HULP GELIJK VERDEELD De Gaulle wil WEU boycotten Invloed Democratisch Appèl vrij gering HONGER KANS OP AANVAL BIJ VERRASSING Auto slipt in sneeuw en botst tegen boom Rhodesië op weg naar een apartheidsstaat Leeuwen hongeren' in Arnhem China brengt drie jachten op Wilson in Berlijn Hartchirurg uit Japan aangeklaagd MAANDAG 17 FEBRUARI 1969 Itrs. Udink trijst kritiek af JYigeria niet bevoorrecht and ;ke| Wet St Sneeuw is een kostelijk speeltapijt. Dit geldt ook voor de leèuwenkolonie in het Arnhemse dierenpark. Bovendien maakt het ravotten in het pluizig materiaal hongerig en als de jeep met het dagelijks vlees arriveert, kunnen de leeuwen hun ongeduld nauwelijks bedwingen f' (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Na de voorcon- gressen van de afgelopen we ken die de PvdA heeft gehou den, leert een voorlopige balans g! dat de aanhang van Nieuw Links op het congres van begin maart ongeveer een derde van het to- tial aantal afgevaardigden be leer} craagt. De gewestelijke bestuurders die ei- rki go kandidaten naar voren geschoven heben, kunnen ook rekenen op on- geeer dertig procent, terwijl on ver 40 procent nog geen houding beaald heeft. In het algemeen schat mo de invloed van Democratisch Apèl onder de afgevaardigden op he congres vrij gering. :u de poging van Nieuw Links om flf/rcel van Dam op het secretariaat va de partij te krijgen, mislukt is, hoben de Nieuw Linksers een nieu- w mogelijkheid gevonden een sym- pithisant in één van de beide belang- rike organisatorische functies verko- rn te krijgen. Als het congres 'bsluit twee bezoldigde functies te ceëren, zal ds. H. J. Diekerhof kan- ddaat zijn voor het penning- neesterschap. De heer C. Baan zou an „slechts" het secretariaat leiden. Houdt het congres vast aan één per- oon als secretaris-penningmeester, an wordt Marcel van Dam kandidaat oor het communicatie-secretariaat Op dat moment is de kandidaatstel ing voor deze functie ook weer open, zidat afdelingen tegenkandidaten Van IXm kunnen indienen. loewel Nieuw Links officieel laat ween, te rekenen op 12 tot 15 zetels (nu 7) in het nieuwe bestuur, is een reëere verwachting: 5 tot 6 zetels, >ev\een kleine teruggang dus. Zoals be- kerd heeft Democratisch Appèl be- kenigemaakt, dat zij de invloed van Nieiw Links tot 2 wil beperken. Het ziet er dus niet naar uit dat Demo- cratsch Appèl zich na het congres zal jpheffen en dat er een bestuur kom dat de goedkeuring van deze groo krijgt. Eigen krant Dimocratische Appèl zal op het conjres de rede die Frans Goedhart op .ie vergadering in Utrecht heeft gebuden. als brochure uitreiken. Da;rnaast komt er een eigen con- j grskrant waarin het onaanvaard- ba.T over enkele kandidaten zal wor- dei uitgesproken. Er zouden plannen zlji voor meer kontakt met de partij- lecen, ook na het congres. iet De gewestelijke bestuurders vor men de middengroep. Op de voorcon gressen bleek dat hun voorstellen geen geweldig onthaal gevonden heb ben. De moeilijkheden een partij bestuur samen te stellen dat het ver trouwen van grote groepen in de PvdA geniet, zijn trouwens nog eens vergroot door het bedanken voor welke functie dan ook van de Ka merleden Masman, Egas, Gerda Brau- tigam, Burger en partijgenoot De Ga- lan. Er wordt overigens verschillend gedacht over de mate van sympathie van de gewestelijke bestuurders voor öf Nieuw Links öf Democratisch Appèl. Datzelfde geldt voor de „zwe vende groep" van 40 procent. Nieuw Links zegt: „Het optreden van Democratisch Appèl doet deze groep naar ons neigen". Democratisch Appèl: „Als er weer een heel stel schreeuwlelijkere van Nieuw Links