Bonn brengt West-Berlijn in een crisis-situatie Tom en Engelbert samen in zaken Volksstemming in Rhodesië Toestellen verwijderd President Nixon houdt niet van televisie Ho ngko ng - groep op wereldtournee Peter Tork weg bij Monkees Nixons bezoek eerste vuurproe een Robeco verhoogt dividend George Cash: eerste single 7 DONDERDAG 13 FEBRUARI 1969 TOPICS - TOP TIEN - TIENERTOP DE GAULLE Wilson TJET bezoek van de Britse premier Wilson aan West-Duitsland zal zeker beantwoorden aan zyn doel: verbetering van de betrekkingen tus sen Londen en Bonn. Deze relaties bereikten een diepte punt tijdens de internationale finan ciële conferentie te Bonn, waar de Duitsers weigerden, de mark te reva lueren. Engeland loopt met nieuwe plannen rond om de impasse te doorbreken, waarin het streven naar een groter en sterker Europa is geraakt. Het heeft begrip voor de weigering van Bonn, Frankrijk onder druk te zetten terwille van de Britse toetre ding tot de Europese gemeenschap. De plannen zijn dan ook niet bedoeld om buiten Frankrijk om een oplos sing te zoeken, die aan de verlangens van Londen tegemoetkomt. Wilson wil in Bonn nagaan hoe de stem van Europa (o.a. door technolo gische samenwerking) krachtiger kan doorklinken in zaken van wereldbe lang. De Britse premier kan op Westduitse sympathie rekenen, vooral nu hij ten aanzien van de nieuwe Berlynse crisis een resolute houding aanneemt.; Ongetwijfeld zal Wilson kanselier) Kiesinger enkele goede adviezen. geven ten aanzien van problemen, dit! eveneens om snelle beslissingen vra-1 gen. Een daarvan is de (voorlopige) wei gering van Bonn, het non-prolifera- tie-verdrag (tegen spreiding van kerenwapens) te ondertekenen. Van belang (ook voor Nederland, als derde erbij betrokken) is voorts wal afgesproken wordt over het gebruik van kernenergie voor vreedzame doeleinden. Het resultaat van het overleg zal wel licht ook merkbaar zyn by de be sprekingen. die president Nixon bin nenkort in Europese hoofdsteden zal voeren. KERKRADE Drs. Th. J. M. Gijsen heeft dinsdagavond aan het einde van de tweede raadsbijeen- komst over de begroting 1969 als burgemeester van Kerkrade een I vrij optimistisch geluid laten horen j over zijn verwachtingen voor 1969. Letterlijk zei hij: „Dit jaar zal een nieuwe golf van industriële vestigin- gen waaronder een economische motor, die meer dan duiz.end man aan werk zal kunnen helpen een feit moet worden. Ik geloof nu", al- dus Kerkrade* burgemeester, die een j jaar geleden neel wat pessimistischer gestemd was. „in de mogelijke resul- j taten van het beslissende jaar 1969 i voor Zuid-Limburg". Doch tegeüjK kondigde burge- j meester Gijsen aan op „onconventio- nele" wijze te zullen reageren, als zijn verwachtingen door een of ande re oorzaak niet in vervulling zouden gaan. - Met een „kleine motor" duidde 1 Kerkrades burgemeester kennelijk op een project waarvan het thans be kend is, dat minister mr. L. de Block van economische zaken verklaard heeft in principle bereid te zijn ren- i te-subsidie te verstrekken. Als ondersteuning van zijn opti mistischer kijk op de ontwikkelingen in 1969 noemde burgemeester Gijsen ook nog „een goed en lang gesprek" met de minister van economische za ken, de toezegging van de minister inzake medewerking voor de oplos sing van Limburgs specifieke proble- men voor zover het zijn eigen depar- I tement betreft SALISBURY De premier van Rhodesië, Ian Smith, heeft woensdag aangekondigd, dat zijn regering van plan is in mei een volksstemming te laten houden over een volledig nieu we grondwet. De premier deelde verder mee, dat eerder gemaakte plannen voor een nieuwe grondwet die onder meer voorzagen in afzonderlijke provincia le parlementen voor blank en zwart zijn komen te vervallen. (Van onze radio- en tv-redactic) WASHINGTON President Ri- chard Nixon houdt niet van televisie. Boze tongen fluisteren dat hij nooit heeft vergeten hoe hij ooit voor de camera's zijn presidentiële campagne tegen John Kennedy verloor, maar dat behoeft de oorzaak niet te