NAVORAAD STEUNT BONN Gladheid weg eist op de doden Commentaren Chauffeur hing in cabine boven ijskoud water Wat is margarine? Eerste transplantatie strottehoofd Aktie-Biafra valt tegen decoratie cc onderxettegel voor a als a een nieuwe abonnee opgeeft! Het Kwartet (RITA) Engelse tanks naar Israël? BINNENHUIS '69 Leven werd 3,5 pet. duurder in januari Mao-communisten winnen in India theespritsjes JAMIN Omzet Horeca sterk gedaald Nieuwe Leidse Courant Donderdag 13 februari 1969 49ste jaargang Directeur: F. Dicmer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemo CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING vooraanstaande prot. christelijke dagbladen mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 1 8.00—19.00 uur SPRÉIfK Ik kan beloven openhartig te zijn, maar ik kan niet beloven onpartijdig te zijn. GOETHE mcMÉöpim - Matige vorst DE BILT Een depressie, die gisteren over ons land trok is inmiddels boven Duitsland aan gekomen, en veroorzaakt daar op grote schaal sneeuwval. Langs de noordflank van dit lagedruk gebied wordt met noordoostelijke winden koude lucht uit Dene marken en Noord-Duitsland naar ons land getransporteerd. In deze lucht kwamen de af gelopen nacht flinke opklarin gen voor. Plaatselijk heeft het bij ons dan ook tien graden ge vroren. Het komende etmaal houdt de aanvoer van koude lucht uit het oosten aan, waarbij de komende nacht op matige tot strenge vorst gerekend moet worden en overdag overwegend lichte vorst. De kans op een sneeuwbui is niet groot. DE BILT Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en oost. In de nacht en ochtend matige tot strenge vorst en., hier en daar mist. Morgenmid dag lichte vorst tot tempera turen om het vriespunt. Vooruitzichten voor zaterdng: Aantal uren zon: minder dan>;; Min. temp.: meer dan 2 graden onder normaal; Max. temp.: meer dan 5 graden onder normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. 14 februari: zon op 07.58. onder 17.52; maan op 07.24, onder 14.33: 16 febr. nieuwe maan. PRODUKTSCHAP: DEN HAAG In het ontwerpver ordening van de Europese commissie over het vervaardigen en in de han del brengen van margarine moet een strengere bepaling komen over het aanduiden en het reclame maken voor margarine. Het produktschap voor zuivel zou graag willen dat de Europese commissie de bepaling van het produktschap overneemt. DE OOSTZONE HEEFT TEVER- GEEFS EEN (ZWAK) BEROEP GEDAAN OP AMERIKA OM DE WESTDUITSE VERKIEZINGEN UIT BERLIJN TE WEREN. Verkieainyen yuan door Ai drie keer in Herlijn Aiet au'ichten voor druk BERLIJN De permanente Navo-raad heeft gisteren in zijn wekelijkse vergadering het besluit van de West duit se regering de verkiezingen van de bondspresident in West-Berlijn te hou den, gesteund. Men was het erover eens, dat met deze handelwijze slechts een gevestigde traditie wordt gevolgd. Tot drie keer toe zijn in Wst-Berlijn dergelijke verkiezingen gehouden. De Navo-raad kwam tot de con clusie, dat een toegeven aan de Oost- duitse en de Sowjet-druk onjuist zou zijn. „Gezien de traditie zijn het juist de Sowjetunie en Oost-Duitsland, die met hun reacties spanningen veroor zaken." Inmiddels heeft Oost-Duitsland of ficieel een beroep gedaan op de Vere nigde Staten, Engeland en Frankrijk om West-Duitsland ervan te. weer houden zijn presidentsverkiezingen in West-Berlijn te houden. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gezegd, dat het beroep van Oost-Duitsland op Amerika weinig zal uithalen. „Wij nemen geen nota's aan van rbgeringen, die wij niet er kennen.-' Premier Wilson van Engeland, die een bezoek brengt aan West-Duitsland, is met bondskanse lier Kiesinger tot de conclusie geko- TEL AVIV/LONDEN Het is Waarschijnlijk dat Engeland de wapenleveranties aan Israël zal hervatten. Het zou met name om Centuriontanks gaan. Het Britse ministerie van defensie heeft een dergelijk bericht in een Arabische krant willen bevesti gen noch ontkennen. De Israëlische minister van defensie bracht vorige week een bezoek aan Londen. Tij dens dat bezoek zou in principe over eenstemming zijn bereikt. Volgens een rapport van secreta ris-generaal Oe Thant wordt er aan het Suezkanaal al twee dagen lang geschoten tussen Egyptenaren en Israëliërs. VN-generaal