GEEN ONRUST BRENGEN Commentaren MEESTE WEGEN GISTEREN SPEKGLAD 'Mmmms in iiiawD Siberische tocht spoorbaan over Zuid-Slavië een fort Het Kwartet iraitiKj Tfaérèse: muzikale zeeheldin Bezorgdheid over Suriname Minister en Kamer zijn 't eens Eenzijdige statuut opzegging onjuist JAMIN Verzetskrans Bonus gesprek Nieuwe leidse Courant Woensdag 12 februari 196» - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich ii gheblevcn -mijn hert in teghenipoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Of de vrouwen evenveel ver stand hebben als de mannen durf ik niet uit te maken, maar zij hebben stellig niet zoveel onverstand. SEUME (pag. 11) „RITAUÜ" ||fW UtfCffl} DE BILT De kern van een depressie trok van Schotland langs de oostkust van Engeland naar Nederland. Een front van de depressie ver oorzaakte daarbij op uitgebreide schaal sneeuw, terwijl iets zach tere oceaanlucht tijdelijk tot het zuiden en westen van ons land doordrong. Het komende etmaal zal met matige tot krachtige wind tussen oost en noordoost koude lucht, die reeds boven het noordoosten van het land aanwezig is zuid waarts stromen. Vannacht wordt daarom overwegend matige en morgen lichte vorst verwacht. De neerslagkansen nemen af. DE BILT Opklaringen, maar plaatselijk ook enkele sneeuw buien. Krachtige tot matige noord oostelijke wind. Vannacht ma tige, hier en daar strenge vorst. Morgenmiddag lichte vorst. Vooruitzichten voor .vrijdag: Aantal uren zon: minder dan 2 uur; Min. temp.: omstreeks normaal; Max. temp.: 1 tot 7 graden on der normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. 13 februari: zon op 07.59. onder 17.50; maan op 06.39, onder 13.06; 16 febr. nieuwe maan. Postbus 76 Telefoon 31441 Minister Bakker voorziet wel meer problemen met Suriname dan vroe ger, maar Paramaribo voelt er niets voor, de banden met Nederland te slaken. En Suriname moet vrij kun nen beslissen. Dat was de Kamer met de minister eens. Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Vice-minister-president Bakker meent, dat het een wat „cynisch-opportunistische indruk zou maken" als Nederland Suriname, na wat er de laatste weken gebeurd is, in onrust en wanorde zou achterlaten. Hij zei dit gisteren in de Tweede Kamer nar aanleiding van een opmerking van de Democraat De Goede, dat Nederland zou moeten denken over wijziging of zelfs opzegging van het Statuut waarmee ons land met Suriname en de Nederlandse Antillen is verbonden. melkchoc. bloemen ISO gram van 125 voor 109 niet te geloven voor die prijst Minister Bakker wilde evenwel niet uitsluiten dat van Nederland een bepaald initiatief wordt bevorderd. We zullen de ontwikkelingen nauw lettend moeten volgen, meende hij. Hij liet doorschemeren dat hij zelf ook meer problemen verwachtte dan in het verleden zijn geweest. De heer De Goede had artikel 43 van het Statuut aan de orde gesteld. Ook de heer Nederhorst (soc.) ging er op in, omdat hij de interne Suri naamse ontwikkelingen van de laatste tijd echt wel wilde bezien alsof Nederland hierbij betrokken is. Artikel 43 zegt, dat elk der landen zorg draagt voor de verwezenlijking van de fundamentele menselijke rechten en vrijheden, de rechtszeker heid en de deugdelijkheid van het bestuur. Weinig marge Minister Bakker zei dat er tussen de mogelijkheden die het Statuut biedt om dit te bevorderen (schorsing of vernietiging door de gouverneur van bepaalde besluiten of een alge mene maatregel van rijksbestuur) en het verbreken van de band niet veel marge is. Wel is er nog de mogelijk heid van overleg, en daar wilde hij voorlopig de nadruk op leggen. Het voorstel van de socialist Ne derhorst om het Koninkrijksparle- ment (de Staten-Generaal, eventueel aangevuld met Statenleden, die geen stemrecht hebben) met de gevol machtigde ministers te laten debatte ren zou niet veel zin hebben want het Koninkrijksparlement kan een gevolmachtigd minister niet ter ver antwoording roepen. De heer Bakker vroeg zich af of er wel voldoende aanleiding is dat het Statuut herzien of verbroken wordt. De buitenlandse betrekkingen kun nen bevredigend geregeld worden via een bepaling dat ook op bepaalde ambassades Surinamers of Antillia- nen geplaatst worden. Over de positie van de Nederlandse troepen zei minister Bakker dat deze wel degelijk ingezet kunnen worden VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT. Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. per maand per kwartaal Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktivlteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De r.ieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze ter bestrijding van binnenlandse on lusten, maar alleen met instemming van de Koninkrijksregering. In de toekomst zullen de regerin gen van Suriname en de Antillen zelf standig regionale akkoorden kunnen sluiten. De Nederlandse Antillen stel len geen prijs op opzegging van het Statuut en in Suriname is de regering gevormd onder de conditie dat over de onafhankelijkheid geen besluit wordt, genomen. Zelfs de oppositie wenst het niet Bovendien wordt de situatie in Suriname in het buiten land, met name in Latijns-Amerika, niet aangevoeld als een verlaat kolo niaal probleem. De heer Kieft (a.r.) vond dat Neder land de onafhankelijkheid niet moet opdringen, dat zou een ongewenste vorm van paternalisme zijn. Men- moet niet uitgaan van wat mogelijk zou kunnen gebeuren en als men over artikel 43 praat, neemt men aan dat er iets aan de hand is. Dat zou voorbarig zijn. Kiezen Dc heer Jongeling (g.p.v.) wilde niet toewerken naar een verbreken van de banden, hoewel hij toegaf dat er een ogenblik zou kunnen komen dat we moeten kiezen. De heer Scholten (c.h.) meende dat voorop moet staan wat men in Surina me en de Antillen over het Statuut denkt. Het is onze verantwoordelijk heid Suriname de mogelijkheid te bie den in vrijheid te beslissen: dat zou den we overboord gooien als we een zijdig uittreden. Ook de heren Van Koeverden en Tuinman spraken zich uit tegen een initiatief van Den Haag. Tuinman: wij zouden de onrust daar brengen. Nadat ook de heer De Goede in tweede instantie meedeelde geen uitspraak nu te willen „het zou onverstandig zijn" bleek de hele Kamer op het standpunt te staan dat eenzijdig uittreden onjuist zou zijn. Van verschillende kanten werd nog wel aangedrongen op een juiste con trole van de hulp die door Nederland gegeven wordt en een behoorlijke ver antwoording door de regeringen van Suriname en de Antillen van financië le zaken. De heer Lankhorst (pac.soc.) memoreerde dat premier Pengel zich een extra salaris van 83.000 Surinaam se gulden had aangemeten voor het waarnemen van een ander departe ment, Goecle kans voor vrije lonen DEN HAAG Minister Roolvink hoopt dat de loonsverhogingen in de buurt van de 61/: pet. zullen blijven; dc werktijd zal in 1969 niet verder verkort mogen wórden dan tot 43 3/4 uur per week. De vrije loonpolitiek zal hjj echter soepel toepassen, omdat de conjunctuur aanzienlijk is verbe terd, het aantal werklozen 25.000 lager ligt dan verwacht werd en de prjjs- en kostenstijgingen voor dc werk nemers niet gering zijn. In een interview met onze redac teur H. P. Ester dat wij elders in dit nummer publiceren deelt minister Roolvink hierover nadere bijzonder heden mee en geeft hij zijn oordeel over spaarloon, minimuminkomen, Raad voor de Arbeidsmarkt, Wet op de loonvorming, de ontwikkeling in het Noorden van het land en de werkloosheidsbestrijding in de afgelo pen jaren. Alexander Dubcek, die zijn volk niet meer onbevangen mag lei den en daarom onwillekeurig het aureool van leider verliest, be zocht maandag zijn geboortestad Uhrovec bij Bratislava, waar hij onder andere een krans legde bij het graf van zijn broer Julius, die viel in de strijd tegen het fascisme. Reisavontuur bij Breukelen (Van een onzer verslaggevers) BREUKELEN Tientallen treinreizigers hebben gister avond een merkwaardig avon tuur beleefd. Zy moesten, om in Amsterdam te komen, in duisternis en sneeuwjacht een half uur over de spoorbaan lo pen, omdat hun trein door een vastgevroren wissel niet verder kon. Deze belevenis overkwam een deel van de inzittenden van de trein, die (met enige vertraging) om kwart voor negen uit Gouda naar Amster dam was vertrokken. Voorbij Woer den bleef de trein plotseling staan. Na een wachttijd van 15 a 20 minu ten kwam de machinist de passagiers meedelen, dat er moeilijkheden wa ren, die evenwel spoedig zouden kun nen worden opgelost, en dan zou de reis onmiddellijk