KAMER TEGEN HEFFING BELASTING ACHTERAF Celibaat overal in crisis Commentaren Minder in schatkist „Gaf' groter Man met riek vermoord in doodlopend steegje Stookolie doodt op Waddeneilanden duizenden zeevogels ALS EEN DUITSER EEN HART RUILDE decoratieve onderzetter jet voor a ah a een nieuwe abonnee opgeeft! I Het Kwartet SPREUK Kouder Superbenzine cent goedkoper KIND IN WAK VERDRONKEN Spoedig weer goedkope koelhuisboter Nieuwe leidse Courant Dinsdag 18 februari 1969 - 49ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Er is slechts één soort liefde, maar er bestaan duizend ver schillende nabootsingen van. ROCHEFOUCAULD Flexibele kerkorde (pag. 2) ,.Zou u het gesprek willen onderbre ken om de brandweer te bellen?" 'x'; DE BILT Een opvullende depressie verplaatste zich het afgelopen etmaal van Duitsland naar ons land en bracht plaatse lijk nog vier centimeter sneeuw bij lichte vorst. Intussen neemt een diepe de pressie ten westen van Portugal nog steeds in betekenis toe. Hij koerst daarbij langzaam in de richting van het Kanaal en breidt zijn invloed geleidelijk over onze omgeving uit. Mede als gevolg van deze ontwikkeling zal ér een in kracht toenemende oostelijke wind gaan staan waarmee koudere lucht uit Duisland naar ons land ge transporteerd wordt. De fronten van deze depressie kunnen mor gen het zuiden van het land bereiken. Vooruitzichten voor donder dag: min. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal; max. temp.: 1 tot 6 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog et maal: 30 procent. 19 februari: ton op 07.48, onder 18.01; maan op 08.50. onder 21.52: 24 febr. eerste kwartier. ROTTERDAM Na overleg met het ministerie van economische za ken is, in verband met marktont wikkelingen, besloten met ingang van vandaag, de prijs van super- benzine aan de pomp bij verkoop punten met één cent per liter te verlagen. De prijs van gewone benzine blijft ongewijzigd. Superbenzine maakt ruim 75 procent van het totale autobenzineverbruik uit. (Van onze parlementsredactie) i DEN HAAG De overgrote j meerderheid van de financiële i commissie uit de Tweede Kamer gaat niet akkoord met het voor- i stel van minister Witteveen van financiën, de nieuwe wet op de vennootschapsbelasting met te- rugwekende kracht te laten in gaan op 1 januari jl. Dat betekent voor de minister op nieuw een financiële tegenvaller, want op de begroting-1969 is met deze extra-opbrengst rekening ge houden. Als argument voert de commissie aan, dat eerdere belastingbepalingen die met terugwerkende kracht wer den ingevoerd, bijna altijd in het voordeel van de belastingbetaler werkten. Ook heeft de commissie veel be grip voor het standpunt van de mi nister dat een goede dekking nood zakelijk is. Maar dat mag niet ten koste van het bedrijfsleven gaan. Dekking De commissie steekt de minister overigens wel een hart onder de riem: zij is bereid mee te werkert aan plannen van de minister een i nieuwe dekking te vinden voor het „gat". Indien de door minister Witteveen I voorgestelde wet op 1 januari 1969 i met terugwerkende kracht zou in gaan, betekent dat een extra- I opbrengst over het gehele jaar van j 55 miljoen gulden. De meerderheid in de commissie staat niet afwijzend tegen de nieuwe vennootschapsbelasting zelf, maar zij vindt dat deze niet met terug werkende kracht moet worden in gevoerd. Geeft de minister aan die wens gehoor, en voert hij de wet bij voorbeeld op 1 juni in, betekent dat een „strop" van ruim 25 miljoen gul den. Hij derft dan dus vijf maanden