zijn. Toen Nixon het Witte Huis betrok, vond hij in het kabinet van de presi dent drie grote t v-ontvangers. Johnson had die daar laten opstellen omdat hij zeer geïnteresseerd was in televisie en op elk uur van de dag wilde kunnen zien. wat er vooral aan nieuws werd uitgezonden door de drie grote networks NBC. CBS en ABC. President Nixon liet dc apparaten terstond verwijderen. Hij wenst het actuele tv-nieuws niet te volgen. Ook liet hij de telexmachines van de twee grote Amerikaanse persbureaus AP en UP wegnemen uit een aan het kabinet grenzende ruimte. Lof voor Wilson Bondskanselier Kiesinger van West-Duitsland had meer waar derende woorden over zijn Britse gast premier Wilson bij diens bezoek aan Bonn dan tientallen demonstranten die de Engelse houding in het Nigeria-Biafra- conflict weinig lof toezwaaiden. Er waren zelfs borden met Wil son moordenaar. Maar hier een gemoedelijke foto van beide re geringsleiders voor het kantoor van de Bondskanselier tijdens het spelen van de Engelse en Duitse volksliederen Onderzoek invloed snelheidsbeperkingen wordt voortgezet DEN HAAG Het onderzoek naai de invloed van snelheidsbeperkingen wordt voortgezet. Uit metingen, die totdusver zijn verricht, is gebleken, dat geringere verschillen in snelheid de gemiddelde ernst van ongevallen kleiner maalfl. Alleen op de wegvakken Hoofd dorp -Bungerveen van rijksweg 4 en Maarsbergen - Oosterbeek van rijksweg 12 wordt het onderzoek voortgezet; op.alle andere wegvakken zijn met ingang van vandaag de snel heidsbeperkingen opgeheven. De Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid zal in 1970 een eindrapport uitbrengen. Peter Tork van de Monkees heeft de groep verlaten. Er schijnt ruzie in de Amerikaanse groep te zijn. Peter zou het als basgitarist nooit zo best met de andere Monkees hebben kunnen vinden De meeste platen die de groep de laatste tijd maken, halen de hit lijsten niet meer. De populariteit loopt terug. Pop-zangeresje werd non Het Engelse pop-zangeresje Fran ces Dunlop van de groep The In quisitive People is non geworden. Het meisje is 21 jaar oud. Een lid van de groep vertelde dat 't het beste voor Frances was. Ze is met stille trom vertrokken. Ook in het verre Hongkong is de pop-muzAek populair. Een van de topgroepen uit die Britse kroonkolo nie is Danny Diaz and the Check mates. De vier knapen (van wie er drie broers Diaz zijn) waren kortge leden een paar dagen in ons land als onderdeel van een wereldtoernee die aij hadden gewonnen in de „Le vi's Battle of Sound". Aan deze wedstrijd die georga niseerd werd door het internationale concern van vrijetijds-kleding Levi Strauss namen 18 groepen deel die moesten uitmaken wat de meest professionele groep van Hongkong was. Danny Diaz en The Checkma tes wonnen en kregen: een bokaal. 10.000 Hongkong dollars en een we reldtoernee. In ons land speelde de groep voor het t.v.-programma „Piek Up" en ook werd een single uitgebracht met de nummers „Solomon Grundy" en „Goodbye Baby". Leider Danny is 19 jaar en de jongste: hij zingt en speelt solo-gi taar. Broer Rudy is met 21 jaar de oudste, tevens oprichter van de groep en basgitaar-speler. Roemo Diaz is thuis op de piano, het orgel, de fluit, gitaar en banjo. De derde Checkmate is Domingo Tantengco (20). drummer van de groep. De oorsprong van de groep ontstond dankzij vader Diaz, die in de jaren vijftig als orkestleider zijn drie zoons op een keer een cha-cha-nummertje liet doen in een nachtclub. Enkele jaren later for meerden de drie broers een 1 pop-groep, met steun van Domingo. Ze werden al snel beroeps. Pa Diaz nam de zakelijke leiding, moe zorg de voor het artistieke gedeelte. 