Vier gewesten in plaats van elf provincies de echte \Sr ~e griepbestrijder caches Weinig weerklank op Maldorors zangen AMADEUS Gina gewond bij auto-ongeluk Von Kara jan bij Parijse Orkest ...als het tot de dood ontroert... VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN door John Knittel CAROLINA YES 11 MAANDAG 17 FEBRUARI 196» Commissie bepleit in rapport: - werkende y /•/-, krachtig CmuC/i//i/ime ««rekt ook in voordelige gezinsverpakking ROTTERDAM De Comte de Lautréamont was in werkelijkheid Isidore Lucien Ducasse, op 4 april 1846 te Montevideo (Uruguay) geboren uit uit de Pyreneeën afkomstige ou dera en in 1870 om acht uur 's mor gens in rijn Parijse hotelkamer over leden. Hij leefde zeer kort en schreef al op 17-jarige leeftijd een boek. ge naamd „De zangen van Maidoror", dat aanvankelijk onder de toonbank werd verkocht en pas twintig jaar na zijn dood in de originele versie werd herdrukt en In de handel gebracht. Ook in Nederland ondervond deze versie bij de eerste druk van de ver taling van J. Starcke veel tegenweer. Frederik van Eeden en vooral Willem Kloos stimuleerden de waardering voor de Lautréamont. Het is begrijpelijk dat „De zangen van Maidoror" het publiek destijds shockeerden. Ze ontstonden uit een 'wanhopige, verziekte geest, wie de glimlach vreemd was, die naast opge roepen walging schoonheid neerzette en uit afgrijzen poëzie puurde. De zangen van Maidoror zijn inder daad soms poëtisch, maar deze poëzie lijkt lieflijker door het schrille con trast met uit dagdromen ontstane nachtmerries. Jules Croiset heeft ge deelten uit het boek bewerkt voor het toneel en daarmee zaterdagavond het kleine publiek in de Lantaren .een interessant toneelgebeuren voor geschoteld. Interessant, want dat wat onze grootouders schokte, laat ons nauwe lijks nog een rilling over de rug glij den. Daarnaast werd de bombast die hoe kan het anders soms uit het werk spreekt nog versterkt door de voordracht, zodat geen meeleven of engagement werd opgeroepen. Bom bast schiet immers altijd zijn doel voorbij. Interesse dus slechts en soms een glimp van herkenning met de wan hoop die uit de zangen spreekt. Ook spreekt er orginaliteit uit de Lautré- amonts uitspraken en zeker wanneer men deze neerzet tegen het brave décor van het fin du siècle toen een roze waas alle lelijkheid moest ver doezelen. Maar nu, nu lelijkheid op toneel enzovoort vaak wordt opgeroepen, kan de originaliteit alleen nog maar berusten op de ervaringen van het enkele individu, dat ze met een grote eerlijkheid neerwierp op het papier. Een stilistische en creatieve zelfbe heersing mag men van een aan schi zofrenie lijdende kunstenaar als Lautréamont natuurlijk niet ver wachten en toch kan een zekere mate van zelfbeheersing juist response op roepen. Jules Croiset heeft van zijn voor dracht een zo afwisselend mogelijke trachten te maken, daarbij geholpen door het functionele en fraaie toneel beeld van Sonja Brill, dat hem de grootste mate van bewegingsvrijheid verschafte. Toch deed de voordracht door een overmaat van heen en weer geloop, kruipen en liggen soms enigszins rommelig aan. Dit werd versterkt door de geluids- en licht beelden waarvan de laatste niet al tijd consequent werden doorgevoerd. Een grotere eenvoud in de voorstelling had „De zangen van Maidoror'.', die van zichzelf al levend genoeg zijn meer goed gedaan. Nog maals, ondanks alle moeite die Jules Croiset zich voor deze voorstelling heeft