,Ouwe Nol' accepteert toch zijn raadsman mr. Simon STUDENTENSTOP PAAR MAANDEN UITGESTELD Michels ziet kansen voor Ajax in nat Lissabon IF ALPA: maatregelen tegen vliegtuigkapers Nigerianen arresteerden Kamerlid met camera Week cel geëist tegen Boetes TOTALE BOYCOT ALS WAPEN OOK BENFICA HEEFT PROBLEMEN Ulbricht sprak met Brezjnef Tennisjeugd speelt tegen Brazilië ATLETIËKPLOEG NAAR Z.-AFRIKA NIEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 18 FEBRUARI 1969 Besluit herzien Lastigehlunt UTRECHT De 76-jarige Utrechter A. J. R., beter bekend als „Ouwe Nol", die vanmorgen voor zijn rechters verscheen, laat zich toch bijstaan door de hem toegevoegde raadsman mr. B. F. J. Simon. Steeds heeft hjj gezegd geen vertrouwen te hebben in advocaten en zjjn verdediging zelf te zullen verzorgen. „Ouwe Nol", die zich moet ver antwoorden wegens uitlokking tot moord door Hans van Z., kwam gis teren onverwachts op zijn beslissing terug en verzocht mr. Simon alsnog de verdediging op zich te nemen. Bij de Utrechtse balie noemde men het besluit-op-het-nippertje een ver standige beslissing omdat volgens de mening van velen het openbaar mi nisterie in de zaak tegen „Oue Nol" Het is niet meer onbeperkt mogelijk zich universitair in te zetten voor de dierenwereld: minister Veringa heeft een stop voor de diergeneeskunde facul teit afgekondigd. Dit is e demonstratie waard en voor de opening van de diergenees kundige kliniek in Utrecht moest de minister dan ook demonstre- renden studenten te woord staan: na de plechtigheid, zo beloofde hij, zal hij de grieven aanhoren. AMSTERDAM Tegen de PSP-senator O. M. Boetes uit Heiloo heeft de procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof gistermid dag wegens belediging in maart vorig jaar van een bevriend staatshoofd (president Johnson) een week gevan genisstraf geëist. Voor hetzelfde feit eiste hij tegen de vrouw van de sena tor een boe-te van 300. Hetgeen zij gedaan hebben noemde de heer Boetes een politieke daad. Vanuit het departement van justitie of de regering was volgens hem druk uitgeoefend om deze dingen repres sief terug te dringen. „Men wil blijk baar in dit politieke proces politie bloed zien", Procureur-generaal mr. G. H. C. van Dijken ontkende dat het een po litiek proces is. „U maakt er een po litiek proces van. U probeert op een onbeschofte manier het hof te schof feren", aldus mr. Van Dijken. Hij ontkende nadrukkelijk dat de minister aangedrongen heeft op ver volging van het Eerste-Kamerlid. Het begint mij te lijken op een vervol gingswaanzin bij deze verdachte, al dus mr. Van Dijken. TOKIO Gisterochtend zijn 73 studenten gewond bij een treffen tussen twee linkse studentengroepen op de terreinen van de universiteit Tsjoeo in Tokio. Twaalfhonderd studenten gingen tot de aanval over op 5.000 medestu denten die deel uitmaken van een gematigde communistische stroming. MMinister: Veel te veel dierenartsen UTRECHT Op aandringen van minister Veringa van onder wijs en wetenschappen heeft het bestuur van de faculteit der dier geneeskunde van de Rijks universiteit in Utrecht gister middag besloten het eerder op de dag genomen besluit om wachtlijsten op verschillende momenten in de studie in te voeren, tot juni op te schorten. De wachtlijsten zouden per 22 februari worden ingevoerd wanneer het aantal studenten de maximum capaciteit van de practica overschrijdt. Gehandhaafd bleef de beslissing om in september een zeer beperkt aantal eerstejaars tot de practica toe te laten. Dr. G. H. Veringa bracht gisteren een (overigens stormachtig