Hervormde synode in teken van structuurvernieuwing Geref. synode begint 13 mei Bisschoppenverzet Organiseer hearing de Wereldraad over Samen-thuis-dieH sten in hervormd Rheden Een woord voor vandaag Wintervergadering in het gereformeerd Jeruzalem Uw probleem is het onze. Ook in Z.-Afrika vrij gemaakten in moeiliikheden BEROEPINGSWERK Prof. Delfgaauw over Humanae Vitae (.Kerkelijke werkers" doen hun intrede Bronchiletten Wel preken buiten eucharistie rs NIEUWE VERGA DERWIJZE l ERJOAGIAGSPL 1 A.XEA Eenheid geen doel in zich Baruch vol ijver (Nehemia 3 20). Nehemia 3. Zo op het oog een saai hoofdstuk, een dorre lijst namen van mensen, die aan de herhouw van de muren van Jeruzalem werken. Voor die aandachtig leest, ontrolt zich echter een bont tafereel, Breughel waardig. Hier zien we pries ters aan het werk, ginds de handelaars en het gilde van de goudsmeden. Zelfs meisjes hanteren de troffel. Wie snel klaar is met het hem toegewezen deel springt ergens anders hij. En in die lange opsomming lezen we van één man, dat hij zijn stuk „vol ijver" herstelde, Baruch de zoon van Zabbai. Wie deze Baruch is, weten we niet. Er staat verder niets over hem in de Bijbel. Hij is een van de grote schare anonymi, de kleine werkers in Gods Koninkrijk. Maar hij deed zijn werk. Als de anderen nog schaften, was hij al weer aan de slag. Hij dacht niet: als ik nu Nehemia was, dan zou ik welNeen, hij deed zijn stuk. Vol ijver. Uitslover, zeiden sommigen. Kijk die eens zijn best doen, zei iemand tegen Nehemia. En zo is Baruch cum laude in de Bijbel gekomen. Tot aanmoedi ging van alle kleine werkersdie week in week uit evangeli satieblaadjes verspreiden, postzegels sparen voor de zending, sokken breien voor de bazar. Uw arbeid is niet ijdel in de Here. Wij lezen vandaag Maleachi 1. DONDERDAG 13 FEBRUARI 1969 Britse bisschoppen vragen Rome agenda LONDEN Kardinaal Heenan heeft het secretariaat van de bis schoppensynode in Rome gevraagd, hem de agenda van de bisschop pensynode, die eind dit jaar gehou den wordt, toe te zenden zodra die gereed is. Brieven die nlel rijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding U verzekerd. VrageD die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lljke brieven worden gesteld. Pet brief dient een gulden aan postze gel* te worden Ingesloten. Vraag: Wij menen dat de verhou ding tussen het aantal mannen en vrouwen van 18 tot 20 jaar thans vrij wat normaler is dan in 1930. Hoe was toen de verhouding? Antwoord: Het Centraal bureau voor de statistiek deelde ons mede dat op 31 december 1930 het aantal mannen van 15 tot 19 jaar 374.099 bedroeg, het aantal vrouwen 369.993. Op 31 december 1967 waren de ge tallen voor 18-jarigen resp. 116.347 en 110.682 en voor 19-jarigen 121.392 en 115.361. Uit deze cijfers valt af te leiden dat er in beide jaren 6prake was van een overigens normaal mannenoverschot. Bij geboorte is de verhouding meestal 105 tot 100. Door iets groter sterfte op latere leeftijd komt het getal voor mannen lager te liggen. Vraag: Hoe kan men eigen gebak ken wafels kanppend houden? Ik bak ze met een elektrisch wafelijzer en dan zijn ze heerlijk knappend, doch na heel korte tijd is het knap pende eraf- Antwoord: Een goed echt Oudhollands recept is: 200 gram bloem, 100 gram boekweitmeel, 150 gram roomboter, 7'/t gram gist, 5 eieren, melk naar behoefte beslag moet dun zijn) en wat zout. Zout toevoegen nadat het beslag gerezen is. De