TWEE WERELDPRIMEURS OP 58ste AUTO-RAI Krant van FORMAAT Motoren gaan de VeiHaninjl om auto overleven prijzen door de BTW Accessoiresveel elektronica Japan weer sterk aan de markt Stichting Weg gaat snel-wegen op RAI Rijk en arm komt naar Amsterdam Eis drie jaar voor overval op geldauto Dubcek opent aanval op conservatieven PILOOT SMIJT OVERVALLER UIT COCKPIT VOOR 2,4 MILJARD NIEUW GEKOCHT Vredeslied jes ijl Z.-Vietnam taboe 13 WOENSDAG 12 FEBRUARI 1969 ZAZ 1200 V-4 FORD CAPRI (Van onze auto-redacteur) AMSTERDAM Autorijdend Nederland en zij die nog niet tot die groep van een dikke twee miljoen behoren, maar wel aan de aanschaf van een auto toe zijn, kunnen van 13 tot en met 23 februari op de personenauto-RAI in Amsterdam te kust en te keur kijken en kiezen. Elf dagen lang zal de hele, elk jaar breder wordende, scala van merken, typen en modellen weer te pronk staan. De kleintjes, maar ook de zeer grote, want naast het mini-Fiatje 500 van slechts 3750 gulden is er ook de imponerende Aston Martin DBS Coupé, waarvoor 102.000 gulden moet worden neergeteld. Te midden van die Indrukwekkende verzameling van honderden automobielen is ook een aantal nieuwe, nooit eerder vertoonde modellen. In de eerste plaats staat er (we schreven er al over) de lang verwachte Ford Capri, de nieuwe Europese (Duitse) Ford, die vooral de op sportieve lijnen gestelde automobilist zal trekken. Er worden vijf versies van op de markt gebracht: de 1300, 1500 en 2000 cc en (voor de GT) de 1700 en 2300 cc. De tweede wereldprimeur is van Russische makelij: de ZAZ 1200 V-4, die als opvolger moet worden beschouwd van de in Nederland nooit aangeslagen Yalta. De wagen is uitgerust met een 1200 cc V-4-motor, die achterin is geplaatst. Al eerder hebben de Russen een prototype ervan laten zien, maar deze was toen voorzien van een Renault-motor, waarvan nu kennelijk weer is afgestapt. Het vermogen van de nieuwe motor is 43 pk, de top bedraagt 120 km en de kruissnelheid 100 km per uur. Japannors Naast deze twee wereldprimeurs biedt deze RAI ook drie Europese primeurs, alle drie afkomstig uit Japan, het lartd dat de laatste jaren een steeds groeiend deel van de automarkt voor zijn rekening gaat nemen. Het zijn de Datsun 1800, de Isuzu 117 Coupé en de Suzuki Fronte. Met de introductie van de Datsun 1800 heeft Nissan de keuze mogelijkheid in zijn range weer vergroot: hij komt tussen de vorig jaar op de markt gebrachte 1600 en de al oudere 2000. In opzet komt de technische conceptie overeen met die van de 1600 en de als Nederlandse primeur gebrachte 1300. De maximumsnelheid wordt opgegeven als 175 km per uur. MIAMI Allen Percival, gezag voerder van een straalvliegtuig van de British West Indies Airways, slaagde er gisteren in een met een pistool gewapende man uit zijn cock pit te smijten. Passagiers hielden de indringer in bedwang tot het vlieg tuig was geland. Het vliegtuig had 115 toeristen aan boord. Nog grotere prestaties levert de Isuzu 117 Coupé, die met zijn 1584 cc-motor een kleine 200 km haalt. Geen wagen dus voor het grote publiek. Veel bescheidener en dus ook goedkoper is de Suzuki Fronte 360, een „boodschappenwagentje" met een luchtgekoelde 3 cilinder tweetakt- motor. Opmerkelijk detail is, dat de tweetaktsmering niet via een brandstofpomp geschiedt, maar via een aparte pomp. Deze perst de olie rechtstreeks naar de krukas- en drijf- stanglagers. Even opmerkelijk is de top van het wagentje: 110 km per uur. Al eerder in Europa geëxposeerd, maar nieuw voor Nederland zijn ten slotte: de Audi 100, BMW 2800 Coupé Sport, Fiat 124 Special, Fiat 125 Special, Isuzu 1600 Sport, Javelin Karmann, Mazda 1200, Mercedes 250 C en 250 CE, Peugeot 504, Rover 3500, Saab 99, Skoda 