RAI Van der Lu op Hitiers schaakbord Felle aanvallen op Sowjetunie Veringa opende nieuw gebouw van de VU Geen gouden jaren voor groenteteelt In 1968 had ons land 2,5 milj. kampeerders PERSONENAUTO'S 9 GEEX H Wni VX.I H IiV EEX KOMPLOT Studentenraad niet tevreden VOORZITTER PRODUKTSCHAP: Pierre Janssen naar Arnhem Neger in Nixon's regering Kritiek studenten op opleiding MO-Nederlands SVB: commissie moet verdwijnen Na jaar weer zelfverbranding in Z.-Vietnam 13 DONDERDAG 13 FEBRUARI 1969 (Van onze speciale verslaggever) WAREN zij dan niet wakker te schudden? Kon niet iemand een voorbeeld geven, een teken, dat wellicht die nood lottige politieke verstarring zou doorbreken? Wat voor teken? Brand! Een grote, in heel Ber lijn zichtbare vuurgloed. Op zaterdag 25 februari 1933 stond het besluit van Marinus van der Lubbe vast. Hij zou dat teken geven. Die ochtend kocht de werkloze Nederlandse metselaar, de commu nistische Europazwerver met zijn revolutionaire en anti-syndica listische ideeën, een hoeveelheid lu cifers en een stel goed brandende vuurmakers. Diezelfde avond trachtte hij het stempellokaal in de Berlijnse bui tenwijk Neukölln in brand te ste ken. Bijna een uur later wist hij een binnenbrandje te stichten in het souterrain van het Berlijnse raad huis. Drie kwartier later stichtte hij een derde brand, namelijk op het dak van het oude koninklijk paleis. Alle drie de branden waren snel geblust. De Berlijnse politie ver moedde brandstichting, maar van de dader ontbrak elk spoor. Twee dagen later kocht Van der Lubbe nieuwe vuurmakers. Die middag nam hij het gebouw van de Rijksdag in ogenschouw. Dat moest dan maar in vlammen opgaan! Die avond Die avond klom hij om half tier) tegen de gevel op. Hij belandde op een balkon voor het restaurant. Het glas van een van de deuren trapte hij in. Met zijn vuurmakers wist hij enkele kleine branden te stichten in de zaal van het restaurant. Overjas, jasje, vest en pullover, later ook z'n hemd, deed hij uit: die stak hij successievelijk aan om op meer plaatsen brand te stichten. In een kantine in het souterrain (in looppas rende hij het donkere ge bouw door) vond hij een handdoek, in een toilet een stapeltje zakdoe ken. Hij gebruikte ze één voor één als fakkel om beter te kunnen zien. Tenslotte kwam hij in de grote zittingszaal terug. Hij stak er eerst de portieres bij de toegangsdeuren aan, vervolgens het grote gordijn achter de zetel van de voorzitter. Voort rende hij, elders nog kleine branden stichtend. Een kwartier was hij bezig geweest, toen hij, half ontbloot en badend in het zweet, de politie en de huisbewaarder In de armen liep. „Waarom heb je dat gedaan?" „Uit protest!" Bij het blussen van de branden werd onvoldoende gelet op het vuur in de zittingszaal. Het glazen dak tussen de zaal en de vijfenzeventig meter hoge koepel sprong van de hitte. Een geweldige zuiging ontstond. Als door een reusachtige schoorsteen joegen de vlammen om hoog. De hele zaal brandde spoedig als een lier. Van der Lubbe had zijn pas bij zich, toen hij werd gearresteerd. Waar kwam hij vandaan? Leiden! De politie werd er nog in de nacht van Berlijn uit opgebeld en de Leidse commissaris gaf inlichtingen. Marinus van der Lubbe? Ja die In Voorspel (uitgave: Staats drukkerij; populaire editie, 664 blz., 17,50), het deze week verschenen eerste deel van de geschiedenis van het Konink rijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog, gaat dr. L. de Jong uitvoerig in op de beruchte Rijksdagbrand van 27 februari 