verlopen) werkbezoek aan de Rijksuniversiteit om de diergeneeskundige kliniek voor heelkunde in de nieuwe universiteits stad De Uithof in gebruik te stellen. De capaciteit beantwoordt volgens de voorzitter van de faculteit der ge neeskunde, prof. dr. S. R. Numans, nu al niet meer aan de eisen van deze tijd. Het complex kost twintig miljoen gulden. Tijd geven Het faculteitsbestuur deed minister Veringa tijdens een gesprek de toe zegging om de stroom van de thans studerenden tot de practica nog niet direkt in te dammen. De minister, die pas vrijdagmorgen is ingelicht, moet de tijd krijgen de situatie te beoor delen. Prof. dr. Numans zei dat de beperk te toelating van de eerstejaars tot de practica (40), wel wordt gerealiseerd. De moeilijkheden waarmee de facul teit kampt, worden voornamelijk ver oorzaakt door gebrek aan wetenschap- SCHIPHOL IFALPA, het overkoepelend orgaan van bijna alle nationale piloten-verenigin gen, gaat paal en perk stellen aan vliegtuigkaperij. Op het aanstaande congres in de RAI in Amsterdam, dat van 20 tot 27 maart zal worden gehouden, zal IFALPA met o.m. het volgende voorstel komen. Wanneer in geval van liegtuigkaperij bemanning, pas sagiers en vliegtuig niet binnen 48 uur vrijgelaten worden, dan zal de staat, waar het gekaapte vliegtuig 3.Welke afstand moet de sneeuw afleggen alvorens op aarde te vallen? A. 200. 600m. 500.2000 m C. 3000.3500m 5 Wat is fiern.sneeuw? ■unaaus apjapnouaA si sinaaus 'UJ9!j~S udSjeqojsBooy spui Ud*ne iw'er'ï WOOOZ'OOS ~t safi/aap 'jojs ua dujepjaüM - z ifaousa^ ~i moaooiYUNv afla gedwongen 'werd te landen, door een piloten-boycot worden getroffen. Hoewel de limiet van 48 uur wille keurig gekozer. is, en het net zo goed 24 uur of 12 uur had kunnen zijn, meent de IFALPA dat 48 uur vol doende is voor de autoriteiten van het betrokken land om de diverse wettelijke en diplomatieke formali teiten te vervullen. Naar aanleiding van o.m. het vasthouden door de Algerijnse rege ring van de bemanning van een ge kidnapte El Al Boeing vorig jaar zo mer. stelt de organisatie dat ..zolang er nog geen door alle staten erkende internationale overeenkomst van kracht is geworden, geen enkel land bemanningsleden, die geheel buiten hun schuld betrokken werden bij een geval van „hyacking" (kapen), mag straffen, vooral wanneer het kapen een politiek tintje heeft". Totale boyot van zo'n land door IFALPA betekent in feite dat het hele burgerluchtvaartverkeer er is lamgelegd. Uitlevering In een ander voorstel oppert IFAL PA dat de staat, waarheen het toestel onvrijwillig is uitgeweken, op straffe van een boycot, verplicht dient te worden gesteld om de 1 apers hetzij te vervolgen en te straffen, hetzij hen uit te leveren aan het land waar het gekaapte vliegtuig staat gere gistreerd. De IFALPA beoogt hier mee een u'tbreiding van de huidige conventie van Tokio, waarbij een land wel gerechtigd, doch niet ver plicht is om kapers te straffen of uit te leveren. De internationale piloten federatie, die in eerste instantie de belangen van de bemanning behartigt, komt in deze zaak ook op voor de veiligheid van passagier en vliegtuig (die im mers onder de directe verantwoorde lijkheid vallen van de piloot), „daar tot nu toe geen enkele andere instan tie heeft gezorgd voor afdoende vei ligheidsmaatregelen op dit terrein." De piloten wilzen er voorts met na druk op dat uit de steeds frequenter voorkomende hyacking incidenten gemakkelijk ernstige ongelukken kunnen voortvloeien. pelijk personeel, waardoor zowel on derzoek als onderwijs in zeer ernstige mate worden benadeeld. Bovendien