CHAOS DOOR DE SNEEUW Hotelportier overvallen Commentaren Carnaval viel in de sneeuw Vele wegen geblokkeerd Wieringer kotter was alleen maar te laat Het Kwartet iSPREUK (RITA) Auto vermiste arts gevonden op Afsluitdijk CA® IflIIIHIIIIltil Trein en bus kampen Voor één maand weer Rode Kruisvluchten met vertragingen Buit f2550 Prinses morgen jarig Behouden terug in de haven Warm welkom Politie haalt snel donors op MAASTRICHT ALLEEN VOOR MILJOEN GEDUPEERD Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is gheblevcn mijn hert in teghenspoet!" V. Maandag 17 februari 1969-49ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen - Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Menigeen vindt zijn hart pas als hij zijn hoojd verloren heeft. NIETZSCHE RHODESIË OP WEG NAAR APARTHEID (pag. 5) „We hebben geluk gehad. Ik heb me niet gesneden Nederland straks provincie-af? (pag. 11) W tÉHPWWt- DE BILT Boven Centraal- Europa bevindt zich een samen gesteld lagedrukgebied dat zich tijdens het weekeinde in de rich ting van ons land uitbreidde. Een storing in de bovenlucht bracht het afgelopen etmaal langdurige sneeuwval, waarbij plaatselijk flinke hoeveelheden gemeten wer den. Vanmorgen meldde het vlieg veld Deelen een totale sneeuw hoogte van 28 centimeter. Het lagedrukgebied neemt thans verder in betekenis af waardoor de sneeuwkansen kleiner worden en de kans op opklaringen groter. In de nacht moet daarom in de opklaringsgebieden op matige tot strenge vorst gerekend worden. DE BILT Veranderlijke be wolking met afnemende kans op sneeuw, maar ook enkele op klaringen. Overwegend zwakke wind. In de nacht en ochtend matige tot strenge vorst en hier en daar mist, morgenmiddag over wegend lichte vorst. Vooruitzichten voor woensdag: aantal uren zon: minder dan 3; Min .temp. 0 tot 6 graden onder normaal; Max. temp. 1 tot 6 graden on der normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. 18 februari: zon op 07.50. onder 17.59; maan op 08.39. onder 20.31: 24 febr. eerste kwartier. In Zuid-Oost Frankrijk is het zon dag zo koud geweest dat wilde beren uit de bossen te voorschijn kwamen om in een dorpje voedsel te zoeken. Van de sneeuwval hebben ook de Belgische Ardennen overv loedig hun deel gehadhier en daar lag de sneeuw vanmorgen metershoog HAARLEM De politie is totnutoe vergeefs druk bezig met de opsporing van de genees heer-directeur van het Sint Eli- sabethgasthuis in Haarlem, dr. C. A. Graafland, die sinds woensdagmiddag spoorloos is. Zaterdagmorgen werd de auto van de arts bij het monument op de Af sluitdijk aangetroffen. In het week einde werd de omgeving, waarbij zelfs een vliegtuig werd gebruikt, intensief afgezocht, echter zonder resultaat. Uit de inhoud van de benzinetank heeft de recherche kunnen opmaken dat dr. Graafland woensdagmiddag direkt van het ziekenhuis naar de Afsluitdijk is gereden. De bedrijfs leider van het restaurant bij het monument had donderdagmorgen de auto wel zien staan, maar zag er niets bijzonderg in omdat er wel meer auto's énkele dagen worden geparkeerd. Gedineerd Woensdagavond omstreeks zes uur, anderhalf uur nadat hij uit Haarlem vertrok, heeft dr. Graafland nog ge dineerd in Den Oever, op zes kilo meter van de plaats waar later zijn auto werd gevonden, die volledig in orde was en was afgesloten. Een automobilist verklaarde aan de politie dat hij de arts vrijdagmor gen op de Afsluitdijk heeft zien lo pen, richting Den Oever. Het signa lement dat hij opgaf, klopte met dat van de geneesheer. De politie heeft praktisch geen aanknopingspunten. Er is geen enkel motief voor een plotseling verdwij nen van de arts bekend. Het wordt niet uitgesloten dat dr. Graafland van de IJsselmeerdijk is afgegleden en in het water is geraakt. ,i VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT.] Gezellige kaars in een Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijd: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden UTRECHT In het westen van het land viel vannacht en vanmorgen maar een dun laagje sneeuw, maar gistermiddag