1933. De auteur onderschrijft de mening van Fritz Tobias, die na een gedegen onderzoek tot de conclusie kwam dat de brandstichter, de 24-jarige Nederlandse communist Mari nus van der Lubbe, geen handlanger was en geheel zelfstandig optrad. Het zogenaamde Bruinbock, dat de terechtgestelde Leide- naar als het werktuig van een nazi-komplot afschilderde, werd van a tot z gefantaseerd. Van der Lubbe onderhield geen homo-sexuele betrekkin gen met nationaal-socialistische leiders, was niet materieel af hankelijk van hen, en was ook niet een door roemzucht en ijdelheid gedreven provoca teur. was hem wel bekend: dat was een gevaarlijke communist. „Opstand!" Goering, o.m. Rijksdagpresident, was als een van de eersten in het brandende gebouw verschenen. Hier was sprake van een komplot „Dat is het begin van een communistische opstand! Nu gaan ze erop losslaan! Er mag geen minuut verzuimd wor den!" Van het balkon achterin de zit tingszaal staarde Hitler in de vlam menzee. „Elke communistische func tionaris wordt doodgeschoten, waar hij maar aangetroffen wordt", brul de hij plotseling. „De commu- De Rijksdag brandt. nistische parlementsleden moeten vannacht nog worden opgehangen!" In totaal vonden enkele duizenden arrestaties plaats. De officiële Preussische Pressedienst gaf een communiqué uit, waarin stond dat de Rijksdagbrand „de schandelijkste daad van terreur" was, die „tot nu toe door het bolsjewisme in Duitsland bedreven was". Het was het signaal voor een bloedige opstand en een burgeroorlog. De brandstichter had toegegeven in verbinding te hebben gestaan met links georiënteerde, Duitse groepe ringen. Alleen Van der Lubbe had niets toegege ven. Hij hield vol ook later, toen hij maanden geboeid in de ke-rker lag dat hij op eigen houtje had geopereerd en met niemand in ver binding had gestaan. Maar Hitier buitte het incident, dat hem in de schoot geworpen werd, van voren naar achteren uit. De nazi-propagandamolens draaiden weldra op volle toeren. Al op 5 maart bleek dat de kiezers bij mil joenen naar de NSDAP waren ge dreven. Bijna zes miljoen stemmen kregen de nazi's erbij: hun percen tage klom van 33 naar 44. Een meerderheid in de Rijksdag, de burgerlijke vrijheden opgeheven, KPD (communisten) en SPD (socia listen) bekneveld niemand had, zij 't onwillens en onwetend, meer bijgedragen tot Hitiers triomfen dan de Nederlandse communist Marinus van der Lubbe. Het proces werd voorbereid. De nazi's wilden dé wereld bewijzen dat er sprake was van een duivels komplot, dat net op tijd kon worden opgerold. De procesvoering was nauwelijks overtuigend. De vier zo genaamde medeplichtigen van de Leidenaar: drie Bulgaarse commu nisten, onder wie de fel van zich afbijtende Dimitrov, en de fractie leider van de communisten in de Rijksdag, Torgler, moesten tenslotte Van der Lubbe tijdens het proces in de zittingszaal. wegens gebrek aan bewijs worden vrijgesproken. Gebroken En Van der Lubbe? Wezenloos, gebroken, als verdoofd, zat hij er van de eerste dag af bij, het hoofd diep op de borst gezonken, nauwe lijks antwoordend op de meest sim pele vragen. Zou deze zielige stakker inderdaad als enige die grote brand hebben voorbereid en gesticht? Zijn uiter lijk, zijn optreden, leken het al te weerleggen: instrument kon hij zijn geweest, meer niet. En als de com munisten dan niet zijn opdrachtge vers waren geweest, zoals de officier van justitie tevergeefs trachtte te bewijzen, dan zouden de nazi's zelf er wel achter hebben gestaan. Dien de men hem geen