in het partijbestuur komen, zullen vele partijleden er de brui aan geven. Dat is bekend in de partij en ook bij de afgevaardigden die zullen stem men". De stemming op verschillende voorcongressen was zodanig dat men de situatie voor de PvdA zeer somber inziet. Men verwacht niet dat het congres vrede eri rust zal brengen, eerder verwacht men een verscher ping van de tegenstellingen. (Van een medewerker) AMSTERDAM De Nederlandse regering heeft de voor Nigeria en Biafra beschikbaar gestelde middelen ongeveer op fifty-fifty basis over beide landen verdeeld. Minister drs. B. J. Udink (Ont wikkelingshulp) zei dat zaterdagmiddag tijdens een forumgesprek in het academisch ziekenhuis van de Vrije Universiteit. De minister wees de kritiek van mr. G. E. van Walsum, voorzitter van de Stichting Vluchtelingenhulp Biaf ra, van de hand, dat de Nederlandse hulp overwegend in het voordeel van Nigeria zou uitvallen. „Alles bij el kaar gaat ongeveer 45 procent van de gelden naar Biafra en 55 procent wordt op Nigeriaans gebied besteed," aldus de minister. De heer Udink was een van de sprekers op een symposium dat door de Studiegroep Ontwikkelingshulp van de medische faculteit van de VU was georganiseerd. Het was de eerste manifestatie waarmee deze studie groep zich presenteerde. Thema van het symposium: „honger". Akelig „Een akelige argumentatie" noem de de minister de bewering van mr. Van Walsum dat Nederland meer hulp aan Nigeria dan aan Biafra ver leent om niet in conflict te komen met Engeland. „Dat is een redenering die niet wordt gerechtvaardigd door de feiten. En zeker niet door de uitspraken en handelingen van de re gering", meende de minister. Hij deelde mee dat in totaal voor onge veer 14.6 miljoen gulden voor het oorlogsgebied beschikbaar is gesteld. In dat bedrag is begrepen 3.6 mil joen die de Federale regering van Nigeria is aangeboden voor de aanschaf van transportfaciliteiten. Nigeria heeft op dat aanbod nog niet gereageerd met een voorstel inzake de besteding. „Ik heb nu de eis gesteld dat er voor 20 februari ant woord moet zijn. Als een goed bestedingsschema er donderdag niet is, zal ik de aangebo den 3.6 miljoen intrekken en waarschijnlijk aan particuliere orga nisaties die luchtbruggen met het ge troffen gebied onderhouden ter beschikking stellen," aldus minister Udink. Zijspoor De kwestie-Biafra was overigens een zijspoor van de discussie. „Hon ger is een enorm probleem waarvoor onze eigen taal geen adequaat woord heeft", had prof. dr. T. D. Stahlie 's morgens in zijn openingswoord ge zegd. „Honger is een signaalwoord dat wij gebruiken bij gebrek aan be ter." Wie een snackbar passeert en geprikkeld door de geur van patates frites zin krijgt in iets eetbaars, zegt dat hij honger heeft. Hetzelfde woord gebruikt men als het gaat over degenen die langdurig ondervoed zijn en, na een periode van pijnlijke reac ties van het lichaam, in het stadium van doffe berusting terecht zijn ge komen. Aan dat laatste hongerstadium was het symposium gewijd, stelde prof. Waar je ook kijkt overal gaan steeds meer mensen over op Roxy 25. U blijft toch niet achter? Witboek Westduitse deiensie: c"Nederlander aangehouden HONGKONG China heeft giste ren drie plezierjachten laten opbren gen. Zij behoorden tot een groep van zes, die zaterdag uit Hongkong naar Ma<ao was vertrokken. Drie ervan, waa-onder de Nordica met de Neder- lanier Everard H. van Kan, zouden beluuden in de Portugese enclave zijn aangekomen. ïader wordt gemeld dat de Neder- lanlse Nordica wel is aangehouden, maar daarna weer kon doorvaren. De Nordica werd aangevaren door eer van