Duitse scheldbrieven voor prins Bernhard Fel protest van beroepsvervoer Vorm drie besturen - voor elke vleugel een Aftreden van Pengel schijnmanoeuvre om staking te breken NAZI-CAMPAGXE WERKTE AVERECHTS KOM TERUG, ALLES IS VERGEVEN Afdelingsvoorzitter PvdA: Aftreden Spaanse ministers? Blokkering wegen Duitsland ruilt met Rusland spionnen Aanklacht tegen de VPRO Geen gif capsules in Apollo-8 Stakiegsles SURINAAMSE PARTIJEN: Onderwater' woning Groot deel van autokosten gaat naar belasting 5 ZATERDAG 15 FEBRUARI 1969 (Van onze speciale verslaggever) DE aankondiging van de ver loving van de kroonprinses op 9 september 1936 leidde op tal van plaatsen zowel in Ne derland als in de overzeese rijksdelen tot uitbundig vreug debetoon. In sociaal-democratische en andere linkse milieus, waar de afkeer van het Derde Rijk het sterkst was, bestond een „zeke re ongerustheid" en „pijnlijke verwondering" dat de keuze van prinses Juliana op een Duitse prins gevallen was. „Er heerste die eerste tijd in vele kringen een zeer koele stemming", herinnerde prins Bernhard zich la ter. „Maar toen de mensen iets over mij te weten kwamen... en begrepen dat ik beslist geen nazi was, werd de houding van velen iets welwil lender." Van regeringszijde werd van meet af aan het accent gelegd, niet op het Duitse staatsburgerschap van de prins, maar op zijn familie-afkomst Bij versieringen werden de kleuren van het oude vorstendom Lippe (geel-rood) gebezigd. Het gebruik van de hakenkruisvlag werd verme den, zo ook het spelen van het smake loos-chauvinistische Duitse volkslied „Deutschland über alles"). Om de prins te eren klonk bij voorkeur de muziek van „Lip- pe-Detmold, eine wunderschöne Stadt", dat bij menige Nederlander de indruk wekte een soort volkslied te zijn van het kleine vorstendom, terwijl het in werkelijkheid een af gezaagd soldatendeuntjes was. Ergernis „Na een moment van ontsteltenis over het feit, dat de kroonprinses haar keuze op een Duitse prins had laten vallen, werd onmiddellijk met alle middelen gepoogd dit feit te negeren", zo luidde het geïrriteerde beklag, dat de persattaché van de Duitse legatie, de overtuigde natio- naal-socialist K. O. Faber, al een week na de verlovingsaankondiging bij het Reichspropaganda- ministerium indiende. Naarmate de huwelijksplechtig heid, die met allerlei officiële ge beurlijkheden gepaard zou gaan, na derbij kwam zou het intussen moei lijker worden alleen maar de fami lie- of schijnbare familiesymbolen te gebruiken, waaraan Faber zich zo ergerde. Niet als enige. In oktober, bij het bezoek van de Koningin, prinses Ju liana en prins Bernhard aan Rotter dam, viel het consul Windecker be paald op dat de prins bij het terug groeten als regel zijn linkerhand ge bruikte, hetgeen de consul met an dere Duitsers niet zonder egernis als bewijs zag dat de prins „zo nauwge zet mogelijk wilde voorkomen dat de gebaren, waarmee hij bedankte, verwisseld werden met de natio- naal-socialistische groet". Het eerste echte rumoer begon op 19 december in Den Haag. Een Duits staatsburger had aan zijn huis de Nederlandse vlag en een haken kruisvlag uitgehangen. Een groep Nederlanders bekogelde de woning met stenen en haalde de gehate vlag omlaag. Een in de buurt surveille rende politie-agent greep niet in. Beklag Een soortgelijk incident, eveneens in de Residentie, deed de Duitse ge zant Zech besluiten bij het ministe rie van buitenlandse zaken beklag In bet begin van de jaren dertig wist prins Bernhard niet recht wal hij van de nazi's denken moest. Ver trouwen in de democratie had hij niet. In studentenkringen had de NSDAP een opvallend sterke aan hang. Over het algemeen ging men er in de gelijkgeschakelde universitaire wereld van uit dat wie geen sympa thie jegens de partij toonde geen kans had om vooruit e komen. In Voorspel (uitgave; Staatsdruk kerij; populaire editie 664 blz., ƒ17,50), het deze week verschenen - eerste deel van de geschiedenis van het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog, belicht dr. L. de Jong de plaats