verdovende mid delen toe om de ware toedracht ge heim te houden? In werkelijkheid was Van der Lubbe's wezenloosheid van geheel andere oorsprong. Hij had de moed verloren, omdat niemand hem wilde geloven, omdat iedereen, ook de rechter van instructie, die hij tot in den treure de ware toedracht had verteld, hem een komplot wilde aanpraten. Ook besefte hij dat hij de nazi's die zyn politieke vyanden waren; door de brandstichting een immense politieke dienst bewezen had. Bovendien wist hij dat z'n le ven verloren was. Doodstraf Tegen een mogelijk doodvonnis voor Van der Lubbe had de Neder landse regering al voor de aanvang van het proces bezwaar gemaakt. Wat de Leidenaar had gedaan viel op het moment van de daad niet onder de doodstraf, maar een speci ale wet had op 29 maart terugwer kende kracht verleehd aan een de creet van von Hindenburg, dat een dag na de brand werd uitgegeven, en waar de doodstraf wel in ver meld stond. Niet Van der Lubbe's daad, maar zijn dood werd het teken, waarvan hij tijdens z'n leven had gedroomd, zij het dat zijn persoon (Bruinboek) door het slijk werd gehaald. Buiten Duitsland beschouwde men in brede kring de executie van die marionet-lijkende, Leid se arbeidersjongen als een justi tiële moord, terwijl de gelegen heidswetgeving, die de nazi's hadden doorgevoerd, als een justitiële schanddaad werd uit gekreten. MORGEN: SIR HENRI DETERDING EN „DE WAAG". (Van onze onderwijsredacteur) AMSTERDAM Zeldzame gelui den van tevredenheid over de samen werking met „Den Haag" klinken bij de ingebruikneming van het nieuwe gebouw van de medische faculteit der Vrije Universiteit. „Wat mogelijk was, hebben we gekregen; het depar tement liet ons ook voldoende vrij heid", aldus ir. C. A. Doets. gedele geerd directeur. Het gebouw met in richting heeft 45 miljoen gulden ge kost. Het academisch ziekenhuis kwam op ƒ80 miljoen en de polikli niek, waarvoor nog een groot com plex gebouwd moet woeden, gaat 70 miljoen kosten. Tot nu zijn de uitga ven binnen de ramingen gebleven. Minister Veringa kwam vandaag het nieuwe gebouw, dat het vorig jaar al voor een deel in gebruik is genomen, officieel openen. Minder te vreden dan de universitaire autoritei ten toonde zich de studentenraad van de VU. De minister bracht een werk bezoek aan de universiteit, maar „de grap van dit werkbezoek is dat noch door directeuren, noch door curato ren, noch door de rector magnificus, noch door de minister zelf gevraagd is een confrontatie met studenten in het programma op te nemen", aldus de SRVU. De studentenraad en de medische faculteitsvereniging kon digden gisteren aan, dat er bij het bezoek van Veringa een actie gevoerd zou worden om misstanden naar vo ren te brengen. In verband met de grote toeloop van studenten is de bouw een jaar versneld. Toen de plannen gemaakt werden, dacht men nog aan de ideale onderwijssituatie van 100 eerstejaars, aldus prof. dr. J. F. Folkerts, decaan van de faculteit. Nu heeft men er, de eerstejaars tandheelkunde meegere kend, circa 400. Zouden er nog 50 studenten meer opgenomen moeten worden, dan zouden er onoverkome lijke moeilijkheden ontstaan. Niet opbeperkt Het aantal tweedejaars is nu 170. Om de grote aantallen studenten te kunnen opvangen. moeten de beschikbare ruimten intensief ge bruikt worden. Soms worden er avondpractica gegeven, maar die op lossing kan men niet onbeperkt toe passen: er is ook personeel voor nodig. Het nieuwe gebouw is bestemd voor dat deel van de medische oplei ding dat niet direct aan de