Doopsgezinde waarden spreken jeugd aan De Reumermans begonnen een evangelisa tiecen trum JOS VRIJBURG MAG NIET MEER PREKEN VERINGA ONTKENT SABOTAGE PLAN STUDIETOELAGEN „Kom over de Brug" krijgt een vervolg Een woord voor vandaag REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Tegenpaus uit Italië gezet BEROEPINGSWERK Concordaat Italië bestaat 40 jaar Kerk ds. Wakker opgeheven Ds. Hilverda: Ze vinden er hun verlangen naar vrijheid terug WOENSDAG 12 FEBRUARI 1969 Kohlbrugge en Barth hebben in hun leven onophoudelijk ge protesteerd tegen de zelfroem van de gelovige, waarbij men staande op de grondslag van de genade metterdaad Gods ge nade onttroont in een geraffineerde werkgerechtigheid. Zij voerden een kruistocht tegen de vrome mens, die niet als god deloze op zijn plaats wilde blijven staan om daar en zo ge rechtvaardigd te worden. Sommige volgelingen van Barth zijn zelfs zo ver gegaan, dat zij elk onderscheid tussen kerk en wereld ontkenden behalve dit, dat de kerk wèl en de we reld niet weet heeft van haar ellende. Als Nehemia zijn werk in Jeruzalem begint, zegt hij tegen de spotters in de omgeving: De God des hemels, Hij zal het ons doen gelukken, en wij, zijn knechten, zullen ons gereed maken en bouwen: gij echter hebt deel noch gedachtenis in Jeruzalem. (Nehemia 2 20). Zo'n woord k&n een farizéistische klank hebben: wij, wij. Die houding van zelfgenoegzaamheid is een permanente dreiging voor de kerk. We mogen Kohlbrugge en Barth er dankbaar voor zijn, dat zij hier de ogen voor geopend hebben. Maar het is ook duidelijk, dat Nehemia dit kan zeggen, zonder dat hij in strijd komt met de prediking der genade. Alles hangt er vanaf, of de genade een fundament wordt, waarop men zich niet zonder zelfbesef verheft, of dat ons hele leven staat in het teken van verbeurde genade. Dat laatste kenmerkte Nehemia. Dat drijft uit tot verheerlijking van God en binding aan de naaste. Wij lezen vandaag: 1 Kronieken 29 10-30. Geen oplossingzeggen bisschoppen (Van onze kerkredactie) BREDA De Nederlandse bisschoppen zijn niet bereid, om priesters, die gaan trouwen of getrouwd zijn, verlof te geven om voor te gaan in de prediking. „Het is moeilijk in te tien, hoe de oplossing van het celibaatsprobleem dichterbij kan worden gebracht, door wel de bediening van het woord, maar niet de bediening van de eu charistie toe te staan, aangezien bei de wezenlijk behoren tot het priesterlijk ambt", zeggen de bis schoppen in een communiqué, dat gisteravond werd bekendgemaakt aan het eind van hun vergadering in Breda. „In plaats van de situatie nog on duidelijker te maken door verlof te geven om door te gaan met de predi king. geven de bisschoppen er de voorkeur aan, de problematiek van het celibaat en ambt in haar geheel aan de orde te stellen." Wel zijn de bisschoppen er diep van overtuigd, dat uit de huidige im passe dringend een uitweg moet wor den gevonden. De thans bestaande conflicten maken hun duidelijk, dat de celibaatsproblematiek vraagt om •en intensiever beraad binnen het wereldepiscopaat. PAUS De bisschoppen herinneren er aan, dat kardinaal Alfrink met klem bij de paus heelt bepleit, dat het celi baatsprobleem in de wereldkerk aan de orde gesteld wordt. Dit In ant woord op een brief van de paus, waarin hij zijn bezorgdheid uitsprak over de motie betreffende het celi baat, die door het priesterberaad te Noordwijkerhout in oktober aan de bisschoppen was voorgelegd. Ook zeggen zij te zullen blijven streven naar zo ruim mogelijke pastorale werkzaamheden voor de priesters, die gaan trouwen of ge trouwd zijn. De Amsterdamse studentenpastores zullen niet voor zondag reageren op de verklaring van de bisschoppen. Gelijk bekend hebben vier van de vijf studentenpastores in de hoofdstad aangekondigd, „buiten ver