Frankrijk riskeert breuk binnen Westeuropese Unie Golf van protest na drama in Bordeaux Onderzoek excessen is loodzware taak SLECHT JAAR VOOR ONTWIKKELING EEG Veto van De Gaulle Aan noodrem getrokken Koude oorlogfrisser Geen omweg naar EEG Straal reus Uit Mesdag-asiel ontvluchte man gearresteerd „Te kwetsbaar voor aanvallen van Nixon" Electronicus kreeg hartaanval op zeebodem John Kennedy van voren dood geschoten Westirianezen in buitenland mogen terug Zomerfiora Donderdag uit spraak geschil continentaal plat Sitieeuwzifje Bonn wil geen crisis in en om W.-Berlijn MAN DOODDE ZICHZELF EN TWEE KINDEREN 5 DINSDAG 18 FEBRUARI 1969 PARIJS Frankrijk zal voorlopig alle werkzaamheden in de Westeuropese Unie staken. President Charles de Gaulle wil hier mede voorkomen dat Engeland te zijner tijd zal kunnen toetreden tot de EEG. Hij riskeert daarvoor zelfs een breuk in de Unie van de zeven landen. De Fransen zullen echter wel ;j vertegenwoordigd zij op de par- t lementaire assemblee van de j WEU, die donderdag in Parijs j bijeenkomt. De ophef-makende mededeling van de bejaarde pre- ater .ate.- sident ontlokte gistermorgen van De Concorde, het gigantische straalprodukt van Frans-Britse luchtvaartsamenwerking, was gis teren op het vliegveld van Toulouse te zien. Ondanks de Britse economische depressie en de Franse monetaire beslomme ringen werd energiek aan het project gewerkt met dit reuzen- passagiersvliegtuig als resultaat de Britse regering de opmerking dat het niet in de bedoeling ligt Frankrijk te isoleren. Nadrukke lijk werd deze uitleg van haar politiek van de hand gewezen. NIET EENS West-Duitsland zal op de vergade ring van vandaag worden vertegen woordigd door de ambassadeur in Londen, Herbert Blankenhom. Bonn heeft al laten weten het niet eens te zijn met de beslissing van generaal De Gaulle. De „koude oorlog" tussen Engeland en Frankrijk in de WEU is begonnen na een besluit van de conferentie in Luxemburg, het overleg over de bui tenlandse politiek te verbeteren. Hierop voortbordurend had Engeland een consultieve vergadering in Lon den van de vaste commissie belegd om te spreken over het nabije Oosten. VIER BRIEVEN De Gaulle vond deze vergaderingen overbodig en liet dit wel in vier brie ven weten aan het secretariaat-gene raal van de WEU. De oud-secretaris van Buitenlandse Zaken. prof. dr. E. H. Van der Beugel heeft op een gisteren in Scheveningen gehouden bijeenkomst van het comité Benelux betoogd dat de kansen van deze sa- Mr. Korthals Alles benoemd (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Een loodzware taak", zegt mr. E. J. Korthals Altes, de man die door premier De Jong is aangetrokken om het onderzoek te leiden naar de voorradige documenten over Ne derlandse excessen in Indonesië. Loodzwaar, omdat de tijd (tot 1 juni) te kort is om een volledig beeld te krijgen, net lang genoeg om enig idee te krijgen van de materie waar we mee te maken krijgen. Waarom dan loch 1 juni? „Omdat dc regering dat aan de Tweede Ka mer beloofd heeft", aldus de heer Korthals Altes, 70 jaar, lid van de VVD en oud-lid van de Hoge Raad, die niet de indruk wekt dat hij ge- Mr. E. J. Korthals Altes IJSSELMUIDEN De 31-jarige M. O. uit Zalk, die zaterdagavond uit het Mesdag-asiel te Groningen was ontvlucht, is gisteren door de politie gegrepen. Politiemannen troffen hem slapend aan in een leegstaand zomer huisje in zijn geboortedorp. De politie had een tip ontvangen van buurtbewoners, die het vreemd vonden dat in het zomerhuisje de gordijnen dit weekend plotseling gesloten waren. menwerking tussen drie landen gro ter zijn dan ooit. Hij zei dat een spoedige intrede tot de EEG van En geland noodzakelijk was. Ted Kennedy remd wordt door druk van v... uan ook. Hij denkt dat zijn werk omstreeks 1 juni zal uitmonden in