'f (Van een onzer redacteuren) HET is niet onmogelijk, dat Richard Nixon zijn eerste vuurproef als president van de Verenigde Staten moet doorstaan, als hij over veertien dagen een bezoek aan West- Berlija brengt. De links radicale studenten zijn nl. van plan een protest-demonstratie te houden. Zij hebben een beruchte reputatie. Voor een Amerikaanse president die de gast is van de Westduitse re gering, is een bezoek aan het geïso leerde West-Berlijn onvermijdelijk. Al is het alleen maar omdat het kan worden uitgelegd als een blijk van de Amerikaanse vastbeslotenheid, zich niet aan de verantwoordelijkheid voor dit stadsdeel te onttrekken. Berlijn werd na de capitulatie van Hitler-Duitsland onder toezicht van de vier bezettende mogendheden ge plaatst. De Russische zone van de stad werd echter al spoedig als een deel van Oost-Dultsland beschouwd en de van Oost-Duitsland beschouwd en het bewind van Ulbricht c.s. vestigde in Oost-Berlijn. De regering van de Westduitse Bondsrepubliek werd echter niet toe gestaan. West-Berlijn als een deel van haar grondgebied te beschouwen. Het stadsdeel is wel in het West duitse parlement vertegenwoordigd. De afgevaardigden hebben echter geen stemrecht enkele uitzonde ringen daargelaten. Speciale band Om de speciale band tussen West-Duitsland en West-Berlijn te onderstrepen kwam de Bondsdag wel eens van Bonn naar de vroegere Duitse hoofdstad. Ook werd het ge woonte. de Westduitse president in Berlijn te kiezen. Dat gebeurt door de leden van de Bondsdag en van de parlementen der afzonderlijke staten. Elke vijf jaar. als de verkiezing van een nieuwe president aan de or de was. deden zich moeilijkheden voor. Zij zijn echter nog nooit zo groot geweest als dit jaar. De proble men houden voornamelijk verband met de ciris in Oost-Europa als ge volg van de invasie in Tsjechoslowa- kije. Voordat Bonn definitief besloot (met aarzelende instemming van de westelijke geallieerden) de verkiezing in West-Berlijn doorgang te doen vinden, leefde geruime tijd de hoop, dat de Westduitsers begrip zouden hebben voor het feit, dat er in de toch al gespannen Europese situatie geen behoefte bestond aan nieuwe moeilijkheden. Een ..proef" Kerkrade optimistisch (Van onze correspondent) toegang (ook via drie speciale lucht- corridors) tot West-Berlijn hebben. Er zou dan een situatie ontstaan als in 1948, toen de Russen een blokkade instelden, die tot mei 1949 zou duren. De beroemde „luchtbrug" werd toen blokkadebreker, omdat de Rus sen geen militair conflict durfden riskeren. Aangenomen wordt, dat dit laatste ook nu het geval zal zijn. Niettemin vraagt men zich af tot hoever Moskou wil gaan bij het op de proef stellen van de zenuwen van Nixon. Wilson en de Gaulle. De Russische partijleider Brezjnef, die geacht wordt het „harde stand punt" van de militaire leiders te de len, heeft de (Russische) bevelhebber van de Warschaupact-troepen naar Oost-Berlijn gestuurd. Deze Jakoe- bowski is dezelfde, die voorbereidin gen voor de invasie in Tsjechoslowa- kije trof, terwijl de politieke leiders nog met elkaar onderhandelden. Kanselier Kiesinger (CDU) en vi- ce-kanselier Brandt (SPD) voelen er niets voor, de verkiezingsbijeenkomst onder Oostduitse en Russische druk af te gelasten en in Bonn te doen Dlaatsvinden. En zo zal op 5 maart in West-Berlijn worden uitgemaakt of Schroder (CDU) dan wel Heinemann (SPD) de nieuwe president van de Westduitse Bondsrepubliek wordt. Tenzij de Russen een spaak in het wiel steken. Het heeft echter niet zo mogen zijn. Om redenen van voornamelijk binnenlands-politieke aard spraken belde grote regeringspartijen zich uit voor een verkiezingsbijeenkomst in Berlijn. Volgens de socialistische burgemeester van de stad, Schtitz, was dit besluit „een proef op de ge loofwaardigheid van de Duitse poli tiek jegens Berlijn." De dreigementen van Russische en Oostduitse zijde zijn niet uitgebleven. Volgens een uitzending van radio Moskou zouden reeds maatregelen zijn voorbereid, die van kracht wor den „als de Westduitse leiders niet van mening veranderen". Bijzonder heden werden ook nu echter niet vermeld. Een uiterste middel zou zijn het lamleggen van het luchtverkeer naar West-Berlijn. De Russen krijgen dan echter te maken met de westelijke geallieer den, die op grond van de in en na de tweede wereldoorlog gemaakte afspraken het recht van onbeperkte Neo-nazïs