Odd Bull heeft de Veiligheidsraad gerappor teerd, dat de Egyptenaren „schieten op alles wat beweegt". Volgens Israël heeft de Egyptische regering de leiding over de in de Sinaï opererende Arabische saboteurs. De Britse regering is teleurgesteld over de Franse weigering de kwestie Nabije Oosten in de West-Europese Unie door permanente vertegen woordigers te laten bespreken. Syrië heeft tenslotte toegegeven, dat Israëlische vliegtuigen een MIG hebben neergeschoten. Reeds eerder had Tel Aviv bekendgemaakt, dat het Syrische toestel het Israëlische luchtruim had geschonden. ROTTERDAM Als gevolg van gladheid hebben zich giste ren op de wegen vele slippartij en en botsingen voorgedaan waarbij doden vielen te betreu ren. Bij Hoofddorp slipte een trekker met oplegger bestuurd door de 53- jarige Dordtenaar I. P. en botste fron taal op een uit tegengestelde richting naderende personenauto. De bestuur der van de personenauto, J. G. Schoo- nen (40) uit Hoogeveen, overleed tij dens het vervoer naar een ziekenhuis in Haarlem. In Hengelo botste een auto na een slip tegen een betonnen paal. Eén van de inzittenden, de 19-jarige serveer ster E. J. Pont uit Aadorp kwam om het leven. De bestuurder liep een her senschudding, inwendige kneuzing en een shock op. Bij Monster slipte een personen auto en schoot het rijwielpad op. De wagen greep daar de 13-jarige fietser Erik Uithof uit Den Haag. De jongen overleed later in het Westeinde-zie kenhuis in Den Haag. In Klazinaveen raakte de 38-jarige fabrieksarbeider G. J. Kroese uit Oranjedorp met zijn fiets in een slip, waarna hij door een hem van achteren naderende autobus werd geschept. Hij overleed aan de verwondingen. Files Op de autosnelweg Amsterdam-Den Bosch stremde een truck met opleg- men, dat het „onder druk van de teugelloze en massale propaganda uit het oosten" onmogelijk is terug te komen van het besluit om in West-Berlijn het nieuwe staatshoofd van West-Duitsland te kiezen. „Blij zijn" Naar van Britse zijde verluidt heeft premier Wilson er sterk bij Kiesinger op aangedrongen, dat de I Bondsrepubliek het verdrag tegen een verdere verspreiding van kernwape- nen ondertekent. Het belangrijkste agendapunt be- treft het streven om Engeland, on- j danks de Franse tegenwerking, nau- j wer te betrekken bij de Europese ge- j meenschappelijke markt. Wat dit be- treft heeft Kiesinger volgens welin gelichte kringen Wilson de verzeke ring gegeven, dat de bondsregering alles in het werk stelt om Engeland binnen de EEG te brengen. Toen Wilson bij het raadhuis van Bonn arriveerde werd hij „begroet" met kreten als „Wilson moordenaar". Plastic zakken met dierenbloed wer den naar hem gegooid. Wilson zei geruststellend, dat hij gewend was aan dit soort demonstraties en „dat we blij moeten zijn, dat de jeugd en anderen zich .vrij kunnen uiten in de vorm van vreedzame demonstraties." ger. die geschaard was, lange tijd het verkeer. Er ontstond een file van on geveer 7 km. Op dezelfde weg, maar dan op de andere rijbaan, overkwam eveneens een truck met oplegger het zelfde. Ten zuiden van de brug over het Merwedekanaal kwam een vrachtwa gen na een slippartij in de midden berm terecht; even verder sloeg een militaire wagen over de kop. In de files hebben zich voorts enkele kop- staart hotsingen voorgedaan. Onge veer 20 auto's werden beschadigd. Ernstige persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Ook de Spoorwegen ondervonden veel last van de slechte weersomstan digheden. Vastzittende wissels ten ge volge van stuifsneeuw vooral in de omgeving van Amsterdam veroor zaakte vertragingen op de lijn Am- sterdam-Haarlem-Leiden-Den Haag- Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op 25 meter hoven het ijskoude water van de Nieuwe Maas onder de Van Brie- nenoordbrug heeft gistermiddag de 22-jarige chauffeur Jan Draaij- er uit De Punt (Drente, by het vliegveld Eelde) de dood enige tijd onder ogen gezien. Met veel geluk en een grot dosis koelbloe digheid wist hij het er echter le vend af te brengen. Om ongeveer vijf uur kwam Draaijer met zijn truck met (lan ge) oplegger van de noordelijke oever de door sneeuwval en vorst glad geworden Van Brienenoord- brug op rijden. Eenmaal op de brug begon de combinatie