J Oppositie vraagt hogere AOW paar in Kenia CHEPENz GEEN COMMISSIE UTT KAMER VOOR POLITIËLE ACTIES SCARABEE OPENT EIGEN THEATER Benfica proefde sneeuw op terrein Wageningen Utrechtse moordenaar zingt toontje lag er Brand door jongen die kaars aanstak in tent NEDERLANDERS IN GUERRILLABEWEGING Beslissing valt om vijf uur Wereldrecord MOTIE IN EERSTE KAMER is geldig f Italiaan leidt Benfica-i ■Aj ax Met Poppetgom, een beleefd spel Leider Arabische ondergrondse: Hans v. Z. vroeg glaasje water HOED SILENEN ZEILEN INA/F IFIHSF COURANT WOENSDAG 12 FEBRUARI IM9 DAVOS „Er is geen enkele re den om Verkerk's wereldrecord niet te erkennen. De geruchten die hiero ver, vooral in de Noorse pers, de ronde doen, zijn ongegrond." Dit meldde de secretaris van de interna tionale schaatsunie (ISU), de heer Haessler, dinsdag in Davos, aldus het Russische persbureau Tass. Haessler maakte deel uit van het organisatiecomité van de internatio nale wedstrijden, die in het weekein de in Davos zijn gehouden en waar bij drie wereldrecords sneuvelden. In de Noorse pers was het bericht opge doken, dat deze wedstrijden niet op tijd zouden zijn aangevraagd bij de ISU. Haessler ontkent dit ten stel ligste. Spartak Brno heeft dinsdag te Pa rijs de eerste wedstrijd voor de kwartfinales van het tornooi om de Europese volleybalbeker voor landskampioenen tegen Paris UC met S—0 gewonnen. De setstanden waren: 15—7, 156 en 1510. De return wordt vrijdag gespeeld. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Woordvoer ders van PvdA, PSP en CPN in de Eerste Kamer toonden zich gisteren ernstig ontstemd om dat minister Roolvink pas in april een verhoging van de AOW-uitkeringen zal voorstel len. Onder leiding van de socialist Dam ming dienden deze drie fracties een motie in, waarin de regering werd verzocht spoedig met een aanvulling te komen. De heren Damming en Van Pelt (pac.soc.) en mevrouw Van Omme ren-Averink (comm.) spraken over (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG PvdA-fractie- leider Den Uyl heeft gistermid dag toen hij zag aankomen dat zijn voorstel tot instelling van een bijzondere Kamercommissie voor het onderzoek naar de poli tiële acties, zou worden verwor pen, een politiek foefje uitge haald door de brief van de regering over deze zaak op de agenda van de Kamer te plaat sen. Hiermee bereikt hij dat hij zijn wensen over de opzet van het onder soek naar de politiële acties alsnog aan de regering zal kunnen kenbaar maken. In feite heeft de Tweede Kamer hierdoor een overbodige discussie ge voerd over de procedure, waarop men de brief van de regering wil behan delen. De heer Den Uyl had vorige week gevraagd bij de discussie over de behandeling van de regeringsbrief de regering uit te nodigeh. De Kamer voelde daar toen weinig voor. Gistermiddag werd wel duidelijk dat de Kamer niets voelt voor instel ling van een bijzondere commissie. Met uitzondering van PvdA, PSP, CPN, D'66 en de Groep-Aarden wilde d* Kamer een nader rapport van de regering afwachten. Stuurgroep De Stuurgroep zal materiaal over de jaren 1945 tot 1950 verzamelen. De bedoeling is dat dit op 1 juni is af gerond. Door het optreden van drs. Den Uyl kon de brief van de regering gis teren niet voor kennisgeving worden aangenomen. Minister-president De Jong zal bij de behandeling van de brief van de regering waarschijnlijk gevraagd worden zijn visie op instel ling van een bijzondere Kamercom missie te geven, zodat de heer Den Uyl langs een omweg toch zijn zin krijgt. Mr. Van Mierlo (D'66) bepleitte een onderzoek naar de politieke en mili taire verantwoordelijkheden, naast het onderzoek inzake militaire exces sen tijdens de politiële acties. De Ka mermeerderheid meende dat men dit in eerste instantie aan de regering moet overlaten. Het voorstel-Van Mierlo werd eveneens verworpen. De overige fracties stelden zich in het algemeen op het standpunt dat de Kamer het onderzoek van de re gering niet moet doorkruisen. „Eerst moet al het materiaal op tafel zijn. Daarna kunnen we overleg plegen met alle fractievoorzitters in het se niorenconvent, waarna