1203 Microbus, Triumph TR 6 en Volvo 164. Blikvangers Blikvangers op~ deze RAI zijn er ook. Men ziet er onder meer verscheidene wagens, die aan de Londen - Sydney-marathon hebben deelgenomen (o.m, de beide DAF's), het prototype van de 8-cilinder racewagen Porsche 907 en twee mcdellen uit de oude doos: een Skoda uit 1934 en een Datsun racewagen uit 1938. Inzendingen die zeker voor de liefhebbers een attractie zullen zijn. De Stichting Weg houdt tijdens de RAI onder het motto „Snel Wegen" een actie met het doel de verwachte 400.000 bezoekers te betrekken by haar streven naar een snelle oplossing van het verkeersvraagstuk in ons land. Op haar stand zal de mening van het publiek worden gevraagd over de volgende onderdelen van het vraag stuk: Waardoor is het probleem ont staan? Welke maatregel is het Griekse junta ivil uitstel onderzoek ATHENE De Europese commis sie heeft ingestemd met een verzoek van de Griekse regering het onder zoek naar beweerde mishandelingen van Griekse gevangenen door het re giem, twee tot drie weken uit te stel len. Bij de commissie voor de rechten van de mens was door de Skandina- vische landen en Nederland een klacht tegen de kolonels ingediend. LONDEN/PEKING Een Brits echtpaar, dat met een zoon sinds an derhalf jaar wordt vermist, blijkt in eert Chinese gevangenis te zitten, we gens „overtreding van de Chinese wetten". Het betreft de Londense journalist Eric Gordan, die in dienst was van een Chinese uitgeverij, en zijn gezin. AMSTERDAM Vertegenwoordigers van gen, tegen beperkingen Westelijke miljonairs en de westerse zakenwereld op het buitenlandse de- regeringsfunctionarissen zijn o.a. David Rockefel- viezenverkeer en andere uit de ontwikkelingslan- Ier. president van de risico's, den zullen zondag in Am- New York Chase Man- Het doel kan worden sterdam bijeenkomen hattan Bank, Emilio G. samengevat als een po- voor de eerste grote Collado, directeur van ging om na te gaan wat rechtstreekse confronta- Standard Oil of New de behoefte aan particu- tie tussen het grote par- Jersey, G. Agnelli, presi- liere investeringen is en ticuliere bedrijfsleven en dent van Fiat en sir hoe de belangen van de de ontwikkelingslanden. Duncan Oppenheim, investeerders en die van president van de British de ontvangende regerin- Onderwerp van de Tobacco Co. Ltd. gen met elkaar in over- conferentie, die tot stand eenstemming kunnen is gekomen door bemid- De ontwikkelingswe- worden gebracht, deling van de Verenigde reld is vertegenwoordigd Naties, is de bevordering door ministers, economen Specifieke onderwer- van investeringen van uit Argentinië, Brazilië, pen zijn vraagstukken het Westerse bedrijfsle- Chili, Ghana. Indonesië, als de binnenlandse deel- ven om de economie van Iran. Jamaica, Kenia, neming en zeggenschap, de arme landen op gang Lybië en Pakistan. repatriëring van het ka- te helpen. Tijdens de De westerse zakenlie- pitaal en de winst en wat conferentie wordt een den hopen op toezeggin- gedaan kan worden om botsing tussen tegenstrij- gen tegen naasting van beleggingen te bevorde- dige belangen verwacht, buitenlandse investerin- ren en te beschermen. meest nodig om het op te lossen? Wat ervaart u aan onze wegen als het meest hinderlijke? De bezoeker kan daarbij kiezen uit vijf antwoor den. De stichting kwam tot deze vraag stelling „omdat het autorijdend pu bliek zich in het algemeen te weinig van de tekortkomingen van de ver- keersvoorzieningen in ons land be wust is". Hoe zeer de automobiel be geerd bezit is, blijkt uit het geld dat men ervoor over heeft. Vorig jaar vverd niet minder dan voor 2.4 miljard gulden aan de aanschaf van nieuwe auto's besteed, d.w.z. meer dan drie maal zoveel als in 1960, heeft het