AMRO-spaarders profiteren van de volgende rentepercentages: 4% 4y2% 5% 6% 654% Zomaar opschrijven!59 Spaarvarkens vetmesten voor volgende Doelenavond LOTING DEVENTER VOORU Dineke (16) - schrijfster kinderboeken: Bondscoach Kessler koos achttien zaterdagspelers Joop Middelink ook baancoacli Geen enkele reden voor veel hoogbouw NOREN OP HET GLADDE IJS Kort bestand V ietcong 9 ZATERDAG 15 FEBRUARI 1969 rente op een AMRO- renteboekje of spaarrekening. rente op een AMRO-spaarrekening met een opzegtermijn van 3 maanden. rente op een A MR O rente op een n IV] Ivvj* spaarrekening met een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 6 maanden. opzegtermijn van 12 maanden. rente op een AMRO-spaarrekening met een vaste termijn van 24 maanden. DEVENTER De loting voor de 500 en 5000 meter van het wereld kampioenschap hardrijden op de schaats voor heren, dat vandaag in Deventer begint, had het volgende resultaat: 500 meter: eerste rit: Schenk (Ned.) - Zimmer- mann (W-Dld). tweede rit: Fornaess (Noorw.) - Nottet (Ned.). derde rit: Krienbühl (Zwits.) - La- nigan (VS). vierde rit: Lavroesjkin (Rusl.) - Thomassen (Noorw.). vijfde rit: Toniolli (It.) - Lepesjkin (Rusl.. zesde rit: Maeda (Jap.) - Koskinen (Finl.). zevende rit: Claesson (Zwed.) - Braunecker (Oost.). achtste rit: Hjellman (Finl.) - Bols (Ned.). negende rit: Malitsjin (Rusl.) - Per- renoud (Fra.). tiende rit: Guttormsen (Noorw.) - Suzuki (Jap.). elfde rit: Hoeglin (Zwed.) - Gillar- duzzi (It). twaalfde rit: Blatchford (VS) - Verkerk (Ned.). dertiende rit: Maier (Noorw.) - Keiler (W-Dld). veertiende rit: Tsjekoeljajev (Rusl.) - Rudolph (O-Dld.). ZEIST Bondscoach Georg Kess ler heeft voorlopig 38 spelers gese lecteerd ter voorbereiding op wed strijden van het Nederlands amateur team voor de Europacup landenteams. Daarbij zijn 18 zaterdagvoetballers, deren (Zuidvogels), Gouman (Heer- Het zijn: Westland (Huizen) en Vlaan- jansdam), Smit (ONS), v. d. Giesen en Dentro (Zwart Wit '28), Schinkel (Go Ahead K), Bouman (Be Quick '28), Den Rooyen en Faro (SSC '55), Karsten (Noordwijk), Kiel (Go Ahead K), Kalden (PPSC), Effrink (Zuid vogels), De Best (Quick Bovs), Die penveen (DOVO), Gritter (ACV), en Posthumus (WOG). vijftiende rit: Stiansen (Noorw.) - Verhei jen (Ned.). zestiende rit: Bonke (O-Dld.) - Sandler (Zwed.). zeventiende rit: Kerstjenko (Rusl.) alleen over de baan. 5000 meter: eerste rit: Lavroesjkin - Gillarduz- zi. tweede rit: Bols - Fornaess. derde rit: Krienbühl - Zimmer- mannë vierde rit: Thomassen - Nottet. j vijfde rit: Claesson - Maeda. j zesde rit: Koskinen - Tsjekoeljajev. zevende rit: Maier - Lannigan. achtste rit: Suzuki - Hjellman. negende rit: Toniolli - Schenk, tiende rit: Kerstjenko - Perrenoud. elfde rit: Malisjkin - Sandler, twaalfde rit: Verkerk - Bonke. dertiende rit: Guttormsen - Ru dolph. veertiende rit: Keiler - Braunecker. vijftiende rit: Stiksen - Lepesjkin. zestiende rit: Höglin - Blatchford. zeventiende rit: Verhiejen alleen over de baan. AMSTERDAM De wegcoach Joop Middelink krijgt ook de super visie over de baantraining. De KNWU is tot dit besluit gekomen, omdat de baansport de laatste jaren geen greep meer op de renners uitoe fent. Deze beslissing heeft een einde gemaakt aan de vierjarige leiding van Jan Derksen. De jaarlijkse over eenkomst met Derksen, die op 20 ok- tober 1968 afliep, werd niet verlengd. I Middelink, die vrijdagavond het I definitieve besluit nam, heeft zich al grondig voorbereid. Hij wil voor be paalde onderdelen