antwoordelijkheid van de bisschop" hun werk te zullen voortzetten, als een van hen, die trouwplannen heeft, Joa Vrijburg, niet mag blijven pre ken. Een enquête van de rooms-katho- lieke studentenvereniging Thomas Aquinas heeft uitgewezen, dat de re bellerende studentenpastores minder aanhang hebben In de studentenpa rochie, dan uit hun eigen enquêtes blijkt. Het bestuur van Thomas noemt de enquêtes van de pastores eenzijdig. Dertig procent van de studenten is het eens met de vyfde studenten pastor, pater Dresen die de „lange weg" in het oplossen van het celi baatsprobleem prefereert. Zestig procent is voor de „korte weg" van de andere vier, die de mogelijkheid van een open conflict met de kerk inhoudt. Een ruime meerderheid van de 180 geënquêteerden (70 procent) heeft begrip voor de houding van bisschop Zwartkruis en 75 procent wil verder overleg met de bisschop. Als de vier pastores zich vry te genover de kerk gaan opstellen, zal 52 procent van de studenten hun kerkdiensten blijven bezoeken en 25 procent niet. (Advertentie) Nieu Onmiddellijke verlichting van Doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen: niets werkt sneller, niets werkt aangename ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk ln de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie o! irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel vat verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. MILAAN De Franse ex-priester Michel Colin, die zich sinds enige ja ren paus Clemens XV noemt, is giste-- ren door de Italiaanse autoriteiten de Franse grens overgezet als ongewen ste vreemdeling. Het is in Italië strafbaar zich onbe voegd als bisschop, kardinaal of paus uit te geven. Colin, die zich beroert op allerlei oncontroleerbare verschijningen van Maria en van Christus, had aangekon digd volgende week naar Rome t« gaan en daar de dwalingen van zijn confrater Paulus te zullen onthullen. Moeder Reumerman met de jeugd groep, die elke maand in het Won- derhuis weekends houdt. NED. HERV. KERK Beroepen te Ens (N.O.P.): A. M. Lin- denburg te Ter Aar (Z.H.); te Hindelo pen en te Eikerzee: kand. A. A. v. d. Berg te Utrecht: te Oud-Avereest-Balk- brug (toez.): A. v. d. Bovenkamp te Alkmaar: te Akkerwoude-Murmerwou- de: J. ter Steege te Vrouwenparochie; te Nieuwpoort (Z.H. (toez.): kand. H. Smit te Gouda; te Schelluinen: kand. J. Kievit te Putten. GEREF. KERKEN Beroepen te Hoogezand-Sappemeer. H. Langenburg te Broek op Langen- dijk. Aangenomen naar Suawoude: kand. W. A. v. d. Berg te Sassenheim, die bedankte voor verschillende andere be roepen. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Brouwershaven: T. J. Keegstra te Ermelo. Bedankt voor Delft (2e p.p.-evang. pred. v. buitenl. studenten): P. Schel ling te Wetsinge-Sauwerd. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Ameide: M. S. Roos te Elburg. OUD KATHOLIEKE KERK Benoemd tot pastoor te Gouda en as sistent in het pastoraat te Rotterdam: P. J. Jans, priester in algemene dienst. ROME In Italië Is gisteren het veertigjarig bestaan van het concor daat tussen kerk en staat herdacht. De Italiaanse driekleur en de geel witte vlag van het Vaticaan wapper den van alle openbare gebouwen. Het verdrag werd in 1929 gesloten tusaen Pius XI en Mussolini. Vele bladen hebben deze dagen geschre ven, dat het concordaat moet worden herzien. De scherpste kritiek kwam van de liberale La Stampa. Dit blad schreef, dat het verdrag het gevolg was van de ontmoeting van het totali taire fascisme met een kerk, die nog niet openstond voor oecumene en dia loog. Het meest maakt men bezwaar te gen het verplichte rooms-katholleke godsdienstonderwijs op de scholen en de bepalingen omtrent het huwelijk. Het Vaticaanse weekblad Osservatore della Domenica heeft