we alsnog kun nen kijken of een bijzondere commis sie nodig is", betoogde de heer Schmelzer (kath.v.). De heer Toxopeus (lib.) meende dat de Kamer tijdens het verzamelen van het archiefmateriaal haar zelfstandig heid ten opzichte van de regering moet bewaren. Men moet achteraf zelfstandig een oordeel en eventueel kritiek kunnen geven. Ook de heer Tilanus \'c.h.) vond overleg met het seniorenconvent wen selijker. Hij wilde liever eerst op de publikaties van de regering wachten en voorkomen dat er een verbrokkeld beeld ontstaat, bij tussentijdse publi katies. ROME De Italiaanse voetbal bond heeft bekend gemaakt dat de Italiaanse scheidsrechter Antonio Bbardella de returnwedstrijd tussen Ajax en Benfica op 19 februari in Lissabon zal leiden. De communist Bakker zei dat de CPN reeds vanaf 1946 voortdurend op openheid heeft aangedrongen. Ex-vrije boer Kronenburg had geen behoefte aan een onderzoek. „Ik zit hier als politicus en niet als archivaris". De heren Jongeling (g.p.) en Van Dit (s.g.) vonden een bijzondere Kamer commissie overbodig. Scherp was de kritiek van mr. Biesheuvel (a.r.). Hij betoogde dat de PvdA van de zaak een typische op positie-aangelegenheid wilde maken, terwijl het van zodanig belang is dat het de hele Kamer aangaat. Het voor- stel-Den Uyl noemde het „suggestief oppositioneel". Hij verweet deze voorts dat hij in een inteview heeft getracht de ver antwoordelijkheid van de PvdA voor het Indonesiëbeleid als van andere aard voor te stellen dan de overige regeringspartijen in die tijd. Moedig Gelukkig heeft dr. Drees zich in een tv-interview wél verantwoorde lijk getoond, zei de heer Biesheuvel, en dat vond hij een moedige erken ning. De a.r. fractieleider vroeg zich af wat er gebeurd zou zijn als de heer Drees er niet meer geweest was om „haast felle aantijgingen" in tv- prpgramma's jecht te zetten. Tenslotte vond hij het onbegrijpelijk dat de heer Den Uyl niet vooraf het Kamer- presidium over zijn voorstel had ge polst Drs. Den Uyl wees deze verwijten van de hand. „Men wist allang dat wij een bijzondere Kamercommissie wensten." Gezien het nieuwe voorstel-Den Uyl om de brief van de regering op de agenda te zetten, werd evenwel de indruk gewekt dat de PvdA met dit ordedebat voor een zeker politiek vuurwerk wilde zorgen. het voorstel, de AOW-uitkeringen autonoom te verhogen met 1,1 als gevolg van de invoering van de BTW. Zij noemden deze optrekking in een tijd van voortdurende prijsstijgingen volstrekt onvoldoende. Geïrriteerd Minister Roolvink raakte duidelijk geïrriteerd. Hij zei dat het hier een autonome verhoging betreft buiten de periodieke AOW-optrekking. De rege ring heeft tot een tussentijdse verho ging besloten In verband met de BTW. Hij verweet met name de heer Damming dat de PvdA, toen zij tus sen 1965 en 1967 in de regering zat, nooit met dergelijk voorstellen is ge komen als er sterke prijsstijgingen optraden. Overigens bleek dat de motie geen kans maakt te worden aangenomen. De heer Middelhuls (kath.v.) noem de de motie overbodig omdat de re gering de taak haar taak reeds uit voert. De liberaal Louwes beklem toonde dat de vakbonden eerst voor de werknemers de financiële ruimte afromen en daarna steen en been klagen over de AOW-trekkers die achterblijven. Hij voelde niets voor de motie, al vond hij de autonome AOW-optrekking een slecht wetje. Toen de minister hiertegen protes teerde, antwoordde het Kamerlid dat hij slechts een „retorische opmer king" maakte. Overbodig De heer Elfferich (a.r.), mede na mens de CHU sprekend, betoogde dat men alleen een motie moet indienen als de minister onwillig blijkt om een gewenste handelwijze te verrichten. Hij vond de motie daarom overbodig. Hij informeerde hoe het stond met de adviesaanvrage aan de SER over de kwestie van de autonome aanpas sing van de AOW-uitkeringen. Minister Roolvink deelde mee dat h(j maandag en dinsdagochtend hier over met de SER contact heeft gehad. NAIROBI Prinses Beatrix en prins Claus waren gister avond op een cocktailparty, die ambassadeur dr. H. van Beuse- kom aanbood voor de Neder