een nota van de regering aan de Ka mer met een bijlage. Militair kan men het verleden van de heer Korthals Altes nauwelijks noemen. „Zes weken in dienst, daar na voor alle diensten afgekeurd". Hij is gisteren door de minister-president benoemd. Hij zal lid worden van de stuurgroep van secretarissen-ge neraal van verschillende ïpartemen- ten. Onder hem resorteert een coördinatiewerkgroep (van ambtena ren van dezelfde departementen) die reeds bezig is materiaal te verzame len. De heer Korthals Altes zal tot taak hebben de stuurgroep op de hoogte te houden van de vorderingen. Uitgangspunt? „Inzage in alle stuk ken. Ook de dossiers van zaken die destijds door de krijgsraad zijn gese poneerd, zullen op de proppen moe ten komen". De heer Korthals Altes gelooft dat in Nederland het meeste materiaal wel aanwezig is, bij de de partementen van Buitenlandse zaken, Binnenlandse zaken (met het hele ar chief van het voormalige ministerie Overzeese zaken), Justitie, Defensie, Onderwijs en CRM (het algemeen rijksarchief). Ook zal hij een beroep doen óp persoonlijke dossiers. Bevreemdend vindt de heer Korthals Altes het overigens dat r r ministers geweest zijn die hun persoonlijk dossier mee naar huis genomen hebben. „Dat is net zo goed eigendom van de staat". Karwei Verder zal de onderzoekcommissie proberen ook individuele gevallen die per brief aan minister-president De Jong gemeld zijn uit de doeken te doen. Maar het is een immens karwei dat onmogelijk voor 1 juni helemaal geklaard zal zijn. De commissie zal geen hearings houden, maar zal wel rapporten en brieven van individuele Nederlanders onderzoeken. Morgen houdt de coördinatiegroep een eerste vergadering waarop het begrip exces gedefinieerd zal worden. De heer Korthals Altes wilde zich er nog niet over uitlaten wat daar uit zou volgen. Hij wist wel dat er sinds de Conventie van Genève wat veran derd was. Het zou dus zeer wel denk baar zijn, dat deze definitie wat verscherpt zal worden. Waarom hij gekwalificeerd is voor deze baan? „Omdat ik geacht word na mijn loopbaan bij de rechterlijke macht dit soort onderzoeken te kun nen leiden". Hij wil dan ook geen oordeel geven over de tv-uitzendin- gen. „De grootste zonde van de rech ter is vooringenomenheid". In de aanhef van zijn opdracht wordt gesproken van het „materiaal betrekking hebbend op excessen". Het hoeft niet te betekenen dat er beslist excessen geweest zijn, maar „men moet wel een vreemdeling in Nederland zijn om te veronderstellen dat ons onderzoek wat dit eerste punt betreft negatief zal zijn", aldus de heer Korthals Altes. Edward Kennedy: NEW YORK De Ameri kaanse senator Edward Kenne dy heeft bekend dat hij vorig jaar niet naar de democrati sche presidents kandidatuur wilde dingen omdat hij zich o.a. te kwets baar voelde voor aanvallen van Richard Nixon. Kennedy ver telde in een in terview met het tijdschrift Look dat de druk op hem om zich in augustus op de partij conventie in Chicago kan didaat te stellen twee maanden na de moord op zijn broer onvoorstel baar groot was. „In de grond van de zaak was ik toen eenvoudig niet in de stemming voor politiek en het voeren van een campagne, en daarnaast was ik te kwetsbaar. Hoe kon ik per slot van rekening in gemoede beweringen van Nixon bestrijden en we moesten er rekening mee houden dat hij ze zou doen dat ik te jong was, dat mijn staat van dienst in het openbare leven niet overtuigend genoeg was om mij aan te bevelen voor het hoge ambt van president, dat ik misschien probeerde de namen van broers uit te buiten", aldus de senator. De 36-jarige senator geldt na Hum phrey's mislukte strijd tegen Nixon als waarschijnlijkste kandidaat van de democraten voor het president schap in 1972. WASHINGTON Op de zeebodem ter hoogte van het eiland San Cle mente bij