Wat is „wilsbeschikking van het etherpubliek"? desgelijks fn goede pertie vlees r AMADEUS Waardering van eigen omroep Sensationeel Spit, Spierpijn Opleidingscentrum Wereldomroep VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN door John Knittel CAROLINA YES 15 V/OENSDAG 12 FEBRUARI 19&9 HOEWEL de mare van de vitzen- ding die de commerciële Britse televisie heeft gewijd aan de celi- baatsproblemen binnen de Neder landse R.K.-kerk de kranten al had bereikt, heeft de AVRO gisteravond in een extra editie van haar actuali- teienrubriek er toch delen van laten zien. Iedereen kon horen en zien, hoe boos de bisschop van Haarlem zich maakte over de mededeling van de Amsterdamse studentenpriester Jos Vrijburg, dat een hoge geestelijke in Rome hem de raad had gegeven liever naar Italiaans voorbeeld met zijn a.s. vrouw te gaan samenleven, dan haar te huwen; hoe een dame uit het oosten van het land vertelde twee grote kinderen van een inmid dels reeds overleden pastoor te heb ben en hoe men in Delft tijdens de jeugdmis met jazz meisjes in mini rokjes de hostie uitdeelden. Allemaal sensationele beelden en berichten, die vast niet alleen de Britten met de ogen hebben doen knipperen. Eerder op de avond reikte de AVRO aan de 19-jarige kleuter leidster Marga Kool uit Zuiclwolde de eerste prijs in de wedstrijd voor het schrijven van een televisiespel uit. De tweede prijs ging naar de 20-jarige Haagse journalist E. C. H. Kerkvliet. Het winnende spel wordt op 19 juni uitgezonden: nu was er al een fragment van te zien. Liesbeth Regisseur Bob Rooyens had door dat hem een auto-ongeluk is over komen de show met Liesbeth List niet helemaal kunnen afmaken. Toch kregen we er een indrukwekkend stuk van te zien. Veel pathetische poëzie in eigen en andere talen, pre cies het genre dat Liesbeth prefe reert, werd met ballet, kleuren, lichteffecten, cameratrucs en aparte decorversieringen rijkelijk tot leven gebracht. Liesbeth kreeg de kans haar ta lenten volop ten toon te spreiden. Ramses Shaffy kwam haar bijstaan in het Theatrale zonnelied, dat be slist niet het beste van 't program ma was. Kenmerk liet vroeg op de avond onder meer een van de gereformeer de Amsterdamse studentenpredikan ten aan het woord. Deze verklaarde het gehel eens te zijn met zijn r.k. collega's, die tegen de kerkelijke wetten ingaan: „Zij zoeken naar ruimte in de kerk die zij nodig heb ben en dat is precies wat wij in de gereformeerde kerken ook doen". en reumatische pijnen wrijft U eveneens %veg met (Van onze radio- HILVERSUM - en tv-redactie) Resoluties, op vergaderingen aanvaard, munten dikwijls uit door moeilijke zins bouw en duistere woorden. Daar om is het wel goed eens te be studeren wat de groep veront ruste omroepmedewerkers nu precies bedoelt als zij o.m. wil trachten te komen tot „een wils beschikking" van het Neder landse kijk- en luisterpubliek. Dat wil in eenvoudige taal zeggen: ieder moet zich uit spreken of en waarom hij lid is en wil blijven van een bepaalde omroep en of hij/zij wel diverse omroepen wenst of liever één nationale omroep. Dat is nogal wat, want met een steekproef komt men dan nergens. Iedereen, die zelfstandig of voor zijn gezin optreedt, zou in feite een stem biljet moeten invullen en daartoe nog verplicht worden ook, want hoe krijgt men anders het gewenste reële inzicht aangaande een „wilsbeschik king"? De verontrusten wijzen het huidige omroepbestel riet af, ten eerste om dat het historsch is gegroeid uit het volk, ten tweede omdat het een groot deel van de voornaamste groeperin gen van het volk weerspiegelt en ten derde omdat alles beter is dan één nationale omroep, die de Nederland se burgerij in haar uitgesproken gees telijke en maatschappelijke verschei denheid toch met zou voldoen. Maar... hebben kij het daarbij volle dig bij het rechte eind? Oppervlakkig