worden in de toekomst plaatsings moeilijkheden voor afgestudeerde dierenartsen verwacht. Examen Prof. Numans vond het niet on mogelijk dat van <je studenten, die deze week bezig zijn met hun C-l- examen, ongeveer vijftig procent zakt. Deze verwachting en het beleid van uitstel of afwijzing zouden dan de basis vormen van de opschorting van de maatregel van de wachtlijsten. Minister Veringa constateerde in zijn rede bij de opening van de dier geneeskundige kliniek voor heelkun- hde dat het aantal dierenartsen sinds 1947 is verdubbeld van ruim 700 tot ongeveer 1500. In 1980 zal ons land 2700 dierenartsen tellen. De bewinds man vroeg zich af of er voor al deze jonge academici een plaats in de maatschappij is te vinden die past bij hun opleiding. Hij vertelde dat uit de prognose van de commissie voor statistisch on derzoek is gebleken dat in 1980 niet minder dan 800 dierenartsen eon an der beroep zouden moeten vinden. De minister zegde een bedrag van De modewereld bevindt zich nu al in hartje zomer: zo heeft de Franse mode-ontwerper Vachon gisteren in Cannes zijn collectie voor zonniger en warmer dagen getoond, zoals deze broze zomer- creatie, een ragfijne cocktailjapon van witte doorschijnende zijde. vijf miljoen gulden toe om de bouw van een complex voor de faculteit der tandheelkunde te realiseren. De studenten hebben tijdens het bezoek van de minister hun aan wezigheid duidelijk kenbaar gemaakt. Het begon 's morgens al toen twaalf studenten van de SVB en de anar chistische actie-groep Universiteit de curatorenkamer binnendrong waar de minister met de curatoren een in formatief gesprek voerde. De studenten waren het met dit „vragenuurtje" niet eens. „We wilden alleen maar wat luisteren want we wilden weten wat er wordt bekok stoofd". zei een student. Toen ze de kamer binnenstapten, pak alle aanwezigen hun paperassen „um kof fie te gaan drinken". Het gesprek werd in een andere kamer voortge zet. De demonstrerende studenten ver spreidden later op grote schaal pam fletten, waarin ze protesteerden tegen de hele gang van zaken van gister morgen. Protestmars Gistermiddag hield een groep van 150 studenten van de faculteit der ge neeskunde een protestmars door De Uithof. Er werden spandoeken ver toond waarop onder meer stond: „Een Leopard vier lectores", „U staat nu op de wachtlijst" er, „Geen beleid gevoerd: de student afge voerd". Toen de minister bij de kliniek ar riveerde, werden liedjes gezongen als „Over vijfentwintig jaar zullen wij nog steeds studeren" en „Ja, ja, dat doet ons hartje pijn". In de vlaggemast van de kliniek bleek de universiteitsvlag half stok te hangen en vastgebonden te zijn aan een pop, die dokter Vlim- men moest voorstellen. Minister Veringa maakte zich niet boos. Tijdens zijn rede voor genodigden zei hij, dat hij in zijn jeugd „als overtuigd katholiek geen boek over dokter Vlimmen mocht lezen over weinig aanvullende bewijsmid delen beschikt, zodat de verdediging van deze man een kolfje naar de hand is voor een inventieve straf pleiter. Gaat „Ouwe Nol" het president, rechters en officier van justitie deze week lastig maken? Zal hij, evenals hij in het verleden al eens deed, zijn wandelstok woest op de rechters- tafel neerslaan en andere scènes maken? Spelletje Na de vrij rustige gang van zaken tijdens de behandeling van de aan Hans van Z. ten laste gelegde ge weldmisdrijven, houdt men in het justitiegebouw het hart vast hoe „ouwe Nol" zich zal gedragen. Hij staat b\j politie en justitie bekend als een „moeiiyke" klant, die meer dan dertig jaar in de