wafels moeten dun gebakken zijn. Vraag: Het pensioen dat ik als 55-jarige gehuwde gepensioneerde van het Rijk ontvang, is te hoog om in aanmerking te komen voor vrij willige verzekering bij een algemeen ziekenfonds. Nu ben Ik in loondienst getreden op een salaris beneden de zogenaamde loongrens. Mijn werk gever is dus verplicht tot inhouding van alle premies volgens de sociale wetten, waaronder dus ook de pre mie als verplicht verzekerde bij een algemeen ziekenfonds, waardoor dus ook mijn vrouw als indirekt ver plicht verzekerde wordt aange merkt. Ik vind dit een vreemde situatie, omdat ik zonder inkomsten buiten het pensioen mij niet vrijwillig kan verzekeren. Lopen wij geen gevaar plotseling niet-verzekerd te zijn (on danks premiebetaling)? Is het in dit geval voor werkgever en werknemer mogelijk ontheffing te krijgen van betaling van de verplichte premie? Kan het ook zijn dat alleen de werknemer en niet zijn vrouw ver zekerd is? Antwoord: Voor alle werknemers beneden de loongrens van 13.800 is de ziekenfondsverzekering verplicht met premiebetaling. Daar komt u niet onderuit. Als u een mogelijke ziekte op de normale wijze meldt, ontvangt u de voorzieningen. Dit geldt ook voor uw vrouw. Wij raden u echter aan desge wenst met uw ziekenfonds te bespreken, dat u zich laat bijverze keren voor 2de klasse-zieken- huisverpleging of meer voorzienin gen, zodat u tijdelijk uw particulie re verzekering geheel of gedeeltelijk kan afschaffen. Wellicht is ook uw huisarts bereid u tijdelijk op zijn particulier spreekuur te ontvangen. (Van een onzer verslaggeefsters) DRIEBERGEN Organiseer een praatplaats voor alle ge reformeerde jongeren in je om geving met als doel een hearing over aansluiting bij de Wereldraad, geeft dr. G. N. Lammens als voorzitter de Bond van Gereformeerde Jeugdver enigingen als advies. Hij doet dit in het blad Jong Gereformeerd. „Je geeft de geluiden van voor- en tegenstanders een royale kans de eerste oecumenische daad is naar alle geloofsgenoten luisteren je weegt de argumenten en probeert tot een gezamenlijk of een meerderheids- en minderheidsstandpunt te komen, dat in het plaatselijk kerkblad, desge wenst ook op een muurkrant in een kerkelijk gebouw wordt gepubli ceerd. Recept Vervolgens maak je eventueel met inschakeling van de kerkeraad die in deze drie maanden ook tot een standpunt moet komen aan de sy node bekend, hoe in jullie gemeente over de Wereldraad wordt gedacht", aldus liet recept van dr. Lammens. Op die manier wordt via de kerke lijke weg gehandeld, die niet langer is dan de afstand van de „praat plaats" tot het Algemeen Kerkelijk Bureau in Utrecht Zo wordt gehandeld volgens het besluit van de vorige synode, waarin alle kerkleden inspraak hebben ge kregen. Zoals bekend hebben de laatste en voorlaatste gereformeerde synode uitgesproken dat er geen principiële bezwaren tegen de We reldraad zijn. Visie Omdat er echter in sommige plaatselijke kerken wel bezwaren bestaan besloot de synode vooralsnog geen Mdmaatschap aan te vragen, maar de kerken breedvoerig te infor meren over haar visie. „Het is begrijpelijk dat heel veel jongeren door dit getreuzel ongedul dig en kriebelig worden", schrijft dr. Lammens al vraagt hij toch begrip voor de synode, die in mei weer bij eenkomt. Daarom antwoordt hij op de vraag of het liet beter is „ons oecumenisch heil" buiten de gevestigde kerken te gaan zoeken, dat hij zonder één woord kwaad »e willen