DEN HAAG ACHTEROP? VORIG JAAR MINDER BABY'S Nixon komt niet Vergeefs gevecht D' GROEP-ROOVERS UIT DE GOUDEN HUWELIJKSE AAR Kost veel geldmaar wachten is duurder Naturalisatie: 2900 mensen Geen onderzoek paranormale begaafdheden In Brussel Europese vestigingen CLAUDIA FILMT IN MOSKOU Eigen fraktie in Utrechtse raad 'MMIIIHUWti Ondergeschiktheid is niet langer de ziel van militaire dienst Weinig Jansens wilden een andere naam 7 Den Haag stelt al tien jaar lang alles in het werk om meer Europese organen binnen zijn „muren" te krijgen. Tot nu toe zonder veel succes. Eén zwaluw (Vredespaleis zie foto) maakt dus inderdaad nog geen zomer In Blühnbach, Oostenrijk zijn gisteren Arndt von Bohlen und Halbach en prinses Henriette von Auersperg in het huwelijk getreden. Op de foto: het paar tijdens een massale receptie, voorafgaande aan hun huwelijksvoltrekking. De bruidegom, eens erfgenaam van het Krupp- concern, hoeft zich geen zorgen te maken over zijn financieel wel en wee: een miljoen mark jaargeld lijkt ons wel (voorlopig) genoeg om het leven niet van de krappe kant te bekijken MANSHOLT OVER PLAN-MANSHOLT: (Van een onzer verslaggevers) EDE „De kleine bedrijven zullen inderdaad verdwijnen, als de structuur verbeterende maatregelen worden doorgevoerd. We moe ten de werkelijkheid onder ogen durven te zien. De gemeenschappe lijke financiering en politiek nopen tot dé scherp gestelde minimurrt- eisen voor de bedrijfsopbouw, zoals deze worden gesteld in het memorandum, bij het plan Mansholt. Over deze eisen kan uiteraard nog ruim worden gediscussieerd, maar het is nu eindelijk wel eens zaak, dat men met de neus op de feiten wordt gedrukt". 5 Dit zei dr. Sicco L. Mansholt gistermiddag tijdens de zeer druk be zochte akkerbouwconferentie van de CBTB in Ede. Hij lichtte (uiteraard) het veelbesproken plan Mansholt toe. Drs. R. Zijlstra, voorzitter van de CBTB, maakte onmiddellijk gebruik van dc mogelijkheid tot vragen, na dat dr. Mansholt een toelichting had gegeven. Hij ging ook in op de kritiek, die er vanuit Nederland is geleverd op het prijzenbeleid en de sanering. Opzet is goed De opzet mag inmiddels bekend zijn: het is door middel van een la- ger-prijzenbeleid niet mogelijk om de overproduktie tegen te gaan en om de boer zijn achterstand in welvaart kwijt te doen raken. Dr. Mansholt ziet de wortel van de overproduktie in de structuur van de bedrijven. Er zullen in zo'n tien jaar 5 miljoen boeren in de EEG-landen moeten verdwijnen. Dat betekent bo vendien dat er een groot aantal klei ne bedrijfjes (de economisch onren dabele) zullen verdwijnen. „De kleine bedrijfjes moesten wel sterk produceren om op de markt te blijven. De grotere zullen naar ver houding minder gaan produceren, waardoor stringente marktbegelei- ding en subsidiepolitiek overbodig zullen worden." Kortom: voer ruim 16 miljard gul den kan dit man worden uitgevoerd, terwijl er 9 miljard per jaar nodig is voor structuurverbetering (thans wordt 8 miljard per jaar uitgegeven). Na tien jaar zal het evenwicht tussen produktie en consumptie vrijwel hersteld zijn, terwijl voor „noodge vallen" een pot van 2,5 miljard in reserve blijft DEN HAAG In 1968 werden ruim 2900 personen tot Nederlander genaturaliseerd. Het aantal verzoeken dat werd ontvangen bedroeg 1982, ruim 30 procent minder dan het jaar daarvoor. Deze daling wordt toegeschreven aan het verminderde aantal verzoe ken van uit Indonesië afkomstige per sonen. Niettemin vormde deze groep vorig jaar nog 40 procent van het totaal der aanvragers. Verder werd aan ruim 150 minderja rige kinderen in ons land het Neder landerschap verleend bij Koninklijk Besluit. Ongeveer 125 mensen kregen het