worden voortgezet. Na nóg een kwartier werd de pas sagiers verteld, dat de trein naar Gouda terug zou reizen omdat een vastgevroren wissel niet gepasseerd kon worden. Wie toch de reis wilde voortzetten, kon uit de trein stappen en naar het station Breukelen lopen, waar rechtstreekse verbinding met Amsterdam kon worden verkregen. Baby's Enkele tientallen passagiers beslo ten deze voettocht te ondernemen, vooral omdat niet vaststond of er dezelfde avond nog wel gelegenheid zou zyn om van Gouda naar Amster dam te reizen. Speciaal ten behoeve van een echtpaar met twee baby's DE NIEUWE 124 „SPECIAL" is reeds NU bij ons in de showroom te zien. KOREVAARGARAGE Showroom KOREVAARSTR. 19 LEIDEN Tel. 01710 - 42146* reed de trein (alvorens naar Gouda terug te keren) nog een eindje in de richting Breukelen door, maar ergens midden in het weidse witte land kwam toch het moment, dat de trein moest worden verlaten. Een der treinbegeleiders nam, voor zien van een zaklantaarn, de leiding van de voettocht-naar-Breukelen. In een fijne sneeuwjacht en een felle wind strompelden en gleden de avon turiers over sneeuw en gladde dwars liggers naar het voorlopige einddoel: het ongeveer een half uur verderop gelegen Breukelen Onder hen waren ouden van dagen, kinderen en baby's. „Het was net een geheimzinnige nachtelijke processie, al die zwarte gedaanten in de sneeuw", vertelde één der passagiers ons. Be sneeuwd en vermoeid (velen hadden zware bagage bij zich!) kwam de stoet in Breukelen aan, waar enige tijd later de trein naar Amsterdam voorreed. Redelijk verzoek "jVTIET minder dan een nationaal be- lang is, dat onze politieke par tijen in staat z(jn op een juiste en gezonde wijze te functioneren. Wie hen daartoe in staat moeten stellen zijn wij allen. Op ons allen komt het aan wat critici onder ons ook mogen menen. (In een democra tie is kritiek trouwens altijd zelf kritiek.) Wij achten daarom de weg die de ARP gekozen heeft voor haar negen tigjarig jubileum een gelukkige. Ze vraagt geen bloemen. Ze vraagt in de gelegenheid te worden gesteld, haar taak in ons politieke bestel te verrichten zoals in deze tyd een party als deze betaamt. En dan springen de taken wel heel gemakke- iyk in het oog. Nog genieten onze politieke partyen geen subsidie. Of dat anders moet worden, daarover kan men verschil lend denken. Maar dat ligt nu nog in het vlak van de theoretische be spiegelingen; vandaag nog moet het geld op een andere manier by el kaar komen. Er is blykbaar gedacht aan een half miljoen. Wy achten dit voor een party als de ARP geen onredelyk be drag; we hebben trouwens begrepen dat het ook méér mag worden. Naar onze indruk ontwikkelt onder bekwame leiding de ARP een ver meldenswaardige activiteit. Ze neemt bovendien in de politieke situatie van het ogenblik een belangryke posi tie in. Maar dan vermoeden wy ook dat velen de roep om steun, die een steun is voor een christciyke politiek, niet onbeantwoord zullen willen laten. Voorbarig tJET valt niet goed te begrypen waarom de socialistische fractie leider Den üyl gevraagd heeft de brief van minister-president De Jong over in Indonesië gepleegde excessen alsnog op de agenda van de Kamer te plaatsen. Of het moest zyn dat hij denkt uit een debat politieke munt te kunnen slaan. En zelfs dat gevolg betwijfelen we. Ieder die iets weet van de grote moeiiykheden die er zyn bij het ver zamelen en ordenen van gegevens over die tyd, zal kunnen billyken dat de minister-president met op stel en sprong kan overgaan tot publikatie van de voorhanden zynde documen ten, die bovendien misschien een een- zydig beeld geven. De regering heeft een „stuurgroep" ingesteld als een soort stok-achter- de-deur. Zy moet erop toezien dat haast wordt gemaakt. En uit wat de minister-president ook nog heeft meegedeeld, kan worden afgeleid dat hy streeft naar een zo volledig mo gelijk rapport. Het Ls daarom verstandiger nog even te wachten, voordat de Kamer een voorbarig en zelfs nutteloos besluit neemt. Dat de suggestie gekomen is van iemand die in het parlementaire land geen vreemde is. doet veronderstel len, dat de heer Den Uyl andere, po litieke doeleinden nastreeft. En dat kan uitgerekend in deze zaak niet. Bromfietsen door BTW goedkoper DEN HAAG Het