DANK VOOR JE WEL, BENFICA DE VOETBALLES! Kaarten te over voor Ajax Benfica ontvluchtte toch uit omsingeling Gehard Portugezen verrasten met aanvals-taktiek Michels: Benfica was technisch beter Zes doelpunten van sterk ADO Schuldig' Prins Claus hoos op fotografen Twaalf doden bij vliegrampen in West-Dnitsland Griekse vrouw doorstond vele martelingen 11 DONDERDAG 13 FEBRUARI 1969 AMSTERDAM Wie voor het Eu ropa Cup-duel Ajax-Benfica In het Olympisch Stadion in Amsterdam een blik op de hel verlichte sneeuw vlakte wierp, kreeg medelijden met de Portugezen. Wie bemerkte dat de striemende noordooster elke toeschouwer op de tribunes tot op het bot deed verkleumen, kreeg on gemerkt sympathie voor Benfica dat toch wel met een enorme handicap deze eerste wedstrijd uit de kwart-finale moest spelen. Maar de Portugezen zelf hebben duidelijk gedemonstreerd dat zij ook de kou kunnen trotseren. Terwijl alle Ajax-8pelers met grijze maillots aan traden en sommigen zelfs met witte handschoenen, kwam Benfica zon der enige extra bescherming op de mat. Keeper Henrique Incluis en dat terwijl collega Bals in een lange broek stak. De full-profs van Benfica vrij wel nooit onder dergelijke omstan digheden spelend toonden aan dat zij dankzij een perfecte conditie en een voortreffelijke techniek de nodige persoonlijke hardheid hebben om onder weinig benijdenswaardige omstandigheden hun vak goed te beoefenen. Mies Bouman miste Ajux-doelpunt DEVENTER De Italiaan Guido Gillarduzzi, die aanvankelijk was aangewezen zijn land bij de wedstrij den om het wereldkampioenschap op de schaats te vertegenwoordigen, is vervangen door Bruno Tniolli. Liggend op de grond ziet Vaso- vic (rechts) hoe zijn blunder door de Portugees Torres wordt afgestraft. De Amsterdamse Ajacied had geaarzeld de bal weg te werken. Toen hij dan ein delijk opluchting bracht, schoot hij precies tegen het lichaam van de lange Torres op. Dankje wel, dacht de Portugees, die in een vloeiende beweging Ajax' cupdromen aan flarden schoot. Barry Hulshoff's uitval komt te laat. Het is 20 voor Benfica, Scheidsrechter Davidson temid den van ruziemakende spelersv Links Piet Keizer in debat met Eusebio. Verzorger Sako Muller ontfermt zich over Johan Cruyff die door een Portugese kopstoot tegen de vlakte ging. Oefenwedstrijd Feijenoord uitgesteld tot dinsdag ROTTERDAM De vriendschap pelijke wedstrijd, die Feijenoord donderdagavond in Rotterdam tegen FC Zeleznicar, zou spelen, is wegens de minder gunstige weers- en ter reinsomstandigheden verschoven naar dinsdag 18 februari. SINAIA De 23-jarige Roemeen Binu Pascu is woensdag tijdens in ternationale bobsleewedstrijden in Sinaia (Roemenië) verongelukt. Hij smakte tegen een boom, nadat zijn slee de baan door een slip had veria- (Van onze sportredacteur Meindert Leerling) AMSTERDAM Dank je wel Benfica! Een compliment voor het werk dat jullie als Portugezen onder zulke moeilijke omstandigheden hebt geleverd in het Olympisch Stadion in Amsterdam. Een ere-saluut, niet omdat we het zo leuk vinden dat je onze voetbalkampioen Ajax nage noeg kansloos hebt gemaakt voor de Europa Cup, maar voor de manier waarop je de stellig verdiende 3—1 zege hebt bereikt. Wat hadden we anders van Benfica-in-een-uitwedstrijd mogen verwachten dan dat het met een speciale verdedigingstaktiek als zo vele andere ploegen uit de Europa Cup-strijd zou proberen de schade in Amsterdam te beperken tot het minimum. Er zou immers alle reden voor zijn geweest als jullie je had laten verblinden door in Nederland klinkende namen als Cruyff en Keizer. Wanneer je met gebalde vuisten van niet-geuite-woede om zulke barre winterse om standigheden de witte en gladde piste was opgekomen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het was jammer voor Mies Bouman, maar ze heeft gisteravond ir het steenkoude Olym pisch Stadion in Amsterdam het eni ge doelpunt van Ajax gemist. Ze kwam te laat op haar plaats. Dat overkwam haar overigens niet alleen, want amper een minuut na de her vatting was het de bij rust voor Nu- ninga opgestelde Zweed Danielsson die uit een passje van Cruyff schitte rend scoorde. Ajax liep de voor rust opgelopen achterstand van 02 in tot 12 en plots leek er in de ontvlamde voetbalkuip een nieuwe gouden blad zij te