsvrijheid in de Landbouw. Op de maandag avond in Barneveld gehouden verga dering werd duidelijk dat de heer H. Koekoek nog steeds voorzitter van het hoofdbestuur is, hoewel enkele weken geleden de heer G. W. Voort man uit Eefde officieel voor deze functie gekozen werd. Voor de vergadering, die een strikt besloten karakter droeg, waren 150 I boeren bijeengekomen. Bussen vol agrariërs uit Zeeland en de noorde lijke provincies slaagden er niet in over de besneeuwde wegen Barne- ve'd te bereiken. Maandagavond kozen de aanwezi- 1 gen weer een nieuw bestuur, daarme de de op 20 januari van dit jaar in Elspeet gehouden vergadering nege rend. De heer J. van de Brake en de heer W. M. Harselaar kwamen niet meer in het bestuur terug. De kas blijft echter nog reden van onzekerheid. De heer Van de Brake heeft immers hierop beslag laten leg gen, om de grote verliezen te kunnen bestrijden die vorig jaar ontstonden toen een expositietent van de BVL in elkaar woei. AMSTERDAM De aandeelhou ders van de N.V. Koninklijke Scholten-Honig zijn niet tevreden over de resultaten van het bedrijf in het afgelopen jaar. Tijdens de druk be zochte aandeelhoudersvergadering m'sferpn in Amsterdam, bleek zelfs, dat zij bepaald nog niet overtuigd zijn van het nut van de fusie, die drie jaar geleden tussen de twee be drijven tot stand kwam. De felste aanval kwam van de heer W. C. Posthumus Meyjes. die het be leid van het bestuur 22 man sterk achter de groene tafel bekritiseer de. Hij «af toe dat ziin optimistische visie van toen volkomen fout was. ..Er zijn nu drie jaar verloren ge gaan". De aandeelhouder wees vooral op de heersende onrust onder het perso neel. dat volzens hem het gevolg is van de moeilijkheden in de top. Hij noemde zijn schatting van een mil joen gulden voor de herstructurering ..weggegooid geld". De president-directeur, prof. dr. E. C. Kooyman, zei dat kritiek op vroe gere moeilijkheden in de raad eerder gevaarlijk was voor de goede gang van zaken en dat hiermede het be lang van de aandeelhouders niet was gediend. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - RET en si garenhandelaren kunnen deze dagen nog een groot aantal waardeloze metalen plaatjes in hun automaten aantreffen. In totaal zo'n driehonderd. Dat is namelijk het restant van een partij van zevenhonderd gul- dens-in-wording die in Rotter dam „verongelukten". De metalen plaatjes waren op weg van Canada naar Utrecht waar er in de rijksmunt guldens van zou den worden geslagen. De plaatjes die wel zo groot en zwaar zijn als guldens maar noch liet portret noch het wapen met de waarde bevatten, waren in vier kisten in Rotterdam aangekomen. Bij het verladen, in het weekeinde, is een van de kisten uit de takels ge vallen en opengebarsten. In deze kist waren zevenhonderd plaatjes. Haven arbeiders hebben er onmiddellijk hun hun zakken mee volgestopt. Vier havenarbeiders zijn aangehou den door de politie. Zij hebben pro ces-verbaal gekregen. Het viertal had bijna vierhonderd plaatjes bij zich. De andere driehonderd zijn ver dwenen. De RET heeft al een aantal van de plaatjes gevonden in de automaten met vijfrittenkaarten. Ook, en dat vooral in Rotterdam-Zuid, zijn ze aangetroffen in sigarettenautomaten in café's en bars. Dat ze cr met op zet in worden gestopt blijkt wel dat het aantal plaatjes steed" even is. Ze worden er dus duidelijk per twee ingestopt. De Nederlandse Bank heeft reeds laten weten, hoewel de bank daartoe niet verplicht is, de schade aan ge dupeerden te vergoeden. Die schade kan overigens niet groter zijn dan in totaal driehonderd gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7