landse kolonie in Kenia, die rond duizend leden telt. Deze dag was een rustdag voor het echtpaar, dat in een gehuurde auto een tocht maakt door Tanzania en Kenia. Het particuliere bezoek werd be gonnen nn Tanzania, waar Claus zijn jeugd doorbracht. „Wij hebben ze alleen wat goede landkaai-ten gegeven er. het aan hen overgelaten van het landschap te genieten," zo zei een lid van de ambassade. „Zij vroegen met rust te wor den gelaten eri zij genieten van het informele karakter van hun bezoek." Het prinselijk paar heeft verschillende onverwachte be zoeken gebracht, zoals aan het districtsziekenhuis te Fort Hall waar zij de verpleegsters Wil van der Steenhoven uit Amsterdam en Thera de Haas uit Liende verrasten. Scheidsrechters in Mexico neutraal ZURICH De Internationale Voet balbond (FIFA) heeft besloten voor het merendeel neutrale scheidsrech ters aan te wijzen voor het tornooi om het wereldkampioenschap, dat in 1970 in Mexico wordt gehouden. Van de dertig scheidsrechters zullen er achttien neutraal zijn dat wil zeg gen niet komend uit een land, dat in de eindronde uitkomt. Drie uit het gastland en negen uit andere deelne mende landen. Bij vorige wereldkam pioenschappen hadden alle zestien landen, die tot de eindronde waren doorgedrongen, het recht een scheidsrechter af te vaardigen. DEN HAAG Donderdagavond is voor de Haagse kunstschilder Adri Boon en zijn Theater Scarabee de grote avond. Dan zal een publiekje van 70 man voor het eerst in het gloednieuwe theatertje aan de Wil lemstraat 7 luisteren naar Albert Vo gel die teksten opzegt van Luce bert, die weer muzikaal worden omlijst door muziek van Bruno Maderna. Gekeken wordt er naar werk van Pat Andrea, Woody van Amen, Hans Hollenbach, Ber Mengels, Lucie van Duyn, Gerard Coljé en Adri Boon, maar gespeeld wordt er eigenlijk niet. Of wel? Het is heel moeilijk te zeggen, want na „Spiraal", het eerste bewe- CAÏRO/TEL AVIV Yasser Arafat, voorzitter van de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie en tevens één der leiders van de Arabische guerillabeweging Al Fatah, heeft in een vraaggesprek voor de Egyptische televisie ge zegd, dat jonge Fransen en Ne derlanders aan de zijde van de Palestijnse guerillagroepen strij den. Volgens Arafat bestaan er Egyptische, Libanese, Syrische en Iraakse groepen bij de Pale stijnse verzetsorganisaties. Het Israëlische parlement heeft gisteren met grote meerderheid de motie van wantrouwen verworpen, die de centrum-liberalen hadden in gediend naar aanleiding van uitla tingen van premier Esjkol in een interview met het Amerikaanse blad Newsweek. De stemmenver houding was 74 tegen 5 stemmen bij zeven onthoudingen. Brits initiatief Intussen heeft minister van bui tenlandse zaken Abba Eban inge stemd met het Britse initiatief om een conferentie te beleggen van lan den van de Westeuropese Unie over vraagstukken van het Nabije Oosten. Een dergelijke conferentie toont volgens Eban aan dat: de positie van West-Europa te genover dit vraagstuk afwijkt van de Franse en dat Frankrijk derhalve geenszins het recht heeft uit naam van Europa te spreken; alleen de vier grote mogendhe den moeten helpen een vreed zame oplossing te vinden voor de crisis. Sprekend over de rol van de Arabische verzetsorganisaties zei Eban, dat de wereldopinie de bete kenis van El Fatah en de andere Arabische „terreur-groepen" over drijft. Volgens de minister is hun militaire succes zeer beperkt. De Jordaanse premier Al-Talhoe- ni heeft gisteren in' Caïro bespre kingen gevoerd met president Nas ser. Gezegd wordt dat Al-Talhoeni verduidelijking wenste van de Egyp tische houding ten aanzien van in tensivering van de Arabische guerilla-activiteit tegen Israël. Het genootschap Nederland-Israël heeft in een telegram aan het hoofd bestuur van het Nederlandse Roode Kruis dringend verzocht al het mo gelijke bij het internationale Rode Kruis te ondernemen voor een spoe dige evacuatie van Joden uit Irak, Egypte en Syrië. gingstheater van Adri Boon, waar nog een uiterst summiere spelpresta- tie te bekijken viel, via „Batman in ballingschap", waarin