VERLAMT NEW YORK ZWARE SNEEUWSTORM Crita) Ook haven-cao goedgekeurd CHAOS OP DE WEGEN Ontstemming over uitlating Esjkol Bedrijven gesloten Het Kwartet Sneeuw Lonen zeven procent hoger Voor 790.000 ca. 6 pet meer Opni nieuw geval van zelfverbranding Onrust in Zuid- Oost Azië stijgt Nog onrust in Paramaribo Psychopaat 'témg8™ ontsnapt uit s I Mesdagasiel Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 11 februari 1969 49ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich i» gheblevcn mijn hert in teghentpoet!" vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. w. f 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Wanneer een idealist in zijn zak moet tasten, wordt hij onwillekeurig realist. WERTHEIMER „Kijk eens in de spiegel - n prachtig uit als u hou- bent." DE BILT De afgelopen nacht passeerde een zwakke rug van hoge luchtdruk ons land. Hierdoor was er weinig wind en kwamen op grote schaal opkla ringen voor. Dit had tot gevolg dat op vele plaatsen in ons land matige vorst voorkwam. Op en kele plaatsen kwam zelfs strenge vorst voor. Inmiddels trekt een fronten systeem over de Britse eilanden naar het zuidoosten. Het behoort bij een depressie die thans in het Zeegebied tussen IJsland en Schotland ligt en welke zich naar het zuidoosten verplaatst. Het front zal het komende etmaal dicht bij of over ons land tot stilstand komen. In verband hier mee zal er veel bewolking zijn, waaruit neerslag zal vallen in de vorm van sneeuw en ijzel, en houdt het winterse weer aan. DE BILT Veel bewolking met voornamelijk in iiet westen van het land tydeljjk sneeuw of yzel. Overwegend matige wind in hoofdzaak uit zuidelijke rich tingen. Lichte vorst tot tempe raturen om het vriespunt. Vooruitzichten voor donder dag: aantal uren zon: minder dan 3; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: 0 tot 6 graden on der normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog et maal: 40 procent. 12 februari: zon op 08.01. onder 17.48: maan op 05.33. onder 11.55: 16 febr. nieuwe maan. NEW YORK Door een zware sneeuwval en een harde noordwesterstorm, is het openbare leven in grote delen aan de Amerikaanse oostkust ontwricht. Vooral de miljoenenstad New York ondervindt de grootste hinder van de winter. De stad is volkomen lamgelegd. Burgemeester John Lindsay heeft de nood toestand afgekondigd. De sneeuwstorm begon zondagmor gen. Honderden automobilisten wer den erdoor verrast en moesten hun auto's op de wegen achterlaten. De wagens staan dikwijls midden op de weg en vormen lastige obsta kels. De chauffeurs zijn gevlucht. In hotels, motels, kerken, politiebueraus of bioscopen zochten ze een veilige beschutting tegen de sneeuw. Gisteren was New York dichtgc- sneeuwd. Ruim een miljoen school kinderen bleven thuis, universiteiten bleven gesloten, evenals honderden zaken en kantoren. Het openbaar ver voer kon niet op gang komen. Via radio en tv werd de passagiers aan geraden thuis te blyven. Zelfs de Newyorkse beurs was dicht. Veiligheidsraad Bijna alle vergaderignen van de Verenigde Naties, ook die van de Veiligheidsraad over het Nabije Oos ten, zijn afgelast. Alleen op een com missievergadering over de status van de vrouw, kwam toch nog de helft van de vrouwelijke leden opdagen. Oe Thant zou de vergadering openen, maar hij zat ingesneeuwd in zijn wo ning even buiten New York. Ook buiten New York waren de wegen nagenoeg onbegaanbaar. De snelweg door de staat New York moest gisteren voor het eerst in de geschiedenis worden gesloten voor alle verkeer. Er vielen ook verkeers slachtoffers. Bij gladheid raakte zondag bij New York een bus van de weg. Vijftien mensen kwamen om het leven. Ook op andere plaatsen vielen verkeers slachtoffers. Vliegveld Op hel grole internationale vlieg veld Kennedy Airport, even buiten New York, strandden zesduizend pas sagiers. Alle luchtverkeer was onmo gelijk. De toegangsweg naar het vlieg veld was door een enorme sneeuwval onbegaanbaar, terwijl sneeuwploegen de weg niet vry konden maken om dat automobilisten hun wagens dik wijls midden op de weg moesten ach terlaten. Düizenden mensen op Kennedy Air- port, die op de banken en hallen van het vliegveld moesten overnachten, hadden uren al niets meer gegeten. Het voedsel op de luchthaven was spoedig op, waarna door