van de baansport iparte trainers hebben, die overigens wel naar zijn inzicht te werk moeten gaan. Verder wil hij sponsors inscha kelen voor de baansport In Noord Italië. Daetwyier was bijna een seconde sneller dan op de tweede plaats e AOW'ers (4) Mijnheer, Het is mij al meermalen ge bleken dat er bejaarden zijn, die in nerlijk bang zijn hun AOW te halen. Ik schrijf deze brief voor degenen, voor wie wel of geen AOW een groot probleem is. Het is mij gebleken dat tegenstan ders zelf niet onbemiddeld zijn. Zij hebben door voorspoed steeds iets op zij kunnen leggen; bovendien gebeurt het ook dat ze nog thuis wonende kinderen hebben, als ze op de AOW-leeftijd zijn gekomen. In alle gevallen zorgden ze zelf voor hun oude dag. Goed, daar is niets op tegen, het moest meer ge beuren. Maar laten ze de minder be- deelden, die AOW willen gaan halen, niet geestelijk uit hun evenwicht brengen. Zij waren door tegenslagen meestal niet in staat voor hun oude dag te zorgen. Moeten ze dan nu maar af wachten wat de kerk hun toe komt stoppen? Leven van genadegiften en dan nog met slaafse onderdanigheid en blijdschap opzien naar hun milde gevers? En als ze dan iets kopen waar ze zo'n zin in hebben, te horen krijgen: dat was toch niet nodig! Zij die AOW halen, halen boven dien niets anders dan hun eigen geld, omdat ze er premie voor hebben be taald. Wat zegt u: ik heb toch ook premie betaald on haal het toch niet? I Goed, beter dan best; u hebt dus nog I een tweede mantel en schenkt die I weg. Is dat niet een christelijke op dracht? Als u de AOW niet haalt. I dank God dan voor zoveel goeds dat I u uzelf kunt bedruipen. Hoogachtend, A. J. Vinck. Oud-Beijerland AOWers (5) Mijnheer, Ik heb zopas het stukje gelezen I van AOW'ers: de een is dankbaar, de j ander niet, weer een ander is dank baar dat de heer Steenbergen het j voor hem opneemt. Zelf ben ik nog niet aan AOW toe, maar ik hoor hier I an daar wel eens wat. Sommigen vinden dat ze het goed hebben, anderen klagen steen en I been; maar het is altijd zo geweest dat de een meer met een gulden kan doen dan de ander. Dat de Bijstandswet veel voor AOW'ers doet is goed. maar op het platteland laat het nog veel te wensen over: daar is het gewoon i vriendjespolitiek, mogen ze je dan krijg je een uitkering, mogen ze je niet dan eet je droog brood. Krijg je niets dan komt vaak de partij er nog bij; hoor je daar ook niet bij dan moet je maar zien dat je rondkomt, want op het platteland is het ons kent ons, en ons kent ieder een. Voor zulke mensen neemt de heer Steenbergen het op, en dat kan ik ten volle goedkeuren. Hoogachtend, Mevr. H. Notenboom-Schel ling. Numansdorp. AOW'ers (6) Mijnheer, Naar aanleiding van het commen taar van die mijnheer uit Rotterdam (naam ben ik vergeten) op het artikel ..Actie voor AOW'ers in nood" het volgende. Deze heer schrijft dat hij met bij verdienste ongeveer 3000 per jaar heeft, daar hij ziekelijk is. Er staat niet bij dat hij in loondienst is ge weest; als dit zo zou zijn, heeft hij wegens het plakken van rentezegels toch recht op zoals dat vroeger heette „Invaliditeitsrente", nu WAO. Ieder die arbeidsongeschikt Is, kan daar aanspraak op maken, en die uit- kering is belangrijk hoger dan ƒ3000. Zelf heb ik zes jaar tot mijn 65ste i; deze uitkering gehad, en deze was begin 1968 ongeveer 6200, en nu waarschijnlijk wel hoger. Deze mijnheer heeft zich dus heel wat tekort gedaan als hij ih loon dienst is geweest. Hoogachtend, W. Veen, Amsterdam. Socioloog dr. De Jonge: AMSTERDAM De opvatting dat uitgebreide toepassing van hoogbouw in ons land noodzakelijk zou zijn om het stedelijk grondgebruik sterk te beperken en daarmee bij te dragen tot het behoud van de natuurgebie den is in haar algemeenheid onjuist. Noch wat de woonverlangens van de bevolking, noch wat zuinigheid met nouwgrond of laag houden van de woninghuren betreft is er reden voor een uitgebreide toepassing van hoog bouw. Tot deze conclusies komt dr. D. D. de Jonge in een beschouwing over hoogbouw, huisvesting en landschap I in het tijdschrift „Natuur en landschap". Dr De Jonge is lector in het sociologisch onderzoek van de ar chitectuur aan de technische ho geschool in Delft. Stadsbewoners verkiezen volgens dr. De Jonge in veel sterkere mate dan onze huidige steden doen ver moeden een eengezinshuis. De be trekkelijk kleine minderheid die ook bij geheel vrije keuze toch liever in een flat zou wonen, wordt volgens hem gerecrut.eerd uit bejaarden, al- leenstaanden en onvolledige gezin- nen, die bovenal een kleine, gemak- I kelijk te onderhouden woning wensen. De wel eens verkondigde opvatting dat een eengezinshuis alleen geprefe reerd zou worden door de platte landsbevolking blijkt geheél onjuist te zijn. Ook de meeste stadbewoners voelen zich in de laagbouw vrijer en i ongeremder ten opzichte van hun bu ren en hebben er meer mogelijkhe den voor een gevarieerde vrije tijdsbesteding. In de praktijk ontlopen de huren van eengezinshuizen en middelhoge etagewoningen van gelijke opper vlakte elkaar weinig of niets, terwijl vergelijkbare hoogbouw met voor geschreven personenlift zelfs duide lijk duurder is. Twee Noren die revanche willen voor hun teleurstellende prestaties tijdens hei Europese kampioenschap in Inzeil: voorop Magne Thomassen, daarachter Fred Anton Maier. Op de Deventer kunstijsbaan legden zij gisteren gezamenlijk de laatste hand aan de voorbereiding op de strijd om de wereldtitel. Mevrouw G. E. Daudey-Starreveld„Ik dacht: wat ziet ze toch in die krant? Ze kijkt maar steeds naar die scheuren in de grond." Dochter Dineke Daudey„Op een dag zag ik een bericht je in de krant over een aardbeving in Turkije, waarbij een heel dorp werd verwoest. De enige overlevende was een jon getje, dat op konijnenjacht was in de bergen."' Dineke (16) werd sterk geboeid door dit tragische stukje wereldnieuws. Haar verbeelding begon te werken en ze schreef het verhaal van Remi Turner, de Turkse vluchte ling, die tenslotte in Canada een nieuw thuis vindt. Dineke leest graag sprookjes en de verhalen van Van de Hulst, die ze zo bewondert, dat ze zelfs een foto van hem heeft opgevraagd. Heeft ze een studie van taal en stijl gemaakt? Antwoord: „Ik schrijf zomaar op, het gaat vanzelf." Ontspanning lagere school en ook op de Mulo (ze zit nu in de tweede klas) werd haar talent gesignaleerd: ze maakt de beste opstellen. Dineke Daudey begon 2 no vember 1967 te schrftven („ik had steeds in mijn hoofd dat het een boek zou worden") en mei 1968 was het verhaal voltooid. Er ging een briefje naar uitge- I verft De Banier te Vianen en na enkele maanden kreeg Dineke antwoord: haar verhaal zou wor den uitgegeven. De jonge schrftfster had overi gens niet veel haast gemaakt met Let opsturen van haar ma nuscript. Mevrouw Daudey: „Het lag almaar in de kast en ik zei: Dien, zou je het niet eens op sturen?" Ze is nu blij naar moeders advies I te hebben geluisterd. November 1969 kreeg ze twaalf exemplaren van haar boek „De kleine vluchteling" thuis I