patiënt gebonden is. Ook in de eerste jaren van de opleiding wordt echter met een de zin van de studie verduide lijkt met gegevens uit de praktijk. Een 100 m lange tunnel verbindt het faculteitsgebouw met het academisch ziekenhuis. Voor haar polikliniek heeft de VU grootse plannen: in het kemgebouw zullen verschillende disciplines nauw gaan samenwerken bij de behande ling van verkeersslachtoffers; door een snel handelen van verschillende specialisten kan soms nog veel gered worden. De nieuwbouw is gepland op een terrein waar nu hockeyvelden liggen. Over_de verwerving van dit terrein wordt nog onderhandeld met de gemeente Amsterdam. De V.U. beschikt over een terrein van 36 ha ten zuiden van het Amsterdamse bos en op 24 ha had men optie. Hiervan zijn 50 ha aangeboden aan de stad voor recreatiedoeleinden. Diverse panden in Amster dam-Zuid zijn of worden in de ko mende jaren verlaten. Misschien zul len enkele gebruikt kunnen worden voor de huisvesting van studenten. Om geen kostbare noodvoorzienin gen te hoeven te treffen, probeert de Wastafel verstopt. Is er nog Fifax? Nee! Haal het even bij de drogist. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „De groente sector mag geen gouden jaren verwachten en de fruitsector moet met grote moeilijkheden rekening houden." Deze pessi mistische geluiden kwamen uit de mond van de heer D. J. A. M van Arcken, voorzitter van het Produktschap voor Groenten en Fruit, tijdens zijn vandaag ge houden nieuwjaarsrede op de openbare vergadering. De heer Van Arcken noemde in de fruitsector de resultaten over 1968 bedroevend. In de groentesector was in tegenstelling tot 1966 en 1967 een beter resultaat te zien, dat echter nog wel onbevredigend kan worden ge noemd. De omzet van de veilingen steeg met 40 miljoen gulden tot ongeveer 1 miljard 75 miljoen gulden. In dc groentesector steeg de veiling- omzet van 767 miljoen in 1967 tot 845 miljoen gulden in 1968, een stij ging van ruim 10 procent. De veiling- omzet in de fruitsector daalde van 232 miljoen gulden in 1967 tot 212 miljoen in 1968, een daling van bijna 8 pet. TELEURSTELLEND De uitvoer van fruit was weer te- ktttutellend. Ondanks de grote aan voer van appelen en peren werd slechts 85.000 ton fruit uitgevoerd; 5.000 ton meer dan in 1967. De waar de van deze uitgevoerde hoeveelheid daalde echter van 66 miljoen gulden in 1967 tot 64 miljoen in 1968. Ondanks de over het algemeen wat vlottere afzet van groenten dan in de voorgaande jaren bleef toch nog on geveer 100.000 ton onverkocht. Bij het fruit bleef 18.000 ton appelen en 58.000 ton peren onverkocht. De waarde van alle ingevoerde produkten van de groente- en fruitsector was 575 miljoen gulden, enkele miljoenen guldens minder dan in 1967. De invoer van citrusfruit en bananen bleef stabiel. De meeste ex porteurs mogen op een redelijk goed jaar terugzien, hetgeen eveneens geldt voor de ondernemers die zich met de binnenlandse afzet en distri butie bezighielden. De ondernemers in de groente- en fruitverwerkende industrie ondervin den een zware concurrentie van on dernemers in de andere E.E.G.