de spelers bij na uitsluitend fungeren als de personen in een tableau vivant, zul len de spelers in „Poppetgom" voor namelijk worden gebruikt als pop pen, die soms even automatisch mo gen bewegen. Kijk- en hoorspel Decor, geluid, lichteffecten nemen een steeds belangrijker plaats in en men mag dit keer dan ook weer een als het ware vonkenschietend en da verend kijk- en hoorspel verwachten. Het kleine toneeltje wordt aan alle kanten benut. Zelfs van onderuit het toneel wordt gespeeld. Over de be doeling van „Poppetgom" moet de toeschouwer maar zelf oordelen. „Want", zegt Adri Boon, „ik heb er geen enkele boodschap mee. Ik ben beu van al die jongens die, met de vinger omhoog, politiek of moraal bedrijven op het toneel. Die jongens hebben geen pret meer en die hebben wij wel. Ook enden wij het niet leuk om het publiek uit te schelden of in het gezicht te spugen. Dat vind ik niet beleefd en, vergeet niet, ons theater wordt een zeer Haags thea ter." Adri Boon is er zich wel van be wust, dat zijn Theater Scarabee slechts een klein publiek zal trekken. Daarom stelt hij zich voor, „Poppet gom" tot ongeveer half mei te bren gen, waarbij hij ook Amersfoort, Groningen en Rotterdam zal aan doen. Daarna gaat hij een nieuw pro gramma uitdokteren. Veel hulp Over hulp maakt hij zich nog geen zorgen: „Maderna, Vogel en Lucebert werkten al mee, nog voordat de toe zegging van de 24.000 rijkssubsidie was gedaan." Naast het grote aantal medewer kers, voerden veertien leden van Het Residentie Orkest de muziek uit, die in het theatertje van de band zal klinken; de Zangeres zonder naam zong de smartlap „De soldatenmoe der", waarvan de plaat net is uitge komen, waarbij ze werd begeleid door het orkest van Jean Kraft; Thea van Loon en Hendrik-Jan Koldewey ontwierpen de kostuums en Lucebert en Gerard Coljé ontwierpen de affi ches en programma's. Het geheel gaat dus van start In het theatertje dat door 45 leerlingen van het Voorburgse Huygenslyceum van onder tot boven werd geschil derd en wordt daar herhaald in de komende weekeinden. WAGENINGEN De spelers van Benfica hebben het dinsdag tijdens een laatste training op het dik besneeuw de veld van Wageningen erg gemak kelijk gehad. „Op zo'n laatste dag voor een belangrijke wedstrijd", vertelde trainer Otto Gloria, „doe Ik het altijd heel erg rustig. Ook in de middaguren kregen de spelers vrijheid. Gloria: „Of In het hotel willen blijven, of ze willen wandelen, of hier wat winke len, het kan mij niet schelen". Het betekende natuurlijk niet, dat Gloria alles aan zijn spelers overliet. Lang niet. Voor de training begon, «tond hii er op dat zijn zestiental nieu we, op winterse velden afgestemde voetbalschoenen aantrok Gloria hield voor zijn spelers ook •en korte conditietraining. Het leek op op een discipline-oefening. Een klein stukje excercitie van zes tien met hun vuurrode trainingspak ken fel in de sneeuw afgetekende sol daten, onder leiding van een in het grijs geklede sergeant. Een paar rond jes over het veld met bepaald niet eigentijdse gymnastische oefeningetjes, die een herinnering opriepen aan klas sikaal lagere-schoolwerk. Onder elkaar, werd er in de breedte van het veld ook nog een klein par tijtje gespeeld. Want al wilde Gloria zijn spelers niet te hard aanpakken, hij wilde toch de gelegenheid niet voorbij laten gaan om de herinnering aan sneeuwvoetbal bij zijn spelers te verlevendigen. WAT KOMT ER NOG? Het veld in het Olympisch Stadion mocht dan dinsdagmiddag sneeuwvrij gemaakt zijn, niemand kon weten hoe het klimaat zich zal gedragen. Slechts voor de Portugezen, die spelen in de sneeuw aanzienlijk leuker vinden dan voetballen. Want toen scheidsrechter Robert Davidson (41) dindsdag om even over vijf op Schiphol landde, joeg een geweldige sneeuwbui over de na tionale luchthaven. Voor Davidson, die al vijftien Jaar internationale ervaring heeft, die zich niet meer kan herinneren hoeveel in ternationale wedstrijden hij leidde, was dat geen probleem. Hij vertelde: „Woensdag ga ik naar het veld kijken. Ik wil eerst even contact opnemen met de officials