ROL „OUDE NOL" VAAG Spoor in moord op melkslijter President gelooft niet meer in beelden' Hans van Z. bekent ook moord op ,Opa Cupido BUIT ROOFMOORD MET TIPGEVER VERDEELD Belangrijk initiatief Schouwman Stichting Negen jongens aangehouden Marrie van der S. heeft zich gemeld Wegstieeuw Aandacht voor 17e-eeuivse muziek In Nederland „maar" 4000 geneesmiddelen W oordenstroom bij bekentenis was niet meer te stuiten Skivreugde Mooi rood is niet lelijk" Vlammend verzet DISCUSSIE POLITIEKE JONGEREN Na slippartij overleden Horecabond wil afschaffing bediening;sgeld NIEUWE lEIDSE COURANT DONDERDAG 13 FEBRUARI 1969 Van onze speciale verslaggever) UTRECHT Op de middagzitting van de tweede procesdag in de zaak-Hans van Z. kwam de moord op de 80-jarige, invalide Utrechtse handelaar in feestartikelen J. J. A. Donse aan de orde. In zijn winkel aan de Laan van Nieuw Guinea was het slachtoffer op 31 mei 1967 met een loden pijp door verdachte neergeslagen. Zijn woning'was daarna overhoop gehaald, terwijl er een bedrag van ongeveer 25.000 gulden werd gestolen. Prof. dr. J. Kloek, die als getuige zal worden gehoord in het proces tegen Hans van Z. naar aanleiding van dieiis verklaringen over zijn helderziendheid. UTRECHT De politie heeft na intensief speurwerk negen Utrechtse jongens tussen 15 en 17 jaar aange houden. die ongeveer zestig diefstal len en inbraken op hun geweten heb ben. De buit loopt in de honderden, maar de schade, die werd aange bracht, in de duizenden guldens. Er werden ruiten van woningen in geslagen, waarna er geld werd mee genomen. Er werd in kelders in de binnenstad drank gestolen. Tal van scholen kregen bezoek; vaak vonden de jongens daar maar weinig van hun gading: ze richtten dan een enorme ravage aan. Jeugdhonken en clubhuizen waren eveneens het doel wit. Enkele jongelui liepen in de val, toen ze in het holst van de nacht met gestolen wijn onder hun jas door de binnenstad liepen en werden onder vraagd door agenten. Anderen wer den betrapt toen ze probeerden in een woning in te breken. GRONINGEN Gisteravond heeft de tweede ontsnapte verpleegde van het dr. S. Mesdagasiel te Groningen zich bij het asiel teruggemeld. Het is de 33-jarige Marrie W. van der S. uit Sprang-Capglle, die veroordeeld was wegens doodslag op twee bejaarde mannen. Dinsdagavond keerde de 28-jarige J. L. T. terug. De derde ontvluchte verpleegde, de 41-jarige G. A. I., die er maandag in Amsterdam vandoor ging, is nog steeds voortvluchtig. Ook deze roofmoord in totaal wordt de 26-jarige Utrechter van de moord op twee vrouwen en twee mannen beticht ontkende Hans van Z. niet. Zijn bekentenis voor de rechtbank stemde in grote lijnen overeen met die tijdens het vooron derzoek. Toen de verdachte er met het spaargeld van de bejaarde heer vandoor ging, was deze nog in leven, hoewel hij een bijna totaal verbrij zeld schedeldak had als gevolg van tenminste negen slagen. Hij overleed anderhalf uur later in het Utrechtse Academisch Ziekenhuis. Verdachte herkende opnieifw de lo den pijp, die de president, mr. D. van Zeben, hem toonde, hoewel hij niet met zekerheid kon zeggen of hij deze of een andere voor de beraamde moord had gebruikt. Hij meende zelfs dat hij aan de Utrechtse Laan van Nieuw-Guinea een zwaarder exemplaat had gehanteerd. Begin van brand Een Utrechtse rechercheur bracht ter zitting naar voren dat er in een van de kamers van het huis van de heer Donse een begin van brand was geweest. Op de tafel in de huiskamer j stond een open geldkistje, dat met i een schroevedraaier geforceerd was. In de onmiddellijke omgeving lagen enkele geldwikkels, waarop aandui dingen stonden over het aantal bank jes van honderd, dat zich in het kistje had bevonden. Ook werden aangetroffen