al viel er in het oosten en zuiden een dik pak, dat het verkeer in de war schopte en zelfs een aantal kleine dorpen urenlang isoleerde. Het verkeer was op sommige plaatsen geheel ontwricht. Op de rijksweg van Amsterdam naar Hoevelaken veroorzaakte stuif sneeuw hoge duinen. De auto's kropen er met snelheden van tien tot twintig kilometer voort; sommige sloegen over de kop of raakten vast. Kleinere wegen vooral waren spie gelglad, en zo kwam het dat vele dor pen en gehuchten onbereikbaar wer den. In de buurt van Vaals in Zuid- Limburg, waar de sneeuw een meter hoog kwam te liggen, zag men van de geparkeerde auto's alleen de da ken. Maar ook in het 'noorden en oosten was er veel winterse narigheid. Treinen uit Hengelo, Eindhoven, Venlo, Nijmegen en Arnhem liepen flinke vertragingen op, vooral door het insneeuwen van wissels en moei lijkheden .met het materieel. Inter nationale treinen lopen vertragingen van uren op. Het scheepvaartverkeer voor kleinere schepen ligt vrijwel stil. Ook in het westen en zuiden neemt het ijs snel toe. Ook in véle delen van België is het verkeer ontwricht door zware sneeuw val. De dienst van de Burgerlijke be scherming, het leger en de Rijkswacht zijn ingeschakeld ten behoeve van artsen, die met hun gewone auto hun patiënten niet meer kunnen bereiken. Verscheidene dorpen in de streek van Namen en Hannuit geraakten zondag geïsoleerd. In het wintersportplaatsje Asco op Corsica zijn gisteren vier kinderen omgekomen. Een berghut, waarin zij zich bevonden, wrd door een lawine meegesleurd. Twee kinderen konden licht gewond onder de sneeuw van daan gehaald worden. Noord- en Zuid-Italië hebben giste ren zwaar geleden onder sneeuwstor men, vorst en zware regens. Het plein van St. Marcus 'n Venetië staat blank. Op een bergweg in Udine sneeuwde een auto in De ttwee pas sagiers vroren dood. De Vesuvius bij Napels is onder een dikke laag sneeuw bedekt. Verscheidene dorpen in het graafschap Devon in Zuid-west Enge land zijn door sneeuwstormen van de buitenwereld afgesneden. Talrijke automobilisten hebben de nacht in hun voertuig moeien doorbrengen. In Noord-Frankrijk lag een meter sneeuw op de wegen. In Oostenrijk (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In de nacht van za terdag op zondag hebben twee man nen, die hotel Terminus op het Stati onsplein waren binnengedrongen, de portier H. Pasveer, die zijn ronde door het hotel deed bedreigd en ge dwongen de brandkast open te ma ken. Ze namen de vlucht met twee geldkistjes. Inhoud: ƒ2550.-. De 66-jarige portier kwam de eerste indringer, een blonde man van ongeveer 35 jaar, tegen, staande bij de tapkast Hij verzocht de man het hotel te verlaten waar deze aanvan kelijk gevolg aan leek te geven. Plotseling pakte de man de portier echter beet en eiste geld. Op hetzelf de ogenblik kwam een andere man door de achterdeur van het hotel naar binnen, die eveneens om geld vroeg. Beide mannen wisten de por tier de sleutels van de brandkast te ontfutselen, nadat ze hem de keel hadden dichtgeknepen. Toen de brandkast open ging en vier geldkistjes te voorschijn kwa men, pakten de overvallers er twee mee en spoedden zich naar de uit gang. De portier snelde hen achterna, kon op het Stationsplein nog een taxichauffeur waarschuwen die een achtervolging begon. Zonder resul taat evenwel. De twee andere geldkistjes, die de overvallers lieten staan, bleken onder meer de daginkomsten van het hotel te bevatten, een veelvoud van het bedrag dat is meegenomen. Tot nu toe is de politie er nog niet in geslaagd de overvallers te grijpen. en Tsjecho-Slowakije lag een halve meter. Noord-Duitsland ondervindt ernsti ge hinder van de sinds vrijdagavond durende sneeuwval. Het verkeer was gisteren geheel ontwricht. Ook het vliegverkeer heeft hier veel vertra ging. Zelfs de autowegen zijn onbe gaanbaar geworden door metershoge sneeuwverstuivmgen. Voor vandaag heeft de schoolgaande jeugd in Osna- brueck en Luebcck vrijaf gekregen om het verkeer te ontlasten. Een zware winterstorm, die dit weekeinde het Zuid-Oosten van