spreken van jonge ren die de oecumene en de daarmee verbonden vernieuwing van de kerk trachten voor te leven buiten de offi ciële kerk het toch zou betreuren als allen deze weg kozen Kerken De bedoeling van zulke informele bewegingen is immers de kerken zelf in beweging te krijgen Daarom moe ten er ook binnen de gevestigde instituten dynamische kernen zijn die de beweging op gang brengen. Met zijn advies aan de gerefor meerde jongeren om een hearing te houden en het resultaat aan de syno de door te spelen wil dr. Lammens de jeugd ervan overtuigen, dat er een mogelijkheid is binnen de gevestigde orde iets te bereiken. „Het grote probleem is momenteel niet dat er tegengestelde standpunten zijn, maar dat er zoveel ongeïnteres seerdheid en lamlendigheid heerst Schuld van de kerk, die geen geest drift weet te wekken? Akkoord. Maar de kerk zijn wij", aldus dr. Lam mens. Van onze kerkredactie DEN HAAG De hervormde synode, die volgende week maandag weer vergadert, was bijna dakloos. In Hydepark wordt een semester gehouden van het seminarie, Woudschoten was bezet. M.iar het probleem is opgelost. Het Jeruzalem van de gereformeerde synode heeft zijn deuren geopend. De her vormden gaan vergaderen op de Blije Werelt in Lunteren. Zoals ieder jaar begint de winter vergadering met benoemingen. Voor zitter ds G. de Ru is nog voor één jaar herkiesbaar, en zal naar alle waarschijnlijkheid wel weer herko zen worden. Assessor drs. J. H. van de Bank keert niet in de synode te rug en voor hem moet een opvolger gekozen worden. Op maandag komen nog meer be langrijke benoemingen aan de orde. Nu prof. dr. R. Bijlsma uit De Bilt bedankt heeft voor de benoeming tot rector van de Zendingshogeschool zal een nieuwe benoeming plaats moeten vinden. Bovendien zal zeer waarschijnlijk ook de vervulling van de twee vacatures in het directorium van het hervormd seminarium op Hydepark te Driebergen aan de orde komen. Ambt Op de agenda staan een aantal ac tuele onderderpen. Op dinsdagmid dag en -avond zal gesproken worden óver het ambt. Dit onderwerp kwam al eerder aan de orde door een bij zonder interessant rapport geschre ven door prof. dr. H. Berkhof. Het ontving het Langste applaus op de zomerzitting van vorig jaar, maar Ds. Ian Paisley is nog steeds op vrije voeten. Hij is onlangs ver oordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf, maar dat belet hem niet om een poging te on dernemen om gekozen te worden in het parlement van Ulster. De antipapistische predikant heeft zich kandidaat gesteld in het kiesdistrict van premier O'Neill. Samen met zijn vrouw maakte hij een tocht door het kiesdis trict als begin van zijn verkie zingscampagne. PRETORIA Evenals in de moe derkerk, de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt), in ons land zijn er nu ook in de Vrije Gereformeerde Ker ken in Zuid-Afrika moeilijkheden in de openbaarheid gekomen. De synode, die 18 december in Kaapstad zou worden gehouden, kon niet doorgaan omdat de afgevaardig den het niet eens konden worden over de constituering. Nu heeft de kerkeraad van Kemp- ton Park besloten de gemeente te ontbinden. De leden is geadviseerd, om zich aan te sluiten bij de ge meente Pretoria. De predikant, dr. W. Boessenkool (tot 1960 was hij pre dikant in Capelle aan den IJssel), is het met deze beslissing niet eens en zat met een deel de gemeente Kemp- ton Park voort. KRUISWOORD-PUZZEL Hor.: 2. verstoteling, 7. kan men op zitten, 8. maand v.h. jaar, 9. fijne haren zeef. 10. meisjesnaam, 12. plaats in Gelderl., 13. lus, 15. stuk bouwland, 17. bekoorlijk gelegen, 19. assistant engineer (afk.), 20. afkorting van dona, 21. oude vr. datief van een, 24. broeikas. 