hier. Tot nu toe heb ik nog nooit een internationale wedstrijd af gelast. Wel natuurlijk competitie-ont moetingen in Schotland. GEVAAR SPELERS Voor afgelasting geldt bij mij maar een maatstaf: voetbal is mogelijk, zo lang het veld geen gevaar voor de spe lers oplevert. Eén beperking wil ik daarbij nog maken. „Ik moet ook het idee hebben, dat de omstandigheden zich tijdens de wedstrijd niet ongun stig zullen wijzigen. Ik geloof trouwens, dat geen scheidsrechter aan een wed strijd zal begihnen, als hij ook niet. bij na de zekerheid heeft hem te kunnen beëindigen. Maar dat is een zorg voor woensdag als ik voor het eerst een wed strijd van Benfica leidt. Ajax heb ik vorig jaar in Madrid gefloten Een heerlijke wedstrijd. Benfica ken ik al leen van de televisie en van de tri bune. zoals vorig jaar bij de finale te gen Manchester United m Londen. UTRECHT De tweede dag van het proces van Hans van Z. is vanochtend moeizaam op gang ge komen. De moord op de 37-jarige Amsterdamse Coby van der Voort zal de rechtbank waarschijnlijk minder hoofdbrekens opleveren dan die op Elly Hagers, want de verdachte liet na een uur blijken dat hij de Amsterdamse vrouw „met een soortgelijke met lood gevulde pijp" als bij de roofover val op mevrouw Woortmeijer in Utrecht is gebruikt, op het hoofd heeft geslagen. Daardoor kon de gerechtelijke ge neeskundige, dr. J. Zeldenrust, dan meteen de verwondingen aan het hoofd verklaren, die niet met een mes waren toegebracht. Moe en stuurs voor zich uitsta rend met de armen over elkaar, uiterlijk onberoerd, luisterde Hans van Z. naar het nuchtere relaas van de gerechterlijk geneeskundige die de rechtbank aan de hand van een serie sectiefoto's de aard van de ver wondingen op het hevig toegetakel de lijk verduidelijkte. Op een gegeven moment, toen dr. Zeldenrust verklaarde dat twee «eer ernstige messteken bijna het hele lichaam hadden doorboord, werd het Hans van Z. een beetje te mach tig, hij vroeg een glaasje water en slikte snel een paar slokjes weg. Op 3 mei werd het lijk van Coby van der Voort op de slaapkamer van haar etagewoning aan de Prinsen gracht in Amsterdam gevonden. Ze lag naakl op haar knieën voor het midden van de zijkant van haar tweepersoonsbed. Het bovenlichaam rustte op het bed, de rechteram lag naar voren gestrekt, terwijl de lin kerarm gedeeltelijk op de rug was gedraaid. Het gelaat was naar links gekeerd. Over het lijk lagen twee dekens ge spreid. waardoor alleen het boven lichaam werd bedekt. Het onder lichaam was door de ramen duide lijk te zien. waardoor na drie dagen het misdrijf ook werd ontdekt. Op het achterhoofd zag men een grote gapende wond. In de rug wer den voorts vijf messteken aangetrof fen. Het gebruikte mes, een gekar telde broodzaag, stak tot aan het heft in de rug. Het staal zat 22 cen timeter in het lichaam van de vrouw en volgens dr. Zeldenrust kwam de punt van het mes er bijna aan de voorkant uit. Beide poken waren doorgesneden, zelfs zover, dat het bot was doorgehakt. Het hele bed was rood gekleurd van het bloed. Tegen de muur en op dé vloer wer den allerlei bloedsporen gevonden. „En die wonden hierop de borst, wat is dat?", wilde de president we ten, waarop dr. Zeldenrust, koel zijn relaas vervolgend, liet weten dat hij die zelf bij de sectie heeft toege bracht. De loden staaf, waarmee Hans van Z. enkele van zijn gewelddadige misdrijven heeft gepleegd, kwam als corpus delicti ook op tafel: ongeveer dertig centimeter lang, vijf centime ter diameter, enigszins gekromd en opgevuld met lood. De verwondin gen aan het hoofd kunnen met dat voorwerp zijn toegebracht, maar het kan zelfs met een lichtere staaf zijn gebeurd, aldus dr. Zeldenrust. Hans van Z. interrumpeerde daarop: „De daar gebruikte pijp was lichter dan deze. Hij was iets dunner. Die u daar heeft heb ik bij mevrouw Woortmeijer gebruikt". Dokter Zeldenrust wees op de tekening die bij het sectierapport was gevoegd en waarop de schedel holte van het Amsterdamse slacht offer was afgebeeld, de plaatsen aan waar Hans van Z. met zijn lo den pijp schedelbreuken had ver oorzaakt. De