gegeven, bleef het een oninteres sant geheel, slechts waardevol voor de verzamelaar van toneelsensaties. KIRSTEN EMOUS Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De commissie Provinciale Indeling IJsselmeer- polders pleit in een vandaag ver schenen rapport voor het op de helling zetten van de provinciale indeling van ons land. Zij wil geen elf provincies, maar vier grote landsdelen omdat de hui dige provinciegrenzen te vaak als remmende factoren worden De commissie (ingesteld door het genootschap Flevo), waarvan prof. ir. Jac. P. Thijsse voorzitter is, conclu deert, dat voor een rationele verde ling van Nederland de grenzen van deze landsdelen moeten worden ge projecteerd in de groenzones tussen de gebieden, die voor verstedelijking zijn aangewezen in de Tweede Nota Ruimtelijke Ordening. Daarmee wordt een bezwaar van de huidige provinciegrenzen onder vangen, namelijk dat deze de verstc- delijkingszones doorsnijden en daar door een remmende invloed hebben op de ontwikkeling daarvan (dub belstad Deventer, het Gooi, de ha venontwikkeling in Z.W.-Ncderland enz.). De vier landsdelen, die de commis sie adviseert zijn: 1. Noord-Holland, IJsselmeerpolders I Utrecht en Gelderland; 2. Zuid-Holland en Zeeland 3. Noord-Brabant en Limburg; 4. Friesland, Groningen, Drente en Overijssel. Eventueel zou, volgens de commis sie, een verdeling in drie landsdelen kunnen worden gemaakt door Noord-Brabant en Limburg samen te voegen met Zuid-Holland en Zeeland. Een en ander indien de voorgenomen haven- en industrie-ontwikkelingen in het westen van Noord-Brabant sterke banden met soortgelijke gebie den in Zuid-Holland en Zeeland gaan vormen. IJsselmeer De commissie hoopt, dat een herin deling door de regering zal worden bestudeerd en dat zij zal worden ge realiseerd in een toekomst, waarmee nu reeds rekening valt te houden. Zij acht het niet gewenst in afwachting daarvan voor de IJssel meerpolders van tevoren al tot een definitieve bestuursoplossing over te gaan. Voor het tijdelijk bestuur van de polders (zonder de Wieringermeer) bepleit de commissie de instelling van het openbaar lichaam, het Ge west IJsselmeerpolders. Zij vindt, dat het gewestelijk bestuur de vrijheid moet hebben in de praktijk te toetsen volgens welke regels de provincie van de toekomst zal moeten werken. HILVERSUM I 402 m. A- VRO: 18.00 Nws. 18.16 Radio journaal. 18.25 Ik verbind u door..., praatje. 18.30 Once upon a mattress, musical <opn.). 19.40 Nws. R.V.U.: De stad van morgen, door prof, dr. ir. H. G. van Beusekom. NRU: 20.05 De studentenparo- cliie In Amsterdam, discussie. 20.30 Muzikale reisindrukken uit Japan (II). 21.10 Stereo: HILVERSUM I 402 m. A- 12.30 Licht gevar. muz. progr. 22.00 Mensen - Kerk - Mensen gesprek. 22.20 Progr. v. d. blinden. 22.30 Nwd. AVRO: 22.40 Radlojourn. NRU: 22.55 Jazz ln aktle: Boy Eadgar's Big and. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II 298 m. NCRV: 18.30 Nws. 18.46 Actualiteiten. 19.05 Literama: radiokroniek over boeken, schrijvers en to neel. 19.20 Informatie over erklled en kerkmuz. In klank en geschrift. 19.50 Stereo: Me- tropole Orkest: amuse mentsmuziek. 20.10 Volksmuz. uit Normandlë (gr.). 20.25 Op de man af, praatje. 20.30 Ste reo: Radio Fllharmon. Ork.: mod. muz. 21.10 Gewoon mee doen: klankb. over voogdij kinderen. 21.30 Stereo: Lichte gram. muz. 22.20 Avondover denking. 22.30 Nws. 22.40 Te kens bij de tijd: cultureel progr. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPRO- GRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND 18.00-20.00 I. Wolfgang Ama- deus Mozart. Symphonie nr. 31 In D gr.t. KV 297 („Parijse Symphonie"). (16 min) II. Jo- hann Nepomuk Hummel. Con cert voor trompet en orkest ln E gr.t. (20 min.). III. Ludwtg van Beethoven 1. Romance voor viool en orkest nr. 2 ln F gr.t. op. 50 <8 min.). 2. Con cert-aria „Ah perfldo" op. 65 (13 min.). Astrid Varnay, so praan: 3. Fantasie voor plano, koor en orkest ln c kl.t. op. 80 Andor Foldes. piano: (19 min.) IV. Francis Poulenc. „Les ani- maux modèles". orkestsuite (21 min.) V. Henri Tomasl. Concert voor trompet en orkest (15 min.). rii.iv ISII. VANAVOND Nederland I. NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjeskrant. STER: 18.56 Reclame. NTS: 19.00 Journaal. STER: 19.03 Re clame. NCRV: 19.07 Twee kamp. een quiz tussen studen tenteams. 19.32 In kleur: Piek Up: Presentatie nieuwe gram mofoonplaten. STER: 19.56 Re clame. NTS( 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. NCRV: 20.20 Aktuallteltenrubrlek. 20.45 21.35 In kleur: Documentaire film over Ierland. 22.15 In kleur: De GItaer by It boek: Friese bijbelliederen. NTS: 22.20-22.25 Journ. 23.00-23.30 Te- leac: Export (les 11 - herh.) Nederland II. NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjeskrant. STER: 18.56 Reclame. NTS: 19.00 Journaal. 19.03 Scala: In formatief progr. AVRO: 19.30 In kleur: Vaders tegen wil en dank, TV-feullleton. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. AVRO: 20.20 AVRO's Regiovl- zler. 20.45 Peyton Place. TV-feullleton. 21.30 Nationaal Allerlei (4): Nederlandse ml- ni-fllmpjes en -amusement. 22.00 Avro's Tele vizier. NTS: 22.25-22.30 Journ. België Nederlands. Kanalen 2 en 10. 18.30 Guten Tag, Duitse les (20). 18.55 Zandman netje. 19 00 Zorro, jeugdfeuil- leton: 62: De borstspeld (The brooch). 19.25 Vergrootglas op de postzegel. 19.40 Openbaar Kunstbezit: De Schelde en de maagd van Antwerpen, van Abraham Janssens. Adviezen: Roger A. D'Hulst. 19.50 Hier spreekt men Nederlands. 19.55 Mededelingen en De Weerman. 20.00 Nieuws. 20.25 High Cha parral, Westernserie (15): De dapperheldsproef (Ride the sa- vage land). 21.15 Experiment ln Siberië, documentaire van de BBC over Academgorodsk, stad van 2.000 Inwoners nabij Novoslkbirsk. 22.05 Gastpro- gramma: De Katholieke ge dachte. 22.35 Nws. ItADIO MORGEN Hilversum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nws. en ochtengymn. 7.20 Stereo: Lichte grammofoon- muzlek. VPRO: 7.54 Deze dag AVRO: 8.00 Gelukwens. 8.03 Nws. 8.14 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte gram. muz. (8 30-8.33 De groenteman». 8.50 Morgenwijding. NRU: 9.00 Uit gebreide reportage of herha ling NRU-programma. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muziek uit de Middeleeuwen en Renais sance (opn.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvita minen (Gr.) 11.00 Nws. R.V.U.: 11.02 Tussen engagement en tendens, door de heer J. van der Vegt. AVRO( 11.32 Stereo: klassieke en moderne muziek (oph.) 11.55 Beursberichten 12.00 Programma rondom het volkslied. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.29 Uitzending voor de landbouw. Nws. 13.11 Radiojournaal NRU: 13.30 Muziek en nieuws Rostrum of Composers 1968: van onze Zuiderburen. 14.00 moderne muziek uit Berlijn en Oostenrijk (opn. - gedeelte lijk stereo). 