Centraal bureau voor de sta tistiek berekend. En daarin zijn nog niet eens de omzetten van tweedehands auto's begrepen. Nog groter is het bedrag dat voor het ryden met die auto's (nu ruim 2 miljoen) wordt neer geteld. Het BS stelt dat ze sa men 34 miljard km per jaar rij den. Stelt men de gemiddelde kosten per kilometer op 20 cent, dan komt men op een totaalbe drag van 7 miljard gulden. Dit is 10 procent van het nationaal in komen of bijna de helft van het bedrag dat jaarlijks aan voe dingsmiddelen wordt besteed. De fiscus kan lachen: van al dat geld rolt 2.5 miljard gulden in de staatsruif... Europese primeurs van bo ven naar beneden: Isuzu 117 Coupé, Datusn 1800 en Suzuhi Fronte. BRUSSEL Ongeveer 850 arbei ders hebben een kolenmijn bij Bin- che (in de buurt van Charleroi) bezet. De mijn gaat 1 maart dicht, maar de arbeiders gaan niet akkoord met een afvloeiingsregeling. Naast de auto's is er op deze RAI ook weer volop ruimte vrij gemaakt voor de bloeiende acces- soire-handel. Philips legt daarbij ditmaal de nadruk op elektro nische schakelingen en batte rijen, die ook door de leek kun nen worden aangebracht. Om een bescheiden greep te doen: een automatisch parkeerlicht met een lichtgevoelige schakelaar, die bij het invallen van de duisternis auto matisch in werking treedt en bij zonsopgang automatisch dooft. Het apparaatje (15 x 80 x 10 mm) wordt geleverd in de vorm van een onder- delenpakket. een elektronische ruitewisserrege- laar, waarmee een. pauze van 4 tot 60 seconden kan worden ingesteld tus sen twee opeenvolgende slagen. Moet worden gebruikt bij motregen, (af meting 73 x 55 x 35 mm). een knipperlichtcentrale, waarvan de frequentie omschakelbaar is van 50 tot 100 knipperingen per minuut. Zonodig kan dit aantal worden opge voerd tot 400 en voor speciale doel einden zelfs tot 5000 (afmeting 81 x 41 x 20 mm). een toerenteller (tachometer), vooral voor caravanrijders aan te be velen: zij kunnen tijdens het klim men en inhalen dat gunstige toeren tal kiezen, waarbij het maximum koppel van de motor wordt bereikt. Radio's Uiteraard ontbraken ook de auto radio's en cassettespelers niet. Vooral do belangstelling voor de autoradio is de afgelopen jaren snel toegenomen. Stegen de autoverkopen vorig jaar met een recordpercentage van 25 tot 330.000, de verkoop van autoradio's nam met 55 procent toe. Aan de uitgebreide .range heeft Philips ditmaal een zeer goedkope transistor van ƒ110 toegevoegd met alleen de middengolf. Bosch brengt een grapje voor verstrooide automobilisten: een au to-antenne, die automatisch omhoog gaat als men de radio inschakelt. Doet men de radio uit, dan verdwijnt de antenne weer. Wie zijn radio aan laat, zal dus worden gewaarschuwt door de uitgestoken antenne Grapje van Renault: de van de R4 afgeleide ,J?lein Air". Niet di rect geschikt voor ons klimaat, maar voor zomerse vakanties een riant vervoermiddel. Op de RAI brengt Renault er alvast een vleugje lente mee binnen Dankzij een geperfectioneerd samenspel tussen de motorfabrikant, ide olie- en brandstofleveranciers en de toeleveringsbedrijven gaat zich langzaam steeds meer het verschijnsel voordoen, dat de motoren de auto's overleven. De meeste motoren overschrijden thans met gemak de 100.000 km-grens, ook al wordt dit aantal kilometers bij elkaar gedraaid in bijvoorbeeld zes zeven jaar. Motoren die hoge kilometrages per jaar draaien bereiken zelfs al een levensduur die tegen de 150.000 km gaat liggen. Zo'n tien jaar geleden was dit nog ondenkbaar. Overigens hangt ondanks de technische perfectie de levensduur nog steeds ook in belangrijke mate af van de berijder. Te snel koud wegrijden, te lang topsnelheid draaien, ontregeling door te weinig onderhoud