26. keurig, 27. dwaas. 29. zijtak Weichsel, 30. rivier in O.-Azië, 32. zijtak Rhóne, 33. stad in W.-Afri- ka. 34. neep. Vert.: 1 Punthoed.. 2. hoofddeksel, 3. alvorens, 4 steeds, 5. Voedsel om te lokken, 6. vervoermiddel. 10. misprijzen, II. doornachtige plant. 13. schoeisel. 14. Nederl. schilder. 16. achting. 18. dorpje onder de Dr. gem. Vries, 22. rangtelwoord, 23. plaats in Drente. 24. glijvoertuig, 25. hebben sommige schepen, 28. jaar (afk. Lat), 30. vaartuig. 31. vlug. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. tolk. 4. dons, 7. do, 8. Aa ron. 10. L.S., 12. rem, 14. por, 15. gal, 16. es, 18. de. 19. malle, 22. genot, 24. Geesteren, 25. baret. 26. Regen, 28. en, 30. ne. 31. ren, 33. kom, 35. nar, 37. de. 38. sabel. 40. as. 41. klap. 42. taal. Vert.: 1. toe, 2. la. 3. kap, 4. dor, 5. on, 6. sla, 7. drom, 9. ros, 11. slot 13. meieren. 15. genegen, 17. Sleen, 18. deren. 20. aga, 21. Est 22. Ger. 23 one, 25. bord, 27. nors, 29. rob, 32. eek, 33. kap, 34. met 36. aal, 38. sa, 39. la. kreeg ook de felste kritiek te verdu ren. Na een vaak verwarde discussie stond de synode, zoals prof. dr. A. J. Bronkhorst het toen formuleerde, voor de keuze alles bij het oude te laten en het rapport terzijde te leg gen. of nieuwe wegen te gaan zoeken, die vanuit het rapport getrokken konden worden. De synode stond voor een dilemma, want er was eigenlijk geen meerder heid voor een van beide keuzemoge lijkheden. De synode wenste niet al les bij het oude te laten en durfde niet goed de weg van prof. Berkhof in te slaan. Structuren Tijdens die discussie werd telkens weer verwezen naar een oud rapport De synodeleden wilden dal naast het rapport van Berkhof leggen. Dat het rapport kennelijk nimmer in voltooi- de vorm bestaan heeft, deerde niet. de drang om het te ontvangen bleef Het gevolg was dat besloten werd dat op een volgende zitting prof Berkhof zou komen met een herschreven rapport, terwijl de syno deleden inzage zouden krijgen in dat oude rapport, dat wel eens ten on rechte het rapport-Van Ruler is ge noemd. Dit debat kon voor de Hervormde Kerk wel eens van fundamentele be tekenis zijn. Er wordt in onze tijd erg veel gesproken over een noodza kelijke vernieuwing van structuren Ook de kerk krijgt te horen dat zij haar structuren moet vernieuwen. Al te vaak klinkt echter wel de kreet, maar wordt er niet bij gezegd welke structuren hoe vernieuwd moeten worden. Uit het rapport van prof. Berkhof kunnen evenwel praktische voorstel- NED. HERV. KERK Beroepen te Waspik (toez.): kand. W. J. C. v. Rennes te Utrecht. Aangenomen naar Amsterdam (pred. v. buitengew. werkzmh. geestel. verz. verpleeghuis Amstel- hof toez.): mej. dr. C. Boer, direc trice v.h. Oolgaardthuis te Arnhem. Bedankt voor Wezep: P. Alblas te Boven-Hardinxveld; voor Jutfaas (toez.): E. F. Verbaas te Fijnaart. Emeritaat verleend a. ds. C. de Bruin te Oosterend (Fr.) en aan dr. H. Schroten te Rotterdam-Zuid (per 1 mei). GEREF. KERKEN Benoemd t. voorganger in Nijens- leek, o.a. in combinatie met de raad v. samenwerkende kerken: de heer A. Medema te Haarlem. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Rotterdam-Hoogvliet/ Spijkenisse: J. Scheltens te Zuidwol- de (Dr.); te Amsterdam-Zuid: H. Mostert te Harderwijk. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Lutten a.d. Dedems- vaart: D. J. Klein Onstenk te Sie- gerswoude-De Wilp. OUD GEREF. GEM. Beroepen te Giessendam: M. A. Mieras te Krimpen a.d, IJssel. (Van onze kerkredactie) BAARN De bisschoppen van de rooms-katholieke kerk moeten zich openlijk tegen de paus verzetten. Doen zij dat niet dan zjjn zy mede verantwoorde- BAARN Aan De Jelburg zijn de eerste cursisten geslaagd voor de op leiding tot „kerkelijk werker" in de Gereformeerde Kerken. Het zijn mejuffrouw E Boekestijn uit Rotterdam, landelijk Instructrice voor het evangelisatie-clubwerk „De Poort", mejuffrouw F Finke uit Go- rinchem, werkzaam bij het bijzonder jeugd- en gezinswerk, de heer C. H. van der Hof uit Niezijl, die in het volwassenwerk een functie krijgt en de heer P J. Visser, die in zen- dingsdienst naar Suriname gaat De opleiding tot kerkelijk werkei duurt twee jaar en wordt voorname lijk gedurende de weekends gegeven Op het ogenblik zijn er nog 15 cursis ten. ljjk voor de catastrofe der bevol kingsexplosie en voor het te gronde gaan van talloze huwe lijken. Dit schrijft de Groninger hoogleraar dr. Bernhard Delf gaauw in zijn nieuwste boek: „Sexualiteit, pauselijk gezag, ge weten", uitgegeven door Wereld venster in Baarn. Zoeken de bisschoppen het compro mis. zo schrijft hij, dan redden zij niet het gezag van de paus. dat toch verloren is, maar verliezen zij daar boven hun eigen gezag. Als ze zich niet verzetten, zullen, meent hij, tal loze gelovigen de kerk verlaten en talloze anderen voortaan aan de uitspraken der kerk met schouderop halen voorbijgaan Ook plegen de bisschoppen dan verraad aan het concilie Delfgaauw iaat zich bijna evei scherp over de paus uit, als hij in dertijd sprak over de president var de Verenigde Staten. Johnson De en cycliek is volgens hem immoreel D< paus redeneert in een cirkel en laa' zich niet door de bijbel leiden maai door de Griekse filosofie Het gevolg is dat de bisschoppen voor het dilem ma staan de paus te dwingen de en cycliek te herroepen of zelf af te treden. De paus is volgens Delfgaauw het slachtoffer van de theologie van de negentiende eeuw Hij ziet eenvoudig het collegialiteitsbeginsel niet. Delf gaauw wil dat de bisschoppen door openlijk verzet hem dat bijbrengen. len gedistilleerd worden. Daarom kan volgende week blijken of de synode inderdaad de weg van structuurver nieuwing op wil. en zo ja, hoe ver zij wil gaan. Revolutie Nog eer de synode gaat spreken over structuurveranderingen in de kerk, zal ze gaan spreken over struc tuurveranderingen in de maatschap pij. Dinsdagmorgen komt een nota „Revolutie en gerechtigheid" aan de orde. Reeds voor de wereldraadas semblee van Uppsala is gehouden is al eens zijdelings over dit onderwerp gesproken, maar nu zal de synode zich er direct over kunnen uitspre ken. Op de laatste dag van de zitting, woensdag, komt een rapport aan de orde, dat er echt op gericht is tot structuurverandering in onze Neder landse maatschappij te komen. Dan komt het rapport van de werk groep Linnemann ter sprake over ontwikkelingshulp. Zoals wij dinsdag al schreven zal ondermeer voorgesteld worden om naast het geld voor zending en we- relddiakonaat in 1969 twee procent van de kerkelüke inkomsten te reser veren voor ontwikkelingshulp. Bo vendien moet er een gesprek begin nen over de vraag, hoeveel de kerk in de toekomst zal moeten besteden. Hoestdrank in tabletvorm. f 1."