van prins Bern hard in het Derde Rijk. Hij vermeldt zijn adspirant-lidmaatschap van een afdeling motorrijders van de SA, daarna van een overeenkomstige af deling voor sportvliegers, tenslotte van een motor-afdeling van de SS. De auteur vermeldt echter ook dat de door Hitier geïnspireerde Joden vervolgingen in strijd waren, met pirns Bernhards gevoel voor fair play Al in 1934 stond zijn besluit vast Duitsland, waarmee hij zich weinig verbonden voelde, zo spoedig moge lijk te verlaten. De reserves ten aanzien van zijn persoon smolten in Nederland weg op de 10de mei 1940, toen de prins persoonlijk deelnam aan het afslaai van het offensief der Duitse troepen en zich bereid toonde voor zijn nieu we vaderland het eigen leven in te zetten in een strijd, die, al realiseer de men zich dat niet, van meet af aan verloren was. te doen. Voor de reeds genoemde persattaché Faber was dit niet vol doende. Buiten de gezant om gaf deze het Reichspropaganda- ministerium in overweging een ste vige perscanpagne te beginnen. „Het aanzien van het Derde Rijk", aldus Faber, „vergt mijns inziens dat ein delijk eens energiek opgetreden wordt tegen deze voortdurende smaad, die tot dusver van Dxiitse kant met een grenzeloze lankmoe digheid geaccepteerd is". Twee dagen later een nieuw inci dent: Een Duitse voetbalploeg uit Lippe zou in Den Haag een wedstrijd spelen. Faber had aan de Duitse vertegenwoordiger bij die wedstrijd een hakenkruisvlag mee gegeven. Toen deze op diens eis ge hesen werd naast twee zwart- rood-gouden (republiek Weimer) en twee zwart-wit-rode (aan vankelijk officieel in het Derde Rijk) vlaggen, die er al hingen begon het publiek op de staantribu- ne luid te fluiten. Op Oudejaarsdag protesteerde Reichsaussenminister von Neurath bij de Nederlandse gezant in Berlijn tegen al die gebeurtenissen, bewe rend dat de Nederlandse regering op z'n minst duldde „dat in Holland opzettelijk de Duitse Rijksvlag en het Duitse volkslied genegeerd wer den". Al een dag tevoren had de Esse- ner Nationalzeitung, door Faber op gestookt, haar gal uitgespuwd niet alleen over de regering in Den Haag, maar ook over prins Bern hard: „Het is verbazingwekkend dat de Duitse prins Bernhard van Lip- pe-Biesterfeld zelf geen aanleiding ziet..om te protesteren. De prins zal zeer zeker aan de zijde van zijn toekomstige gade een goede Hollan der worden...; hij moet alleen niet al voor zijn huwelijk vergeten dat hij als Duitser geboren werd". Dit hate lijke commentaar werd, volgens instructie van het Reichspropagan- daministerium, op de 31ste door het Deutsche Nachrichten-Büro aan alle Duitse bladen doorgegeven. Het verscheen diezelfde dag nog in de Völkischer Beobachter, en de dag na Nieuwjaar kreeg de gehele gelijk geschakelde Duitse pers op de dage lijkse zogenaamde persconferentie in Berlijn instructie de gebeurtenis sen in Nederland „in hoofdartikelen of entrefilets te becommentariëren... In die commentaren moest men eerst maar eens aan de prins van Lippe de vraag stellen of hij zich bij de smaad aan zijn nationale vlag bedreven eenvoudig wil neerleg gen... Directe aanvallen op hem moeten evenwel niet gedaan wor den... enz." Faber mocht tevreden zijn! Scheldbrieven Onmiddellijk na de verschijning van het artikel in de Essener Natio nalzeitung begonnen uit Duitsland de scheldbrieven aan het adres van prins Bernhard te komen. Het wer den er spoedig vijftig per dag. Bo vendien bleek de prins dat de politie in Duitsland de paspoorten van de vele Duitse gasten (familievrienden en vrienden, die voor de bruiloft uitgenodigd waren) ingetrokken had. Hij schreef Hitier dan ook een brief, waarin hij o.m. protesteerde tegen de omstandigheid in de Duitse pers „als een soort verrader van zijn vaderland" beschreven te worden. Hij noemde dit „onverantwoorde in triges" en eiste eerherstel. Het kwam inderdaad tot een compromis een compromis waarbij ook de Nederlandse regering, in over eenstemming met de wensen van de prins, die persoonlijk in een wel zeer moeilijke positie gebracht was, een