Zuid-Californië is gisteren een electronicus, Berry L. Cannon, aan een hartaanval overleden. De man bevond zich in het onderzeese laboratorium Sealab, waarmee de Amerikaanse marine juist begonnen was met een twee maanden durend experiment. De operatie Sealab-3. die zaterda" was begonnen en 60 dagen zal durer is nu voorlopig uitgesteld. Pas wan neer de doktoren de doodsoorzaak hebben vastgesteld en een lijkschou wing hebben verricht, zal worden beslist of het experiment zal worden hervat. De overledene was met drie anderen in duikerscostuum het labo ratorium uitgegaan om een lek te re pareren. De Sealab ligt op een diepte van 200 meter. Het instrument wordt nu weer naar de oppervlakte ge haald. NEW ORLEANS President John Fitzgerald Kennedy is van voren doodgeschoten. Zowel hij als de voormalige gouverneur van Texas, John Connally, wer den in 1963 in Dallas door ver schillende kogels getroffen. Dr. J. M Nichols kwam dit gisteren als getuige-deskundige vertellen bij de behandeling van de rechtzaak te gen Clay Shaw. De deskundige was opgeroepen om zijn mening te geven over een aantal beelden uit een door een amateur opgenomen kleurenfilm van de moordaanslag op 25 november 1963. Volgens dr. Nichols toonden de beelden duidelijk dat Kennedy eerst een reactie van pijn liet zien, daarna pas Connally. Hij zag hierin het be wijs dat met verschillende kogels de president en de oud-gouverneur wer den geraakt Dat president Kennedy achter oversloeg, duidt er naar de mening van de getuige-deskundige op dat hij van voren werd geraakt. Tijdens de vertoning van de film werd een jury lid onwel. Voor referendum DJAKARTA De Indonesische regering heeft gisteren de in het bui tenland verblijvende Westirianezen dus ook zij die in Nederland wo nen verzocht terug te keren naar hun land om deel te nemen aan de volksraadpleging van augustus dit jaar. Djakarta staat garant voor hun veiligheid, aldus minister van buiten landse zaken Malik. Degenen die willen terugkeren moeten voor 1 april contact opnemen met de Indonesische ambassades of consulaten. Zij moeten hun overtocht zelf betalen. Zij die een andere natio naliteit hebben aangenomen zullen niet aan het referendum mogen deel nemen, aldus minister Malik. Vandaag heeft de secretaris-generaal van het ministerie van landbouw, de heer J. H. Patijn, de Westfriese Flora-1969 geopend, en het is een onverbloemde manifestatie geworden met 100.000 bloembollen, zoals tulpen, narcissen, hyacinten, irissen en wat al niet meer, alles poëtisch gerangschikt in een romantische tuin DEN HAAG Het internationaal gerechtshof doet donderdagochtend uitspraak in een geschil tussen Ne derland en Denemarken enerzijds en West-Duitsland anderzijds over de wijze van afbakening van het conti nentaal plat in de Noordzee. De uitspraak is bepalend voor de grootte van het deel van elk der landen. Nederland en Denemarken staan een wijze van afbakening voor waar bij zij elk ruim 60.000 vierkante kilo meter van de Noordzeebodem tot hun continentaal plat kunnen rekenen, en West-Duitsland ca. 23.000 vierkante kilometer toegewezen zou krijgen. De Bondsrepubliek daarentegen meent dat een andere wijze van afbakening moet worden toegepast, die ertoe zou leiden dat zij een continentaal plat van 36.000 vierkante kilometer krijgt. De drie landen hebben het hof ge vraagd te verklaren welke beginselen en internationale rechtsregels moeten worden toegepast bij de afbakening van de verder van de kusten gelegen delen van het plat, en de uitspraak van het hof als bindend aanvaard. Tot nu toe is slechts een klein, dicht bij de kusten gelegen, deel van het plat afgebakend. De sneeuw zorgt voor idyllische taferelen te over, zo kan. men langs rijksiveg twaalf dit winter- zitje tegenkomeneen soort taf eitje-dek-je, dat wel, toch alleen