-lan- den. De positie van een aantal van deze fabrikanten is niet gemakke lijk. De voorzitter van het Pro duktschap zei, dat het in de lijn der verwachtingen ligt dat de vraag nog wel wat zal verschuiven naar de kwalitatief betere glasprodukten. Het zou echter wel wenselijk zijn het glasareaal voorlopig niet uit te brei den. Met bijzondere belangstelling moet de ontwikkeling van de afzetbemoei- ingen van het Centraal Bureau van ARNHEM De benoeming van Pierre Janssen als directeur van het Arnhemse Gemeentemuseum is bijna rond. Hij heeft het gemeentebestuur bericht dat hij deze functie per 1 sep tember van dit jaar wil aanvaarden. Het college van B. en W. zal in de eerstvolgende raadsvergadering voor stellen Pierre Janssen te benoemen. Twee raadscommissies hebben de be noeming al goedgekeurd. PHILADELPHIA Een blad in Philadelphia (VS weet te melden dat een zoon van de voormalige president Eisenhouwer, de 46-jarige John, tot ambassadeur in België zal worden benoemd. "Voel es hoe glad geweldige snelscheercrême, die Bartex!" de Tuinbouwveilingen worden afge wacht. Het gevaar ontstaat dat door de ontwikkeling van de afzetstruc- tuur niet alle daarbij betrokken geledingen kunnen dit bevorderen prestigeconflicten kunnen ontstaan die het algemeen belang schade kun nen toebrengen. Het gemeenschappelijk invoerbe leid is een bijzonder moeilijk vraagstuk. Dc voorstellen van de Eu ropese Commissie ten aanzien varo het in de toekomst te voeren inter- ventiebeleid zijn van belang met het oog op het invoerbeleid. Het is nog onduidelijk welke veranderingen in het interventiebeleid moeten worden aangebracht. BOLOGNA/PRAAG De Russische delegatie op het con gres van de Italiaanse commu nistische partij te Bologna heeft tijdens de derde congresdag meer kilometers gelopen, dan welke andere delegatie ook. Telkens als een afgevaardigde, het beleid van de Sowjetunie inzake de invasie van Tsjechoslowakije veroor deelde, rezen de Russen als één man op en verlieten de zaal, officieel om naar het toilet te gaan. Intussen werd elke spreker beloond met een don derend applaus... De felste aanval kwam van de tweede man in Zuidslavië, Edvard Kardelj. Voor de Zuidslaven is het respekt voor de soevereiniteit en on afhankelijkheid van elk land iets, „dat zo vaststaat, dat men er niet eens over praat". Ook de Roemeense afgevaardigde stelde Moskou's optreden aan de kaak: „De bezetting van Tsjechoslo wakije is in strijd met alle normen, die tussen beschaafde socialistische staten gelden". En daar konden de Russen het mee doen. De Poolse afgevaardigde liep niet uit het gareel en zei niets over de invasie. Een Italiaanse verweet het bestuur van de CP dat de kritiek op Moskou „te veel was afgezwakt". Intussen hebben Moskou en Praag een overeenkomst getekend over de stationering van de Russische troe pen in het land. Het verdrag regelt de huur, die de Russen aan de Tsje chen moeten betalen. Nederlander uitgewezen Ceteka meldt, dat de regering een Nederlander en een Deens meisje hebben uitgewezen, omdat zij zich „onbeschoft" zouden hebben uitgela ten over partij en regering. De Zuidslavische regering heeft in middels fel geprotesteerd bij het buurland Bulgarije. Volgens Belgrado is de anti-Zuidslavische campagne in de pers daar de laatste dagen verhe vigd. Vrije Universiteit snel verder te bou wen. Het gebouw van de medische faculteit en dat van de wis- en na tuurkunde zijn zo geconstrueerd dat er nog twee verdiepingen bovenop kunnen komen. Het medicijnengebouw is op het eerste gezicht erg nuchter ingericht. Na een dwaaltocht door gangen en zalen begint de bezoeker beter te be grijpen, dat de hier studerende jon geren zich nogal eens met roman tische redeneringen en gedragingen afzetten tegen hun prozaïsche omge ving. Maar met zijn TV-circuits, koelkamers, kolossale vuilverbran dingsinstallatie enz. enz. (om van de specifiek medische snufjes maar ge heel te zwijgen) is het