de Verenigde Staten heeft geteisterd, is in de richting van de Atlantische Oceaan weggetrokken. Zeven perso nen zijn in de staat Tennesse als gevolg van spiegelgladde wegen om het leven gekomen. Elf staten in Amerika zijn door sneeuwbuien ge troffen. In Florida was sprake van een zeer harde storm. GENEVE Het Internationale Ro de Kruis heeft slechts voor een maand toestemming de voedselvluch- ten van Fernando Po naar Biafra te hervatten. Equatoriaal Guinee heeft hiertoe besloten Het Rode Kruis hoopt dat de overeenkomst kan wor den verlengd. ROME De gezagvoerder van de Apollo-8, Frank Borrnan. is zaterdag door paus Paulus in audiëntie ont vangen. Tevoren had hij voor een gehoor van kardinalen en diplomaten een uiteenzetting gegeven over zijn maanvlucht Morgen is er weer een verjaar dag in het Oranjehuis: prinses Christina inert dan haar 22ste verjaardag. Misschien is het een nog blijder feest, nu prinses Beatrix en prins Claus van de partij kunnen zijn. De verjaar dagsfoto is van Oranjefotograaf Max Koot. DEN HELDER De Wierin ger kotter Catharina Maria, WR13. waarover ongerustheid Bruinverbrand zijn prinses Beatrix en prins Claus zaterdag teruggekeerd van hun Afrikaanse reis. Misschien moet het even wennen zijn, met al die sneeuw na weken tropische warmte, maar een warmer welkom dan de slaperige prins Willem-Alexander, die door een verzorgster naar Schiphol was gebracht, is toch moeilijk in te denken. Daarom zijn prinses en prins op de foto met Willem-Alexander toch maar blij met dat beetje sneeuw op de koop toe was ontstaan nadat het schip niet op de verwachte dag vrijdag in zijn thuishaven was terug gekeerd en waarnaar een Nep tune-vliegtuig van de Konink lijke Marine gisteren was gaan zoeken, is in de afgelopen nacht behouden en wel in Den Helder aangekomen. De vier opvarenden, zich in het ge heel niet van de gerezen ongerust heid bewust, zijn na aankomst in Den Helder huiswaarts getogen om een welverdiende rust te genieten. De KW 81 Johanna heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Noordzee de Britse trailer Suffolk Warrior midscheeps geramd. Schipper M. Jonker sliep en het schip voer op automatische besturing. De KW 81 nam de negen Engelsen van de Suf folk Warrior over en trachtte het schip te redden. De trailer zonk ech ter. De Britten stapten op een Brits vissersschip over en de Johanna Hen- drika bereikte zaterdag IJmuiden, onder de waterlijn beschadigd. Bij een scheepsbotsing op de Rijn bij Keulen, waarbij drie schepen betrokken waren, is vrijdagavond het 1.259 ton metende Nederlandse mo torschip „San Antonio" gezonken. Bij een brand op het Westduitse vrachtschip Cap Arcona in Engeland zijn drie bemanningsleden, waaronder de kapitein, om het leven gekomen. De brand ontstond in de kombuis. Vier opvarenden moesten in het zie- huis worden opgenomen. ROTTERDAM -- Dc politie in Leiden en Rotterdam heeft zaterdag middag het leven van een patiëntje in het Sophia-kinderziekenhuis gered door een uiterst snel optreden. Door deze samenwerking tussen de beide politiekorpsen kon een donor met een bijzondere bloedgroep bin nen een half uur in Leiden op gespoord en naar Rotterdam gebracht worden. In Rotterdam waren drie donors met de bloedgroep, die het patiëntje moest worden toegediend. Geen van Volksstemming gERICHTEN uit Djakarta geven een vreemde indruk van hetgeen men daar verstaat onder de in West-Irian (Nieuw-Guinea) te houden volks stemming. We zullen aan de berichten nog maar niet al te veel waarde hechten en ver trouwen liever dat onze regering, im mers partner in de overeenkomst, zal blijven staan op een passende nako ming daarvan. Wat in de berichten al dadelijk op valt is, dat men in Indonesië eenzijdig schijnt te willen uitmaken hoe de volksstemming gehouden moet wor den. Komt Nederland daar niet aan te pas? Dat een afdoend bevredigende rege ling voor deze stemming nauwelijks te vinden zal zijn, ligt voor de hand. We hebben er destijds al de voorkeur aan gegeven dat gezocht zou worden aan een onder toezicht stellen voor aanzienlijk