gezien moet het „ja" zijn en toch... er is reden voor om in een andere rich ting te denken. Die reden is het feit, dat inderdaad een behoorlijk aantal luisteraars/kij kers zijn keus van een programma blad laat prevaleren boven de inner lijke gebondenheid aan een omroep. Men verandert van programmablad omdat men net ene of het andere (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Op dinsdag 18 fe bruari a.s. zal prins Bernhard in het gebouw van de Wereldomroep het Radio Nederland Opleidingscentrum officieel openen. De minister zonder portefeuille drs. B. J. Udink zal mede aanwezig zijn. In dit centrum zullen radio- en tv-krachten uit ontwikkelingslanden een opleiding van vier maanden ge nieten, speciaal op het gebied van informatieve en educatieve program mavormen. aantrekkelijker vindt. De „eigen" om roep daarvooi in de steek te laten doet geen pijn: die omroep blijft im mers evengoed bestaan en men kan aan programma's ook kiezen, wat men wil. De grote zorg van de omroe pen, het getalscriterium waarop de nieuwe wet voor een deel is geba seerd en waaruit de faciliteiten aan zendtijd en dus manifestatiekansen voor de omroepen voortvloeien, zet bij het doorsnee-etherpubliek geen zo den aan de dijk. Men leest er wel over, maar ligt er niet van wakker. Oud en nieuw Ook hier staan oude en nieuwe in zichten tegenover elkaar. Vroeger koos men zich een omroep naar eigen geaardheid. Nog beter: de omroepor ganisaties ontstonden uit behoefte voor bepaalde bevolkingsgroepen. Men kende zijn „eigen" radiomensen, had ze via de luidspreker als vrien den in huis, luisterde dikwijls naar geen andere omroep. Dat was niets bijzonders, zelfs min of meer gewoonte. De groeperingen stonden veel meer afgebakend naast elkaar dan nu. Maar de tijd, de na oorlogse tijd, heeft alles veranderd. En de televisie heeft aan elke pro- gramraavoorkeur een eind gemaakt. Kijkers vragen niet: „wat geeft de NCRV, de KRO, de VARA enz. deze week?", maar: „wat is er op „de tele visie"? Het is niets ongewoons, wan neer men soms niet eens weet, welke omroep uitzendt. Ook dit is van grote invloed op de strikte gebondenheid aan de eigen or ganisatie, ook op de waardering er van in de ruimste zin des woords. Radioprogramma's schijnen veel meer de oude gebondenheid te onderhou den dan de. televisie ooit heeft ge daan. Ook dat is normaal gegroeid: in de tijd dat er nog slechts een beperkt aantal uren op één net werd uitgezon den, gebruikte men zijn dure kijktoe- stel zoveel mogelijk, en dat hele avonden kijken is voor zeer velen tra ditie geworden. In elk geval is het dan al onmogelijk alleen naar pro gramma's van „de eigen omroep" te kijken: die zijn er niet avond aan avond. Bekentenis Het aangeven van een wilsbeschik king ten opzichte van de omroep zal voor zeer velen een soort bekentenis moeten worden. Want dan zal blijken, dat men het programmablad van de ene omroep 'eest en daardoor dus lid-abonnee is terwijl men in feite toch een andere in zijn hart aanhangt en meer waardeert, of dat men om een programmablad in huis te hebben zich maar ergens op heeft geabon neerd (en dus ook lid-abonnee is), terwijl men het omroepstelsel afwijst en liever een nationale omroep zou zien. Kon zo'n wilsbeschikking stipt wor den doorgevoerd, dan zouden er waar schijnlijk verrassende resultaten aan het licht komen Hilversum I. 402 m. VARA'. 18.00 Nieuws. 18.16 Actualitei ten. 18.20 Uitzending van de CPN. 18.30 Stereo: Dansorkest mot solisten. 19.05 Stereo: Kin derkoor met pianobegeleiding. 19.30 Nieuws. 19.35 Buitenlands weekoverzicht. 19.45 Stereo: Fluit en piano. 10.10 Stereo: Ina en Ton, samen - alleen: voordracht en muziek. 20.40 Stereo: Lichte grammofoonmu- ziek. 21.00 Bij Dorus op visite. 21.25 Country en Western mu ziek. 21.45 Gesprek: Uitkomst van vraag en antwoord. 22.15 Stereo: Nederlandse chansons. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelin gen. 22.42 Actualiteiten. 22.55 Stereo: Moderne koor- en or gelwerken (gr.). 23.20 Radio Jazz Magazine. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. NCRV: 13.30 Nieuws en weerpraatje. 18.46 Actualiteiten. NRU: 19.00 Openbaar Kunstbezit. 19.10 Welke wang moeten we dan nog toekeren?, gesprek. 19.45 Lichte orkestmuziek (gr). 20.10 Reportage voetbalwedstrijd AJax Benfica. 22.05 School en huls, lezing. NVSH: 20.20 Sextant. NRU: 22.30 Nieuws. 22.38 Parlementair overzicht. 22.45 Stereo: X, een sprong in het duister. 23.55 - 24.00 Nieuws. TKI.E1 ISIR V.VVtVO.M» Nederland I. NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjeskrant. STER: 18.56 Reclame. NTS: 19.00 Journaal STER: 19.03 Re clame. NTS: 19.07 Scala: Infor matief programma. 19.51 Uit zending Stichting Socutera. STL'.l: 19.56 Reclame. NTS: 20.30 Journaal. STER: 20.10 Re clame. NTS: 20.13 reportage voetbalwedstrijd AJax Ben fica te Amsterdam, (ca. 21.00 - 21.10 Uitzending van de ARP), ca. 22.00 Zon en schaduw, speelfilm. (Rijkskeuring: 14 Jaar). 23.10 Nabeschouwing AJax Benfica. 23.25 Jour naal 23.30 - 23.45 Openbaar Kunstbezit. Nederland II. NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjeskrant. STEK: 18.56 Reclame. NTS: 19.00 Journaal. TROS: 19.03 Pr >gramma-overzlcht. 19.06 In kleur: Het spook en Mevr. Mulr. TV-feuilleton. 19.30 Sportlight: Voetbalspelregels. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.10 Re clame TROS: 20.15 Licht mu ziekprogramma. 20.28 Visie op vuil. documentaire. 21.05 Lied jes u;t verschillende landen. 21.20 In kleur: De dief van Washington. TV-feullleton. NTS: 22.10 Journaal 23.15 23.00 l'eleac- Universiteit en Hogeschool (Theologie - herh.) BELGIë Kanalen Nederlands. 2 en 20: 18 00 Schooltelevisie. 18.55 Zandmannetje. 19.00 Atelier. 19.30 Horizon, magazine van wetenschappen en techniek. 19.50 Hier spreekt men Neder lands. 19.55 Mededelingen en weerbericht 20.00 Journaal. 20 25 Mageslen, kritisch pro gramma 21.05 Panorama. 22.10 Gastprogramma: Het vrije GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAAD OMROEP VANAVOND van 18 - 20 uur A swlngln' medley nr 2, These foolish things. Ma he's making eyes at me. Gunfire. The lady's in lov? with you. Comes love. Hoots mon. Sci-varze Rose. Rosemarie - Linda - Glnny, oh Glnny. Where flamingos fly, Donkey ride. Merci bon Dleu, Hava negeela, Almendra, Moonglow, Quando quando - Auf melner Ranch bin lch König - Mexico - Heisser Sand, Western waltz. Don't get around much any- m are, Oo - shoo - be - doo - be, Yakety sax. Young at heart, I'll see you In my dream You can depend on me, This year's kisses, Gigantic blues, Take six, Autumn leaves. Gypsy in my soul. Hilversum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammofoonmuzlek. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte grammofoon- muzlek. (8.30 - 8.33 De groente man) 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Moderne orkestwerken (gr) 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen (gr). (Om 11.00 - 11.02 Nieuws). 11.30 Stereo: Pianore cital. 11.55 Beursberichten. 12.00 Stereo: Licht ensemble met zangsolist. 12.26 Medede lingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.29 Liedjesprogramma. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojour naal 13.30 't Muzikantenuur: 1. Blazers van de Koninklijke Mllltalrp Kapel; II. Stereo: Omroep Dubbelkwartet; III. Stereo: Gitaa.recital. 14.30 't Is historisch: over geschiedenis en archeologie. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nieuws. 16.02 in leiding tot muziekbegrip, mu zikale lezing. 16.20 Stereo: Meesters op de Cel (I): klas sieke kamermuziek. 17.00 Licht muziekprogramma voor de Jeugd. 17.30 Voor de Jeugd. 17.55 Mededelingen. Hilversum II. 298 m. KRO 7.00 X.euws 7.10 Het levende woord. 