onlangs geschre ven, dat het Vaticaan bereid is, om over een herziening van het concor daat te praten, maar dat dit niet geldt voor kwesties als het goeds- dienstonderwijs en het huwelijk. DEN HAAG Een delegatie uit de vaste Tweede-Kamercommissie voor de volksgezondheid zal van 31 maart tot 4 april een oriëntatiereis maken naar •en aantal instellingen op het terrein van de volksgezondheid in Engeland. Tijdens deze studiereis zal in het bijzonder de structuur en de organisa tie op het gebied van de volksgezond heid in beschouwing worden genomen. De delegatie bestaat onder meer uit mejuffrouw J. van Leeuwen (a.r.), J. Boersma <aj\) en drs. A. D. W. Tila- »us (cJi.). Van onze onderwqsredacteur DEN HAAG Minister Veringa vindt het onbegrijpelijk dat de Nederlandse Studenten raad de indruk heeft gekregen als zou een plan voor een grondige analyse van het studie- toelagensysteem door het depar tement opzettelijk gesaboteerd zijn. De afdeling Rijkssubsidie toelagen onderhoudt met de stu denten juist vruchtbare contac ten, zo zegt de minister in een uitvoerige reactie op een serie vragen van het Tweede-Kamer lid Tans. De kwestie blijkt vooral te draaien om de betekenis die aan de oorspron kelijke opzet moet worden toegekend. Volgens de lezing van de minister kwam de NSR in april van het vorig jaar met de mededeling dat men beschikte over een computerpro gramma om een beperkte, represen tatieve, anonieme, steekproef te trek ken uit het totale bestand van de bursalen. Het kleine bestand zou zich bij uitstek lenen voor het maken van prognoses. Analist De chef van de Studietoelagen- afdeling heeft het NSR-bestuur in contact gebracht met een systeema- nallst van de Rijksmechanlsche Ad- KAMPEN De Oud-Gereformeer de Kerk van Kampen/IJsselmulden heeft afgelopen zondag voor het laatst een preek van haar naar Zuld-Afrlka geëmigreerde dominee T. Wakker be luisterd. Via een bandje, dat de predikant uit Zuid-Afrika had opgestuurd, nam hij afscheid van zijn gemeente. Op een vergadering van manslid maten is besloten de gemeente op te heffen. Een belangrijk deel van de ge meente is met ds. Wakker meegegaan naar Zuid-Afrika of is nog van plan hem te volgen. De Oud-Gereformeerde Kerk van Kampen/IJsselmulden ontstond ln januari 1959, toen ds. Wakker zich met een groep afscheidde van de Vrije Hervormde Gemeente van IJsselmui- den. ministratie, die in juli een technische beschrijving van het voorstel heeft uitgewerkt. Op grond hiervan werd tot „nadere formulering" van het plan besloten; de garanties, voor waarden en financiële regelingen moesten nog gepreciseerd worden. Begin december '68 was het zover, dat de Studietoelagenafdeling bij de minister een voorstel voor een princi pebeslissing kon indienen. Veringa verklaart zich bereid de zaak in goede harmonie af te hande len. Hij hoopt dat „op niet te lange termijn" met de uitvoering van het voorstel kan worden begonnen. (door Ton van der Hammen) RIJNSATER WOUDE Chris tenen zijn veelal geen blije men sen die van hun rijkdom aan an deren willen mee-delen. Het overwegende type is: regelmatig naar de kerk, je financiële bij drage aan de kerk betalen en laat de rest maar aan anderen over. Het avontuur met de Heer, het met Hem onderweg gaan het open willen staan en luisteren naar wat Hij wil wordt weggere deneerd of is gewoon uit gebrek aan spiritualiteit en fantasie geen punt meer. Gelodfszaak Och ja, we kennen allen deze ge luiden, die helaas maar al te vaak moeten worden beaamd. Maar er zijn uitzonderingen op de regel en een heel unieke 'daaronder moet u in het Zuidhollandse dorp Rijnsaterwoude aan de Braasemermeer zoeken. Er is daar een eengezins-evange- llsatle, compleet met centrum, het Wonderhuis geheten, inclusief (sinds kort) een gloednieuwe „slaapboot", waarin een