een extra-opbrengst. Als de wet later van kracht wordt, zal de tegen valler uiteraard nog groter zijn. MOLENAARSGRAAF Het drie- eneenhalfjarige dochtertje van de familie K. G. Visser - Nap is gisteren Drama in Bordeaux Een 58-jarige chauffeur, André Fóurquet, heeft gistermorgen twee van zijn kinderen en zichzelf dood geschoten, toen de Franse politie, na een beleg ran 16 dagen, meende zijn boerderij te moeten bestormen. Op de foto de beide kinderen. links de 11-jarige Francis, rechts de 13-jarige Aline. (Zie ook elders in dit nummer.) in de Graafstroom, dichbij de ouder lijke woning, verdronken. Het kind speelde op het ijs en belandde in een wak. Toen de moeder haar dochtertje enkele minuten niet meer had gezien, ging zij op onderzoek uit. Zij vond het kind spoedig, maar elke hulp ook die van dr. P. H. Burggraaf kwam te laat. Filmslip De sneeuw was ook filmactrice Gina Lollobrigida te glad af: zij zat aan het stuur van haar Rolls Royce met drie vrienden, toen de wagen slipte. Gina raakte licht gewond, eveneens regisseur Franco Zeffirelli. Beiden moesten in het ziekenhuis even hun filmische besognes vergeten. Op de foto: Gina in bed, zonder rancune wat de sneeuw betreft BREDA In een steegje met onbewoonbaar verklaarde wo ningen in de Bredase wijk Prin- cenhage is gisteren de 29-jarige drukker J. Mallens uit Etten dood gevonden. Volgens de politie is de man over leden aan de gevolgen van ernstige verwondingen, voornamelijk aan de schedel. Op een stuk land dat aan het steegje grenst werden twee stukken van een riek gevonden waaraan bloed kleefde. Met deze riek welke de dader ter plaatse heeft aangetrof fen, moet volgens de politie het misdrijf zijn gepleegd. De auto van het slachtoffer, die verderop stond, was overdekt met bloed. Sectie heeft uitgewezen dat Ma.' - lens is overleden tussen half drie en vier uur 's nachts. Het is voor de politie een raadsel waarom het slachtoffer met zijn auto het doodlopende steegje is binnenge reden. Op de deuren van de auto welke gesloten waren, zijn bloedspo ren aangetroffen; er waren geen spo ren van een worsteling, noch in de auto, noch op de grond. De voetsporen die de dader in de sneeuw heeft gemaakt toen hij de riek. welke op het akkertje in de grond gestoken stond, ging halen zijn voor de politie van weinig waarde. Moeilijk? De politie die met 20 rechercheurs het onderzoek is begonnen, tracht vast te stellen wat Mallens tussen half een en half drie, het vroegste tijdstip waarop hij kan zijn gedood, heeft gedaan, waar hij is geweest en wie hij heeft ontmoet. Het feit dat er volop carnaval wordt gevierd maakt het onderzoek bijzonder moeilijk. Al le cafés waren in de nacht van zon dag op maandag overvol en op zo'r avond weet bijna geen enkele café houder of -bezoeker bij benadering te zeggen wie er binnenkomt en weg gaat. Mallens die bekend stond als een rustige jongen en een goed vakman, wiens huwelijk goed was en die geen bekende vijanden had, was zondag met zijn vrouw en twee kinderen bij zijn ouders in het Heuvelkwartier in Breda. Om half een 's nachts is hij alleen per auto naar huis in Etten gegaan. Zijn vrouw en kinderen ble ven in Breda. Mallens moest maan dagmorgen vroeg op een drukkerij in Etten gaan werken. ■I TERSCHELLING Op de Waddeneilanden, vooral Ter schelling, zijn duizenden zee vogels gedood door stookolie waarvan de herkomst nog niet bekend is. Naar het voorlich tingscentrum voor natuurbe scherming uit Terschelling verneemt, zijn er in totaal minstens 6000 dode en ster vende