7.15 Klassieke, seml- klassieke en moderne muziek (gr). (7.30 Nieuws; 7.32 Actuali teiten; 7.50 Overweging; 8.00 Nieuws). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. (9.00 - 9.10 Gymnastiek voor de hulsvrouw). NRU: 10.00 Wat heeft dat kind?, pedagogische lezing. 10.20 Stereo: Muziek uit de Barok (opn). KRO: 11.00 Nieuws U.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Los-Vast: gevarieerd pro gramma. (12.15 Boekbespre king: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten). 14.00 Stereo: Lichte orkestmu ziek en koorzang (gr.) 14.30 Stereo: Klassieke kamermuziek (opn.) 15.00 Gereformeerde midd igdienst. NRU: 15.30 Meer informatie over mensen en dingen die minder op de voor grond treden. (16.00 - 16.02 Nieuws). NCRV: 17.45 Sportac- tualLellen. 18.00 Tijd vrij voor mu/.ieK in vrije tijd: koorzang en -anfare-orkest. Hilversum III. 249 m en FM-kanalei.. NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Voor de zieken. 9.40 Zzzocf Instrumentaal programma. 15811 nieuws. 10.03 MuzieK bij de koffie. (11.00 Nieuws- NRU 12.00 Nieuws. 12.03 Felix Meurders KRO: '3.00 Nieuws. 13.03 Actualitei ten 13.08 Licht platenprogram- ma 14 00 Nieuws. 14.03 Pop-In. 15.00 Nieuws. 15.03 Pop- en eountrymuzlek. 16.00 Nieuws. 16.03 Hitparade. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.07 - 18.00 vp -dekplaten TELEVISIE MORGEN Nederland I NTS/NOT* (0.33 il .50 en 14.00 - 14.50 School-tv. België: Nederlands, progi. kan 2 en 10: 14*05 - 15.15 Sch« ol-tv. Het merkwaardige is, dat de om roeporganisaties deze verwarringen niet alleen constateren, maar ook in de hand werken. Zij maken nl. recla me voor... hun programmablad en niet voor hun programma's, hun typische geaardheid. Zo gezien is het geen onnodige verontrusting die de groep omroepmedewerkers kwelt, als zij zeggen dat uitgevers van program mabladen mede een vinger in de pap hebben bij de groei van een omroep organisatie. „Kom bij ons" U zult nooit via radio of televisie een omroeporganisatie horen zeggen: „kom bij ons. word lid van onze ver eniging. want wij geven u de pro gramma's waarop u met uw instelling zit te wachten." Neen. zij tone.n hun programmablad en maken daarvoor reclame omdat het er zo mooi uitziet en er smakelij ke verhalen en feuilletons instaan, omdat het zo'n aardige naam heeft of omdat het zo prettig van formaat is. Als de zaken zo worden voorgedra gen, zijn dan in werkelijkheid de om roeporganisaties naar grootte nog wel representatief voor de groeperingen binnen het Nederlandse volk? Het gaat er immers niet meer om, welke omroep het etherpubliek volgens eigen levensbeschouwing het meest waardeert maar... welk programma blad men het aardigste en het mooi ste vindt. Bovendien proberen de program ma's allang niet meer een bepaald volksdeel te voldoen, neen, men richt zich meer en meer op de smaak van het gehele luister- en vooral: kijkpu- bliek. De radioprogramma's mo gen nog iets van de geaardheid van de omroep hebben bewaard, de tv- programma's nauwelijks, zolang het niet om de (weinige) uitgesproken geestelijke of politieke uitzendingen gaat. Natuurlijk is het heel juist, dat de omroepen zich niet uitsluitend in ge richte programma's tot de eigen kring richten, we leven gelukkig in een tijd, waarin we naar elkaar kunnen luiste ren en elkaar beter leren waarderen. Maar wanneer alles op het vlak van de algemeenheid moet worden gebracht, waar blijft dan het nut van de verscheidenheid? Waar de weer spiegeling van de groeperingen bin nen het Nederlandse volk? Dan wordt het befaamde getalscrite rium alleen een middel tot touwtrek ken om de meeste zendtijd voor eigen standje.... en ja, dan moeten de pro grammabladen blijkbaar als trekpaar den fungeren. Het (TROS-)spook van mevrouw Muir is altijd weer zo onverhoeds en snel van het scherm verdwenen, dat het