meeste slagen zijn op het achterhoofd ran Coby terecht gekomen. De klappen waren vol gens de patholoog-anatoom op zich zelf al dodelijk. Volgens hem is Coby eerst met de loden pijp gesla gen en pas daarna tot twaalf keer toe met een mes gestoken en ge sneden. Dokter Zeldenrust zei dat Coby nog hooguit een kartier heeft geleefd nadat zij voor het eerst werd aangevallen. Zou zij niet ge stoken zijn, dan had zij nog een dag kunnen leven. Rnod elf uur kwam Hans Z. al leen voor de vierschaar. Desge vraagd gaf hij toe dat hij telkens gebruik maakte van andere loden pijp als hij een slachtoffer had neergeslagen en gedood. „Inder daad", zo bevestigde hij koel, „ik maakte ze steeds apart". Toen de president daarbij opmerkte dat Hans van Z. daarvoor een oude melkkoker en een geëmailleerde pan gebruikte, knikte de verdachte slechts. Uit het verhoor bleek dat Hans van Z. steeds een stuk loden pijp kocht, dat afzaagde tot de ge wenste lengte en deze dan volgoot met lood dat hij zelf smolt in de pannen. De getuige, W. J. Boone, hoofd agent van politie uit Amsterdam, vertelde de rechtbanok hoe hij voor het eerst op de naam van Hans van Z. de mogelijke dader van de moord op Coby hoorde. Op 4 mei vernam de politieman van een vriendin van Coby dat zij omgang had gehad met een kere „Hans", die bij de KLM werkte en bij die maat schappij ook had .gevlogen. De dag tevoren hoorde agent Boone van een schoonzuster van Coby iets soortge lijks. Een derde getuige, die de politie opspoorde was een andere vriendin van Coby die de politie op de hoogte stelde dat Coby „Hans" in Amster dam had ontmoet en dat deze man verloofd was met een „schatrijk en gels meisje", die later Caroline, ook wel Camela G. genoemd, bleek te zijn. Voorts kwam vast te staan dat Hans van Z. bij Douwe Egberts N.V. in Utrecht zou werken en dat zijn in valide vader een kappersbedrijf zou hebben. De politie lichtte 250 kappers- bedrijven in Utrecht door, maar stootte nergens op aanknopingspun ten. Ook een vergadering met de chefs van Douwe Egberts leverde geer positief resultaat op. Vijf weken na de moord op Coby kwam de naam van Hans van Z. op de proppen. Bij de eerste nasporingen bleek Hans van Z. een alibi te heb ben. Hij ha/1 ten tijde van de moord in een bain Utrecht gezeten, men kon daar zelfs de afrekening van Hans nog laten zien. Later bleken deze gege vens op in elkaar grijpende misverstanden te berusten. Niette/min ging de politie Hans van Z. in d/a gaten houden, evenals zijn vriendin Caroline G. Bij een van de vele ruzies verhoorde de politie Caro line. 0»p 18 december verklaarde zij de gespannen rechercheurs dat Hans op zekere avond rond negen uur bij haag- was gekomen met een zwarte koffer waaruit een witte japon, een massageapparaat en drie boeken over de Tweede Wereldoorlog tevoorschijn kv ramen. Deze goederen bleken alle aan Coby van der Voort te hebben to ebehoord. Openhartig, maar af en toe twy- f< ;lend aan enkele details en de volg- orde van bepaalde handelingen, be- viestigde Hans van Z. zijn verhoren 1 ty de politie. Medio 1963 leerde hy Coby van der Voort in Krasnapolsky in Am sterdam kennen. Er bestond enige tijd een verhouding, maar nadat hij Caroline Gigli korte tijd later had leren kennen („de eerste vrouw met wie ik werkelijk goed contact had") bleven de ontmoetingen van Coby van der Voort beperkt tot inciden tele ontmoetingen. „Voelde u zich door haar bedreigd, pleegde ze chantage, omdat u niets meer van haar wilde weten?" vroeg de president. Hans van Z ontkende. Coby schreef hem wel eens een brief, maar bedreigd heeft ze hem nooit. Verdachte: „Ik heb naar allerlei motieven gezocht, waarom ik het heb gedaan President: „Op de een of andere manier moet toch in uw gedachten iets hebben geleefd van chantage of de lust om te doden". Verdachte: „Ik weet het echt niet. Ik voelde me niet bedreigd, ook niet in de verhouding met Caroline. Ik had absoluut geen reden haar te doden". In april 1967 rijpte by Hans van Z. het plan Coby van der Voort van het leven te beroven. Hij kocht korte tijd later een loden pijp, waar