een broodmes met bloedsporen, zomede een asbakje, waarop bloedspatjes werden ontdekt, en waarin twee si garettenpeuken lagen, die, naar later bleek, van verdachte afkomstig wa ren. Een dochter van het slachtoffer had meegedeeld dat in het geldkistje 25.000 gulden gezeten had. Ze had de bankbiljetten zelf geteld en ze zelfs geruime tijd in huis gehad. Z'n klei ne geld bewaarde de heer Donse in blikjes, potjes en plastic zakjes. ..Opa Cupido" Een paar jongetjes, die voor het winkelraam hadden gestaan, en die de oude heer' („Opa Cupido") goed kenden, hadden verklaard dat ze een „vreemde man" in de winkel hadden waargenomen, die hun gebaarde door te lopen. Ze hadden dit gedaan, maar waren later teruggekeerd, omdat ze de situatie bij nader inzien toch wel wat dwaas vonden. Enkele aspecten van deze niet erg ingewikkelde zaak bleven met opzet achterwege. De president bracht slechts naar voren dat verdachte door iemand getipt was. Hij vermeed daarbij zorgvuldig de naam van de 76-jarige „ouwe Nol" te noemen, wie medeplichtigheid aan en uitlokking van moord ten laste wordt gelegd, en die zich de volgende week voor de zelfde rechtbank zal moeten verant woorden, en in wiens zaak Hans van Z. als getuige a charge zal optreden. Voor de moord op de 80-jarlge In valide had Hans v. Z. opnieuw een loden pijp gegoten. Z'n tipgever had hem gezegd dat de „oude baas" er wel warmpjes bij moest zitten, omdat diens huishoudster, die nog maar kort geleden overleden was een groot bedrag aan geld had achtergelaten. Alarmpistool Behalve een loden pijp had Hans van Z., die zich als boekverkoper voordeed, ook een alarmpistool bij zich. President: „Waarom dat alarm pistool?" Verdachte: „Ik geloof niet dat 't een grote rol heeft gespeeld. Mis schien alleen om mezelf wijs te ma ken dat ik hem slechts bedreigen zou. De afspraak was dat hij dood moest". Met z'n scooter was Hans van Z. 's morgens naar de Laan van Nieuw Guinea gegaan. Hij wist het vertrou wen van de bejaarde handelaar te winnen, maar sloeg niet onmiddellijk toe. Dat deed hij pas 's middags, toen hij weer uren bij de heer Donse op bezoek was geweest. Hij bedreigde de verbouwereerde invalide eerst met het alarmpistool en sloeg hem daarna met de in pa pier gewikkelde loden pijp tegen de grond. Toen de winkelier begon te kreunen, maakte verdachte hier een eind aan door een paar „genadeklap pen" uit te delen. Na de winkeldeur op slot te hebben gedaan, haalde hij alle kasten over hoop. De buit uit het geldkistje bracht hij naar z'n tipgever, die hem gezegd zou hebben dat 't om 12.000 gulden ging. Hans van Z. zou hier 4.500 gulden aan bankpapier en 1.000 gulden aan munten van hebben ge kregen. Incident Met een klein incident werd de be handeling van deze derde moordzaak gistermiddag gesloten. De officier wnde weten of verdach te iets wist van het broodmes, dat bij de heer Donse op tafel had gelegen. Toen deze er een beetje omheen draaide en suggereerde dat hij het mes misschien in z'n verbeelding had gezien, bitste mr. Somerwil: „O ja, al weer die beelden" Verdachte werd zichtbaar kwaad, terwijl de president de laatste op merking buiten de orde plaatste (waarom was overigens niemand ge heel duidelijk) Hierdoor ontstond de indruk dat Hans van Z. terrein op de officier had gewonnen. Het wegverkeer blijft nog met sneeuwproblemen kampen. Voor al waar een harde wind over de wegen waait is het een welkome serie vergaarbakken voor stuif sneeuw geworden. Op de foto: het begin van de weg naar Marken, een dijk die midden in de sneeuwstormen" ligt. Voor kleine(re) personenauto's een versie van de ontoegankelijke Sahara, maar dan op z'n sneeuws DEN HAAG Op 8 april 1967 overleed de toonkunstenaar Hans Schouwman, een bijzonder