deel van de regelmatig weerkerende retraitegangers kunnen worden ondergebracht. De familie die hier achter staat heet Reumerman. Ze ondertekenen hun contactblaadje, dat van tijd tot tijd verschijnt, alleen heel rimpeltjes met „De Reumermans". In één der afleveringen kan men lezen: „Het werk dat we Her mogen doen is een geloofszaak. Niemand betaalt ons hiervoor en we zijn niet door een bepaalde kerk uitgezonden. Wel zijn we gestuurd door de Here Jezus Christus, die ons dit evangelisatie werk gegeven heeft" Wie is de familie Reumerman? Hij: J. Reumerman, PTT- dorpsbesteller op non actief, die nu in AOW-sferen is aangeland en zijn eerste beroep, dat van klompen maker met de hand, nog voor een aantal liefhebbers uit de omgeving beoefent. Zij: R. Reumerman-Kinkel, door alle vaste bezoekers van het Wonder huis als „moeder" aangesproken, een erenaam die ze terecht mag dragen, waarover straks. Haar moeder haalde ook al eens de krantenkolommen, omdat ze op 85-jarige leeftijd nog zo'n vieve kosteres van het Hervormde kerkje in Rijnsaterwoude was. De trouw en toewijding van deze hoogbejaarde kosteres werden destijds bij haar gouden ambtsju bileum wie wil beweren dat het kosterschap geen ambt mag heten? erkend met een koninklijke on derscheiding, die haar dochter, mèt een aantal andere herinneringen aan wijlen haar moeder, trouw bewaart Tenslotte nummer drie van het fa milie-evangelisatieteam: dochter Kea Reumerman (23), lerares aan een huishoudschool in Geldermalsen, die elk weekeinde in Rijnsaterwoude is te vinden. Ten eerste om zaterdagsmiddags haar bijbelklasje te leiden en vervol gens om met haar moeder al die vele besognes onder ogen te zien, die met het ontvangen, huisvesten, voeden en laven van jeugd- en andere weekendgangers annex zijn. Vijf jaar Hun „familiebedrijf" begon in feite iets meer dan vijf jaar geleden, toen een Amerikaans evangel isatieteam uit het Wonderhuis vertrok om elk- ders zijn activiteiten voort te zetten. De forse dorpswoning, het eerste huls aan de Woudsekade dat men, komen de van de provinciale weg, in Rijnsa terwoude passeert, is eigendom van de familie Reumerman, die het aan de Amerikanen haid beschikbaar gesteld. Plotseling stond het leeg. Wat moesten de Reumermans er verder mee? Het verkopen? Er was een ge gadigde, die er een veelvoud van de aanvankelijke koopsom voor wilde geven. Of.- Er is over de verdere bestemming in de familie niet gediscussieerd. Wel gebeden. En het werd allengs voor hen duidelijk wat de opdracht moest zijn. Vertrouwen Ze vroegen niet of ze, als man en vrouw bepaald niet meer tot de jongsten behorend, en als dochter, die wel eens uit zou moeten vliegen de taak wel aankonden. Ze déden het In vol vertrouwen. Het avontuur begon. Vader Reu merman knapte het huis weer hele maal op. Moeder bracht het binnen weer helemaal op orde. „Als vanzelf" ontstond contact met evangelist F. Niemeijer uit Alphen aan den Rijn, die er jeugdweekends ging leiden, kampweken houden. Ook kwamen er retraite-bijeen komsten van de Ichthus-studenten- groepen, voor wie bekende figuren als Corrie ten Boom, Anne van der Bijl spraken. Tenslotte ontdekte ook de Youth for Christ het Wonderhuis als een ideaal bezinningsoord. Het gastenboek geeft een kalei- doscopisch beeld hoe jong en oud(er) zijn dank voor uitnemende sfeer en moederlijke verzorging (mevrouw Reumerman en haar dochter0 kan uiten. Vraag niet naar de hoeveelheid werk die moeder Reumerman daar zo'n weekeinde voor moet verzetten. Veertig maaltijden en meer is heel gewoon. En het gebeurt allemaal be langeloos, waardoor de logies- en maaltijdenprijs belachelijk laag zijn. Van verboging willen de Reumer mans niet weten. Sterker ze investeerden onlangs nog meer in hun project, dat ze heel duidelijk als een opdracht