langere termijn bij de Verenigde Naties. Een gebied als Nieuw-Guinea sleept men niet in zo kort tijdsbestek naar moderne situa ties. Nu echter een bevredigende regeling moeilijk zal zijn. is raadpleging van de andere contractspartner Nederland des te meer geboden. Wij hebben in deze zaak nog altijd een eigen verantwoordelijkheid. In de kou LFOEZEER de Franse president één wording van en samenwerking in Europa in de weg staat en zelfs het geen ai bereikt is in gevaar brengt, biykt ook uit zijn verzet tegen be sprekingen in de WEU over het Na bije Oosten. Zijn enige motief is, dat Engeland ook niet door een achterdeur in de Europese gemeenschap mag komen. En dat terwyi de basis voor de Westeuropese Unie door Engeland en Frankryk werd gelegd. Een belangryke bijkomstigheid is, dat Parps met zyn bondgenoten in de WEU ernstig van mening verschilt over de aard van het conflict in het Nabye Oosten. Ook daarom komt be doeld stukje Europees overleg de Franse president niet gelegen. Deze heeft gedreigd, Frankryk uit dc WEU terug te trekken als de be sprekingen doorgaan, zyn stap kan ook bedoeld zün om president Nixon te beïnvloeden, die binnenkort een bezoek aan de belangrykstc Europese hoofdsteden brengt. Frankryk pretendeert namens Euro pa te spreken. Het duldt geen Britse concurrentie. Desondanks is het er niet in geslaagd zyn doel te bereiken. Integendeel: in al zyn krampachtig heid sluit het zich steeds meer af. Aangenomen moet worden dat de Franse president ook nu wel aan het langste eind zal trekken, omdat er zoveel andere belangen op het spel staan. Veel zal afhangen van de hou ding van Bonn, dat de betrekkingen met Londen heeft verstevigd. Frankryk laat Engeland opnieuw in de kou staan. De buren zullen Enge land bemoedigende schouderklopjes geven en zeggen dat de aanhouder wint. zy kunnen het echter niet bin nenhalen zonder zich groter moeiiyk- heden op de hals te halen. MOSKOU In West-Siberië zijn twee olieboringsspecialisten tot résp. drie en twee jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens misdadige on achtzaamheid. Ze hadden zoveel olie in een rivier laten lopen dat de vis stand daar ten gronde was gericht. De Russische autoriteiten hebben de afgelopen maanden een landelijke campagne gevoerd tegen de veront reiniging van meren en rivieren. drieën waren thuis. Een was niet te bereiken, de ander werkte in de Waalhaven en de derde donor zat in Leiden. Terwijl een Rotterdamse politie auto de ene donor bij de rotonde Ypenburg overnam van de Leidse po litie. haalde een andere politieautode in de Waalhaven werkende donor op. Beiden waren zo ruim op tijd in het Sophia-ziekenhuis. (Van onze correspondent) MAASTRICHT Dichte sneeuwjachten, die verkeer op een gegeven moment praktisch onmo- gciyk maakten hebben het carnaval, dat gis teren in het zuiden moest beginnen, danig per- ten gespeeld. Verscheidene plaatsen gelastten de optochten af en waar men moedig de elementen trotseerde werd een optocht meestal een misluk king, omdat men in de sneeuw bleef steken en er bovendien geen mens langs de kant van de weg stond. Horecabedrijven die op flinke ontvangsten re kenden zaten met versierde zalen, die zo goed als leeg waren, of bezet met vierders die maar bleven plakken en geen consumpties meer bestelden. De mening is ook dat de schaatswedstrijden in Deventer afbreuk hebben gedaan aan de be- langstellling. Het vormde een reden temeer voor velen om maar bij de warme kachel te blijven. Een extra moeiiykheid vormden de vele uit gevallen bus en treinverbindingen. Zo moest de dienst HeerlenGeleen gisteren voor een groot deel van de dag volledig gestaakt worden. Zelfs Maastricht, anders altijd het hart van de viering, was opvallend stil. Een voorlopige schat ting van de schade, alleen in de Limburgse hoofd stad, beloopt om en naby een miljoen Goed bezet waren wel de „overdekte" feeste lijkheden. Algemeen heerst de mening dat ko mende betere dagen de verliesposten van giste ren niet meer goed kunnen maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1