van de ontstekingsinstal latie en carburatie kunnen de levens duur sterk bekorten. PONTON Wat het uitwendige van de auto-van-vandaag betreft: daarin schijnt in principe weinig verandering meer te komen. De auto is een ponton-achtig werktuig gebleven en de mening, dat hij op den duur de vorm van een druppel zou krijgen met frontbesturing is door de laatste botsingproeven weggevaagd. Daaruit bleek namelijk, dat een ruimte aan de voorzijde noodzakelijk blijft om de klap van een botsing op te vangen. Voor wat betreft de motoropstelling en aandrijving wordt, zoals uit deze RAI ook blijkt, nog steeds gevarieerd, maar de motor achter zal men in nieuwe constructies zelden meer aantreffen. Ten aanzien van wegligging en windgevoeligheid is dit namelijk in de praktijk niet de beste oplossing gebleken. Bij hogere snelheden eist deze motoropstelling van de bestuurder veel inzicht ten aanzien van de gedragingen van zijn voertuig en worden enkele asconstructies evenals hogere voertuiggewichten ontoelaatbaar. Daarentegen blijkt voorwielaandrij ving steeds meer terrein te winnen, vooral in de kleine en middenklasse auto's. Wat kosten de auto's? Sinds de in voering van de BTW is dat een nogal verwarrende zaak. In vele adverten ties en ook op vele stands in de RAI wordt de indruk gewekt, dat de prij zen aanzienlijk zijn verlaagd. Dit is echter niet juist. De suggestie wordt gewekt doordat men de prijzen exclusief BTW ver meldt en het BTW-bedrag, dat daar boven nog moet worden betaald, in slechts kleine lettertjes opgeeft. In werkelijkheid is er met de prij zen (althans van de nieuwe auto's) niets gebeurd. De meeste zijn gelijk gebleven, enkele stegen of daalden enkele tientjes. Maar om dèt te zien, moet men bij vele importeurs wél een bril opzetten Een héél. bijzondere dag. 14 februari: Valenlijndag. Stuur uw vrienden een bloemengroet. Fresia's, Tulpen, Narcissen of een plant. Ze zeggen meer dan 1000 woorden. Tranen vloeiden rijkelijk. AMSTERDAM Officier van justitie mr. Bergsma eiste giste ren tegen twee Amsterdammers drie jaar gevangenisstraf met af trek wegens diefstal in vereni ging met geweldpleging. Beide mannen hebben op 21 juni van het vorig jaar op de Westhaven weg in Amsterdam-West een bestelau to van de firma Groenpol aangehou den. Ze verdwenen met de wagen en bijna f140.000. Van het geld werd 136.000 korte tijd later teruggevon den. De .overval" was zorgvuldig in el kaar gezet. V/eken tevoren hadden de twee mannen de route van het vrij dagse geldtransport gevolgd. De der tigjarige nontwerker D. A. B. en zijn compagnon, de 35-jarige verwarmings monteur J. J L.. verborgen op 14 juni een plank met spijkers onder het rul le wegdek van een weggetje in het westelijk havengebied in de verwach ting dat de geldauto door lekke ban den tot staan kon worden gebracht. Maar de auto reed niet over doch langs de plank.... HERHAALD Een week later werd de overval herhaald. De bontwerker stal twee auto's en kwam zelf met een daarvan uit de Kompasweg de Westhavenweg oprijden om de geldauto tot stilstand te brengen. Dat mislukte, want chauffeur Van Nieuwstad week uit. De verwarmings monteur volbracht zijn taak beter. Hij forceerde met de andere gestolen auto een aanrijding aan de achter kant van de geldauto. Uiteraard stopte de chauffeur en kwam samen met loonadministrateur Van Remmen uit de wagen om de 'schade te bekij ken. „Dit is een overval rustig blij ven" hoorden zij zich toevoegen door de twee mannen, van wie de bontwer ker een nylonkous over het hoofd had. De aanvallers waren gewapend. De overvallers verdwenen met de geldauto, die rii op het Zaanhof ach terlieten. In de woning van de moe der van de monteur werd het geld Onenigheid onder