stellig ook een imponerend gebouw. In de kelder hebben de studenten tandheelkunde voorlopige onderko mens gevonden. Hoog op het dak zijn de „flats" voor de honden die voor proeven (o.a. in verband met transplantaties) worden gebruikt. Het is er een geblaf van jewelste waar men beneden aan de Van der Boec- horststraat geen weet van heeft. speciaal Trein-Toegang-biljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N S -stations (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Een nauwkeu rig cijfer van het aantal kam peerders in 1968 is volgens staats secretaris Kruisinga van Volks gezondheid niet bekend; het zul len er ongeveer 2,5 miljoen ge- Die regenjas kan ik zelf wel waterdicht maken. Met Harmisol van mijn drogist. WASHINGTON President Nixon heeft een neger benoemd tot onder minister van onderwijs en volksge zondheid. Het is de 49-jarige James Farmer, een van de oprichters van het „Congres voor rassengelijkheid". Hij leidde tot twee jaar geleden deze beweging. DEN HAAG De studentenwerk groep MO-Nederlands van de School voor taal- en letterkunde te Den Haag heeft zich met een aantal mo ties gericht tot de sectieleiders van de afdelingen Nederlands van alle leergangen MO in het land. Hierin worden zes punten naar vo ren gebracht. De huidige MO-oplei- ding leidt niet werkelijk op tot het leraarsambt: er moet pedagogiek, psychologie, didaktiek en methodiek worden gegeven. Verder dienen er op korte termijn hospiteerlessen met goede begeleiding te worden in gesteld. Verder spreekt de werkgroep zich uit voor het scheppen van de moge lijkheid van herexamens. Op korte termijn moeten er absolverende ten tamens komen. De theoretische ken nis moet worden teruggebracht tot een basis van waaruit werkelijk pro- duktief gewerkt kan worden. Tot slot werd een motie aangeno men die de wenselijkheid uitspreekt dat een raad van studenten deel gaat uitmaken van een leerplancommissae, die zo spoedig mogelijk dient te wor den ingesteld. Het is de bedoeling van de studen tenwerkgroep dat medio maart een landelijke bijeenkomst wordt gehou den. De leiding van de School voor taal- en letterkunde heeft haar volle medewerking toegezegd. DEN HAAG De 23 leden van de Studentenvakbeweging (SVB) die gisteren discussieerden met leden van de Staatscommissie-Andriessen noe men het voortbestaan van deze com missie „een belediging voor allen, die bij een wijziging van het studietoe- lagensysteem zijn betrokken". Het bestaan ervan is niet te rijmen met het democratische bestel. Een studieloonsysteem, zo werd ge steld, zou in de ogen van de meeste studenten de voorkeur verdienen. Dit werd volgens de SVB door de staats commissie echter op een belachelijke manier afgedaan ondanks aandrang uit de Kamer om het systeem serieus te bespreken. Toen de minister een discussie hierover in het openbaar weigerde, hadden de leden zich terug moeten trekken. Waarnemend voorzitter dr. De Ga- lan zei dat de leden van de commissie, ook de studenten onder hen, wèl ak koord gaan met de procedure. Ver wacht wordt dat de commissie in de zomer een tussentijds rapport over de studietoelagen zal uitbrengen. Daarna kunnen de hearings worden gehouden, aldus dr. De Galan. SAIGON In het plaatsje Noel op dertig kilometer van Saigon heeft weer een boeddhistische mon nik door zelfverbranding een eind aan zijn 'even gemaakt. Het was de 28ste keer sinds 1963 dat dit gebeur de. De laatste zelfverbranding was een jaar eeleden. Begin deze week verklaarde de boeddhistische leider Tinh Khiet