blijven zien. Er moet dringend meer lo- giesgelegenheid komen. Het zou een soort woonboot, in dit geval beter slaapboot te noemen zijn, die achter het Wonderhuis een ligplaats zou kun nen krijgen. Hij werd besteld, al vergde het een formidabel bedrag. De Reumermans, bepaald niet bemiddeld, aarzelden geen ogenblik en staken er zich via een hypotheek op hun eigen woon huis voor in de schulden. God heeft ons altijd geholpen, dat zal Hij ook doen, zeggen ze in vol vertrou wen. Nuchter Heel onopgesmukt en nuchter ver telden ze over een en ander op een morgen, eind vorige week, in de woonkamer van hun „gewone" huis, dat iedere dorpeling uit Rijnsaters- woude als het postagentschap bekend is. Moeder Reumerman, die de PTT in de week vertegenwoordigt, was toen al weer druk in de weer met de voorbereidingen van het komende (nu afgelopen) weekeinde, toen bij gaande foto is gemaakt Aan het „waarom" dat uit het gesprek al wel zonneklaar was geble ken, voegde de oude Reumerman nog toe: „Veel geld en veel moeite, zegt u? Die zijn het al waard, wanneer daardoor maar één zondaar zich tot zijn Heer bekeert!". (Van onze kerkredactie) HILVERSUM „De toekomst van onze broederschap baart veler onzer in de laatste jaren grote zorg. De ledentallen onzer ge meenten lopen niet maar „hollen" achteruit, zelfs in die streken van ons land, waar de bevolkingstoename kolossaal is. Het kerk bezoek is in vele gemeenten miserabel (al I vinden hier en daar ook merkwaardige „op levingen" plaats). Zondagsscholen zijn zon dagschooltjes geworden. Catechisanten zijn moeilijk te krijgenDe financiële zorgen van vele gemeenten bezorgen menig ver antwoordelijk kerkeraadslid slapeloze nach ten." Dit schrijft ds. J. W. Hilverda (43), doopsgezind predikant in Hilversum, in het Doopsgezind Weekblad. Hij vindt het wel duidelijk, dat de toekomst van de broederschap voor een groot deel afhankelijk is van de vraag of van de ge meente uit weer wegen zullen worden gevonden om jonge mensen te'bereiken. Er zijn er onder ons, die wat dat betreft de moed allang opgegeven hebben. Het lukt niet meer. Het wil niet. „We hebben alles al gepro beerd". Sommigen geven de schuld aan de jonge ren, die door de welvaart, waarin wij leven, oppervlakkig, genotzuchtig, ongeïnteresseerd en wat niet al geworden zouden zijn... anderen ste ken de hand in eigen boezem en wijzen met beschuldigende vinger naar de gemeente, die te slaperig, gezapig en ouderwets geworden zou zijn om jongeren van 1969 nog te kunnen boeien. Hoe het oordeel ook uitvalt, in beide gevallen is het gevolg: een loodzwaar brok fatalisme. Het is een verloren zaak. We boeren onherroepelijk achteruit. We bereiken de nieuwe generatie niet meer!" Anders De Hilversumse predikant denkt daar anders over. Volgens hem is de moderne jeugd niet on bereikbaar, „zeker niet wanneer het gaat om de belangrijkste verworvenheden van onze doopsge zinde broederschap". Hij noemt enkele zaken, die de jeugd beslist aanspreken, zoals: de doop op volwassen leeftijd en daarmee de persoonlijke, bewuste keuze voor de zaak van Christus, de mondigheid van het individu in onze geloofsgemeenschap, het ondog matische karakter van onze broederschap. Dat houdt in, dat er niet wordt uitgegaan van het gezag van voor alle tijden geformuleerde „waarheden" en „dat bij ons ieder aan het (moei lijke) woordje „God" zijn eigen inhoud mag ge ven". De predikant vervolgt de opsomming met andere zaken als de nadruk op praktisch christendom, de consequente doorvoering van het beginsel van „het priesterschap aller gelovigen" (in theorie althans), „het feit, dat wij durven le bestaan onder enige menselijke gezagsinstantie en onze afwijzing van elke binding met de staat". ze vinden er veel van hun eigen verlangen naar vrijheid en mondigheid, veel