de Chinese schepen. Er kwamen Chinezen aan boord die de paperen wilden inzien en een onder zoek op het schip instelden. I>e eigenaar van de Nordica, de he-r Van Kan, verblijft al enkele jaren in Hongkong. Hij is cineast. ,\an boord van de drie opgebrach te schepen bevinden zich vier Ame- rilanen, drie Zweden, twee Engel sen, een Fransman en vier Chinezen. Bj de vermiste personen zijn voorts ver kinderen. Inmiddels wordt gemeld dat de drie andere schepen, waaronder de .Nordica, veilig hun nieuwjaarscruise hebben beëindigd. Ze zijn in Macao binnengelopen. i Vanuit Hongkong zijn stappen ondernomen om de jachten plus opvarenden zo snel mogelijk vrij te 1 krijgen. Er is al telefonisch overleg geweest met de autoriteiten van Kanton en met vertegenwoordigers van het persbureau Nieuw-China. BONN De Westduitse rege ring meent, dat de Warschau- pactlanden door de recente troe penverschuivingen in Oost- Europa meer gelegenheid heb ben voor een verrassingaanval, speciaal in Midden-Europa. Mocht er zo'n aanval komen, dan bedraagt de waarschuwings termijn voor de NAVO waar schijnlijk niet meer dan enkele dagen of misschien zelfs enkele uren. Dit staat in een defensie-witboek dat vandaag door de Westduitse rege ring is uitgegeven en waarin wordt uiteengezet hoe zij gevolg denkt te geven aan de aanbevelingen van de NAVO om de militaire paraatheid op te voeren. De omvang en de paraatheid van de troepen in de onmiddellijke omge ving van de Westduitse grens maken zo'n inval zonder lange voorberei ding mogelijk. Er zijn door de inval in Tsjechoslowakije negen Russische divisies bijgekomen, waarvan vijf of zes in dat land zelf. Tegenover West-Europa zou een troepenmacht staan van ongeveer honderd modern uitgeruste divisies met 30.000 tanks en sterke 'luchtvlo ten met bijna 3.400 gevechtsvliegtui gen. Daarnaast beschikt het War- schau-pact in de Oostzee over 280 oorlogsschepen en luchtlandingsvaar tuigen. Samenwerking De Westduitse regering spreekt zich uit voor uitbreiding van de internatio nale samenwerking bij wapenpro jecten. Het belangrijkste gemeen schappelijke project wordt de ont wikkeling van een nieuw gevechts vliegtuig genoemd in samenwerking met Engeland, Italië en Nederland. Tenslotte doet ze een beroep op de bevolking en vooral op de jeugd mee te werken aan de verdedigingscapa citeit van het land. Protest Dc inhoud van het witboek werd openbaar korte tyd nodat de Sow- jetunie een waarschuwing aan het adres van West-Duitsland had ge richt om de presidentsverkiezingen niet in West-Berlün te houden. In de protestnota staan geen aan wijzingen voor verdere maatregelen voor het geval de bondsrepubliek zich niet aan de waarschuwing stoort. Tot dusver is aangekondigd dat de leden van het kiescollege niet zullèh wor den doorgelaten. Zij zullen dus alleen per vliegtuig kunnen reizen. Geen enkel land kiest zijn president op vreemd grondgebied en er is ook geen reden dat West-Duitsland dat doet, aldus de nota. Gezegd wordt nog dat de Sowjetunie zal blijven streven naar goede betrekkingen met West- Duitsland en alle andere Europese staten. Inmiddels heeft de Oostduitse grenspolitie de controle op het weg en treinverkeer van West-Duitsland naar West-Berlün verscherpt. Op de autoweg München-Berlün ontstonden zaterdag vertragingen van meer dan twee uur. Maar gisteren kon vrywel geen enkele auto Berlyn bereiken vanwege *.e zware sneeuwstormen. Ook treinen kwamen vast te zitten Stahlie vast. Hij merkte voorts op dat een twintig jaar geleden honger nog niet of nauwelijks als een me disch probleem werd .gezien. T oekomstbeeld De medicus