aantal concessies 'deed. Berlijn staakte de perscampagne, gaf de paspoorten van de huwe- lijksgasten vrij en gelastte in op dracht van Hitier dat Duitse burgers in Nederland niet de hakenkruisvlag moesten uitsteken. Den Haag maakte bekend dat de Lippe-Detmold-mars voortaan ach terwege zou blijven, riep de bevol king op Duitse vlaggen met rust te laten, verwijderde de kleuren van Lippe-Detmold uit de zaal van het gebouw van Kunsten en We tenschappen in de Residentie, en verving in het programma van de feestavond, die daar gehouden zou worden, de gewraakte mars door het „Deutschland über alles" en het „Horst-Wessel-Lied". Weigering De dirigent van het Residentie-or kest, Peter van Anrooy, weigerde het „Horst-Wessel-Lied" ten gehore te brengen. Hetzelfde deden vijfen twintig orkestleden. Zij werden ver vangen door de dirigent en de nodi ge leden van de Koninklijke Militai re Kapel. De sociaal-democratische leden van de Haagse gemeenteraad, allen voor de gala-avond uitgeno digd, bleven thuis. De correspondent van de Völkischer Beobachter in ons land had al op 3 januari telefonisch „de klemmendste waarschuwing, die men zich maar kan denken" tegen het drijven van Faber en de Duitse pers aan zijn redactie doorgegeven. Men had, zo constateerde hij, niet dommer kunnen doen dan prins Bernhard en in en met hem de ko ninklijke familie aan te vallen. Inderdaad, dat had grote veront waardiging gewekt. Wat op de avond van 5 januari 1937 twee dagen voor het huwelijk in het gebouw voor K. en W. geschiedde, verhale het beknopte bericht van het ANP: „Tweeduizend mensen in avond toilet of in een schittering van uni formen hebben het bruidspaar en de Koningin toegejuicht toen dezen binnentraden. Staande in eerbiedige aandacht hoorden allen het Wilhe- mus aan, waarbij de Duitse gasten de rechterarm ophieven. Hetzelfde geschiedde bij het spelen van het Duitse volkslied en het Horst-Wes- sel-lied. Prins Bernhard zelf bleef in dé houding staan. Hierna werd het Engelse „God save the King" gespeeld, dat spontaan door een groot gedeelte van de genodigden luide werd meegezongen". Dat was een demonstratie. Aan het slot kregen de hu welijksplechtigheden toch het politieke, anti-nationaal-socia- listische accent, dat de regering had trachten te vermijden. Het enige, dat Faber en Goebbels bereikt hadden, was dat zij aan de afkeer van het Derde Rijk, die al bij tal van Nederlanders, alsook bij prins Bernhard, leef de, nieuw voedsel gegeven had den en bij velen de sympathie voor de aangevallen prins had den versterkt. De gala-avond voor het prinselijk huwelijk in K. en W. te Den Haag. Tijdens het spelen van de volks liederen (en het door velen ge wraakte Horst Wessellied) van rechts naar links koningin Wil- helmina, prins Bernhard, prinses Juliana en hertog Adolf van Mecklenburg, die de nazigroet brengt. Radio Praag: PRAAG In een uitzending van Radio Praag is op alle Tsjcchoslowa- ken in het buitenland een beroep ge daan naar hun vaderland terug te keren. „Alles is vergeven" de ambas sades in het westen zullen de Tsje chen helpen met reisbiljetten, paspoorten en geld. Naar schatting zijn bijna 50.000 Tsjechoslowaken na de Russische in vasie vorig jaar augustus naar het westen vertrokken. Onder hen zijn prominente politici, zoals de econoom prof. Ota Sik en de voorzitter van de schrijversbond Goldstücker. De leider van de Praagse delegatie naar het congres van de Italiaanse communistische partij, Evzen Erban, heeft bij zijn terugkeer in Praag ver klaard verrast en blij te zijn over de ontvangst in Bologna. Eén van de grondbeginselen van de westerse, Roemeense en Zuidsla- vische partijen was volgens Erban het respecteren van de onafhanke lijkheid en soevereinitiet van elk land. Duitser met nieuw liart overleden MÜNCHEN De eerste West- duitser met een nieuw hart is vrijdag ln de kliniek van de universiteit van München overleden. Het is de 36-ja- rige chauffeur Josef Zehner, die don derdag het hart van een 39-jarige vrouw kreeg. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In een vandaag verschenen brochure bepleit S. Zui- derbaan, voorzitter van de PvdA-af- deling Zwolle, invoering van een fe deratieve partijopbouw. waarin Nieuw Links, Democratisch Appèl en een middengroep erkend worden. Eventueel dient men via een stem ming na te gaan hoeveel aanhang deze groepen in de partij hebben. Men kan desgewenst drie besturen vormen met daarboven een overkoe pelend hoofdbestuur, waarin de drie vleugels een evenredig aandeel krij gen. De heer Zuiderbaan heeft deze bro chure, die als „Open brief nummer 7" is uitgegeven, geschreven als ant woord op het boek Nasmaak en Voorproef van dr. A. Vondeling. Hij rekent zich tot de middengroep in de partij, die niet bij Nieuw Links of Democratisch Appèl is aangesloten. De schrijver acht het onjuist dat een hoofdbestuurslid tevens Kamer lid is. Hij vraagt een centrale contri butie-inning, waardoor de afdelingen meer tijd krijgen voor politieke za ken. Hij acht het wenselijk dat de PvdA-Kamerleden tien procent van hun salaris aan de partijkas afstaan. Verder doet Zuiderbaan de sug gestie elke kiezer die zich op het stembureau meldt, een gulden te la ten betalen. Als de uitslag bekend is, kan men het totaal ontvangen bedrag over de partijen verdelen. Op die manier hoeft men de partijen geen overheissubsidie toe te kennen. De heer Zuiderbaan betreurt het dat de PvdA „door de geleerde bet weterigheid" van haar gewone kie zers dreigt te vervreemden. De PvdA moet primair een partij voor werkne mers van diverse pluimage zijn, schrijft hij. Bij de verkiezingen in 1970 en 1971 dient de partij zich meer op de poli tiek te richten. In plaats van huisbe zoeken e.d. doet men er beter aan een duidelijk program met minimum eisen te formuleren en, bij de raads verkiezingen met name, tevoren be kend te maken wie de kandidaat-wet houders zijn. Voorts houdt hij een pleidóoi voor een gezamenlijk optrekken van de PvdA met de drie vakcentralen, zo dat een beter inzicht wordt verkre gen in de reële verlangens van de arbeiders. MADRID In de boezem van het Spaanse kabinet zouden ernstige meningsverschillen heersen over de enige tijd geleden afgekondigde nood toestand en de wijze waarop die wordt toegepast. Er gingen gisteravond zelfs geruchten dat generaal Franco tot kabinetswijzigingen zou hebben besloten. Aan deze geruchten werd voedsel gegeven door dé buitengewone ver gadering van het Spaanse kabinet, die gisteren werd gehouden. Na afloop bleef de gebruikelijke persconferentie achterwege. Er werd slechts een com muniqué uitgegeven waarin stond dat enkele ministers verslag hadden uit gebracht over lopende zaken en dat overeenstemming was bereikt. Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK Het beroepsgoederen- vervoer wil niet gedwongen wor den om meer dan anderen bij te dra gen aan de algemene rijksmiddelen De regering toont in het algemeen begrip voor de problemen van het vervoer en steunt bijvoorbeeld de Spoorwegen en het andere openbare vervoer. Het beroepsgoederen vervoer over de weg vraagt echter gee» steun. Het wil zelfs volledig opkomen voor de kosten van zijn weg. Daarom protesteert het er tegen dat ieder gat in de begroting steeds opnieuw wordt gestopt met een verkeersbelasting. Deze woorden van protest zijn gisteren geuit door de Nationale or ganisatie van het beroepsgoederen- vervoer (NOB Wegtransport) ter ge legenheid van de opening van het „Vervoershuis te Lande" te Rijswijk. Uit verschillende delen van het land hebben vervoerders reeds ge dreigd te staken als lid van de orga nisatie Indien er niet. krachtig zal worden geprotesteerd tegen de nieu we belastingen. Voorlopig denkt het NOB niet aan ingrijpende maatrege len als blokkering van wegen etc. Maar, zo werd meegedeeld door de algemeen voorzitter de heer E. van Donkelaar, we zouden de lont slechts in het kruitvat behoeven te steken. Eerst zal uitgebreide voorlichting worden verstrekt aan de Kamerleden en zullen opnieuw gesprekken wor den gevoerd met de staatssecretaris en de Kamers van Koophandel. Tegenover de