14.40 Jazz uit het historisch archief (opn.) AVRO: 15.00 Stereo: Guillo Cesare, opera van Handel, met toelichting. 16.00 Nws. 16.02 Caribla: muz. uit Suriname en de Nederlandse Antillen. 16.30 Land der Muzen. 17.00 Stereo: Big Band Beat: The Sky- masters met solist. 17.25 Jazz Spectrum. 17.55 Mededelingen. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste ge hoor: lichte muz. met nws. en act. 8.00 Nws. 8.11 Oude gewij de muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvr. (9.00-9.10 Gymn. v. d. huisvr.). 9.35 Schoolradio. 10.00 Kantteke ningen bij het lijdensverhaal naar Mattheüs lezing. 10.15 Stereo: Seml-klass. opera- ragm. (gr.). 11.02 Voor de zie ken. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Gevar. progr. (12.22 Wij van het land: 12.26 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws. 12.41 Act.: 13.00 Ra den maar). 14.00 Conciliepost bus. 14.05 Stereo: Musiësta: ge var. muziekprogr. 14.30 Pizzi cato! muz. middag-magazine. (16.00-16.02 Nws.). 17.00 Toe ristische reclame van de Ne derlandse Antillen in de Vere nigde Staten, klankb. van Raymundo Debrot. KRO: 17.10 Voor de jeugd. 18.00 Stereo: Volkslledjesprogr. 18.19 Uitzen ding van D'66. Hilversum III. 240 m en FM-kanalen. VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep (10.00 Nws.). 11.00 Nws. 11.03 Licht platenprogr. (12.00 Nws.). 13.00 Nws. 13.03 Ekspres- gevar. pla tenprogr. (14.00 Nws.). 15.00 Nws. 15.03 Licht platenprogr. 16.00 Nws. 16.03-18.00 Mix: licht platenprogr. (17.00-17.02 Nws.). Lappie Loep en de Appelenberg 22-4 „Prachtig!" riep Jonas verrukt, toen hij de huiska- mervloer zag. „Nu hoef ik dat schilderij tenminste niet meer in. Dat bukken, elk ogenblik, kost me mijn rug." Lappie schudde het hoofd bij de aanblik. De woonkamer- vloer laj vol appels. Het schilderij was door de berg aan het oog onttrokken. Reeds honderden appelen lagen over en op elkaar over de vloer verspreid en steeds kwamen er meer bij. „Is dat niet geweldig, Lappie!" kreet Jonas. „We hebjen ze nu alleen maar voor het oprapen... Als jij nu hier blijft en voor een heerlijk kopje feest-thee gaat zorgen, dan ga ik naar de stad om een handwagen te huren..." En voor Lappie daar iets tegenin had kunnen brengen, was Jonas de voordeur uitgelopen en zat hij al in het bootje om zich naar de overkant te roeien. Hoofdschuddend liep Lappie naar de kleine keuken en deed wat Jonas hem verzocht had. Het schilderij had nog steeds te kampen met de geweldige storm... ROME De Italiaanse filmster Gina Lollobrigida en de film- en to neel-regisseur Franco Zeffirelli zijn gisteren bij een auto-ongeluk gewond geraakt. De Rolls Rovce die door Gina werd bestuurd, was op de door regen glad geworden weg tussen Rome en Flo rence geslipt en tegen een vangrail gebotst. Gina brak een knieschijf en liep nog andere lichte verwondingen ,op terwijl Zeffirelli een schedelbreuk kreeg. Bij Gina rekenen de artsen op een genezingsduur van drie tot vier weken, bij Zeffirelli op een duur van tien dagen. PARIJS Herbert von Kahajan is benoemd tot muzikaal adviseur van het Parijse Orkest en Sergo Baudo werd herbenoemd tot permanent lei der. De benoeming van von Karajan, die van de Berlijnse Philharmonie directeur voor het leven is, geldt voor twee jaar. In cïeze periode hoopt men als opvolger van Charles Munch een dirigent van groot prestige te vinden. Onder regie van John Houston wordt de roman van Hans Koningsberger verfilmd onder de titel „A walk with love and death". Het verhaal speelt