gevange nis doorbracht, vrü zelden een be kentenis over zijn lippen kreeg en gewend is geraakt een kat-en-muis- spelletje te spelen met zijn rechters. Mr. Simon heeft reeds vele malen contact met de man gehad en zich dan ook grondig op de verdediging voorbereid. Op verzoek van de recht bankpresident woonde hij vorige week het proces tegen Hans van Z. reeds bij. Enige tijd geleden brak „Ouwe Nol" met mr. G. A. van Straten, de Utrechtse advocaat, die ter verdedi ging een flinke som geld van vrien den van de man kreeg, bijeen gebracht tijdens collectes in Utrecht se cafés. Diepgaande meningsverschil len en gebrek aan wederzijds ver trouwen deden mr. Van Straten na enkele maanden besluiten het bijltje erbij neer te leggen. Dat deed ook de door de Utrechtse rechtbankpresident toegewezen mr. Wijn, waarna mr. Simon aan de bejaarde verdachte werd toegevoegd. Mr. Simon is een van de bekendste strafpleiters in Utrecht Twee weken geleden brak „Ouwe Nol" ook piet deze advocaat, op welk besluit hij op het laatste moment dus terugkwam. Dagvaarding „Ouwe Nol" In de Utrechtse Burgerlijke stand ingeschreven als Ar- noldus J. R. wordt medeplichtig heid aan moord, subsidiair uitlokking van moord ten laste gelegd (maxi mum straf: levenslang). In de dagvaarding, die vanmorgen door de officier van justitie, mr. A. Somerwil, werd voorgelezen, wordt verdachte ervan beticht Hans van Z. ertoe te hebben aangezet de 80-jari- ge Utrechtse handelaar in feestarti kelen J. A. Donse van het leven te beroven, evenals de 47-jarige land bouwer Reijer de Bruin uit de buurt- „OUWE NOL" dertig jaar gevangenisleven schap Heeswij k in de gemeente Lin- schoten. Donse werd op 31 mei in z'n win kel neergeknuppeld Hans van Z., wiens zaak morgen wordt voortgezet, gebruikte voor de vier moorden, die hem ten laste worden gelegd, steeds opnieuw een zelfgegoten loden pijp, om van een ander luguber attribuut: een broodmes, maar niet te spreken, een broodmes, maar niet te spreken woning. De officier stelde dat „ouwe Nol" de thans 26-jarige moordenaar de no dige gegevens over z'n slachtoffers heeft verstrekt. In beide gevallen zou verdachte Hans van Z. opmerkzaam hebben gemaakt op „het aanzienlijk bedrag aan geld", dat in het huis ver borgen werd. In beide gevallen zou deze stoker op de achtergrond infor maties omtrent persoon, leefwijze en milieu hebben verzameld en doorge geven. Mr. Somerwil stipte ook aan dat „ouwe Nol" en Hans van Z. de situa- LISSABON Ajax is maan dag per chartervliegtuig in de Portugese hoofdstad Lissabon aangekomen voor de return-wed strijd tegen Benfica in de kwart finales van de Europacup voor landskampioenen. Trainer Rinus Michels zei op het vliegveld: „ik weet heel goed dat mijn ploeg in (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een Neder lands Kamerlid, ir. P. A. M. Cor- nelissen, is gisteren vrijgelaten na zondag in Nigeria gearresteerd te zijn geworden wegens het fotograferen van militaire doe len. De heer Cornelissen (Tweede- Kamerlid voor de KVP) werd door zwaar bewapende militairen op het vliegveld van Benin gearresteerd nadat hij zijn camera had gericht o.a. op een Mig-straaljager. Hem werd gesommeerd de film uit zijn ca mera te halen en af te geven, maar hy weigerde. Nog snel probeerde hij op een toilet het belichte film pje voor een an der te verwisse len, maar dit mislukte. Geruime tijd herhaalden de mili tairen hun bevel, maar de heer Cor nelissen weigerde de film in te leve ren en vroeg op zyn beurt om een onderhoud met de militaire gouver neur. Het gevolg van een en ander was