vogels aangetroffen. Op Vlieland en Texel bedragen de aantallen resp. 1.000 tot 1.500 en 500 tot 1.000. Op Terschelling is het aantal tenminste 3.000. Ook op Ameland zijn zeker 500 tot 1.000 vogels aangespoeld. Uit het feit dat op Schiermonnik oog geen slachtoffers zijn gevon den, wordt afgeleid dat de olie pal ten noorden van Terschelling op Zee moet zijn geloosd. Op Terschelling wordt ongeveer vier kilo per strekkende meter op het strand aangetroffen, op Texel is dit ongeveer 310 gram per strekkende meter. De aangespoelde vogels zijn in vrijwel onherkenbare vormloze teerklompen herschapen. Niette min kon worden vastgesteld dat de slachtoffers voor ongeveer 95 pro cent zwarte zee-eenden zijn. Voorts worden er o.a. zeekoeten en alken onder aangetroffen. Bovendien vliegen er in het Waddengebied thans honderden min of meer met teer besmeurde meeuwen rond. Monsters van de aangespoelde stookolie zijn naar het rijksinsti tuut voor zuivering van afvalwater opgezonden voor onderzoek, in de hoop dat dit enige informatie om trent de herkomst zal opleveren. De aangespoelde vogels zijn, voor zover zij nog tekenen van leven vertonen, zodanig met teeer besmeurd dat pogingen om hen in leven te houden zinloos zijn. Geen aanbod meer op Philippijnen Alarm (Van onze kerkredactie) ROME Niet alleen in Ne derland, in steeds meer landen eisen rooms-katholieke geeste lijken steeds vrijmoediger af schaffing van het priesterceli baat. In het westen van Canada hebben bijna driehonderd priesters er bij hun bisschoppen op aangedrongen, dat priesters die gaan trouwen in hun ambt kunnen worden gehand haafd. Hun collega's in Midden-Canada gingen nog een stap verder. Op een bijeenkomst in Ottawa namen zij met 159 tegen 41 stemmen een reso lutie aan, waarin het celibaat facul tatief gesteld wordt niet alleen voor reeds dienstdoende priesters, maar ook voor seminaristen, die gewijd willen wofden. Beide resoluties zullen worden voorgelegd aan de Canadese bis schoppen. Ook de gezamenlijke jaarvergade ring van de dertig orden en congre gaties op de Philippijnen heeft in een nota aan de bisschoppen daar ge vraagd om openstelling van het priesterschap voor reeds gehuwden. Zij wijzen erop, dat er tegenover de groeiende behoefte aan priesters op de Philippijnen praktisch geen aan bod meer staat NEEN De Franse rooms-katholieke bis schoppen hebben daarentegen uit gesproken, dat zij niet bereid zijn priesterlijke taken toe te vertrouwen aan priesters, die ontheffing van hun celibaatsbelofte vragen. Zij noemen het celibaat een gave van God en vragen de priesters zich te verdiepen in de redenen, waarom de kerk hel celibaat aan het priesterschap heeft gekoppeld. De bisschoppen zeggen verder, dat adspirant-priesters zich zonder reser ve dienen uit te spreken voor het celibaat. Paus Paulus heeft intussen zijn veto uitgesproken tegen de ontkop peling van celibaat en priesterschap (zie pagina 2). pUBLIKATIE van het Westduitse witboek, waarin de kans op een Russische verrassingsaanval groter wordt geacht dan voorheen, komt op een ongelegen moment. Men heeft de neiging, verband te leggen tussen dit toegenomen gevaar en de moeilijkheden die zich in de komende weken om Berlijn kunnen voordoen. Een dergelijke conclusie mist echter elke grond: Hoeveel problemen de Russen ook kunnen oproepen, een gewapend conflict zullen zij niet ris keren. Vergelijking met de situatie van vóór de inval in Tsjechoslowakjje, door Bonn min of meer gesuggereerd, is een verkeerd uitgangspunt. In Berlijn krijgen