in de 14e eeuw, waarin toen ook reeds de studenten in de oppositie waren. Heron (Assaf Day an), zoon van de Israëlische minister van Defensie en Claudia (Anjelica Houston, dochter van de regisseur) spelen er de hoofdrol in. Zij zijn op zoek naar een land waar zij in vrijheid kunnen leven en zonder gevaren hun stem kunnen laten horen. Een boeiend verhaal voor alle tijden. NED. 1 NCRV Tweekamp, studentenquiz, daarna Pick Up. Hier en Nu. aflevering Bureau Bristol, politieserie, programma over Ierland: verleden, geloof en toekomst. NED. 2 AVRO feuilleton Vaders tegen wil en dank. regionaal nieuws, delen 90 en 91 van Peyton Place. Nationaal allerlei; minifilmpjes. HILVERSUM I NRU 8.05 uur discussie over de Amsterdamse studenten- parochie. 8.30 uur muzikale reisindrukken uit Japan. 9.30 uur laatste Musonetfe met Hetty Blok. 10.00 uur rubriek Mensen-kerk. 10.55 uur jazz. HILVERSUM II NCRV 8 30 uur Radio Filharmonisch orkest in moderne wer ken. 10.20 uur avondoverdenking in passietijd. 10.40 uur programma over culturele verschijnselen: Te kens bij de tyd. (Een wereld in wording) 112 „Zou jij niet jaloers zijn, als je tot de ontdekking kwam, dat ik een krantenartikel met zo'n opmerking stuurde aan een vrouw, die jij helemaal niet kende. Je moet intiem met die man zijn geweest, anders zou je niet enkel met je initialen ondertekend hebben." „In de eerste plaats zou ik nooit een brief van jou hebben opengemaakt, zonder eerst je toestemming gevraagd te heb ben. En als ik zoiets zou gedaan hebben, zou ik niet jaloer* zijn geweest." Een ogenblikje overlegde zij bij zichzelf, of t met het beste was, om hem de waarheid te zeggen. Maar ze kon dat niet doen. „Ik geloof, dat alle getrouwde paren deze fases passeren, merkte ze kalm op. En na een kort stilzwijgen vervolgde ze: „Het wil me voorkomen, dat twee personen, als wij, die aan eikaar gekoppeld zijn, af en toe een beetje rust van elkaar moeten hebben." „Ik wil weten, wie die Amadeus Müller is," insisteerde hij. De ruwe intonatie van zijn stem irriteerde haar. Die leek snijdend door te dringen tot haar intiemste leven, tot het geheime centrum van een gebied, waar niemand toegang had. „Hoe je 't ook beschouwt, ik ben je man en ik moet t weten. Ik heb het recht om alles over jou te weten." „Werkelijk?" sprak ze, met een zichtbare verbazing, „je matigt je wel heel wat aan." Hij nam haar bij haar armen en trok haar dicht naar z;ch toe. Ze doorstond zijn geweld op een zuiver passieve wijze. „Hoe kom je erbij, dat je, omdat je me 's nachts lichame lijk naakt ziet, ook het reoht hebt, om mijn ziel naakt voor je te zien?" vroeg ze. Ze rukte zich los en liep naar de aangrenzende kamer. Gusti voelde zich hopeloos. Wat zouden zijn ouders wel gezegd hebben, als ze getuige van deze scène waren ge weest? Die gedachte alleen al verpletterde hem. Maar aan de andere kant ontwaakte er een schrik in hem. Misschien was hij wel te ver gegaan. Ze zou misschien nu nog koeler dan vroeger worden. Ze zouden misschien nog verder van elkaar vervreemden. Het was heel stil in huis. Het was al laat in de nacht. Al over één. Hij was een lange tijd niet zo laat op geweest en morgen had hij weer zijn gewone werk te verrichten. Over zeven uur moest hij er alweer uit. Nog maar zeven uur slaap! Maar Gusti kon niet aan slapen denken. Hij zat in een soort van verstarring heel stil op de sofa en luisterde naar de geluiden uit de andere kamer. Hij hoorde niets. Gedurende