worden geschreven in het dik ke geschiedenis boek van de Amster damse club. Benfica werd tegen de muur ge drukt als gold het een misdadiger die niet uit de omsingeling mocht ont vluchten. Maar nadat door te gejaagd schieten (Danielsson tweemaal op de paal) en Suurbier rakelings over de lat Ajax kansen op de gelijkmaker verloren had laten gaan, maakte een vergissing van doelman Bals een ein de aan elke illusie. In de 15e minuut kon Bals bij een onverwacht hard schot van Eusebio slechts met een hoekschop redden. Uit die vrije trap draaide de bal van de voet van Eusebio to verraderlijk naar binnen dat alleen Torres wist waar deze terecht kwam: op zijn hoofd! De lange Portugees knikte de bal voor de voeten van de toestor mende Augusto (voor rust ingevallen voor Simoes) en het was 13. Goed. daarna mag Ajax duidelijk het initiatief hebben gehad en stellig wat fortuin hebben gemist, te grote onnauwkeurigheid en te weinig be heersing stonden een verdere wijzi ging van de score in de weg. En Benfica met de voortreffelijk spe lende Coluna vond het zo wel genoeg. De 02 voorsprong die men in de eerste helft zeer verrassend had op gebouwd, was de basis geweest voor het uiteindelijke succes dat goed lijkt voor plaatsing in de halve finale van de Europa Cup. Meer initiatief In die eerste speelperiode had Ben fica verrassend meer initiatief ont- Maar van Benfica hebben we weer mogen Ieren dat „de aanval" nog al tijd de beste verdediging is. Dat is al een oude wetenschap, maar met onze moderne theorieën en tactische syste men waren we het bijna vergeten. Jullie Portugezen hebben met je doelbewuste, uitgekookte en boven dien sportieve spelletje in de eerste helft niet alleen de kijkers in het stadion en de miljoenen voor de tv-toestellen, waaraan het in hoog-conjunctuur levende Nederland zo rijk is, verrast, maar ook Ajax. En AMSTERDAM In de kleed kamer gaf Rinus Michels het zon der meer toe: „Inderdaad Benfica was technisch beter. Maar toch had het blunders nodig om aan drie doelpunten te komen en dat is erg. Met middenveld van die lui was beter bezet en bij ons lukte het gewoon niet. Hadden we na de rust gelijk gekomen en die kans zat er toch in dan had ik het nog niet geweten. De zaak is overigens pas hopeloos als we ook in Portu gal verliezen en zover is het nog niet. Hier hadden we volop kansen, dan krijgen we ze daar ook." Ook Johan Cruyff vond dat het nog niet helemaal verloren was. De Amsterdamse middenvoor zag nog wel een kansje. Of hij prettig gevoetbald had? „Nee. Het ging ge woon niet. Het lopen was zo moei lijk. Dan weer een harde plek in het veld, dan weer een zachte. Waardeloos." „Hoe is het mogelijk", zei Henk Groot. „Zoveel kansen en dan nog maar een erin. Niets lukte. Vanaf het begin aan niet. Die lui hadden vier, vijf man op het middenveld gegroepeerd. Daar was geen voet ballen tegen. Dat Benfica is toch van klasse. Technisch en tactisch gewoon beter." „Die laatste goal kon ik niet hebben", zei Bals. „Die corner van Eusebio draaide wel een meter over me heen. Ik kon er onmoge lijk bij. Een andere zaak is, dat Torres de bal nooit voor de goal had mogen koppen." De glorie van de overwinning was voor Otto Gloria. Het was hem in de kleedkamer van Benfica. waar het succes werd aanvaard als een normaal gebeuren, aan te zien. Gloria bleef vriendelijk voor Ajax. „De Nederlandse ploeg heeft pech gehad, ik noem het nog steeds een gelijkwaardige tegenstand°r. Ik weet echter wat mijn spelers kun nen. Zij hebben tenslotte onder bijna alle omstandigheden gespoeld, daarom ben ik niet verrast over wat zij gedaan hebben." Aanvoerde: Coluna wilde het JOHAN CRUYFF spel van zijn ploeg niet geweldig noemen. In de verdediging zijn fouten gemaakt. Een overwinning met deze cijfers zou je tevreden hebben kunnen stellen als de tegen partij niet zoveel kansen had ge kregen. Missers alleen voor de doelman en koppend voor een leeg doel mogen in topvoetbal niet plaatsvinden. Ajax is na rust be paald ongelukkig geweest." dat was nog wel het meest verba zingwekkende. Op de grond Het klinkt paradoxaal, maar jullie Portugezen niet gewend aan sneeuw en kou lieten Ajax in die eerste helft glibberen en spartelen alf? een beginneling en zette de Amsterdamse formatie daarmee met beide benen stevig