helikopters het allernoodzakelijkste werd aange voerd. Ook andere steden aan de oostkust waren lamgelegd. In Boston viel bovendien de ener gievoorziening totaal uit, zodat veertig dorpen en steden, die zijn aangesloten op de energiebedrij ven van Boston, verstoken ble ven elektriciteit, verwarming en water. Buiten New Yrok eiste de sneeuwstorm zeker dertien men senlevens. UTRECHT Over de cao's van ongeveer 790.000 werknemers was eind januari overeenstemming be reikt. De loonsverhogingen liggen tus sen de 6 en 6": procent, dus ruim schoots boven het in de macro-econo mische verkenningen genoemde ge middelde van 4 procent, aldus het NKV-blad Ruim Zicht. De over het algemeen gunstige con juncturele ontwikkeling en de daling van de werkloosheid maken volgens dit orgaan deze „overschrijding" alles zins verklaarbaar. Een flink stuk van de loonsverho ging wordt echter „uitgehold" door de toeneming van de werknemerslas- ten voor de sociale verzekering (met bijna 1 procent) en de forse prijsstij gingen. Het blad noemt ten slotte het akkoord over het spaarloon als onderdeel van de agrarische cao van principiële betekenis. Tot nu toe wa ren de werkgevers tegen invoering van spaarloon. Nu de grafische sector deze barrière heeft doorbroken, ver wacht het NKV dat het spaarloon- Idee gemeengoed gaat worden. Ruim Zicht noemt dit van grote betekenis voor een „evenwichtige ontwikkeling ▼•n de bestedingen." (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Minister Rool- vink heeft nu de cao voor de metaalindustrie vandaag een tweede belangrijk kontrakt. na melijk de cao voor de havens, goedgekeurd. In een be spreking met de partijen op het departement deelde de minister de beslissing vanmorgen mee. De lonen in de havens gaan met gemiddeld zeven procent omhoog. Na twee jaar dienst krijgt een haven werker met terugwerkende kracht tot 1 januari een inkomen van 190 per week, vermeerderd met 10 transportkostenvergoeding. Een pen delaar krijgt inplaats van de tien gulden transportkosten 14.50 reis tijdenvergoeding per week. Het loon van 190 kan een haven werker reeds op 23-jarige leeftijd bereiken. De aannemingsionen, die beginnen bij de leeftijd van 21 jaar, zijn overeenkomstig aangepast. De jeugdschalen voor jonge werk krachten in de havens van 18 tot 20 jaar zijn ook opgetrokken. De nieuwe I cao is een eenjarig kontrakt. dat geldt tot 1 januari 1970. De vakanties zijn voor iedere ha venwerker gebracht van 15 op 16 dagen per jaar, wat in geringe mate ten koste gaat van een deel van de extra vakantie bij langdurig dienst verband. De vakbonden streven er naar in 1972 voor iedere havenwer ker vier weken vakantie te berei ken. De 40-urige werkweek werd in ok tober van het vorige jaar al inge voerd, omdat in de havens op zeer onregelmatige tijden moet worden gewerkt. Het uurloon in de nieuwe cao voor de geoefende havenwerkers is hiermee gekomen op 4,75. De vakbonden zijn bijzonder tevre- I den met het resultaat en waarderer het realisme dat minister Roolvink j en het gehele kabinet in dit geval hebben kunnen opbrengen. De prijsstijging die uit de loons verhoging voortvloeit is een moeilijk punt geweest. In overleg met Econo mische zaken zijn de werkgevers be reid geweest de prijsverhoging van 12% procent terug te brengen tot 9 procent. De regering heeft hierbij voorts overwogen dat de prijsverho ging voornamelijk het buitenland treft en niet de Nederlandse consu ment. Overigens zal dit gesprek over de prijzen nog worden voortgezet. De heer J. van de Brink, bestuur der van de CBC, noemde de groot ste verdienste van het nieuwe kon trakt dat nu het beroep van haven werker een kans krijgt aantrekkelijk te worden voor de stedeling. Te lang hebben velen het werken in de ha ven geringschat, daarbij denkend aan de vroegre bootwerker. De mo dernisering heeft echter ook hier niet stil gestaan en de beloning is nu tot volle tevredenheid van de GOUDA Een bar dikke mist hier en daar, gladde en onbe trouwbare wegen, verlate trei nen en overvolle bussen: de win ter begint het verkeer ook in Nederland danig parten te spe len. Duizenden automobilisten lieten de auto thuis. De Spoorwegen vervoer den meer reizigers dan anders en het openbaar vervoer, raakte op de spits uren overbelast. Pech En wie toch met de auto het weer