van hun kri tische zin ten aanzien van „the establishment" in terug. En aan eerbied voor Christus, ja, verlóngen naar zijn leiding, ontbreekt het de jongeren van vandaag waarachtig niet", aldus de schrijver. Gezapig „Hoe komt het dan, dat wij de jongeren nau welijks of helemaal niet bereiken? Het ligt voor- nameijk aan de gezapigheid, het gebrek aan en thousiasme, de knusse, introverte sfeer van onze gemeenten. Wat wij hun te zeggen hebben, als het op de juiste, niet in doctrinaire manier ge bracht wordt (waarbij alle openheid voor discus sie moet blijven bestaan), boeit hen beslist nog wel. Maar de stijl en sfeer en mentaliteit en vooral de lauwheid van onze gemeenten lusten zij niet. Men kan het hun nauwelijks kwalijk ne men... Ik dacht ook, dat onze broederschap gewoon te weinig interesse voor de jeugd en de jongeren gehad heeft in de afgelopen jaren. Ik weet, dat dit onrechtvaardig klinkt ten aanzien van enkele gemeenten, die enorm veel voor de jeugd deden... en vooral onrechtvaardig tegenover een groep personen, die zich op bewonderenswaardige wijze hebben ingezet voor de zaak van jeugd en broe derschap. Maar over de gehéle linie is-het waar! We hebben gewoon te weinig tijd, energie en ook geld over gehad voor de zaak van jeugd- en jongerenwerk. Maar dat bewijst eens te meer onze gezapigheid, introvertie en futloosheid. Wij waren ijverig bezig met het deskundig beheren van het „pand ons toevertrouwd", maar wij leef den te weinig vanuit onze toekomst! Het gevolg is. dat wij wellicht geen toekomst zullen heb ben!" Ds. Hilverda besluit met te zeggen: „Dit artikel, deze „noodkreet" zo u wilt, wil vooral een plei dooi zijn voor: méér aandacht, tijd, energie en geld vanuit onze gemeenten voor de zaak van de jeugd; vooral eigenlijk voor meer leven en wer ken met een duidelijke visie op de toekomst! De jeugd is niet onbereikbaar! Onze broe derschap bezit ln principe alles, wat juist jonge mensen tot actie en enthousiasme brengen kan. Wij zullen moeten beginnen met dit echt te gelo ven!" (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Aan de Neder landse kerken is voorgestel;! binnen niet al te lange tijd een nieuwe actie „Kom over de Brug" te houden voor zending en werelddiakonaat. De vori ge actie, precies een jaar geleden, bracht 28 miljoen gulden op. Jonge kerken vragen om steeds meer hulp bij projecten die vaak absoluut noodzakelijk zijn. Vooral in Indonesië, wagr de kerk sneller groeit dan ooit, gaan op het ogenblik de deuren wijd open. De meeste Ne derlandse kerken hébben reeds moei te hun blijvende zendings- en we- relddiakonaatsverplichtingen na te komen. Er blijft weinig ruimte voor nieuwe taken. Als eerste heeft de Doopsgezinde Broederschap besloten aan een even tuele nieuwe actie deel te nemen. Volgens het Doopsgezind Weekblad hechtte het dagelijks bestuur reeds goedkeuring aan het plan om in 1971 mee te doen. In het r.-k. blad Bijeen, dat de plaats inneemt van. talrijke kleine missieblaadjes, wordt echter gespro ken over 1970. De vraag wordt gesteld of dan de Rooms-Katholieke Kerk mee zal doen. Op een van de vorige zittingen van het pastoraal concilie heeft kardinaal Alfrink reeds gezegd, dat dat zeer wel mogelijk is. Van protestantse zijde is nog niet ge zegd of de R.-K. Kerk is uitgenodigd. ZAMBIA De Britse free-lance journalist Russel Warren Howe, die uit Zuid-Afrika is uitgewezen als niet-gewenste immigrant, is gisteren in Loesaka in Zambia gearriveerd. Howe, die een aantal belangrijke Amerikaanse bladen vertegenwoor digt, zei dat er geen reden voor zijn uitwijzing was opgegeven, maar dat het misschien te maken had met een opdracht om voor „Look" magazine te schrijven over het apartheidspro bleem in Zuid-Afrika.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2