dat hy in Benin moest blyven. De heer Dankert, secretaris bui tenland van de PvdA. met wie Ir. Cornelissen op uitnodiging reisde, was er inmiddels in geslaagd contact met de Nederlandse ambassadeur in Lagos op te nemen. ZU benadereden de be wuste gouverneur, luitenant-kolonel Ugbemudia, die bevel gaf de heer Cor nelissen soepel te behandelen, waar na deze werd vrygelaten. Hij reisde verder naar Lagos. De arrestatie van het Kamerlid werd gefilmd door een Brandpunt team, hetgeen ook door de militairen werd opgemerkt. Na een hevige woordenwisseling leverde camera man Piet Kaart de film in. waarna men hem ongemoeid liet. Ir. Cornelissen (35) heeft iaren- I lang als bouwkundig ingenieur in I Nigeria gewerkt Ir. Cornelissen I Nigeria gewerkt. een moeilijke situatie verkeert, maar ik denkt dat wat Benfica op sneeuw heeft gedaan, wij op een zwaar doorweekt terrein kunnen doen". Michels doelde op de aanhoudende regen in Lissa bon die het Benfica-terrein zeer moeilijk bespeelbaar heeft ge maakt. Ook Benfica-coach Otto Gloria heeft zijn problemen. Die vinden voor een deel hun oorzaak in de ver rassende 31 zege die zijn ploeg vo rige week in het Olympisch stadion behaalde. De Portugese pers probeert wel zijn best te doen de wedstrijd tegen Ajax serieus te nemen, maar kan niet aan de indruk ontkomen dat men het duel tegen de Nederlandse voetbalkampioen slechts als een for maliteit beschouwt. Dat weerhoudt de Portugezen er echter niet van Benfica als de grote favoriet aan te wijzen. En dat is nu juist het laatste wat Otto Gloria wenst. Öp even voorzich tige als knappe wijze beeft hij twee weken geleden met zijn op het juiste moment gedane uitspraken er toe bijgedragen dat de Nede/iandse voet balliefhebbers in hun landskampioen een voorname kanshebber zagen voor één van de vier plaatsen in de halve eindstrijd. Toen Nederland leefde in de roes van de overwinning die moest komen, sloeg Benfica gena deloos toe. Gloria nu, wil voorkomen dat in Portugal precies dezelfde stemming ontstaat, omdat hij weet dat de spelers zich daardoor laten beinvloeden. Benfica sterk Statistisch bezien staat Benfica ui termate sterk. In de negen seizoenen dat tweevoudig Cup-winnaar Benfica uitkwam in de strijd om de Europese beker voor landskampioenen speelde de ploeg 24 maal voor eigen publiek Twee keer moest de tegenstander een gelijkspel worden toegestaan. Alleen Manchester United zag kans de Por tugezen te ontluisteren toen zij op 9 maart 1966 in Lissabon kans zagen Benfica via een 51 zege uit te scha kelen. Mede door de favorietenrol is het voor Otto Gloria voor eigen publiek vrijwel onmogelijk verdedigend voet bal te spelen. Dat is voor Ajax in het „Stadion van het licht" een klein lichtpuntje. Daarbij zal de beginfase voor de Amsterdammers beslissend zijn. Wanneer zij in de eerste 20 mi nuten geen voorsprong kunnen ne men is er uiterst weinig hoop meer. Daarbij komt nog dat Gloria bij een snelle achterstand verdere deelne ming aan de Europacup belangrijker zal vinden, dan de stemming van zijn publiek. Maandag laat in de middag toen Ajax na een vlucht van drie uur in Lissabon aankwam, was de stemming van de Portugezen uitzonderlijk opti mistisch. Bij de uitgang van de lucht haven was de prognose „Benfica vier.... Ajax nul" aangebracht. Het deed coach Rinus Michels weinig. Hij vertrok direct na aankomst met zijn spelers naar het dertig kilometer ver derop gelegen Sintra waar Ajax in volle rust de laatste voorbereidingen treft. Vanmorgen stond er een lichte training voor Ajax op het program ma en vanavond wilde