op de grond van de realiteit. Er was gezegd dat Benfica niet meer de ploeg was van 1962 toen jullie in hetzelfde Amsterdamse sta dion zo schitterend wonnen van Real Madrid. Maar je hebt duidelijk ge maakt dat het een sprookje is. Uitge balanceerd als ware artiesten heb je het spel gespeeld. Zonder veel franje, maar doorgaans met veel overleg. Vooral via matador Eusebio. Ajax mocht dan in de tweede helft nog iets van zijn kunnen demonstreren en het had stellig bij wat aanvallen het geluk niet op de hand, de manier waarop jullie koelbloedig uit de Amsterdamse omsingeling van het eerste kwartier in de tweede helft kwamen,- dwong respect af. Wij Ne derlanders dachten de laatste jaren echt wel een toonaangevende rol in de Europese voetballerij te kunnen spelen, maar gisteravond hebben we dan toch maar weer even ontdekt, hoeveel tekorten er nog zijn. Goodwill We gaan volgende week in Lissa bon nog een keer te velde. Voor het spelen van voetbal wellicht onder meer ideale weer- en terreinom- standigheden. Slechts een klein deel van de mensen die je in Holland aan het werk zagen, zullen naar Portugal komen. Maar wees er van verzekerd dat jullie Portugezen bij velen de goodwill hebt vergroot die jullie al jaren hadden. Maak het volgende week in Lissabon niet te bont met Ajax. En voor de overige wedstrijden die nog volgen op de weg naar herovering van de Europa Cup: veel succes. ESSEN De Haagse eredivisie ver eniging ADO heeft woensdag in Es sen met 6—3 van Rot Weiss Essen gewonnen in een vriendschappelijke wedstrijd. Bij de rust leidde ADO met 42. In tien minuten tijd hadden de Ha genaars reeds een voorsprong van 4—0. door doelpunten van Schoenma ker (4de minuut). Heijnen (5), Giesen (8) en Korevaar (10). De Nederlander Lippens, die de uitblinker in de Duitse ploeg was, bracht met twee doelpunten, waarvan een uit een strafschop, de stand op 24. Na de hervatting scoorden De Puyt, inge vallen voor De Zoete, en Aarts voor ADO. Lippens voltooide zijn hattrick. De beste spelers bij ADO waren Mansveld, Korevaar en Schoenmaker. Voor'het begin van de ivédstrijd AjaxBenfica maakte prins Bernhard kennis met de Portu gese spelers. Hier is de Prins in gesprek met het idool van talloze voetballiefhebbers: Eusebio. De voorzitter van de Afrikaanse nationale unie, ds. Ndabaningi Sithole, is gisteren veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf, omdat hij door het Rhodesische gerechtshof te Salisbury schuldig werd bevonden aan het beramen van een komplot om Ian Smith te vermoorden. Op de foto: Sithole bij aankomst in het gerechtsgebouw. Uitslagen Engels en Duits voetbal LEEDS Leeds United heeft woensdagavond op eigen terrein een inhaalwedstrijd tegen Ipswich Town met 20 gewonnen. De wedstrijd werd gespeeld in de eerste divisie van de Engelse League. LONDEN De uitslagen van de woensdag gespeelde wedstrijden voor de vijfde ronde van het tornooi om de FA-cup zijn: Chelsea Stoke Ci ty 32, Everton Bristol Rovers 10. Tottenham Hotspur Aston Villa 3^2, West Bromwich Albion Arsenal 1—0. BERLIJN Hannover '96 heeft woensdag de achtste firfales van het tornooi om de Westduitse voetbalbe ker bereikt door een overwinning met 41 (21) op Wacker '04. NAIROBI Prins Claus, die met prinses Beatrix een particulier be zoek aan Nairobi brengt, is gisteren woedend uitgevallen tegen fotogra fen. De prins, die aan het golfspelen was, riep enkele malen een scheld woord tegen de journalisten en zwaaide dreigend met zijn golfclub. Toen prins Claus begon met het golfspel, klaagde hij al over de foto grafen. Na een misser bij de veer tiende hole verloor hij zijn kalmte. Hij dreigde ze bij de politie aan te geven. „Ik dacht dat hij ons ging slaan", vertelde een Brits verslagge ver. De Nederlandse ambassade in Nai robi geeft geen commentaar op het incident omdat dc reis van het prinselijk paar door Kenia strikt privé is. De prins en prinses brachten gistermiddag een bezoek aan het me disch onderzoekcentrum van het Kenjattaziekenhuis en het jongeren centrum Starehe. Het centrum is met Nederlandse financiële hulp ge bouwd, evenals het jongenshuis. Een groep Nederlanders begroette het paar en jongens brachten een zang- hulde. BONN Twaalf doden en zes ernstige gewonden is de voorlopige balans van twee ongelukken