om naar te kijken, want voor lekkerbekken staat toch onverteerbaar sneeuw op het menu, maar voor de fotograaf een mooi object, om u op een gezellig sneeuwbanket te ver gasten Het ontbrak te veel aan goede ivil BRUSSEL De Europese Commissie is allesbehalve tevre den over de ontwikkeling van de gemeenschappen in het afge lopen In het jaarverslag toont de com missie zich bezorgd over de crisis in Euratom. Ze wordt in de eerste plaats veroorzaakt door het ontbre ken van echte politieke bereidheid om samen te werken. De commissie noemt het zorgwek kend dat slechts een voorlopig pro gram voor een jaar kon worden vast gesteld. waarvan dan nog de helft niet volledig gemeenschappelijk omdat Frankrijk er niet aan mee doet. Tenslotte, zo zegt de commissie, is ook op economisch en monetair ge bied bezorgdheid ontstaan. Vroegere regelingen wat betreft voorafgaand EEG-overleg bij monetaire crises hebben in november niet op bevredi gende wijze gefunctioneerd Internationaal De commissie betreurt het niet minder, dat de ministerraad van de gemeenschap soms de indruk wekt een internationale conferentie te zijn, waar nationale delegaties met elkaar onderhandelen, terwijl de raad toch een regeringsorgaan is van een ge meenschap van 180 miljoen inwoners, die evenals elk van de zes lidstaten efficiënt moet worden bestuurd. Maar het zou een vergissing zijn te denken dat de gemeenschap is ver lamd en het zou niet minder onjuist zijn te denken, dat zij bij de doua ne-unie en de functionering van som mige landbouwmarkten is blijven stilstaan. „De kracht die de Zes naar de integratie van hun volkshuishou dingen en hun maatschappelijke structuren drijft, is tot nu toe sterker gebleken dan de hinderpalen die op de weg naar de intergratie zijn gere zen". Uit de cijfers die het verslag voorts geeft, olijkt dat Nederland van de zes EEG-landen de hoogste invoer van verbruiksgoederen per hoofd van de bevolking kent. Die invoer be droeg in 1667 f490 per persoon tegen 480 in België, 245 in Duitsland, ƒ185 in Frankrijk en ƒ110 in Italië. BONN De Westduitse regering wil beslist geen crisis „in en om Ber lijn" en hoopt dat men er van de an dere kant ook zo over denkt. Dit zei regeringswoordvoerder Ahlers giste ren naar aanleiding van de jongste Russische protestnota aan Bonn. Hij wees er nogmaals op dat de bijeenroeping van de Bondsvergade ring voor de verkiezing van de nieu we Westduitse president op 5 maart in West-Berlijn „absoluut gebeurde in overeenstemming met de drie weste lijke geallieerden, speciaal met de. nieuwe Amerikaanse regering". De Russische nota zal in overleg met de bondgenoten worden beantwoord. Ahlers zei voorts dat Bonn belang stelt in voortzetting van het diploma tiek overleg met Rusland en verbete ring van de betrekkingen met Oost- Duitsland. BORDEAUX Er is in Frankrijk een golf van protest opgegaan over het besluit van de politie de afgelegen boerderij van de chauffeur André Fourquet (38) met ge wéld in te nemen. De man, die zich zeven tien dagen in de boerenwoning had ver schanst, schoot toen hij dit in de gaten kreeg met zijn jachtgeweer zqn zoon Francis (11) en zijn dochter Aline (13) een kogel door het hoofd. Enige tijd later overleden zij. Hun vader pleegde zelfmoord. De Franse Gemeenschapsbeweging, ivaarvan de bioloog Jean Rostand en Nobelprijswinnaar Alfred Kastler leiders zijn, spreken van een schandaal. Zij dringen aan op het aftreden van de minister van justitie. Parlementsleden heb ben schriftelijk vragen gesteld aan de minister. Senator Pierre Marcilhacy in het bijzonder vraagt de minister naar de naam van de man die het bevel voor de bestorming heeft gegeven. De Franse liga voor de rechten van de mens heeft een beroep op de autoriteiten gedaan „het eerder het leven gekost van een politicman, die