* ZWARTKRUIS: AMSTERDAM - Bisschip Th. Zwartkruis heeft de Amster damse studentenpastor Jos Vrij burg per koerier laten weten, dat hij bereid is het gesprek met hem voort te zetten. De bisschop ziet daarvoor een concreet punt in de eventuele prediking bui ten de eucharistie. Gelijk bekend hebben de Neder landse bisschoppen dinsdag in een gezamenlijke verklaring gezegd, dat een gehuwde priester niet mag pre ken binnen het kader van een eucha ristieviering. Een aantal rooms-katholieke stu dentenverenigingen hebben in een open brief het scherpe verwijt tot de bisschoppen gericht, dat zij hun ver antwoordelijkheid ten opzichte van een zeer grote groep jongeren on derschatten. „Immers de mening van de studen tenparochies te Utrecht en Amster dam blijkt volkomen te zijn gene geerd, toen deze parochies zich uitspraken voor een handhaven van Jeroen Gooskens en Jos Vrijburg in hun volledig ambt als studenten pastor." Waar de bisschoppen spreken over „argumenten, die op het ogenblik niet overtuigend zijn voor de ontkop peling van ambt en celibaat", eisen de studenten argumenten, die op het ogenblik overtuigend genoeg zijn om deze ontkoppeline uit te stellen. „Wanneer dan blijkt, dat deze ar gumenten voor uitstel van de ontkop peling voor zeer velen bij voorbeeld in bovengenoemde studentenparo chies »een enkele overtuigingskracht hezitten. dan menen wij dat u in deze parochies per 1 maart Jeroen Gooskens en Jos Vrijburg moet toestaan bun ambt volledig uit te oe fenen." De Volkskrant van vanmorgen vraagt de bisschoppen, hun brief aan de paus te cubliceren Daardoor zou de overtuigingskracht het pleidooi voor nieuwe bezinning op het celi baat. dat de bisschoppen op wereld niveau zeggen te voeren, aan kracht winnen. (Van onze kerkredactie) UTRECHT Op dinsdag 13 mei zal in Sneek de generale synode 1969/1970 van dc Gere formeerde Kerken worden ge opend. Hieraan gaat op de avond van 12 mei een gebedsdienst vooraf. Voorganger in deze dienst is dr. P. G. Kunst, praeses van de vorige synode. Nadat de agendastuKken in com missievergaderingen zijn besproken, beginnen dar op maandag 25 au gustus in De Blue Werelt te Lunte ren de eigenliike werkzittingen var de synode. Zoals bekend is hei de bpdneling. dat de synode volgens een nieuw schema gaat vergaderen De aeenda zal svstemat'sch meedeeld worden in groepen van ne' elkaar samenhan gende onderwerpen ovet zeven ver- saderweVen. Tot maart 1970 zal de synode dan elke maand een week bijeenkomen Op deze w;ize wordt het mogelijk, dat meer mensen aan het svnode- werk deelnemen. Men denkt daarbij onder andere aar jongere ouderlin gen. Maatstaven In aansluiting >d dit plan 's ook de classis Utrecht met een nieuw intiai tief gekomen dat kaï eiden tot een zo goed moe^'ijke representatie van de kerken ir de synode Deze classis wil bij de Kei ze van de svnodelpder een aantal maatstaven hanteren. Men wil letten op snecialp deskun digheid od een bepaald gebied (bii voorbeeld evangelisatie gemeen te-opbouw acmimene jeugdwerk), op een juiste '«vftedssnrpiding van de synodeleden, op een iuiste verhou ding tussen sta- en o'attcland en op vol dóen de doorstroming. Het zou niet mogen voorkomen, dat Iemand meer dan tweemaal achte elkaar gekozen wordt als synodelid De classis Utrecht heeft zelf deze maatstaven a: gehanteerd voor haar afvaardiging naa- de particuliere sy node van de urovincie