veelzijdig en erudiet musicus zanger, bege leider, repetitor van vrijwel alle Ne derlandse vocalisten, een van de eerste cembalisten, die de unieke vaardigheid van de oude continuo- praktyk volledig beheerste, componist van vocale en instrumentale werken, waaronder veel gebruiksmuziek, een Suite voor Schoolorkest en een Schoolopera. Hans Schouwman, in wiens fijn besnaarde, poëtische persoonlijkheid actie en contemplatie merkwaardig samengingen, maakte deel uit van het Nederlands Kamerorkest, Hortus Musicus, het Haags Barok Trio en de Sonata da Camera. Als collega en inspirator is Hans Schouwman onvergetelijk en nadat men eerst gemeend had zijn naam te moeten verbinden aan een voca- listenprijs, heeft men thans door middel van de Hans Schouwman Stichting de uitgave van oude muziek centraal gesteld. Hans Schouwman, die 45 jaar lang van de ploniersdagen af een intensief medewerker van de radio in Nederland is geweest, had reeds sa men met de toenmalige hoofdconser vator van het Haagse Gemeente museum Dirk J. Balfoort, de violist Willem Noske en de musicoloog Wim H. Thysse de Stichting voor Oude heer Donse een begin van brand was Nederlandse Muziek opgericht, die later is opgenomen in de Vereniging voor Nederlandse Muziekgeschiede nis. De Hans Schouwman Stichting stelt zich voor zo mogelijk jaarlijks één van de vele door Schouwman ont dekte en bewerkte composities in druk te laten verschijnen. Het betreft een serie Italiaanse, Franse en Duitse belcantomuziek uit de 17e en 18e eeuw, waarin o.a. behalve Allessan- dro en Domenico ook de tot nu toe onbekende Francesco, Giuseppe en Pietro Scarlatti aan 't woord komen. Verder komt er een serie oude Ne- derlandse en internationale speelmu- ziek uit de barok, bedoeld om in huismuzikaal verband te kunnen worden gespeeld, terwijl in deze groep ook motetten en cantates voor komen, stammende uit het unieke re pertoire van de niet meer bestaande ensembles Museum-Kamerorkest en Museum-Kamerkoor te Den Haag. Een derde en laatste serie zal wor den uitgegeven' in samenwerking met de Uitgeverij Albersen in Den Haag en waarschijnlijk onder verdere me dewerking van een grote internatio nale uitgeverij in het buitenland. Hier gaat het om instrumentale speelmuziek voor b.v. twee fluiten, twee violen, al dan niet met klave cimbelbegeleiding e.d. Vanuit Nederland komt dus een bijzonder initiatief tot ontsluiting van de door Hans Schouwman ont dekte schatten, die goeddeels alleen nog maar in handschrift bestaan. Er is vooral ook in Japan en Zuid-A- merika een enorme vraag naar barokmuziek en het is van groot be lang, dat nu ook eens de 17e eeuw meer bekendheid krijgf. De periode tussen de late renais sance en de vroege barok was tot nu toe voor de kamermusici over de ge hele wereld een vrijwel gesloten boek. DEN HAAG In Nederland zijn ongeveer 4009 geneesmiddelen In de handel. Daarentegen in de andere EEG-landen 8000 tot 30.000. Aan de hand van deze cijfers concludeerde staatssecretaris Krusinga van Volksgezondheid gisteravond in de Tweede Kamer, dat het aantal over bodige geneesmiddelen, zoals varia ties en imitaties, bij ons tot een mini mum wordt beperkt. In ons land zijn alle noodzakelijke preparaten ver krijgbaar. In de jaren 1963 tot 1968 werd slechts in 14 gevallen beroep aange tekend tegen een beslissing van de commissie geneesmiddelen, waarvan er nog vier werden ingetrokken. In ongeveer 1200 gevallen besloot de fa brikant zelf zijn aanvrage in te trek ken op grond van vragen of beden kingen van het College. In die perio de bedroeg net aantal weigeringen 37. De staatssecretaris beoogt met de gisteren behandelde wijziging van de wet op de Geneesmiddelen voorziening de procedure van beroep te