Nederlanderschap dat ze gedu rende de oorlog hadden verloren, te- *ig. Reactie van dr. Mansholt op de kritiek van minister Witteveen als zou het plan financieel niet uitvoer baar zijn: ..Ik geloof dat het wel kan. Als we wachten kost het nog veel meer." „Weet u een heter plan Wat de bedrijfsgrootte betreft zei dr. Mansholt: „We moeten in Neder land niet een te grote zelfgenoeg zaamheid gaan krijgen. Slechts enke le procenten van onze bedrijven vol doet aan de rijks-minimumeisen. Er valt nog heel wat te verbeteren." Hij maakte duidelijk, dat er nu eindelijk eens iets concreets op tafel moest komen. „Het memorandum kan echter niet in stukjes en beetjes gescheurd worden. We zullen zodanig handelen in de ministerraad, dat als het ene voorstel aangenomen is de rest ook moet volgen. Maar over de normen en de bedragen kan uiter aard gediscussieerd worden. Als u nu zegt, dat het plan niet de-gt, wel aan, komt u dan zelf eens met een beter plan, dat mag...." UTRECHT De Utrechtse recht bank vindt een onderzoek naar de mogelijke paranormale begaafdheden van de van 4 moorden verdachte Hans van Z. niet nodig. Voor de be oordeling van de feiten is dat niet noodzakelijk, zei de officier van justitie plaatsvervanger mr. J. C. van den Berg gisteren. Dat geldt ook voor de ten laste gelegde moord op Elyy Hagers, die Hans van Z. heeft ontkend. Hij be roept zich daarbij op droombeelden en paranormale begaafdheden. Getuige-deskundige prof. dr. J. Kloek zei dat men in zijn psychia trische observatiekliniek in Utrecht zelfs geen belangstelling heeft voor de paranormale verschijnselen, om dat de psychiatrie er nauwelijks aan knopingspunten mee heeft." (door Hans van Spanning) k EN HAAG President Nixon komt tijdens zijn bezoek aan West-Europa 1 niet naar Den Haag. Men hoeft nog geen chauvinist te zijn om zich bij het lezen van dit bericht teleurgesteld te voelen. De Amerikaanse presi dent gaat wel naar Londen, Rome, Bonn, Parijs Berlijn en Brussel. Vooral nu Brussel wordt aangedaan vinden sommigen liet „links laten lig gen" van Den Haag een pijnlijke zaak. Weliswaar komt president Nixon spe ciaal naar de Belgische hoofdstad voor de EEG en de NAVO, maar een kort be leefdheidsbezoek aan de Belgische regering zit er waarschijnlijk toch wel in. Tussen de namen van hoofdsteden van grote Europse landen en West-Berlijn, valt Brussel enigszins uit de toon. Deze stad heeft zich na de oorlog meer en meer tot hoofdstad van Europa ontwikkeld, hoewel deze betiteling officieel niet bestaat. Brus sel heeft de kantoren van de EEG en Euratom binnen zyn grenzen gekre gen, terwijl in verband met dc fusie van de drie EEG-organen ook de EGKS van Luxemburg naar Brussel is overgeplaatst. Voorts nam Brussel het grootste deel van het NA- VO-hoofdkwarticr van Parijs over. Wanneer we-in vogelvlucht de in ternationale vestigingen verder be kijken, vinden we de Internationale arbeidsorganisatie en de Wereldge zondheidsorganisatie in Genève; Pa rijs heeft de zetel van de UNESCO en Rome de FAO. Straatsburg ont vangt de leden van het Europees Parlement en in Luxemburg bevindt zich het Gerechtshof voor de Euro pese gemeenschappen. Vredespaleis Den Haag kan hier slechts het Vre despaleis tegenover stellen. In dit ge bouw zijn het Internationale hof van justitie en het Internationale hof van arbitrage gevestigd. Nederland dankt deze zetel aan het feit, dat het de voorloper van dit orgaan, het Perma nente hof van internationale justitie, opgericht door de Volkenbond, reeds bezat. Politiek gezien is dit orgaan niet van groot gewicht Men moet echter het werk aan de Carnegielaan ook weer niet onderschatten. Sinds 1948 heeft het Internationale hof van