waarmee hij regelmatig suiker vervoert tussen Groningen en Dinteloord te glijden. De auto raakte de betonnen middenberm, schoot daar overheen (er waren op dat mo ment juist geen tegenliggers), ramde de vangrail en de brugleu ning. De oplegger kantelde en bleef tegen het restant van de brugleuning hangen. De cabine hing vertikaal boven hel water. Draaijer bleef bij zijn positie ven en het lukte hem de deur van zijn cabine te openen. Hij kroop eruit en trok zich via de luchtslang van het remsysteem op de oplegger. PARIJS De Franse filmacteur Alain Delon is volgens de Parijse ad vocaat Roland Dumas rechtstreeks betrokken geweest bij de moord op zijn lijfwacht Stefan Markovic. Dat zou althans blijken uit een éénender tig pagina's tellend rapport dat giste ren aan de justitie is overhandigd. Dumas behartigt de belangen van Alexander Markovic. broer van het slachtoffer. 3e intern, beurs voor woninginrichting I 7 t/m 16 februari - ahoy' rotterdam. „droomkamers 2000" ontworpen door verner panton (denemarken) compleet ingerichte drive-in euro-woning vele noviteiten voor de inrichting van woning I in binnen- en buitenland. ruim 12000 mJ woon-ideeën. Chauffeur Jacob Drayer die na het ongeluk zijn bijzon dere ervaring vertelt. Inmiddels waren voorbijkomen de automobilisten gestopt om hem te helpen. Enkele menser. van een busje waarmee ze van hun werk op weg naar huis wa ren. gooiden hem een touw toe. Ze raadden de chauffeur aan dat om zijn lichaam te binden voor het geval hij mocht vallen. Draaij er deed het en even later stond hij op de brug. Zijn reaktie op het ongeluk; „Ik had hier niet gestaan als de verbinding tussen de truck en de oplegger was gebroken. Gelukkig bleef alles heel. Wat ik voelde? Ik werd ijskoud toen ik dat wa ter op me zag afkomen." In de loop van de avond is de zwaar beschadigde truck wegge sleept. De brandweer moest een deel van de brugleuning wegbran den. Het verkeer van noord naar zuid is door het ongeluk drie uur lang gestremd geweest. De vrachtwagen waarvan de trekker angstig boven het water hangt. GENT De eerste strottehoofd- transplantatie ter wereld is maandag uitgevoerd in de Gentse universi teitskliniek. De ontvanger, de 62-jari- ge politieman Jean Borremans uit Gamaarden, verkeert in goede toestand. De transplantatie, die ook de stem banden behelsde, werd verricht door prof. dr. P. Kluyskens. bijgestaan door een team van vijf chirurgen. HILVERSUM Het Ingenieurs bureau Wolter en Dros NV te Amersfoort zal de utiliteitssector overnemen van de afdeling centrale verwarming van de NV Koninklijke Haardenfabriek E. M. Jaarsma. Zoals bekend is aan E. M. Jaarsma voorlo pige surséance van betaling verleend. Het bedrijf had eind van het jaar schulden tot elf miljoen. (Van onze parlementsrcdactie) De kosten van levensonderhoud zyn in januari met ongeveer 314 procent gestegen. Volgende week zal minister De Block in een brief aan de Tweede Kamer een analyse geven van de oorzaak van deze styging. Dit zei de minister in de Kamer nadat hij zich niet bereid had getoond de prijsbeschikking voor de Horeca-sector in te trekken. De heer N. Verlaan (boerenpartij- groep Koekoek) had hem hierover ge ïnterpelleerd. Minister De Block ver telde dat er zeer veel klachten uit de Horeca-sector binnengekomen waren, vooral over borrels, frisdranken, maal tijden en hotelprijzen. Deze prijzen waren in de meeste gevallen een tot twee gulden te hoog, in een geval zelfs achttien gulden. Van de 59 overtredingen bij een steekproef van 120 waren er 12 be ll reid te corrigeren, 47 niet. Deze 47 hfL^fJen 12 procent op de prijs ge daan zonder aftrek van oude omzet belasting, met nogeens een afronding naar boven. „De goeden moeten met de kwaden lijden", vond minister De Block. Hij wees een aantijging van de heer Verlaan dat hij de „populaire jongen" had willen uithangen van de hand. De heer Verlaan had zijn eigen prijslijst meegenomen om zijn be toog te ondersteunen. De lijst wekte onmiddellijk de nieuwsgierigheid van enkele Kamerleden, die zich voor de katheder verdrongen om enig inzicht te krijgen in de prijzen van de heer Verlaan en zijn moeilijkheden bij het doorberekenen van de BTW. De heer Verlaan zei wel dat hij eigenlijk in overtreding was, want