gestuurd. Natuurlijk kregen vrien dinnen en familieleden een boek van Dineke, die ook ingenomen was met haar honorarium van 300 gulden. Nieuwe plannen Inmiddels staan er nieuwe kinder- k. boeken op stapel: „Perpetua", een meisje dat lijdt onder de geloofsver- I volging van de Romeinen, ,.De belha mel. van Carthago", een verhaal over de jeugd van kerkvader Augustinus, en een bundel korte verhalen. Schuilt in Dineke een grote schrijfster van kinderboeken, als bij voorbeeld W. G. van de Hulst? Op de Moeder Daudey: „Voor haar is het ontspanning. Als kind fantaseerde ze al. ook in het spelen met poppen. Op school zei de meester: ze droomt en fantaseert zoveel, ze zal wel boekschrijfster worden. Ze kon uren alleen zijn, en praatte dan in zichzelf. Ik hoef ook nooit te zeggen dat ze naar de kerk moet Ze gaat graag, ze houdt van geestelijke muziek, van orgelspel, van de sfeer van de kerk. Mevrouw Daudey (het gezin woont in Lisse) heeft vijf kinderen twee jongens en drie meisjes. Zoontje Jo- han heeft ook reeds blijk gegeven van schrijverstalent. Hij heeft korte verhalen geschreven voor een vereni gingsblad. Wat voor aanpak heeft Dineke bij het schrijven? „Ik begin met enkele punten, die ik al schrij vende uitwerk. Soms zit ik te fantaseren hoe ik het verder moet doen." Wil ze later voor haar brood gaan schrijven? „Ik ben wel van plan hiermee door te gaan, maar ik wil er geen beroep van maken." Dineke wil' vrij zijn: „Als ik,verplicht wordt, als ik een opdracht krijg, kan ik;" het niet." Wat wil je dan na de Mulo gaan doen? „Ik wil kinder verpleegster worden." SAIGON In Zuid-Vietnam is vanmorgen het Tet-bestand ingegaan dat door de Vietcong werd afgekon digd ter gelegenheid van het Chinese Nieuwjaai De 'Zuidvietnamezen en de Ameri kanen hebben nog niet bekendge maakt of zij ook een bestand in acht zullen nemen, al weet men dat een tweedaags staakt-het-vuren wordt overwogen. Alle Zuid Vietnamese troepen zijn geconsigneerd met de herinnering van vorig jaar, toon de Vietcong en de Noordvietnamezen tijdens het Tet-bestand hun grootste offensief van de oorlog begonnen. Het Vietcong-bestand duurt zeven dagen. Gedurende de eerste uren werdenslechts enkele verspreide schermutselingen gemeld. BRUSSEL De Belgische autori teiten hebben via Interpol alle Westeuropese landen het signalement gegeven van twee Palestijnen en een Marokkaan die in België worden ge zocht wegens een poging tot aanslag op een vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al, eind januari in Brussel. De verdachten zijn waarschijnlijk in het bezit van wapens en muni tie. gerheide-Goyaars te Rotterdam, I die zelf chronisch ziek is. Mevrouw Hoogerheide heeft onlangs een nieuw initiatief ge nomen: het verspreiden van spaarvarkens onder haar kennis sen (bij een bezoekje gaf ze me ook een varken mee). Het Doe lencomité van Pronks koren was zo ingenomen met dit idee, dat inmiddels 400 spaarvarkens on der de koorleden zijn verspreid. En nu maar sparen! Mevrouw Hoogerheide: „Als de varkens vet zijn, openen we ze met de keizersnede!" Huib Goudriaan DINEKE DAUDEY: ik wil kinderverpleegster worden Honderden plastic spaarvar kens worden vetgemest voor de vijfde achtereenvolgende Doe lenavond, november van dit jaar. Vorig jaar brachten heel wat lezers geld bijeen onder het motto „Ik doe mee" voor de traditionele uitvoering voor zie ken en bejaarden van de koren van Arie Pronk. Initiatiefneem ster was mevrouw A. M. Hoo-

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9