ministerie van ekonomische zaken en de organisaties uit het bedrijfsleven voor de brom- fietsenhandel zijn overeengekomen dat de prijzen van bromfietsen met twee en een half procent worden verlaagd. Als gevolg van de BTW hadden de prijzen, al op 1 januari moeten zijn verlaagd. In veel geval len is dat niet gebeurd. Veel zaken hadden de prijzen zelfs verhoogd. Premier Wilson van Engeland niet meer zo populair in zijn land wellicht zoekt continentale con tacten: hij is gisteren op het vlieg veld in Èonn aangekomen voor een bezoek aan ambtgenoot Bondskanse lier Kiesinger. Op de foto: Wilson tijdens de persconferentie op het vliegveld. BELGRADO Het federale parlement van Zuidslavië heeft dinsdag een nieuwe wet op de dienstplicht aanvaard, die naar aanleiding van de Oosteuropese interventie in Tsjechoslowakije is opgesteld. De wet voorziet erin dat dc gehele bevolking by de landsverdediging wordt betrokken. Zo komt er dienst plicht voor alle vrouwen tussen 19 en 40 jaar. Verder zullen de eenheden van de territoriale verdediging, die ook na een eventuele bezetting van het land de stryd moeten voortzetten, op gclyke voet worden behandeld als de strijdkrachten. De diensttijd blijft gehandhaafd op anderhalf jaar. Alleen voor kostwin ners en voor hen die hoger onderwijs volgen, kan deze tijd worden verkort. Sinds de bezetting van Tsjechoslowa kije heeft Zuidslavië zijn militaire begroting met. bijna tien procent ver hoogd. Minister van defensie Nikola Ljubicic verklaarde dat de wet van het land een „onneembare vesting" maakt. Talloze botsingen door slippartijen DEN HAAG De gistera vond tegen het spitsuur opge treden gladheid door sneeuw val en ij zei heeft in het gehele land vooral het wegverkeer danig parten gespeeld. De we gen waren tot diep in de nacht spekglad en bijna onbegaan baar. Een plotselinge stijging van temperatuur kwam de strooiploegen te hulp en van morgen was er bijna niets meer aan de hand. Vooral in het westen van het land kroop gisteravond het verkeer zeer langzaam over de wegen. Botsingen tengevolge van slippartijen kwamen veel voor. De schade was meestal van materiële aard. In Den Haag verleende de politie in enkele uren tijds assistentie bij ongeveer veertig aanrijdingen met flinke blikschade. De trams en bus sen konden op de meeste plaatsen, zij het met vertraging, blijven rij den. Veel klachten bereikten de po litie van mensen, die onaangenaam waren getroffen door de activiteiten van met sneeuw gooiende jeugd. Rijkswegen Volgens de rijkspolitie in Drieber gen zijn op de grote wegen weinig ernstige aanrijdingen gebeurd. Even ia vijf uur slipten op de weg Utrecht- Den Haag ter hoogte van Nootdorp twee auto's. Op de Gouwebrug (Den Haag Utrecht) ondervond het ver keer gisteravond vertraging door een slippartij waarbij drie auto's waren betrokken. De spoorwegen kampten door de sneeuwval met vertragingen. Voor al op de lijn Amsterdam-Haarlem- Leiden-Den Haag-Rotterdam, reden treinen niet op tijd. Dat zeer velen gisteravond grote interesse vertoonden voor het weer en de toestand op de wegen bleek onder meer uit het feit dat het te lefoonnummer 003 van het weer bericht de hele avond de ingespreks- toon liet horen. Europa Niet alleen In Nederland valt er de laatste dagen veel sneeuw, ge heel Europa komt steeds meer on der een wit dek te liggen. Bijna overal bleef het gisteren sneeuwen. In Skandinavië sneeuwt het nu al enkele dagen zonder ophouden. Het vriest hier een graad of vijf, maar verwacht wordt dat de koude zal toenemen. Uit Rusland komt na melijk een krachtig hogedrukgebied, waarin temperaturen tusen de 20 tot 30 graden onder nul worden -ge meten. In geheel midden-Europa is ook veel sneeuw gevallen. Het verkeer in Zwitserland ondervindt veel hin der. In München werden 157 sneeuw ploegen ingezet om het 2000 kilo meter stratennet vrij te maken. Ook in Italië viel sneeuw, in Napels zelfs voor het eerst na dertien jaar. Er ontstond een verkeerschaos. In En geland, dat de laatste dagen inge sneeuwd leek, is het gisteren gaan dooien. De wegen waren echter nog spekglad. Zeker 95 mensen zijn omge komen bij de sneeuwstorm die het noordoosten van de Ver enigde Staten hebben geteisterd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1