justitie ruim vijftig gevallen ter be handeling voorgelegd gekregen. Be kend werd vooral dat van de natio nalisering van de Anglo-Iranian Oil-Company dat in 1951 speelde. Van belang voor Nederland is de kwestie van de verdeling van het Noordzee-Continentaal Plat, die thans bij het Hof aanhangig is. Ver der heeft het Hof sedert 1946 een vijftiental adviezen uitgebracht. Kansen gemist? Heeft Den Haag kansen gemist? Regering en parlement hebben in ie der geval nooit met Den Haag als vestigingsplaats van internationale organen „lopen leuren". Het belang rijkste punt dat in de jaren vijftig speelde was de wens om zo snel mo gelijk één centrum te creëren waar de werkzaamheden voor het verenigd Eu ropa gecoördineerd konden worden. Op 12 j maart 1957 dringt het Eerste-Kamerlid mr. Sassen hierop aan. De toenmalige staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr. Van de Beugel, antwoordt hem „dat het om een veelheid van redenen gewenst zou zijn dat de drie EEG-organen in één stad kunnen worden samenge bracht. Dit hoeft echter nog niet te betekenen dat deze wens van de re gering op korte termijn in vervulling zal kunnen gaan." Op 9 juli 1958 neemt de Tweede Kamer een motie-Romme aan. In de ze motie wordt een beroep gedaan op alle betrokkenen om hun bijdrage te leveren ter bevordering van de vaststelling van een gemeenschappe lijke zetel. De motie wordt ter kennis gebracht van het Europees parle ment, de nationale parlementen van de zes EEG-landen en de regeringen van de Europese partners. Gemeentebestuur En het Haags gemeentebestuur? zal men vragen. Uit de Handelingen van de Haagse raad blijkt dat men een sterk voorstander was van vestiging van een Europees orgaan in de Resi dentie. Destijds heeft men vooral geijverd voor vestiging van het Europese hof thans Gerechtshof van de Euro pese gemeenschappen in Den Haag. In de Tweede Kamer citeert dc heer Korthals op 10 derember 1958 een persbericht, waarin een rede van (oud-)burgemeester Kolfschoten voor de Kamer van Koophandel vermeld staat. „Ik heb nog een flauwe hoop dat het Europese Hof in Den Haag zal worden gevestigd maar, ben ik wel ingelicht, dan is onze positie zwak," aldus mr. Kolfschoten. Bij de debattten over de Haagse gemeentebegroting wordt deze kwestie op 10 maart 1958 uitvoerig ter sprake gebracht. De discussie mondt uit in een motie-De Lint, die zonder stemming wordt aangenomen. In de toelichting op deze motie uit mr. De Lint kritiek op een verklaring van staatssecretaris Van de Beugel, op februari 1958 in de Tweede Ka mer afgelegd. De staatsseccretaris zei bij die ge legenheid onder meer dat bij de re gering de wens naar concentratie van de EEG-organen volstrekt primair is. Als bij deze concentratie de stand plaats van het Europese Hof niet re levant blijkt te zijn, bestaat er een mogelijkheid dat de kandidatuur van Den Haag hiervoor naar voren wordt gebracht. Absoluut In de motie wordt gesteld dat de concentratiegedachte door de rege ring min cf meer absoluut wordt gesteld, ongeacht de vraag of er, zelfs DEN HAAG Er zijn vorig jaar bijna 1.400 baby's minder geboren dan in 1967, toen ruim 235.900 kinde ren het levenslicht aanschouwden. Er stierven vorig jaar ook meer mensen: ruim 5000 meer dan het jaar daar voor (100.000). Het geboorteoverschot bleef 6.500 beneden dat van '67. Het aantal buitenechtelijke gebo ren kinderen liep in 1968 ook terug (4.900 tegen 5.000 in 1967). Er werden meer huwelijken gesloten. Bijna 2000 meer dan in 1967 toen 115.000 paar tjes in de boot stapten. Ctlid -burgemeester Kolfschoten los van nationale aspiraties, geen zelfstandige en waardevolle argu menten zijn aan te voeren voor de vestiging van het