in een vredesboodschap dat de boed dhisten bereid waren offers te brengen voor de vrede. weest zijn. De bewindsman zei dit gisteravond bij de behande ling in de Tweede Kamer van de wet hygiëne kampeerplaatsen. Onder de werkingssfeer van deze wet vallen ruim 3500 kampeer plaatsen, waarvan 150 door de over heid worden geëxploiteerd. Verwacht wordt dat er in 1980 vier miljoen kampeerders zullen zijn. De capaci teit aan slaapplaatsen van de kam peerterreinen is ongeveer 600.000, die van de overheidsterreinen ruim 60.000. DAGCAMPINGS Verschillende Kamerleden, onder wie de heer A de Boo (c.h.), die zijn „maiden-speech" hield en mej. van Leeuwen (a.rhadden gevraagd de zogenaamde dagcampmgs en jachtha vens onder de werkingssfeer van de wet te brenger. Zij wezen op de mas sale opeenhoping van mensen op de dagcampings. Als voorbeelden wer den genoemd Hulde en Horst. Staatssecretaris Kruisinga vond de ze gedachte niet verwerpelijk, zelfs wel aantrekkelijk Hij zou met pro vincie en gemeenten overleggen wat hier aan te doen is. Vanuit de Kamer was ook het probleem van de „recre- atieboeren" aan de orde gesteld, mensen die hun terrein wel eens of regelmatig beschikbaar stellen voor caravans en tenten. Gemeenten De heer Kruisinga voelde niet zo veel voor een amendement van de heer Masman (soc.) dat beoogt de uit voering van de wet aan de provincie in plaats van aan de gemeenten op te dragen. In bepaalde gevallen vol gens de heer Kruisinga was het aan tal klein exploiteren gemeenten zelf een camping en zijn dus „belang hebbende". Volgens de wet blijft de gemeente de duur van dc exploitatie vergunning en de kosten daarvan be palen. Politiële acties (14) Inzender D. Romawan verzoek ik met bewijzen te komen, dat er tiental len dorpen het zgn. „Putten"-lot heb ben ondergaan. Ook zou ik graag de namen van degenen, die daaraan schuldig waren, vernemen en de ach tergronden die tot de bedoelde acties hebben geleid. Maassluis M. v. d. Hoek Politiële acties (15) Aan de heer D. Romawan zou ik willen vragen: waar was u en wat was uw functie tijdens de politiële acties in Nederlands-Indië? Als u durft bewe ren dat wat in Putten is gebeurd nog maar een fractie is van wat tientallen dorpen in Indonesië te verduren heb ben gehad, moet u m.i. wel vooraan gestaan hebben. Kunt u die tientallen dorpen bij na me noemen en ook iets over de ach tergronden meedelen? Natuurlijk niet „van horen zeggen", want iemand als u, die zo vergevingsgezind is (prach tig!) houdt toch niet van „sterke ver halen". Noordwijk a. Zee W. J. A. van Bevcren Jeugdige machtswellust Het heeft mij zeer onaangenaam ge troffen dat zelfs leraren hun steun hebben gegeven aan de wens school krantjes te laten drukken zonder enig voorafgaand onderzoek van de inhoud door directeuren of rectoren. Of: de inhoud is in geen enkel op zicht aanstotelijk, of hij is dit wel. In het eerste geval is er m.i. geen enkel bezwaar tegen dat de inhoud voor het afdrukken wordt gezien door degene die voor de gang van zaken in de school verantwoordelijk is. In het tweede geval vind ik dit noodzakelijk. Ik laat de praktijk hier spreken. Aan een school in Den Haag bestond zulk een krantje. Het werd niet ge censureerd. Op een keer verscheen er in het blaadje een zeer kwetsende kari katuur van en der leraressen. Moeten we dit maar slikken op grond van onbegrensde vrij heidszucht? Ik ben zeer stellig van mening dat dit niet het geval is. Den'Haag Dr. F. C. Dominicui

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13