prof. dr. H. A. P. C. Oomen wees er op dat me.n de mens van dc toekomst niet alleen „gevulde buiken, auto's en televisie" dient te geven. „Hoe stelt men zich het toe komstbeeld voor?" vroeg hij. „Heeft u nog een meer positieve verwach ting, vooral als christenen? Het gaat er om: hoe verschaf ik de-mens-van-de-toekomst een be langrijk en interessant leven." Prof. Oomen stelde de diagnose van honger vast. Ook kwam hij tot twee soorten, waarvoor hij de defini ties uit Van Dale's woordenboek haalde. Behaive een „gevoel van na tuurlijke behoefte aan spijs" is er een „onverzadelijke begeerte", waar aan volgens velen 2/3 van de wereld bevolking lijdt (een berekening die door dr. Oornen een „enormiteit" werd genoemd). Proeven met ratten hebben uitge wezen dat wanneer men het verzadi- gingscentrum in de kleine hersenen buiten werking stelt de rest van het lichaam verkeerde informatie krijgt over de behoefte aan voedsel. Een dergelijke communicatiestoornis zag prof. Oomen ook wel in de eetge woonten van de moderne mens. „Een hongerige rat eet op smaak", zei hij. „Een niet-hongerjge rat op calorieën. Daarmee is de stelling weerlegd dat honger rauwe bonen zoet maakt. Ook de mens kent beide soorten prikkels. Maar wij eten tegenwoordig veelal op de supermarkt, op visuele indrukken. Reuk of smaak komen er niet meer aan te pas. Wij eten ook op de televisie. Er is daardoor een gemis aan informatie van net honger- en het verzadigingscentrum, met het ge volg dat wij fce veel eten." Maatregelen Dr. H. M. de Lange zette uiteen welke economische maatregelen ge nomen moeten worden om de ont wikkelingslanden bij te staan. Naast kapitaaloverdracht (Neder- i land, Zweden en Frankrijk hebben besloten één procent beschikbaar te stellen van hun nationale inkomen), zijn die instrumenten: het openen van de markten der rijke landen voor de produkten van de ontwikke lingslanden, door geleidelijke verla ging van invoerrechten; een wereld goederen-overeenkomst die prijsfluc tuaties tegengaat en een inkomensga rantie voor de arme landen betekent; het afzwakken van de ontwikkeling van de rijke landen in de richting van een steeds verdergaande onaf hankelijkheid ten opzichte van de ontwikkelingslanden (door het toene mende aantal kunststoffen raken de noordelijke landen minder afhanke lijk van de door de zuidelijke landen geleverde grondstoffen); een herver deling van de arbeid, zodat de ont wikkelingslanden een groter deel van de produktie zouden kunnen overne men. Het zijn, betoogde dr. De Lange, maatregelen waar de ontwikke lingslanden herhaaldelijk om hebben gevraagd. Maar de rijke naties heb ben op die verzoeken over het alge meen met een „nee" geantwoord. Dr. De Lange pleitte voor een kapi taalsoverdracht van twee procent van het bruto nationale inkomen, een percentage dat nauwelijks invloed zal hebben op de economische groei. Motieven Een van de motieven voor ontwik kelingshulp is dat in de arme landen potentiële klante nleen van de rij- potentiële klanten leven van de rij- kracht te geven, verrijkt men op de duur zichzelf. „Maar dat is niet het belangrijkste motief', meende dr. De Lange. ..Het rechtsmotief is belangrijker. Alles wat wij voor onszelf noodzakelijk vinden, moeten wij ook voor anderen noodzakelijk vinden. Wij mogen ons, naar het bijbelse getuigenis, niet Drents gezin zwaar getroffen - Op de weg Diever- man uit de brokstukken van zijr DIEVER Op de weg Diever- Dieverbrug raakte gistermiddag een personenauto met vijf inzittenden als gevolg van sneeuwduinen op de weg in een slip en reed tegen een boom. Mevrouw E. J. Germs-Benning (34) werd