vereenvoudigen. Openbaarmaking verkeersongelukken in de Sowjetunie MOSKOU Het hoofd van de Russische verkeerspolitie wil meer openbaarheid bij de berichtgeving over verkeersongevallen. Sinds jaren worden bijzonderheden over ver keersongevallen in Rusland achterge houden alsof het om staatsgeheimen gaat. Gegevens over verkeersonge lukken en misdaden worden in de Sowjetunie nooit bekend gemaakt, omdat de regering vreest, dat „zij een onjuiste indruk van de gang van ■•aken in het land geven". Het hoofd van de Russische ver keerspolitie is van mening, dat het gebrek aan publiciteit een belang rijke hinderpaal is bij de strijd tegen verkeersonveiligheid. (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT De moord op de Rotterdamse lerares Elly Hagers op de eerste procesdag uitvoe rig behandeld door de Utrechtse Arrondissementsrechtbank kwam gisteren nog even in het nieuws, toen de officier van Justitie een van de verbalisanten vroeg hoe de bekentenissen van Hans van Z. precies in hun werk waren gegaan. Getuige zei dat verdachte plotseling was gaan doorslaan en in z'n woordenstroom niet meer te stuiten was geweest.. Ook had de laatste hem verzocht onmid dellijk proces-verbaal op te ma ken „want anders kan 't wel eens overgaan". Telkens als Hans van Z. wilde bekennen zou hij onder zo'n geestelijke spanning hebben gestaan dat hij „een kwalijke li chaamsgeur" verspreidde. Dat was toen ook het geval geweest. Verdachte, die terugkwam op z'n zogenaamde oaranormale be gaafdheden, repliceerde: „Ik wil de er van af zijn. Men wilde me toch niet geloven". VEEG UIT DE PAN De officier kreeg onmiddellijk daarna een veeg uit de pan, als straf waarschijnlijk voor zijn te rugkomen op deze pijnlijke zaak. „Men moet niet altijd graag willen wat men zich wenst", al dus Hans van Z. „Ik geloof dat u best weet wat ik daarmee be doel." Hij citeerde toen de „letterlijke woorden", die mr. Somerwil te genover de pers zou hebben ge bruikt, namelijk dat hij gehoopt had dat er door verdachte meer moorden zouden zijn bekend, maar dat „deze hoop de bodem was ingeslagen." Nederland is een schaatsland bij uitnemendheid en als er geen natuurlijk ijs is, kan men altijd op de kunstbanen terecht. Maar om te skiën is toch een (duur) wintersportuitstapje nodig en bovendien vormen school en toerk vaak remmende factoren. Toch, als de sneeuw overvloedig valt, is een hoge Hollandse hel ling (in Bloemendaal) ruim schoots voldoende: je bindt je ski's onder en je suist onbekom merd weg Boekje voor PvdA-congres 91 ROTTERDAM Terugtrekking van de vakbeweging uit „pseudo-de- mokratische" organen als de SER en de ondernemingsraden, gekozen besturen voor universiteiten en het handhaven van de evenredige verte genwoordiging. Ziehier de belang rijkste wensen van een groepje soci alisten, neergelegd in het boekje „Mooi rood is niet lelijk", dat eind deze maand zal verschijnen. De groep zegt verwanten van Nieuw Links te zijn en met het boek je de rust op het komende partijcon gres (begin maart) te willen versto ren. Rust houdt vernieuwing tegen, vinden ze. Vandaar naast Nieuw Links, Demokratisch Appèl nu ook Mooi Rood. Overigens niet allemaal onbekende heren in de partij. Zo zette het Tweede-Kamerlid A. Lems zijn handtekening onder het geschrift, evenals het in de Maasstad niet on bekende Rijnmondraadslid Rooze- mond. TOKIO Japan Airlines (JAL) mag volgend jaar als eerste buiten landse 'uchtvaartmaatschappij een eigen Siberische dienst tussen Tokio en Moskou openen. Overeenstemming daarover werd gisteren tussen Japan en Rusland na een week onderhande len bereikt. Momenteel onderhouden de JAL en de Russische maatschap pij Aeroflot een gezamenlijke dienst tussen de twee