trotseerden, hadden vaak allerlei moeilijkheden, ook als het niet tot slippartijen en botsingen kwam. Zo ontstond een merkwaardig beeld op de rijkswegen: groot was het aantal in de berm of de vluchtstrook geparkeerde auto's. Groot ook het aantal automobilis ten met pech, wachtend op de we genwacht, die handen tekort kwam. Veel autorijders moesten af en toe stoppen om de voorruit, ook van bin nen soms bevroren, schoon te vegen. In de steden weer een ander beeld: politieagenten die overal in de weer waren, vooral bij stoplichten en krui singen, autorijders te helpen de afge slagen motor weer op gang te krij gen. Mist wel te denken. Wat is bij ons de overweging om bij de publiciteit rondom zelfmoorden te rughoudendheid te betrachten? Stellig de aantrekkingskracht op minder sterke gemoederen. Welnu, thans wordt ons uit Praag reeds het 25ste geval van zelfver branding gemeld. En het zijn toch ook wel de aantrekkingskracht en het wegvallen van remmingen die zich hier openbaren. Eenzamen Kroonprinses Margrethe van Denemarkenop dit ogenblik op officieel bezóèk in Nepal met haar echlgenoot prins Henrik, wapent zich hier op originele wijze tegen de zonnewarmte: ze draagt een zonnebril, die op een heel aparte manier met kettinkjes in plaats van veren wordt vast gehouden: de kettinkjes zijn verzwaard met een trosje bijoux. "Y^EER heeft zich in ons land het geval voorgedaan dat iemand eerste na vele dagen ditmaal wa ren het zelfs twee weken dood in zijn woning werd gevonden. Dit zijn toch wel gevallen van uiter ste eenzaamheid. Het betreft mensen die niet of nog slechts nauwelijks worden gemist. Eindelijk vraagt dan een van de omwonenden: wat zou er toch aan de hand zijn met hem of met haar. Het staat stellig zo nog met velen in den lande. De dichtheid van onze be volking ten spijt. Hier kan ook van invloed zijn, dat de mensen tegen woordig gemiddeld ouder plegen Ie worden. Sociale zorg van hogerhand is noo<' zakelijk. Maar sociale bewogenhei vanuit de gemeenschap blijft gebo den. En telkens wanneer wij verne men van zulk een schrijnend geval, behoren wij schaamte te gevoelen. Ergens zijn we dan tekortgeschoten. Zijn we niet onzer broeders hoeders? De eenzamen onder hen waarschijn lijk niet uitgesloten? Op de rijkswegen had het verkeer vandaag veel last van mistbanken. Op de rotonde Ypenburg zal het zicht vanmorgen vroeg niet meer dan tien, twintig meter zijn geweest, maar er waren ook gebieden waar niets aan de hand was, behalve dan dat het vakbeweging op een aanvaardbaar verkeer maar langzaam opschoot door- industrieel peil gebracht. I dat vaak maar één van de twee of drie rijstroken betrouwbaar was. PRAAG In Tsjechoslowakije heeft zich opnieuw een geval van zelfverbrandirg voorgedaan, waar mee het aantal sinds de dood van Jan Palach op 25 is gekomen. In Hor- ni Jiretirp stak een 18-jarige jongen zijn kleren m brand, nadat hij zich met benzine had overgoten. De jon gen ligt met brandwonden in een zie kenhuis. BANGKOK/BOMBAY De on- j rust in Zuid-Oost-Azië neemt met de dag toe. Na de ernstige verkiezingson- geregeldheden in India, waarbij tien- lallen doden vielen, schijnt nu Thai land aan de beurt te zijn. Verscheidene ambtenaren zijn daar gisteren gedood door communistische I sluipschutters, die stemhokjes onder vuur name De astronaut kolonel Borman en zijn echtgenote brengen op hun rondreis door Europa ook een bezoek aan ,,u?rhla!ï?„ i" 5tiii!5ÏerAal< V c?n9.r*s?etbo'ri: tn Pe» Haag waren zij aanwezig op een expositie over de vlucht van de Apollo-S. Ook koningin Juliana toonde belangstelling voor de ruimtevaartprestaties: gisteren ZeJZeZ ÏÏÏÏÏfL Brr.n en ?te.?f,vr™.w ."an de Koningin voorgesteld. Aangezien de maanvaarder met griep heeft te kampen, is het. nog twijfelachtig of zyn Europese toernee volgens schema wat wel met zijn Aaollo- reis was gebeurd zal verlopen. (Meer over Bormans bezoek elders in dit blad). JERUZALEM Vandaag nog zou het Israëlische parlement een motie van wantrouwen be handelen van de nationalistische centrum-liberalen, die zeer ont stemd zijn over de uitlatingen van premier Esjkol in een ge sprek met het Amerikaanse blad Newsweek. Zoals gemeld zei Esjkol dat hij een groot deel van de door Israël bezette Arabische gebieden terug wilde geven, „maar nooit zullen we afstand