op slag gedood. Haar man de heer H. Germs, die de auto bestuur de, hun 13-jarig zoontje Remke en de 18-jarige R. Sijtsma, allen uit Nieuw Amsterdam, werden zwaar gewond. De 18-jarige Pieter Germs werd licht gewond. SAS VAN GENT In de nacht van zaterdag op zondag is op de rijks weg Sas van Gent-Sluiskil de 47-ja- rige W. v. Oosten uit Vlaardingen, dodelijk verongelukt Komend uit de richting Terneuzen, kwam hij in botsing met een uit de richting Sas van Gent naderende wagen, bestuurd door de heer J. R., die ter hoogte van zijn nabijgelegen woning linksaf sloeg. UTRECHT De 52-jarige kantoor bediende E. B. Berendsen uit Odijk overleed gisteren aan de verwondin gen die hy zaterdag opliep toen zijn auto tegen een boom botste. Het on geluk gebeurde op de weg van Utrecht naar Bunnik. De Utrechtse brandweer moest de zwaargewonde Moeder en 4 kinderen bij brand omgekomen GLASGOW Een jonge moeder en vier van haar kinderen van één tot vier jaar zijn gisterochtend in een Glasgowse etagewoning bij een brand om het leven gekomen. De vader sprong uit het raam, drie verdiepin gen omlaag. Hij is ernstig gewond. onttrekken aan het lot van anderen, waar ter wereld zij ook wonen." Niet meer Een symposium als dat van de W-studenten zal over een aantal ja ren vermoedelijk niet meer kunnen worden gehouden, zei minister Udink. Hij verwachtte namelijk, op basis van FAO-prognoscs, dat in 1975 de ontwikkelingslanden zich ruimschoots zullen kunnen bedrui pen. Hun voedselproduktie zou dan zelfs bij de krachtigste stijging van de behoefte aan eten voldoende zijn. Maar het ging de minister toch wel iets te ver zich nu al, zoals som mige deskundigen doen, bezorgd te maken over de afzet van de overpro- duktie der ontwikkelingslanden. Wel zei hij dat men „met het ontwikke lingsvraagstuk zal moeten leren le ven, ook als er geen honger meer is." man uit de brokstukken van zijn to taal vernielde auto bevrijden. Auto tegen trein ZOELEN Zaterdag werd een personenauto op een met knipper lichten beveiligde spoorwegovergang in Wadenoven door een trein gegre pen. De 24-jarige bestuurder H. J. Scheffers uit het dorpje Est werd zwaar gewond. Bij de botsing is de auto in drie delen uiteengereten. De gehavende trein is door een andere □aar Geldermalsen teruggeduwd. GRONINGEN In Groningen is zaterdag de 51-jarige mevrouw J. Beukema-Smidts om het leven geko men. Zij reed op de fiets door een rood verkeerslicht en werd overreden door een tankwagen. De chauffeur van de tankwagen zei niets van het ongeluk te hebben bemerkt. Hij was doorgereden. De fiets is aan de tank wagen blijven hangen. LEEUWARDEN Zaterdagavond is in Vries de 59-jarige heer Ch. F. Koene door een auto gegrepen toen hij de rijksstraatweg overstak. Hij overleed ter plaatse. OOSTERHOUT Zaterdagmiddag is de 16-jarige G. P. Vonk met een landbouw tractor gekanteld en met zijn hoofd onder de tractor terecht gekomen. Hij was op slag dood. Woensdag valt beslissing PARIJS De Franse minister van buitenlandse zaken, Michel Debré, heeft zaterdag gezegd, dat de rege ring op haar wekelijkse bijeenkomst op woensdag een beslissing zal ne men over een volgende stap in haar conflict over de organisatie van de WEU. Functionarissen in Parijs hebben duidelijk gemaakt, dat het Frankrijk ernst is met het dreigement dat het uit de WEU zal treden, als de overige leden van de Europese economische gemeenschap en Engeland de Franse opvattingen over de rol van de WEU niet onderschrijven. Zoals gemeld, is de aanleiding tot het conflict de bijeenkomst die verte genwoordigers van Engeland, West-Duitsland, Italië en de drie