de Russen recht streeks met de westelijke geallieer den te maken. Zjj hebben nog vol doende tijd om de gevolgen van. eventuele stappen te overzien. Apart JJET blanke bewind in Rhodesië wil een vorm van apartheid invoe ren, waardoor het bestuur voor altijd in handen van „beschaafde Rhodc- siërs" blijft. Nog geen kwart miljoen blanken moet de baas blijven over vier mil joen negers. Aanvaarding van het nieuwe ontwerp-grondwet maakt dit op papier althans mogelijk. Rhodesië valt echter volgens inter nationale regels nog steeds onder Britse soevereiniteit. Het bewind der blanken is illegaal, zolang niet met Londen overeenstemming wordt be reikt. Deze overeenstemming is slechts mogelijk, als de Rhodesische grond wet garandeert dat na verloop van tijd de niet-blanke meerderheid de leiding overneemt. Het jongste besluit van Ian Smith is geen stap in die goede richting. KARATSJI Gisteren hebben voor- en tegenstanders van het be wind van president Ajoeb Khan in Karatsji straatgevechten gehouden. Er zijn 20 gewonden gevallen. Het gevecht begon toen oud-mi nister van buitenlandse zaken Bhoet- to, leider van de linkse volkspartij en nu de aartsvijand van Ajoeb Khan. met 15.000 medestanders een optocht door de stad hield. Zij raakten in handgemeen met leden van de Pa- than-stam, die de president steunen. Oproerpolitie, die traangas gebruikte, slaagde er later in de vechtenden te scheiden. BRUSSEL Nederland heeft gisteren in de Europese ministerraad in Brussel toestemming gevraagd om voor 1 april a.s. 3.000 ton koelhuisbo ter tegen verlaagde prijs op de Ne derlandse markt te mogen brengen. De vijf partners bleken er in be ginsel geen bezwaar tegen te hebben. De Europese commissie zal een offi cieel besluit van de EEG-raad, dat hiervoor nodig is, uitwerken. Het Nederlandse verzoek ging ge paard met de verzekering, dat ervoor gezegd zal worden dat de goedkope koelhuisboter alleen de Nederlandse consument ten goede komt. Zulks ter voorkoming van zorgen in België, waar men vreest dat deze goedkope boter een nieuwe prikkel voor bo tersmokkel naar België zou kunnen opleveren. KARLSRUHE Als een Duitser voor de eerste maal een harttransplantatie zou hebben uitgevoerd, zou hij ervan beschuldigd zijn „nazi-methoden" te gebruiken. Dit is de mening van dr. Max Kohlhaas, die zich specialiseert in de rechts kundige aspecten van de geneeskunde. Hij is er in zijn artikel in het nieuwste nummer van het medisehe tijdschrift vast van overtuigd dat van de Duitse chirurg zou worden gezegd dat hij het „onwaardige leven" van een hulpeloos slachtoffer zou hebben opgeofferd. Dr. Kohlhaas levert met zijn artikel al nakaartend kritiek op vooraanstaande chirurgen, die bij bet spreken over harttransplantaties ook spreken over „onwaardige levens" die opgeofferd worden voor die van belangrijke mensen. Deze mensen verschillen niet van de doktoren die voor het tribunaal van Neurenberg werden gebracht en veroordeeld. ROME De Italiaanse regering heeft zaterdag de benzineprijs met tien lire tot 130 lire (ongeveer 75 cent) per liter verhoogd. Deze maat regel houdt verband met de hoge uit gaven als gevolg van de flinke verho ging van de staatspensioenen, die de vakbonden na vele stakingen hebben afgedwongen. Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktiviteit ont vang ik een onder.l zettegel. De nieu we abonnee krijgt onze krant veertien[ dagen gratis. plaats: betaalt: per kwartaal per maand in gratis. J plaats: Postzegel Is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1