verkeersbelastingen van 2600 miljoen staat een uitgave van even 1400 miljoen gulden voor de structurele verkeersvoorzieningen. Door de weggebruikers wordt zo doende het dubbele aan belastingen betaald dan wat te hunnen behoeve wordt uitgegeven. De cijfers die door de minister werden genoemd bij de opening van de RAI geven een BONN Hest-Duitsland heeft de wegens spionage voor Ruslmd veroordeelde voormalige medewerker van de Westduitse geheime dienst Heinz Felfe geruild tegen drie West duitse studenten die in de Sovjet-U nie op politieke gronden tot langduri ge gevangenisstraffen waren veroor deeld. Felfe kreeg in 1963 wegens hoog verraad 14 jaar gevangenisstraf. Zijn proces werd toen als de grootste spi- onagezaak in het Duitsland van na de oorlog beschouwd. BUSSUM De heer W. Klooster, directeur-hoofdredacteur van het Goois Nieuwsblad en als dichter be kend onder het pseudoniem Willem Brandt, heeft bij de officier van justitie in Amsterdam een aanklacht tegen de VPRO ingediend wegens aantasting van eer en goede naam. Deze klacht houdt verband met een door de VPRO in de tv-rubriek Blik opener gedane uitspraak over het boek Zuid-Afrika, een reisjournaal van de heer Klooster. In deze uitzending werd de indruk gewekt, dat de schrijver voorstander van rassendiscriminatie is. De heer Klooster meent dat zijn boek deze discriminatie juist afkeurt. Hij heeft reeds op 1 februari schriftelijk aan de VPRO rehabilitatie gevraagd, maar geen antwoord ge kregen De VPRO zegt dat in de rubriek slechts zinnen uit het werk van Wil lem Brandt zijn geciteerd en men ontkent dat dit uit het verband ge trokken citaten waren. Het concept van het antwoord ligt klaar, aldus de VPRO. Provinciaals? Met belangstelling las ik in uw blad van 11 februari het commentaar „Pro vinciaals", aan het einde waarvan geschreven werd: „In het oog van de wereldpolitiek zijn we wat provinci aals geworden". Ik deel deze mening niet Minister Luns is een geziene figuur met zeg- gingenschap. Ook in Amerika wordt wel degelijk met hem rekening gehou den. Het niet aandoen van ons land door president Nixon is m.i. daaraan niet te wijten. Tijdfens de presidentsverkiezingen in de VS hebben wij ons intens met deze zaak bezig gehouden. En wel zo, dat „Achter het nieuws" het nodig oor deelde in ons land een voorverkiezing hierover te houden. Over een en ander is in Amerika veel gezegd en geschre ven. De heer Nixon is in Nederland niet populair en ik vermoed dat hij zich niet boven deze kritiek kan plaatsen, omdat hij niet de figuur is die hij wenst te schijnen. Den Haag H. Sonneveld Inkomstenbelasting Kunnen allen, die ermee te maken hebben of die althans er nu en dan hun zegje over zeggen (ook mr. B. W. Biesheuvel en drs. B. Goudswaard), er nu niet eens toe komen om de ons toekomende verlaging van de in komstenbelasting als nummer 1 op het prioriteitenlijstje te zetten? Of weten zij niet hoe sterk de mid delbare en hogere inkomenstrekkers geplukt worden? Delft C. D. Goudappel ARP Bij uw commentaar van 11 februari over de 90-jarige ARP zou ik graag enige opmerkingen maken. In mijn jeugd (voor de tweede wereldoorlog) werd mij de ARP altijd voorgesteld als de partij der „kleine luyden", waarbij m.i. ook de werknemers beho ren. Als ik het juist stel, vormde deze groep de kern van de ARP-kiezers. Nu men het 90-jarig bestaan gaat vieren is er wel iets veranderd in die partij. De „kleine luyden" hebben het, me de dank zij de ARP als regeringspar tij, wel zwaar te verduren door de hoge lasten, waardoor veel van hen (als kleine ondernemers) gedoemd zijn te verdwijnen. En nu wordt van hen ook nog een jubileumgift gevraagd! Ik ben zeer be nieuwd naar de volgende verkie zingsuitslagen voor de ARP Reeuwijk A. A. C. Rijnhout volstrekt misleidende voorstelling van zaken. De NS Het NOB Wegtransport plaatste ook enige kritische rfoten bij het plan van de Nederlandse Spoorwegen „Spoor naar '75". Wat de N.S. thans vraagt is veel meer dan een vergoeding voor be drijf svreemde lasten. Het komt er practisch op neer dat