Utrecht. Men (Van onze kerkredactie) RHEDEN - In de hervormde gemeente van Rheden worden sinds oktober ..samen- thuisdiensten" gehou den. „Woord en Dienst" het veertiendaagse orgaan voor het hervormde ker kewerk, vertelt hierover: De zondagavonddiensten (van 5 uur) waren in ver val geraakt, zodat men naar nieuwe vormen is gaan zoeken Tot veler verrassing is men hierin geslaagd Deze dienst heefl te vens het karakter van een gezellige gem pen te- avnnd. ir hui=p'Ukp =fper en duurt maytrnaa1 drip kwartier De tien-*"'-!!! ten-toespraak wordt ook door gemeenteleden ge houden, na aanmelding van tevoren. Sommigen komen na hun zondagse uitgang in de kerk. ouders nemen kinderen mee. na afloop wordt er koffie gedron ken Er wordt nu gedarht aan dialoog- of antwnord- 'Mensten waarbij nre- dikant fds. G. A. Waar-j dpnburgl zich voorstelt vragen aan gemeentele-j den te «tp"on Pn deze ge legenheid te geven tot antwoorden wil bereiken dat deze particuliere synode dezelfde criteria zal toepassen bij de keuze /an haai vijf afgevaar digden ter gencale synode Belangrijke punten op de agenda van de komende generale synode zijn het vraagstuk van oorlop en vrede, de kerkelijke oroblematiek in de gro te steden en 'n samenhang hiermee de vraag, of andere organisatorische structuren vooi de kerk gewenst zijn. Hierover worden uitvoerige studie- rannorten verwacht. Verder Komen enige onderwerpen opnieuw ter iprake, zoals de eventu ele aansluiting bij de Wereldraad van Kerken, de organisatie van het vor- minCTswerk er- de irtercommunie. Er moeten k2rkordelijke bepalin gen worden vj stuesteld voor vrouwe lijke nred'kar'en Ook zal het concept worden besproken van de nieuwe interkerke lijke liedbundf.) voor protestants Ne derland. UTRECHT Als theologen werke lijk met sociologen willen spreken over de eenheid van de kerk zullen ze moeten 'eren algemeen bevattelijk Nederlands te spreken. Bovendien zullen ze moeten kunnen uitleggen welke criteria ze toepassen, als het gaat om zakep al> eenheid, verschei denheid en verdeeldheid. Deze ge dachte wordt door Q. J. Munters ver dedigt in de nieuwste uitgave in de serie ..Terzake' van Ambo In Utrecht en Bosch en Keuning in Baarn. Het deel (142 pagina'sl is geheel gewijd aan de oecumene Dit boek laat duidelijk zien, dat de tijd voorbij is. dat met heilig ontzag over oecumene gesproken wordt, alsof daarop geen kritiek mogelijk is. De socioloog van de Vrije Universi teit. J Weima waarschuwt zelfs, dat de kerken n'et moeten streven naar eenheid om wi'le van de eenheid. Dat is het zelfde als bij een ziekte alleen de symptomen bestrijden maar de oorzaak laten zitten Naar zijn gevoel moeten de kerken weer komen tot een verkondiging, „die er op gericht is de mensen te dwin gen tot het doen van een persoonlijke keus voor die waarden die in de christelijke 'leiisboodschap centraal worden gesteld." De rooms-katholiek L. Laevendeeker komt tot de con clusie dat met theologische beschou wingen de toenadering niet komt. Het' boek zet dikke vraagtekens achter het begrip .oecumene." „Dat zal velen enigszins zuur aandoen", wordt erbij gezegd. In ieder geval is het wel typeTend voer het nieuwe Radium waarin de oecumene geko men is Oecumene, uitgegeven ih de serie Terzake" gesprekken met sociolo- ren en theolneco ovei kerkvernieu wing. door Ambo ii Utrecht en Bosch en Kenning in Baarn voor da prijs van 8,90.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2