Michels om kwart voor tien (tydstip waarop morgen het duel begint) onder de verlichte schijnwerpers van het Sta dion da Luz eveneens enkele lichte oefeningen afwerken. Een Benfi ca-woord voerder betwijfelde echter of deze training doorgang kon vin den. JOHANNESBURG - Bij Johan nesburg is gisteren een volle perso nentrein op een stilstaande olietrein ingereden. Volgens de eerste berich ten zijn circa 20 mensen omgekomen, allen negers. Er zijn 40 gewonden. De treinen vlogen na de botsing in brand. Het ongeluk gebeurde bij het statior Langlaagte, aan de zuidwestrand van de stad. tie ter plaatse zouden hebben opge nomen in verband met het te plegen misdrijf. Dit gold zowel het pand aan de Utrechtse Laan van Nieuw-Gulnea, waar Donse woonde, als de boerderij in Heeswijk, waar De Bruin zijn do micilie had. Verdachte wordt er eveneens van beschuldigd „gelegenheid, middelen en inlichtingen" te hebben verschaft terzake van de mislukte moordaanslag op de 67-jarige mevrouw Woort- meyer-Nickel in de Utrechtse Haver- straat. Hij zou Hans van Z. het idee aan de hand hebben gedaan zich door een valse voorstelling van zaken toe gang tot haar woning te verschaffen, haar vertrouwen te winnen en haar daarna van haar geld en zo nodig van haar leven te beroven. Opmerkelijk is dat „ouwe Nol" er niet van beschuldigd wordt een deel van de buit te hebben gekregen. De gestolen geldbedragen worden ove rigens wel in de tenlastelegging ge noemd: 25.000 gulden bij Donse, 2800 gulden bij De Bruin en 12.000 gulden bij de Utrechtse weduwe. Wèl wordt er een televisietoestel in vermeld, dat verdachte van Hans Van Z. gekregen had, terwijl hy wist of weten kon dat dit door een mis drijf verkregen was. MOSKOU De Oostduitse partij leider Ulbricht heeft gisteren in Moskou geconfereerd met zijn Russische collega Brezjnef. Naar Tass meldde bespraken zij met name de „groeiende activiteit van militaristische, revanchistische en neo-nazistische kringen in West-Duitsland die in Europa een haard van gevaarlijke spanning wil len vestigen". Ulbricht vertoeft al sinds half ja nuari in Rusland, volgens het Oost duitse persbureau ADN, voor een rustkuur. Eind januari zou hij een ontmoeting hebben gehad met pre mier Kosygin. Op 10 februari werd bekend Jat hij in Moskou ook met de Hongaarse partijleider Kadar, die daar op bezoek was, had gesproken. Ulbricht is gisteren weer naar zijn land teruggekeerd. PARIJS Nederland is rechtstreeks geplaatst voor de halve finales van ht t tennistornooi om de Coupe Galea. Dit omdat de Neder landse ploeg vorig jaar goed voor de dag kwam in het tornooi, dat alleen openstaat voor amateurspelers, die na 31 december 1948 zijn geboren. De Oranjeploeg komt in de halve finales van 1969, die var 24 tot en met 27 juli in vier verschillende plaatsen in Europa worden gehouden, in de Spaanse plaats Palma Nova uit tegen Brazilië. In Palma Nova spelen even eens Spanje en Zweden tegen elkaar. De winnaar van de „Spaanse groep" komt uit in de eindstrijd, die van 31 juli tot 5 augustus in Vichy (Frank rijk) wordt gehouden. BLOEMFONTEIN Naar de in ternationale atletiekwedstrijden, die van 14 tot en met 19 april in Bloem fontein in Zuid-Afrika worden ge houden, zal ook een Nederlandse ploeg worden afgevaardigd. Deze zal bestaan uit Rijn van den Heuvel (400 m). Maria Gommers '800 m), Tilly van der Made (400 en 800 m), Els van Noorduyn (k'velstoter). Wilma van den Berg (ion en 200 m) en Anneke de Bruin (discuswerpen) De ploeg staat onder leiding van de heer Jo Moerman.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7