vorige week dinsdag werd doodgeschoten. De politie verklaarde gistermorgen na de dood van de drie Fransen dat een bestorming de enige weg was die nog bewandeld kon worden. Alles gedaan De boerderij, waar André Fourquet zich 16 dagen heeft verschanst, voordat door het optreden van de politie hij lot zijn tragische daad overging. publiek nauwkeurig op de hoogte te stellen van de omstandigheden, waaronder het drama in Cestas zich heeft voltrokken". Het drama in het dorp bij Bordeaux had al Kolonel Lepoivre, de regionale connnandant van de gendarmerie zei: „Wij stonden tegenover een moordenaar die een politieman had gedood. Alle pogingen die menselijkerwijze mogelijk wa ren zijn in de laatste twee weken gedaan Voordat de Franse politie met pantserwagens naar de afgelegen boerenwoning was getrokken had de officier van de gendarmerie nog bij de chauffeur gepleit zichzelf en de kinderen over te geven. Zou dit niet gebeuren, dan werd de voorbereide aanval werkelijkheid. André Fourquet slaagde er eerst in zijn drie kinderen, die na de echtscheiding aan mevrouw Fourquet werden toegekend, naar zijn huis te nemen. De oudste dochter Chantal (14) wist tc ontsnappen. „Hemelwerk" Ik las dat enkele drukkerijen gewei gerd hebben het blad van de NVSH, Sextant, te drukken. Dezer dagen kreeg ik het waarom, het bewuste ar tikel, getiteld „hemelwerk" zelf onder ogen. Ben ik ouderwets als ik me schaam, dat een blad met een derge lijk artikel van Manuel van Loggem en misselijke tekeningen van Jan Mi chel in ons land zo maar te koop is? Zou het eindelijk niet eens tijd wor den dat de overheid deze dingen ver biedt? Denken de mensen die hiervoor ver antwoordelijk zijn nooit eens na over de mogelijke gevolgen van minder waardige stukjes als deze bij de jeugd? En denken ze er ook nooit eens aan dat er in Nederland nog mensen wonen voor wie God, Zijn schepping en de nemel heilig zijn? Het innerlijk van deze heren moet wel ver beneden peil zijn. Rotterdam Zr. M. P. C. Haatfer Uitstapjes In Groningen blijkt het een moei lijke opgave te zijn zeer zware jon gens zeer zwaar te bewaken. Konden we pas nog vernemen dat twee psy chopaten onsnapten. korte tijd later is er al wéér sprake van een ontvluch ting. Het is toch wel zeer absurd dat een misdadiger onder minimale bewaking staat en in de gelegenheid gesteld wordt uitstapjes te maken naar zijn verloofde. Waar blijft zo de veiligheid van de samenleving? Ook in dit ver band hebben wij (als belastingbeta lers) recht op „waar voor ons geld". Katwijk aan Zee T. Guüt Biafru I Je kunt er echt wel trots op zijn, j dat Nederland naast Amerika de meeste humanitaire steun aan Biafra schijnt te geven. Er zijn twee soorten hulp: de rechtstreekse, door giften mogelijk gemaakte luchtbrug van Sao Tomé naar het hart van Biafra, waar grote nood is. En verder de hulp van regeringswege. Maar of die ook zo goed besteed wordt is twijfelachtig. De regering erkent Biafra niet en laat zich beïnvloeden om hulp via de fe derale regering van Nigeria in Lagos te organiseren Lagos saboteert die hulp en laat de schepen met kostbare lading nutteloos aan de kade liggen. Ongetwijfeld oefent ons bedrijfsle ven. dat belangen in Nigeria heeft, druk uit op de regering om Nigeria toch vooral nie« af te vallen. We kun nen niet beter doen dan er bij onze regering op aan te dringen alle hulp aan Lagos te stoppen, wanneer men van deze zijde de aanvallen op Biafra niet wenst te staken Zo lang dit riet gebeurt moeten wij de Biafranen helpen. Het westen bracht hun onze opvattingen over reli gie. humanisme en democratie. Zede lijk ziin wij dan wel verplicht dit zwaar beproefde volk te tonen dat de ze geestelijke waarden werkelijk bij ons leven. Rotterdam J. W. Jansen-Mulder

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5