Sowjet-strijdkrachten PRAAG/BOLOGNA De Tsjechoslo waakse partijleider Alexander Dubcek heeft met een rede in zijn geboorteplaats in Slowakije de aanval op de con servatieven geopend. Dubcek zei dat de regering niet toestaat, dat men het liberale programma van januari 1968 zal schrappen. II\j betreurde het feit, dat de rege ring en de party gedwongen zyn voortdurend tekst en uitleg te geven van hun beleid en dit te verdedigen, zodat men geen tyd meer over heeft voor het nemen van de noodzakelij ke maatregelen. Minister van buitenlandse zaken Marko heeft bij zijn terugkeer uit Moskou in Praag gezegd, dat binnen kort in Tsjechoslowakije een bijeen komst van de ministers van buiten landse zaken van Rusland, Polen, de DDR. Hongarije, Roemenië en Tsje choslowakije zal worden gehouden. Ijzige stilte Premier Oldrich Cernik heeft voor medio 1969 nieuwe parlementsverkie zingen aangekondigd. Een ijzige stilte oogstte de Russische geteld. Het werd naar een leegstaan de woning gebracht, waar de politie het meeste geld later terugvond. TRANEN De beide verdachten kregen het, naarmate de zitting" vorderde, dui delijk te kwaad. Vooral toen recht bankpresident mi. B. van der Waer- den probeerde uit te vissen waarom de twee tot hun daad waren gekomen en daarbij persoonlijke omstandighe den aan het licht bracht, gingen de tranen vloeien. De officier zag geen aanleiding, verschil ,n strafmaat aan te leggen. Ook de. /olgens de rapporten, vermin derde toerekeningsvatbaarheid van de monteur wilde hij niet incalcule ren: „Ik kan hem niet zien als een man die niet wist wat hij deed". De verdediger van L„ mr. Weyland, il daarentegen juist vanwege die „duideliik verminderde toerekenings vatbaarheid" alle reden te zien om voor zijn cliënt de minimale straf t< vraeen. Mr di- voor B onlr- v -I"|"o P'i ri in eeo- •- «rhrnkken zich naar toen ze het bedrag zagen." afgevaardigde Ponomarev op het con gres van de Italiaanse communistische partij te Bologna, toen hij de invasie in Tsjechoslowakije verdedigde. Een minuten durend ovationeel ap plaus en het gescandeerd roepen van „Dubcek, Dubcek" was de reactie van het congres op de rede van de Tsje- choslowaakse afgevaardigde Evzen Erban. Erban noemde de naam van Dub cek, ondanks het feit dat Ponomarev die naam uit Erban's rede had ge schrapt. Erban zou op last van de Rus zijn rede vier keer hebben moe ten herschrijven. Rusland heeft de campagne om de infiltratie van westerse ideeën te on derdrukken, nu ook uitgebreid tot de top van de strijdkrachten. Dat blijkt uit een artikel in de Rode Ster, het blad van de Sowjet-strijdkrachten. Verwarring De huidige opleving van deze cam pagne wordt gezien als een bewys, dat de bezetting van Tsjechoslowakye een grote mate van verwarring en onenigheid heeft veroorzaakt onder partijleden en intellectuelen. Dat geldt vooral voor de honderdduizenden of ficieren en soldaten, die aan de in vasie en bezetting hebben deelgeno men. SAIGON De Zuidv'etnamese re gering is een campagne begonnen te gen „subversieve" muziek, zoals vre desliederen van de populaire zanger Trinh Cong Son. Platen met liedjes van hem waarin gesproken wordt over het leed van de oorlog en de hoop van de bevolking op vrede, worden in beslag genomen. „Colporteurs" horen celstraf eisen ARNHEM De officier van jus titie bij dp rechtbank in Arnhem, mr. J. Corsten. heeft gisteren acht maan den gpvasenisstraf waarvan drie voor waardelijk geëist tegen de 45-iarige '•erkoner Johannes C uit Nijmegen, dip samen met twee iongens van 14 en 17 jaar geruime tijd langs de deu- '-er snulcteriion verkocht met het ver haal dat de opbrengst bestemd zou zijn voor een goed doel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13