doen van Jeruzalem en de Syrische heuvels". Tijdens een bijeenkomst van de ministerraad, waar vooral de Gaehel- partij (algemene zionisten) op had aangedrongen, is het gesprek van Esjkol hoog opgenomen. Er zou zelfs een breuk in het kabinet dreigen. Na afloop van de vergadering, waaraan premier Esjkol zelf wegens griep niet kon deelnemen, zei minis ter zonder portefeuille Beigin dat de „uitzonderlijke ernst" van de zaak een gevolg is van het feit dat Esjkol ten onrechte namens de regering sprak. Beigin zei tenminste van niets te weten. I ERKLARHSG Het kabinet van de premier heeft intussen in een communiqué ver klaard dat Esjkol „in de door hem goedgekeurde tekst van het inter view' niet over de toekomst van Cis-Jordanië had gesproken. De zinsnede dat Israël verder „geen enkel deel van het bezette gebied op de westelijke Jordaanoever" opeist, heeft nog de meeste verontwaardi ging gewekt. De Gachal-pai-tij zou zich uit de regeringscoalitiea trekken. Dat behoeft nog niet de val van het kabinet te betekenen, maar wel zou liet een slag zijn voor het streven naar nationale eenheid in Israël. Deze partij heeft ongeveer een kwart van de kiezers achter zich. Een Egyptische woordvoerder noemde de verklaring van Esjkol „een zeer duidelijke afwijzing" van de resolutie van de Veiligheidsraad van 22 november 1967. Uit het in terview zou blijken dat Israël elke verantwoordelijkheid voor de an derhalf miljoen Palestijnse vluchte lingen van de hand wijst. hiervoor is dat Israël de invoering van de omstreden bepalingen (over verplichte registratie) drie maanden heeft verschoven. Engeland heeft om een „nor male" bijeenkomst van de perma nente vertegenwoordigers van de Westeuropese Unie (de zes EEG- landenen Engeland) gevraagd om de toestand in het Nabye Oosten te bespreken. De Britse regering stelt voor-vrijdag bijeen te komen. Al leen Frankrijk heeft meegededd geen nut te zien in zo'n vergadering. Twee Israëlische vliegtuigen hebben gisteravond een aanval uit gevoerd op Arabische posten ten zuiden van de Dode Zee nadat een Israëlisch dorp was bestookt met mortiergranaten, aldus militaire kringen in Tel Aviv. De aanval duurde slechts enkele minuten. PARAMARIBO Gistermorgen hebben zich bijna vierduizend onder wijzers 'aten registreren op verschil lende stakingscentra in Suriname. ,.De staking on de lagere-, ulo- en muloschnlen gaat onverminderd voort" aldus een stakingsleider. Derde binnen twee dagen GRONINGEN Kort na acht ui»** gisteravond is in Amsterdam ee. derde psychopaat afkomstig uit het dr. S. van Mesdagasiel in Groningen, ontsnapt. Het is de 41-jarige G. A. I. uit de hoofdstad, die in de buurt van de Zeedijk aan zijn bewaker ontsnapte. Hij was in Amsterdam op bezoek geweest bij zijn toekomstige echtge- tllTrrerrr r» note' die op Kattenburg woont. Na vil IrUdl VLIJ een minuut had de bewaker hem uit het oog verloren. Er -zat voor hem mets anders op dan de Amsterdamse recherche te waarschuwen. De man staat bij de hoofdstedelijke politie bekend als een zeer „zware jongen", verdacht van een aantal zware misdrijven. Intussen is de door Jordanië gevraagde spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad over de Israëlische maatregelen tegen Arabische be drijven in Jeruzalem, voor onbe paalde tijd uitgesteld. Dc reden Straalpassagiersvliegtuigen werkeloze sneeuwgiganten op de luchthaven La Guardia. De wereldstad New York is pen tien jaar. Alle verkeer in verlamd door de hevigste de stad met acht miljoen in- sneeuwstorm van de afgelo- woners is onmogelijk. Aanstekelijk j_JET behoort tot de Nederlandse persgebruiken dat van zelfmoor den geen melding wordt gemaakt. Zo is de regel, waarop uiteraard uitzon deringen zijn. In kringen van vakgenoten vraagt men zich soms af, of deze zwijgzaam heid de juiste houding is, of hier niet ook een „taboe" moet worden door broken en of anders niet het oog wordt gesloten voor het leed en de tragiek, die zo dan ook niet op de juiste wijze kunnen worden beant woord. Het lijkt inderdaad geboden, dat nu en dan de „taboes" worden „geher- inventarlseerd". Wat eens „taboe" was, behoeft het niet altijd te zijn. Echter geven, wat het verschijnsel van de zelfmoord betreft, de jongste ervaringen in Tsjechoslowakije toch

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1