de prijslijst hoorde in zijn hotel te hangen. De heer Verlaan diende een motie in om de orijsbeschikking op te schorten. De motie werd niet vol doende ondersteund; de BP bestaat nog maar uit drie leden. NEW DEHLI Het door Pe- king-gezinde communisten geleide Verenigd Front heeft bij de zondag in de Indiase staat West-Bengalen gehouden verkiezingen de absolute meerderheid behaald. De Congrespar tij van premier Ghandi leed een ernstige nederlaag. Geen schriel beleid A/IINISTER ROOLVINK heeft geen behoefte aan een loonexplosie, zoals we een aantal Jaren geleden ge kend hebben. Dit is begrUpelyk, want alle explosies plegen met veel geweld gepaard te gaan, waarby altijd brokken worden gemaakt. De bewindsman van sociale zaken schrikt er daarom niet voor terug, op dit moment loonsverhogingen te la ten passeren die aan de forse kant zyn, omdat het hem wel duidelijk Is dat de situatie van dit moment dit noodzakelyk maakt. Zou thans een schriel beleid gevoerd worden, dan zou dit toch op een la ter tijdstip gepaard gaand met gro tere sociaal-economische nadelen gecorrigeerd moeten worden. Zo hebben de contracten voor de me taalindustrie en de havens geen be zwaren ontmoet bij de heer Roolvink. De verbeterde conjunctuur, de sterk gedaalde werkloosheid en niet In de laatste plaats de fors gestegen prij zen billyken thans een loonsverho ging, die uitgaat boven het niveau dat in het Centraal Economisch Plan in september j.l. voor 1969 werd aan bevolen. Niet onbeperkt ITER AARD betekent het loonbe- leid van de regering niet, dat de minister van sociale zaken met de ogen dicht contracten gaat goedkeu ren. De lonen zyit niet de belangrijkste oorzaak geweest van de noodzake lijke bestedingsbeperking en de werk loosheid in de afgelopen jaren. Veel meer hebben de investeringen hiertoe bijgedragen. Een onbeperkt uitlopen van de lonen kan echter ook gevaren oproepen. Be grijpelijk is het daarom, dat de loon ontwikkeling in 1969 in de buurt bljjft van de 6'/i pet. en de werkweek niet verder teruggebracht wordt dan tot 433/« uur per week. De bedrijfstakken die in de arbeids voorwaarden méér verbeteringen wil len aanbrengen vinden hiertoe ruim schoots de kans in het spaarloon. Het is immers wel duidelijk, dat de regering het bevorderen van het spa ren uiterst belangrijk vindt, en daar om niet gauw het mes in een contract zal zetten omdat het spaarloon de maat doet overlopen. ISO gram. van 85 voor 75 niet te geloven voor die prijs! BLOEMENDAAL Naar het zich laat aanzien zal de opbrengst ten bate van slachtoffers van het conflict Nigeria-Biafra achterblijven bij de ver wachtingen van de organisatoren, die gehoopt hebben op vijf miljoen. Tot en met gisteren kwam op giro 400 1,2 miljoen binnen. Op grond van de ervaring kan als zeker worden aangenomen, dat 1,5 miljoen bereikt zal worden. Maandag was er een kleine ton binnen, dinsdag kwam daar vijf ton bij en woensdag 6 ton. Het blijkt, dat zij die gireren in veel gevallen geen bon hebben ingevuld en dat de bedragen, die aan huis konden worden afgehaald geen grote post vormen. Het comité, dat deze tweede actie op touw heeft gezet hoopt dat velen, vooral bij deze stand van zaken, giro 400 nog zullen gedenken. De nood in Biafra blijft zeer groot. DEN IIAAG De omzetten van de horecabedrijven zijn in januari sterk gedaald. Het is niet onmogelijk dat deze achteruitgang 25 tot 30 procent bedraagt. Volgens de secretaris van Horecaf, drs. Conings, is dit een gevolg van de prijsstijgingen in deze sector. Het pu bliek is kennelijk zeer prijsbewust geweest. De prijzen in het horecabe drijf lijken een peil te hebben be reikt, dat velen, althans op het ogen blik. niet meer bereid zijn te betalen, meent hij. Men heeft goede hoop dat de ach teruitgang van tijdelijke aard zal zijn. Ook in Duitsland was dat het geval na de invoering van de BTW. Later werd de ontwikkeling steeds gunstiger. Vorig jaar steeg de geld- omzet in Nederland nog ruim vijf procent. Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktiviteit ont vang ik een onder.: zettegel. De nieu we abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. plaats: betaalt: per kwartaal O per maand in gratis. J plaats: Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1