Be- nelux-landen vrijdag tegen de zin van Frankrijk te Londen hebben ge houden om over ie crisis in het Na bije Oosten te spreken. Genoegdoening Volgens welingelichte kringen in Parijs zal Frankrijk de WEU boycot ten indien het geen genoegdoening krijgt aangaande die bewuste bijeen komst. Onder meer zou de Franse regering het aftreden van de Bel gische secretaris-generaal, Iweins D'eeckhoutte, eisen. Deze had het hoofdkwartier van de WEU in Lon den beschikbaar gesteld voor de bij eenkomst, ondanks het verzoek van Frankrijk dit niet te doen. De positie van d'Eeckhoutte ver toont gelijkenis met die van Walter Hallstein, ex-voorzitter van de Euro pese commissie, die eveneens bij de Franse regering in ongenade viel. Dit leidde tot zijn aftreden. Waar je ook kijkt steeds meer mensen stappen over op Roxy 25. U toch ook? De Britse premier Wilson in middels weer terug in de Engelse hoofdstad heeft tijdens zijn bezoek aan West-Duitsland ook een (bemoedigend) kijkje ge nomen in Berlijn, het westelijk gedeelte althans. In de wijk Marienfels sprak hij in een machinefabriek met verschillende arbeiders. Op de foto links de premier. Smith komt met ontiverp-grondivet SALISBURY Premier Ian Smith van Rhodesië heeft zater dag bijzonderheden bekendge maakt van een nieuw ontwerp- grondwet, dat voorziet in ras senscheiding bij het kiezerskorps en dat de mogelijkheid van een Afrikaanse meerderheidsrege ring uitsluit. In Rhodesië wonen vier miljoen negers en 225.000 blanken. Zoals Smith zei, wordt volgens de voorgestelde constitutie het bestuur voor altijd gelegd in de handen van „beschaafde Rhodesiërs. Het ontwerp voorziet in een multi- raciaal parlement, met aparte kieslijsten voor negers en blanken, en in afzonderlijke provinciale raden voor negers en blanken. Hoewel in theorie er tenslotte, op lange termijn een rassenevenwicht in het parle ment mogelijk zal zijn, zullen de niet-blanken nooit een meerderheid kunnen krijgen. De premier zei te hopen, dat er in mei een referendum over het ontwerp -grondwet zal wor den gehouden. Smith vertrouwt er op, dat het ont werp gematigd genoeg is voor de Britten om het gesprek met hem voort te zetten. Ttvee lijsten Volgens het nieuwe voorstel komen er nu twee lijsten, waarvan de ene voor blanken, gemengd-bloedigen en Aziaten en de andere voor negers. Het nationale parlement zal eerst bestaan uit 66 leden, van wie er 50 door blanken en de met hen gelijk- gestelden worden gekozen. De overi ge zetels zullen worden bezet door acht vertegenwoordigers van de ne gerkiezers, en door acht afgevaardig den, die worden gekozen door een kiescollege van stamhoofden en ver tegenwoordigers van negerraden. Naarmate het aandee lvan de ne gerbevolking in de inkomstenbe lasting stijgt, zal hun vertegenwoordi ging in het Nationale Parlement het telkens vier zetels worden uitgebreid tot terf hoogste 50 zetels. Dit parlement zal het land moeten verdelen in provincies, waarvoor ra den in het leven zullen worden ge roepen waaraan het centrale parle ment bepaalde bevoegdheden zal de legeren. SAPPORO De chirurg, die in Japan de eerste harttransplantatie heeft uitgevoerd, is door zes beoefe naars van de „traditionele" Chinese geneeskunst, aangeklaagd. De medi cus zou zowel de dood van de donor als de dood van de patiënt op zijn geweten hebben. Het hart van de 21-jarige donor, een student, zou zijn weggenomen voordat het volkomen vaststond dat de Japanner door verdrinking om het leven was gekomen. Bovendien stel len de aanklagers dat de patiënt niet In direct levensgevaar verkeerde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5