met Westduitse militaire vliegtuigen die woensdag neerstortten, het ene in Sleeswijk-Hoistein. het andere in Beieren. Een .Noratlas" stortte neer op een plaatsje in de buurt van het Beierse Erding. Het toestel had dertien man aan boord. Negen van hen kwamen om het leven, evenals een kind, dat sliep in het huis waarop het toestel neerkwam. Drie militairen werden gedood, toen hun vliegtuig in Sleeswijk-Hoistein op een militaire basis neerstortte. plooid dan Ajax dat welgeteld tot slechts één aanval van formaat kwam en voor het overige slechts aan „toc- vals-voetbal" toekwam. Vooral op het middenveld faalden Muller, Groot en vooral Nuninga, waardoor de achter hoede uit cadans raakte. Bovendien ondervond de lange Ajax-stopper Hulshoff meer last van het gladde veld dan Torres die evenals alle overige Portugezen duidelijk een gro tere balvaardigheid demonstreerde. De onrust vond zijn climax in de 31ste minuut toen Muller de op rechts doorgebroken Simoes ten val bracht en arbiter Davidson Benfica terecht een penalty gaf die rechtsback Jacinto beheerst benutte: 0—1. En vijf minuten later was de zaak in feite al beslist toen Hulshoff en Vasovic elkaar verkeerd begrepen en Torres op beheerste wijze voor 02 zorgde. Gebroken record De 60.000 kijkers op de besneeuwde tribunes waren sprakeloos, want als er iets niet was verwacht, dan wel deze achterstand. Ajax was immers tot nu toe in thuiswedstrijden voor de Europa Cup altijd ongeslagen ge bleven? Wel, dat record is men dan kwijt. Met ere overigens want zij die Benfica in de afgelopen weken in ei gen huis hebben bespioneerd mogen dan gezegd hebben wat ze willen, het ware Benfica zagen ze in Portugal niet: het Benfica dat nog steeds een van de beste topploegen van Europa mag worden genoemd. OSLO De 24-jarige Griekse Georgia Pangoupouloe, die nog deze maand zou hebben moeten terechtstaan voor een militaire rechtbank in Griekenland, heeft op een persconferentie in Oslo onthuld dat ze in de Griekse gevangenis geestelijke en licha melijke martelingen heeft on dergaan. De vrouw zou om veiligheids maatregelen Griekenland zijn uit gesmokkeld. Ze heeft politiek asiel in Noorwegen gevraagd. Het proces tegen de vrouw en an dere in mei vorig jaar gearresteerde leden van een verzetsgroep was be paald op 22 februari. Tof juli had zij in de gevangenis gezeten, waar bij ze dagelijks aan een combinatie van fysieke en geestelijke marte ling was onderworpen. Sindsdiert moest ze zioh geregeld bij de politie melden. Volgens Georgia waren alle ver zetsgroepen in het gebied van Salo- niki door de politie ontmanteld. Maar er zijn nieuwe in oprichting. Ze vertelde tenslotte verloofd te zijn met Constantijn Meletis, een Griekse gedetineerde die in decem ber deserteerde uit een groep getui gen die door het Griekse militaire bewind naar Straatsburg was gezon den om voor de commissie van de rechten van de mens de berichten over martelingen tegen te spreken. Meletis reisde later naar Oslo en kreeg daar politiek asiel. NEUSHOORNIGE CLOSE.UP AMSTERDAM Degenen die woensdagavond zonder kaartje op goed ge luk naar het Olympisch Stadion zijn getrokken, hebben geen vergeefse tocht gemaakt. Hoewel de ontmoeting Ajax—Benfica in het veelbesproken Amster- j damse Stadion al lang te voren was uitverkocht, waren op een steenworp af- I stand ervan kort voor de wedstrijd nog kaarten te koop. Op het voorverkoopadres aan de Amstelveenseweg werden de toegangsbe- j wijzen aan de man gebracht die ter elfder uren waren geretourneerd. De be- langstelling ervoor was niet overweldigend. Dat was mede te danken aan de 1 talloze aanbiedingen van „particuliere zijde" voor de poorten van het Olym- j I pisch Stadion. Prinses Beatrix en prins Claus hebben geen weet van de sneeuwoverlast in Nederland: zij brengen hun „winteriakamie" door in .het. sneeuwloze Kenia. Op de foto boven prinses en prins t'jdens hun voorbereidingen voor een safari door het nationale w:h:.>ar van Kenia. Foto onder: prins Claus tijdens het bezoek a.m het wildpark blijft voor alle zekerheid voorbereid om naar de veilige kant van de omheining t- springenmocht de door hem gefotografeerde neushoorn zijn nieuws gierigheid met wut agressie combineren...

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11