van hij een deel afzaagde en om smolt Daarmee werd de pyp opge vuld. Toch dacht Hans van Z. in eerste instantie niet aan een „afslachting", waarop de moord van Coby van der Voort in feite neerkomt. Hij wilde haar vergiftigen. De politie wilde dit verhaal aan vankelijk niet geloven, maar uit de sectierapporten bleek later, dat in net bloed van het slachtoffer resten van slaapvergif zijn gevonden. „We zaten elkaar soms over en weer te bewijzen, want ik kon dat verhaali van die poedeos echt niet geloven", getuigde rechercheur Se- ket uit Amsterdam. Op zaterdag 29 april reisde Hans van Z met de trein naar Amsterdam om Coby van der Voort op te zoe ken. Omstreeks twee uur was hij by haar. Nadat Coby boodschappen had gedaan, vrijden ze wat op de bank, Ajax-Benfica AMSTERDAM Vanmorgen om elf uur heeft de Schotse scheids rechter Davidson het veld in het Olymp. stadion geïnspecteerd. Na terugkeer in het restaurant ver klaarde de Schot, dat hij eerst om 5 uur zou beslissen of het Europa cup duel AjaxBenfica zou door gaan. Als uitdrukkelijke voorwaarde stelde hy, dat het gehele speelveld sneeuwvrij zou zijn omdat voetbal len op de half ontdooide maar sinds vanmorgen weer opgevroren sneeuwlaag gevaar zou kunnen op leveren voor de spelers. ,Er kan vanavond worden ge speeld, maar dan mag het naar mijn mening ndet meer sneeuwen", aldus scheidsrechter Davidson, die anderhalf jaar geleden in Madrid ook de wedstrijd Real Madrid Ajax artoitreerde. Directeur J. H. Mellegers van het Olymp. stadion is er vast van overtuigd dat het speelveld om 5 uur speelklaar is. De ploeg van dertig sneeuwruimers was vanmor gen al uitgebreid tot 55 en zou in de loop van de middag nog verder worden aangevuld. Verwacht wordt dat het vanavond tijdens de wed strijd ongeveer 3 graden zal vrie zen. Het KNMI voorspelde tegen de avond bovendien nieuwe sneeuwval. Het weerbeeld was vanmorgen overigens zeer gecam- plceerd. waarna ze naar bed gingen. Nadat Hans van Z zich tegen ze ven uur 's avonds had aangekleed (Coby lag nog op bed), nam hy dui delijk zichtbaar voor Coby „koek jespoeder" in. Geheel volgens plan vroeg Coby er ook één, toen ze t« horen kreeg dat net een stimule ringsmiddel was. „Wat smaakt dat vies", zei Coby alleen, maar verder kwam er geen reactie van haar. Hans volgde de gebeurtenissen verder zittend in een stoel. Tot zijn verbazing werd Coby niet bewuste loos. Enigszins lallend en waggelend liep ze in de kamer rond, hetgeen Hans van Z dermate irriteerde, „dat ik het moment aangebroken achtte haar te doden". Met de loden pijp sloeg hy in het wilde weg een aantal keren op haar hoofd, waardoor ze op dc grond vieL Hans van Z legde haar met het bo venlichaam op het bed. Hy rook op een gegeven moment brand en ontdekte dat onder het bedkussen een sigaret lag te bran den. Hij doofde het vuur en ging verder met het inpakken van aller lei voorwerpen, waarop mogelijk zijn vingerafdrukken konden voor komen. Al tijdens het inpakken had Hans van Z de beide polsen van Coby doorgehakt. Verdachte: maar op een gegeven moment meende ik dat ik nog ge luid hoorde en toen héb ik de brood zaag uit de keuken gepakt. Om ze kerheid te hebben dat zy dood was, heb ik haar ettelijke malen gestoken. (Pag. gedeeltelijk gecorrigeerd) KATWIJK Doordat het tienjarig zoontje van de familie Van Wijk met vuur speelde, is gistermiddag om half vijf brand uitgebroken op de zolder van het pand Noordwijkerweg 3. Doordat de brandweer snel ter plaatse was, kon het vuur in de kiem worden gesmoord. De schade bedraagt f 800. Het jongetje had op de zolder een tent gemaakt van oude matrassen en dekens. Omdat het in de tent erg donker was, zocht hij een kaarsje op dat hij vervolgens aanstak. Kort daarna vloog de zaak in de brand. Eerste lijst Abida 11 ZO Recife Aegis 11 Hamburg nr Bre men Alchlba 11 O Salvador Amstelpark 11 Beyrouth nr Gibraltar Amstelstad 11 20 Cocoseil Annenkerk 11 NW Capetown Avedrecht 11 Isle of Grain Arlstoteles 11 NO Barbados Adulls 11 w St Vincent. Asterope li zw Sao Vicente Ardeas 11 NO Vlllano Blltar 11 Melbourne Blanca 11 Bay Dublin