de bedrijfseco nomische basis nagenoeg geheel wordt verlaten en aanzienlijke subsi dies worden verlangd om een maatschappelijke taak te vervullen die door niemand in Nederland scherper wordt gezien dan door de N.S. zelf. Het vervoershuis Te Lande is ge opend door de staatssecretaris M. J. Keyzer. Hij zei bij de feestelijke gele genheid belangrijke zaken als de we genbelasting en de concurrentiever houding achterwege te zullen laten. ROME Astronaut kolonel Frank Borman heeft in Italië verklaard dat hij en de twee andere bemanningsle den van de Apollo-8 geen gifcapsules aan boord hadden om in te nemen als het ruimteschip verloren zou zijn. Hij zei: „Als er iets vreselijks wa» gebeurd, dan was ons niets anders overgebleven dan in de ruimte te blijven draaien tot de zuurstof op was en op onze dood te wachten". De geleerden hadden hen verteld dat zij een kans van 90 procent had den om terug te komen. Zij gaven zichzelf 80 procent, maar die andere 20 procent had hen niet afgeschrikt, aldus Borman voor de Italiaanse te levisie. Zoals bekend maakt hij' een trip door enige Europese landen. De Surinaamse onderwijzers kenschetsen het aftreden van de regering-Pengel als een soort af leidingsmanoeuvre en dus blijft de staking gehandhaafd. Op de foto: een onderwijzer stippelt een demonstratie uit voor diver se groepen collega's tijdens een massabijeenkomst in Paramaribo. PARAMARIBO In Surina me neemt de opvatting toe, dat het aftreden van premier Pengel niets anders is dan een ma noeuvre om de oppositie en de stakende onderwijzers buiten spel te zetten. De centrale sta kingsleiding van de onderwijzers sprak in dit verband van een „schijnmanoeuvre". Twee studenten van de Londense universiteit. Jeff Stuart en Peter Newman (links) hebben een etmaal doorgebracht in een door plastic her metisch afgesloten model van een „onderwaterhuis"als voorbereiding voor een in de zomer bij Malta te houden duikproef. Het model was net zo ingericht als straks het echte duiktoestel wordt: het wordt een betaalbaar apparaat, zodat velen zich wellicht onderwaters kvnw-i afrond ren Ook de oppositiepartijen geloven, dat zij het aftreden van Pengel door zien. Door ontslag aan te bieden, zou de premier de vrije hand krijgen bij het samenstellen van een nieuwe re gering, die nog meer dan de oude regering, geneigd zal zijn hem te vol gen. De verklaring van de regeringspar tijen, dat premier Pengel nog steeds het volste vertrouwen heeft van deze partijen in het parlement, kwam dan ook niet bepaald als een verrassing. SUBVERSIEF Men vreest, dat een nieuwe rege- ring-Pengel wetten zal uitvaardigen, die het de regering moet mogelijk maken strenger op te treden tegen „subversieve" elementen, waarmee dan de hele oppositie wordt bedoeld. Gouverneur Ferrier pleegde giste ren overleg met alle fraktievoorzit- ters. Het NVV heeft er bij premier Pen gel op aangedrongen vakbeweging en overheid streng te scheiden. Premier Pengel is voorzitter van het Suri naamse verbond van vakverenigin gen. UTRECHT De Nederlandse au tomobilist die in een auto van 7000 gulden rijdt, betaalt per jaar bijna 1400 gulden aan autobelasting. Per kilometer gaat iets minder dan 7 cent naar de belasting als gevolg van de BTW op de byjto-prijs en de restwaarde en BTW-percentages op de motorrijtuigenbelasting en de ben zine. Op de jaarlijkse exploitatie van zo'n auto (ongeveer 5000 gulden) drukt 28 procent belasting. Dat is de conclusie van de Bond van Automobiel-, Garage- en Aan verwante Bedrijven (Bovag) in een artikel in het bondsblad over het du re autojaar. Jaarlijks vloeit aan accijnzen en BTW op benzine 1,5 miljard gulden in de staatskas, aan bijzondere ver bruiksbelasting en BTW op verkoch te personenauto's 560 miljoen en aan motorrijtuigenbelasting 580 mil joen De Bovag vindt het een wonder lijke zaak dat de autoprijzen gelijk zijn gebleven. Dit komt volgens haar doordat door vergaande automatise ring van het produktieproces de prij- '<>n laag kunnen worden gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5