Hof in een zodani ge door historie en traditie gewaar borgde sfeer van internationale rechtspleging als waarop juist Den Haag zich als geen andere Europese stad kan beroepen. De motie nodigt de burgemeester uit te overwegen of hij in de bezwaren van de Raad ter men kan vinden om opnieuw de be langen van Den Haag bij de regering en bij de Staten-Generaal naar vorep te brengen. Burgemeester Kolfschoten zegt in j zijn antwoord onder meer dat hij stellig termen vindt om opnieuw de belangen van Den Haag naar voreni te brengen. Oud gemeentehuis Oud-burgemeester Kolfschoten her innert zich dit debat nog goed. Als wij hem om enkele nadere inlichtin gen vragen, zegt hij onder meer: „Ik heb destijds over deze zaak contact gehad met minister Luns. We hebben zelfs het oude gemeentehuis als zetel voor het Europese Hof aangeboden. Dit bleek echter voor dit doel te klein. In die dagen was het geheel van de vestiging van Europese organen nog erg onbepaald. Men wilde zich niet uitspreken over één Europese hoofdstad. Den Haag lag in zekere zin geografisch ook wat afzijdig. Het ging in die dagen vooral om Brussel, Luxemburg. Straatsburg en Parijs. f Brussel Brussel heeft zich geleidelijk aan tot de belangrijkste vestigingsplaats ontwikkeld. Daarvoor had deze stad ook een aantal voordelen België was in 1945 minder verwoest dan ons land. Het hele streven bij onze zui derburen was erop gericht Brussel groot te .naken. Men heeft de natio nale economie als het ware over Brussel uitgestort. In ons land heeft men bij de we deropbouw veel meer het hele land betrokken, ook diverse uithoeken. Dit kunt u oijvoorbeeld goed zien als u buiten Brussel op de Belgische wegen komt. Die zijn veel slechter dan in ons land. Bovendien was Brussel onbetwist hoofdstad en regeringscentrum, ter wijl in Den Haag, zoals bekend, de kwaliteiten van regeringszetel en hoofdstad niet verenigd zijn. Daarbij komt nog dat Brussel veel ruimte tijdig vrij had mede als gevolg van de EXPO-tgntoonstelling die daar is gehouden," aldus burgemeester Kolfschoten. Conferenties Op kernachte wijze is hier de posi tie van Den Haag te midden van andere Europese centra geschetst. Dat wil echter nog niet zeggen dat de internationale positie van Den Haag tot een minimum is teruggebracht. Nog altijd worden in de Residentie een groot aantal conferenties gehou den. In. de eerste plaats kunnen we de vergaderingen van de Westeuro- pese Unie (WEU), de NAVO-parlcmen- tariërs en de Raadgevende interpar lementaire Beneluxraad noemen. De ze bijeenkomsten worden bij toer beurt in. een der lidstaten gehouden. Den Haag blijkt trouwens nog al-#- tijd een voorkeur te genieten voor het houden van internationale confe renties. Tussen 1955 en 1968 zijn in Den Haag 88 internationale congres sen gehouden. Wanneer we een enkele greep uit de lijst doen vinden we daarin het vierde congres van de Internationale unie van architecten (1955), het vier de Internationale criminologencon- gres (1959), de zesde conferentie van de Internationale raad van musea (1962), het zestiende congres van het Europees comité van fabrikanten van verwarmingsapparatuur en keuken meubelen (1964) en het congres van de Federatie van Europese steden (1968). Niet onvermeld mag tenslotte blijven dat in 1948 in de Residen tie het Europees congres werd gehouden, dat resulteerde in de oprichting van de Raad van Europa in 1949. Nu sedert kort het nieuwe Congresgebouw (on officieel) in gebruik is genomen, hoopt Den Haag een stap in de goede richting te hebben gedaan op de weg naar internationaal congrescentrum. Italiaanse CP wil los van Moskou BOULOGNA Op het congres van de Italiaanse communistische partij is duidelijk