Breezand 11 W Dover Capulonlx 11 ZO Athene Cartago 11 ZW Landsend Chevron Eindhoven 11 W bang Congokust 11 N Dakar Caltex Arnhem 11 NW Azo- Caltex Nederl 11 NO Louren- comarques CHevron Lelden 11 N Moga discio CHevron Napels 11 ZW Las Palmas Daphne 11 Banias nr Tenerl- fe Diadema 11 Halul verw Dlone 11 NO Socotra Dorestad 11 Teesport nr Hamburg Dulvendrecht 11 ZW Wal visbaai Dahomeykust U Z Annoban Esso Rotterdam 11 NO Al giers Eos li Valencia Edison 11 Eems Gaasterkerk 11 Z Freetown Garoet 11 ZW Finlsteren Hilversum 11 N Bermuda Karachi 11 Z Ceylon Karlmun 11 pas Mauritius Laarderkerk 11 Muscat Langkoeassll Singapore nr Las Palmas Lelykerk 11 ZW Gibraltar Leuvelloyd 10 Balboa Munttoren 11 ZO Sabang Merwelloyd 11 Lourencomar- ques Mentor 12 Centa Musilloyd 11 Hongkong verw Munte 11 O Cork Margot 11 ZW Ouessant Markab 11 z St Abbshead Mithras 11 N Oran Munte 11 Z New Rock Nederlck 11 Napier nr Bal- bao .Vederwaal 11 Bilbao verw Nw Amsterdam 11 Curacao Nlso 11 ZW Cyprus Vijkerk 12 Warrl verw Vormandla 11 Gothenburg Oceansprlnter 11 W Sicilië Onoba 11 W Teesport Polyphemus 11 O Ascensior Purmerend 11 ZO Saigon Poolster 11 ZO St Vincent Pacific 11 NW Goeree Phoenix 11 Beachyhead Queen of Sheeba 11 ZO Bei- ra Kochab 11 NO Tenerefe Schouwen 11 ZW Java Slmonskerk 11 Bremen Spaarnekerk 11 Hongkong nr Singapore Stad Gouda 11 Z Dakar Steven 11 z Sao Vicente Str. Accra 11 ZO Fremantle Str Lombok 11 Doha Muscat Str Singapore 11 Auckland Serooskerk 11 W Casablanca Selnelloyd 11 Z Azoren Sloterkerk 11 O Belra Sltula 11 N Kreta Vivlpara 11 ZO Tkio Vedetle 11 NW Flamborugh- head Waalekerk 11 Marseille Waandrecht 11 O Moji Waterland 11 ZO Taranto Wonlglr 10 Callao Willemskerk 11 NW Hotten- totbaai Wonosarl 12 Nacala verw Zaankerk 11 Antwerpen Zonnekerk 11 NO Ascension I'wrede lijal Atys 11 Singapore nr Perz. Golf Achilles 11 Antwerpen Alnltak 11 O Barbados Ameland 11 NO Barbados! Alkes 12 Salvador Arneb 11 NW Bermuda Borneo 11 Barcelona Marseille Bernard John 11 ZW Palma Chevron Amsterdam 11 ZO Kp de Goede Hoop Slnulia 11 Z Puerto Rico Coral Acropora 11 O Paler mo Calamares 11 ZO Bermuda Cheetah 11 Westhlnder Doelwyk 11 NO Lourenco Marques Eemhaven 11 ZW St Vincent Esso A'dam 11 NW Puerto Rico Gabonkust 11 O St Eustallus Grotedyk li w Keywest Grootekerk 11 NO Dakar Gulf Hansa 11 ZW Lagos Geestland 11 Liverpool nr Dominica Graveland 11 Tenerlfe ni Santos Hercules 11 Z Santo Domin go Heemskerk U NW Luderltz- baal Hollandsdreef 11 N Pt Etlen- ne Isis 11 Antwerpen nr Rotter dam Kalydon 11 Vungro nr Singa pore Katendrecht 12 Pt Elisabeth KeLzerswaard li z Landsend da Koratla 11 Danang Kryptos 11 W Curacao Kloosterkerk 11 Marseille nr Genua Kossmatella 11 Thameshaven Kyllx 11 Gothenburg nr Stockholm Ladon 11 NO Antigua Leiderkerk 11 ZW Pt Eliza beth Lovellla 11 NW Cochin Lely 11 NW Tripolis Marathon 11 NO Sombrero Medon 11 Freeport Merseylloyd 11 O Kaapstad Montferland 11 Rio Grande nr Santos Mydrecht 11 O New Castle Maryke Irene 11 NO SanU Maria Maron 12 Pt au Prince Mercurius 11 O Cuba Marian Maria 12 Casablanca nr Spl Neder Weser 11 Singapore Neverlta 11 NW Ludultz Baal Neder Lek 12 O Napier Osiris 12 Santa Cruz Ocean Sprinter 11 W Paler mo Oosterhout 11 NW Gibraltar Prinses Emilia 11 NW Kp Vincent Prinses Margriet 11 Mona- passage Phidias 11 W Haifa Phlletas U ZW Lisboa Papendrecht 11 Cristobal nr Corcnto Ryndam 11 Honolulu nr Yo kohama Rotte 11 NW San Francisco Rlsapaula 11 ZW Sao Thomo Sepia 11 NW Freetown Str. Amsterdam 11 N Kergu- elen Str Auckland 11 Z Maurits Str Lagos 11 Rede Durban Str Luanda 11 N Amsterdam Island Str Ball 11 Cotonoun Lome Streefkerk 11 Hamburg nr Bremerhaven Sltula 11 W Rhodos Seheldelloyd 11 N Puerto Rl- Scherpendrecht 11 Lelth nr Sluiskil Solon 11 Barranqulila nr Pt Llmon Ta horna 11 ZW Malta TJillwong 11 pt Swettenham Taras 11 O Gibraltar Ylysses 11 NW Vlllano Vasum 12 New York Vitrea 11 Hallfax W estertoren 11 Pt Sudan Westerkerk li zw Freetown Wonorato 12 Bremen w Hamburg Zafra 11 N Socotra Zeeland 11 NW Belawan

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 17