misschien wel aardig is, het eens rustig op de foto te kunnen bekijken. Wie bij spoken nog denkt aan witte gewaden, moet wel opgefrist raken bij de aanblik van deze robuste zeekapitein, te mooi om waar te zijn, ook voor de aar dige Carolyn en haar kinderen. Vanavond doet hij weer goed zijn best, als mevrouw Muir in een toneelstuk optreedt. Het bevalt hem niet, dat zij dan gekust zal worden en dus steekt hij daar een stokje voor. Hoe dat op den duur moet aflopen misschien komt er wel eens een kleinzoon die sprekend op liem lijkt, opdagen, want de verhouding van Carolyn en kapitein Gregg is niet meer ver van een romance af. Voor wie iets tegen heeft op tv-spoken: Sneeuwwitjes dwergen hebben ook nooit bestaan en we zijn er groot mee geworden. Ned. 1 NTS 7.07 uur Scala met o.a. gewestelijk nieuws. 8.13 uur AjaxBenfica, directe reportage van de ont moeting in de kwartfinale Europacup landskam pioenen in Amsterdam. 10.00 uur „Zon en schaduw" .Bulgaarse vredesfilm, in Amerika bekroond. 11.10 uur nabeschouwing in het stadion over de gespeelde wedstrijd. Ned. 2 TROS 7.06 uur aflevering Het spook en mevrouw Muir. 7.30 uur dames vragen over voetbalregels. 8.20 uur reportage Zuidafrikaanse jeugdgroep op wereld- toernee. 8.28 uur documentaire over toekomstige vuilverwerking. 9-20 uur aflevering „De dief van Washington". Hilversum I VARA 8.10 uur Ina en Ton van Duinhoven-Faassen treden op. 9.00 uur Dorus-show. 9.45 uur gesprek met prof. dr. J. Pen. 11.20 uur jazzmagazine. Hilversum II NRU 8.10 uur rechtstreekse reportage wedstrijd Ajax—Benfica in Amsterdam. 10.05 uur rubriek School en huis. 10.45 uur Iks, actueel magazine. (Een wereld in wording) 108 „Och, laten we daar nu maar niet verder over spreken," sprak ze. Ze legde de bloemen op de tafel neer en ging een vaas halen. „Ik weet niet, wat 't is," vervolgde hij, terwijl zij hem van terzijde opnam, „maar de kerk schijnt een nieuwe geest in me gegoten te hebben. Wie zou er niet een beter men* worden na een preek van professor Wagner gehoord te hebben?" „Waar preekte hij over?" „Juist over een onderwerp, dat op ons van toepassing is. Poulet. Hij preekte over de verdraagzaamheid, over de eer bied en over de verantwoordelijkheid van getrouwde paar tjes." „Ik heb door de radio naar zijn preek geluisterd," sprak ze droogjes. Hij bloosde diep. „Maar hoor dan eens," hij zweeg even, „waarom vroeg je me dan over die preek?" „Och Gusti, ik heb niet geluisterd," antwoordde ze. „Je had toch wel moeten luisteren," (hij struikelde bijna over zijn woorden), „natuurlijk kan men zo'n preek in ver band brengen met alle mogelijke omstandigheden. Ik dacht... ja... ik heb heel lang bij mezelf nagedacht... Maar wat heb je eigenlijk, Poulet, waarom zie je er zo ontdaan uit?" „Ik heb ook zitten denken," antwoordde ze. „Aan mij?" „Neen, niet alleen aan jou. Ik heb over Geeny zitten nadenken. Ze is aan de beterende hand. Ik denkt erover om naar Leysin te gaan, om haar deze week eens op te zoeken." „Maar ik heb geen vrije dag." „Dat weet ik wel. Maar ik zou zelf kunnen sturen, tenzij je de wagen voor jezelf nodig hebt." Hij bleef stilstaan en keek haar met een peinzende blik aan. Eugenie had ruim een jaar bij hen gewoond. Dit lange verblijf was voor Gusti een ware marteling geweest. Eugenie was invalide. Haar tegenwoordigheid betekende een lastige inmenging in zijn particuliere leven en nu werd hij plotse ling door de vrees overvallen, dat Pauline misschien haar zuster weer moe naar huis zou brengen. „Ik weet niet, wat we met die arme lieveling moeten beginnen," vervolgde Pauline. „Het zou heel goed voor haar zijn, als ze weer naar Zürich terugkwam." „Maar Poulet," protesteerde hij, „ons huis is immers geen sanatorium." Ze liet een roos vallen, die ze juist in de vaas wilde steken. Ze nam haar weer op en keek Gusti misnoegd aan. „Kan je 't