dit wachten overdacht hij zijn leven. Vanaf de tijd, dat hij Pauline ontmoet had, toen ze een nauwsluitende japon met grote koperen knopen aan had, waarin ze de grillroom van dat hotel in Zürich was binnengetreden. Haar wangen waren toen vuurrood, haar wijdopengespalkte ogen sprankelen vuur uit van de champagne, ze had die ogen op hem gericht en ze had hem weggetrokken van die eenzame Byronesque comtemplatie, ze had hem getrokken naar een dans in die binnenzaal, naar het leven, naar de essentie van een leven, dat hij zelfs gedurende de meest optimistische momenten van zijn jeugd nooit had durven dromen. Wat jong had hij zich weer gevoeld! Wat heel jong! Hij herinner de zich, hoe hij bij de Inwaldfamilie was geïntroduceerd. Hij herinnerde zich die maanden, waarin zij samen hun huis hadden ingericht en waarin zij zo goed voor hem was geweest. Hij herinnerde zich zijn vreugde over de geboorte van zijn zoon. Deze geboorte viel samen met een promotie op zijn bureau. Hij dankte die hogere plaats aan de invloed van Poulets vader. En nu stond hij op de drempel van nog grotere gebeurtenissen. Een zijner superieuren had hem kort geleden een hint gegeven, dat de regering van plan was een commissie te benoemen om nieuwe handelsverdragen met buitenlandse mogendheden af te sluiten en dat hij wellicht in die commissie zou worden benoemd. Alles liep uitstekend. En nu op het ogenblik, dat hij op het punt stond de vruch ten te vergaren van al die jaren trouwe plichtsbetrachting, nu kwam die onverkwikkelijke geschiedenis. Neen, dat was te erg. En langzamerhand keerde zijn kalmte wat terug. „Als ze nu maar één vriendelijk woord tegen me zou willen spreken, zou ik haar om excuus willen vragen!" (Wordt vervo lgd) oe HMOJ VM AiOu y'OXK-... V1£R uur 'shoJiee..u£. fj? 1 I'D ai- een mlrtvtretT.I Smidje Verholen en de Knap-Mutator 1146- „Uw land heeft niet veel aan zijn ingemet selde Koning", merkte Sjeems Pond nuchter op. „Daar heeft 009 gelijk in", zei smidje Verholen. „Wij gaan u bevrijden, Majesteit. En let op mijn woorden: het zal niet meer lang duren, of u zit weer lekker op uw troon. Kijk eens, ik heb een paar van die Plimmpse „knekelsleu teltjes" bij me. Dat slotje hebben we open in een wip." „Bijlol", riep de Koning getroffen uit. „Gij zyt waarlijk mannen, die van aanpakken weet! Maar mogen wij er dan toch even op wijzen, dat wij er geen steek om geven uit deze cel bevrijd te worden? Bevrijding heeft alleen zin, als wij weer naar boven kunnen in ons eigen paleis om weer Koning te zijn over ons eigen volk!" „Daarvoor zullen we ons uiterste best doen, Majesteit", zei Sjeems Pond en met het knekelsleuteltje opende 'hij het oude slot. Even later schreed Antonyc II met waardige tred de cel uit, de gang in „Deze dappere geheime-dienst-jongens hebben vast allerlei moderne springstoffen bij zich!", sprak nu de geestdriftige Graaf van Lmborg Strom. „Laten we de dichtgemetselde toegang opblazen en het paleis veroveren!" „Een idee, dat een ridderorde verdient voor zijn sprankelende onnadenkend heid!", zei Sjeems Pond smalend. „Opblazen geeft meestal een knal, meneer de Graaf. En op een knal komen meestal gewapende soldaten af. Nee jongens, het zal allemaal héél stilletjes moeten gebeuren!" „En wat is dat dan vroeg smidje Verholen peinzend. Hij wees op een ijzeren rooster, dat in een der wanden was aangebracht. „Het lijkt wel /ERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11