Zoals bekend hebben zij ook grote bezwaren tegen het feit, dat meer dan 20 leden van de neo-nazistische NPD aan de verkiezing zullen deel nemen. Hun „leider", Adolf von Thadden, heeft reeds geadviseerd, niet op de socialist Heinemann te stemmen. Om te voorkomen, dat deze wordt gekozen zullen de NPD-ers wellicht de voorkeur geven aan Schroder. Die zal daar dan allesbe halve blij mee kunnen zijn. Zover Ik het echter nog niet. De afgevaardigden zijn nog lang niet in West-Berlijn en er kan tot 5 maart nog heel wat gebeuren. ROTTERDAM Commissarissen en direktie van de Robeco beleg gingsmaatschappij stellen de aan deelhouders voor het dividend te verhogen tot 10.40 per aandeel. Ook zal een extra agiobonus van 2.5 pro cent worden uitgekeerd. De winst over 1968 bedroeg ƒ103.058.312 (1967: ƒ85.553.503) het geplaatste kapitaal steeg van 430.090.000 tot 508.500.000. Vragen ovër uittocht van ambtenaren DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid dr. J. G. H. Tans (PvdA) heeft de minister van onderwijs en weten schappen gevraagd of het juist is, dat de voorgenomen verplaatsing van de afdeling rijksstudietoelagen in 1970 naar Groningen een uittocht van ambtenaren tot gevolg heeft gehad. „Kan verwacht worden, dat de helft der ambtenaren niet mee naar Gro ningen zal gaan?" Het neer in Enropa weer mtn.temp. gisteren slag Amsterdam l.bew. -8 0.3 Brussel -6 2 Frankfort sneeuw -2 7 Gcnève zw.bew. -1 S Innbruck h.bew. -10 0.4 Kopenhagen zw.bew. -6 1 Locarno t.bcw. -8 0 Londen onbew -2 0.3 Luxemburg sneeuwbui -2 7 MUnchen h.bew. -4 8 Nice h.bew. 3 0 Partjs sneeuw -1 2 Rome motregen 10 2 Wenen sneeuw -6 0 8 Zürich zw.bew. -X 11 Veel allure hoog peil: The Free Internationale allure en een uit zonderlijk hoog peil. Dat slaat op de Rotterdamse soul-formatie The Free. De groep heeft een succesvol jaar achter de rug met twee singles en even zovele hits. Er is nu een nieuwe bij gekomen: „Keep in touch". De bezetting van de formatie is de laatste tijd naar Amerikaans voor beeld uitgebreid tot een complete soul-show: een derde saxofonist, drie zangeressen, en een eigen presentator, die zelf ook wel eens wat zingt. De veertien man en vrouw tel lende groeD ging vorig jaar naar Engeland en speelde in veertien Londense clubs. De reacties van het publiek waren enorm. Stom ver- oaasd waren o.m. Paul McCarthej en Chris Farlowe. Men wilde eerst niet geloven dat The Free uit Hol land kwam Detroit of Memphis, dal zou beter kloppen. Binnenkort begint de groep aan een nieuwe Engelse trip. die syn chroon zal lopen met de release van „Keep in touch". ..Phantom of my past" is de eerste single van de nieuwe Amsterdamse popgroep George Cash. De vijf le den 'nebben allen reeds meerdere ja ren deel uitgemaakt van verschil lende groepen voordat ze besloten hun talenten kenbaar te maken on der de naam George Cash. Zanger van de formatie is Johnny Frederiksz, vroeger werkzaam bij Pocomania, o.m. de begelei dingsgroep van soulzanger Davy Jo nes. die nu in Frankrijk triomfen viert. Ronny Meyjes is solo-gitarist en samen met bas-gitarist Roel Smits de enige overgeblevene van de oorspronkelijke George Cash. Hessel de Vries organist komt uit de groep Met en Zonder. Hij compo neert het eigen werk van de vijf, waaronder dc twee nummers van de eerste plaat. Drummer Paul Lagaay komt uit dezelfde groep. De twee Engelse lop-popzangers Tom Jones en Engelbert Humper- dinck hebben de muzikale onderne ming Management Agency and Music opgericht, met een aandelen kapitaal van 25 miljoen gulden. eigen Rolls Royces, samen ongeveer een kwart miljoen gulden waard. Voor hen is dat echter geen be zwaar. want Tom Jones zou meer dan zes miljoen gulden per jaar ver dienen. Engelbert moet genoegen nemen met bijna één miljoen. Tom (links) en Engelbert (rechts) flankeren op de foto hun manager Gordon Mills bij de studio's waar de opnamen worden gemaakt voor de Amerikaanse t.v.-serie „This is Tom Jones". Elk van de drie zit op z'n

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7