de wens naar vo ren gekomen de band met Moskou losser te maken, zo niet te verbreken. Tiet partijbestuur is daartoe bereid, mits de leden zorgen, dat de partij financieel onafhankelijk van de Sow- jetunie wordt. De bekende Italiaanse filmster Claudia Cardinale trotseert de barre Moskouse winterkou voor de opnamen van de Russisch-Italiaanse co- produktie De rode tent. Op de foto Claudia in de Leningrad Avenue bij hotel Sovetskaja. UTRECHT De heren J. H. A. Roovers, drs. F. O. Huijsmans en prof. mr. A. L. M. Soons heb ben in een gezamenlijke verkla ring meegedeeld, dat zij het lid maatschap van de KVP hebben opgezegd. Ook het vierde lid van de groep-Roovers, de heer C. Vuister, zal waarschijnlijk voor de partij bedanken. De vier KVP'ers stelden vorig jaar november hun lidmaatschap van de Utrechtse gemeenteraad ter beschik king, na een langdurig conflict met dc rest van dr fraktie en de plaatse lijke centrale van de KVP. Het geschil ging over het financiële be leid van het gemeentebestuur. WIL OPLEGGEN De groep wilde uit principe een door het dagelijks bestuur van de partij opgestelde verklaring njet on dertekenen en trok zich daarna te rug. Als de heren in de raad hadden VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht In uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; straat: plaats: Als beloning voor mijn aktlvltelt per maand ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant O per kwartaal veertien dagen gratis. ivlijn naam is: straat: plaats: inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze blijven zitten zouden ze als lid van de partij zijn geroyeerd. Inmiddels waren Roovers en Soons opnieuw als raadslid benoemd, omdat zij door het vervullen van een groot aantal vacatures in de fraktie weer bovenaan de kieslijst stonden. De heer Roovers is deze week geïnstal leerd, prof. Soons doet volgende week weer zijn intrede in de raad. Al voor de installatie van de heer Roovers liet de KVP-fraktieleider weten, dat hij niet als lid van de fraktie zou worden geaccepteerd, om dat hij nog steeds de verklaring van het partijbestuur niet wil onderteke nen. NIEUWE PARTIJ? De groep Roovers beroept zich op een rapport, nat indertijd door een commissie van goede diensten is op gesteld en waaruit blijkt dat er bin nen de fraktie verschil van mening mag bestaan. Volgens de heer Roovers wil de meerderheid van de fraktie nu haar wens opleggen aan een minderheid in strijd met hel rapport. De eenheid in de fraktie is blijkbaar belangrijker dan het demokratische recht Er bestaan plannen in Utrecht voor het oprichten van een nieuwe partij. De heer Roovers is daarmee op de hoogte. DEN HAAG Ondergeschiktheid ZBi niet langer de ziel van de militai re dienstplicht zijn, tenminste als de vereniging van officieren bij de ko ninklijke landmacht zijn zin krijgt De vereniging schreef onlangs een prijsvraag uit voor een betere formu lering. Lt.-kolonel J. van den Boom uit Seedorf won de prijsvraag met de formulering: „Een duidelijk en zinvol beleid enerzijds en een positieve, overtuigde bereidheid tot uitvoering anderzijds". Lt.-kolonel Westerman tn Den Haag vond dit beter: „Inzetbereid- heid is de kernenergie voor een mo derne krijgsmacht". Lt.-kolonel Van den Boom krijgt derd gulden... honderd gulden... DEN HAAG Vorig jaar werden ruim 1300 verzoeken om naamsveran dering toegestaan en bijna honderd afgewezen, aldus het ministerie van justitie. Van de mogelijkheid om bekende geslachtsnamen te laten veranderen (Jansen. De Vries e.d.) is opvallend weinig gebruik gemaakt. Tn 1967 werden 39 verzoeken toegestaan, vo rig jaar waren het er 19.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7