ooit over je verkrijgen, om iets voor een ander menselijk wezen te doen?" „Heus, Poulet, je bent niet redelijk. Ik breng immers ook geen leden van mijn familie in ons huis." „Dat komt, omdat ze zelf een home hebben. Maar Geeny heeft nergens een home." „Goede God!" riep hij uit, „daar is immers dat enorme Inwald-paleis in Zürich. Zou je willen zeggen, dat er daar geen kamer voor haar is?" „Zou jij daar graag willen wonen?" „Ik zou 't daar verdraaid aardig vinden, als ik al dat geld had." Er trad een stilte In, waarin men niets anders kon horen, dan zijn hijgende ademhaling. „Dus je hebt er bezwaar tegen, dat ik Geeny hier naar toe breng?" vroeg ze op een zachte, bijna milde toon, als stelde zij zichzelf die vraag. „Het spijt me erg, dat ik die vraag met een ja moet beantwoorden," antwoordde hij. „Geeny is geen normaal meisje. Ze heeft veel te veel verlangens en eisen. Ze is een echte kleine tiran. En ze heeft ons nog nooit een centime aangeboden voor alle onkosten, die we voor haar hebben gemaakt." (Wordt vervolgd) PRÉDÊ5' HP OMTDEKTE PAAI? icts' dat "ZI7N ü~\i£h kostte 6W HU &AAAJ JULLlS £TS I Lappie Loep en de Appelenberg 184 Na een poosje wandelen in het schilderij had Jonas de eerste appelbomen bereikt. Hij schudde met zijn hoofd van waardering over het mooie fruit en begon te plukken. De vruchten waren zo rijp, dat ze los lieten zodra ze aangeraakt werden. Jonas had zijn nachthemd maar voor het ophouden, terwijl hij met zijn vrije hand de vruchten een voor een aantikte. Hij genoot. De geur van dt rijpe appels bedwelmde hem bijna. „Het is toch gewel dig, zoalr nou ja, ik zal ér nog eens over moeten naden- Smidje Verholen en de Knap-Mutator 1142: „Kom ons maar ha len, Klansky!" brulde Sjeems Pond, toen de eer ste rook opgetrokken was. „We zitten veilig in de kel der en het interesseert ons geen klap of je de boel bo ven ons in de puin schiet!' Daarna verdween ook hi.i schielijk in de geheimt gang, waarin de oude Graaf en smidje Verholen hem al waren voorgegaan Ze hadden daar trouwen: goed werk verricht, dit twee, want op allerlei plaatsen waren kaarsen ontstoken, zodat het niei moeilijk is de nu volgende werkzaamheden op de voet te volgen. Om te beginnen rolde 009 de klos electrisch snoer een heel eind de onderaardse gang in en natuurlijk vergat hij daarbij het grote drukcontact niet. „We zitten hier wel op een veilige afstand", mompelde hij. „Als de Graaf zijn draadverbindingen goed heeft gelegd, dan gaan er direct héél aardige dingen gebeuren Kille Klansky was intussen tot de voorbarige conclusie gekomen, dat hij ditmaal van de vijand weinig te duchten had. „Waarschijnlijk ligt de KNAP- mutator al in de prak", grinnikte hij. „Jammer voor doctor Polnyckmaar in elk geval rijdt mijn tank nog als de beste. Daarom zal ik die eerst eens in zetten als bulldozer en de bouwvallige hut vernietigen." En zo reeds de niets vermoedende Klansky met volle kracht op Janos' reeds half-vernielde wo ning af. Stenen vergruisden, balken versplinterden, kortom, binnen enkele seconden was van de schilderachtige hut slechts een hoopje armoedig puin overgeblevenEn dat was nu juist, waar Sjeems Pond op gewacht had, want de tank en de soldaten bevonden zich nu vlak boven de kelder met kruit en dynamiet. „Goeie reis, jongens", grinnikte 009, en hij gaf een forse duw op het contact. ken." Binnen geen tijd kon Jonas geen appel meer dragen en liep hij terug naar de lijst. Even bukte hij diep, nam een sprongetje en stond even later weer in de half-donke- re huiskamer. De kaars flakkerde door de lichte wind, veroorzaakt door Jonas' verschijnen. Jonas liep naar de tafel en legde zijn vangst voorzichtig neer. Achter hem betrok de lucht van het schilderij en het scheen, dat het niet lang droog zou blijven... FERDNAND 9690

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15