hoofdsteden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Vier maanden vergeefs speuren naar de moorde naars) van de 78-jarige melkslijter Royé, die vorig jaar in een kamer achter zijn winkel om het leven is gebracht, zijn plotseling gevolgd door aanhouding van een vermoedelijke medeplichtige. Het is een Amster damse prostitué, bekend onder de naam Erica, die wegens diefstal werd aangehouden. Bij huiszoeking vond de politie materiaal, dat op verband met deze moord wees. Onmiddellijk werd de z.g. moord brigade van de hoofdstedelijke poli tie getipt, die reeds maandenlang vruchteloos onderzoek verrichtte, waarbij ongeveer duizend mensen zijn verhoord. Gebleken is, dat de prostitué, in gezelschap van de 31-jarige boord werktuigkundige Rob S., die sinds eind vorig jaar in het Haarlemse Huis van Bewaring is ingesloten wegens andere delicten, op de bewuste mor gen van de 21-ste oktober vorig jaar vermoedelijk „de blonde vrouw en de donkere man" zijn, die door om wonenden in de winkel zijn gesig naleerd ongeveer op het tijdstip dat de moord moet zijn gepleegd. Deze man en vrouw bestelden zes flessen bier, betaalden met groot geld waarmee de melkhandelaar naar zijn kantoortje achter de winkel ging om Ook de Canadese studenten krij gen Franse allures: hier wordt een jongeman weggesleept door de politie, na een bezetting van de computerafdeling van de Sir George Williamuniversiteit te Montreal door ongeveer 90 stu denten. Zij hebben daar voor meer dan een miljoen Canadese dollars schade aangericht. De politie krijgt ongewild hulp van brand in een van de opgerichte barricades, waardoor de „bezet ters" werden uitgerookt. het te wisselen. Toen moet het slacht offer met een zwaar voorwerp dat vele malen op zijn hoofd is neer gekomen, zijn gedood. Het kantoortje was geheel overhoop gehaald, maar een bedrag van bete kenis werd niet gevonden. De man had zijn geld grotendeels op de bank staan. Beide verdachten worden thans duchtig aan de tand gevoeld. Rob S. zou nog geen bekentenis hebben af gelegd, maar er zou voldoende be zwarend materiaal tegen hem voor handen zijn. (Van onze parlementsredactic) DEN HAAG Acht politieke jon gerenorganisaties zullen op 22 maart voor de VPRO-televisie een politieke discussie voeren, waarvoor twee con centraties ziin opgezet Er Is een concentratie gevormd door de iongeren van de KVP en de CHU en een door de jongeren van PvdA, PSP. PPR en D'66. De ARJOS neemt niet aan een van de beide concentraties deel, maar gaat zelfstandig de discussie in, even als de JOVD. Het program van deze jongerenorganisaties zal over enkele dagen oekend worden gemaakt. OOSTVOORNE Gistermiddag omstreeks vijf uur, raakte op de Groene Kruisweg nabij Brielle dour de gladheid een personenauto :n een slip en kwam frontaal in botsing met een van de andere zijde komen de bestelauto. De bestuurder van de personenauto, de heer W. Kievit. 38, uit Sommelsdijk, kwam hierbij om het leven. De beide andere inzitten den van de personenauto en de be stuurder van de bestelauto werden licht gewond. UTRECHT Een winstpunt van het nieuwe systeem van ver plicht 'nc'usief afrekenen noemt de Nederlandse Bond van Ho tel-Café en Restaurant personeel de duidelijkheid, die nu in het afrekenen komt. De mogelijkheid bestaat echter, dat de inkomsten van het personeel erdoor achter uit zullen gaan. Afgezien daarvan vindt de bond het aan te bevelen nu eens serieus te gaan denken ovqr de vraag om voorgoed af te stappen van hpf bedieningf»"eld-systeem. Dit systeem veroorzaakt allerlei mopUHkhe-'en. onder meer omdat allerlei u'tkeringen zijn ge baseerd on ..niet-besta°nde Io nen". „Het huidige systeem da teert uit de tiid van d» trekschuit", aldus de bond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5